DE ZIERIKZEESCHE COURANT eisenhower ondertekent resolutie inzake het midden-oosten militaire bevelhebber in zuid-sumatra neemt de macht over gebieden in de stille oceaan werden getroffen door vloedgolven hongaren danken ZTFRTKZFF MAANDAG 11 MAART 1957 No. 18119 llSe ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBO ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.90. per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en v.ijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma* 15 mm.) f 1,r per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Naar stabielere toestanden in dit gebied President Elsenhower heeft za terdag de door belde hulzen van het Amerikaanse Congres goedge keurde resolutie, waarin zijn voor stellen met betrekking tot het Mid den-Oosten waren vastgelegd, on dertekend. In een schriftelijke verklaring, die de president bij deze gelegen heid aflegde, verklaart hij onder meer: „De Amerikaanse regering is, nu rij over deze machtiging be schikt. beter in staat het commu nistische gevaar in het Midd™- Oosten te bestrijden en meer sta- blele toestanden in dit gebied te weeg te brengen". De president zegt hierin ook dat de inwerkingtreding der resolutie „een belangrijke stap voorwaarts NASSER OVER HET SUEZKANAAL President Nasser van Egypte heeft in een gesprek met de hoofd- redakteur van het Indische week blad „Blitz" verklaard dat Britse en Franse schepen het Suezkanaal na de heropening mogen gebrui ken, mits zij de kanaalrechten ten volle aan de Egyptische kanaal maatschappij voldoen. Hij zei voorts dat nog geen be slissing was genomen m.b.t. de vaart van Israëlische schepen door het kanaal. Twaalf dagen in kast Spoorwegbeambten in Switzen- hausen, aan de grens van oost- en west-Duitsland, hebben vrijdag avond een uitgehongerde en uitge putte Pool aangetroffen, die zich twaalf dagen geleden In een kleer kast had opgesloten. De 48-jarige vluchteling verklaarde, dat hij in de kast was geglipt, voordat deze op een goederenwagon werd gezet. Overstroming op Java Ruim zevenduizend personen zijn in oost-Java dakloos geworden doordat gebieden van een grote uit gestrektheid zijn overstroomd. De overstroming is veroorzaakt door dat de Brantas buiten haar oevers is getreden. Het water overstroom de met groot geweld sawahs, bouw land en dessa's. In een district staan 35 dessa's onder water. Te Bandjeng, nabij Surabaja, werden ongeveer duizend woningen ver nield. Het kankeronderzoek Dr. Lèon Dmochowski van het ziekenhuis van Houston in de V.S. heeft zaterdag de deelnemers aan een congres over kanker door kan ker aangetaste weefsels laten zien van mensen, kuikens en muizen, waarin onder een zeer sterke mi croscoop op virussen gelijkende zwarte puntjes te zien zijn. Zonder hieruit met stelligheid te willen concluderen, dat kanker door een virus wordt veroorzaakt, legde dr. Dmochowski slechts de nadruk op de betekenis van de aanwezigheid van een micro-organisme „op de plaats van de misdaad". Hij zei dit virus in gezonde weefsels te zullen brengen om na te gaan of het kan ker veroorzaakt. is in het ontwikkelen der vriend schappelijke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de landen in het Midden-Oosten". Hij verwijst naar het vertrek, op dinsdag a.s., van een speciale Ame rikaanse missie naar het Midden- Oosten, met als opdracht de rege ringen der betrokken landen in te lichten over de opzet van de reso lutie en „aan mij verslag uit te brengen over de beste wijze, om haar doeleinden te verwezenlijken". Ook bestuurswijzigingen op Borneo Op een bijeen komst van de voor malige revolutionaire „Lambung Mangkurat"-divisie, die thans ge houden wordt te Kandangan in zuid-Borneo, hebben verschillende aanwezigen aangedrongen op de vorming van een „revolutionaire raad" om op Borneo radicale en re volutionaire wijzigingen aan te brengen in het bestuur, aldus be richt P.I.A. heden. Deze revolutio naire raad zou onder leiding moe ten staan van de militaire com mandant in Borneo, overste Hasan Basry; de gouverneurs van de drie provincies in Borneo zouden in de raad zitting moeten hebben, teza men met een aantal leiders van de revolutie van 1945. Aardbeving in Griekenland In het door een aardbeving ge troffen noord-Griekse gebied van Thessalië