ZIER1KZEESCHEWNIEUWSB0DE Troepen der Y.N, begonnen met bezetting van het gebied van Gaza DE ZIERIKZEESCHE COURANT EGYPTE VERTRAAGDE OPRUIMINGS WERKZAAMHEDEN IN SUEZKANAAL ISRAELS VEILIGHEID IS GEWETENSKWESTIE VOOR VELE STATEN GEWORDEN De melkprijs zal „slechts" omhoog gaan met zes cent per liter De beschadigde buisleidingen in Syrië H(UU w DONDERDAG 7 NLA ART IV 57 No. 18117 113e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.^0, per week 30 cenl. Losie nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag- Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma» »5 mm.} I 1,- per stuk. WAARIN ÓPGËNOMEN 1797-1999 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmari, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Vandaag wordt gebied van Sjarm El Sjeik overgedragen De troepen van de Verenigde Naties z(jn woensdagavond om 7 uur plaatselijke ttfd begonnen met de bezetting van het gebied van Gaza, zo heeft een woordvoerder van de Israëlische regering in Tel Aviv bekendgemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat de overdracht van het bestuur over het gebied aan het V.N.-lcger In 24 uur voltooid zal zijn. Vrijdag zal het gebied van Sjarm El Sjeik aan de V.N.-troepen over gedragen worden. Niettegenstaande het uitgaans verbod, dat voor Gaza was afge kondigd, waren er enkele Arabi sche jongeren op straat, die „lang leve Nasser" en „lang leve de V.N." riepen, toen een colonne van onge veer 2.600 militairen van het poli- tieleger, bestaande uit Denen, No ren, Indiërs, Columbianen en Zwe den, de stad binnentrokken. De overname van de stad verliep zon der incidenten. De troepen van de V.N. trokken de kuststrook van het zuiden uit binnen. Israëlische militairen in volledige uitrusting patrouilleerden in de steden en dorpen, waarvan de straten tengevolge van een strikt uitgaansverbod verlaten wa ren. Van tijd tot tijd hoorde men waarschuwingsschoten om eventu ele overtreders van het uitgaans verbod af te schrikken. I Tegen de avond was het gehele burgerlijke bestuursapparaat ge ëvacueerd. Dit betrof de Israëlische politiefunctionarissen van de ver schillende ministeries en de bur gerlijke medewerkers van de mili taire gouverneur. De troepen van de V.N. trokken woensdagavond tien uur pl. tijd de stad Gaza binnen en namen snel strategische posities in. Een Isra ëlische officier deelde mee, dat de V.N.-troepen „formele, maar har telijke betrekkingen" met de terug trekkende Israëlische troepen on derhouden. De Israëlische stafchef Mosjes Dayan bevond zich op het voor naamste plein van de stad om de De Goudkust onafhankelijk De hertogin van Kent heeft woensdag als vertegenwoordigster van koningin Elizabeth de eerste zitting van het parlement van Gha na (Goudkust) geopend. Dinsdag te middernacht is Ghana een onafhan kelijke staat geworden, die deel uit maakt van het Britse gemenebest. In de door de hertogin van Kent voorgelezen troonrede spreekt de koningin er haar diepe tevreden heid over uit, dat de nieuwe staat op grondwettelijke en vreedzame wijze vrij is geworden. Q Dinsdagmorgen is bij het vlieg veld Abingdon in zuid-Engeland een Beverley - een van de grootste transportvliegtuigen van de Royal Air Force - bij het landen veron gelukt. Volgens het Britse ministe rie van luchtvaart. bevelhebbers van het internationale politieleger te begroeten. Het kleine leger onder bevel van generaal-majoor Burns heeft m.i.v. woensdagavond de verantwoorde lijkheid voor een dicht bevolkt ge bied op zich genomen. In dit ge bied, dat 40 km. lang en gemiddeld 8 km. breed is, wonen ongeveer 300.000 mensen. Een Zweedse verbindingsofficier zei tegen verslaggevers dat de ope ratie vlot en zonder incidenten ver loopt. Men verwacht dat generaal Burns de bevelhebber van de V.N.