Verwachting bestaat op accoord inzake terugtrekking Israëlische troepen 'WW A- "t VRIJDAG 1 MAART 1957 No. 18111 M lL3e Jaargans ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma* 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN /t^OïfeaiKZEESCHE COURANT I r* I x 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening, nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Israël heeft het voornemen zulks te doen In kringen, die In nauw contact staan met de Israëlische ambassade te Washington, verwacht men dat er vandaag (vrydag) in de Algemene Vergadering een akkoord Inzake de terugtrekking van de Israëliërs uit de kuststrook van Gaza en het gebied van de Golf van Akaba zal worden bekendgemaakt. Doorgaans welingelichte kringen verklaarden kort voordat de Alge mene Vergadering haar debat over het Midden-Oosten zou hervatten, dat Israël officieel zou vragen het debat tot heden-vrijdag te verdagen. Er zou dan „een belangrijke verklaring" worden afgelegd. Bij de hervatting van het debat over het Midden-Oosten in de al gemene vergadering der V.N. heeft het plaatsvervangend hoofd van de Israëlische delegatie, Mordechai Kidron, bekendgemaakt dat Israël in staat zal zijn, vrijdag op de mid dagvergadering een verklaring af te leggen over zijn „plannen be treffende de terugtrekking van zijn troepen van het Egyptische grond gebied". In tegenstelling tot de ver wachting, verzocht Kidron niet de vergadering te verdagen. Het Suezkanaal spoedig in gebruik Als de Israëlische troepen zich terugtrekken uit het gebied van Gaza en dat van Akaba, zal presi dent Nasser van Egypte niet ver hinderen dat Britse schepen van het Suezkanaal gebruik maken, doch hij eist betaling van de tol- Hammarskjoeld naar het Midden-Oosten Donderdagavond werd in kringen der Verenigde Naties vernomen dat secretaris-generaal Hammarskjoeld naar het Midden-Oosten zal reizen nadat de Israëlische vertegenwoor diger zal hebben medegedeeld dat de strijdkrachten van zijn land uit de strook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba zullen worden teruggetrokken. Hammarskjoeld zou persoonlijk toezicht willen houden op het te rugtrekken der Israëlische strijd krachten en haar vervanging door troepen der Verenigde Naties. Franse hotels goedkoper De voorzitter van de organisatie van het Franse hotelbedrijf, J. Boursault, heeft te Nice bekend gemaakt, dat alle eerste klasse hotels in Frankrijk op 1 april hun tarieven voor buitenlandse gasten met 15 °/o zullen verlagen. Voorts deelde hij mede, dat bui tenlandse automobilisten die het equivalent van 20 dollar in buiten lands geld wisselen tegen franks, coupons voor 100 liter benzine zul len ontvangen. De ambtenaren van de Italiaan se post- en telegraafdienst zijn don derdag, te middernacht, voor twee dagen in staking gegaan, om kracht bij te zetten aan looneisen. Gemeld wordt, dat de vakbonden echter overwegen de staking tot een dag te beperken. gelden aan de Egyptische kanaal organisatie, zo heeft de Libanese minister Boestani, die op het ogen blik in Londen is, verklaard tegen over een politieke redacteur van het Britse blad „Evening Stan dard". Boestani is een persoonlijke vriend van Nasser. Hij heeft de Egyptische president nog onlangs gesproken. Tussentijdse verkiezing in Groot-Brittannië Bij een tussentijdse verkiezing te Wechnesbury in het Engelse graaf schap Staffordshire heeft de socia listische partij haar zetel behou den en een grotere meerderheid ge kregen, aldus is in de nacht van donderdag op vrijdag na het tellen van de stemmen gebleken. De socialistische kandidaat, Sto- nehouse, kreeg 22 235 stemmen, zijn conservatieve tegenkandidaat Tap- sell 9 999 en de onafhankelijke Wade 3.529. De meerderheid van de socialist was 12.236. Nieuwe grootmeesteres van H.M. de Koningin Het secretariaat van H.M. de Ko ningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft met in gang van 1 mei 1957 benoemd tot grootmeesteres mevrouw M. L. J. D. van Wickevoort Crommelin ge boren jonkvrouwe Teixeira de Mattos. De nieuw benoemde grootmees teres trad in 1924 in het huwelijk met de heer G. J. van Wickevoort Crommelin. Met haar echtgenoot, die aan de Koninklijke Nederlandse Automobielclub verbonden was, maakte zij vele reizen in het bui tenland, zowel in als buiten Europa. Op 10 mei 1940 werd de heer