Egypte wil onmiddellijk bestuur over Gaza-strook overnemen j ~r* s C* Eilandgemeenschap grond onder de voeten Stichting krijgt wat DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAQ 12 MAART 1957 No. 18120 113e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,90, per week 30 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE'. Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. I, Tel. 32, na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uilgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. BRITTEN EN FRANSEN VERWERPEN S0WJET- V00RSTELLEN INZAKE MIDDEN-OOSTEN Wensen betrokken staten worden niet gegarandeerd De Britse ambassadeur in Mos kou, sir Patrick Bellly, heeft maan dag aan de nieuwe Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, een nota van zijn regering over handigd, waarin de Sowjet-voor- stellen inzake het Midden-Oosten verworpen worden. Gromyko's voorganger, Sjepilof, had op 11 februari in nota's aan de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland voorgesteld, dat de grote vier gezamenlijk beginselen voor het vestigen van de vrede in het Midden-Oosten zouden proclame ren. Alle buitenlandse bases in het Midden-Oosten zouden opgeheven moeten worden. In de Britse antwoordnota wordt verklaard, dat de Sowjet-voorstel- len niet voldoende rekening hou den met de wensen en de rechten van de betrokken staten en daarom niet de beste manier voor het be vorderen van vrede, welvaart en onafhankelijkheid van de landen in het Midden-Oosten zijn. Hierdoor heeft de Britse rege- gering een „groot deel van de mo hammedaanse opvatting" kunnen vertolken. In de Sowjet-voorstellen werd ook gevraagd om het opgeven van alle pogingen om de landen van het Midden-Oosten in militaire Mohammedaanse Franse officieren vragen ontslag Vijftig Mohammedaanse officie ren van het Franse leger hebben president Coty een schrijven gezon den waarin zij om ontslag van hun eed verzoeken en toestemming om zich terug te trekken. Zij zeggen zich door de huidige gebeurtenis sen in Algerië voor een gewetens conflict geplaatst te zien, aldus meldt de „Manchester Guardian". De vijftig officieren, die zeggen namens alle dienstdoende Algerijn se officieren te spreken, dienen waarschijnlijk alle in Frankrijk of Duitsland. De olieproduktie in het Midden-Oosten Door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt beves tigd, dat de autoriteiten van Sa- oedi Arabië sedert zondag de her vatting hebben toegestaan van de activiteit van de oliebuisleidingen, welke de verbinding vormen van de olievelden in Saoedi-Arabië met de raffinaderijen van Bahrein. Het genoemde ministerie vat dit besluit op als een bewijs van goede wil der Arabische autoriteiten te genover de Amerikaanse oliebe- langen. Hier wordt nog aan toegevoegd, dat de Arabische regering de Ara bian American Oil Company niet heeft gemachtigd olie, afkomstig uit Saoedi .Arabië, te leveren aan Franse en Britse tankschepen. blokken op te nemen. Er zou een verbod moeten komen op wapen leveranties aan de landen van het Midden-Oosten. In de Britse nota wordt verklaard dat de Sowjet-voorstellen „punten bevatten waarmee de Britse rege ring zeker zou kunnen instemmen". Doch deze punten gingen samen met „ongerechtvaardigde aanvallen op de Britse regering en haar bond genoten". Frankrijk en de Verenigde Sta ten hebben maandag ook op de Sowjet-voorstellen geantwoord. Zij hebben eveneens een afwijzend standpunt ingenomen. De ZOAVO-conferentie Engeland en de Verenigde Staten hebben Zuidoost-Azië de verzeke ring gegeven dat zij beide beschik ken over voldoende militaire kracht om een communistische aanval op Zuidoost-Azië het hoofd te bieden. Het waren John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, en lord Home, de Engelse staatssecretaris voor be trekkingen met het Gemenebest, die maandag deze verzekering ga ven tijdens de