-troe pen, donderdag in Gaza zal aan komen. Volgens officieren van het inter nationale politieleger zullen Deense en Noorse eenheden de noordelijke sector van de strook van Gaza met inbegrip van de stad Gaza bezet ten, terwijl de Indische troepen het centrale gedeelte en de Columbi anen en Zweden de zuidelijke sec tor voor hun rekening zullen nemen Deze officieren verklaarden ver der dat vier Amerikaanse burgers binnenkort in Gaza worden ver wacht om te trachten het burger lijke bestuur in het gebied te or ganiseren. Amerika verwacht geen maatregelen tegen schepen De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat Egypte een neiging aan de dag ge legd heeft om de opruimingswerk zaamheden in het Suezkanaal te vertragen. Hy sprak echter de hoop uit, dat het kanaal thans binnen ongeveer tien dagen weer voor de scheepvaart zal zyn opengesteld. DROEVE TAFERELEN IN HONGARIJE PoUtie gaat te keer Uit betrouwbare bron is te We nen vernomen, dat door de militie een overval is gedaan op het stu dentenhuis in Var, een voorstad van Boedapest. De actie duurde verscheidene uren. De studenten die zich in het gebouw bevonden, werden met nieuw aangekomenen gevankelijk weggevoerd. Er zou den wapens zijn gevonden, maar studenten in Boedapest zeiden dat de militie deze er zelf had neerge legd om de actie te rechtvaardigen. In Boedapest zouden overvallen zijn gedaan op restaurants, andere openbare lokaliteiten en fabrieken. Het ging vooral om vroegere leden van de arbeidersraden en revolu tionaire comité's alsmede om stu denten. In Miskolc zouden na een demostratie, waarbij studenten zich met rode verf en in rode kleren toegetakeld hadden, zeventig van hen gearesteerd zijn. Volgens ge woonlijk betrouwbare zegslieden zijn de laatste weken een of twee militieleden per nacht om het leven gebracht. Ben Goerion in parlement: Volken moeten gelegenheid krijgen morele proef te nemen „De regeling, die eind vorige Week Is bereikt, is naar de mening van onze vrienden in het buiten land de enig mogelijke. Het vraag stuk van Israels veiligheid Is een gewetenskwestie voor zeer vele sta ten geworden en er werd bij ons op aangedrongen om de familie der volkeren de gelegenheid tot deze morele proef te geven, n.l. het voor komen van een nieuwe Egyptische aanval op Israël", aldus Ben Goe rion In een voor het Israëlische parlement gehouden rede. Hij besloot zijn rede als volgt: „Wij hebben gestreden tegen de dubbele maatstaf, die door de V.N. is aangenomen en de strijd was niet vergeefs De president van de Ver enigde Staten heeft een morele verantwoordelijkheid jegens Israël op zich genomen. Vele andere sta ten hebben verklaringen afgelegd, die morele verplichtingen inhouden. Wij moeten een dergelijke verbin tenis op de juiste waarde schatten Wij hebben nog geen vrede en rust bereikt en wij zullen dat ook niet gemakkelijk bereiken. De weg, die voor ons ligt, is nog lang en moei lijk", aldus de Israëlische premier. De kranten in Tel Aviv melden uit welingelichte kringen, dat de ontruiming van Sjarm El Sjeik, aan de Golf van Akaba, door de'Isra ëlische strijdkrachten, in de loop van deze week voltooid zal zijn. Daarentegen zou de militaire en ad ministratieve ontruiming van de strook van Gaza minstens drie we ken duren. Generaal Burns, de bevelhebber van de politiemacht der V.N., is in middels uit Jeruzalem naar zijn hoofdkwartier te El Ballah vertrok ken na zijn besprekingen met Is raëlische functionarissen. De minister verklaarde dat de Verenigde Staten met grote voldoe ning kennis hadden genomen van de beslissing van Israël, om zijn troepen uit de strook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba terug te trekken. „De Verenigde Staten hebben geen redenen om aan te nemen, dat Egypte discriminerende maatrege len m b.t. het varen van Britse, Franse of Israëlische schepen door het Suezkanaal zal nemen. De Amerikaanse opvatting is dat de schepen van alle landen het recht van vrije vaart door de Golf van Akaba hebben, tenzij het in ternationale gerechtshof een an dersluidende uitspraak zou doen", aldus Foster Dulles. a Alle Sowjet-burgers In west- Duitsland zullen opnieuw mogen beslissen of zij al dan niet naar hun moederland zullen terugkeren, aldus een uitlating van dr. Weitz, voorzitter van het Westduitse Rode Kruis, bij zijn terugkeer van een bezoek aan Moskou. De