Raadsel in Nijmegen HOUTVESTER Sun bal m Maak een bijzondere, warme maaltijd met Uw nieuwe vleeslekkernij! Eet met smaak, eet vaak Smac rijst ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 7 MAART 1957 No. 18117 AFDELING SCHOLWEN PLATTELANDSVROUWENBOND Foto-joeriialist hield lezing over „De vrouw en de fotografie" Vooral de vrouw thuis heeft legio foto-kansen Voor slechts een vijftiental leden van de afd. Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft dinsdagmiddag de bekende foto- joernalist mr. R. de Vries, een le zing gehouden over „De vrouw en de fotografie". Deze middag was georganiseerd in samenwerking met de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie. Na een welkomstwoord door de presidente, mevr.. Delst-Gast ver kreeg mr. de Vries het woord die, alvorens over te gaan tot het pro- jekteren van een serie amateur-op namen. in een -korte inleiding een lans brak voor de fotografie door de vrouw. Hij ontkende hierbij pertinent dat fotograferen veel technische vaardigheid zou ver eisen. Bovendien kan de vrouw juist die opnamen maken waar haar echtgenoot niet aan toekomt we gens zijn werkzaamheden buitens huis. De vrouw immers is koningin in haar eigen woning. Zij kan alle leuke dingen d.m.v. de kamera vastleggen: de eerste schreden van de kleine, vriendjes op bezoek, het gezellige thee-uurtje enz. Het foto graferen is bovendien vandaag de dag heel simpel door de foto-flux- lampjes, die ongekende mogelijk heden openen. Abrupt feesteinde Een karnavalspartijtje in een huis in Offenbach (west- Duitsland) is vrij abrupt ge ëindigd, toen één der feest vierders plotseling met stoel en al door de vloer 2akte. Zijn vrienden trokken hem snel uit het gat, doch toen begon het huis aan alle kan ten te kraken en vluchtten allen hals over kop de straat op. Zij roaren nog maar net buiten, toen het hele pand instortte. Ingezonden mededeling manchester i SCHUTTERSVELD PRODUCT 'téeifowutj Een serie prachtige opnamen werd hierna geprojekteerd, als va kantie-opnamen, plaatjes van het jonge dier en kinderfeestjes. Spr. doorspekte zijn betoog met enkele technische aanwijzingen. In de pauze kregen de dames ge legenheid zelf enkele opnamen te maken, waarbij het heel geani meerd toeging. Vervolgens werd nog een serie prachtige kleurenop namen vertoond van een tocht door noordelijk Europa en verder door Nederland, Parijs en Algerië. De fantastisch effectvolle opnamen waren een feest voor het oog. Ongetwijfeld is de heer de Vries er in geslaagd, zijn gehoor inzicht te geven in de mogelijkheden van de amateurfotografie. Met een dankwoord van de presidente, waarbij de echtgenote van de spre ker een fraaie handdoek kreeg overhandigd, kwam het einde van deze geslaagde, doch helaas te ge ring bezochte, middag. MIJDRECHT. Te Mijdrecht is een aanrijding gebeurd, die het le ven heeft gekost aan de 57-jarige mevr. van Meeteren uit Mourik. Het slachtoffer stapte op de Mij drechtse Zuwe uit de autobus en wilde achter de bus om de rijweg oversteken. Uit -de richting Haar lem naderde echter met grote snel heid een personenauto en deze reed haar in volle vaart aan. De vrouw overleed vrijwel onmiddellijk ter plaatse. DEIL. Op rijksweg 15 in de Be tuwe onder de gemeente Deil is de 50-jarige ir. J. Marischler uit Box meer met zijn auto in volle vaart tegen een tegenliggende vracht auto gevlogen. De personenauto werd totaal verpletterd. De heer