Amerika gelooft niet aan moeilijk heden na ontruiming van Gaza DE ZIERIKZEESCHE COURANT IN RUSLAND SCHIJNT INDERDAAD IETS IN BEWEGING TE KOMEN Evenwichtig toneel op Lyceumavond in de Concertzaal MILITAIRE STAATSGREEP OP CELEBES EN KLEINE SOENDA-EILANDEN SLACHTOFFERS VAN TERREUR IN HONGARIJE BLIJVEN VALLEN Auto te water geraakt Fruitteler dient met zijn tijd mee te gaan f 1/tV VV *V MAANDAG 4 MAART 1957 No. 18115 113e jaargang NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHG ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797*1999 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./H. Lakenman 6i Ochlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Minister Luns over Sowjet-blok Proces mag niet onder- noch overschat Blykens zijn Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer, meent minister Luns, dat in het Sowjet- blok inderdaad iets in beweging schijnt te zijn gekomen en hy zou de laatste zyn om dit gistingspro ces en de vérstrekkende betekenis voor het wereldgebeuren, welke dit zou kunnen hebben, te onderschat ten. Aan de andere kant is hij echter van mening, dat wij de mogelijk heden voor een volksbeweging, die zich gesteld ziet tegenover macht hebbers, die er niet voor terug deinzen om gebruik te maken van het meest brute geweld, niet moet overschatten. Een sterke positie van de vrije wereld zal als het ware katalitisch op bedoeld gistingspro ces kunnen werken en aldus wel licht een grotere soepelheid binnen de grenzen van het Sowjetblok kun nen bevorderen. Overigens zou de minister er de voorkeur aan geven niet te spreken van een „geestelijke desintegratie" bij de jongere generatie en bij som mige andere groepen in de Sow jet- Unie, doch eerder van, zij het ook nog prille, bewustwording van de waarden, die in de vrije wereld on ze samenleving beheersen. Terecht wordt naar de mening van de minister gesteld, dat het communisme in gestaliniseerde vorm in wezen niet verschilt van het stelsel, zoals dit onder Stalins bewind toepassing vond en dat het geen zich heden ten dage in enigs zins gewijzigde vorm aan ons voor- Prins doorbrak geluidsgrens Prins Bernhard heeft vrijdag in de Amerikaanse staat Californië bij Los Angeles de geluidsgrens door broken met een oefentoestel van het type Convair F-102a. De prins werd als lid opgenomen in de ver eniging „Sneller dan het geluid", waarvan in hoofdzaak testpiloten lid zijn. Auto in slaapkamer Een inwoner uit Hasselt, de heer J. Wijchman, werkzaam bij een groot Nederlands be drijf, heeft in zijn vrije tijd en uit liefhebberij zijn oude motorfiets omgebouwd tot een miniatuur automobiel. De werkzaamheden, die hij hiervoor moest verrichten, deed hij in de besloten en kleine ruimte van zijn slaap kamer. Met 't produkt, dat uiteindelijk uit zijn handen kwam en dat hij „Rug-aan- rutf' doopte, heeft de ont werper met zijn gezin - in totaal vier personen - een tocht naar de Waddeneilan den gemaakt, die goed is ge lukt. De auto kan niet ach teruit rijden. Het Brits museum, een Ameri kaanse en Russische universiteit zullen het raadsel van het Indiase „meer des doods" in het Himalaya- gebergte trachten op te lossen. Aan de oevers van het meer liggen hon derden menselijke geraamten van Mongools en Noord-Indisch type, waarvan specimina voor onderzoek naar de drie wetenschappelijke in stanties zullen worden gezonden. doet, hoogstens een verschil in tac tiek of methode vormt. Ook de „de-stalinisatie", welke wellicht haar directe aanleiding vond in de binnenlandse situatie in de Sowjet-Unie, maakt tevens deel uit van een - ook op het buiten land gerichte - propaganda, welke het wil doen voorkomen alsof alle terreur en wandaden niet aan het communistische regime als zodanig inhaerent zijn, doch slechts aan machtsmisbruik van bepaalde lei ders zou zijn te wijten. De burgerlijke pensioenen De invloed, die de onlangs tot stand gekomen wijzigingen in de burgerlijke pensioenwetgeving zul len hebben op de financiële positie van hen die een pensioen genieten ten laste van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, zal dinsdag voor de radio worden besproken. De voorzitter van de Pensioenraad, de heer A. J. P. Koster, zal hier over enkele beschouwingen geven in een regeringsuitzending van 17.50 tot 18.00 uur over de zender Hilversum II. 