LEXINGTON SLUISBOUW Kruiden kracht! INITIATIEF VAN U.V.V. TE ZIERIKZEE Bejaarden en Hongaren hadden mysterieust avond met Mystic Marco Vluchtelingen dankbaar voor uitnodiging In de grote zaal van Concor diaheeft de plaatselijke afdeling van de U.V.V. maandagavond de leden van de Bejaardensociëteit en een gezelschap Hongaarse vluchte lingen uit het woonoord Zeikepol der een onvergetelijke avond be zorgd, door het laten optreden van Mystic Marco, een goochelaar-men- ralist uit Middelburg, die met tal rijke varianten, zijn „bedrog in smoking" bij het publiek Ingang wist te doen vinden. Mystic Marco's kunnen is rijk gevarieerd en vooral zijn telepa thische talenten spraken duidelijke taal. De presidente van de U.V.V., mevr. Lugt-van Heioma, riep de aanwezigen een welkom toe, inzon derheid ook de Hongaarse vluchte lingen, die zij in het Duits be groette. De daad en het woord waren hierna aan Marco, die na enkele kaartentrucs, het publiek al dade lijk greep met het mysterie van het „gemerkte kwartje". Het aardige van het optreden van Mystic Marco lag wel hierin dat hij zonder vaste assistentie werkte, maar regelmatig de medewerking inriep van personen in de zaal bij zijn verbluffende toeren. Dit ge beurde ook bij de frappante ge schiedenis van het telefoon-num mer, dat - op geheel willekeurige wijze opgegeven door Mystic Marco werd geraden met vermel ding van adres en beroep van de persoon die achter het nummer stond vermeld. Vaardig sprong de Monument op Amerikaanse kerkhof te Margraten Het grote monument op het Amerikaanse militaire kerkhof te Margraten is vrijwel gereed. Ook de bouwwerkzaamheden aan de gedachteniskapel zijn voltooid. Het interieur van deze kapel moet ech ter nog worden aangebracht. In de grote gedenkmuur rondom het monument zullen de namen worden gebeiteld van 1722 gesneu velde Amerikaanse militairen. Zij werden grotendeels als „onbekende soldaten" op de kerkhoven in Ne derland en België begraven. Aangezien dit inbeitelen der na men door vakmensen met de hand wordt gedaan, zal het waarschijn lijk nog wel zomer of najaar 1958 worden voordat de onthulling zal plaats vinden. Het ligt in de be doeling dan tevens de monumenten op de Amerikaanse kerkhoven te Henri Chapelle en Neuville in Bel gië officieel te onthullen. goochelaar ook om met gescheurde speelkaarten en een (ogenschijnlijk) verbrand muntbiljet werd door hem later op raadselachtige wijze weer tevoorschijn getoverd. Het bestuur van het U.V.V. heeft ongetwijfeld een goede keus met Mystic Marco gedaan, hoewel diens conference de zwakke zijde was. Niettemin hebben de bejaarden erg van het optreden genoten en naar wij aannemen ook wel het Hongaarse gezelschap, dat bij de goocheltoeren weinig gehandicapt was door de Nederlandse taal. Me vrouw Lugt-van Heioma sprak aan het einde van de avond een dank woord tot Mystic Marco waarna een der Hongaren, de heer Oscar Yukelevics de dankbaarheid van het gezelschap vluchtelingen ver tolkte. Mevrouw Dijckmeester ver taalde de hartelijke woorden in het Nederlands. De heer Yukelevics be sloot aldus: lang leve de U.V.V.., het Nederlandse volk en de Ko ningin. Niet zonder opluchting zal Zie- rikzee en feitelijk geheel Schou- wen-Duiveland kennis nemen van het feit, dat eindelijk de Rijksgoed keuring is verkregen op het bou wen van een keersluis in de haven van Zierikzee. Deze uiteraard nood zakelijke goedkeuring Is lang uit gebleven. Er was reeds veel tijd verloren gegaan door het opstellen van plannen tot een schutsluis, die