70 ct Raadsel in Nijmegen AMSTLEVEN levensverzekering jjf^J moron STABILISATIEBELEID ERNSTIG IN GEVAAR DOOR BESTEDINGSNOTA Het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika Russische wapen- leveranties aan Egypte Zeer grote tube f AHDPfcSt* 15 I ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 No. 18112 MENING MIDDENSTANDSBONDEN Offers van overheid bestaan in verschuivingen De commissie van overleg van de middenstandsvakeentralen waarin samenwerken de Christe lijke middenstandsbond, de Ko ninklijke Ned. middenstandsbond en de Katholieke middenstands bond heeft een adres gezonden over de regeringsnota inzake de beperking van de bestedingen. De middenstandsbonden spreken hierin o.m. de mening uit, dat de voorgenomen offers van de over heid voor een aanmerkelijk deel uit verschuivingen bestaan van de lasten naar andere sectoren en ge ven als hun eindindruk weer, dat het stabilisatiebeleid in ernstige mate in gevaar wordt gebracht. Naar aanleiding van de rege ringsplannen tot verhoging van de omzetbelasting zegt het adres o.m. het volgende: „Nu in onze sector van het bedrijfsleven de spannin gen dermate groot zijn, moet ver wacht worden, dat voor de te hef fen 24 miljoen gulden in het kader van de stabilisatiepolitiek, aan het departement van Economische Za ken toestemming gevraagd zal wor den voor doorberekening. Zou deze doorberekening worden geweigerd, dan zou door de minister miskend worden het kostprijs verhogende ka rakter van de omzetbelasting en zou de evenwichtige verdeling van de lasten nog meer worden aange tast. Indien wel toestemming wordt verleend tot doorberekening, zullen prijsverhogingen het gevolg zijn, welke het te handhaven stabili satiebeleid nog extra zullen be moeilijken". De middenstandsbonden zouden daarom de vraag willen stellen of het bedrag van 24 miljoen gulden wel in overeenstemming is met het prijsstabilisatie-offer. De Rooms-Katholieke aartsbis schop van Kaapstad, O. McCann, heeft het regeringsvoorstel om apartheid in te voeren op kerkelij ke bijeenkomsten in blanke stads wijken, een „rechtstreekse aanval op de vrijheid van godsdienst en geweten" genoemd. De Methodistische predikant Ed gar Wilkinson zei dat het een uiterst ernstige schending van de godsdienstvrijheid zou betekenen, de Afrikaanse christenen te verhin deren naar de kerk te gaan die tot nog toe voor hen open stond. Volgens de Weense correspondent van het Engelse blad „Sunday Ti mes", die zijn gegevens ontleende aan het verhaal van een gewezen SS-officier - daarna instructeur bij Egyptische commando's - zou Egyp te sedert het begin van dit jaar bij na 500 straaljagers (Mig 19) en an der oorlogsmaterieel ontvangen hebben, waaronder kanonnen, ge vechtswagens en zware mortieren. Het materieel zou gratis geleverd zijn, een en ander krachtens een geheim akkoord tussen Egypte en de Sowjet-Unie, waarbij Egypte zich verbonden had zijn strijd krachten louter van Tsjechische of Russische uitrusting te voorzien. Egypte zou in Rusland ook geleide projectielen van het type V-l heb ben besteld, die in oost-Duitsland worden vervaardigd. Lawines in Zwitserland eisen doden Lawines hebben zondag en maan dagmorgen in Zwitserland zes do den en minstens twee gewonden geëist. Een reddingsploeg, uitgezon den om hulp te bieden aan drie skiërs, die door een lawine waren overvallen, werd zelf door een tweede lawine verrast. Eén van de skiërs, een vrouw, en twee redders vonden de dood. Allen waren Zwit sers. In het Rhönedal is een boerderij door een lawine meegesleurd, waar bij drie mensen om het leven kwa men en twee anderen gewond raakten. Door een langdurige