kaas Gebr. Thien t r MC" V0W fi'nP'°cver een Doe'méér met Ingrijpende wijzigingen voor pensioengenietenden Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds Op 21 oktober 1956 zijn zoals be kend in het Staatsblad enige wet ten verschenen, welke met Ingang van 1 januari 1957 de pensioenen van hen, die pensioen genieten van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds, ingrijpend zullen wijzigen. In de loop van deze maand vindt de betaling over het eerste kwar taal van 1957 plaats. Bij deze eerste betaalbaarstelling is gedeeltelijk met de gewijzigde wettelijke voor schriften rekening gehouden. Voor plm. 66 000 van de ruim 113 duizend gepensioneerden is het ge lukt om reeds bij de eerste uitbe taling van pensioen in 1957 zo on geveer de juiste bedragen betaal baar te stellen. Het groot aantal gepensioneer den en de ingewikkeldheid van de wettelijke voorschriften - de ver schillende wetten doorkruisen el kaar en sommige uitvoeringsvoor schriften ontbreken nog - maakten het, zo deelt men van de zijde van de Pensioenraad mede, ten enen male onmogelijk voor de overige 47.000 gepensioneerden de wijzigin gen reeds bij de eerste uitbetaling in 1957 volledig aan te brengen. De nog aan te brengen wijzigin gen gelden in het bijzonder de 37 duizend weduwenpensloenen. On geveer 40 pet. van de gepensioneer de weduwen mag nog een verbete ring van haar pensioen tegemoet ierikrz 6 Initiatief van Hongaar Een der in het woonoord Zelke- polder verblijf houdende Hongaar se vluchtelingen, de heer Dezsö, is voornemens patent aan te vragen op typisch geconstrueerde meube len, in hoofdzaak tafels, die in handwerk worden uitgevoerd. De heer Dezsö heeft gelegenheid ge kregen te werken bij een Zierik- zeese timmerman aan zijn meubel stukken. Hij verwacht voor dit pro duct een redelijke belangstelling, die hij straks ook in Canada denkt te kunnen wekken. De heer Dezsö is een voormalig bankdirecteur uit Hongarije. Overdenking heilige toorn „En zodra hij de legerplaats genaderd was en het kalf en de reidansen zag, ontbrandde de toorn van Mozes; hij wierp de tafelen uit zijn hand en ver brijzelde ze aan de voet van de berg". ((Exodus 32 19). Dit citaat uit het boek Exodus is bedoeld als een momentopname uit een episode van de mensheidsge schiedenis, die van ontzaglijk groot belang is voor onze westerse we reld (en niet alleen voor deze!). Mozes tracht dan nl. zijn volk een nieuw godsbegrip bij te bren gen: niet meer de verering van de vruchtbaarheidsgoden en -godin nen: niet meer de aanbidding van dié machten, welke de mens meent nodig te hebben ter bevordering van zijn materiële welstand, maar wier verering een verderfelijke in vloed heeft op de menselijke geest (met name op zedelijk gebied). Mozes echter predikt de God, van wie zedelijlc-louterende kracht uit gaat. God, die Zijn eisen stelt aan de mens: „Gij zult liefhebben den Heer, uw Goden uw naaste". Zoals altijd, echter wil de mens heid haar pioniers op geestelijk gebied maar slecht volgen: zodra het volk Israël door de afwezigheid van Mozes maar even de kans krijgt, valt het weer terug in zijn verering van de vruchtbaarheids goden: de verering van het „gou den (stier)kalf". Daarmee immers waren ze weer terug op bekend, „door de traditie geheiligd" terrein. Die God ook beloofde hun welvaart, inplaats van zulke „onmogelijke" eisen te stellen als die onbegrijpe lijke God van Mozes: „vooruit, Aaron, maak ons goden naar ons welbehagen, goden, die ons voor deel beloven en genoeglijke, heer lijk luidruchtige feesten". Wat malen zij om het heil der mensheid, waartoe God hen gebrui ken wil. Het heil, dat gelegen is in de verering van de heilige God, die in Mozes, in de profeten, in Chris tus bovenal, Zijn Woord tot de mensheid heeft gesproken! Dit alles vormt de achtergrond van Mozes' heilige toorn, waarin hij de „tafelen der wet" verbrijzelt. En van Christus' toorn, waarin hij de tempel reinigt. En van Luthers toorn, waarin hij predikt tegen de aflaathandel van zijn dagen. En vanzoveler heilige toorn, waar