M. was onmiddellijk dood. De vrachtauto liep eveneens zware schade op. Ingezonden mededeling Als Uw maag In lichter laaie raakt van Brandend Maagzuur geven Rennies onmiddellijk baat. Niet zodra begint dat smakelijk ta bletje te smelten op Uw tong, of de brand bedaart en is volkomen geblust binnen enkele minuten. Dat doet de wondere samenstelling van Rennies, én de natuurlijke wij ze waarop de blussende substantie 't overtollig maagzuur neutrali seert, zonder de verhoudingen te verstoren. Rennies geven uitkomst aan honderdduizenden lijders aan Brandend Maagzuur in ons land en in de hele wereld o-ver-al kleintjes ui het binne, WOENSDHECHT. Toen dezer da- gen de woning van de familie Mon- tre aan de Dorpsstraat te Woens- drecht van een aansluiting aan het waterleidingnet moest voorzien worden, ontdekte men onder de vloer een granaat van flinke afme tingen, een blindganger die bij de gevechten in 1944, onder de woning terecht moet zijn gekomen. Het projectiel is verwijderd. 's-GRAVENHAGE. Bij Konink lijk Besluit van gisteren is aan mej. dr. A. de Waal op haar verzoek met ingang van 16 maart 1957 op de meest eervolle wijze ontslag ver leend als Staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door haar aan de koningin en het koninkrijk bewezen. •s-GRAVENHAGE. Prins Bern- hard is dinsdag de eregast van de burgemeester van New York, Ro bert Wagner geweest, op een lunch, waarvoor verder slechts enkele persoonlijkheden waren uitgeno digd. De Prins zal vandaag van zijn officieuze bezoek aan de V.S. per vliegtuig naar Nederland terugke ren. Nog altijd onveiligheid in de bedrijven l dodelijke ongevallen per jaar „Hoéwei de arbeidsinspektie reeds 60 jaar functioneert, gebeur den er jaarlijks nog 400 dodelijke bedrijfsongevallen". Mr. P. H. Va- lentgoed, directeur-generaal van de arbeid zeide dit gisteren op de ver gadering van de bestuursraad van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland, waar hij sprak over: „Arbeidsbescherming in moderne zin". Dit jaarlijks terugkerende con stante aantal ongevallen brengt ons zeide hij, tot de vraag of de veilig heid, de gezondheid en de hygiëne wel voldoende zijn gewaarborgd. Hij achtte het met betrekking hier toe van groot belang, dat er een Inzaai van drooggevallen grond in polder Oostelijk Flevoland Bedoeling is verstuiving tegen te gaan Dinsdagmorgen is door de direc tie van de Wieringermeer en Noord- oostpolderwerken een begin ge maakt met het inzaaien van haver en gerst op een gebied van 1500 ha. drooggevallen grond in de polder Oostelijk Flevoland. Dit inzaaien geschiedt uitsluitend om het verstuiven van de droog gevallen grond tegen te gaan. De grond wordt tevoren dan ook niet bewerkt of bemest. Het in te zaaien gedeelte ligt bij het zanddepot nabij de Roggebot- sluis in de omgeving van Kampen. Per ha. denkt men 100 kg. zaad no dig te hebben, hetgeen dus neer komt op een totaal van 150.000 kg. Indien het gewas zich goed ont wikkelt, wordt de opbrengst als zuivere winst beschouwd, omdat het slechts de bedoeling is om de grond vast te leggen. Het in cul tuur brengen volgt pas later. Men denkt ongeveer 12 dagen nodig te hebben om het gehele gebied in te zaaien. Uiteraard staat dit werk los van het rietzaaien, dat in april-mei met vliegtuigen zal geschieden op de zware drooggevallen gronden welke dieper in de nieuwe polder liggen. nauw contact bestaat tussen de ar- beisinspectie