keM*{}e/z> 1 Band -Hoe zit dat ADVERTENTIES 1917 1957 De Here dankbaar hopen wij, D.V., met onze kin deren en kleinkinderen op 28 februari ons 40- jarig huwelijk te her denken. M. K. DAANE J. DAANE- DE NOOIJER Gelegenheid tot felici teren op 28 februari van 16.00-17.30 uur in het Geref. jeugdgebouw, Noordstraat, Haamstede. Haamstede, Scheepswerf straat 16 Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder APOLONIA CATHARINA BERREVOETS-VAN BÜRGH wij onze oprechte betuigen dank. Uit aller naam: C. BERREVOETS Zierikzee, 26 februari 1957 UITVOERING van de Toneelclub „Bruinisse" Toneelspel „Om de Karashoeve" op donderdag 28 febr. 7.30 uur op zaterdag 2 maart 7 uur in het Verenigingsge bouw Poststraat Plaatsbespreking: Tel. 396 en tel. 348 woensdag avond 27 febr. tussen 6 en 8 u. BAL NA H.H. landbouwers Voorjaarslevering van POOTGOED Furore, Koopmans Blauwe Bintjes en Meerlanders Aanbevelend, VERWEST - Scharend«ke Zaterdag 2 maart, 's avonds om half acht BRIDGE-DRIVE bU de Torenhoeve (Haamstede) Gaarne opgave, schriftelijk of per telefoon (no. 135) vóór vrij dagmiddag 1 maart. Inschrijf geld f 2,per persoon. Natuurlijk, guitoog, kijk jij maar eigenwijs de wereld in. Dat mag op jouw leeftyd. Brood? Blue Band? Je denkt er niet over na. Je eet maar lekker en je groeit maar. En als je je boter hammetjes oppeuzelt spreekt er niets dan te vredenheid uit de lettergreepjes die je brabbelt. Sinds je brood krijgt, eet je Blue Band. Je vaart er wel bij, je smult ervan! a/eet toc/i UHumtn. "S&a $a*u6 zovaeé e*i tyket. ii? Voor Blue Band wordt een eigen, speciale bereidingswijze toege past. U weet, dat enige jaren geleden Blue Band zijn bijzonder lekkere smaak heeft gekregen. Die is sindsdien steeds verbeterd. Een bijzondere smaak, een exclusief recept: ziedaar Blue Band! Blue Band helpt U zorgen voor Uw gezin, ook in deze donkere, koude tijd van het jaar. Geen zon? Geen verse, groene zomergroenten? Zorg voor Blue Band, bij ieder maal, iedere dag. Een zomerrijkdom aan vitami nen maakt iedere hap van iedere boterham nog rijker, nog gezonder STRALEND G EZOND GOED GEBOUWD Zpnnesehijn-vita- mine D helpt bij de bouw van beender- gestel en gebit. bvuebmto viMDUoy Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 25 febr. Binnen landse granen (ochtendbeurs), offi cieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe: iets beter. Rode op vocht- conditie van f 27,75-28. Voedergranen: Zomergerst - ge drukt - naar kwaliteit f 22,75-23,75, extra daarboven; haver - prijshou dend - naar kleur, droogte en kwa liteit f 21-23, extra blanke f 23,50; rogge - goed prijshoudend - door sneekwaliteit f 22-22,50, gedroogde circa f 23, bakrogge geschoond circa f 24. Peulvruchten: kalm. Bruine bo nen, prima geschoond, circa f 50; groene erwten f 30-40, schokkers f 40-63; alles boerenschoon. /ISpor VOETBAL Zaterdagmiddagcompetitie Zierikzee IV-Bruse Boys I 3-2 Na 4 wedstrijden verloren te heb ben herstelde Zierikzee zich volko men en wist uit de laatste 5 wed- met ons muntstelsel Het muntstelsel is hier te lande ge regeld bij de wet van 28 septem ber 1816, waarbij het decimale stelsel werd ingevoerd en de gul den als eenheid werd aangeno men. Dit stelsel werd bij de wet van 22 maart 1839 herzien, waarbij het drieguldenstuk werd vervangen door de rijksdaalder en het gou den vijfje werd ingevoerd (het welk sedert september 1937 niet meer geslagen is). Bij de wet van 28 maart 1877 werd het kopergeld vervangen door bronzen pasmunt. De koperen centen werden 1 februari 1884 uit de circulatie genomen, terwijl de zg. Brabantse (Belgische) centen met ingang van 1 augustus 1876 hier te lande niet meer in beta ling mochten worden aangeno men. Op 7 mei 1879 werden de bronzen 2 centstukken (ook wel vier- duiten of kluiten genoemd) in omloop gebracht. 