Van Wickevoort Crommelin betrokken bij de gevechtshandelingen bij de Haagse Schouw, waar hij bij hulp verlening aan de Nederlandse troe pen het leven liet. Mevrouw van Wickevoort Crommelin vestigde zich later in Aerdenhout. Zij is werkmeesteres van de damesafde ling van de orde van St. Jan. GOES. Gistermiddag omstreeks half vijf gebeurde op de rijksweg bij wachtpost 19 te Rilland Bath een auto-ongeluk, dat aan een 28- jarige vrouw uit Vlissingen het le ven heeft gekost en waarbij vier personen ernstige verwondingen opliepen. ADENAUER VRAAGT MOSKOU OM VRIJE ALGEMENE VERKIEZINGEN Bonu zal niet breken met het Westen In zijn antwoord op Boelganins persoonlijke boodschap heeft kan selier Adenauer voorgesteld op re geringsniveau onderhandelingen te gaan voeren over uitbreiding van de handel tussen de Westduitse Bondsrepubliek en de Sow jet-Unie. De Russische eis dat Duitsland zijn banden met het Westen moet verbreken voor er sprake kan zijn van een hereniging van Oost- en West-Duitsland, wees Adenauer van de hand, er op wijzend dat de Sow- jet-Unie schuld heeft aan het uit blijven van die hereniging door vast te houden aan het beginsel der uni ficatie alleen kan worden bereikt door besprekingen tussen de twee delen van Duitsland. Adenauer drukt er zijn spijt over uit dat Boelganin, hoewel niet twij felend, naar hij zegt, aan de vrede lievendheid van de Westduitse re gering, de bondgenootschappen waarvan West-Duitsland deel uit maakt, zo verkeerd beoordeelt. Er is geen sprake van dat de West- Duitse republiek door haar bond genoten wordt gedwongen een agressieve politiek te volgen. De Westduitse kanselier vraagt vervolgens om vrije algemene ver kiezingen in beide delen van Duits land als middel om tot hereniging te geraken. Behalve de handel, wil de West- Duitse regering ook de uitwisseling van technische en wetenschappe lijke gegevens bevorderen. Herstel van de consulaire betrekkingen tus sen de twee landen kan worden ge regeld via de Duitse ambassadeur te Moskou. En tenslotte wenst Adenauer er aan te herinneren dat destijds, bij zijn bezoek aan Mos kou, overeen is gekomen dat alle Duitsers in Rusland desgewenst zouden kunnen repatrriëren. Nog felle gevechten in Algiers Donderdag jl. zijn 63 Algerijnse rebellen in gevechten met Franse veiligheidstroepen gesneuveld. 57 hunner vielen in een gevecht in de Soeman-vallei, waarbij de Franse troepen ook een grote hoeveelheid wapens buit maakten. In het gebied van Oran zijn vijf kernen der verzetsbeweging opge ruimd. Bij de gevechten, die woensdag jl. in de streek ten noordwesten van Lagoeat begonnen, zijn 83 op standelingen gesneuveld en twaalf gevangen genomen. DE ARRESTATIES IN HONGARIJE De Hongaarse gezant te Londen, Janos Katona, is donderdagmiddag jl. op het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken ontboden, waar hem door onder-minister sir Wil liam Hayter om uitleg werd ge vraagd i.v.m. het arresteren van Hongaren, die het Britse gezant schap te Boedapest hadden bezocht, om een visum aan te vragen. Sir William verklaarde met na druk, dat dit optreden der Hon gaarse politie kan worden be schouwd als tegen het Britse ge zantschap te zijn gericht. Hij wees er ook op dat het werk van het ?p° g£renkeleawS woJdt Mem- Ve",ls l!""Icn s,cmdc" r«°lutle' vUfentwlntls legen en mercj Ij twaalf onthielden zich van stemming. Nu per 1 maart de sigaretten duurder worden kan de Franse komiek Robert Clary beter niet naar Nederland komen. Hij vond nl. op een ten toonstelling te Chicago, waar ter waarde van een klein miljoen gulden aan antieke pijpen te zien was, een sigarettenpijpje waarmee hij een pakje van twintig stuks in één keer mee kan oproken, het - wel wat kostbare - ideaal van de zware rokers. RESOLUTIE OVER NIEUW-GUINEA NIET BEKRACHTIGD De resolutie, waarin wordt aangedrongen op vorming van een com missie van goede diensten voor het bevorderen van onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea, heeft In de algemene vergadering van de Verenigde Naties niet de vereiste meerderheid van twee derde gekregen. MINISTER STAF: De „Nationale Reserve" leeft onvoldoende Maatregelen tot opheffing overwogen Btf de beantwoording van vragen in de Eerste Kamer heeft minister Staf thans verklaard, dat hij tot de overtuiging is gekomen, dat de Na tionale Reserve onvoldoende in