zijn een drieduizend hui zen beschadigd; twee derde hier van staat op instorten. Meer dan driehonderd personen werden ge wond. Engeland „sluipt niet uit Europa" De Britse minister-president, Mac Millan, heeft zondag voor zijn te rugkeer naar Londen op het Parijse vliegveld Le Bourget verklaard, dat de Britse regering niet „van plan is uit Europa te sluipen". Zij is in tegendeel van plan de Britse strijd krachten in Duitsland onmiddellijk doelmatiger en minder kostbaar te maken. Buitenkansje Een man die vorige week in Derby (Engeland) postzegels van een halve penny uit een automaat haalde, had een buitenkansje. Verscheidene postzegels waren niet getand. Zij zijn meer dan duizend gulden waard. Verbrokkelingsproces zet door „Hangende besluit centrale regering" De militaire bevelhebber van zuid-Sumatra, kolonel Barlian, heeft in een radiorede bekendge maakt, dat hy de macht heeft over genomen. Barlian zei dat hy dit ge daan heeft „hangende een besluit van de centrale regering". Al eerder had het burgerlijk be stuur in zuid-Sumatra geweigerd de overheidsinkomsten aan de cen trale regering af te dragen. Ondanks de oppositie van enkele plaatselijke leiders is de gouver neur van de provincie, Winaro Da- nuatmodjo, in functie gebleven. Kolonel Barlian zei dat hij de macht heeft overgenomen om de provincie voor ontbinding te be hoeden. De maatregel was nodig met het oog op de politieke toe stand in de provincie, die het be stuur en de ontwikkeling belem merde. Het provinciale bestuur had in feite het vertrouwen in de Ja- De nationale Franse luchtvaart maatschappij „Air France" heeft besloten nog zeven Boeing 707- straalverkeersvliegtuigen te bestel len. Zij had reeds tien vliegtuigen van dit type besteld. De 707 zal op de intercontinentale lijnen worden gebruikt. Verwacht wordt dat de „Air France" in 1960 alle toestellen tot haar beschikking heeft. vaanse gouverneur Winaro Danuat- modjo opgezegd, waardoor een „va cuum" in de regering was ont staan. Barlian zei dat hij gehandeld heeft binnen de bevoegdheden die hem in december van het vorige jaar waren verleend toen de opper bevelhebber, president Sukarno, de staat van oorlog en beleg over het gebied afkondigde. Gevolg van krachtige aardbevingen Ver ultecnllggende gebieden in gevolge van de vloedgolf, die een snelheid van bijna 40 km per uur had, kleine boten los. Ook het K.N.M.I. registreerde de aardbeving Ook seismografen van het K.N. M.I. hebben zaterdagmiddag om vier minuten over half vier de bui tengewoon sterke aardbeving gere gistreerd, waarvan de haard op een afstand van 9 000 km lag in het noordelijk deel van de Stille Oce aan, in de omgeving van de Ale- oeten. De aardbeving werd gevolgd door twee vrij sterke nabevingen des avonds om 9 minuten voor elf en zondagochtend om 18 minuten over vier. de Stille Oceaan zyn zondag ge troffen door vloedgolven, die een gevolg waren van twee krachtige aardbevingen. De zwaarste beving deed zich zaterdag voor op de Aleoeten, een eilandengroep tussen Alaska en de kust van Aziatisch Rusland. Te Fairbanks, in het mid den van Alaska, werd later een minder zware aardbeving waarge nomen. Van persoonlijke ongelukken werd geen melding gemaakt, maar wel werd in delen van Japan, op Ha waii en aan de kust van Californië schade aangericht door de vloed golven, waardoor vele mensen hun huizen moesten verlaten. Volgens seismologen te San Fran cisco lag het epicentrum van de hevigste beving aan de rand van de Aleoeten. Japanse geleerden waren van mening, dat het epi centrum op het Russische schier eiland Kamtsjatka of in de Bering- zee lag. De aardbeving was even sterk als die, welke in 1923 Joko- hama en het merendeel van Tokio verwoestte, waardoor' 91.802 per sonen de dood vonden. De vloedgolven drongen door in de stad Erimo in noord-Japan, waar ruim dertig huizen werden meegesleurd. De haven van Hono- loeloe op Hawaii, 3.200 km ten zui den van de Aleoeten, was acht uur voor de scheepvaart gesloten. In de baai van San Diego sloegen ten- 's-GRAVENHAGE. In het zieken huis van de H. Joannes de Deo te 's-Gravenhage waar hij sinds don derdag 7 dezer werd verpleegd, is d ^.afgelopen nacht aan de gevolgen van h'et hem op die dag op de Vij- verdam te Den Haag overkomen verkeersongeluk op 52-jarige leef tijd overleden mr. C. J. A. M. ten Hagen uit Nijmegen, lid van de Tweede Kamer der Stalen-Gene- raal voor de Partij van de Arbeid. DOETINCHEM. De 67-jarige bromfietser G. J. Bleekman uit Gaanderen (gem. Doetinchem) is gistermiddag om drie uur op de rijksweg te Gaanderen door een luxe auto aangereden en gedood. Commissie concludeert: Toenemende longkanker staat in verband met het roken Vorige week is de terugtocht van de Israëlische troepen uit de strook van Gaza en het gebied rondom de Golf van Akaba begonnen. Strijd krachten van de V N.