financieel niet voor verwerkelij king in aanmerking bleken te ko men. Nadien moest men een stap terug doen en overstappen op plan nen voor een keersluis en een met al is er een hele periode verstreken, waarin Zierikzee en het eiland met het oog op mogelijke waterkalami- teiten maar op goed geluk hebben geleefd. Aan die toestand kan nog niet ogenblikkelijk een einde ko men, want de sluisbouw zal wel licht een kleine twee jaar vergen en in die tijd kan uiteraard van alles gebeuren. In kringen van de gemeente hebben wij echter wel eens de optimistische verwachting horen uitspreken, dat het wellicht niet nodig zal zijn de winter 1958 in dezelfde onzekerheid door te brengen. Het is dus goed zich hier voorlopig maar aan vast te klam pen. Intussen blijft de vertraging die ontstaan is, betreurenswaardig. Brouwershaven stond voor hetzelf de probleem en daar is de sluis praktisch gereed. Nakaarten heeft overigens geen zin. Met de schut sluis wilde Zierikzee heel hoog grijpen en toen men terug moest keren tot eenvoudiger plannen heeft dit geld en tijd gekost. Dat zijn feiten waaraan niet veel val te veranderen. De herinnering hieraan echter kan snel worden weggewist door de vol doening van het moment, nu de plannen ten uitvoer zullen worden gelegd. Wij vernemen dat reeds eind maart de aanbesteding plaats zal hebben en dan kan snel met de bouw.worden begonnen. Aan een nijpende toestand zal dus straks een einde komen. Een huizenrij kan nimmer waterkering zijn, maar die toestand heeft toch jarenlang bestaan en bestaat nu nog. Als ooit het teveel geciteerde spreekwoord van de ketting en de z.wakke schakel van toepassing was dan gold het met betrekking tot het systeem van huismuren, vloed plankjes en vloedplanken. Een kwaadaardige storm met hoog wa ter trekt zich daar niets van aan en die wetenschap stammend uit 1953, voedt de vreugde over de ko mende sluis, die niet snel genoeg gebouwd kan worden. Ernstig treinongeluk in België Drie doden en ruim zestig gewonden Op de lijn Charleroi-Brussel zijn maandag twee elektrische treinen bij het station Courcelle-Motte op elkaar ingereden, waardoor min stens drie personen om het leven zijn gekomen en ruim zestig ge wond. Verscheidene uren na de botsing konden de lijken van één van de twee machinisten en twee passa giers uit de wrakstukken worden geborgen. Bij het licht van toortsen waren reddingsploegen maandag avond nog bezig met pogingen om drie vermiste personen te redden. Men vreesde dat zij tussen de ver nielde wagons bekneld zaten. Van ongeveer twintig gewonden was de toestand ernstig. Het kleine station Courcelle-Motte zag er uit als een veldlazaret. Niettegenstaande de heftige bot sing zijn de twee locomotieven op de rails blijven staan. Volgens een woordvoerder van de spoorwegen is het ongeluk veroor zaakt, doordat een van de twee treinen door een onveilig signaal was gereden. De treinbestuurder, die het ongeluk heeft overleefd, kon nog niet verhoord worden, doordat hij een zware hersenschud ding heeft opgelopen. Sahara blijkt rijke olie aders te bevatten Een ontdekte olielaag bij Edjele in de Sahara is nog uitgestrekter dan men bij de eerste boringen vermoedde. Er vloeit thans olie op een plaats, welke juist gelegen is buiten wat men meende, dat de noordelijke grens van de onder grondse laag was. Bij het boren van die nieuwe put heeft men de olie op dezelfde diepte gevonden als in de andere putten van Edjele, d.w.z. op 430 meter. Er zijn op het ogenblik 10 boor gaten gereed. Een wordt reeds