het Nederlandse volk „leeft". Als gevolg hiervan is zowel de aanmelding tot dit instituut onvol doende gebleven, als ook de be reidheid om de geoefendheid te be reiken, welke nodig is om de Na tionale Reserve tot een volwaardig onderdeel van de territoriale ver dediging te doen zijn. Hij heeft steeds de grootste waar dering gehad voor de diepe over tuiging en de offervaardigheid van vele duizenden vrijwilligers, die zich wel geheel van hun vrijwil lig aanvaarde verplichtingen heb ben gekweten, doch hun aantal is verre gebleven beneden dat het welk tenminste nodig was en is om het instituut aan zijn doel te kun nen doen beantwoorden. Onder deze omstandigheden meent de minister te móeten overwegen, de Nationale Reserve in haar huidige vorm binnen enige tijd, nadat ten aanzien van de territoriale verde diging de noodzakelijke voorzienin gen zijn getroffen, van haar tegen woordige taak te kunnen onthef fen. Hij heeft het voornemen om De zachte winter van 1956/1957 Nu de drie wintermaanden ach ter de rug zijn, is het mogelijk een korte terugblik te werpen over het weer dat van het tijdvak dat ge middeld genomen zachter was dan in de laatste 22 jaar meer was voorgekomen. De gemiddelde tem peratuur bedroeg in De Bilt 4,7 gra den Celsius tegen 4,8 graden in de winter 1934-35 en tegen 2,2Vz gra den normaal. Vart de negentig da gen, die de drie maanden tellen, waren er 64 aan de warme kant. Op dertig dagen kwam vorst voor tegen op 42 dagen normaal. Tegenover een normale hoeveel heid zonneschijn van 175 uren ston den er in De Bilt ditmaal maar 125 waardoor de afgelopen winter op twee na de somberste is van de laatste vijftig jaar. De hoeveelheid neerslag was in Limburg vrij veel boven normaal, elders is over het algemeen maar weinig meer geval len dan de normale hoeveelheid. met zijn meest betrokken ambtge noten overleg te plegen, in hoe verre de weerbaarheidsgedachte van het Nederlandse volk levendig kan worden gehouden. 's-GRAVENHAGE. De minister president dr. W. Drees heeft de minister-presidenten van de Neder landse Antillen en Suriname uitge nodigd tot een bezoek aan Neder land voor overleg en ter kennisma king met de nieuwe minister van Zaken Overzee. De minister-presi denten hebben de uitnodiging aan vaard en zullen begin maart in Ne derland aankomen. IJsselmeer moet minimum-oppervlakte hebben van 120.000 hectare 20.000 hectare aan randmeren Voor de Nederlandse vereniging van landaanwinning, die in „Es planade" te Utrecht vergaderde, heeft na ir. Geers, ir. C. H. de Jong, hoofd waterloopkundige af deling van de Dienst der Zuider zeewerken het woord gevoerd over de overblijvende meren in het Zui derzeegebied, die voornamelijk die nen voor beheersen van het water peil en zoetwatervorming. Na inpoldering van alle daarvoor in aanmerking komende gronden achter de Afsluitdijk, vertelde hij, zal in de vroegere Zuiderzee in to taal ongeveer 140.000 ha water overblijven, verdeeld over een IJsselmeer van 120.000 ha en 20.000 ha randmeren tussen de IJssel- meerpolders en de vroegere kust lijn. Verscheidene overwegingen, Óosferlctnd Vijf en twintig Hongaren naar Oosterland Wij vernemen dat vandaag (vrij dag) vijf en twintig Hongaren zul len arriveren in het woonoord te Oosterland. Zij worden gevoegd bij de ter plaatse reeds aanwezige Hongaren. De voorzitter van het Comité Hulpverlening aan Hongaarse vluchtelingen deelt mede, dat er voor de hulpverlening aan deze mensen grote behoefte is aan gel den. De giften kunnen worden af gegeven bij de volgende dames: Oosterland: de dames Laurense, de Putter, Stoutjesdijk en Zeijler. Nieuwerkerk: mevr. van Eeten. Ouwerkerk: mevr. Romeijn. Sirjansland: de heer en mevr. Heul* zeide hij, hebben geleid tot het niet in de inpolderingsplannen opnemen van deze oppervlakte water. Zo mag bij gestremde lozing met de spuisluizen in de Afsluitdijk het meer tijdens perloden met groot waterbezwaar niet tot een zodanig peil oplopen, dat de afwatering van de omgeving hiervan schade onder vindt. Het belang hiervan zal dui delijk worden, aldus spreker, als men bedenkt dat het IJsselmeer het overtollige water ontvangt van ongeveer de helft van ons land en bovendien ruim een tiende deel van de afvoer van de Rijn te Lobith. Uitvoerige" berekeningen hebben aangetoond, dat het IJsselmeer met het oog hierop een