ze zich mee te weer stellen tegen de verering van goden van eigen maaksel en begeerte. Want nog al tijd wordt het „gouden kalf" aan beden en loopt de mensheid goden na, die haar voordeel beloven: macht en welvaart, roem en eer. Liever dan de enige, waarachtige God te volgen, die zulke zware eisen stelt. Maar déze God is „het Licht der wereld": in Zijn dienst is het enige, waarachtige heilvoor de mens heid en voor een Ieder. „Vraagt gij Zijn Naam? Zo weet, dat Hij de Christus heet". O. J. F. zien. Om deze nieuwe weduwepen sioenen te kunnen berekenen zijn gegevens betreffende de diensttijd van de overleden ambtenaar nodig, die voor een deel bij allerlei over heidsdiensten moeten worden op gevraagd. Ingezonden mededeling •j* Voor beddenreparatie •J» telefoon 10, Zierikzee a In het telegram, dat president Eisenhower woensdag aan de Is raëlische premier, Ben Goerion, heeft gezonden, werd de premier verzocht donderdag de Israëlische troepen in Egypte bevel te geven zich op Israëlisch gebied terug te trekken, aldus heeft het Israëlische avondblad „Jedioth Ahronoth" don derdag gemeld. Volgens het blad had het dit van betrouwbare zijde vernomen. Ingezonden mededeling VUes? Gauw klaarkies jij maar Vi'aw U ook eet. thuis of Soep? Geen idee: ik eet wel meet Dessert Wat 'n vraag KAASèn gtaag 10 'n restaurant uVT\ma"'tiid is P" comP'~' Hollandse kaas. Heerlijk i„ de groente feest- Morgen meteen proberen! U Hrt Maderlaadt i Positie onveranderd Weinig hoop op redding van ertsboot „Vittangi" De toestand van een op het „Leu- genaarshoofd" bij Vlissingen lek gestoten olie-ertstankboot „Vittan gi" was gistermiddag onveranderd. Wel maakt het schip iets minder slagzij maar dit is misschien meer een gevolg van het feit dat er min der stroom staat dan van maatre gelen om het schip in een betere positie te brengen. Om kwart over één is de sleep boot „Poolzee", die van de week op Bekende Zierikzeese N.V.V.-flguur ging heen Waarderende woorden bij teraardebestelling van wijlen de heer M. M. Bilius Gistermiddag is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer M. M. Bilius, die maandag op 62-jarige leeftijd te Zierikzee overleden. De overledene was een bekende Zierikzeese figuur, vooral in de kringen van het N.V.V., waar hij zijn idealen vond. Vanaf de op richting was wijlen de heer Bilius kader- en bestuurslid van de be sturenbond Schouwen-Duiveland. Dertig jaren nam deze oude pio nier het secretarisschap waar en zes jaar was hij penningmeester van deze bond. Hij was drager van het gouden N.V.V.-insigne, van welke organisatie hij 44 jaar lid is geweest. Ook was de heer Bilius tien jaren lid van de Algemene Bond van Ambtenaren, waarvan de laatste als voorzitter. Bij zijn over lijden was hij in dienst bij het ge meentelijk gasbedrijf als meterop- nemer-incasseerder. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door de heer J. W. van den Doel, die sprak na mens de Gascommissie, directie en personeel van het gasbedrijf. Spr. betuigde de familie zijn oprechte deelneming met het verlies van man en vader, waarbij hij wees op het leven van de overledene, dat niet gemakkelijk is geweest. „Hij vond zijn ideaal in de vakbeweging en was een goed propagandist en zelfs vrijgestelde van die bond". Spr. herinnerde aan de principiële weigering van de overledene tij dens de oorlog om handlangers- diensten voor de bezetter te ver richten, wat hem zijn werk kostte. Door medewerking van wijlen bur gemeester Schuurbeque Boeije kon hij te werk worden gesteld op de gasfabriek. „Hij was bescheiden in zijn optreden, maar een groot en eerlijk mens, die door zijn ideaal staande werd gehouden", aldus be sloot de heer Van den Doel. Hierna sprak de heer C. Hoek namens de Zierikzeese afdeling van de A.B.V.A., de besturenbond Sch.