Raadsel in Nijmegen BELEIDSPLAN KANKERBESTRIJDING Trieste cijfers uit Algerije PEURLPO Bij het Korps Rijkspolitie Bureau werving Rijkspolitie Is opvoeden zo moeilijk De Duitsers in de Sowjet-Unie I I 13 I Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE vbijdag 22 februari 1957 n». isno Succesvolle behaiuleling vraagt vroegtijdig onderzoek Men zal in de georganiseerde kankerbestrijding zowel aan de praktische als aan de meer theore tische facetten van het kanker- vraagstuk aandacht dienen te geven. Zo besluit de inleiding tot de sa menvatting van het ..Beleidsplan 1956-1960" waarin de „Landelijke organisatie voor de Kankerbestrij ding" de richtlijnen systematisch heeft gebundeld waarlangs zij haar doel zal nastreven: de bestrijding van de kanker in ons land te orga niseren, coördineren en stimuleren wanneer en waar dit nodig of nut tig mocht zijn. De praktisch facetten vinden hun neerslag in een concrete taakom schrijving van alle organen die in de landelijke raad convergeren, en in de lijnen waarlangs de samen werking loopt met b.v. de drie Kruisverenigingen, de Kon Ned. Mij tot Bevordering der Genees kunst, de ziekenfondsen, van de centrale kankerregistratie, van de bevordering der voorlichting in ve lerlei vorm. Klinische behandeling Ter zake van de klinische behan deling wordt vooropgesteld: „het streven naar een steeds betere be handeling, waarvoor statistische bewerking van voldoende omvang rijk materiaal en goede foliow-up doorgaans onontbeerlijk zijn". De behandeling moet dikwijls zeer ingrijpend zijn. Zij vraagt om uitgebreide technische voorzienin gen. Alleen dan geeft zulk een be handeling kans op succes, wan neer zij in een vroeg stadium van de ziekte wordt ingesteld. Daartoe is nodig dat patiënten zich vroeg tot een arts wenden en dat het onderzoek op een zo hoog mogelijk peil xoordt ge bracht. Behandelingscentra Aangenomen wordt dat het aan tal (12 thans) in ons land werkzame centra beperkt zal moeten worden „willen deze voldoende ervaring opdoen over alle vormen van kan ker en de behandeling daarvan". „Per centrum zijn eigenlijk niet voldoende inwoners aanwezig". Gestreefd moet worden naar een zo groot mogelijke onderlinge sa menwerking dezer centra, o.a. om steeds over de best bereikbare com binatie van bestrijdingsmiddelen te beschikken. Klinisch wetenschappelijk onderzoek Tot het klinisch wetenschappe lijk onderzoek behoort het zorgvul dig beschrijven en vervolgen van patiënten, het trekken van conclu sies uit resultaten der behandeling en algemeen verloop van de ziekte, het zoeken naar nieuwe en het ver beteren van reeds bestaande diag- notische en therapeutische me thoden e.d. De in 1952 begonnenlandelijke Ingezonden mededeling 0*04 VERM& lliiiiiimiiiin HAZETFA1RIEKEH TE ZEVKNRMCftM In de strijd in Algerië, die nu al twee jaar duurt, zijn volgens niet- officiële ramingen in Algiers meer dan 20.000 rebellen gesneuveld. Van gewoonlijk betrouwbare zij de in Algiers is donderdag meege deeld, dat tussen 1 nov. 1954 - de dag waarop de opstand uitbrak - en 1 febr. 1957 ongeveer 19.000 opstan delingen om het leven zijn geko men. In de afgelopen drie weken zouden bovendien minstens 1000 rebellen gedood zijn in gevechten met regeringstroepen. Franse kringen in Algiers zeiden dat de regeringstroepen tot 1 fe bruari van dit jaar 2.600 man ver loren hebben. In die periode zijn volgens deze kringen 5.650 man j wond en 248 gevangen genomen. Deze kringen verklaarden voorts dat de opstandelingen, behalve de genoemde 19 000 man aan doden, 1.300 gewonden en 7.200 gevangenen hebben te betreuren. Naar schatting leed de Europese burgerbevolking in gemelde peri ode de volgende verliezen: 700 do den, 1.700 gewonden en 113 gevan genen. De mohammedaanse burgerbevol king zou de volgende verliezen ge leden hebben: 4.650 doden, 12.760 gewonden en 1.530 gevangenen. kankerregistratie zal krachtig wor den