Israël ontvouwt nieuwe plannen tot oplossing van de Gaza-kwestie DE ZIERIKZEESCHE COURANT t l/liyti b MAANDAG 25 FEBRUARI 1957 No. 18111 113e jaargang ZIERIKZEESCHEWN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnl maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max 15 mm.) t 1.- per stuk. WAARIH ÓPGEHOMEN t797^im REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na (8.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Egyptisch leger mag de strook niet bezetten De directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken, Walter Eytan, heeft zondag op een persconferentie te Jeruzalem verklaard, dat Israël, in geval de Algemene Vergadering tot sancties tegen Israël zou besluiten en deze zou toepassen, de Verenigde Naties en hun organen niet zal kun nen beschouwen als onpartijdige, neutrale organen. Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zondag een communiqué gepubliceerd, waarin het Egypte ervan beschul digt „slinkse middelen" te gebrui ken om een sfeer van vijandschap jegens Israël in stand te houden. Egypte, aldus het communiqué, heeft zich schuldig gemaakt aan de volgende vijandige daden: gue rilla, economische blokkade en boy cot. Deze zijn even gevaarlijk als een openlijke oorlog, zo wordt ge- Zegd" J X J Volgens de correspondent van de American Broadcasting Company te Jeruzalem zouden de nieuwe Is raëlische voorstellen, die Eban van zijn regering heeft meegekregen, de volgende zijn: 1. Egypte zou akkoord moeten gaan met de doorvaart van Ame rikaanse koopvaardijschepen in de Golf van Akaba om aan te tonen, dat het niet de bedoeling heeft deze waterweg onder eigen beheer te plaatsen, zoals met het Suez- kanaal is gebeurd. 2. De V.S. moeten in de V.N. hun steun geven aan het voorstel van de Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, om een internationale marinemacht in de Golf van Akaba te statio neren. 3. Israël zal de strook van Gaza ontruimen op voorwaarde dat het Egyptische leger dit gebied niet bezet. 4. Israël moet economische ban den met de strook van Gaza onder houden. 5. Een kleine politiemacht der V.N. moet in de strook van Gaza worden gelegerd. DE V.N. EN CYPRUS De Indische afgevaardigde Krisj- na Menon heeft vrijdag in de poli tieke commissie van de V.N. een compromis resolutie over Cyprus ingediend. Volgens deze resolutie moet de assemblee „het vurige verlangen te kennen geven, dat een vreedzame, democratische en rechtvaardige op lossing gevonden zal worden in overeenstemming met de grondsla gen van het handvest der V.N." Ook moet de algemene vergadering „de hoop te kennen geven dat de onderhandelingen met dit doel zul len worden hervat en voortgezet" Nederland zal zich niet tegen Israël keren Naar aanleiding van de jongste Amerikaanse verklaringen over de toestand in het nabije oosten wordt er van bevoegde zijde in Den Haag op gewezen, dat van Nederland niet kan worden verwacht, dat het zich zal scharen achter voorstellen tot het nemen van sancties tegen Is raël. In dit verband wordt herin nerd aan het standpunt, dat de Ne derlandse regering in de Verenigde Naties en tegenover de Tweede Ka mer reeds heeft ontvouwd en waar in nadruk is gelegd op de wens de vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba te bewerkstelligen en vrede, orde en rust te brengen in de grensgebieden tussen Israël en de Arabische landen, met inbegrip van de landstrook van Gaza. Er wordt aan herinnerd, dat de Nederlandse regering veiligheid en voortbestaan van de staat Israël verzekerd wenst te zien. De Britse oud-premier Eden, die met vakantie te Waiwera in Nieuw Zeeland verblijft, heeft vrij dagavond opnieuw koorts gekregen, aldus een zaterdag uitgegeven bul letin. In dit bulletin wordt gespro ken van een „lichte terugkeer" van de ziekteverschijnselen. Eden had bovendien enige ingewandsklachten Acht R.T.M.