eerste zitting van de driedaagse geheime bijeenkomst van de raad van de Zuidoost-Azia tische verdragsorganisatie in Can berra. Minister Dulles zei dat er nog steeds evenveel Amerikaanse mili taire eenheden in het Verre Oosten zijn gestationeerd als twee jaar ge leden, maar dat zij nu veel sterker en veel beweeglijker zijn dan toen. Lord Home zei dat Engeland zijn militaire verantwoordelijkheid in Zuidoost-Azië zal blijven dragen. Onvoorzichtige knaapjes Zaterdag is de 9-jarige A. C. uit Wassenaar van een plat van een perceel aan de Zwarteweg te Den Haag getuimeld. Het ventje maakte een val van vier-en-een-halve me ter en brak beide polsen. Zondag danste de eveneens 9-jarige W. S., op een lichtraam van een perceel aan de Korte Poten. Het raam be zweek en het kind viel acht meter naar beneden. Het werd met een groot aantal snijwonden opgenomen 2 Het hoofdkwartier van de V.N.- troepen in Gaza heeft maandag ontkend, dat de V.N.-troepen op burgers geschoten hebben en dat er bij de betogingen van zondag slachtoffers gevallen zijn. Ook sprak het hoofdkwartier berichten tegen volgens welke de plaatselijke autoriteiten niet met het V.N.-leger willen samenwerken. Spaaroverschot boeren leenbanken in februari Bij de Stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht, bedroegen de stor tingen en terugbetalingen in febr. 1957 respectievelijk f 95.070.000, en f 85.500.000,zodat het spaar overschot bedroeg f 9.570.000, De vorige maand bedroeg het spaaroverschot f 25.910.000, Alleen zij, die niet lopen, j kunnen niet struikelen. 's-GRAVENHAGE. H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden zijn voornemens de ere promotie van jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen op woensdag 20 maart bij te wonen. Zoals bekend is, zullen ook minister-president Drees, an dere leden van het kabinet en leden van het Corps Diplomatique aan wezig zijn. Nieuwe moeilijkheden Protest tegen optreden van V.N.-troepen Radio-Cairo meldt, dat Egypte besloten heeft onmiddellijk het be stuur van de strook van Gaza in handen te nemen. Generaal mo- hamed Abdel Latif is maandag be noemd tot gouverneur van het ge bied van Gaza. Voorts deelde de radio mede, dat de Egyptische regering aan secre taris-generaal Hammarskjoeld een nota heeft gezonden, waarin gepro testeerd wordt tegen „het optreden van de V.N.-troepen in Gaza, dat in strijd is met hun bevoegdheden". Het Egyptische avondblad „Al Massa" meldde maandag uit Gaza, dat meer dan 100.000 mensen deel genomen hebben aan betogingen voor terugkeer van het Egyptische bestuur en het uitroepen van kolo nel Nasser tot president van Gaza. Een Koptische geestelijke heeft volgens dit blad kolonel Engholm, de V.N.-gouverneur voor het gebied gevraagd om vrijlating van alle po litieke gevangenen en terugkeer van het Egyptische bestuur. Een neef van de Egyptische mi nister van binnenlandse zaken, Mohieddin, schreef maandag in het blad, dat de toestand in Gaza veel slechter worden zal als de betogin gen aanhouden en onze Arabische broeders weigeren met de V.N.- troepen samen te werken. Hij vroeg zich af, of de V.N.-troepen een in strument van het „terrorisme" in Gaza zouden worden. De Zuidslavische troepen Voorts maakten Egyptische pers berichten uit Gaza maandag mel ding van meningsverschillen tus sen kolonel Engholm en de bevel hebber van het Zuidslavische con tingent. De Zuidslavische bevelheb- LANDBOUWSCHAP ADRESSEERT WEER AAN DE TWEEDE KAMER Nog steeds ongerustheid De memorie van antwoord van de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening op het voorlopig verslag der Tweede Ka mer over de begroting van zijn departement voor 1957, is voor het Landbouwschap aanleiding geweest zich andermaal tot de Tweede Ka mer te wenden. In een schrijven van 7 maart vraagt het Landbouwschap de aan dacht van de Tweede Kamer voor een aantal opmerkingen en vragen inzake