Nederland heeft geen behoefte aan commissie van goede diensten s,® ♦I DE ZIERIKZEESCHE COURANT ISLAMIETISCHE PARTIJEN VERWERPEN COMMUNISTISCHE DEELNEMING Pessimistische geluiden in rede van de voorzitter op jaarvergadering ZAL ISRAEL BINNENKORT ZIJN TROEPEN TERUGTREKKEN •w lillCl A 'ff DONDERDAG »8 FEBRUARI 10C7 No. 18113 118e Jaanrw»*: ZIERIKZEESCHEÉNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES- Priji pet 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: I Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur iel. nr. 575, Girorekening nr. f37677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zieiikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Nieuw-Guinea in de V.N. Geen onderhandelingen over annexatie met Indonesië Nederland beeft woensdag sterk geprotesteerd tegen het voorstel tot Instelling van een commissie van goede diensten der V.N. om een op lossing voor het geschil inzake westelijk Nieuw-Gulnea te helpen vinden. De Nederlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schuermann, zei, dat de aanvaarding van een dergelijke resolutie geen enkel resultaat zou kunnen verkrijgen. Indien de vergadering de resolu tie aanvaardt, aldus mr. Schuer mann, moet zij de overtuiging heb ben, dat zij het gestelde doel zou kunnen bereiken. De ontwerp-reso- lutie verwees naar onderhandelin gen tussen de Nederlandse en de Indonesische regering, maar, zo vroeg hij, „onderhandelingen waar over?" Is het over de soevereini teit van Nederlands Nieuw-Guinea? In dat geval is mijn regering niet bereid te onderhandelen. Met In donesië onderhandelen over anne xatie van dat gebied zou in strijd zijn met onze verplichtingen vol gens het Handvest, zo voegde hij er aan toe. De Thallandse afgevaardigde, Thanat Khoman, zei, dat de com missie en de Assemblee niet juri disch konden optreden of een op lossing opleggen. Maar zij konden er bij partijen op aandringen ver dere pogingen te doen om tot een regeling te komen en zij konden alle faciliteiten daartoe verlenen. De Britse afgevaardigde, Allan Noble, herhaalde het standpunt, dat een debat van de Assemblee over Nieuw-Guinea geen vriendschappe lijke betrekkingen zou bevorderen of de belangen van het gebied ten goede zou komen. De Noorse afgevaardigde, Dag Bryn, zei zijn Indonesische vrien den te kunnen verzekeren, dat zijn delegatie elk geval op zijn merites beoordeelde. Indien de Indonesiërs in staat waren geweest hem te overtuigen van de rechtmatigheid van hun zaak, zou Noorwegen niet geaarzeld hebben hen te steunen, ondanks de diepe vriendschap met Nederland. Hij voegde eraan toe: „Het spijt mij mijn Indonesische collega te zeggen, dat zijn zaak niet sterk staat". De Nicuw-Zeelandsc afgevaar digde, Leslie Munro, zei, dat zijn regering het „diep betreurde", dat Indonesië het raadzaam gedacht had, bij drie gelegenheden „een zo- Knowland wil schorsing der Sowjet-Unie als V.N.-lid William Knowland, de leider der republikeinse fractie in de Ameri kaanse Senaat, bepleit in een don derdag in het tijdschrift „Elks Ma gazine" gepubliceerd artikel schor sing der Sowjet-Unie als lid der Verenigde Naties, op grond van de „aanhoudende Sowjetrussische wei geringen om gehoor te geven aan aanbevelingen der internationale organisaties en onafgebroken schen ding van haar rechtsregels". Senator Knowland, die deel uit maakt van de Amerikaanse dele gatie bij de Verenigde Naties, ver zoekt de Verenigde Naties „prompt te handelen, om de Söwjet-Unie te dwingen haar beslissing na te ko men", waarbij hij er op wijst dat in het Handvest verschillende me thoden worden genoemd om over treders te straffen, zoals sancties, schorsing