en de vakorganisaties. In dit contact zal het er om gaan, de arbeiders te beschermen tegen de gevaren, die hen dagelijks om ringen. Spreker wilde dit contact uitgebreid zien tot samenwerking met de Vereniging voor Veilig Ver keer en de Huishoudraad. !S®t anciën. Weconomie Dieptepunt oliecrisis voorbij Het hoogtepunt van de oliecrisis in Europa is voorbij maar het beeld van de vooruitzichten op lange ter mijn is nog te onduidelijk om een onmiddellijke verzachting van de beperkingen te adviseren. Tot deze gevolgtrekking zijn de deskundi gen van de oliemaatschappijen en de oliecommissie van de Organi satie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) dinsdag gekomen. De voorzitter van de noodcom- missie voor olie van de O.E.E.S., zeide dat de positie voldoende ver beterd is, om in het eerste kwar taal van dit jaar te kunnen voor zien in maximaal 85 procent van de normale behoeften. Hij voorspelde, dat, ook wannéér het Suezkanaal gesloten zou blijven en de olielei ding door Syrië nog niet gebruikt zou kunnen worden, in het tweede kwartaal maximaal 94 procent van de normale behoeften gedekt zou kunnen worden. terikzee Op het gehouden examen te -Gravenhage voor scheepswerk- tuigkundige ter koopvaardij slaagde onze stadgenoot de heer H. J. van der Doe voor diploma A. BURGH-HAAMSTEDE Gezellige avond Middenstandsvereniging Ter gelegenheid van het Stra- feest had het bestuur van de Mid denstandsvereniging Burgh-Haam- stede" in hotel Bom maandag avond een gezellige avond voor de leden georganiseerd. Voor deze avond bestond ook van de zijde van niet-middenstanders een grote belangstelling, zodat de voorzitter, de heer G. A. Felius, een vrijwel uitverkochte zaal kon ver welkomen, waarbij hij zich in het bizonder richtte tot de aanwezige wethouders, n.l. J. D. van Nieuwen- huizen van Haamstede en A. van Zuijen van Burgh, alsmede tot de afgevaardigden van de zusterver eniging te Renesse. Hierna gaf hij het woord aan het cabaretgezelschap bestaande uit Beppy Murray, Coso van de Velde, clown Piper en Cor van Veen, voor het brengen van het programma „Lach met ons mee", waarin dit gezelschap op beschaafde wijze ge slaagd is. Vooral de accordeonist Cor van Veen had er slag van de zaal „mee" te krijgen, terwijl de clown Piper met zijn sneltekenin- gen bewondering afdwong. De ca baretière Beppy Murray wist het publiek te boeien met haar liedjes uit 1900, die vooral door de ouderen spontaan werden meegezongen, ter wijl daarna die uit 1925 ook de jongeren tot meezingen brachten, waarna zij eindigde met enkele schlagers van 1957. Haar optreden besloot zij met het levensliedje „Moeder". De conferencier Coos v. d. Velde, die op prettige wijze de verschillende delen van het pro gramma aan elkaar praatte, ont popte zich aan het eind als een kundig goochelaar, die de zaal im poneerde door zijn vingervlugheid, waarbij hij het presteerde het to neel in een bloementuin te veran deren, met bloemen die zomaar „er gens vandaan kwamen". De voorzitter dankte aan het slot de artisten voor de prettige avond die zij de aanwezigen bezorgd had den. Hij verzocht voral de leden om ook op gewone vergaderingen in een zo groot aantal aanwezig te zijn, als er geen pretje te beleven valt, doch wanneer de belangen van de vereniging besproken moe ten worden. Tot slot bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Het be stuur kan o'p een zeer geslaagde avond