-bussen verbrand Zondag omstreeks zeven uur is te Krooswijk onder de gemeente Mijnsheerenland brand ontstaan in een garage van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, waarin zich een achttal autobussen en een vrachtwagen bevonden. Het vuur greep zo snel om zich heen dat slechts de vrachtwagen gered kon worden. De autobussen werden ge heel vernield en ook de garage brandde vrijwel geheel uit. De brand werd bestreden door de brandweer van Mijnsheerenland, Oud Beierland, Westmaas en de B. B.-brandweer van Greup. De oor zaak van de brand is nog niet be kend. De schade, die door verze kering wordt gedekt, bedraagt on geveer f 500.000. AMERIKA BLIJFT WEIGERACHTIGE HOUDING VAN ISRAEL BETREUREN Deur voor onderhandelingen niet gesloten President Elsenhower en zyn mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles, hebben vrydag verklaard het te betreuren, dat Israël het nog niet mogelijk acht z(jn strijdkrach ten uit Egypte terug te trekken. Namens Eisenhower en Dulles werd dit meegedeeld door de perschef van het Witte Huis, Hagerty. De deur Is zeker niet gesloten voor nieuwe besprekingen, aldus de verklaring. Tijdens een onderhoud van an derhalf uur, dat Eisenhower en Dulles vrijdag hebben gehad, spra ken zij telefonisch met de Ameri kaanse permanente vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, Ca bot Lodge. Volgens Hagerty heeft Dulles ge zegd, dat de Verenigde Staten geen •erder uitstel zullen verzoeken van Lugubere ontdekking Bij een poging om het lijk van een student, die zich in het „Meer van de duivel" in zuidwest Bohemen verdron ken had, weer aan de opper vlakte te brengen, heeft een Tsjechische kikvorsman een lugubere ontdekking gedaan. Hij had onder de zeegroene waterspiegel een aantal Duitse soldaten in uniform aangetroffen, plus een reeks wagens met spoken van paarden, alles in goed ge conserveerde toestand. Het betrokken meer ligt in een van de meest woeste delen van Bohemen niet ver van de Duitse grens, waar zich tij dens de vorige wereldoorlog hevige gevechten hebben af gespeeld. Deze lugubere ont dekking werd gemeld door een Tsjechisch blad. GEVOLG VAN STAKINGEN KAARSEN EN „LAGE GASPITJES' ZIJN TROEF IN FRANKRIJK De Parjjse huisvrouwen ztfn ver stoken geweest van elektriciteit en kookten op een „laag gaspitje" in verband met een staking van ar beiders In de gas- en elektriciteits- bedryven. In geheel Frankrijk was de elek triciteitsvoorziening met ongeveer 30 pet. verminderd. In Lyon moesten verscheidene kleine bedrijven hun deuren slui ten. Doordat de verkeerslichten niet meer functioneerden ontston den in Parijs verkeersopstoppin gen. Tijdens een lezing in Parijs over het „Stadsleven in de middel eeuwen", die door een aantal Fran se professoren werd bijgewoond, ging het licht uit. De lezing werd voortgezet bij een middeleeuwse verlichting van kaarsen. In Parijs staakt het personeel van de reinigingsdienst reeds de gehele week. De bemanningen van sleepboten te Saint Nazaire weigeren overuren te maken en eisen een loonsverho ging van 20 procent. In Lorient zijn de havenarbeiders die donderdag niet werkten, vrij dag weer aan het werk gegaan. Daarentegen is personeel van de vissershaven voor 24 uur in staking gegaan. Het niet-onderwijzende personeel van de Franse scholen dreigt met staking. het debat over het Israëlisch-Egyp- tisch probleem. Dit debat is vrij dagavond hervat. Het standpunt van de Verenigde Staten zal echter pas in de algemene vergadering worden uiteengezet, nadat de Isra ëlische ambassadeur Eban, die op weg is van Israël naar de Verenig de Staten, opnieuw een onderhoud met Dulles zal hebben gehad. In kringen, die nauwe betrekkin gen met het Witte Huis onderhou den, werd vernomen, dat Lodge waarschijnlijk vandaag het Ameri kaanse standpunt zal bekend ma ken. UNIEK KIJKSPEL Zweedse ertsboot werd