31 december 1906 volgde het nikkelen stuiver tje, het eerst in de grensgebieden. Aangezien het de grootte van het kwartje had, gaf dat nogal eens verwarring bij de betaling, zodat men er met 1 oktober 1912 toe overging ze te vervormen tot vierkante munten met ronde hoe ken. Verschillende muntstukken waren Inmiddels uit de circulatie geno men, zoals de oude dubbeltjes of tweestuiverstukken, de stuiver- en achtstuiverstukken op 2 fe bruari 1846; de hele en halve du katen (zilveren rijders) en rijks daalders met de halven en vier den op 14 februari; de stukken van 28 stuivers (florijnen) op 2 maart. 24 maart de stukken van drie en twee gulden en van 10 schellin gen; 25 april de Zeeuwse rijks daalder, indien deze gesnoeid (ge schonden), dan wel ongerand was; 15 augustus de daalders en de stukken van 5 schellingen; 10 december de oude stukken van één gulden en een halve gulden. Op 11 februari van het jaar 1848 begon men met de halve, vierde en achtste Zeeuwse rijksdaalders en 3 oktober met de oude schel lingen en zesthalven, welke een koers hadden van 25 centen. Er waren velerlei muntstukken, zo als: een „acht en twintigje" (goudgulden), een zilverstuk ter waarde van f 1,40, met daarnaast de daalder (f 1,50). Eerstgenoem de had een inkeping of „dut" ter onderscheiding van de daalder Voorts de dertien-half (62% cent) het pietje of zevendehalf (32% cent), de stoter of vierduitstuk (2% cent); de blank (6 duiten), de braspenning (10 duiten), het oor tje (2 duiten) en het botje (een Friese munt ter waarde van een halve stuiver) Uit de laatste oorlog kunnen wij ons nog de zinken muntstukken met Germaanse symbolen herin neren, ter vervanging van onze vooroorlogse munten. Ook na de oorlog is men het muntstelsel gaan wijzigen, zodat momenteel nog slechts de zilveren rijksdaal der en dubbeltjes van vóór de oorlog als geldig betaalmiddel circuleren, hoewel deze niet meer worden geslagen. (Nadruk verboden). strijden 9 punten te behalen. Een van de meest serieuze kandidaten voor het kampioenschap, Bruse Boys, heeft zaterdag moeten onder vinden, dat het met de rood-zwar- ten kwaad kersen eten kan zijn. Onder leiding van scheidsrechter de Wit werd het een aantrekkelijke wedstrijd, die in een beste ver standhouding gespeeld werd. Reeds in de eerste minuut had de Zierikzeese midvoor C. Verwest succes (1-0). Hierna zorgde de rechtsbuiten der gasten voor de ge lijkmaker (1-1). Zierikzee bleef evenwel aanpakken. Een kanons kogel door rechtsbinnen Peute op doelman Zwijnenburg afgevuurd verdween hoog in de touwen (2-1). Met deze stand kwam de rust. Na de rust waren de gasten wel ster ker. Onder aanvoering van de ge routineerde rechtsachter Schoonen, sloeg de rood-zwarte verdediging heel wat aanvallen of, terwijl doel man Cor Kramer als een rots in de branding stond Een toegekende strafschop werd door A Tromper naast geschoten. In de 20e minuut kwam er succes voor de gastheren. Verwest schoot beheerst langs doel man Zwijnenburg en bracht de stand hiermede op 3-1. Door een fraaie boogbal werd het hierna 3-2 door de Bruse rechtsbuiten. Verder lieten Schoonen c s. het niet komen. Met belangstelling zien wij a.s. za terdag het optreden van Duiveland tegen Zierikzee IV in het sportpark tegemoet. Bunsinggal - „Sfikzak" - Monaco-stijl Zuidkant - Hoepla en Toren Te Eikerzee zeggen ze - naar Eilandman vernam - dat het Bun- singgat daar naar toe gekomen is. Vroeger was dat niet zo onover komelijk, want dan kwam de „klemme" er