terugzien. Vieuuerkerk Reclame- en ontspannings avond Vegé-kruidenier De VéGé-kruidenier de heer M. de Bil bood zijn klantenkring deze week een gezellige reklame-avond aan, waarop vertegenwoordigers aanwezig waren van de merkfa- brieken Woldering en Idema, Arks, Brinta en Maggi. De heer van 't Veer, vertegenwoordiger van de firma Woldering en Idema hield een betoog over wijnen, waarna de aanwezigen in de gelegenheid ge steld werden een proefje te nemen. Mevr. Datema vertelde over de Maggiprodukten, waarna een kop Nescafé werd aangeboden. De voe dingswaarde van de Brintaproduk- ten werd onderstreept door mevr. van de Hove. Een tweetal dames uit de zaal vertelde op welke wijze zij Brintaprodukten gebruiken. De Arks-beschuit werd in dichtvorm onder de loep genomen door de heer de Bruyne. Een conferencier zorgde voor een vrolijke noot. Een aantal prijzen als beloning voor het opgeven van een slagzin of versje, werd uitgereikt. De heer de Bruy- ne dankte na afloop de heer de Bil voor het organiseren van de bij eenkomst. Medegedeeld werd nog dat het in de bedoeling ligt a.s. zo mer weer met de klanten op reis te gaan. Bij het verlaten van de zaal kreeg iedere bezoeker een rol be schuit aangeboden. Veemarkt ROTTERDAM, 5 maart. Aanvoer 4802 stuks vee (weektotaal 6859), t.w.: 470 vette koeien en ossen, 1386 stuks gebruiksvee, 140 vette kalve ren, 194 graskalveren, 2022 nuch tere kalvereft, 115 varkens, 121 big gen, 96 paarden, 6 veulens, 203 schapen en lammeren, 17 bokken en geiten. Prijzen per stuk: vette koeien en ossen f 3,08-3,207xf 2,84-3,00, f 2,72- 2,82, vette kalveren f 3,15-3,50, f 2,95-3,15, f 2,75-2,95, slachtpaarden f 2,50-2,30-2,20; prijzen per stuk: graskalveren f 470-370-280, nuch tere kalveren f 50-43-38, biggen f 60-50-44, schapen f 150-125-100, lammeren f 135-120-100, kalf- en melkkoeien f 1150-975-750, vare koeien f 860-730-625, vaarzen f 775- 675-475, pinken f 540-440-340 Uien Veiling St. Anualand 5 maart. Middel f 15,36, bonken f 16,50, drielingen f 14,20, picklers f 24,10. Aanbod: 12.5 ton middel. Veiling St. Maartensdijk 5 maart. Middel f 15,50-15,22- 15,34, bonken f 16,70, drielingen f 14,80, picklers f 24. Aanbod: 30 ton middel. Ingezonden mededeling .w, FEUILLETON door G. PLANTEMA 20 De kelner Leesman, een gebogen, witharige man, die al jaren in het koncertgebouw was, kwam spoedig nadat de inspekteurs en Ernst in de villa Estella waren terugge keerd. Maar veel nieuws kregen zij niet van hem te horen. Natuurlijk, Leesman herinnerde zich goed hel eigenaardige groepje, dat in zijn wijk had gezeten. De heer v.d. Zuy- den kende hij trouwens. Hij wist mee te delen, dat de nog onbekende jonge man alleen was binnengeko men. Later hadden zich de beide Roemenen en de Zweed bij hem ge voegd. Maar de kelner had niet kunnen vaststellen of zij elkaar al kenden, omdat Leesman zich juist aan het buffet bevond, toen de drie de foyer binnenkwamen. Hij wist wel te vertellen, dat de jongeman eerst alleen een glas bier had be steld en dat hij onmiddellijk na de komst van de anderen met hen wijn had gedronken. Dit duidde er toch op, dat de vier tenminste geen vreemden voor elkaar waren, want het is geen gewoonte een wild vreemde dadelijk uit te nodigen tot meedrinken. In villa Estella had Broekman zich geïnstalleerd in de kamer, die vlak bij de vestibule lag. Daar liet hij, nadat Leesman zijn verklarin gen had afgelegd, de Zweed Jör- gensen