Rusland is nog zeer sterk maar communistische wereld rondom verzwakt Overeenstemming over methode en tijdschema van terugtrekking DE ZIERIKZEESCHE COURANT ~WfO& h J DINSDAG 5 MAART 1957 No. 18118 USe Jaragang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.90, per weel. 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max 15 nu...) f T,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Scherpe visie op Sowjet-systeem Moskou acht oorlog niet meer onvermijdelijk De Amerikaan David J. Dallin, van geboorte Rus, die talrijke pu- blikaties over de Sowjet-TJnic heeft geschreven, heeft maandag in een lezing voor het Neder- landsch Genootschap voor interna tionale zaken te Den Haag gezegd, dat de huidige Sowjet-leiders de idee hebben aanvaard, dat oorlog niet onvermijdelijk is. De heer Dallin, die in het Insti tute of Social Studies te Den Haag over de „buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie na Stalin's dood" sprak, zei dat er veel veranderd is in Moskou. De stabiliteit van het Stalinistische regime bestaat niet. Volk en regering vrezen een nieuwe wereldoorlog. De heer Dal lin wees er op, dat de Sowjet-Unie het zwaarst heeft geleden in de af gelopen oorlog. Volgens de oude theorie was een oorlog met de kapitalistische we reld onvermijdelijk. Stalin leerde, dat een derde oorlog wereldheer schappij zou brengen. Het huidige plan voor de com munistische wereldrevolutie gaat ervan uit, dat er vijf landen of lan dengroepen zijn, namelijk de Sow jet-Unie, de volksdemocratieën, de neutralen, de bondgenoten van de Verenigde Staten met inbegrip van de landen van het Pact van Bagdad en de Verenigde Staten. De grote aandacht van de Sowjet-leiders richt zich thans op de groep neu trale landen. Voor Stalin bestonden er geen neutrale landen: wie niet voor ons is, is tegen ons. De Russische leiders trachten thans bondgenoten van de Ver. Sta ten ertoe te brengen neutraal te worden en de neutralen tot volks democratieën te maken. De satellieten Stalin ging er vanuit, dat de „sa tellieten" ook „satellieten" moesten zijn. Stalin, de generalissimus, zag de strijd voor het communisme als een oorlog, waaraan de volksdemo cratieën als eenheden deelnamen. En militaire eenheden kiezen nu eenmaal niet hun generaal. De crisis in de volksdemocratieën die vorig jaar tot uitbarsting kwam in Hongarije en Polen, is reeds in Stalins tijd begonnen, namelijk toen de Zuidslavische communistische leider Tito, tegenover de Komin- form kwam te staan. De huidige Sowjet-leiders pleiten voor een vreedzaam naast elkaar bestaan met de kapitalistische lan den. Maar een vreedzaam naast el kaar bestaan met een volksdemo cratie, die zich zou vrijmaken, aan vaarden zij niet, aldus Stalin. Dallin zei, dat de Russen, on danks zij Polen openlijk vriende lijk bejegenen, er op uit zijn het land te worgen. Enkele weken geleden, aldus Dal lin, hebben de Sowjet-leiders de communistische partijen in andere landen gepolst over een heroprich ting van een communistische inter nationale. De Poolse, Italiaanse en Chinese partijen antwoordden, dat zij voor dit voornemen niets voelen. De heer Dallin zei van oordeel te zijn, dat het gebeurde in Hon- garij niet het einde is. Een herstel van het uit Moskou gedirigeerde en het nationale communisme tot een monolithisch bouwsel is niet meer mogelijk. De Sowjet-Unie als nationale staat is altijd nog zeer sterk, maar de communistische we reld rondom haar is aan het ver zwakken, aldus de heer Dallin. Vreemde weddenschap De Amerikaanse oliemagnaat William Negley heeft een wedden schap om 10.000 dollar gewonnen door een volwassen olifant met pijl en boog dood te schieten. Negley, die in Kenia jaagt, wist onder dek king van een grote mierenhoop een wilde olifant tot op tien meter te naderen. Hij schoot een pijl met een stalen punt vlak achter de schouder van de olifant, die in de longen van het beest doordrong. Een tweede pijl trof de olifant in het hart. Later slaagde Negley erin nog een tweede olifant met zijn pijlen te doden. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, von Brentano, heeft maandag in Washington met minister Foster Dulles gesproken over het midden-oosten en oost- Europa. Hijverklaarde tegenover de pers, dai de besprekingen „uit stekend" waren geweest. Dinsdag zou hij met Dulles over de betrek kingen met de Sowjet-Unie, de At lantische gemeenschap en de Euro pese integratie spreken. Lugubere proef In het oerwoud van Frans Kameroen worden maandag tien menselijke „proefkonij nen" neergelaten, die zullen proberen 25 dagen in de wil dernis te leven. De proef is bedoeld om na te gaan hoe lang overlevenden van een vliegtuigongeluk het in het oerwoud kunnen uithouden. Een van de proefmensen is een meisje van 23 jaar, Ga- thie Nunes, die speciaal ge kozen is omdat zij tenger is. De tweede vrouw van de groep is een verpleegster, die indertijd in Indo-China heeft dienst gedaan. a De bekende Amerikaanse chi rurg en kankerspecialist, dr. Gra ham, is maandag in St. Louis op 73- jarige leeftijd aan kanker overle den. Hij is de eerste chirurg ge weest die, om mensen met long kanker van de dood te redden, een long volkomen heeft weggenomen. Hoewel hij overtuigd was van de relatie tussen het roken van siga retten en longkanker, heeft hijzelf het roken nooit kunnen laten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Deze foto toont de kleine personenwagen, die zondhgmiddag in Den Bosch in het riviertje de Dommel reed en waarin, naar men zondag avond laat aannam, vijf personen, een vader, een moeder, twee zoons en een logé, de dood vonden. De opname werd gemaakt toen de nood lotswagen, afkomstig uit Eindhoven, juist op de oever was getrokken door de in Den Bosch, gelegerde genie, die hiervoor de hulp van een duiker moest inroepen en die extra-zwaar materieel moest laten aan rukken. n Steeds grotere aantallen vrij willigers melden zich in Tokio aan om een vloot vaartuigen te beman nen, die men bij het Christmas- eiland in de Stille oceaan wil sta- Aoneren om door haar aanwezig heid te verhinderen dat de Britse proefneming met de waterstofbom doorgaat. Israël moei zwichten Gevolg van verduidelijking en" van Amerikaanse zijde De bevelhebber van de interna tionale politiemacht van de V.N., generaal-majoor Burns, heeft be kendgemaakt, dat hy met de staf chef van het Israëlische leger, ge neraal-majoor Mosje Dajan, over eenstemming heeft bereikt over de methode en het tijdschema voor de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de kuststrook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba. Premier Ben Goerion had gene raal Dajan opdracht gegeven, de kwestie van de terugtrekking te regelen, zonder de goedkeuring van het kabinet af té wachten. Volgens een woordvoerder is de premier af gegaan op de „verduidelijkingen" die de Amerikaanse regering ten aanzien van haar bedoelingen be treffende Gaza heeft gegeven. Deze verduidelijking had Ben Goerion tevreden gesteld. Na het onderhoud met generaal Dajan begaf generaal Burns zich Proeven in Waddenzee tot het verkrijgen van kunstmatig mosselzaad Worden risico's zaadarm seizoen minder? Op advies van dr. P. Korringa, thans directeur van het bedryfs- laboratorium voor vissertjonder- zock te IJmuiden en tot voor kort bioloog voor de visserjj op de Zeeuwse wateren, zullen vier of vjjf groepen mosselkwekers dit jaar op de Waddenzee uitgebreide proe ven nemen met het kunstmatig Ver krijgen van mosselzaad. Dr. Korringa heeft vorig jaar in samenwerking met de inspecteur visserijen de eerste proeven hier voor in de Westerschelde genomen. De proeven leverden een gunstig resultaat op en het is gebleken dat het zeer wel mogelijk is mossel zaad op kunstmatige wijze te ver krijgen door verzwaarde visnetten op een ondergrond van stro aan te brengen op de zandbanken, waar normaal het zaad pleegt te vallen. Als de proeven op de Waddenzee van die aard zijn, dat deze kunst matige zaadvangst kan worden uit gebreid, dan betekent dit, dat de visserij van mosselzaad een meer gecultiveerde toekomst, zoals bij de oesters, tegemoet gaat. Dit betekent ook, dat het risico van een zaad- arm seizoen zeer verkleind wordt. Wat de mosselexport betreft staat het er goed voor. In het af gelopen jaar zijn 45 miljoen kg moSsels geëxporteerd voor een waarde van ruim f 10 miljoen. In 1955 waren deze cijfers resp. 44 en 9. Voor dit jaar denkt men het ex portcijfer van vorig jaar met 10 miljoen kg te kunnen overschrij den. In 1956 zijn in totaal aange voerd: van de Zeeuwse stromen 152.000 ton en van de Waddenzee ruim 350.000 ton. naar zijn voormalige hoofdkwartier in het „niemandsland" van Jeru zalem. Vandaag (dinsdag) zou hij terugkeren