ZIER1KZEESCHE Saldi reserve was nodig begroting Kerkwerve te doen sluiten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Australië tegen overdracht van Nieuw=Guinea aan Indonesië De toestand in Hongarije EISENHOWER HERHAALT ZIJN BELOFTEN AAN HET MIDDEN-OOSTEN BUITENLANDS BELEID VAN ISRAËLISCHE REGERING GOEDGEKEURD IN WERKGEVERSKRINGEN IS BESTEDINGS NOTA MET TELEURSTELLING ONTVANGEN DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbelalmg f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797>«iM9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbul nh:4, Tel, 32,' na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening-^r. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE Tel. 309. Een „volstrekt onverdragelijke eis" Het debat over Nieuw-Gulnea In de Politieke Commissie der V.N. is gisteren voortgezet. Het woord werd lange t(jd gevoerd door de Australische afgevaardigde sir Percy Spender, die de door dertien landen ingediende ontwerp-reso- lutle verwierp, daar deze impliceert dat Indonesië in wezen en juri disch een aanspraak op westelijk Nieuvv-Guinea heeft. De Australische afgevaardigde deed een beroep op de Indonesische regering haar „volstrekt onverdra gelijke eis" inzake soevereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea op te geven en „aldus de enige aange legenheid, waarover verschil van mening bestaat en die het onder houden van harmonieuze en vriend schappelijke betrekkingen tussen Indonesië en Australië in de weg staat, uit de weg te ruimen. De Australische afgevaardigde betreurde het, dat deze kwestie wederom op de agenda van de Al gemene Vergadering was geplaatst. Hij legde er de nadruk op, dat Australië „enorm veel belang stelt in de toekomst van Nieuw-Guinea, in het gehele gebied van Nieuw- Guinea". Volgens de Australische afge vaardigde kan er geen kwestie be staan in de gedachtengang van de leden der commissie, die de ver klaring van de Indonesische gede legeerde aanhoorden, dat de eis be treft overdracht van de soeverei niteit over het gebied van weste lijk Nieuw-Guinea door de Neder landse regering aan de Indonesische regering". Dat en niets anders wordt bedoeld met de woorden „de kwestie westelijk Nieuw-Guinea", aldus de heer Spender. „En zo wordt het duidelijk, dat wat voor Optreden tegen bezoekers van westelijke legaties De politie te Boedapest heeft maandag de gebouwen van min stens vier westelijke gezantschap pen omsingeld en de Hongaarse be zoekers, die de gebouwen verlieten, aangehouden. Volgens Britse kringen zouden zich maandagavond nog „vei-schei- dene tientallen" Hongaren, die een bezoek aan het Britse gezantschap hadden gebracht, in arrest bevin den. De actie, die werd uitgevoerd door politiemannen in uniform en in burger, was ook gericht tegen de legaties van Frankrijk en Oosten rijk, terwijl tevens in de- omgeving van het Amerikaanse gezantschap burgers werden gezien, die door de politie werden weggevoerd. enkele delegaties op het eerste ge zicht een resolutie zou kunnen lij ken, waar geen aanmerking op te maken is, in waarheid een resolutie is, die ervan uitgaat, dat tussen deze beide regeringen over de over dracht van soevereiniteit moet wor den onderhandeld". De afgevaardigde van Ceylon zei dat het vraagstuk West-Irian niet alleen de betrekkingen tussen Ne derland, Indonesië en Australië be treft, maar ook die tussen de Azia- tisch-Arabische landen en de kolo niale mogendheden. Hij herinnerde er aan, dat de kwestie West-Irian was besproken op de conferentie van Bandung en dat eenstemmig was besloten, dat de Indonesische aanspraak „rechtmatig en gegrond" was. Nu werd beweerd, dat West- Irian een afzonderlijk geheel, los van Indonesië was. a De tentoonstelling van Neder landse bloemen op de Keulse jaar beurs is zondagavond gesloten. Vijf tigduizend bezoekers hebben geno ten van de kleurenrijkdom van de meer dan 200.000 tulpen, narcissen, hyacinten, azalea's, krokussen en andere bloemen die de Vereniging van Nederlandse bloembollenex porteurs hier bijeen had laten brengen. Technici in Rusland Volgens een verslag van een