verschijnen. Deze forse, grijzende man maakte een be daarde indruk. „U bent hier gekomen als gast van de familie Van der Zuyden?" begon de Nijmeegse inspekteur. „Gedeeltelijk", antwoordde de Zweed. „Om u de situatie precies uit te leggen, ik ben hier ten dele uit zakelijke overwegingen. U weet misschien, dat de heer Van der Zuyden een liefhebber was van kostbare juwelen? Welnu, ik ben juwelier en ik meen, dat mijn naam bij ingewijden geen ongunstige klank heeft. Een /aar jaar geleden heb ik de heel jén mevrouw Van der Zuyden leren kennen, toen zij Stockholm bezochten en in mijn zaak kwamen. In juli, begin van die maand, was ik in Parijs voor zaken en daar heb ik de heer Van der Zuyden toevallig weer ontmoet. Hij vertelde mij, in onderhandeling te zijn over de aankoop van een kostbaar parelsnoer en nu wilde het, dat ik juist dit soort parels bijzonder heb bestudeerd. Ik weet niet, met wie hij onderhandelde. Hij nodigde me uit, op mijn terug reis van Parijs naar Stockholm bij hem te komen om het snoer te be kijken en er mijn oordeel over uit te spreken. Zo kwam ik hier ver leden week. Maar het bleek, dat het bewuste parelsnoer nog niet ter beschikking was". „De verkoper bevond zich niet in Nijmegen", vervolgde de Zweed, en de heer Van der Zuyden zou hem vragen, zo spoedig mogelijk te komen. Voorlopig zou ik als gast hier blijven. Ik had daar geen be zwaar tegen, omdat ik toch met va kantie wilde gaan, zodra ik in Zwe den terug zou zijn. Ik beschouwde dit verblijf dus als een voorproefje. Intussen, het parelsnoer heb ik tot nu toe niet onder ogen gekregen". „U kende dus de heer Van der Zuydën slechts vrij oppervlakkig, als ik het goed begrepen heb?" vroeg inspekteur Broekman. „Inderdaad", bevestigde Jörgen- sen. Ik wil van een dode geen kwaad spreken, maar u zult me be grijpen, wanneer ik zeg, dat ik wei nig gesteld ben op persoonlijke om gang met de heer Van der Zuyden. Zijn leefwijze valt niet bijzonder in mijn smaak". „Ik begrijp u", zei Broekman. „En dr. Maroniu? Kende u hem en mej. Ilescu?" „Dr. Maroniu kende ik al ge ruime tijd", gaf de Zweed toe. „Hij heeft veel gereisd en ook mijn ken nismaking met hem dateert van een bezoek, dat hij aan Stockholm bracht. Hij is een levendige prater, vaak geestig en ik mag hem graag. De dame ontmoette ik hier in Nij megen voor het eerst". „Wist u, dat zij beiden bij de familie Nabarescu logeerden?" „Dat niet. Het was een verras sing, toen ik tijdens een wandeling in de bossen dr Maroniu ontmoet te". „Weet u iets naders over dr. Ma roniu?" „Betrekkelijk. Voorzover ik weet, is hij een scheikundige, die in Roe menië in fabrieken werkt, die ver schillende medicamenten produce ren. Hij schijnt veel te hebben ge reisd om met andere chemici over vakproblemen te spreken. In ieder geval kreeg ik altijd de indruk, dat dr. Maroniu door zijn werk in die fabrieken heel behoorlijk geld ver diende". (Wordt vervolgd). HEERLIJK! Als U Smac op tafel brengt, serveert U iets bijzonders. Die UNOX-vleeslekkemij is mals, smeuïg en kostelijk van smaak. HANDIG! Blikje open... Smac! Heerlijk! Wilt U Smac nog even bakken? Ga Uw gang, mevrouw, 't Is zo gebeurd. VOORDELIG! Smac slinkt niet. Smac is zo voordelig, dat U het vaak op tafel kunt brengen. Uw gezin geniet ervan. kerrie e" Smac *ruit de kerr' B'"k^s,„acecnrp ye"ptenfoldertjc. Nu ook in 200 grams blikjes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5