het structurele beleid, de gemeenschappelijke markt, de boe renwerken en de eigen-woning-re- geling voor boeren en landarbei ders. Voor wat het structurele probleem betreft, wijst het Land bouwschap erop, dat het vraagstuk van de bedrijfsgrootte in de land bouw - waarop in de memorie weggenomen. wordt gewezen - niet of nauwelijks van invloed is op het niveau van de prijsgaranties, aangezien de kostprijsberekeningen ten behoeve van het landbouwprijsbeleid wor den gebaseerd op groepen kost- prijsbedrijven van gemiddeld 10 hectare en groter. Op het stuk van de gemeen schappelijke markt meent het Land bouwschap dat nog niet op rede lijke wijze tegemoetgekomen is aan de aanvankelijke bezwaren van het Nederlandse landbouwbedrijfsle ven. Weliswaar is in de laatste fase van de Brusselse onderhandelingen op verschillende punten tegemoet gekomen aan de Nederlandse ver langens op het gebied van de land bouw, geenszins kan echter gesteld worden dat de mededelingen in de memorie van.antwoord alle onge rustheid In agrarische kring hebben ber zou geweigerd hebben zijn man nen in de straten van Gaza te laten patrouilleren. Hij zou hebben ver klaard, dat zijn mannen langs de bestandslijn gelegerd moeten wor den en niet als bezettingsmacht mogen optreden. Generaal Burns, de opperbevel hebber der V.N.-troepen, gaf op dracht het Zuidslavische contingent uit Gaza terug te trekken, nadat de bevolking voor president Nasser en president Tito gedemonstreerd had, aldus deze berichten, doch na de botsing tussen de Canadezen en de Arabische betogers werden de Zuid- Slavische militairen zondagavond weer naar Gaza teruggeroepen. Teleurstelling In Israël Israëlische kringen in New York hebben uiting gegeven aan hun bit tere teleurstelling over de gebeur tenissen. De Israëliërs hadden, al dus een opmerking van een diplo maat, het gebied van Gaza aan de V.N. overgedragen en niet aan de Egyptenaren. Deze zegsman wees nog eens 'op de verklaring van me vrouw Meir in de assemblee, dat Israël zich zijn vrijheid van han delen tot verdediging van zijn rechten voorbehoudt indien zich in het gebied van Gaza omstandighe den voordoen, die wijzen op een te rugkeer naar de slechte toestand van voor de Israëlische actie. Volgens een ooggetuige zouden tijdens de betoging van zondag in Gaza negen arrestaties zijn ver richt. Tien jaar geëist tegen Nederlander De Braai Op de zitting van het landgerecht te Madjalengka (West-Java) heeft de officier van justitie maandag 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief geëist. In de zaak tegen de Nederlander H. de Braai. (De heer de Braai werd op 3 janu ari 1954 t'e Bandung gearresteerd). De officier van justitie bracht in herinnering, dat de Braai wordt beschuldigd van primair opzette lijk hulp en steunverlening aan de vijand in tijd van oorlog, secun dair het lidmaatschap van een sub versieve organisatie. De officier van justitie achtte de primaire tenlas telegging bewezen. In het bijzonder bewezen oordeelde hij, dat de Braai gedurende de periode medio 1952 tot begin 1953 in het Madjaleng- kajse met benden optrok. Engelse kaas op Nederlandse markt Engeland gaat een serieuze po ging ondernemen om vaste voet t'e krijgen op de Nederlandse kaas markt. Het Engelse zuivelbureau The English Country Cheese Coun cil is in samenwerking met een der voornaamste Nederlandse kaasim porteurs te Amsterdam (de firma J. C N. Boering) begonnen met een actie om de Engelse kaassoorten zoals Cheddar, Cheshire en Stilton kaas, bij het Nederlandse publiek te introduceren. De Engelsen -hopen in ons land tegen de Nederlandse kaas te kun nen concurreren, omdat zij dank zij de Engelse subsidie op de melk, een naar verhouding lager prijs kun nen berekenen. Het Amerikaanse Joodse jaar boek, dat maandag in New York is verschenen, schat het aantal Joden in de wereld op 11.900.000, iets meer dan vorig jaar. In de