ge ëxploiteerd. en levert de gasolie, welke nodig is voor de diesels van de basis, zonder dat deze geraffi neerd behoeft te worden. Verder zijn vijf putten gereed om te wor den geëxploiteerd zodra de produk- tie ervan naar een haven aan de Middellandse Zee vervoerd kan worden. Men behoeft slechts een kraan te openen, om de olie te la ten stromen. Twee putten bleken niet produktief te zijn. Twee an dere putten is men bezig te boren, waarbij ook die, waar men zo juist olie gevonden heeft. Zo lang nog niet nauwkeurig de uitgestrektheid van het olieveld zal zijn vastgesteld, worden de boor- werkzaamheden voortgezet. Er zul len boorgaten gemaakt worden op de noord-zuid-as en de oost-west- as. Pas wanneer de grenzen zijn vastgesteld zullen de reserves van de laag nauwkeurig berekend wor den. Edjele ligt op ongeveer 30 km. ten zuiden van de luchtbasis Maison Rouge. Op 100 km. ten westen daar van zijn in het gebied van Tikuen- tourine vier boorgaten gemaakt. Daarvan zijn er twee gereed en produktief. Bij de twee andere is het boren nog niet geëindigd. Een van deze laatste twee putten heeft gas geproduceerd. Tenslotte is er te Zarzaitine een boortoren geplaatst, waar men gis teren met boren is begonnen. Er wordt te Maison Rouge nog een boortoren verwacht, welke op km. ten zuidoosten van Edjele zal worden opgericht. Luchtlijn op Tokio via Siberië De Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A S. ziet met grote belangstelling de mogelijkheid van onderhandelingen met de Sowjet- Unie tegemoet om vergunning te krijgen via Siberië naar Tokio te vliegen, aldus heeft Hansson, de president-directeur van de S.A.S. dinsdag te Tokio tegenover de pers verklaard. Hierdoor zal de route over de Noordpool verkort worden, aldus Hansson. Ingezonden mededeling Het merk „dat het hardst gaat" AMERICA'S BEST TOBACCOS NEDERLAND ZAL BÜDRAGE TOT DE NAVO NIET VERMINDEREN Defensie-inspanning wordt voortgezet De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Lnns, heeft maandag in Londen verklaard, dat Nederland zijn bijdrage aan het Atlantisch pact niet verminderen zal. De Nederlandse regering is vast besloten de defensie-inspanning voort te zetten en zich te houden aan de doelen die de NAVO zich gesteld heeft, zo verklaarde hij bij aankomst in de Britse hoofdstad, waar hij dinsdag de bijeenkomst van de raad der westeuropese Unie zal bijwonen. Nederland is er tot op heden in geslaagd de defensie-inspanning vol te houden, zo vervolgde mi nister Luns. Mogelijk zullen wij ierik7.ee Rijksgoedkeuring op sluisbouw Wjj vernemen dat de goedkeu ring van Rijkswege op het maken van een keersluis in het haven kanaal te Zierikzee, is afgekomen, zodat binnenkort de aanbesteding van dit projekt kan plaats vinden. De straks aan te besteden werken omvatten: het verleggen van de vaargeul, het maken van de bouw put, het bouwen van het sluis- lichaam, het maken van het grond- lichaam en de bestratingswerken, het maken van beloop- en bodem verdedigingen en het maken van remmingswerken, met bijkomende werken. Destijds is gesteld dat na aan vang der werkzaamheden de sluis bouw IV2 a 2 jaar ln beslag zou nemen. Achttal ruiters nam deei aan opgewekt Strafeest Traditie in ere gehouden Renesse heeft weer een opge wekt gevierd Strafeest achter de rug. Ondanks het minder gunstige weer was nog een achttal strêrij- ders present om dit folkloristische feest de nodige luister bij te zetten. Zoals gebruikelijk werden de stra- rijders omstreeks 10.30 uur vanaf de Hogezoom, door