- Duiveland en het distrlctsbestuur van het N.V.V. Deze wees op het sterke sociale gevoel voor recht vaardigheid van de overledene. Hij herinnerde aan de motorische kracht van hem en betuigde hier voor zijn diepe erkentelijkheid. De heer Hoek eindigde met de wens dat de familie troost zal mogen vin den in het zware verlies. Namens het hoofdbestuur van de A.B.V.A. sprak de heer H. Schaafs- ma uit den Haag, die de overledene een goed vriend, bondslid en mak ker noemde. Namens de Ned. Herv. gemeente sprak hierna de heer A. Jonker een geestelijk woord naar aanleiding van de Openbaringen van Johan nes, waarin wordt gesproken van de nieuwe hemel, de nieuwe aarde en het nieuwe Jeruzalem. Spr. wees HONGARIJE Alle verzetsleiders voor de rechtbank Een Hongaarse plaatsvervangende rechter heeft in een vraaggesprek met een verslaggever van het blad „Szegedi Neplap" gezegd, dat „zon der uitzondering iedere leider van de contra-revolutie voor de recht bank zal moeten verschijnen". Hij zei, dat iedereen die geruchten en pamfletten verspreidt en de politie aanvalt, zwaar gestraft zal wor den. Het blad van de Hongaarse vak verenigingen „Nepakarat" deed donderdag het voorstel om werk loze technici en ingenieurs naar „andere socialistische landen" te zenden. Volgens dit blad is er voor minstens 160 technici in Boedapest bijna geen betrekking te vinden. Dit probleem zal nog ernstiger wor den wanneer er dit Jaar 2.500 stu denten van de technische scholen zullen komen, aldus „Nepakarat". er op dat het woord van God tot over het graf reikt en eindigde met gebed. Namens de familie dankte hier na de heer P. J. Bilius voor de ge sproken woorden en de belangstel ling. De teraardebestelling werd o.m. bijgewoond door de wethouders A. M. den Boer en M. C. Verheijen, de directeur der gasfabriek de heer J. Baas en verder vertegenwoordi gers van het N.V.V. en aangesloten organisaties alsmede vertegenwoor digsters van de vrouwenbond van de P.v.d.A. De 25.000 havenarbeiders te New York hebben donderdag geweigerd weer aan het werk te gaan, uit so lidariteit met de stakers in Balti more en Hampton Roads in Vir ginia. Zij zullen het werk pas her vatten, wanneer er nieuwe con tracten met de werkgevers van Bal- timore en Hampton Roads geslo ten zijn. thuisreis van Suez in het zicht van de thuishaven opdracht kreeg naar Vlissingen te gaan, van de reede van Vlissingen vertrokken naar de Nieuwe Rotterdamse Waterweg. De sleepboot „Gele Zee", die van Suez onderweg was naar de Waterweg is inmiddels in Vlissingen aange komen. Gistermiddag werd er in Vlissin gen een conferentie gehouden tus sen reders en bergers over de even tueel nader te nemen maatregelen. InhetSt Lidu»a| Filmprogramma N.v. Concertzaal leldoorn is de 21- Romantiek en onverge- telijke muziek in „Rose Marie" APELDOORN, ziekenhuis te Apeldoorn - jarige H. Holsce uit Ede overleden aan de verwondingen, die hij zon dag had opgelopen. De chauffeur van de auto, waarin H. als passa gier meereed, moest plotseling te Hoenderloo uitwijken voor een wielrijdster en belandde tegen een boom. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië en de hertog van Edin burgh zijn, na een staatsie-bezoek van vier dagen aan Portugal, don derdag per vliegtuig van Lissabon naar Engeland vertrokken. Zij zul len een tussenlanding maken in Oporto en daar twee uur blijven. Ingezonden mededeling Beroemde Miss „Ella" bleek verklede jongen l In de vorige eeuw waren de per fecte ruiters en amazones van het circus precies zo internationaal be roemd als vandaag de filmsterren. Vooral de amazones, de paardrijd- sters dus, werden toegejuicht door he publiek, bezongen door dichtei'S, door schilders uitgebeeld. Er was natuurlijk veel naijver onder de schone rijdsters. Zo wekte om streeks 1852 een zeker Miss Ella grote sensatie. Zij reed „panneau" en presteerde het daarbij om vlug en vlinderlicht achtereenvolgens door vijftig dichtgeplakte hoepels te springen en in het maken van salto-mortale's niet onder te doen voor de meest ervaren ruiteracro- baat. Alle andere vrouwelijke be roemdheden, die het nooit verder dan twintig hoepels hadden ge bracht, verbleekten bij dit bericht. En ziet, de afgunst deed wonderen: na korte tijd presteerden alle da mes, hetgeen tot dan toe onmoge lijk werd geacht, sprongen door meer dan vijftig hoepels, draaiden salto's alsof het niets meer was. Pas toen lekte uit, dat de beroemde Miss Ella een verkleed jongetje was geweest. 