Kabinet voor grote problemen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hoe moeien gedupeerde kwekers financieel worden geholpen? ÏH tul k ~f VRIJDAG 8 MAART 1957 No. 18118 118» Jaargang Z1ER1KZEG SCHE ABONNEMENTEN EN AOVERTENTlüS: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (ma« 15 mm.) f \r per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-! 1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. President Eisenhower: ALGEMENE BEELD VAN HET MIDDEN-OOSTEN IS VERBETERD Bestaan van Israël historisch feit „Het algemene beeld van het Midden-Oosten Is verbeterd, doch er moeten nog steeds vele bijzon derheden worden geregeld", aldus heeft president Eisenhower don derdag op zUn wekelijkse perscon ferentie verklaard. Hij voegde hieraan toe, tegen over koning Saoed van Saoedi- Arabië te hebben verklaard, dat het bestaan van Israël een historisch feit was en dat hij sinds 1948 altijd in gesprekken over het Midden- Oosten had gezegd dat de Israë lische staat als een voldongen feit moest worden aanvaard. De president, die uiting gaf aan zijn voldoening over het feit, dat de Amerikaanse Senaat zijn voor stellen met betrekking tot het Mid den-Oosten met 72 tegen negen stemmen had goedgekeurd, wilde geen persoonlijke mening over de ontwikkelingen in het Midden-Oos ten geven en met name niet wat betreft de posities van Israël en Egypte. Journalisten vroegen de presi dent commentaar te leveren op de critiek, dat de Verenigde Staten „zich teveel op de Verenigde Na ties verlaten" bij het bepalen van hun eigen buitenlandse politiek. De president antwoordde: „Foster Dul les en ik hebben er van het begin Koningin en Prins brengen officieel bezoek aan Zweden Het secretariaat van H.M. de Ko ningin deelt mede: H M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben een uitnodiging aanvaard tot een offi cieel bezoek aan Z.M. de Koning en H.M. de Koningin van Zweden te Stockholm, van dinsdag 21 mei tot vrijdag 24 mei a.s. H.M. en Z.K.H. zullen de reis naar Stockholm deels per vlieg tuig, deels aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" maken. De kruiser, vergezeld van de onder zeebootjager Hr. Ms. „Friesland" en „Rotterdam", zal op 21 mei a.s. tus sen 11.00 en 11.30 uur in de haven van Stockholm voor anker gaan, waarop het officiële bezoek een aanvang neemt. V.S. protesteren bij Hongarije De Ver. Staten hebben donderdag de Hongaarse regering ervan be schuldigd, dat zij Hongaarse bur gers heeft laten arresteren, nadat deze een bezoek hadden gebracht aan het Amerikaanse gezantschap te Boedapest. In haar nota verzoekt de rege ring te Washington een einde te maken aan de „inbreuk" op de Amerikaanse diplomatieke rechten. Hieraan wordt toegevoegd, dat de actie van de Hongaarse politie „kennelijk ten doel heeft Hongaar se burgers ervan af te schrikken normale contacten te onderhouden met het Amerikaanse gezantschap". HET MIDDEN-OOSTEN Eisenhower's resolutie goedgekeurd Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft donderdag de resolutie goedgekeurd, waarin ver klaard wordt dat de Ver. Staten bereid zijn communistische agres sie in het Midden-Oosten zo nodig met geweld te weerstaan. De stem verhouding was 350 voor en 60 tegen. Het Huis heeft snel gehandeld, nadat de Senaat dinsdag met 72 tegen 19 stemmen een gewijzigde lezing had goedgekeurd van de reeds eerder door het Huis aan vaarde verklaring waarom presi dent Eisenhower twee maanden ge leden had gevraagd. De resolutie machtigt president Eisenhower ook 200 miljoen dollar uit te geven voor militaire en eco nomische hulp aan de landen van het Midden-Oosten. De leider van de democratische fractie in het Huis, MacCormack, verklaarde donderdag, dat de pre sident nu zelf de resolutie inzake het Midden-Oosten moet toepas sen. „Hij draagt nu zelf de ver antwoordelijkheid", aldus MacCor mack. af de nadruk op gelegd, dat het wegnemen van een of twee van de onmiddellijke oorzaken, die de cri sis van 26 juli j.l. - toen Egypte