stortregen en door het vele smeltwater van sneeuw waren maandag vele wegen en spoorlijnen in Zwitserland ver sperd. Ook in Frankrijk is voor de berg streken, waar men eveneens veel overlast van gezwollen rivieren en stortregen ondervindt, een waar schuwing gegeven voor lawines. Soort „super morfine" Een soort van „super morfine", dat pijn in 15 minuten kan wegne men en het baren gemakkelijker kan maken, zal waarschijnlijk op het einde van dit jaar te krijgen zijn, aldus heeft de Belgische ge leerde Paul Janssen, die deze soort morfine ontdekt heeft, zaterdag in Brussel meegedeeld. Janssen, die uit New York was gekomen, verklaarde dat dit nieu we verdovende middel nog steeds in het experimentele stadium ver keert, maar reeds met succes op dieren en mensen is toegepast. Het zal op grote schaal worden gemaakt in een nieuw laboratorium te Beerse bij Turnhout, aldus Jans sen. Maandag zijn de naturellen van de Zuidafrikaanse stad Port Eliza beth aan de tweede fase van hun verzet tegen de apartheidspolitiek van de regering begonnen met een nieuwe „economische boycot". De boycot treft acht financiële instel^ lingen en zes andere zaken en voorts o.a. bepaalde merken siga retten, thee, koffie, ingeblikte vruchten, jam, v/ijn en andere dranken, kleren en steenkolen. De boycot van de vervoersonderne mingen is intussen afgelast. Olie aangeboord in Zoetermeer De N.V. Nederlandse Aardolie maatschappij heeft olie aangetrof fen in haar verkenningsboring te Zoetermeer. kleintjes uiti® Ket binnenland AMERSFOORT. In het zieken huis „De Lichtenberg" te Amers foort is de 68-jarige mevrouw J. Jansma uit Soest overleden tenge volge van kolendampvergiftiging, waarvoor zij woensdag in het zie kenhuis was opgenomen. De toe stand van haar echtgenoot, die ook in de „Lichtenberg" is, is nog zeer ernstig. HAARLEM. Gisternacht is in het ziekenhuis te Haarlem, waar hij met een schedelbasisfractuur was opgenomen, overleden de 47-jarige heer M. van Barneveld. Hij maakte een noodlottige val toen op de Spaarndammerweg een band van de bromfiets sprong waar hij achter op zat. MAURIK (GLD.). Bij het over steken van de rijksweg Utrecht- Den Bosch is de 57-jarige brom fietser N. van der Markt uit Mete ren gegrepen door een personen auto, die werd bestuurd door een heer uit Dusseldorp. De heer v. d M. was op slag dood. Zijn echtge note, die bij hem achterop zat, is levensgevaarlijk gewond overge bracht naar een ziekenhuis ir Utrecht. HAAKSBERGEN. Te Haaksber gen is de 68-jarige H. Bloemen on der een autobus geraakt toen hij de Enschedéseweg overstak zonder goed uit te kijken. Hij werd onge veer 30 meter door de bus, die met grote snelheid reed, meegesleurd en bleek direct na de aanrijding te zijn overleden. WORMERVEER. Op de Wandel weg te Wormerveer - een onderdeel van de provinciale weg Hembrug- Limmen - is de 39-jarige stucadoor B. van Duinen uit Zaandam met zijn bromfiets ten val gekomen. Met een schedelbasisfractuur en een hoofdwond is het slachtoffer in le vensgevaarlijke toestand naar het gemeente-ziekenhuis te Zaandam overgebracht. Ingezonden mededeling Stljt en Stram! Na bier - d»n daar! Neem Hruschen en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheuma- tische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, onder vindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan. Naarmate Kru schen de wat traag geworden bloedzuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiverhe den daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van uw rheumatische pijn. Vervoerde Engels schip destijds Anastasia De Britse pers besteedt veel aan dacht aan een verklaring van een