'Dit is ook een van de tientallen kijkjes achter de schermen, waar over u kunt lezen in het circus album „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisse lend verhaal met talloze penteke ningen, vele prachtige kleurenpla ten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboter- leverancler of direct bestellen per brief of briefkaart bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rem bours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbe horende plaatjes ontvangt u gratis voor de rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter). Neem een pakje extra voor de zondag! Verdikking - Niet verboden - Vrijheid Melancholie - Teken en glaasje Gisteren ontmoette Eilandman een Hongaar, wiens overjas 'een verdikking vertoonde. Na 'n poosje praten kwam die „verdikking" ter sprake en bleek het al spoedig een fototoestel te zijn. Heus mensen, die Hongaar hield zijn fototoestel heel zorgvuldig onder de jas ver borgen en vroeg toen: „of het van de politie wel toegestaan was in Zierikzee te fotograferen". Het zijn de „kleine dingen", waaraan men de kloof herkent tussen hen en ons. Ginds fotografeert men niet zo druk want er is teveel dat verborgen moet blijven en die sprong van zwartgeuniformeerde politievlegéls in eigen land, die het jototoesteLaj- pakken en de volle vrijheid van een Zeeuws stadje op een overigens tjol- maakt onschuldige februaridag is voor een Hongaar veel te groot. De Hongaar keek ons dan ook stom verbaasd aan en vroeg nog eens: „helemaal niet verboden „Nee", zeiden we, „absoluut niet verboden" en we dachten meneer XJ mag alles fotograferen, desnoods de politie- commandant himself, of de arres tantenauto, of het opmaken van een proces-verbaal, het politiebureau, het stadhuis, desnoods het archief als men 't netjes vragen zou. Of de dijk bij „Levensstrijd" of het pla veisel, de kademuren, alle torens en kerken en zalen en gebouwen. Echt alles. Eilandman somt het niet op om de Hongaarse fotograaf een reeks tips te geven, want hij kan geen Nederlands ontcijferen, al zeg gen de Hongaren al wel „daaag", maar dat doen alle vreemdelingen, die onze taal een beetje proberen te leren. Hij zegt het alleen, om al thans nog iets te zeggen over onze vrijheid, die men zich weer bewust wordt als er een fototoestel stie- kum zit weggestopt onder een jas van een vluchteling. Het systeem waar dit alles icegstoppen uit voortvloeit is de ergste ziekte, waaraan een deel der mensheid leidt en de gevolgen zijn wel ver schrikkelijk, want het weggestopte toestel is het ergste niet. Lang niet ook. September en oktober zijn de me lancholische maanden en Eiland man zou dit bijvoegelijke naam woord toch ook wel gebruikt wil len zien voor februari, 's Morgens het zij toegegeven dat het licht wat gaat winnen op de Egyptische duisternis is er wat waaierig vonkenrood aan de oostelijke hemel en dan even nadien komt een grau we druilerigheid de dag bezetten en meestal blijft het zo. Wat ge niepige wind wordt over stad ev, land gedistribueerd en het is mos sel noch vis. Zo sukkelen we de winter door. Eilandman zag man nen met rode neuzen aan de pro vinciale weg naar de Westhoek sjouwen. Ze waren door en door koud, zeiden ze. 's Avonds gaan we naar de Rode Kruis-film en mis schien haalt de culturele vereni ging te Sirjansland ook wel weer eens wat uit, of gaat het fanfare corps eens een uitvoering geven. We gaan er heen en steken aarze lend de neus in de wind als het af gelopen is, maar zie „die van Noordwelle" weten, dat het toch voorjaar worden moet. Ze gaan str& vieren. De winterbestofte benen van de paarden zullen (misschien) in zee worden schoongespoeld en is het niet bij dit Strafeest dan is het bij een ander. Dit is een hoopvol teken, maar zonder 'n klein glaasje zal het toch wel niet gaan. Dan worden de ruiters te koud, want zo voorjaarsachtig zal het heus wel niet