aan-, tal Britse technici, die in de herfst van het vorig jaar een bezoek aan de Sowjet-Unie hebben gebracht, worden er in de Sowjet-Unie 65 duizend technici per jaar opgeleid. Groot-Brittannië leidt er 5.000 per jaar op, aldus het rapport. In dit verslag wordt opgemerkt dat leraar in de technische vakken het best betaalde beroep in de Sow jet-Unie is. Technische studenten zijn volle dig vrijgesteld van militaire dienst. Voorts is het beroep van technicus in de Sowjet-Unie erg aantrekke lijk vanwege de hoge salarissen en de gunstige sociale voorwaarden. Vergeleken met Amerika en west- Europa zijn er in de Sowjet-Unie nog steeds veel minder krachten in verhouding tot de omvang der bevolking beschikbaar, die een technische opleiding kunnen volgen. Maar Rusland zal niet rusten voor deze achterstand is ingehaald, al dus het verslag. a De Sowjet-afgevaardigde in de speciale politieke commissie van de algemene vergadering der Verenig de Naties, Koeznetsof, heeft een resolutie ingediend waarin wordt gevraagd om veroordeling van de Amerikaanse „ondermijnende acti viteit" in andere landen. Verzoek om vriendschap voor onderdrukte volken President Eisenhower heeft maan dag in een radiorede ter gelegen heid van het vijftienjarig bestaan van de „Stem van Amerika", de Amerikaanse regeringsomroep voor het buitenland, een uiteenzetting gegeven over de Amerikaanse bui tenlandse politiek. De rede werd door de 78 zenders van de „Stem van Amerika" in meer dan 40 talen uitgezonden naar alle delen van de wereld. De president vroeg om de vriend schap van de volken die onder com munistische „tirannie" leven. Hij gaf deze volken zijn beste wensen voor hun vrijheidswensen. Voor het midden-oosten ver klaarde hij, dat de landen in dat gebied die hulp tegen een commu nistische aanval zouden wensen, op de Verenigde Staten zullen kunnen rekenen als de Verenigde Naties het gevaar niet zouden kunnen af wenden. Eisenhower zei, dat de Ameri kaanse buitenlandse politiek twee ledig is: het eerste deel omvat on dersteuning van een „krachtige on afhankelijkheid" van de vrije we reld en het versterken van afzon derlijke landen en volken; het tweede deel is even krachtig ge richt op regeling der onontkoom bare geschillen In de wereld vol gens de beginselen en procedures van de Verenigde Naties. Te Hoeng Song in Korea is door het eerste Koreaanse leger een gedenk steen opgericht ter nagedachtenis aan luitenant-kolonel Marinus D. A. den Ouden en de soldaten van het Nederlandse detachement in Korea, die tijdens de strijd om Hoeng Song op 12 en 13 februari 1951 om het leven kwamen. De president van de Koreaanse republiek en mevrouw Syngman Rhee hebben een bezoek gebracht aan het monument dat op de foto staat afgebeeld. V.N.-commissie in Gaza mag komen Het Israëlische parlement, de Kncsseth, heeft maandagavond het buitenlandse beleid van de rege ring met 72 tegen 29 stemmen goed gekeurd. Er werd gestemd overeen ccmpromlsmotie van de regerings partijen. Voor de stemming zei de Israë lische premier, Ben Goerion, dat Israël niet kan toestaan, dat de Egyptenaren terugkeren naar Gaza. „Maar wanneer een land, dat een Eduard van Beinum terug in Nederland Dirigent kreeg stuk grond Gistermiddag is dr. Eduard van Beinum, dirigent van het Concert gebouworkest, na een verblijf van twee maanden in Los Angelos, waar hij het orkest van Los Ange los heeft gedirigeerd, op Schiphol aangekomen. Eind november keert hij voor drie maanden naar Los An gelos terug. Hij zal dan voor het eerst met het orkest werken van zijn lievelingscomponist, Bruckner, spelen. In de tussentijd maakt hij met het Concertgebouworkest rei zen naar Engeland, Scandinavië en Schotland. De Berliner Symphoni- ker dirigeert hij eind april in Salz burg. Dr. van Beinum is groot grond bezitter geworden, een van zijn be wonderaars in Amerika heeft hem een stuk land natftj Palmsprings geschonken. „Ik heb het nog niel gezien. Ik mocht zelf uitkiezen, maar ik heb een vriend gestuurd en gezegd: „Steek je vinger maar in de grond, en waar het vet is, laai jL het maar voor mij reserveren' Hart