thans 72-jarige voormalige stoker van de Britse vloot, volgens welke groothertogin Anastasia van Rus land in 1918 mogelijk door een Brits oorlogsschip in veiligheid is ge bracht. Deze stoker, William Stevens, verklaart dat op een zondag in het najaar van 1918 twee vrouwen aan boord van het toen in de haven van Sebastopol liggende Britse slag schip „Agamemnon" werden ge bracht. Officieren en manschappen van de „Agamemnon" geloofden dat de jongste van deze vrouwen, een meisje van zeventien jaar, groot hertogin Anastasia was. Beide vrouwen werden door de hoogste scheepsofficieren met veel onder scheiding behandeld. Zij verlieten de „Agamemnon" in een Maltese haven. Het Lagerhuislid Sydney Irving wil nu het ministerie van Marine verzoeken het logboek van de „Aga memnon" uit deze periode ter in zage te geven. Een woordvoerder van de marine heeft daarop ver klaard dat hiervoor een speciale vergunning nodig is en dat het dan nog dagen zou duren, om het log boek op te zoeken. De „Daily Mail" meldt, dat van degenen, die toen de leiding van de Britse marine hadden, slechts sir Winston Churchill nog in leven is. Ingezonden mededeling GEEN BEMANNING VOOR MODDERSCHIP IN BRUEVISSER HAVEN Krotwoningen in de Molenstraat een probleem Bij de rondvraag op de jongste vergadering van de Brulnlsser ge meenteraad, heeft de heer de Ko ning opgemerkt, meer toezicht te wensen rond en bij de muziektent, daar rond deze tent de vernielin gen groot zijn. Verder heeft de heer de Koning contact gehad met de vereniging „Schuttevaer" over het organiseren van een binnenvaartcursus. De voorzitter zegt zijn medewerking in deze toe. De heer de Koning spreekt zijn misnoegen uit over de toestand van het bakje dat is gemaakt om mod der uit de haven te baggeren. Het scheepje ligt nu voor rekening van de gemeente in de haven en er ge beurt niets, zogenaamd omdat er geen personeel is, terwijl de ge meente toch personeel in dienst heeft. De heren Hogerheijde en Ju- melet sluiten zich bij het betoog van de heer de Koning aan en doen suggesties om een oplossing te krij gen. voor de bemanning van het vaartuig. Na uitvoerige discussies wordt besloten dat de heren de Ko ning, Hogerheijde en Jumelet sa men met wethouder van den Berg Land-, 'OlMJ De lonen in de landbouw Naar bekend is, heeft het Land bouwschap bij de regering o.a. aan gedrongen op herziening van het loonbeleid in de landbouw. Ten principale werd hierbij gevraagd de goedkeuring van de regering voor een zodanige beloning van de land arbeid, dat hierdoor aan het be ginsel van de relatieve gelijkstel ling wordt voldaan. In concreto werd de regering verzocht goed te keuren: primo een loonbeleid mede gebaseerd op werkclassificatie (ge normaliseerde methode) en secundo een nivellering van een achterstand van respectievelijk 2 in de se cundaire en 3 °/o in de primaire arbeidsvoorwaarden. Hoewel formeel het Landbouw schap terzake nog geen beslissing vernam, heeft de regering in haar nota inzake de bestedingen aan de RENESSE Verkeersexamen voor aldeling Verbond voor Veilig Verkeer Ook de burgemeester en echtgenote namen deel Een dezer dagen werd alhier door het Verbond voor Veilig Verkeer, afdeling Renesse, aan een 34-tal personen een schriftelijk verkeers examen afgenomen door een jury bestaande uit de heren E. Vischer, voorzitter van de afdeling Zeeland van het Verbond, J. Slieker, groeps commandant der rijkspolitie te Brouwershaven en de heer M. de Roo, wethouder der gemeente Re- nesse. Nadat de uitslag van het examen bekend was, nam de heer Vischer het woord. Spr. ging over tot de be kendmaking van de uitslag, waaruit bleek dat 33 