het Suezkanaal nationaliseerde - teweeg hebben gebracht, nog geen oplossing betekent voor de eigen lijke moeilijkheden, die aan het vraagstuk van het Suezkanaal ten grondslag liggen. Ik betwijfel of men werkelijk in ernst van oordeel is, dat de Ver. Staten zouden moeten proberen de sterke man te spelen, zichzelf als politie-agent aan te stellen en de volken te dwingen hun uitspraken te aanvaarden", aldus Eisenhower. Prins Bernhard op terugreis Prins Bernhard is donderdag middag per vliegtuig van New York naar Amsterdam vertrokken. Z.K.H. is drie weken in de Ver. Staten geweest. Hij heeft daar de conferentie van Bilderberg bijge woond, die gehouden werd op het eiland Sant-Simon in de staat Georgia. Half miljoen eieren verbrand Een half miljoen eieren, drie auto's, een groot aantal machine rieën en pakmateriaal zijn in de nacht van woensdag op donderdag verloren gegaan bij een brand in een eierpakhuis van G. M. van Ver- seveld te Kesteren. De schade wordt geschat op enige honderd duizenden guldens. De brandweer kon niet voorko men dat het pakhuis afbrandde. Men weet nog niet hoe de brand is ontstaan. De eigenaar was ver zekerd. Tweede Kamer uit verlangen in vier moties Gistermiddag heeft de Tweede Kamer de beraadslagingen over de nota inzake beperking van de be stedingen voortgezet. Vier moties zijn ingediend, nl. twee van de K.V.P., één van de P.v d.A. en één van de A.R. Deze moties zullen on getwijfeld het kabinet voor grote problemen stellen. De motie-Jansen De door de heer Janssen (KVP) in de vergadering der Tweede Ka mer ingediende motie luidde aldus: „De Kamer, gehoord de medede ling van de minister van Finan ciën inzake een bereidheid der re gering om in het kader van het bestedingsbeperkingsplan 1957 de per 1 juli voorgenomen prijsverho ging van de melk ten belope van 10 ets. per liter te verminderen tot 6 ets. per liter; van oordeel, dat dit nadere voor nemen der regering behoort te wor den gevolgd; van oordeel, voorts, dat voorzo ver dientengevolge de totale beste dingsbeperking beneden het nood zakelijke zou dalen, deze daling be hoort te worden opgevangen in verdergaande bestedingsbeperking in de sfeer van de rijks-overheid, gaat over tot de orde van de dag". De motie-Roemers De door de heer Roemers (Arb.) ingediende motie luidt aldus: „De Kamer, gehoord de beraad slagingen over de nota inzake de beperkingen van de bestedingen; van oordeel, dat de schoolmelk- voorziening voor de volksgezond heid van grote betekenis is en dat de omvang van deze voorziening door de verhoging van de melk prijs in gevaar wordt gebracht; geeft derhalve de regering in overweging door subsidiëring een zodanige regeling te treffen, dat Voorspoedige aanpassing van Hongaarse vluchtelingen in ons land Velen kampen echter met persoonlijke moeilijkheden De aanpassing van de ruim 1800 in ons land opgenomen Hongaarse vluchtelingen aan de Nederlandse maatschappij verloopt voorspoedig. Het Nationaal comité hulpverle ning Hongaarse volk en de Neder landse Federatie van vluchtelin genhulp, hebben alle reden tot te vredenheid. Op een te Amsterdam gehouden persconferentie is medegedeeld.dat nog slechts 102 vluchtelingen zon der werk in hun woonoorden ver blijven. Alle anderen hebben, al leenstaand of in gezinsverband, woon- en werkgelegenheid gevon den. De alleenstaande vluchtelingen (1815) zijn verreweg in de meer derheid. Ruim 200 van hen hebben hun vrouwen en kinderen in Hon garije moeten achterlaten Zij wor den geplaagd door heimwee, schuld gevoelens en angst. Sommigen krij gen brieven uit hun vaderland, waarin familieleden schrijven, dat zij sinds het vertrek van de vluch telingen met ernstige moeilijkheden te kampen hebben gehad. Het is niet eenvoudig om vast te stellen in hoeverre deze mede delingen onder dwang worden gedaan, aldus de Nederlandse Fe deratie. Het komt voor, dat vluchtelingen, door zorgwekkende brieven daartoe gedreven, willen repatriëren. Een enkele wordt vlak voor zijn vertrek vanuit