aan te pas, maar nu is het wat ingewikkelder, omdat het lieden op twee benen betreft, de mannen van de wet" doen er aan wat mogelijk is. Zo kwamen die mannen ook op bezoek bij een bejaard echtpaar en daar werden de banknoten op de nummers ge controleerd. Wet is wet en plicht is plicht en men weet zo niet, waar die gezellige papiertjes zijn te vin den. Eerst kwam de „stikzak" op de proppen en toen dat allemaal snor bleek te zitten, werd de Thool- se „keus" en zowaar een echte queu de Paris aan een inspektie onder worpen. Maar natuurlijk allemaal tevergeefs. Moeder de vrouw heeft toen de raad gegeven: „de strik!ce smoute" en dat bleek wonderwel te helpen, waaruit weer bleek, dat de Schouwse lieden verre van ach terlijk zijn. Overigens wil men daar diep in Schouwen ook het echolood gaan gebruiken voor het opsporen van de paling, hetgeen natuurlijk de vissers niet ontslaat van de plicht om te zorgen voor de nodige „papieren". Ergens op Schouwen-Duiveland werd een baby geboren, hetgeen wel als een verblijdend, maar niet als een uniek verschijnsel kan wor den aangemerkt. Volledig in Mo naco-stijl kreeg echter de familie de volgende dag een krenten-„weg- ge" aangeboden gelijk aan het ge wicht van de boreling. Waarom ook eigenlijk niet. Tenslotte krijgt de Aga Khan ieder jaar z'n gewicht in platina aangeboden. Wellicht is het nog te weinig tot ons doorgedrongen, maar het komt er praktisch op neer, dat de weg langs de zuidkant van de Prommel- sluis tot Haamstede, berijdbaar wordt voor het verkeer als het Waterschap het stukje heeft vol tooid aan de oostkant, zoals in het voornemen ligt. Eilandman is daar onuitsprekelijk dankbaar voor, want eindelijk zal men nu weer het eiland kunnen laten zien vanaf de grens tussen land en water. Dwars door het eiland heen is wel een eco nomische nuttigheid, maar uit schoonheidsoogpunt lijdt men dan (helaas) toch nog flink armoede. Anders zal dat wel worden als de vegetatie rond de kreken bij Se- rooskerke eens flink in de vat is. Direct anders is het echter al, als inboorling en toerist hun roete kun nen kiezen langs de zuidkant. Schijnbaar aan de „overkant" ziet men dan de gekartelde lijn van de duinen en het tere wolkenspel bo ven de Schelde en rechts de impo nerende eenzaamheid van het wij de Schouwse land. Precies als vroe ger kan het natuurlijk niet worden, maar het trekt heus wel wat bij daar in de buurt van de inlagen en dat stemt tot blijdschap, temeer nu de toren van „Seroos" ook weer recht staat. Doen ze gewoon hier op Schouwen-Duiveland, hoor! Staat de toren scheef? Nu, dan zet ten we hme even recht. Even een steunbeertje, even een hydraulisch stempeltje, even een beetje uithak ken en dan de vijzels er op. Hoepla, ja de toren staat weer recht. Niet helemaal precies, maar wel voor 't zicht en 't zicht wil ook wat, zou Eilandman menen. TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR 11. In gedachten verzonken rijdt Aram door het woud. Nu en dan passeert hij een plek, waar de toppen der bomen weggeslagen zijn. Welke vreemde machten zijn hier toch aan het werk? vraagt hij zich af. Wellicht kan de gewonde boer enig licht brengen in deze duistere geschiedenis en Aram besluit, voor hij naar zijn kasteel terugkeert, nog even langs de boerderij te gaan. Hij zet zijn paard tot grotere spoed aan en na korte tijd heen hg de hotstede bereikt. Het boerenmeisje is op het geluid van de paardehoeven naar buiten gekomen. „Heer ridder", roept zij Aram met blijde stem toe, „kom snel binnen! Mijn vader is bij bewustzijn en hij heeft u iets belangrijks te vertellen!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6