bevorderd. Voorlichting publiek Men ontveinst zich niet dat het Nederlandse volk „dat steeds zo spontaan en in ruime mate heeft geofferd" grote belangstelling heeft voor elk stapje dat op de moeilijke weg der kankerbestrijding wordt gedaan - het wil zeker zijn dat het Koningin Wiihelmina Fonds doel matig wordt besteed - echter, zich bewust van hun grote verantwoor delijkheid, ontveinzen de Neder landse cancerologen zich nog min der de gevolgen van niet-totaal- verantwoorde-publikaties, die - zo heeft de ervaring geleerd - dikwijls niet te vervullen verwachtingen wekken dus ernstige teleurstellin gen met de consequenties daarvan opleveren. Ingezonden mededeling - IN ONZE TOONZALEN Gratis advies van onze binnenhuisarchitect Justitie zal optreden tegen voetbalpools Van de zijde van het ministerie van Justitie wordt het volgende medegedeeld: „De justitie zal optreden tegen voetbalpools nu de omstandig heden, die er toe hebben geleid om de in december 1956 aange kondigde justitiële maatregelen enige tijd uit te stellen, niet meer aanwezig zijn". Tot zover de mededeling van het ministerie van Justitie. Een aanstaand ingrijpen van de minister in de aangelegenheid van de voetbalpools, werd vrij alge meen tegemoet gezien. Men zal dus eerlang een aantal processen kun nen verwachten, die echter, naar het A.N.P. meent te weten, nog niet deze week aanhangig zullen wor- bestaat gelegenheid tot plaatsing als: ADSPIRANT DER RIJKSPOLITIE in vaste dienst met een proeftijd t>an 2 jaar. BRUTO SALARIS PER MAAND: f 328.28 voor ongehuwden, f 349.55 voor gehuwden, ver meerderd met toelagen voor kleding, vakantie en rijwie: en eventueel met een kindertoelage. OPLEIDING: aan de centrale opleidingsschool ontvangt men van rijkswege een opleiding tot WACHTMEESTER der Rijkspolitie. BRUTO AANVANGSSALARIS NA HET BEHALEN VAN HET DIPLOMA: f 361.99 per maand, vermeerderd met toelagen. AANSTELLINGSEISEN Minimum-lengte 1.75 m. goed gezond, behoorlijke alge mene ontwikkeling (MULO-diploma niet vereist, strekt wel tot aanbeveling), leeftyd 21-28 jaar. In bijzondere gevallen kan van de maximum-leeftijd van 28 jaar enigs zins worden afgeweken, mits sollicitant aan de andere eisen volledig voldoet. Inlichtingen en sollicitaties: ///A Koningskade 8 - Den Haag den gemaakt. Er moeten immers, voor men hiertoe overgaat, allerlei voorbereidende maatregelen wor den getroffen en ook zal op ver schillende punten contact door het ministerie moeten worden opgeno men met de ambtenaren van het O.M., wat enige tijd zal vergen. Een jongensdrnkkerij f Het denkbeeld om naar Ameri kaans voorbeeld een volledig be drijf in miniatuur door scholieren te laten opzetten en beheren, is een verrassend succes gebleken. Dit werd in vele toonaarden onder streept in de te Amsterdam gehou den „aandelenhoudersvergadering" van de eerste Nederlandse jeugdon- derneming Juventus Grafia N.V., waarin een tiental scholieren van een h.b.s. en van de Amsterdamse Grafische school samenwerken om, precies als in het echte bedrijfsle ven, een kleine drukkerij volgens alle regelen der kunst te laten lo pen. Het initiatief hiertoe is uit gegaan van de heer H. Weidema, directeur van een papiergroothan del, die deze jeugdbedrijven in Amerika, waar er reeds 3000 be staan, in werking heeft gezien. Sa men met de heer M. C. Trigt, di recteur van een drukkerij te Am sterdam en voorzitter van de com- WIJ OUDERS I v iX^X^X^X^X^X^X^X^X* „Wat is opvoeden moeilijk", hoor je jonge moeders wel eens zuchten. En vaak zijn dat moeders, die nog maar één peuter hebben. Misschien komt h'et wel juist door dit éne kind, dat het opvoeden zo zwaar valt. Ze maken er zelf een te groot gewicht van. Maar als er meer kin deren komen en moeder maakt met hen de verschillende leeftijdsstadia door, zal het haar wel beter afgaan Maar ja, laten we eerlijk zijn, het valt ook altijd niet mee, dat die kleine grijphandjes