Hongarije opgebeld door verwanten, die hem zeggen toch vooral te blijven waar hij is. Dergelijke voorvallen, aldus werd op de persconferentie meege deeld, veroorzaken een begrijpelijke onrust onder de Hongaren. In de afgelopen maanden zijn er 92 naar hun vaderland terugge keerd. Niet altijd zijn het familie omstandigheden die hen daartoe Admiraal Stump, Amerikaans afgevaardigde bij de conferentie van de Zoavo, heeft te Canberra verklaard dat hij over betrouw bare berichten beschikt volgens welke een groot aantal Sowjet-on- derzeeërs in de Stille oceaan vaart. nopen. Vooral jeugdige arbeiders zijn teleurgesteld over de loonsi- tuatie hier te lande. In Hongarije krijgt men n.l. loon naar prestatie en is men onbekend met het jeugd loon-systeem. 30ste kinderpostzegel actie bracht 1.8 miljoen gulden op De postzegelactie „Door het kind - voor het kind" 1956, de dertigste sedert 1924, heeft dank zij de me dewerking van ruim een half mil joen schoolkinderen van ruim ze ventienduizend scholen, een netto bedrag opgebracht van f 1.800.000. Dit is f 400.000 meer dan in 1955 en f 800.000 meer dan in 1953. Het bestuur van de Stichting „Voor het kind" is uitermate vol daan over het resultaat van deze actie, die min of meer werd door kruist door de hulpactie aan Hon garije en gevoerd werd in de ham sterperiode. 's-HERTOGENBOSCH. Woensdag morgen omstreeks half elf is de 57-jarige kleermaker H. van Dor- malen te 's-Hertogenbosch in een gebouw aan de Vughterstraat door een zolderluik gevallen. Hij kwam terecht op de ongeveer zes meter lager gelegen vloer van de boven verdieping en wel zodanig, dat hij vrijwel onmiddellijk aan de gevol gen overleed De kapper J. Peltzer, in dezelfde stad „achter het stad huis" wonend, is in de vroege mor gen uit het raam van de tweede verdieping van zijn woning geval len. Hij moest met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis St.- Joannes te Deo worden overge bracht. MAASTRICHT. Bij de stuw te Borgharen zijn door de sluismees- ter, de heer E. Gutz, kort achter elkaar twee bisamratten gevangen. De schadelijke dieren, die in de sluis werden aangetroffen, zijn af gemaakt. voor de schoolmelkvoorziening geen prijsverhoging plaats vindt". De motie-Droesen De tekst van de motie van de heer Droesen (KVP), mede onder tekend door leden van de A.R. en C.H. is aldus: „De Kamer, gehoord de besprekingen over de nota inzake- beperking van de be stedingen; kennis genomen hebbende van het voornemen der regering meer rekening te houden met de eige- naarslasten in de landbouw en daartoe in de kostprijsberekening van landbouwproducten van hogere pachtprijzen uit te gaan; van oordeel, dat het voorbarig en onjuist is in verband hiermede een standpunt ten aanzien van de grondrente te bepalen; gaat over tot de orde van de dag" De motle-Biewenga De motie van de heer Biewenga (AR) - mede-ondertekend door le den van C.H., V.V.D. en K.V.P. - luidt aldus: „De Kamer, gehoord de besprekingen over de nota inzake beperking van de be stedingen; van oordeel, dat het blokkeren van de bedragen, gemoeid met de verhoging van de normen voor be drijfsgebouwen in de kostprijsbere keningen voor garantieprijzen van landbouwproducten, niet behoort te geschieden; gaat over tot de orde van de dag" „ALGEMEEN VISSERSBELANG" - BRUINISSE Gedacht wordt aan bedrag per niet-geleverde ton In de donderdagavond in het Veerhuis te Bruinisse gehouden vergadering van de mosselkwekers- vereniging „Algemeen Vissersbe- lang", onder leiding van de heer D. de Koning, werd een dankbetui ging voorgelezen van mej. Mole naar, de ambenares van het kan toor van de inspecteur der Visse rijen te Amsterdam, die afscheid nam- vun de- dienst en die bij da$ afscheid van de Bruinisser vereni ging een cadeau ontving. Breedvoerig werd gesproken over de steunverlening aan de mossel kwekers die met de levering bui ten eigen schuld achterbleven, of die in het geheel niets konden le veren. Algemeen was men van oor deel dat deze mensen financieel moeten worden geholpen. De vraag blijft alleen hoe ver men met die hulp moet gaan en hoe men moet constateren, dat iemand tot de ge dupeerden behoort. In de vereni ging Zevibel is voorgesteld, die mensen een uitkering uit het mos selegalisatiefonds te geven, die minder dan 40 pet. van hun basis leveringscijfer hebben verkocht. Gedacht wordt aan een bedrag per niet geleverde ton, maar uit de vergadering werd er op gewezen, dat het verschil in de standaard- capaciteitscijfers onderling zo groot is, dat dit tot onbillijkheden aan leiding moet geven. 