minimum opper vlakte moet hebben van ongeveer 120.000 ha. DU nummer bestaat uit 8 pagina's ;i Beledigingen zijn de argu i meuten van hen die ongelijk ierilc-zee De Leger des Heilskollecte De jaarlijkse Leger des Heils- collecte zal op Schouwen-Duive- land worden gehouden in de maand maart. Wij vernemen dat bij deze collekte het clubhuis te Zierikzee direct belang h'eeft. Het is nl. nog steeds zo, dat het Leger grote be dragen moet bijpassen voor het werk te Zierikzee. Schouwen-Dui- veland is gedurende de drie eerste weken van maart aan bod. Gezien het vele zegenrijke Heilswerk mo gen wij de collekte warm aanbeve len. Men leze hierover ook het in gezonden artikel, elders in dit nummer. Vieuu/erkerk P.Z.E.M. demonstratieavond In de „Meebaal" werd woensdag een demonstratie gehouden, uit gaande van de N.V. P.Z.E.M. te Middelburg. De heer J. de Blaey, districtsmonteur te Zierikzee ver welkomde de aanwezigen. Het verheugde hem dat velen gehoor hebbeh gegeven de demonstratie bij te wonen. Hij deelde mede dat in deze gemeente, in tegenstelling met andere gemeenten, alle bedrij ven en woningen voor 100 pet. zijn aangesloten en afnemers zijn van elektriciteit. Hierna was het woord aan de dames Lansu en van Loo. Eerstgenoemde gaf een nummertje kookles ten beste waarvan de aan wezige'dames ongetwijfeld hebben genoten en hun voordeel mede zul len doen, mej. van Loo verzorgde het practische gedeelte. Gedemon streerd werd met de snelkookplaat, sen comfoor met in de plaat een cirkel waarin de pan past. Hét voordeel van deze plaat ls dat men over kan schakelen op de lage stand. Het koken daarop gaat zeer snel en verbruikt daardoor zeer weinig stroom. Allerlei soorten pannen voor het bereiden van ver schillende gerechten werden gede monstreerd. Aangeraden werd al tijd passende pannen te nemen en dit steeds te doen in overleg met deskundige verkopers. Ook met het elektrische fornuis, waarop een wasketel past, werd gedemon streerd, de oven van dit fornuis kan men op temperatuur inschakelen en behoeft men niet terug .te scha kelen als deze te warm wordt. Ook werd getoond de snelkoker met Uroogkookbeveiliging. Verschillende soorten gebak werden bereid waar van de aanwezigen een proefje ont vingen. Algemeen werd de berei ding hiervan geroemd en was men van oordeel dat de demonstratie ten volle is geslaagd. Na afloop werd een film vertoond. De heer Wal- hout besprak het voordelig nacht tarief en vroeg speciaal de aan dacht voor de warmwaterappara ten. Alle inlichtingen daaromtrent geven gaarne de installateurs en het personeel van de P.Z.E.M. Namens de P.Z.E.M. dankte hij de aanwezi gen voor hun opkomst. Tussendoor werd een appeltaart gebakken en onder de aanwezigen verloot. Twee straaljagers van de Kon. Luchtmacht verongelukt bij Woensdrecht Eén „vlieger kwam om het leven Gistermiddag omstreeks kwart voor drie z\jn twee Gloster „Meteor IV" straaljagers van de vliegschool van de Koninklijke Luchtmacht b(j hun basis Woensdrecht met elkaar in aanraking gekomen en tenge volge daarvan verongelukt. Een der jachtvliegtuigen, bestuurd door de 23-jarige ongehuwde tweede luite nant-vlieger H. M. M. B. uit Tub- bergen, is bjj de Wouwse Plantage neergekomen en zwaar beschadigd. De bestuurder B. van dit toestel kwam om het leven. Het andere, vliegtuig,- dat werd bestuurd door de 24-jarige onge huwde tweede luitenant-vlieger J. H Stoorvogel uit Zeist, werd acht kilometer van Woensdrecht in een noodlanding aan de grond gezet. De vlieger bracht er het leven af. Het ongeluk' is, zo deelt men van de zijde van de luchtmachtvoor lichtingsdienst mede, als volgt ge beurd. Twee Gloster „Meteor 4"- vliegtuigen naderden, met z'n bei den in formatie vliegend, de vlieg basis Woensdrecht om er te lan den. Op een gegeven ogenblik heeft de leider van deze formatie van twee toestellen, zoals gebruikelijk is, het teken gegeven de formatie- vlucht te beëindigen. De leider laat zijn toestel daarop naar links gaan en drie seconden later buigt de tweede man ook naar links af. Bij het verbreken van deze formatie- vlucht hebben- de toestellen elkaar geraakt met het vermelde noodlot tige gevolg. Beide vliegers waren in het bezit van het militaire vliegbrevet. Ze waren in opleiding op de jacht- vliegschool om jachtvliegèr te worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1