gesleept naar Vlissingse buitenhaven Onder zeer grote belangstelling I houden, teneinde af te wachten of - de Vlissingse boulevard stond er voldoende water zou zijn. Er zwart van de mensen, die uit alle delen van Zeeland waren gekomen om dit schouwspel niet te missen - werd het Zweedse ertstankschip „Vittangi" vrijdagavond versleept naar de Vlissingse buitenhaven. Om 5 uur was het ruim 16.000 ton metende schip eindelijk vlot geko men, dank zij de krachtige actie van de Nederlandse bergers, die daarbij werden geassisteerd door tal van Belgische sleepboten. Om 5.15 uur kon men ertoe overgaan het schip langzaam de stroom op te laten gaan naar de Vlissingse buitenha ven. Omstreeks 6 uur werd stilge- Nieuwe c.a.o. voor kappersbedrijf Het College van Rijksbemidde laars heeft zijn goedkeuring ver leend aan de nieuwe C.A.O. voor het kappersbedrijf. De nieuwe regeling is van kracht vanaf 1 januari 1957. b In te Cairo ontvangen berichten uit El Arisj wordt gezegd dat men ontploffingen heeft gehoord die er op wijzen dat de Israëliërs militai re installaties in de strook van Ga za opblazen. kleintjes uitfiO ket l)in./\erUftAd SMILDE. Omstreeks twee uur vrijdagnacht is het echtpaar J. Gol- van der Laan uit Smilde vermoe delijk misleid door de mist, in de Drentse Hoofdvaart geraakt en verdronken. De man en de vrouw zijn beiden 48 jaar oud en laten drie kinderen achter. HEERLEN. De 30-jarige motor rijder N. Houben en zijn duo-pas sagier N. van Hommerig, beiden uit Bocholtz, zijn in de S-bocht op de Beitel te Heerlen met grote snel heid tegen een lichtmast gereden. H. was op slag dood, de duo-pas sagier werd zeer zwaar gewond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. BARNEVELD. De hoogbejaarde wielrijder A. van de Kuilen uit .Itgrneveld heeft, toen hij te Barne- veld van de Nijkerkerweg de Thor- beckelaan opreed, geen voorrang verleend aan een autobus. Hij werd door de bus gegrepen en zwaar ge wond. Kort na het ongeval over leed hij. VOORTHUIZEN. Toen het zesja rige scholiertje E. van de Brink uit Voorthuizen bij het spelen plotse ling de Baron van Nagell9traat te Voorthuizen overstak, werd hij ge grepen door een uit de richting Barneveld komende personenauto, bestuurd door de heer van de W. uit Apeldoorn. Het jongetje was vrijwel op slag dood. De bestuurder van de auto treft geen schuld. 's-GRAVENHAGE. Het Noorse vrachtschip „Ringen" heeft zijn reis langs de Nederlandse kust on derbroken om een overleden lid van de bemanning aan wal te zetten. Het schip is daartoe de Nieuwe Waterweg binnengevaren, waar een vaartuig van de Rijkshavendienst het stoffelijk overschot heeft over genomen en naar de Berghaven heeft gebracht. De „Ringen" heeft de reis vervolgd. TWEEDUIZEND HONGAARSE VLUCHTELINGEN WACHTEN OP VERTREK NAAR CANADA Zij wachten op het zachte jaargetijde Verwacht wordt dat de tweedui zend Hongaarse vluchtelingen, die, in afwachting van hun emigratie naar Canada, thans nog in Neder landse kampen verblijven, in juni van dit jaar allen naar dit land zullen zijn overgebracht. Aldus ver klaarde de Canadese emigratie-of ficier J. Mackenzie tijdens een ge houden persconferentie. Het betreft hier die groep van Hongaarse vluchtelingen die reeds door de Canadese regering zijn ge accepteerd doch die, in afwachting van het zachtere jaargetijde in Ca nada en ter voorbereiding van hun komst, nog enkele maanden in Ne derland zullen vertoeven. Naar de heer Mackenzie verder nog mededeelde, benutten zij deze tijd met het leren van de beginse len van Engels en worden zij tevens bekend gemaakt met de levenswijze der Canadezen. Canadese onderwij zers alsmede een tweetal in Canada opgegroeide Hongaren verlenen hun medewerking hierbij. Met de luchtvaartmaatschappijen is een overeenkomst getroffen op grond waarvan alle niet-verkoch- te plaatsen in de vliegtuigen ter be schikking