overal maar aan willen zitten; dat deze prille, zich ontwikkelende geest alles wil onderzoeken; dat het beweeglijke mondje nooit moe wordt van het vragen stellen, die moeder zelf vaak in verlegenheid brengen, omdat zij het antwoord niet weet te vinden. „Waarom willen kinderen juist de dingen, die niet mogen en wei geren zij of komen in opstand tegen wat van hen verlangd wordt?" zuchten de moeders. En ze klagen: „Je zou de hele dag moeten lopen verbieden en gebieden". Kijk moeder, dat is nu precies hetgene, wat u niét moet doen: dat gebieden en verbieden. Hoe vaker u het doet, hoe minder het kind het hoort en hoe minder hij er zich bij gevolg van aantrekt. Maar er is nog iets anders: de kleuterleeftijd is de periode, waarin het kind bewust begint te leven en zijn onderne- mingsdrang gaat beseffen. Vrijheid gevraagd Dan moet hij of zij ook de vrij heid hebben, om alle dingen te doen die de natuurlijke groei van hem vraagt en die nodig zijn, om zich te ontwikkelen. Hij moet onge stoord kunnen spelen en tekenen: hij moet ook zomaar op de grond in slaap kunnen vallen, als hij moe is en behoefte aan rust heeft. Hij moet zich uit kunnen praten en vertellen over wat hij gezien en be leefd heeft. En dan spreekt het van zelf, dat er iemand moet zijn die tijd en aandacht heeft, om naar hem te luisteren, Hij moet vragen kunnen stellen en daarop een be vredigend antwoord ontvangen. Kortom, hij moet, zonder aldoor geremd te worden, gelegenheid hebben, zijn omgeving te onder zoeken en zijn eigen krachten te beproeven. Laat hem gerust mee afdrogen en zijn eigen bordje en lepeltje naar de kast dragen. Beter dat er eens iets breekt, dan dat het kind nooit kan oefenen. U zult er overigens versteld van staan, hoe wéinig er maar breekt, als u hem maar niet telkens met angstige waarschuwin gen en vermaningen lastig valt en onzeker maakt! Vaste regels Geef ook in uw tuin het kind vol op speelgelegenheid. Heus,-dat is nóg belangrijker dan de keurig ge harkte paadjes en bloemperkjes, die uzelf misschien zo graag ziet. Deze vrijheid, die het kind no dig heeft en waar hij een onbe twistbaar recht op heeft, hoeft van zelfsprekend niet in losbandig van dalisme te ontaarden. Het kind moet weten, dat uiteindelijk vader en moeder de teugels in handen houden en er regels bestaan, waar hij niet vanaf kan wijken Ik denk hier aan behoorlijke manieren, zo als „dank u" zeggen, netjes eten, met twee woorden spreken. En ver der het respecteren van het speel goed van broertjes en zusjes en ook de dingen van grote mensen. Het besef, dat niet alles, wat hij begeert dadelijk voor hem klaar staat. Hygiënische handelingen zo als tandjes poetsen en handjes was sen, enz. Dit zijn dingen, die bij de normale dressuur van jonge kin deren horen. Als zij ze eenmaal als een vaste (dagelijkse) gewoonte hebben aan vaard, komen zij er niet meer te gen in opstand en geeft het dus geen gezanik meer. MARCELLE. (Nadruk verboden). missie jeugdscholing van de fede ratie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf heeft hij het denkbeeld verwezenlijkt. Er werd een onderneming opgericht in N.V.-vorm met een geplaatst kapi taal van f 40 gewone aandelen in coupures van f 0,50, die bij kennis sen en familieleden werden onder gebracht. Deze aandeelhouders hoorden in de Grafische school het jeugdige bestuur van de vennoot schap rekening en verantwoording afleggen over het eerste boekjaar, lopende van 3 oktober 1956 tot 15 januari 1957. Ter vergadering wa ren 48 aandelen vertegenwoordigd. -Heinrich Weitz, president van het Westduitse Rode Kruis, is woens dag naar Moskou vertrokken. Voor zijn vertrek deed hij een beroep op de Sowjetrussische auto riteiten, om de 85.000 Duitsers, die nog in de Sowjet-Unie zouden wer ken, naar hun land terug te laten keren. Hij voegde eraan toe, dat de Duitse openbare mening zich niet kan verenigen met de Rus sische zienswijze, dat