cursisten geslaagd wa ren, terwijl er slechts 1 afgewezen moest worden. Nadat hij de ge slaagden had gefeliciteerd richtte hij zich in het bijzonder tot de bur gemeester dezer gemeente, die, evenals zijn echtgenote, met goed gevolg de cursus had gevolgd. Het feit dat de burgemeester de ver- keerscursus heeft gevolgd zal on getwijfeld zijn nawerking hebben in de gemeente, aldus de afdelings voorzitter. Vervolgens sprak hij bijzondere woorden van lof tot de docent, wachtmeester J. Lindhout van de rijkspolitie alhier, voor zijn werk zaamheden en de resultaten hier van. „Ook deze cursus is een volle dig succes geworden", aldus spr., en hij hoopte dat de heer Lindhout nog meerdere cursussen zal willen geven in het belang van het veilig verkeer. Ten slotte feliciteerde hij de heer J. A. Kouman, als voorzitter van de afdeling Renesse met het behaalde succes van de afdeling. Namens de cursisten sprak ver volgens mevrouw Lunsingh Tonc- kens-Tak waarderende dankwoor den tot wachtmeester Lindhout en zij bood hem als blijk van waar dering de nieuwste uitgave van v. Dale's woordenboek van de Ned. taal aan, alsmede een kistje sigaren. Wachtmeester Lindhout dankte vervolgens zijn leerlingen voor de ontvangen geschenken, doch hij merkte daarbij op dat het grootste geschenk dat zij hem kunnen bie den de toepassing van het geleerde in de praktijk zal zijn. Zijn doel zal dan bereikt zijn en daardoor zal het ontstellende ongevallencijfer om laag gedrukt worden. Tot slot sprak de voorzitter van de afdeling Renesse, waarbij hij de jury dank zegde voor hun werk zaamheden en hij sprak daarbij de hoop uit dat hij nog meerdere ma len een beroep op hen zal mogen doen. Geslaagd zijn de volgende perso nen: de dames D. M. de Feiter, B. Beije-Baaijens, T. N. Bouwman, E. C. Schaleven-Leijdekker, H. A. Schaleven, A. M. L. Lunsingh Tonckens-Tak, P. M. W. v. d. Slikke-Moelker en de heren: H. Beije, P. Telle, Jac. Wandel, mr. G. F. Lunsingh Tonckens, K. de Vos, P. Duson, C. P. de Feiter, G. T. Bakker, Jac. Beije, H. de Fei ter, J. C. Priemls, A. Verseput, G. Verseput, C. J. v. d. Hoek, W. Krij ger, P. v. d. Hoek, D. L. Kooman, C. W. Hoogerhuis, L. Duinhouwer, P. Dalebout, R. Bienefelt, M. G. Verseput, J. C. Braber, G. J. Scha leven, J. v. d. Slikke en M. de Vries. Men verzocht ons nog mede te willen delen dat de volgende cur sus op 4 maart a s. aan zal vangen in het Dorpshuis alhier. Opgave tot deelname wordt gaarne Ingewacht ten gemeentehuize alhier. Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, wel reeds doen weten bereid te zijn goed te keuren een verho ging van de vakantiegelden met 2 °/o en van het basisuurloon met 3 «Zo. Ondanks het feit, dat de regering zich over het loonbeleid ten prin cipale in de landbouw nog niet heeft uitgesproken en met name niet over het baseren van het loon beleid mede op werkclassificatie- resultaten, heeft het bestuur van het Landbouwschap op voorstel van de hoofdafdeling Sociale Zaken, besloten aan partijen bij de c.a. voor de Akker- en Weidebouw en de Veehouderij te adviseren om thans op zo kort mogelijke termijn over te gaan tot verhoging van de lonen met 3 °/o en voorts om de vakantietoeslag van 2 tot 4 te verhogen. Het bestuur acht het namelijk van groot belang, dat met volledige handhaving van het standpunt, door het Landbouw schap ten principale ingenomen, zo spoedig mogelijk althans de moge lijkheden, door de regering opend, worden benut tot verbete ring van de lonen der arbeiders in de akker- en weidebouw en de vee houderij. Daarnaast wordt geadviseerd om thans tevens over te gaan tot ver werking van de bijslag, welke dient te worden