-politiemacht hebben de diverse stellingen over genomen. - Deze foto toont Israëlische soldaten met gevechtswagens tijdens de terugtocht uit de veel-omstreden streek van Gaza. „Er is reden de minister opmerk zaam te maken op de bestaande en togenemende frequentie van long kanker en het is aannemelijk dat dit in verband staat met roken. Het is daarom gewenst de jeugd op ge- eigende wijze te benaderen en te adviseren niet aan roken te begin nen en, indien wel wordt gerookt vooral met het roken van sigaretten matigheid te betrachten". Dit is, aldus de voorzitter van de Ge zondheidsraad dr. J. Wester tijdens een te 's-Gravenhage gehouden persconferentie, de conclusie waar toe de commissie van deskundigen is gekomen die op verzoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een onderzoek in gesteld heeft naar een mogelijk verband tussen roken (in het bij zonder van sigaretten) en longkan ker. Als er gevraagd wordt of er ver band bestaat tussen roken en long kanker, zo verklaarde dr. Wester verder, is direct de wedervraag: is er dan zoveel longkanker en is er een duidelijke toeneming van sterfte aan longkanker vastgesteld? Over deze absolute toeneming be staat geen twijfel. Waar in 1939 493 mannen en 130 vrouwen stier ven als gevolg van longkanker, wa ren deze getallen in 1950 resp. 1180 mannen en 167 vrouwen en in 1955 1767 mannen en 180 vrouwen. In 1955 was de sterfte aan longkanker per millioen mannen zeven keer zo groot als in 1930. In 1955 was in Nederland bij één op elke 24 sterf gevallen bij mannen, zuigelingen inbegrepen, longkanker de oorzaak van de dood. kleintjes uitfo het binnenCfjAd ROERMOND. Gistermiddag is op de rijksweg tussen Roermond en Maastricht, onder de gemeente Maasbracht, een ernstig auto-onge luk gebeurd, waarbij twee perso nen werden gedood en negen ge wond. WILLEMSTAD. De derde piloot van het zaterdag op Curasao aan gekomen K.L.M.-vliegtuig, Peter Stein, is zaterdagmiddag bij het zwemmen in de Piscaderabaai een ernstig ongeluk overkomen. Hij brak bij het duiken drie halswer vels en is in levensgevaarlijke toe stand in het ziekenhuis opgenomen. WASSENAAR. Gistermiddag om half drie is op de rijksstraatweg te Wassenaar bij de buurtschap Ker- kehout een verkeersongeval ge beurd, waarbij de 55-jarige brom fietser W. B. Alkemade uit Wasse- ïaar op slag werd gedood. RIDDERKERK. Op de NV. cheepswerf „De Groot en Van Vliet" te Slikkerveer werd het mo torschip „De prinses Irene" te wa ter gelaten. niet door het meesterlijke spel kon worden gekamoefleerd. Psycholo gisch gezien was het geen oplossing die bevredigend was. Rie Gilhuis heeft haar rol meesterlijk slagvaar dig ten tonele gebracht. Zeer ge voelig was haar spel, ieder gebaar was innerlijk doorleefd en kwam direct van binnen uit. John Gobau was haar forse tegenspeler. Bob Verstraete had als de advocaat en aanbidder van Julia een moeilijke rol, die alleszins aanvaardbaar ver tolkt werd. De bijrollen waren in goede handen als ook de regie bij Frits van Dijk. Bijzonder fraai wa ren de decor's van Bob Verstraete. Namens de Z V.U. bracht Erika Lugt Rie Gilhuis een prachtige bloemenhulde. Centraal bestuur Z.V.U. Van de zijde van de Z.V.U. be richt men ons dat het centraal be stuur thans als volgt is samenge steld. Voorzitter: mr. F. W. Adri- aanse, Lange Delft 76, Middelburg, vice-voorzitler: mevr. H. A. de Vink-Olthof, Middelburgsestraat 76, Middelburg; penningmeester: W. de Boer, Lange Noordstraat 38, Mid delburg; leden: P. M. Bayens, Dam 68, Middelburg; F. J. Clowting, Ho- weg 113, Vlissingen; A. Hoolhorst, Callenfelsstraat 37, Oostburg; J. C. Vink, Markt 12, Axel; ir. W. Stuu- len, Stijn Streuvelsstraat 15, Ter- neuzen; D. C. A. Lugt, Havenpark 23, Zierikzee; W. J. J. M. Vroome, Leliestraat 104, Goes; A. J. Mijns- bergen, Stationsweg 19, Goes. MAASTRICHT. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een mo biele groep van de centrale veld post der Nederlandse douane vlak voor het grenskantoor St. Pieter bij Maastricht een Belgische vrachtwagen aangehouden. Ogen schijnlijk was de auto leeg, doch bij nader onderzoek ontdekten de op lettende Nederlandse douane-be ambten een geheime bergplaats tussen de kabine en de laadbak, waarin dozen met Nederlandse koelhuisboter waren opgestapeld, in totaal 1200 kilo. Z.V.U. Nieuw NederlandsToneel- gezelschap bracht „Julia" Vele malen werd het doek ge haald en minutenlang duurde het staande gebracht applaus voor Rie Gilhuis, de actrice die na enkele ja ren niet gespeeld te hebben, vrij dagavond in de Concertzaal voor de Z.V.U. de glansrol van een ouder wordende toneelspeelster speelde in „Julia" van Somerset Maugham en Guy Boton (bewerking Marc- Gilbert Sauvajon), dat gebracht werd door het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap onder regie van Frits van Dijk. Thema van het stuk was de we reld waar schijn en werkelijkheid zijn doorweven, de wereld van het toneel. Een beroemd toneelechtpaar zijn de hoofdpersonen in deze wat wrange wereld, waar liefde toneel spel wordt en van de woning een kleedkamer maakt, waar de kleed kamer een thuis wordt. Hoewel ge scheiden zijn Julia (Rie Gilhuis) en Michel (John Gobau)) bij elkaar w bleven, ook terwille van hun zoon Roger (Ger Smit). Beiden zoeken hun liefde elders. Michel Is de ro buuste, in wezen tragische artist, die in Julia de vrouw niet kan vin den, die is opgeofferd aan haar ac teertalent. Hij verklaart de verlei delijke Zina (Ellen de Thouars) zijn liefde. Dit is het begin van een geestelijke zelfmoord: in Julia ver liest hij zijn hele bestaan, de wereld van het toneel. Julia blijft geheel alleen, ook haar zoon vertrekt. Haar handen zijn nerveuzer dan ooit, hoewel de teatraliteit blijft. Zij werp zich op een nieuw stuk. In zinkingen blijven niet uit. Michel evenwel komt terug. Julia wendt een hartaanval voor en zij hervin den de weg naar elkanders hart. Spijtig is wel dit slot, dat wat ge drongen en geforceerd aandoet en Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Heden (maandag) Zierikzee: Concertzaal, 8 uur, Spar- tacus (14 j.). Nieuwerkerk: De Meebaal, 7.30 uur, vergadering sproeivereniging. Morgen (dinsdag) Zierikzee: Concertzaal, 8 uur, Kor poraal Wanhoop (a.l.); Mondra- gon, 16.30-17.30 uur, receptie ge meente-gasbedrijf. Noordgouwe: Café van der Weijde, 8 uur, uitvoering k.v. „Die Gou we". Het zijn veelal kleine geesten die het grootste woord voeren. ,X"X"X"X"X"X~X"X"X"X«X"X~X«X"X,,X~X~X»'X De Joodse Hongaarse gemeenschap - die heden (maandag morgen) naar Canada is vertrokken - heeft zich met een dank schrijven gericht tot burgemeester mr. Dijckmeester en in hem tot de gehele bevolking. In vertaling luidt de brief als volgt: Zeer geachte heer burgemeester, Wij weten niet hoe wij beginnen moeten. Hierover gaat het: Wij met ons 23 Hongaren, willen u bedanken voor de zes weken welke wij in de Zeikepolder mochten verblijven. Wij kunnen niet voor al uw goedheid zo alleen maar „dank zeggen". Het is moeilijk onze dankbaarheid voor het door ons zo ge liefde Hollandse volk te tonen. Onze hartelijke dank heren, dank voor de burgemeester, dank voor u heren Blauw en Schilp (kampleiders - Red.), dank voor de Hollandse regering en voor de gehele Hollandse bevolking. Wij zullen dit kleine land, volk en regering nooit vergeten en hebben deze jonge en oude mensen in ons hart gesloten. Wij, Hongaarse Joden, die zoveel hebben geleden voor ons geloof; eerst door de Duitsers en daarna door de Russen; hebben in dit land eerst na vele jaren eindelijk de vrijheid ontmoet en hebben gezien hoe gelukkig een volk kan zijn die als broeders eensgezind leven. Zeer geachte heer burgemeester, wilt u zo goed zijn onze dankbaarheid en onze waardering aan de tolken, de inwoners van de stad Zierikzee, het Hongaarse comité, de sociale werk sters en het Rode Kruis over te brengen? Leve de Koningin - Leve Holland In naam van 23 Hongaren, w.g. Dr. Szirtes Lószló.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1