het hier om personen gaat, die de Russische na tionaliteit gekregen hebben. De be trokken Duitsers zijn voor het me rendeel afkomstig uit het noorden van Oost-Pruisen, dat bij de Sow jet-Unie is ingelijfd, zo verklaarde Weitz. Trekt de VERKEERSTAAK u in het bijzonder Als maatregel van tijdelijke aard is voor de Adspiranten, die de daartoe vereiste geschiktheid zullen blyken te bezitten, de mo gelijkheid opengesteld om ter stond na de eerste opleiding tot Wachtmeester een speciale VER KEERSOPLEIDING te volgen. Na het vol brengen hiervan zul len zü met een ver- keerstaak worden belast. kleitxtjes uitjé', ket l>ii\nci\l(t&d 's-GRAVENHAGE. De Neder- landse vereniging voor landaan winning houdt op 1 maart in Es- planada in Utrecht een vergade ring, waarop waterbouwkundige problemen rond de Zuiderzee zul len worden besproken. Inleiders op deze bijeenkomst zijn ir. F. J. B. G. Geers, hoofd van de Dienst der Zuiderzeewerken, en ir. C. H. de Jong, hoofd van de waterloopkun dige afdeling van de Dienst der Zuiderzeewerken. AMSTERDAM. Op Schiphol is de eerste zending „verrijkt" uranium - bestemd voor de kernreactor op de tentoonstelling „Het Atoom" aangekomen. Deze 620 gram radio actieve substantie, verpakt in zware loden kisten blijven tot 15 april a.s. in het vrachtgebouw van de K.L.M. bewaard. •s-GRAVENHAGE. H.M. de Ko ningin heeft, zoals is gemeld, het batig saldo van de onlangs te Utrecht gehouden tentoonstelling „Uit koninklijk bezit", bestemd voor ontheemden, die op hoge leeftijd in Nederland sinds 1950 onderdak ge vonden hebben. Zaterdag j.I. heeft, naar thans bekend wordt, de eerste groep, bestaande uit zeven Estland- se bejaarden, het hun door H,M. de Koningin toegedachte aandeel, ge durende de herdenking van de Est- landse onafhankelijkheidsdag te Rotterdam, ontvangen. X"X"XMJ,X"J*X"X,^X"X^"X"X~X"X<^X^X^X"X*£~X~X~X~X"J'MX~J~X''X"X*'X"X',X*<XX**X»,X~i'*X"X**X'H FEUILLETON Gevaarlijk veel strontium 90 in de lucht Blijkens een donderdag in Tokio gepubliceerd verslag, hebben Ja panse geleerden ontdekt, dat de hoeveelheid strontium 90 - het ge vaarlijke radio-actieve element dat vrijkomt bij ontploffingen van wa terstofbommen - in het lichaam van de Japanners en hun voedsel toe neemt. Eén van de opstellers van het rapport, professor Josjimo Hijama, zegt in de inleiding tot het verslag, dat de hoeveelheid strontium 90, die op het ogenblik in de wereld aan wezig is, toenemen zal tot een ni veau dat een blijvende en gevaar lijke bedreiging voor de mensheid vormt, als de proeven met kern wapens worden voortgezet. Het rapport zal op 8 april aan de V.N.-commissie voor de bestu dering van radio-activiteit, die dan te Genève bijeenkomt, worden voorgelegd. UTRECHT. Tijdens een algemene vergadering" van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Lande lijke Rij verenigingen, die op don derdag 21 februari in Utrecht zal worden gehouden, zal H.K.H. Prin ses Beatrix worden geïnstalleerd als beschermvrouwe van deze fe deratie. G. plantema Terwijl Ernst en zijn vrouw zich wijdden aan de zorgvuldige uitvoe ring van een langzame foxtrot, nam Ohlquist kleine slokjes uit zijn glas. Hij merkte op, dat aan het tafeltje van de vreemdelingen een nieuwe fles wijn werd gebracht, die pronk te in een koeler. De kleine Roemeen schonk in, nadat hij de kelner die dit wilde doen, de fles uit handen had genomen. „Proost!" zei Ohlquist, toen de vier hun glazen ophieven. Even was de muziek zacht. „A vous, ma belle", zei op dat ogenblik de kleine Roemeen tegen het knappe meisje, meteen een kleine buiging makend. De twee mensen uit het zuiden keken elkaar even aan. De man glimlachte buitengewoon vriende lijk. Het. meisje daarentegen keek min of meer uit de hoogte, maar toen de beide andere mannen met haar klonken, speelde er toch even een zweem van een glimlach om haar mond. Even later accepteerde zij de uitnodiging van André