uitgekeerd krachtens de beschikking van het college van rijksbemiddelaars d.d. 14 december j.l. en wel in verband met het in werking treden van de Algemene Ouderdomswet. De goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars werd inmid dels reeds gevraagd; verwacht wordt dat de verbetering van de landarbeidersionen zo spoedig mo gelijk zal ingaan, doch uiterlijk 4 maart a.s. een oplossing zullen zoeken om het scheepje in bedrijf te stellen. Voorts vindt de heer de Koning het onrechtvaardig dat in de Prin ses Margrietstraat de huizen met tuingrond achter de woning even veel huur opbrengen als de huizen zonder tuingrond. De voorzitter zegt dat dit een zaak is van de wo ningbouwvereniging die de huizen verhuurt. Hij heeft van wethouder van den Berg vernomen, dat deze kwestie vooraf met de huurders is besproken, die toen zij de woning aangeboden kregen daartegen geen bezwaar hadden. De heer van Popering vreest dat de krotwoningen in de Molenstraat lange tijd bewoond zullen blijven als geen andere maatregelen geno men worden om ze af te breken. De voorzitter wil ze onbewoonbaar la ten verklaren, zodra daarvoor aan leiding is, De Bergstraat Een. voorstel van de heer van Po pering om de Bergstraat open te stellen voor fietsen en bromfietsen wordt door b. en w. overgenomen en met algemene stemmen wordt tot openstelling besloten. De heer Hogerheijde vraagt op nieuw naar de verlichting van de haveningang. De voorzitter die dit in handen heeft gesteld van de ge meente-opzichter, meent dat dit stagneert op de middenstander aan wie het is opgedragen evenals trou wens ook de verbetering van de ge luidsinstallatie, Ook dat wordt door diezelfde middenstander gestag neerd. De raadsleden menen dat in dien de middenstanders op Brui- nisse niet voor de gemeente willen werken men dan noodgedwongen de eigen middenstand zal moeten uitschakelen. Verder dringt de heer Hogerheij de er op aan achter de nieuwe wo ning van het hoofd der chr. school alles op te ruimen wat daar in de weg staat aan bebouwing van vroe ger. De heer Jumelet dringt aan op meer verlichting op de haven tus sen het Veerhuis en de werkplaats van de firma Maaskant en wijst verder op de onhygiënische toe stand bij genoemde werkplaats. Over dit laatste is al meerdere malen gesproken, alle raadsleden dringen er op aan thans maatrege len te nemen. Wethouder van Gilst dringt aan op het verplaatsen van in de weg staande verkeersborden, naar aan leiding van een ongeval dat vorige week heeft plaats gehad. Hierna sluiting. arkt- Aardappelen ROTTERDAM, 25 febr. KI ei- aardappelen, 35 mm opw.: Eigen heimers f 10-15, Bintjes f 8-8,25, Bevelanders f 13-13,50, Koopmans Blauwe f 11-12, Meerlanders f 10- 11, Furore f 10,50; k 1 e i aardappe len, 40 mm opw.: Alpha's f 7-7,50; Bintjes export: geen aanbod; z a n d aardappelen, 35 mm opw.: Libertas f 9, Noorderling f 8; voer aardappelen f 4,50. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Ingezonden mededeling No,mal» lub» 44 cl parelwitte tanden en een frisse adem! S FEUILLETON André Boorneman, al was hij dan vervuld van de schone blonde Ma deleine Uittenterpe, voelde zich ge vleid. Hij vond het prettig, dat de ze mooie jonge vrouw hem te hulp riep om af en toe uit de direkte omgeving van de dikke man weg te komen. En omdat hij al even weinig genoegen had in het ver blijf aan het tafeltje van de heer Van der Zuyden, sloeg hij na deze dans geen enkele meer over. Hij bemerkte wel, dat dr. Maroniu hem na enige tijd even vragend en bijna bezorgd aankeek, maar dat interes seerde hem niet. De heer Jörgen- sen scheen de toestand volkomen te begrijpen en eens, toen