naar het gebied van Sinaï. Na de bespreking verklaarde ge neraal Burns tegenover de pers, dat generaal Dajan en hij gesproken hebben over „algemene kwesties met betrekking tot de (Israëlische) terugtocht uit het gebied van Gaza en Sjarm El Sjeik". „Wij kwamen tot een overeen komst over de kwestie. Ik kan verder niets zeggen over het tijd schema en de wijze van terugtrek king", zo voegde hij hieraan toe. Generaal Burns zal aan secreta ris-generaal Hammarskjoeld ver slag over zijn bespreking met ge neraal Dajan uitbrengen. Hij wilde niet zeggen, of Egyptische be stuursambtenaren in het spoor van Ouden van dagen vragen compensatie bestedingsbeperking Vier organisaties van ouden van dagen, verenigd in het centraal or gaan Samenwerkende Organisaties, hebben zich namens de 150.000 bij hen aangesloten leden ge wend tot de raad van ministers in verband met de stijgende kosten van levensonderhoud als gevolg van enige maatregelen in het raam van de bestedingsbeperking. Er van uit gaande, dat de regering aanneemt, dat de kosten voor levensonderhoud zes tot zeven punten zullen stijgen, vraagt het Centraal Orgaan een verhoging van de A.O.W.-uitkering van 10 pet. Daarbij moet in aan merking worden genomen, aldus het Centraal Orgaan, dat de A.O.W. uitkering het beginsel van waar devastheid heeft. Men ontveinst zich niet, dat ook zij die niet alleen op de algemene uitkering zijn aan gewezen van zo'n verhoging zullen profiteren, maar men neemt aan, dat de meeste ouden van dagen geen andere bron van inkomsten hebben. de V.N.-troepen naar Gaza zullen terugkeren. Waarnemers geloven, dat de grootste moeilijkheid het voorko men van een bestuursvacuum in de dichtbevolkte kuststrook van Gaza Richtlijnen voor gemeentelijk woningbouwbeleid Het toewijzen van primaire sub sidiecontingenten heeft geen an dere betekenis, dan de gemeenten een richtlijn te bieden voor hun woningbeleid. Daartoe is hun mededeling ge daan van het aantal woningen dat ten minste voor subsidie in aan merking komt, aldus minister Witte in zijn antwoord op vragen, schrif telijk gesteld door het Tweede Ka merlid, de heer Andriessen. Het aantal feitelijk te subsidiëren woningen zal afhangen van de re gionale bouwcapaciteit. Dit aantal zal in vele gevallen groter zijn dan dat, wat in de primaire subsidie contingenten is begrepen, zo ver volgde de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. Gedeputeerde Staten, aldus de bewindsman, kunnen bij hun advies omtrent de vraag in welke gemeen ten deze meer woningen dienen te worden gesubsidieerd, rekening houden met alle omstandigheden, die in een concreet geval de wo ningbehoefte bepalen. Tegen deze achtergrond, zo gaat de minister voort, moet de gebruik te methode om de reële woningbe hoefte te benaderen alleszins nauw keurig worden geacht. In de factoren bevolkingsgroei en woningtekort zijn het aantal huw bare personen, het te verwachten aantal huwelijken, toeneming aan tal bejaarden, migratie, e.a. reeds begrepen te achten. De eisen van Oost-lndonesië De eisen, welke Cost-Indonesië na de machtsovername door luite nant-kolonel Sumual heeft gesteld, omvatten o.m.: 1. afschaffing van het centrale regeringsstelsel, dat door de leiders in Oost-lndonesië verantwoordelijk wordt geacht voor de bureaucratie, de corruptie en de stagnatie bij de ontwikkeling van het gebied; 2. uitgebreide autono mie aan de verschillende gebieden in de gehele archipel; 3. een vijf jarenplan voor elke provincie; 4. verdeling van de beschikbare bui tenlandse valuta (met inbegrip van de herstelbetalingen door Japan) in overeenstemming met de opper vlakte van de verschillende gebie den en niet op basis van hun be volking; 5. de door president Soe- karno ontworpen nationale raad moet worden gewijzigd in een se naat; 6. zeventig procent van de le den daarvan moet afkomstig zijn van de buitengewesten; 7. het „Go- tong-Rojong"-kabinet, waarin het plan van Soekarno voorziet, moet zijn een presidentieel kabinet en bestaan uit kundige en achtens waardige nationale leiders. Bij Pjinmana, tussen Rangoon en Mandalay is maandag een trein ontspoord. Ten minste 30 mensen zijn om het leven gekomen en meer dan 40 zwaar gewond. Een voorlo pig onderzoek heeft aangetoond, dat het ongeluk het gevolg is van sabotage, die wordt toegeschreven aan communistische opstandelingen Weelde heeft