zijn. ..El Alamein", hard drama In het weekend wordt door de n„rZ,ai!1 Nv' ""sebraeht de spectaculaire operette Rose Marie he rolPr™t met on-' vergefelijke muziek. Deze fUm met sterren als Ann Blyth, Howard Keel en Joan Taylor, geeft het ver aanne sereeant Mike Malone van de „Royal Nordthwest C. ted Police"ta Canada, die verphchl tingen heeft aan de vader van Rose Mane. Sergeant Mike wordt de zore voor Rose Marie opgedragen bij de dood van haar vader. Geen gemak kelijke taak, want Rose Marie is een meisje van 16 jaar, dat geheel verwilderd en alleen in de bossen leeft. Als hij haar echter naar het fort brengt, groeit een hechte vriendschap tussen hen. Als Rose Marie zich tot een echte vrouw ont wikkeld, wordt zij toevertrouwd aan de zorgen van Lady Jane App leby - ruwe bolster, blanke pit - eigenaresse van een plaatselijk hotel. Als sergeant Mike voor het eerst Rose Marie als een echte dame gekleed ziet, wordt hij hals over kop verliefd op haar. En daar mee beginnen de verwikkelingen, want Rose Marie is verliefd op een pelsjager.... Deze pelsjager (Jim) wordt onschuldig verdacht van moord op een Indianen-opperhoofd. Nog juist op tijd - men staat op 't punt de onschuldige te executeren - wordt de ware schuldige bekend en overgelukkig valt Jim in de armen van Rose Marie. Weemoedig ziet sergeant Mike hoe Jim en Rose Marie zij aan zij wegrijden, op weg naar de bergen „El Alamein" .Zondagmiddag en dinsdagavond draait een film van totaal ander karakter, nl. een fel realistisch werk over de strijd In de genade loze Afrikaanse woestijn „El Ala mein". Het is het heldhaftige '«'er- haal van een handjevol Italiaanse soldaten, oorspronkelijk opgeleid als parachutisten, doch dat ingezet wordt in de barre woestijn. In een slag die dagen woedt brengen de Italianen zware verliezen toe aan oprukkende Engelse tanks, ondanks schroeiende hitte en watergebrek- Als de Engelsen kort daarop weer aanvallen behalen zij bij El Ala mein de zege. Hun tanks rollen voorwaarts en laten de laatste overlevende Italianen achter zich. die van plan zijn te blijven door vechten voor een bij voorbaat ver loren zaak. Tenslotte brengt de Concertzaal (donderdag a.s.) „Het loon der schande", met o a. Ivan Desny en Gertrud Kückelman. De film geeft een beeld over vrouwen en solda ten die na de oorlog stuurloos door het leven gaan. De mentaliteit van na de oorlog, voor geld is alles te koop, wordt in deze rolprent aan de kaak gesteld. Een oud Korea- strijder, in zijn geboortedorp te ruggekeerd vindt daar hoofdzake lijk bars en amusementsgelegenhe den, Een grote brand doet de dor pelingen inzien dat zij op de ver keerde weg waren met hun aa£V? bidding van het gouden kalf. Zij keren terug tot hun vroegere rus tige bestaan. TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR 9. Graaf Conrad ontvangt zijn gast met koele hoffelijkheid. Hij vraagt verbaasd, wat Aram er toe gebracht heeft hem te komen bezoeken. In korte woorden verhaalt Aram, hoe de schaapherder hem gewaarschuwd had, het grondgebied van Tarente niet te be treden en dat hij, nieuwsgierig geworden door de vreemde verhalen over nachtelijke onweersbuien bij heldere hemel, eens even een kijkje ging nemen op het grondgebied van de graaf. Over de ont moeting met het boerenmeisje en haar vader, die door een pijl schot gewond was, rept hij echter met geen woordAls hij uit gesproken is, maakt graaf Conrad een wanhopig handgebaar en zegt halflachend: „Helaas, het is maar al te waor' ^da'heTdc i„..- menen, omdat pachters hun hofsteden in de steek laten Ze menen, omdat het de laatste dagen nogal geonweerd heeft dat er boze geesten aM «t werk zijn. Ge weet zelf, heer ridder hoe bijgelovig <»a "ïfXn boeren zijn. „Maar lk weet eveneens dat hier beneden hde rU bomen staan waarvan de toppen finaal weggeslagen zijn mar Aram op. „Als dat door een bliksemstraal gebeurd is, dan ia toch wel een zeer merkwaardige bliksemstraal, heer coma"1 er volgt op deze woorden een gespannen stilte. -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6