40 pet. van 8000 tonnen is meer dan 60 pet. van 1500 tonnen, de eerste zou volgens het Wonder-„brein" Het Amerikaanse leger heeft donderdag te Detroit een openbare demonstratie gege ven van een elektronisch „brein" ter waarde van 4.100.000 dollar. Er waren 100 mensen voor nodig om de reusachtige machine te laten werken. Deze verwerk te meer dan 100 miljoen ge gevens. Een woordvoerder van het leger verklaarde dat zij een besparing zal geven van „vele miljoenen dollars". De machine wordt Bizmac genoemd. Een belangrijke legerfunctionaris op elektro nisch gebied deelde mee, dat de machine in 48 uur een in ventaris kan opmaken waar voor men vroeger bijna drie maanden nodig had. Ze kan voorts rekenwerk verrich ten als 400 meisjes die hand telmachines gebruiken. Industrievestiging op Zeeuwse eilanden De Levers Zeep Mij. te Vlaar- dingen zal een afdeling van haar bedrijf vestigen in de gemeente Ooltgensplaat. Het betreft voorna melijk een verpakkingsafdeling, waar men 20 tot 40 meisjes werk zal verschaffen. Ook mannelijk per soneel zal hier werk vinden. Een fabriek van dames-confectie uit Rotterdam gaat in St. Maar tensdijk op het eiland Tholen een afdeling van haar fabriek vestigen. Ook hier zullen 20 tot 40 meisjes kunnen worden geplaatst. bestaande voorstel wel voor onder steuning in aanmerking komen, de tweede niet. Besloten werd aan Zevibel voor te stellen die kwekers te steunen, c.q. het inkomen op te trekken tot een bepaald nader vast te stellen bedrag per gezin, dat een redelijke basis voor levensonderhoud moet worden geacht. Over de mogelijkheid om gedu peerde kwekers, niet alleen te hel pen met geld, maar om voor hen de mogelijkheid te openen in het bezit te komen van een nieuw per ceel, dat redelijke kansen biedt op betere exploitatiemogelijkheden werd eveneens breedvoerig beraad slaagd. Ook hierover was men het eens, dat deze mogelijkheid bij de inspekteur der Visserijen moet worden bepleit. Over de zienswijze hoe dit het beste kon geschieden en over de consequenties van de dien aangaande bestaande plannen, lie pen de meningen uiteen. Dat gedupeerden in de gelegen heid zouden zijn door het opnemen van renteloze voorschotten hun be drijf gaande te houden en deze ren- teloze voorschotten te doen dienen als overbrugging naar een beter seizoen, werd algemeen toegejuicht. Hoewel definitief daarvan nog niets vast staat meepde de voor zitter, dat de mosselzaadvisserij op de Waddenzee zou beginnen in het laatst van april. Enkele personen gaven zich nog op voor deelname aan het Visserij weekend te Vlissingen op 8 en 9 maart. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ware roeping ziet tegelijker- j j tijd haar doel en haar weg. Vieuuerkerk, Jaarvergadering Groene Kruis Vereniging telt 425 leden. Woensdag werd in de noodkerk van de Geref. Kerk alhier de jaar vergadering van het Groene Kruis gehouden. De opkomst was maar matig. De vergadering werd door de voorzitter, de heer A. A. van Eeten, met een welkomstwoord ge opend. Was de toon vorig jaar in mineur gesteld, ditmaal was er iets meer optimisme te beluisteren. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer N. Slingerland, bleek, dat de vereniging thans 425 leden telt. De kursus kleuterzorg en zui gelingenzorg telt 45 kursisten. Het consultatiebureau hield 54 zit tingen met 515 konsulten. Door de wijkzuster, mej. v. d. Berg, werden 2003 bezoeken gebracht aan 111 personen, kraamzorg; 10 bezoeken aan 2 personen, zuigelingenzorg 359 bezoeken aan 60 personen, kleuter zorg 502 bezoeken aan 115 personen, schoolkinderzorg 33 bezoeken aan personen, kraamzorg: 10 bezoeken zoeken aan 1 persoon en t.b.c.