het fanfare corps „Luctor et Emergo" het dorp binnengehaald. Aangemoedigd dooi de vrolijke marsmuziek lieten de jeugd, en ook vele ouderen, zich niet onbetuigd en trokken zingend in de stoet mee. Allereerst werd een rondgang door de kom der gé- meente gemaakt, waarna men naar de woning van burgemeester G. F. Lunsingh Tonckens ging om hetii en de gemeente de beste wensen voor 1957 te brengen. De burge meester voerde hierna het woord tot de strarijders en de muzikanten Hij stelde het o.m. zeer op prijs dat deze oude traditie op Renesse nog steeds in ere wordt gehouden. Na het gebruikelijke glaasje en een snoepje voor de aanwezige kinde ren ging het vervolgens naar de ere-voorzitter, oud-burgemeester W. H. Scholder, die op zijn beken de geestige wijze de strèrljders en muzikanten toesprak. Nadat ook hier de dorstige kelen weer waren gelaafd, ging het op de kom der ge meente aan, waar de stoet werd ontbonden en de feestvierders in de verschillende lokaliteiten in het dorp de festiviteiten voortzetten. Al met al werd het weer een gezelj lige, ln oude stijl gevierde stra. 's Avonds gaf het fanfarecorps „Luctor et Emergo" in het Dorps huis haar strü-uitvoering, welke goed werd bezocht. Het programma dat ook nu weer goed was verzorgd, viel bij de aanwezigen uitstekend in de smaak. in staat zijn de defensie te reorga niseren, doch dat zal niet gedaan worden om de uitgaven of de man kracht te verminderen. De Neder landse minister wilde liever nog niets zeggen over het standpunt van de Nederlandse regering ten aanzien van de Europese defensie. Eerst wil hij de Britse voorstellen zien en de bijdragen van andere landen en hun moeilijkheden op financieel en militair gebied be studeren. Evenals de andere regeringen benaderen wij het moeilijke defen- sievraagstuk onbevooroordeeld, doch met enige zorg, aldus minis ter Luns. De wereldproduktie van tarwe De voedsel- en landbouworgani satie der Verenigde Naties raamt, dat de wereldproduktie van tarwe, exclusief de produktie in oost- Europa, de Sowjet-Unie en China, in het oogstjaar 1956-57 ongeveer 121 miljoen metrieke ton groot zal zijn, of ongeveer 2 miljoen ton klei ner dan de produktie van 1955-'56. In de Verenigde Staten en Cana da, waar de produktie en de onver kochte voorraden het grootst zijn, hebben de pogingen om de produk tie te beperken geen resultaat op geleverd als gevolg van de hoge opbrengst per bebouwde eenheid. In Canada belopen de voorraden 28 miljoen ton. Het tarwe-aanbod in dit land zal in 1956-'57 vermoe delijk de ongekend grote omvang van 55,1 miljoen ton bereiken. v v -X-v v v v W-I Bestedingsbeperking Dit is het beeld, zoals het was: een wegdek vol met kuilen, bij regenweer: één waterplas, die menigeen deed pruilen. En een trottoir, dat was er niet, wat zand en dat was al, de burgerij werd ontevree, het was ook al te mal Toen werd de arbeid aangeval, men werkte vele weken, en 't resultaat heeft heel de stad op zaterdag bekeken De weg is glad, zo glad, zo glad, zo glad wel als een laken, tot aan het eind, twee stenen nog, die hier maar zo ontbraken De burgerij vroeg heel terecht: „Waar zijn toch deze stenen, waarom heeft men ze niet gelegd, of zijn ze soms verdwenen?" De burgervaer onthulde toen: „Men was tot hier getreden, toen kwam 's ministers voorschrift af: beperken het besteden O. Heden (dinsdag) Zierikzee: Ned. Herv. Ver.gebouw: Filmavond Rode Kruis. Morgen (woensdag) Zierikzee: Concertzaal, 7.45 uur, uitvoering „Kunst en Eer"; Stad huis, 8 uur, vergadering gemeen