nimmer hel- j den, laat staan martelaren ge- vormd. i Vergadering afdeling Bouwbedrijfsbond De afdeling Renesse van de Bouw bedrijfsbond hield in hótel „Het wapen van Zeeland" haar jaarver gadering. In zijn openingswoord noemde de voorzitter, de heer J. de Wit, het afgelopen jaar belangrijk maar tevens bewogen. Wat de Bouwbedrijfsbond betreft konden enige belangrijke sociale verbete ringen worden geboekt, zoals de beperkte uilkering van het risico fonds, de verbeterde uitkering voor de Ziektewet, de verbetering van de vakantie door uitbreiding met 2 dagen en het inkrimpen van het aantal wachtdagen bij ziekte tot 1. De aktiviteit in de afdeling was het afgelopen jaar goed te noemen. Met een geslaagde feestavond, waaraan de heer Willem van Iepen- daal zijn medewerking verleende, werd het 10-jarig bestaan herdacht. Dank zij de grote aktiviteit van de penningmeester, de heer J. Goos- sens, kon het ledental worden op gevoerd van 47 tot 60 leden. De voorzitter bracht dank voor het vele werk door de heer Goossens hiervoor verricht. De secretaris, de heer J. Hendriks las hierna het jaaroverzicht, dat onder dankzegging werd aanvaard. Speciale aandacht vroeg de secre taris hierna nog voor de kinderuit zending naar het A.N.B.-tehuis „De Kloek". Aanvragen hiervoor moe ten worden gedaan bij het be stuurslid, de heer J. Meganck. De penningmeester gaf hierna het financiële jaarverslag, waaruit bleek, dat het afgelopen jaar sloot met een nadelig saldo van f 46,40, dat door de reserve kan worden ge dekt. Aan vacantiebons werd uit gekeerd f 38924,94, terwijl de W. en W.-uitkering f 4852,92 bedroeg. Namens de financiële commissie bracht de heer J. S. de Feiter een gunstig verslag uit. In de plaats van het verplicht af tredende lid van de financiële com missie, de heer J. S. de Feiter, werd benoemd de heer B. de Rijke. Uit het jaarverslag van de corres pondent van het Bureau voor Ar beidsrecht, de heer J. Dorreman, bleek, dat mr. J. van 't Hof, die als wethouder van Eindhoven is be noemd, in diens plaats zag aange steld mr. W. J. Dirkx. De secretaris deelde mede, dat van het hoofdbestuur bericht is ontvangen, dat op voorstel van het afdelingsbestuur, de heer Goossens en echtgenote dit jaar, voor zijn getoonde aktiviteit, een gratis, va kantieweek in een der Troelstra- oorden wordt aangeboden. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heren J. Meganck, J. Hen- drikse en K. Bevelander, werden allen herkozen. Uitvoerig werd hierna nog van gedachten gewisseld over de te ge ven filmavond op 25 april a.s. in het Dorpshuis te Renesse. Besloten werd enige bussen voor de buiten leden in te schakelen. GEMIDDELDE LEVENSDUUR IN NEDERLAND WEER TOEGENOMEN Sterftecyfer daalt nog steeds De sterftekansen zijn opnieuw la ger geworden en de gemiddelde verwachte levensduur is toegeno men, zo blijkt uit dezer dagen door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gepubliceerde nieuwe sterf- tetafels. In aansluiting op de in 1954 ge publiceerde tafels op grond van de sterfte in de jaren 1950-1952 zijn thans door het C.B.S. overeenkom stige tafels voor de periode 1953- 1955 berekend en daarnaast nog tafels over de vgfjarige periode 1951-1955. Volgens de sterftetafels 1953-1955 bedraagt deze thans voor een pas geboren jongen 71,0 en voor een pasgeboren meisje 73,9 jaar, tegen resp. 70,6 en 72,9 jaar volgens de tafels 1950-1952. Volgens het bijge voegde historisch overzicht bedroeg rond 50 jaren terug, op grond van de sterfte in de periode 1900-1909, de gemiddelde levensverwachting van pasgeboren jongens en meisjes nog slechts 51,0 en 53,4 jaar. De verbetering der sterfteverhouding blijkt ook uit het feit, dat bij de huidige sterftekansen van 100 pas geboren jongens en meisjes resp. 76 en 82 de leeftijd van 65 jaar zul len bereiken, terwijl volgens de sterftekansen in de reeds eerder ge noemde periode 1900-1909 de over eenkomstige aantallen slechts 46 en 51 bedroegen. Volgens de laatst be rekende tafels hebben 65-jarige mannen gemiddeld nog 14,1 jaar en vrouwen van deze leeftijd gemid deld nog 15,0 jaren te leven. De publikatie van het C B.S. be vat ook nog een vergelijkend over zicht voor Nederland en 43 andere landen, volgens welk overzicht ons land behoort tot de landen met zeer hoge gemiddelde levensduur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1