en uitzetting. genaamde klacht" tegen Nederland bij de Assemblee in te dienen. Antwoord van Sudjarwo De Indonesische afgevaardigde, mr. Sudjarwo Tjondronegoro, die hierna aan het woord kwam, begon met te verklaren; dat Indonesië vriendschappelijke betrekkingen met alle naties wenst te onderhou den, ook met Nederland. In deze geest heeft Indonesië getracht, met Nederland tot overeenstemming te komen over West-Nieuw Guinea. Niemand zal ontkennen, aldus de Indonesische gedelegeerde, dat West-Irian een deel van Indonesië is, evenals het indertijd een inte grerend deel heeft uitgemaakt van Nederlands Indië. De inheemsen van West-Irian - en dat weet de afgevaardigde van Nederland zeer wel - werden ge noemd, en zijn, Indonesiërs. De ver twijfelde poging om West-Irian uit te sluiten van het grondgebied van Indonesië, zulks tegen de feiten van alle mogelijke officiële stukken in, bewijst alleen maar, hoe zwak en belachelijk in dit geschil de Ne derlandse rechtsgrond is. De politieke status van West Irian, aldus mr. Sudjarwo, kan wel degelijk een onderwerp van be spreking zijn. Ware het anders, de commissie van de V.N. voor Indo nesië de Unci) zou indertijd geen aanbeveling hebben gedaan voor onderhandelingen om over dit ge bied te komen tot een vreedzame oplossing, en Nederland en Indo nesië (de Unci) zou indertijd geen toegestemd. Er is - aldus mr. Sudjarwo verder - hier veel gesproken over de zo genaamde achterlijkheid van de be volking van West-Irian, en spreker is nogal geroerd door de uitingen van sympathie aan haar adres. Hij wil echter opmerken dat sommige delegaties die bij andere gelegen heden het recht van zelfbeschikking niet hebben willen erkennen, nu de verdedigers van dat recht zijn ge worden voor een volk, dat zij nog niet rijp achten, zelf een keuze te doen. Dit achtte de heer Sudjarwo het raadselachtige in deze zaak. Men schijnt slechts bereid over te gaan tot erkenning van het recht tot zelfbeschikking van een volk, als dat volk kan worden beschouwd in staat te zijn, van dat recht ge bruik te maken. Het Indonesische kabinet Islamietische leiders In Indonesië hebben woensdag communistische deelneming in een „kabinet van alle partijen", zoals voorgesteld door president Soekarno, verwor pen. Op een bijeenkomst ter gelegen heid van de herdenking van de he melvaart van Mohammed werd een resolutie aangenomen, waarin er op werd aangedrongen, dat het staatshoofd zijn plan vervangt door een ander, dat niet het godsdien stig leven in gevaar zou brengen en dat de steun zou hebben zowel van Soekarno als van vice-president Israëliërs en Egyptenaren :s te Rotterdam Zeven Egyptenaren en dertien Is raëliërs, allen opvarenden van in de haven van Rotterdam liggende schepen, zjjn gisternacht voor een dancing in de Rochussenstraat te Rotterdam slaags geraakt. Hierbij liep de 27-jarige mess- bediende A. B. S. (Amram Ben Sousan) een steek in de borst op, zodat hij naar het ziekenhuis Cool- singel moest worden gebracht. De oorzaak is waarschijnlijk de recente ontwikkeling in het Mid den-Oosten. Hatta en de politieke partijen met uitzondering van de communisti sche partij. Tegelijkertijd hebben 15 Islamietische en Katholieke jeugdorganisaties een gezamenlijke verklaring uitgegeven, waarin ge zegd werd, dat de conceptie van president Soekarno om de huidige binnenlandse crisis in Indonesië te boven te komen de „eenheidsstaat in gevaar bracht". Ongeveer twaalf andere organisaties, waaronder de vereniging van legerveteranen, ver klaarden, dat zij het plan steunden. „Vittaugi" naar Rotterdam Sleepboten van L. Smit en Co's internationale sleepdienst zullen vandaag (donderdag) het Zweedse m.s. „Vittangi" van Vlissingen naar Rotterdam slepen, waar het schip voor reparatie in dok zal gaan. De „Vittangi" wordt tussen 15.30 en 16.30 uur voor Hoek van Holland verwacht. Een groep van 300 Franse intel lectuelen, onder wie hoogleraren en senatoren, heeft in een brief aan president Coty geprotesteerd tegen de benoeming van generaal Speidel tot bevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in de Middeneuro- pese sector. Een foto van de nieuwe, deze week gevormde, Spaanse ministerraad. Dinsdag hebben de nieuwe leden de eed afgelegd. Men ziet hier het Spaanse staatshoofd, temidden van zijn ministers. DE PRIJSSTOP VOOR CONSUMPTIEMEI.K Beschikking zal ten spoedigste worden ingetrokken De staatssecretaris van Econo mische Zaken heeft in antwoord op een brief van het Produktschap voor Zuivel, meegedeeld dat ook by de minister van Landbouw en by hem de wens leeft de prysstop voor consumptiemelk en melkpro ducten niet langer te doen voort bestaan dan strikt noodzakelijk is. Deze prijsstop zal echter pas kun nen worden ingetrokken wanneer Waarborgen zijn geschapen dat aan de eisen van de prijsstabilisatiepo- litiek ook in deze sector op bevre digende wijze wordt voldaan. De minister en de Staatssecretaris kunnen, ter vermijding van discri minatie, bezwaarlijk akkoord gaan met een stelsel van repressief toe- zich, uit te oefenen door het Pro duktschap. Wel zijn zij bereid het Produktschap in te schakelen bij het voor hen uit te oefenen pre ventieve toezicht. Zij verwachten van het Produktschap voorstellen omtrent de hierbij te volgen pro cedure. Indien naar de mening van het Produktschap thans voldoende Minister Luns naar Bonn Vrijdagochtend zal de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. A. H. M. Luns, naar Bonn vertrekken om daar gedurende twee dagen be sprekingen te voeren met zijn Duit se amtsgenoot, dr. Heinrich von Brentano. Minister Luns zal de reis naar de hoofdstad der Bondsrepu bliek per vliegtuig maken en hij zal in de loop van zaterdagmiddag naar Den Haag terugkeren. In Bonn wacht hem een druk programma, waarbij een grote ontvangst in het bekende hotel „Petersberg" op vrij dagavond. .X"X' 'X'-;»:-. X A f Snoeperige hond j; i: Een diefachtige hond heeft X X een Haarlemse banketwin- y X keideur met zijn poot ge- X •j. opend. In de etalage trac- y teerde het (jarige?) dier zich *t* X op enkele moccagebakjes. Y Zijn baas heeft de nota ad 3,50 betaald. Stoffelijk overschot jong meisje gevonden Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is onder de gemeente Eysden op een weiland langs de Maas het stoffelijk overschot van een circa 15-jarig meisje gevonden. Vermoed wordt, dat het reeds een aantal da gen in het water gelegen heeft. Het werd gevonden nadat het water van de Maas was gezakt en het wei land was drooggevallen. Er zijn geen vermissingen door de politie van het naburige Luik opgegeven, maar wel schijnt een goede week een meisje vermist te zijn in Luik. a De Amerikaanse gezant in Boe dapest, Edward Thompson Wailes, Washington teruggeroepen. De Hongaarse regering heeft hierom gevraagd, omdat Wailes, die op 2 november in Hongarije aangeko men is, nog steeds niet zijn geloofs brieven heeft aangeboden, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag be kend gemaakt. medewerking van de ondernemin gen en organisaties op zuivelgebied mag worden verwacht, waardoor een herhaling van de noodzaak tot afkondiging van een prijsstop on waarschijnlijk wordt, en indien de bewindslieden zich met de proce- durevoorstellen kunnen verenigen zal de beschikking prijsstop voor consumptiemelk 1956 ten spoedig ste