's-GRAVENHAGE. Met ingang van 1 mei 1957 is benoemd tot se cretaris-generaal van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat mr. A. H. C. Gieben, geboren 8 juni 1898 te Medemblik. Ook de hors d'oeuvre was smakelijk Even met voorbij gaan van de hors d'oeuvre - in de vorm van een gevarieerd programmaatje - en het „toetje" in de vorm van het tradi tionele bal, moet de aandacht wel in eerste instantie gericht op het middenstuk van de feestelijke maal tijd, die de Lyceïsten traditiege trouw vrijdagavond in de Con certzaal hebben aangericht, nl. het blijspel in vijf bedrijven „Vader schrijft een bestseller" door Agatha Seger, dat onder regie van dr. J. C. Röhner, op aanvaardbare wijze Israël vroeg opheldering Brief van Eisenhower aan Ben Goerion Gezaghebbende kringen te Wash ington hebben verklaard, dat Israël het plan om zich, overeenkomstig de vrydag in de Algemene Verga dering afgelegde verklaring van zyn minister van Buitenlandse Za ken, mevrouw Melr, uit de kust strook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba terug te trekken, ten uitvoer zal leggen. Dit niettegenstaande het onverwachte verzoek uit Jeruzalem om nadere opheldering over het Amerikaanse standpunt. President Eisenhower zond pre mier Ben Goerion, naar verluidt na een onderhoud van minister Dulles met de Israëlische ambassadeur Abba Eban, .een brief, waarin hij als zijn mening te kennen gaf, dat Israël op redelijke gronden de hoop kan koesteren, dat de te ontruimen gebieden geen haarden van nieuwe moeilijkheden zullen worden en dat de V.S. er naar zullen streven, dat deze hoop niet ijdel zal zijn. Kort tevoren zou Kisenhower de Israë lische premiér ook een schrijven hebben doen toekomen, waarvan de inhoud niet werd bekendge maakt. Israëlische functionarissen in de Amerikaanse hoofdstad gaven te kennen, dat de tweede brief beant woordde aan het Israëlische ver zoek om opheldering over de hou ding van de Amerikaanse regering. Overigens bestonden te Washington sterke vermoedens, dat de Israë lische regering dit verzoek meer met het oog op de binnenlandse politiek had gedaan dan om-dat zij werkelijk twijfel zou hebben over de Amerikaanse politiek. Volgens Israëlische functionaris sen hebben Dulles en Eban bij hun bespreking, die een uur duurde, van gedachten gewisseld over het debat in de Algemene Vergadering op vrijdag j.l., toen Israël zich be reid verklaarde zich geheel uit Egypte terug te trekken. Ge noemde functionarissen spraken berichten, als zou Eban de Ameri kaanse regering hebben gevraagd akkoord te gaan met uitstel van deze evacuatie, categorisch tegen. Voorts verluidt, dat de Israë lische legerleiding plannen uit werkt om het gebied van Gaza en Sjarm El Sjeik aan de V.N.-troepen over te dragen. Waarnemers gelo ven, dat generaal Dajan aan gene raal Burns een „overlappingspe riode" zal voorstellen om moeilijk heden tijdens het interregnum in de dichtbevolkte strook van Gaza te voorkomen. Afsplitsing zet door Staat van beleg afgekondigd De militaire commandant in oost-Indonesic, luitenant-kolonel Ventje Samuel, heeft zaterdag de staat van oorlog over Celebes en de kleine Soenda-eilanden, met in begrip van Bali en de Molukken. Hjj heeft tegelykertyd een mili tair bestuur in oost-Indonesië in gesteld. Uit de eerste berichten uit Ma kassar bleek niet duidelijk, of zijn maatregelen een nieuwe „coup" zonder bloedvergieten betekende, zoals twee maanden geleden ge schiedde, toen legerofficieren in noord- en midden-Sumatra de macht in handen namen. Minder bezoek aan buitenlandse ambassades De doodstraf van drie leden van een „contra-revolutionaire bende" is gewyzigd in levenslange gevan genisstraf, aldus heeft de Hongaarse pers vrydag gemeld. Twee anderen, die tezamen met dit drietal waren berecht, zyn opgehangen. De