Verenigde Staten wonen 5.200.000 Joden, in Europa ruim 3.000.000. b Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op de ZOAVO-conferentie te Canberra verklaard, dat Amerika vasthoudt aan zijn politiek van niet-erkenning van communistisch China. Dulles verzekerde echter, dat Amerika niet wenst dat de ZOAVO dezelfde politiek aanhangt. Twee van de acht ZOAVO-landen - Pakistan en Engeland - erkennen communistisch China wel. De an dere leden zijn: Frankrijk, de Phi- lippijnen, Amerika, Nieuw-Zeeland, Australië en Thailand. - - - Een kleine 3500 huizen werden vernield en daardoor bijna 10.000 mensen dakloos gemaakt toen de oost-kust van Griekenland werd geteisterd door hevige aardbevingen. Een Griek zou het léven hebben verloren. Het ge bied dat thans werd getroffen, leed ook tijdens de aardbevingen van 1953 en 1954 ernstige schade. - De beide foto's geven een beeld van de verwoestingen in het kleine havenstadje Volos aan de Aegeïsche zee. Definitieve bestuursverkiezing op 22 maart De Stichting Eilandgemeenschap zal op vrydag 22 maart a.s. te Zie rikzee vergaderen. Op de vergade ring zullen mededelingen worden gedaan over de huidige stand van zaken. Reeds verschillende malen is de gevormde Voorlopige Com missie in vergadering bijeen ge weest, om de nieuwe Stichting or ganisatorisch de nodige grond te geven, richtlijnen uit te stippelen voor de toekomstige werkwijze en zich te bezinnen op het werkpro gramma. Contact is gezocht met de Stich ting „Nieuw Schouwen-Duiveland". Deze laatstgenoemde stichting ziet haar taak - met uitzondering van de boomplanting en de uitgave van een rampboek - als voltooid. Een schrijven van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" zal uitgaan aan de leden, waarin de aandacht wordt gevestigd op de oprichting van de Stichting Eilandgemeen schap, die weliswaar in doelstelling ij niet geheel overeenkomt, maar die toch ook zaken zal aansnijden, die geacht kunnen worden voor geheel rele verenigingen op plaatsen waar Schouwen-Duiveland van belang te zijn, d.w.z. voor alle politieke en levensbeschouwelijke groeperingen. De Voorlopige Commissie is als volgt samengesteld: de heer J, van Nieuwenhuijze, Nieuwerkerk (voor zitter), de heer M. J. Bij de Vaate (secretaris) en de heren P. Slager (Haamstede), J. A. van der Bijl (Zonnemaire), P. Post (Zierikzee) en J. L. van Leeuwen (Brouwers haven) alsmede de dames mevrouw I.aurense-Pluyzer (Oosterland) en mevr. D. Delst-Gast (Zonnemaire). Een eilandforum Op de vergadering van 22 maart zal een definitief bestuur worden gekozen. Als eerste taak ziet de nieuwe Stichting het organiseren van een forum in de verschillende gemeenten op Schouwen-Duiveland waartoe contact zal'worden gezocht met de bestaande culturele vereni gingen. De Voorlopige Commissie heeft inmiddels de gedachten laten gaan over talrijke andere taken, die bin nen de interessesfeer van de Stich ting zouden kunnen worden getrok ken, al« bv. oprichting van cultu- deze nog ontbreken, de aantrekking van verpleegsters, busdiensten op Rotterdam, stimulering lichamelij ke oefening, voorlichting i.v.m. het Deltaplan e.d., waarbij er voor zal worden gewaakt dat de Stichting aktiviteiten gaat ontplooien op ter reinen, die reed9 door andere be staande organisaties worden be streken. Tenslotte zij nog medegedeeld dat op de a.s. vergadering de gewijzig de statuten ter goedkeuring zullen worden voorgelegd aan het alge meen bestuur. Als adviseur van de Stichting is tot nu toe opgetreden mr. J. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk. B „De huidige premier Solom Ban- daranaike, is bezig zichzelf en Cey lon in de netten van het interna tionale communisme te verstrik ken", aldus heeft de voorganger van Bandaranaike, sir John Kote- lawala, op de jaarvergadering van zijn verenigde nationale partij ver klaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1