teraad; Huis van Nassau, 7.30 u., Calvé-filmavond. Noordgouwe: noodkerk, Rode Kruis filmavond. Zonnemaire: Café Flohil, feest avond Ver. van Volksonderwijs. Dreischor: Café Slager, 7.30 uur, ledenvergadering Groene Kruis. Oosterland: Conferentièkamer, op treden Rode Kruisspelers. Haamstede: Hotel Bom, uitvoering „Nu met Hope". SIRJANSLAND Korfbalvereniging profiteerde van nieuw verenigingsgebouw Tweetal geslaagde uitvoeringen Vrijdag en zaterdag hield de korf balvereniging „D.E.S." alhier haar eerste uitvoeringen na de ramp, die beide keren een groot succes zijn geworden. In zijn openingswoord heette de heer Heule burgemeester en mevr. Laurense hartelijk wel kom en gaf uiting aan de vreugde der vereniging, dat zij door middel van het nieuwe verenigingsgebouw weer in de gelegenheid is, velen een aangename avond te bezorgen. Eerst bracht een vijftal personen niet onverdienstelijk de komische éénakter: „Als men meisjes fopt" voor het voetlicht. Daarna werd het bijzonder pittige stuk: „De ooievaar vergist zich" door een vijftal dames en vier heren ten tonele gebracht. De rollen bleken in goede handen en opvallend was de spanning, waarmede het publiek de opvoering volgde. In een bonte mengeling volgden ernstige en grappige mo menten elkaar op, zodat de span ning er voortdurend in bleef. Kos telijke typen kwamen in dit spel voor, als de strenge vader, de ver goelijkende moeder, de opgeruim de zeeman, de haast tot wanhoop gebrachte grote kinderen en de handige dienstbode. Aan het eind van de eerste avond dankte de burgemeester namens het publiek voor de prachtige avond Door amateurspel op behoorlijk ni veau, heeft Sirjansland bewezen, dat het het bezit van een vereni gingsgebouw weet te waarderen. Een bijzondere pluim kreeg de (me- despelende) regisseur de heer H. Noordhoek, die kans heeft gezien in korte tijd met iets goeds voor de dag te komen. De voorzitter dankte de burgemeester en het gemeente bestuur voor de prachtige gelegen heid, die het verenigingsgebouw biedt om het culturele leven op Sirjansland te kunnen ontplooien. Een bijzonder woord van dank ont vingen de medewerkers buiten het verband van de korfbalvereniging. Een langdurige ovatie van de zaal onderstreepte deze woorden. Beide malen werd de uitvoering besloten met een gezellig samenzijn. WAT UQT Dl 61 IT Rustig weer Verwachting tot woensdagavond: Nu en dan opklaringen en slechts hier en daar een bui; in de nacht en ochtend plaatselijk mist en tem peratuur om het vriespunt; onge veer dezelfde middagtemperaturen als vandaag; zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. 27 febr. Zon op 7.33, onder 18.18. Maan op 6.13, onder 16.26. 28 febr. Zon op 7.31, onder 18.19. Maan op 6.35, onder 17.30. Nieuwe maan: 1 maart te 17.12. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 febr. 2.16 v.m. 14.41 n.m. 28 febr. 2.59 v.m. 15.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 febr. 1.52 v.m. 14.07 n.m. 28 febr. 2.32 v.m. 14.42 n.m. HET WEEKOVERZICHT De laatste van een serie storin gen afkomstig van het zeegebied ten noorden van de Azoren trok maandag over België en noord- Frankrijk naar Duitsland. Dinsdag morgen bevond deze zich al boven Hongarije. Aan de langdurige re genval in de stroomgebieden van Maas, Rijn, Rhone en Donau kwam daardoor een einde. Een restant van het oceanische depressiegebied bewoog langzaam al opvullende van Schotland naar de Noordzee ge volgd door een in betekenis toene mende rug van hoge luchtdruk. Op de oceaan vormde zich een nieuwe