worden ingetrokken. b Volgens het Westberlijnse socia listische blad Nachtdepesche heeft de Sowjet-Unie vier raketbases in Tsjecho-Slowakije die Londen en Parijs bestrijken. Het terrein om de bases zou ontruimd en van de buitenwereld afgesloten zijn. ierik-zee Bij het te Vlissingen gehouden kapconcours behaalde de heer A. Rossen, werkzaam bij kapsalon Brandenburg, de 3e prijs in de afd. bedienden. Het was de eerste keer dat de heer Rossen aan een con cours deelnam. IjpjSmt/usse Causerie voor bejaarden Van tijd tot tijd poogt het be- stuur van de Bejaardensociëteit te Bruinisse de bezoekers een bijzon dere attractie te geven en woens dag 27 dezer was deze bijzondere attractie een causerie van de be kende vogelfotograaf en natuur liefhebber de heer J. Vijverberg uit Noordgouwe, over wat hij op dit gebied zoal had beleefd en ieder weet dat dit heel veel is. Lichtbeel den verduidelijkten het gesproke ne en het is onnodig te zegen dat de heer Vijverberg en zijn gehoor spoedig op elkaar ingesteld waren, omdat immers de heer Vijverberg een geboren Oosterlander is. Tot onderwijzeres aan de chr. school te Bruinisse is benoemd mej. N. M. de Boer, onderwijzeres aan de chr. school te Rotterdam (Char- lois). Rheuma-col/ecte Gaarne vestigen wij desgevraagd de aandacht op de Reumacollecte die zaterdag 2 maart te Bruinisse wordt gehouden, want ieder weet welk een ernstige volksziekte de reuma is en dat er veel nodig is voor de bestrijding. LANDBOÜWVERENIGING „C. ET C." Agrarisch Schouwen-Duiveland kan financieel niet mee Onder voorzitterschap van de heer P. L. Vis, werd dinsdagavond in hotel „Het wapen van Burgh" de jaarvergadering van de Coöp. landbouwvereni^ing „Concordia et Confidentia"' gehouden. Na een welkomstwoord van de voorzitter, in het bijzonder tot de heer J. G. van Liere, hield de voorzitter zijn gebruikelijke jaarrede, waaruit wij een en ander overnemen. Zowel over het afgelopen jaar als voor de toekomst van de landbouw, was deze rede in mineur gesteld. Spr. releveerde het uitzonderlijk ongunstige jaar 1956, waardoor de- opbrengsten van verschillende ge wassen beneden het gemiddelde bleven, terwijl ook de structuur van de grond daardoor achteruit ging, zodat gipstoewijzingen nog gewenst zijn, hoewel deze volgens de vastgestelde normen zullen op houden. Vervolgens besprak hij de beste dingsbeperking, die vroeger bezui niging werd genoemd, terwijl juist de landbouw uit de moeilijkheden geholpen moet worden. In dit ver band wees hij nog op het 1 febr. gehouden voorlichtingscongres, dat door 7000 landbouwers werd be zocht. Uitvoerig schetste hij de door de regering in uitzicht gestelde landbouwpolitiek, die een verbete ring voor de landbouw inhoudt. Vooral voor het rampgebied Schou wen-Duiveland is van een normale bedrijfsvoering nog geen sprake, waardoor dit financieel niet mee- kan. Binnenkort zal een begin ge maakt worden met een bedrijfseco nomisch onderzoek door het Boek- houdbureau van de Z.L.M. in sa menwerking met een econoom, wat mede mogelijk is gemaakt door het Landbouwschap, dat een bedrag van f 10.000 hiervoor beschikbaar stelde. Hij wees ook nog op de prij- Beslissing op korte termijn verwacht Te Washington is woensdagavond van welingelichte diplomatieke zyde vernomen, dat de Israëlische regering de Amerikaanse autori teiten zeer binnenkort in kennis zal stellen van haar besluit, om de Israëlische strydkrachten in de strook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba terug te trekken. Hierover zou overeenstem ming zyn tussen Israël, Frankryk en de Verenigde Staten zyn be reikt. De Israëlische ambassadeur te Washington, Abba Eban, heeft