vyf Hongaren waren schuldig bevonden aan het verbergen van munitie en springstof. Een 40-jarige politieman werd tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens deelneming aan de moord op een communist in no vember van vorig jaar. Het aantal Hongaarse bezoekers aan legaties van westelijke landen te Boedapest is zeer teruggelopen. De politie heeft vier dagen lang Hongaren, die de legatie bezoeken, aangehouden en velen van hen voor een verhoor naar het hoofdbureau overgebracht. Het betreft de lega ties van de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Oostenrijk. Officiële Hongaarse woordvoer ders deelden mee, dat de politie maatregelen niet gericht zijn tegen de gezantschappen. Het gaat alleen om controle van identiteitskaarten en ook om opsporing van misdadi gers, die tijdens de Hongaarse op stand in oktober en november zijn vrijgelaten, aldus de woordvoerder. De verklaring van SaVnuel zegt: In het belang van de Indonesische republiek en van het welzijn van oost-Indonesië kondigen wij de staat van beleg af over oost-Indo- nesië en stellen wij een militair bestuur in, in overeenstemming met de voorlopige grondwet en de regeringsordonnantie van 1948. Hij legde er de nadruk op, dat de maatregelen van tijdelijke aard waren en niet betekenden dat oost- Indonesië zich afscheidde van de Indonesische republiek. „Moge God met ons zijn en ons Zijn zegeningen geven". De proclamatie volgde na een bij eenkomst van 52 Oostindonesische leiders te Makassar, die drie uur duurde. Tegelijkertijd werd de regeling betreffende de instelling van een militair bestuur en de staat van oorlog bekendgemaakt. 's-GRAVENHAGE. De tot een traditie geworden wedstrijd tussen de oud-internationals van Neder land en België zal dit jaar in het Olympisch stadion te Amsterdam worden gespeeld. Als datum werd voorgesteld 11 mei, de K.N.V.B. heeft daarover echter nog geen be slissing genomen. De baten van de wedstrijd komen ten goede aan de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers. HAARLEM. Te Lech am Arlberg in Vorarlberg, de meest westelijke provincie van Oostenrijk, zijn vrij dag vier personen door een lawine om het leven gekomen. Onder hen bevindt zich de Nederlander S. Leemhuis uit Haarlem. Vijf doden Zondagmiddag omstreeks kwart voor vijf is te 's-Hertogenbosch een personenauto van de Westwal af in de Dommel te water geraakt. De auto kwam uit 'n zijstraatje van de Westwal en reed schuin het water in. Hij dreef tot bijna aan de over ride, waar hij zonk en geheèl on der water raakte. Later is geble ken, dat het ongeval vijf doden heeft gekost. Om kwart over elf zondagavond hebben twee kraan wagens de auto op de kant ge bracht. Er bleken zich vier mannen en een vrouw in te bevinden. Naar de politie onder voorbehoud voor lopig meedeelde waren het een echtpaar uit Eindhoven, waarvan de man 53 en de vrouw 52 jaar was, hun beide zoons van resp. 30 en plm. 20 jaar en een 27-jarige jongeman uit Alkmaar. 's-GRAVENHAGE. De Neder landse en Duitse ministers van Bui tenlandse Zaken zijn vrijdag in Bonn hun conferentie over de tus sen beide landen bestaande proble men begonnen met een algemene gedachtenwisseling, die zaterdag ochtend is voortgezet. voor het voetlicht is gebracht. Deze kwalificatie voor dit tonelistische „waagstukje" krijgt wat meer re liëf, als men weet dat het hier gaat om een spel met weinig handeling, dat een beroepsgezelschap gerust op het programma zou kunnen ne men, want de eisen die aan de me dewerkenden worden gesteld zijn waarlijk niet gering. Het stuk be handelt de lotgevallen van een le- raarsfamilie, lijdend onder akuut geldgebrek, waarin gepoogd wordt wijziging te brengen door pa, die zich energiek werpt op het schrij ven van een „bestseller", maar door de dochter - die in de schrijvende pa een inspiratiebron vond - wordt overtroffen. De schrijvende pa vond een goe de vertolking in Jan Canters, die aardige mimische pijlen op zijn boog heeft, maar met een wat zwaardere stem gebaat zou zijn ge weest. Opvallend natuurlijk en met