zat „fout" Een Mohammedaanse sol daat in het Franse leger heeft zijn leven te danken aan het feit dat zijn hart op de verkeerde plaats zit. Tij dens een gevecht met op standelingen kreeg hij een schot in de hartstreek, maar tot verbazing van de artsen bleef de man in leven. Bij onderzoek bleek dat zijn hart niet links maar rechts zat. oplossing voor de moeilijkheden zoekt, heeft voorgesteld een com missie van de Verenigde Naties te zenden om alle problemen ter plaatse te bestuderen en te bespre ken, willen wij noch mogen wij de deur sluiten voor de commissie", aldus Ben Goerion. „Dit is de reden waarom ik de eis tot een Israëlisch bestuur over Gaza niet zal her halen". Israël hecht veel gewicht aan de commisise, die vooruitzich ten opent op een oplossing door overeenstemming. De belangrijkste waarborg, die Israël zal kunnen krijgen voor de vrije vaart in dé Golf van Akaba, is erkenning van het recht van Is raël tot verdediging van deze vrij heid op grond van artikel 51 van het Handvest van de Verenigde Na ties, zo zei de Isrëlische premier. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's i Een zacht woord blust de toorn, evenals het water het 1 i vuur. Geen algehele schadeloosstelling aan Nazi-slaelitoffers De west-Duitse regering heeft België, Denemarken, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië, Ne derland, Luxemburg en Noorwegen laten weten, dat zij geen schade loosstelling aan de niet-Duitse slachtoffers van de nazi's kan be talen. Zij is evenwel bereid, cha ritatieve maatregelen te nemen ten behoeve van die slachtoffers van het bewind van Hitler, die niet pro fiteren van de bestaande schade vergoedingsverplichtingen, die de Bondsrepubliek op zich heeft ge nomen, en die in behoeftige om standigheden verkeren. Vrees voor toekomstige werkgelegenheid In werkgeverskringen is de be stedingsnota van de regering be paald met teleurstelling ontvangen. Niet ontkend wordt, dat een zekere bestedingsbeperking nodig is, maar de wijze waarop de regering thans tracht dit doel te bereiken, ontmoet toch ernstige kritiek. Van de zijde van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers wordt vernomen, dat de regering het be drijfsleven lasten oplegt, die be langrijk verder gaan dan in het S.E.R.-advies was voorzien en dat, terwijl het S.E.R.-advies de span kracht van het bedrijfsleven reeds zwaar op de proef stelde. De verzwaring van de vennoot schapsbelasting, tezamen met de vele andere verplichtingen, welke het bedrijfsleven reeds heeft en nog krijgt te dragen, geeft ernstige re den tot zorg. Voorts dienen in aan merking te worden genomen de symptomen, welke wijzen op een los van de bestedingsbeperking zich voordoende ontspanning van de be drijvigheid. Wordt de toekomstige werkge legenheid niet in gevaar gebracht? Geen werkelijke bezuiniging Weliswaar gewaagt, aldus het Ver bond, de nota van een .beperking van de uitgaven van de rijksover heid van f 200 miljoen, doch van een werkelijke bezuiniging op de rijksuigaven tot dit bedrag is geen sprake. Vermindering van subsi dies en van tekorten op overheids bedrijven, welke worden afgewen teld op de consument, kan be zwaarlijk als een reële bezuiniging op de overheidsuitgaven worden aangemerkt. Het Verbond van Nederlandse Werkgevers en het Centraal So ciaal Werkgeversverbond hebben zich ook zeer kritisch uitgelaten over de nota. Deze beide verbon den constateren eveneens dat de regering in feite de consument laat bezuinigen en dit dan beperking van overheidsuitgaven noemt. Polder van 600 jaar D© oudste polder van Nederland, polder Arkemheen, onder de ge meenten Putten en Nijkerk, bestaat vandaag zeshonderd jaar. Het Is waarschijnlijk ook de oudste demo cratische instelling binnen de Ne derlandse grenzen, omdat de sa menstelling van de dijkstoel (dijk graaf en vier heemraden) met de achttien hoofdgerfden even oud is als de polder zelf. Rampschadekosten hoger dan was voorzien De raad der gemeente Kerkwerve kwam op 25 februari onder voor zitterschap van burgemeester S. Francke in openbare vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken be vond zich een negental door G.S. goedgekeurde besluiten tot verkoop van een woningwetwoning aan rampslachtoffers. Door G.S. was verder goedgekeurd de verkoop van grond voor de herbouw van twaalf geschenkwoningen, alsmede de verkoop van grond voor de her bouw van twaalf woningen in het uitbreidingsplan. Met het rapport betreffende de vaststelling van de waardevermindering van percelen bouwterrein, waarop panden heb ben gestaan, welk rapport is uitge bracht door de Centrale commissie voor de onteigeningsvergoedingen, kon de raad zich verenigen, zodat aan de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid zal worden gevraagd met de voorgestelde ver goedingen akkoord te gaan. Een hernieuwd verzoek van de heer P. J. Boot om een bijdrage in de kosten van de Brugklasse te Zierikzee, werd om nader advies in handen gesteld van b. en w. Na enige discussie besloot de raad m.a.s. ten behoeve van de Z.L.M.-tentoonstelling een bijdrage te verlenen van tien cent per in woner en voorts tot eenzelfde be drag deel te nemen in het garantie fonds. De voorzitter deelde mede, dat de aannemingssom voor 5 woning wetwoningen nog te hoog ligt, zo dat door de Directie van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid nog geen toesteming tot gunning werd verleend. Getracht wordt om alsnog een lagere aannemingssom te verkrijgen. Aan de heer Kriekaard werd eer vol ontslag verleend als hoofd van de o.l. school i.v.m. zijn benoeming tot hoofd te Leerdam, m.i.v. 1 mei 1957. B. en w. zullen ook aan mevr. Kriekaard eervol ontslag verlenen. Gemeentelijke garanties Ten behoeve van de N.V. Bouw- kas Ned. Gemeenten besloot de raad een rechtstreekse gemeente lijke garantie te verlenen tot een bedrag van f 10.000,voor het aan gaan van een geldlening groot f 7.000.000,Voorts werd voor een bouw-spaarder bij deze bouwkas een garantie verstrekt voor de be taling van rente en aflossing. De brandverzekering van de nieuwe scholen werd geregeld. De jaarwedde van de concierge van het verenigingsgebouw werd op nieuw vastgesteld. Voorts besloot de raad deel te nemen in de Stich ting en de exploitatie van de Be schuttende werkplaats Schouwen- Duiveland. Het voorschot op de vergoeding voor de bijzondere la gere school werd vastgesteld op f 2280,50 en f 544,01. De verkoop prijs van het perceel bouwgrond voor de woning Vloedstraat 12 werd nader vastgesteld op f 1170, Tot leden van het burgerlijk arm bestuur werden herkozen de heren M. M. Hanse en J. J. de Vlieger. De begroting voor het burgerlijk armbestuur werd goedgekeurd met een subsidie van de gemeente van f 4900,—. Ten aanzien van de begroting 1957 deelde de voorzitter mede, dat deze slechts sluitend kon worden gemaakt door te beschikken over een bedrag van ruim f 21.000 aan saldi-reserve. De voorzitter wees er op, dat de uit de wederopbouw en het herstel der rampschade voortvloeiende las ten veel hoger liggen dan aanvan kelijk kon worden voorzien. Boven dien is het aantal inwoners verder teruggelopen dan werd verwacht. Dientengevolge zijn de inkomsten, voornamelijk die uit het Gemeente fonds, niet voldoende om de be groting sluitend te maken. De raad stelde de begroting, vast, wat de gewone dienst betreft in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 245.893,09, met een post van on voorzien ad f 464,38 en wat de ka- pitaaldienst betreft in ontvang op f 925.176,06 en in uitgaaf op f 1.282.299,15, alzo met een nadelig slot van f 357.123,09. Rondvraag In de rondvraag bepleit de heer A. Kloet het aanschaffen van een stofzuiger voor het verenigingsge bouw. Getracht zal worden op an dere wijze te voorzien. In antwoord op een vraag van de heer Den Boer inzake de verbouwing van het Zie kenhuis te Noordgouwe tot school, deelt de voorzitter mede, dat deze kwestie door de commissie tot be heer van de Beatrixschool wordt onderzocht. Voorts zou de heer Den Boer gaarne een brievenbus te Nieuwerkerke geplaatst zien. De voorzitter zegt dat een door b. en w. terzake gedaan verzoek door de P.T.T. is afgewezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1