woensdagavond in antwoord op vragen verklaard: „De in de afge lopen dagen te Washington ge voerde besprekingen hebben de hoop, dat op korte termijn een op lossing zal worden gevonden, veel sterker gemaakt". De „New York Times" meldt in een telegram uit Washington, dat functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en van de Israëlische am bassade hebben medegedeeld, dat premier Ben Goerion in beginsel de Amerikaanse voorstellen voor een oplossing van de vraagstukken betreffende de strook van Gaza en de vrije vaart door de Golf van Akaba heeft aanvaard. Hieraan wordt toegevoegd: „Ver wacht wordt, dat Israël in de ko mende 48 tot 70 uur bekend zal maken, dat het bereid is zijn troe pen uit Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba terug te trek ken. zen van de landbouwprodukten, die momenteel zeer laag zijn. Hij deed nog enkele suggesties voor het ko mende jaar, vooral ook in verband met het steeds schaarser worden van arbeidskrachten, die door de industrie van het platteland wor den weggezogen, wat tot gevolg heeft, dat hier en daar „zwarte lo nen" betaald worden. Met de wens, dat vele zaken ten goede zullen keren opende hij de jaarvergade ring. Enkele ingekomen stukken wer- deze zomer te houden landbouwda- den behandeld, o a. betreffende de gen in Zierikzee op 4, 5 en 6 juli. Besloten werd het in 1952 toege zegde bedrag van f 50 te handhaven en ook nog deel te nemen in het garantiefonds voor f 50. De voor zitter wekte de leden op ook indi vidueel hieraan mee te werken. Op een verzoek van de Prov. commis sie voor de veefokkerij werd een bijdrage van f 15 verleend voor de plaatselijke keuring. De voorzitter gaf daarna een toelichting op een schrijven aan de herverkaveling over geuite klachten, waaruit bleek dat hierbij enig resultaat is bereikt. De heer W. G. Boot dankte de voor zitter voor hetgeen hij in het be lang hiervan heeft gedaan, waarop de voorzitter de heer Boot weder kerig dankte voor zijn steun hier bij verleend. Uit het jaarverslag, dat hierna gelezen werd, bleek dat het leden tal gestegen is tot 66. De rekening sloot met een nadelig saldo van f 62,78 en werd na een gunstig ad vies van de Commissie van Toe zicht, bij monde van de heer M. Da lebout, goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heren M. O. Han- se M.Oz. en W. E. Quaak, werden herkozen. Tot plaatsverv. lid van de Commissie van Toezicht werd de heer J. C. de Feiter gekozen, terwijl tot afgevaardigde resp. plaatsverv. naar de vergaderingen van de Z.L.M. werden gekozen de heren M. O. Hanse en W. J. Steur. Tot afgevaardigde naar de Kring werd gekozen de voorzitter en als zijn plaatsvervanger de heer M. O. Hanse, terwijl naar de Coöp. Aan koop Vereniging als afgevaardigde de voorzitter en als plaatsvervan ger de heer J. J. Dalebout gekozen werden. Hierna stelde de voorzit ter de mussenbestrijding aan de orde, waarbij het bestuurslid de heer W. J. Steur, als vertegenwoor diger van de „mussengilde" een kort verslag uitbracht. Hoewel deze bestrijding in 1956 weinig resultaat heeft opgeleverd, werd na enige bespreking besloten deze bestrij ding voort te zetten in 1957. De mussen kunnen ingeleverd worden bij de heren M. C. de Koster, Burgh G. Baumann, Kloosterweg en M. Bakker, Westenschouwen. Hierna werden de door de Z L M. aan de afd. toegezonden vraagpunten be handeld, die door de daarvoor in gestelde commissie beantwoord wa ren. De voorzitter dankte deze com missie voor haar werk. Na de pauze hield de heer Van Liere een lezing over „Mogelijkheden van arbeids besparing door middel van mecha nisatie". 1 "f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1