Sowjet- overheid had aan west-Duitsland lijsten met de namen van 15.000 Sowjet-burgers doen toekomen, die in de bondsrepubliek zouden ver blijven. n De Franse marine overweegt een Atlantische vloot te bouwen, die even sterk is als de huidige Mid- delandse-Zee-vloot van 250.000 ton, zo heeft het Franse ministerie van Marine woensdag in Parijs bekend gemaakt. MINISTER DOET WATER IN DE MELK Minister Hofstra heeft tijdens de behandeling van de bestedingsnota bi de Tweede Kamer medegedeeld dat de regering bereid ls de melk prijs met zes cent per liter te ver hogen en dus niet met tien cent, zuals aanvankelijk In de bedoeling lag. Daar de consumentensubsidie ge handhaafd blijft komt de regering te staan voor een uitgaaf van f 60 miljoen, waarvoor verhoging nodig is van de inkomstenbelasting, spe ciaal voor de hogere inkomens, dan wel een verhoging van de omzet belasting tot 5% procent. Uit beide mogelijkheden mag de Kamer een keus maken. De verhoging van de vennoot schapsbelasting ter grootte van f '.00 miljoen zal een tijdelijk ka rakter dragen. De In de oorspron kelijke nota voorgestelde blokke- ringsgedachte zal vervallen, waar door f 50 miljoen niet zal worden uitgekeerd, blijkens mededeling van minister Mansholt. Teneinde De Sowjet-Uuie beschuldigt Zweden Het Sowjetrussische partijblad „Prawda" en het regeringsblad „Izwestia" hebben volgens Tass donderdag een uitvoerig verslag gegeven van de „gevangenneming en ontmaskering" van „Zweedse agenten". Hierin wordt o.m. gezegd dat 13 agenten in Estland zijn gearres teerd. Zij zouden in een tijdsver loop van een aantal jaren naar dit land zijn gezonden, in samenwer king met de Amerikaanse inlich tingendienst. «Tijdens hun terroristische activi teiten in de bossen van Estland hebben de „spionnen" een afge vaardigde van een plaatselijke Sowjet en de vice-voorzitter van een collectieve boerderij op beest achtige wijze vermoord", aldus het verslag. In Syrische kringen te Damascus verwacht men, dat de besprekingen over herstel der buisleidingen in Syrië, die bij het begin van de Brits-Franse actie tegen Egypte werden opgeblazen, spoedig zullen worden hervat. De buisleidingen zijn eigendom van de Britse „Iraq Petroleum Company". De Syrische regering heeft destijds tegenover deze maat schappij verklaard dat de leidingen niet konden worden hersteld, voor dat de Israëlische troepen uit Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba zouden zijn teruggetrokken. tegemoet te komen aan geopperde bezwaren, deelde de minister mede dat de normen voor het verlenen van subsidie in de landbouw door het Landbouwschap en de Grond kamers kunnen worden opgesteld. Minister Zijlstra heeft de toezeg ging gedaan te zullen streven de prijzen te houden beneden het in dexcijfer van 114,5, hetgeen een zeer moeilijke opgave is in verband met de prijsstijging van 6,8 pet. ■ierikzee Bouw zeven en twintig woningen Blijkens schrijven G.S. heeft de gemeente Zierikzee nog 20 bouw volumen te realiseren. Dit aantal kan worden vermeerderd met 7 we gens vervangende bouwvolumen in verband met krotaankoop. Ge bleken is dat wanneer hiervoor woningwetwoningen kunnen wor den gebouwd, nog aanspraak kan worden gemaakt op een vergoeding voor aantrekkingskosten vreemde arbeiders, mits de gunning kan plaats hebben voor 1 april. De woningbouwvereniging „Be ter Wonen" heeft zich inmiddels bereid verklaard de bouw van de 27 woningen in het bouwplan „Malta" te realiseren. Het college van b. w. stellen de raad voor het benodigde krediet te verlenen tot een bedrag, dat wordt begroot op f 487.500. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Luchtkastelen eisen hoge onderhoudskosten. t Bouw van nog dertig woningen De commissie voor publieke wer ken heeft, gezien de bestaande wo ningnood, geadviseerd met spoed plannen te laten uitwerken tot de bouw van tenminste nog dertig wo ningen. Gedacht wordt in dit ver band aan de bouw van een tiental woningen voor bejaarden, een tien tal woningen voor grote gezinnen ,en een tiental middenstandswo- iningen. Yaamstede Alarm voor schoorsteenbrand De brandweer die woensdagmid dag gealarmeerd werd voor een schoorsteenbrand in een perceel aan de Hogeweg, was zeer spoedig ter plaatse en heeft door middel van de zg. „ramonuer" de schoor steen schoon gemaakt en daarmee de brand geblust, zodat verder in grijpen achterwege kon blijven. De Verenigde Staten hebben woensdag na overleg met een aan tal gelijkgestemde landen besloten voor het ogenblik in de V.N. geen actie te ondernemen ten aanzien van de Hongaarse kwestie, maar er wel voor te zorgen, dat het vraagstuk op de agenda van de Algemene Vergadering blijft staan. ZIERIKZEE DE AANLEG VAN CENTRALE VERWARMING IN HET STADHUIS Aanleg In vier fasen voorgesteld ïn een memorie van toeUchting op de zesde wijziging van de be groting 1957, die betreking heeft op de aanleg van centrale verwarming ln het stadhuis, wordt gewezen op de tweede fase van de stadhuisres tauratie, waardoor mede Is begre pen het scheppen van meer werk ruimte in het stadhuis, zoals ar chiefruimte, wethouderskamer, lee chiefruimte, wethouderskamer, lees- en ondertrouwkamer en ver lenging van de secretarie. Er wordt op gewezen dat deze uitbreidingen een onafscheidelijk deel zijn van de restauratie. Nu is de ligging van bovengenoemde ver trekken dusdanig, dat gelijktijdig beoordeeld moet worden op welke wijze het stadhuis in zijn geheel in de toekomst zal worden verwarmd. Advies is uitgebracht door ir. L. E. Dinsdagochtend is bij het vliegveld Ablndon in Zuid-Engeland een Be verley - een van de grootste transportvliegtuigen van de Royal Air Force - bij het landen verongelukt. Vijftien van de achttien inzittenden kwa men hierbij om het leven, terwijl twee burgers van het huis, dat bij het neerstorten werd vernield, eveneens om het leven kwamen. Het vlieg tuig was op een terugreis van Malta. - Op de foto ziet men de restanten van het vliegtuig met het zwaar beschadigde huis. Wisse, hoofdingenieur afdelings chef van de afdeling centrale ver warming en luchttechniek van de gemeente Rotterdam. In een rap- conclusie dat aan het stoken met olie de voorkeur moet worden ge geven in het stadhuis, een visie die is overgenomen door de gascom- missle. De verwarmingsinstallatie zal nu moeten worden aangelegd om op den duur onnodige kosten te voorkomen, die een gevolg zouden zijn van hak- en breekwerk voor leidingen e.d. Uitgegaan wordt van een aanleg in vier fasen, t.w. eerste fase: f 81.100, tweede fase: f 5.200, derde fase: f 1.840 en vierde fase: f 6.560. De eerste fase kan zeer ge leidelijk worden gerealiseerd. On derzocht is aldus de memorie, of een tijdelijke oplossing voor de ver warming van het nieuwe deel van het stadhuis mogelijk zou zijn. In verband met de afvoer van ver brandingsgassen is gebleken dat zulks op onoverkomelijke techni sche bezwaren stuit. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de noodza kelijke kosten van verwarming van het stadhuis, zullen worden gedekt door een subjectieve verhoging van port komt deze deskundige tot de de bijdrage uit het gemeentefonds. \^uUUsse Hulp aan de Hongaren De oproep van het comité ter be hartiging van de belangen van de Hongaarse bewoners van het woon oord Stoofpolder, voornamelijk be staande uit het bestuur van het Ro de Kruis, om door het verlenen van kleine attenties het leven van deze mensen te veraangenamen, bleef niet onbeantwoord. Door een aktie van de besturen der Herv. en Ger. vrouwenverenigingen werden eie ren ingezameld, met als gevolg dat aan de kampbeheerder, de heer Vogel, ruim 300 eieren konden wor den ter hand gesteld. Ook kon aan ieder gezin een stuk toiletzeep uit gereikt worden. Door de goede zor gen van voornoemd comité werd voorts door Philips een televisie apparaat voor het woonoord be schikbaar gesteld. Co operation" heeft in Philadelphia verklaard dat de voorraad kolen en olie voor het einde van deze eeuw zo sterk gedaald zal zijn, dat hij niet langer aan onze energiebehoef ten kan voldoen. Volgens hem vormt kernenergie het enige alter natief.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1