een aangeboren souplesse werd de rol van Renny (vrouw van de schrijver) vertolkt door Erika Lugt, die de zaal vooral voor zich innam met een beschaafde stem. Op de provinciale planken wordt het heel vaak veel minder gehoord. Didi en Lot, twee dochters van de familie werden gebracht door Cora Slieker en Anneke van Eldik. Beiden werk ten met zorg aan hun rol. Vooral de laatste gaf een pittige typering. Van de (grote) rest bijrollen zij al leen nog genoemd die van het dienstmeisje Coba, met zwier ge bracht door Anneke v. d. Doel. Veel applaus en bloemen voor de dames waren (ver na twaalf uur) de be wijzen, dat het publiek waardering had voor dit dapper gespeelde blij spel, waarvan de regie bij dr. Röhner weer in uitstekende han den was. Tevoren gaven meisjes en jon gens van de drie eerste klassen, o.l.v. de heer Korstanje de bewij zen, dat de gymnastieklesuren flink worden uitgebuit. Jan Canters (een veelzijdig man op het Lyceum) speelde een tweetal nummers op de akkordeon en keerde la'tgr terug als pianist bij een trio, verder be staande uit drums en bas. Dit trio zond beschaafd ritme de zaal in. Als „jongen met de gitaar" en zan ger kwam Jan Canters nog eens op de planken. Met assistentie van Hans van Langeraad werden „opera"-fragmenten melodieus ge zongen en hierbij opgeteld enkele liedjes door de meisjes van klas I o.l.v. de heer Jac. M. Luykenaar, maakten het eerste deel van het programma tot een succes. JAARVERGADERING AFDELING „SCHOUWEN" N.F.O. Onder voorzitterschap van de heer J. C. Priemis hield de afde ling „Schouwen" van de Ned. Fruit telers Organisatie donderdagavond in hotel Bom zijn jaarvergadering, welke slechts matig bezocht was. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een terugblik over het jaar 1956, dat voor de leden van de afdeling in het algemeen gunstig is verlopen, al was het geen topjaar en hebben enkele leden door de hagel schade geleden. De gunstige uitslag van de bedrijven is ondanks de lagere opbrengst bevredigend, dank zij de behoorlijke prijzen van het harde fruit, terwijl deze voor het klein fruit zelfs zeer hoog wa ren. Het jaar 1956 heeft weer aan getoond, dat een fruitteler met zijn tijd dient mee te gaan, wil hij het risico zoveel mogelijk ondervangen. Een van de middelen is het tijdig rooien van verouderde variëteiten en over te gaan tot aanplant van moderne soorten en systemen. Ook de mechanisatie is een middel om „bij te blijven", wat dan ook regel matig door de leden wordt gedaan, terwijl zij ook zoveel mogelijk van de nieuwere bestrijdingsmiddelen gebruik maken. Hij wees op de aanplant van de in 1953 geïnun deerde gebieden, die in de toekomst een belangrijke hoeveelheid fruit van de allerbeste kwaliteit zullen leveren. Hij bracht dank aan het hoofdbestuur van de N.F.O. voor alles wat zij voor de leden deed. Verder dankte hij de Tuinbouw- voorlichtingsdienst, de adviserende leden en zijn medebestuursleden voor de samenwerking. Met de wens dat 1957 een in alle opzichten goed jaar voor de leden mag wor den opende hij de vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat d* afdeling het vorig jaar 10 jaar be stond. Gememoreerd werd het feit, dat het binnenland in 1956 een be langrijke afnemer van ons fruit is geweest, waardoor de prijzen wel licht op een behoorlijk peil kwa men te liggen. Verder bleek uit dit verslag dat de afdeling een opge wekt verenigingsleven leidt. Hei aantal leden bedroeg per 31 decem ber 1956 totaal 67, terwijl de finan ciële positie gunstig is. Dit bleek ook uit de nu volgende rekening, die een batig saldo aanwees van f 116,14, welke rekening goedge keurd werd, nadat de financiële kommissie bij monde van de heer H. P. Verton, dit geadviseerd had. Het aftredende bestuurslid de heer J. C. Priemis werd herkozen, ter wijl als nieuw bestuurslid de heer J. F. van Dijke gekozen werd. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering in Utrecht werd aan gewezen de heer W. Capelle, als zijn plaatsvervanger de heer I. C. Boot. Naar aanleiding van een schrijven van het hoofdbestuur werd besloten de bestrijding van de Vlaamse Gaaien eventueel de Kramsvogels aan de leden zelf over te laten, daar er geen algemene re gels voor gegeven kunnen worden. Hierna volgde een bespreking over de deelname aan de op 4, 5 en 6 juli a.s. te houden tentoonstelling, welke door de Z.L.M. in Zierikzee zal georganiseerd worden. De voor zitter wekte de leden op hun mede werking hieraan te verlenen. De heer H. van Toledo, die voorzitter is van de afdeling Tuinbouw voor deze tentoonstelling lichtte een en ander nader toe, waarna besloten werd, dat een bedrag van f 25 voor deze tentoonstelling beschikbaar zal worden g«st«ld. Wie in het dal blijft ziet nooit de andere kant van de berg. Drie leerkrachten zongen het Ly ceumlied en dat was weer eens an ders als anders. De avond werd ge opend met een beschaafd wel- komstspeechje door Cora Slieker en gesloten door Jo van de Stolpe, waarna een bal volgde, verzorgd door de „Gold Stars" te Bergen op Zoom, waarop het tot heel laat ge zellig bleef. Juristen veroordelen Hongaarse toestanden De internationale commissie van juristen heeft de rechtsbedeling in Hongarije als een schending van de menselijke rechten veroordeeld. Dit geschiedde in een door de vooraan staande juristen uit twaalf landen, die in het Kurhaus te Scheveningen bijeen waren gekomen, eenstemmig aanvaardde resolutie. „De wetten en decreten van de autoriteiten in Hongarije, aldus de resolutie, schenden de menselijke rechten doordat zij niet voorzien in mini mum-waarborgen voor een^recht vaardige rechtspraak in strafpro cessen, zoals bij beschaafde volken in acht genomen worden. In het bijzonder ingeval van misdrijven waar de doodstraf op staat. \jQ~2.(erik?.Ge Vergadering gemeenteraad Ter behandeling van een voor stel tot beschikbaarstelling van een crediet, ten behoeve van de aanleg van centrale verwarming in het stadhuis, zal donderdag 7 maart a.s. een gemeenteraadsvergadering ge houden worden. SIMAVi-collecte te Burgh en Haamstede In de week van 4 tot 11 maart zal in de beide gemeenten Burgh en Haamstede de jaarlijkse „Sima- vi"-collecte gehouden worden. De opbrengst van deze inzame ling zal in de eerste plaats worden aangewend voor de bestrijding der kindersterfte op Nieuw-Guinea. Buiten de grotestads-centra ligt het sterftecijfer helaas erg hoog. Een foutieve verzorging van het kind en onkunde op het gebied van de hygiëne zijn de vooi-naamste oor zaken van het leed. Door dokters en zusters moet veel kampong- voorlichtend werk worden gedaan. Meer verzorgsters moeten worden opgeleid en meer consultatie-bu- reaux en moedercursussen moeten worden opgericht. Het plaatselijk Simavi-comité doet bij deze een warm beroep op harten en beurzen der burgerij. Helpt allen mede om deze Simavi- collecte te doen slagen. Laat Ne derland metterdaad tonen dat het lot van de zieke Papoeakinderen ons ter harte gaat. Geen welvaart daar zonder een goede gezondheid. Geeft allen naar vermogen bij de komende collecte! urcjh Vergadering gemeenteraad Dinsdag 5 maart a.s. komt de ge meenteraad van Burgh in openbare vergadering bijeen. Onderwerpen van behandeling zijn o.m.: Voorstel b. en w. verhoging bezoldiging wet houders; herziening subsidie Bu reau Beroepskeuze te Zierikzee; in trekken algemeen machtigingsbe sluit kasgeldlening; vaststelling in structie gemeente-ontvanger; dele gatie aan b. en w. verhuur van woningen; vaststellen uitbreidings plan (dit plan ligt ter inzage ter gemeentesecretarie). Jaarvergadering N. H. Jongens- en Meisjesclubs Woensdag 27 febr. hielden de N.H. jongens- en meisjesclubs een gezamenlijke jaarvergadering in de zaal van hotel de Koster. Nadat mevr. Mol de talrijke aanwezigen welkom had geheten werd een aan trekkelijk en afwisselend program ma door de jongens en meisjes op gevoerd. In de pauze werd de ge bruikelijke verloting gehouden. De heer Oosterhof sprak een kort woord over de betekenis van het verenigingsleven voor de jongeren. De gezellige avond werd door ds. Swaak gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1