Boor- neman om weer een dans te doen. De jongeman zag er een beetje blo zender uit dan gewoonlijk. Of het kwam door de wijn dan wel door de donkere ogen van mile. Ilescu, wist hij zelf niet. In ieder geval vlotte het gesprek naar Ohlquist ontdekte, buitengewoon. De Roe meense leek een beetje te ontdooi en. De inspekteur krebg even de indruk, dat het feitelijk de aanwe zigheid van haar landgenoot was, die haar gereserveerd maakte. Natuurlijk kon de inspekteur niet aan de Roemeen zien, of die zich daarvan bewust was. De kleine, donkerharige man boog zich over naar de forse, grijze Zweed en be gon op ingehouden toon een ge sprek. Af en toe gleden zijn ogen onderzoekend in het rond en een maal keken zij recht in de blauw grijze ogen van de inspekteur, die hem aanzag met een kinderlijke nieuwsgierigheid. Die manier ont wapende de meeste mensen en de Roemeen toonde geen spoor van achterdocht, toen hij die blik had opgevangen. Vooral niet, omdat Ohlquist even later met intense aandacht zijn sigaret begon te be kijken, waaraan blijkbaar iets niet in orde was. Tersluiks liet hij echter nog eens zijn blik glijden over de Zweed, die hij nu beter kon zien, omdat deze zich half omgewend had voor het gesprek met de kleine zuiderling. De grijsharige man was er zich niet van bewust, dat hij bekeken werd. Trouwens, hij wierp nauwelijks een blik op de mensen in de zaal. Als hij niet naar een van de leden van het bij hem zittende gezelschap keek, staarde hij naar zijn glas of bestudeerde de aspunt van zijn si gaar. Slechts eens keek hij naar de dansende menigte en dat was, toen mej. Ilescu en André Boorneman in zicht kwamen. Sven ontdekte, dat op dit moment een enigszins vragende trek in het gezieht van de Zweed kwam, alsof hij voor een vraagstuk stond, dat hij niet dade lijk kon oplossen. „Je ziet er uit, of je al sensatio nele ontdekkingen hebt gedaan", voegde Else haar broer toe, toen zij kort daarop aan de zijde van haar man terugkeerde van de dansvloer. „En al was dat wel het geval, dan zou je het toch niet aan me mogen zien", gaf Ohlquist te kennen. „Stel je voor, dat de mensen onmiddel lijk zouden ontdekken, dat een po litieman ergens achter was geko men. Maar voorlopig vergenoeg ik me er mee, hier een beetje lokale kennis op te doen. Ik interesseer me ongetwijfeld voor die mensen, maar ik ben niet van plan, ze op het ogenblik anders te bezien dan als rustige vakantiegangers". Op dat ogenblik liep er iemand tegen zijn stoel aan, zodat de in spekteur een schok kreeg. Hij keek om en zag, hoe een kleine, maar buitengewoon korpulente man be zig was, zich een weg te banen door de langzamerhand nauwer gewor den gang tussen de tafeltjes en stoelen. „Ik moet zeggen, dat die meneer er niet uitziet, of hij hier op zijn plaats is", merkte hij op. Inderdaad, deze dikkerd maakte geen verzorgde indruk. Hij droeg een slobberig pak van donkere stof. Op de jas waren vlekken te zien. Zijn boord was vettig en zijn das hing min of meer scheef. De man had een rood hoofd, opgeblazen van dikte, met een stompe neus en klei ne ogen. Veel uitdrukking was er niet op te lezen, want het scheen wel, of door de vlezigheid alle ka rakteristieke trekken er uit waren verdwenen. Zijn dikke handen met korte vingers hingen langs zijn li chaam, alsof hij er geen weg mee wist. De dikke man was bepaald een opzienbarende verschijning te midden van al deze opgewekte, zo mers geklede mensen. Hij botste hier en daar tegen een stoel, maar zei geen woord. Nu stond hij even stil om onderzoekend rond te kij ken. Dan begon hij resoluut, zij het traag, een weg te banen tussen de dicht bij elkaar staande stoelen naar het midden van de zaal. Hij maakte daarbij een zeer luid ru moer met zijn keel, dat ieders aan dacht op hem vestigde. Op die ma nier wilde hij blijkbaar iemand er op attent maken, dat hij er aan kwam. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5