worden gesteld van de Hongaarse emigranten. Op deze wijze werden reeds 150 vluchtelingen naar Canada ver voerd. De andere Hongaren zullen met Nederlandse schepen voor rekening van de Canadese regering- naar de nieuwe wereld worden overge bracht. In totaal zal Canada uitein delijk 33.000 Hongaarse vluchtelin gen hebben opgenomen, die, gezien de grote vraag naar arbeidskrach ten, allen een plaats zullen kun nen krijgen in het arbeidsproces. De normale emigratie uit~Neder- Iand en andere landen zal, aldus de heer Mackenzie, geen enkele in vloed ondervinden van deze inva sie van Hongaren aangezien er nim mer meer vraag naar arbeidskrach ten bestond dan juist thans. De kosten van het verblijf der Hongaren in de opvangkampen in Nederland, met uitzondering van behuizing en voeding worden ge dragen door Canada, welk land ook het verplegend personeel ter be schikking heeft gesteld. Naar het politieke verleden van de emigran ten wordt een onderzoek ingesteld doch daar niet precies bekend is waar zij vandaan komen is het moeilijk tot de achtergronden daar van door te dringen, aldus de heer Mackenzie. Onder de 3000 Hongaren die Ne derland zelf heeft geadopteerd wordt, zo zeide de heer Mackenzie tenslotte nog geen bijzondere pro paganda gemaakt voor emigratie naar Canada hoewel zij die de wens daartoe te kennen geven worden geregistreerd. moest nl. 36 voet diep water zijn, wilde men deze sleep de haven in kunnen brengen. Men heeft nog enige tijd gewacht water uit de ballasttanks ge haald. en om 7.45 uur gelukte het, het schip naar binnen te slepen, waar het gemeerd werd bij een boei in de Vlissingse buitenhaven. rik?& Hedenavond geen moedercursus Van de zijde van het Groene Kruis verzoekt men ons te willen mededelen, dat heden (maandag) geen moedercursus zal worden ge houden. Óosterlctnd Jongetje doorvrachtwagen gedood Zaterdagmiddag is het 5-jarig zoontje van de heer P. Vaane al hier, door nog niet opgehelderde oorzaak, terecht gekomen onder een der wielen van de vrachtwagen van de heer L. van der Have en op slag gedood. Het ongeluk vond plaats onder Nieuwerkerk. Het knaapje was zaterdagmiddag - zo als hij meer placht te doen - in ge zelschap van zijn ouder broertje de vrachtrijder tegemoet gewandeld. Ter hoogte van Nieuwerkerk ont moetten de knaapjes paard en wa gen van de heer van der Have. De vrachtrijder liep naast zijn wagen. Ook de kinderen liepen een eindje mee, maar aan de andere zijde van de wagen. Mogelijk door struikelen of anderszins is toen plotseling het jongetje onder een der wielen ge raakt en op slag gedood. De ver slagenheid in de gemeente is groot. Vorige week donderdag was het knaapje vijf jaar geworden. Het stoffelijk overschot werd overge bracht naar het ziekenhuis te Zie rikzee. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het goede te zoeken door 1 kwaad te doen is geen veilige (aaiivstcde „Goed-Zo"-actie in Haamstede De uit de radio bekende „Goed Zo"-actie heeft de jeugd van Haam stede tot deelname aan deze mooie actie gezet, want Janneke en Henk v d. Sluijs hebben een „kijkdoos" gemaakt en zijn daarmee langs de huizen gegaan, met als resultaat, dat zij f 73 bij elkaar kregen, welk mooi bedrag zij hebben opgestuurd als bijdrage voor het goede doel, dat de „Goed Zo"-actie beoogt. Een woord van dank voor deze activi teit is hier zeker op zijn plaats. Uitvoering „Nu met Hope" Naar wij vernemen geeft de zang vereniging „Nu met Hope" woens dagavond in hotel Bom dezelfde uitvoering, die vorige week in Burgh werd gegeven en daar zulk een groot succes boekte, vooral vanwege het zeer mooie toneel stuk, dat opgevoerd werd. Toch heeft deze uitvoering nog een an dere achtergrond, nl. te trachten middels deze uitvoering de zangers uit Haamstede lid te doen worden van „Nu met Hope", want zoals bekend, het aantal leden dient gro ter te worden, wil