diepe depressie, welke vergezeld van een zeer zware storm het Ame rikaanse weerschip op 44 graden noorderbreedte en 41 westerlengte in noordoostelijke richting passeer de. De depressie beweegt echter langzaam zodat verwacht mag wor den dat de rug van hoge luchtdruk welke nu over de Britse eilanden naar het oosten trekt, het weer in ons land enkele dagen zal beheer sen, waarbij de regenkansen nog verder afnemen en er flinke opkla ringen zullen voorkomen. De tem peraturen worden voornamelijk in de nacht weer lager, plaatselijk is lichte vorst mogelijk. a Een vliegtuig van de Scandina vische luchtvaartmaatschappij SAS, de „Guttorm Viking", is dinsdag ochtend na een vlucht met passa giers over de Noordpool te Tokio geland. Het toestel was zondag van het vliegveld Kastrup bij Kopenha gen opgestegen. Onder de passa giers van de „Guttorm Viking" be vond zich de Deense minister-pre sident, Hansen. Ingezonden mededeling ln kruiden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor men* en dier DE bron, öók van genezing. Klachten en kwaaltje*, zoal*moeheid, hoofdpijn, puist- Jee. verstopping, vak teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze, Be- boud Uw gezondheid, zuiver Uw bchaam met HERBES AN. Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden, VISSERIJBERICHTEN Netten in (le Waddenzee om mosselzaad op te vangen De mens helpt de natuur een handje De mosselkwekers leven ieder jaar enige keren ln spanning, als de resultaten van de mosselzaadval bekend worden. Is de natuur gun stig geweest en is er mosselzaad gevallen, dan betekent dat, dat men zijn percelen kan bezaaien en kans heeft het volgend jaar consumptie mosselen te kunnen afleveren. Maar meermalen is de natuur niet gunstig en moet worden gevist op oude banken of droge plaatsen en moet als het ware om mossel zaad of halfwas mosselen te be machtigen alles worden gedaan wat mogelijk is om althans enkele vrachten op de wachtende percelen le brengen. De voorraden op de oude banken en droge hoge slikken worden dientengevolge ieder jaar kleiner. En toch laat ieder jaar de mossel, evenals de oester, zijn broedval los; het in het water zwevende broed zoekt alleen maar een goed plaatsje om zich af te zetten, terwijl tempe ratuur van het water, stroom en andere factoren een woordje mee spreken of er wat van terecht komt. Frappant waren in dit opzicht de uitgestrekte velden mosselzaad en dc met mosselzaad bedekte voor werpen in de geïnundeerde polders van Schouwen-Duiveland in 1953. Men zint dus op middelen om de natuur een handje te helpen, even als men dat doet met het oester- broed, waar collecteurs te water worden gelaten, in de vorm van dakpannen of schelpen. Voor mos selzaad kan men van deze twee soorten collecteurs natuurlijk geen gebruik maken; dc mossel is een kwantiteitsprodukt Maar door de Visserij inspect ie op de Waddenzee zijn in vorige jaren proeven genomen met netten, waar aan men het mosselzaad liet aan slaan. Kilometers lange netten, met mosselzaad overdekt, zijn natuur lijk waard om van het zaad ont daan te worden en het aldus ver kregen zaad uit te zaaien, al lijkt ons de methode bewerkelijk. De proef van de Visserijinspectie slaagde volkomen, al gebiedt dc eerlijkheid er bij te vermelden dat er vorig jaar ook op de gewone banken en vindplaatsen vrij veel zaad is gevallen. Maar toch worden, naar wij ver nemen, thans combinaties gevormd om voor eigen rekening proeven tc nemen met bedoelde netten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2