-be- strijding 119 bezoeken aan 8 per sonen. De rekening van de penningmees ter, de heer J. L. v. d. Have, gaf te zien: badhuis een tekort van f 1846,41, afdeling Groene Kruis 'n saldo van f 904,83, kapitaaldienst een saldo van f 2903,82. De rekening was gekontroleerd door de heren W. Flik weert Az. en P. Slootmaaker. Geadviseerd werd de penningmeester te dechargeren, waartoe onder dankzegging werd besloten. Gezien de rekening zei de voorzitter, voor dit jaar geen re denen te zien om de kontributie te verhogen. De heren v. d. Have en A. Wandel werden als bestuursle den herkozen. De heren C. van Klinken, J. J. van Dijk en K. B. bij de Vaate stelden enige vragen met betrekking tot het badhuis. De voorzitter sprak de hoop uit, dat, nadat de nodige verbeteringen zijn aangebracht, het badhuis meer gebruikt zal worden. Woorden van dank werden in het bijzonder gebracht aan de wijkzus ter, mej. v. d. Berg, voor haar uit stekende arbeid, die zij in het be lang van de vereniging verricht en aan zuster de Vries, die hier re gelmatig een kursus geeft. Onder grote belangstelling draai de daarna de film „Wit Wint", een film die spreekt voor zichzelf. Na afloop dankte de voorzitter de film operateur en de aanwezigen voor hun opkomst, waarna de vergade ring werd gesloten. Overdenking En Hij zei: Komt ook de kaars, opdat ze onder de korenmaat of onder een bed gezet worde? Is het niet opdat ze op de kan delaar gezet worde? Marcus 4 21. Deze tekst volgt op de bekende gelijkenis van de Zaaier, het zaad, de bodem en de vruchten van het zaad. Jezus Christus is de Zaaier, die in opdracht van de Grote Land man het zaad zaait, nl. het Woord Gods in zijn tweevoudige strek king van vermaning en vertroos ting. Vermaning veronderstelt een verkeerde levensvoering, in strijd met Gods Woord, d.w.z. Gods ge openbaarde wil, met de bedoeling dat levensverandering daarvan het gevolg zal zijn. Vandaar dat de Zaaier Gods Woord zaait: Bekeert u, want het Koninkrijk Gods is nabij. Vertroosting veronderstelt nood, ellende, angst en ondergang. In dit verband gezien als gevolg van het verwerpen van Gods Woord dat als wegwijzer de mens in het leven wordt meegegeven. Dus ge volg van dwalen op eigen gekozen wegen, van God af. God, die liefde is, wordt door het wangedrag van de mens, een God die een verterend vuur is voor deze mens. Daarom zaait de Zaaier tegelijk met Gods Woord van vermaning, tot bekering, het zaad van het Evangelie. Het zaad dat de Zaaier zaait is Gods Woord: Bekeert u en gelooft het Evangelie, van verzoe ning, vergeving, genade, liefde, ont ferming en lankmoedigheid enz. van God, om Christus' wil. En nu komt de Zone Gods en zegt: de kaars komt toch niet op dat ze onder een korenmaat ge plaatst worde - zodat ze haar func tie niet kan vervullen, en de mens niet kan verlichten op de weg, die hij gaan moet. Gods Woord tot bekering en ge loof, tot vermaning en vertroosting, is toch niet gekomen om verdonke remaand te worden? Daarvoor heeft God het toch niet gesproken door profeten in 't verre verleden, en nu door Zijn Zoon? Het is toch Gods Wil, dat Zijn Woord als een kaars op de kande laar geplaatst wordt, zodat het allen verlicht die in het huis zijn, opdat niemand in het duister dwale van zonde en ellende en veronge lukt in tijd en eeuwigheid. Het Woord Gods gesloten in de kast laten, het terloops lezen en zich niet laten gezeggen, het uit de kerk weg blijven, of er zitten zo dat Gods Woord het ene oor in en het andere uitgaat enz., heeft ver dacht veel weg van het plaatsen van het Licht der wereld onder een korenmaat, wat niet is naar Gods wil, en kwade gevolgen heeft! Wie Mij volgt, zegt Christus, zal in duisternis niet dwalen. S. v. d. GRIFT.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1