dit koor op het peil van voorheen zich handhaven. Men verzoekt ons mee te de len, dat woensdagavond in hotel „Het wapen van Burgh" een uit voering zal worden gegeven door de C.J.V. en C.M.J.F. Klomp goud In de goudmijnen van Ja- koetsk (Siberië) is een klomp goud gevonden die bijna twaalf-en-een-halve kilogr. weegt, zo meldt radio Mos kou. In dezelfde streek zijn onlangs twee goudklompen van resp. vijf en één kilo gram gevonden. Z.L.M. WIJDT BESPREKING AAN REGERINGS NOTA OVER BESTEDINGSBEPERKING Kwestie doorberekening eigenaarslasten in beginstadium Het Dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouwmaatschappy heeft een uitvoerige bespreking ge- wyd aan de regeringsnota over de bestedingsbeperkingen. Over de doorberekening van de bedryfsleidersvergoeding is het be stuur zeer verheugd. Hoewel de kwestie van de doorberekening van de eigenaarslasten lang niet vol doet aan de door het Landbouw schap gestelde wensen, betekent de regeling, zoals die door de regering wordt voorgestaan, een betrekke- iy*ke verbetering, omdat voor het onderhoud van de gebouwen nu eindeiyk een bedrag zal worden opgenomen in de kostprysbereke- ning. De regeling als zodanig echter biedt, volgens de mening van het bestuur, niets aantrekkelijks en is zelfs onjuist en ongewenst, omdat het zo hoogst noodzakelijke onder houd en de verbetering van de be drijfsgebouwen nu nog weer langer achterwege zullen blijven. Men zal immers na 1959 deblokkering kun nen verkrijgen. De mening van de regering, dat by het vaststellen van een mini mum-garantie ook een minimale grondrente moet worden berekend, wordt naar de mening van het da gelijks bestuur, als een verkeerd uitgangspunt gezien. De kostprijs berekeningen dienen op een ver antwoorde basis te worden opge steld. In ieder geval is het bestuur van mening, dat de kwestie van de doorberekening van de eigenaars- lasten door de huidige beslissing van de regering nog slechts in een beginstadium verkeert. De verga dering meent voorts, dat het op trekken van de landarbeidersio nen, mede gezien de ontwikkeling in alle andere bedrijfstakken juist is, hoewel hiermede een gelijkstel ling met de lonen in die bedrijfs takken nog niet bereikt is en de situatie t.a.v. de landarbeid drin gende aandacht moet blijven vra gen. De consumentensubsidies Ten aanzien van de afschaffing of drastische verlaging van de con sumentensubsidies meent het be stuur dat deze in beginsel juist is. De enorme schok, die deze plotse linge drastische maatregel teweeg zal brengen, acht het bestuur ech ter wel schadelijk. Het was veel beter geweest indien deze afschaf fing geleidelijker was gegaan. De vergadering besprak verder nog andere landbouwproblemen. Zo werd meegedeeld, dat in de hoofd afdeling akkerbouw van het Land bouwschap, bij de besprekingen over de bietenprijs de kostprijs- verschillen een grote rol spelen. De vraag naar klei-aard appelen blijft uiterst gering. In de hoofdafdeling akkerbouw heeft men de vraag on der ogen gezien of niet op korte termijn maatregelen getroffen moe ten worden ter stimulering van de afzet. Zo wordt aan een export premie uit het consumptie-aard- appelfonds gedacht. De provinciale voedselcommissa- ris, ir. J. D. Dorst, deelde tijdens de vergadering mede, dat in het produktschap voor, zuivel besloten is Zeeland te brengen onder de ver plichte standaardisatie van de con- sumptiemelk. Dit punt houdt grote consequenties in, vooral t.a.v. de zelfslijters. Het bestuur besloot hierover een schrijven te richten tot de gewestelijke raad van het Landbouwschap, in die zin, dat de zelfslijtende veehouder zijn be drijfsuitoefening moet kunnen be stendigen. Het bestuur vraagt zich voorts af op welke basis het gehele zuivelvraagstuk in ons land zal ko men te staan in verband met de prijsverhogingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1