de heer Van der Zuyden zelf aanstalten maakte om een dans te wagen met de Roe meense, leidde hij hem snel af door een vraag. Van dit ogenblik af zei de zwaarlijvige man weinig meer. Drinken deed hij echter des te snel ler en zijn toch al rode gelaatskleur werd langzamerhand donkerder. Toen het orkest zijn plicht had gedaan en de kelners de zaal rond gingen om af te rekenen, terwijl reeds een groot gedeelte vaij de be zoekers was vertrokken, keek de heer Van der Zuyden plotseling André Boorneman recht aan. De dikke man was dronken. Hij had af en toe onaangename geluiden voort gebracht. Nu ging hij recht in zijn stoel zitten. Hij legde zijn dikke hand op de leuning van mej. Iles- cu's stoel. „Smeer 'm", zei hij toen grof. „Je hangt me de keel uit, kwajongen! En laat ik je nooit meer zien". Hij sprak Nederlands, hetgeen de anderen aan het tafeltje niet kon den verstaan. Maar zij begrepen, wat hij zei en er heerste een ogen blik een pijnlijke stilte. Toen barst te dr. Maroniu tegen André Boor neman los in een vloed van veront schuldigende woorden, terwijl Ver hagen, die alles duidelijk had ver staan, op zachte toon zijn Deense zwager tekst en uitleg gaf. Inspek- teur Ohlquist zag, hoe de jongeman opstond, vluchtig afscheid nam van de Roemeen en de Zweed, terwijl hij de heer Van der Zuyden negeer de. Mej. Ilescu was echter snel op gestaan en reikte hem de hand. Even later verdween de jongeman uit de zaal. „Wij gaan", zei de heer Van der Zuyden kortaf en bevelend en tot verrassing van de drie, die hem en zijn gezelschap gadesloegen, aarzel den de beide zuiderlingen en de Zweed geen ogenblik. Wat onstevig ging de dikke man, stoelen achte loos opzij schuivend, naar buiten, terwijl de drie hem volgden. „Einde eerste akte", merkte Ohl quist op. Met een taxi reden de Verhagens en hun gast van de Vereniging naar huis terug. De wagen, die reeds te voren was besteld, stond al te wachten. De chauffeur reed be daard. Door de opengedraaide ven sters kwam een koele, verkwikken de nachtlucht naar binnen en zij zagen boven zich een lucht vol flonkerende sterren. Maan was er niet, zodat op de buitenwegen de koplampen van de auto vol werden ingeschakeld, omdat de lantaarns hier spaarzaam verspreid stonden. G. PLANTEMA In de tuin voor het huis stond de inspekteur even uit te blazen, ter wijl zijn zwager in het donker pro beerde de deur te openen. Hij kon niet onmiddellijk het slot vinden. Juist toen hij de sleutel er in stak, wierpen de lampen van een auto een verblindende lichtstraling op de weg. Een zware wagen stormde voorbij met grote snelheid. Even later remde deze auto scherp en' het licht maakte een zwaai. „De auto van Van der Zuyden", zei de inspekteur, „Ja, ze gaan het hek van villa Estella in", antwoordde zijn zuster. „Daar woont Van der Zuyden, die wordt zeker eerst veilig afge leverd". Onwillekeurig bleven de inspek teur en zijn zuster even staan kij ken, terwijl Verhagen naar binnen was gegaan. De auto hield voor het huis stil. Zij konden de wagen niet zien, maar het was merkbaar aan de felle gloed van de koplampen, die niet wei-den gedoofd. Zij hoor den de portieren opengaan, terwijl iemand de voordeur van de villa opendeed. Even schuifelden voeten over het grint. Even waren er zach- Zij konden het woord voor woord te stemmen. Toen klonk ineens, grof en hard, de stem van de zwaarlij vige man door de nachtelijke stilte, verstaan. „Jullie komen binnen!" beval hij. „De fuif gaat pas beginnen. Jullie alle drie. Vooruit Maroniu! Ga naar binnen, vriend Jörgensen. Komaan mademoiselleniet zo schuch- ter!" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5