DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-.tee? Gaza, Akaba en Jordanië voornaamste struikelblokken voor de ,,Eisenhower=leer' CYPRUS Brits commentaar op Eisenhowers toespraak ISRAEL BLIJFT WAARBORGEN EISEN VAN DE V.N. VOOR VEILIGHEID Egyptische reactie Monumentenzorg keurde de plannen voor kerkrestauratie te Dreischor goed VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 No. 18110 USe jaansaiiK Z1ERIKZEESCHEMNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 1,90, per week 30 een». Losse nummer» 10 c». - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vri|dag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN' REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32^ na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Achtergronden van de Midden-Oosten-problematiek Voor vrede en rechtvaardigheid In het Midden-Oosten - onder deze leuze tracht de regering-EIsenho- wer het naar de Amerikaanse pre sident genoemde plan tot Immuni sering van de Arabische wereld tegen het communisme in binncn- en buitenland te verkopen. In Amerika zelf zijn de meningen over de doelmatigheid van de „Eisenhower-leer" scherp verdeeld: Dulles, die het plan, dat voorziet in militaire en economische hulp verlening aan de Arabische landen en het verlenen van militaire bij stand, indien daarom wordt ver zocht. in de machtige senaatscom missie voor buitenlandse aangele genheden moest verdedigen, stuitte daarbjj op zoveel tegenstand, dat hij zich tot ware uitbarstingen van woede liet verleiden. Vooral we gens het ontbreken van enig hoop gevend projekt, Is het echter toch waarschijnlijk dat president Eisen hower de door hem gewenste vol machten van het Congres krijgt. In west-Europa is men op zijn zachtst gezegd niet bijster optimis tisch gestemd ten aanzién van de resultaten van een in de praktijk gebrachte „Eisenhower-leer". Men meent daar, op grond van een eeuw oude ervaring, beter dan de Ame rikanen te weten, welke politiek voor het midden-oosten de beste is. En waar het naar het inzicht van Britten en Fransen de houding van Washington is geweest, die de laat ste stoot bij het slopen van de west-Europese invloed in de Ara bische wereld heeft gegeven, Is men er geneigd, de Amerikanen nu voor lopig maar zelf te laten modderen in een mede door hun toedoen ont stane gevaarlijke en uiterst inge wikkelde situatie. Een vierkante tegenstander is na tuurlijk de Sowjet-Unie De weste lijke verdeeldheid heeft de Russen voor het eerst in hun geschiedenis de weg naar het midden-oosten ge opend En zij zijn zeker niet bereid leidzaam toe te zien bij een ver vanging van de verloren gegane Brits-Franse hegemonie in de Ara bische wereld door een oppermach tige positie van Amerika. Vaste voet hebben zij reeds gezet in Sy rië; Nasser, aan wie de Russen te gen alle verboden van de Ver. Na ties in opnieuw wapens zijn gaan leveren, maakt zich steeds afhan kelijker van hen. Blijven tenslotte de dlrekt bij de „Eisenhower-leer" betrokkenen: de Arabieren. In Was hington geeft men hoog op van de successen, die zouden zijn behaald tijdens de onderhandelingen met koning Ibn Saoed van Saoedi-Ara- bië, die onlangs Washington be zocht. Maar zelfs deze genotzieke vorst, die voor zijn paleizen, zijn Cadillacs, zijn slavinnen geheel is aangewezen op de Amerikaanse olie-royalties, heeft zich niet open lijk voor de „Eisenhower-leer" dur ven uitspreken. Te goed weet hij, dat hij zich daardoor de openlijke vijandschap van zijn tot een ex treem nationalisme opgezweepte volk op de hals zo uhalen. De anti-westerse Nasser van Egypte is het idool van deze men sen. Overigens is dit Saoedi-Ara- bische volk, in tegenstelling met zijn kleine clan van heersers, straatarm, voor 95 procent analfa beet en voor een groot deel ten prooi aan de walgelijke ziekten, die onafscheidelijk zijn van bitter ge brek. In de rest van de Arabische landen is hel niet anders. Kan men zich een betere voedingsbodem voor het communisme voorstellen? Lieden met inzicht in de Arabi sche toestanden erkennen, dat er met een grootscheepse economische hulpverlening in het midden-oos ten nog veel voor het westen kan worden bereikt. Maar, zo voegen zij daaraan toe, daarvoor is een langdurige periode van rustige en vreedzame ontwikkeling nodig. En zo'n ontwikkeling is ondenkbaar, indien Amerika verder vasthoudt aan een politiek, die de kool en de geit tracht te sparen. Washington weet, dat naast Tur kije, dat niet in het Arabische ge bied ligt, In feite slechts Israël In het midden-oostelijke gebied de enige betrouwbare bondgenoot van het westen kan zijn. Maar uit angst om de Arabieren voor goed tegen zich in het harnas te jagen, deinst het terug voor een definitieve oplossing van het Pales tijnse vraagstuk. Gevolg: Israël Op de vierde dag van het debat over Cyprus in de politieke com missie van de V.N. heeft de Belg de Thier als zijn mening te kennen gegeven, dat de V.N. niet het recht hebben in deze tussenbeide te ko men, omdat het een binnenlandse aangelegenheid van Engeland be treft. De Egyptenaar Omar Loetfi daar entegen was van mening, dat Cy prus zelfbeschikkingsrecht toekomt De Soedanese minister van Buiten landse Zaken Sayed Mohammed Mahgoeb sloot zich daarbij aan. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag in commentaar op Eisenhowers toespraak over het vraagstuk van de Israëlische strijd krachten en de noodzaak van een regeling in het Midden-Oosten als een „gecombineerde operatie" be schouwd. Op zijn dagelijkse persconferentie zei de woordvoerder o.m.: „In de eerste plaats moet er overeenstem ming zijn over de terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten en vervolgens moet men, in een volgende resolutie van de V.N., tot overeenstemming komen over de vrijheid van scheepvaart in de Straat van Tiran en aanverwante kwesties". „Het standpunt van de Britse re gering betreffende een oplossing van het vraagstuk van de kust strook van Gaza en de Golf van Akaba, is reeds door leden van het kabinet in het Lagerhuis duidelijk gemaakt". In antwoord op de vraag, of En geland voorstander is van de lege ring van troepen der V.N. in de kuststrook van Gaza en langs de Golf van Akaba, verklaarde de woordvoerder, dat in het Lagerhuis hierop al bevestigend was geant woord. weigert gevolg te geven aan het be vel tot terugtrekking van zijn troe pen uit de strook van Gaza en langs de Golf van Akaba; Nasser dreigt met nieuwe chicanes in het Suez- kanaal, en de zo broodnodige toe stand van vrede blijft een illusie. GAZA EN AQABA Egypte moet zich van vijandelijkheden onthouden Israël heeft opnieuw besloten een poging te doen om tot een vergelijk met de Verenigde Staten te komen over het terugtrekken van haar troepen uit de bezette Egyptische gebieden. In beginsel weigert Israël echter haar standpunt te veranderen: Is raël kan pas zijn strijdkrachten te rugtrekken als er van de zijde der Verenigde Naties voldoende waar borgen zijn ontvangen dat Egypte de scheepvaart in de Golf van Akaba niet zal storen en evenmin de overvallen op Israëlisch gebied uit de strook van Gaza zal her vatten. Premier Ben Goerion heeft voor het Israëlische parlement verklaard dat Israël zich blijft verzetten te gen „het meten met twee maten VERKLARING VAN BEN GOERION Premier David Ben Goerion van Israël, heeft volgens de Israëlische radio in het parlement verklaard, dat z(Jn regering een nieuwe po ging zal doen om met de Verenigde Staten tot overeenstemming te ko men over de kwestie van de terug trekking der Israëlische troepen van Egyptisch grondgebied. De ambassadeur te Washington, Abba Eban, die vandaag naar de Verenigde Staten terugkeert, zal het standpunt van de Israëlische regering aldaar uiteenzetten. De premier sprak de hoop uit, dat de deur open zal blijven voor onder handelingen. Eigenzinnige raket Een raket van het type „Mata dor" der Amerikaanse luchtmacht is donderdag op haar vlucht buiten controle geraakt van haar basis te Alamagordo in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico en in onbeken de richting op eigen houtje door gevlogen. Twee straaljagers trach ten de geheimzinnige raket op te sporen en haar onschadelijk te ma ken. door de Verenigde Naties". Israël wenst dat Egypte wordt opgedra gen zich van vijandelijkheden te onthouden. In antwoord op de radiorede van president Eisenhower, zei de pre mier: „Onze ambassadeur te Wash ington, Eban, vertrekt vrijdag (d.i. vandaag) weer naar zijn stand plaats om onze zienswijze ter ken nis van de Amerikaanse regering te brengen. De regering zal een nieuwe poging ondernemen om tot overeenstemming te komen met de Verenigde Staten. Koning Leopold naar Belgisch Kongo Koning Leopold van België is donderdagmiddag, in gezelschap van zijn echtgenote, prinses Liliane, naar Stanleystad in Belgisch Con go vertrokken voor een onofficieel bezoek van een maand Koning Boudewijn, prinses Josephine- Charlotte en de prinsen Albert en Alexander, alsmede premier van Acker en enige ministers waren bij het vertrek aanwezig. Bankgebouw in Rio de Janeiro ingestort Het acht verdiepingen tellende gebouw van de federale spaarbank in Rio de Janeiro is dinsdagmiddag ingestort. Vermoedelijk bevonden zich op het ogenblik van de instor ting een tachtig personen in het ge bouw, hoewel men tevoren voor in stortingsgevaar gewaarschuwd had. Naast de bank was een gebouw af gebroken en een bouwput gegraven voor een nieuw gebouw. Men ver moedt dat er een vijftigtal doden zijn. Op straat werden 35 personen door vallend puin gewond. Dichte stofwolken belemmerden het red dingswerk. a Radio-Jeruzalem heeft bekend gemaakt, dat Abba Eban, de Is raëlisch eambassadeur in de Ver. Staten, heden (vrijdag) ochtend naar zijn post zou terugkeren. Donderdag is H.K.H. Prinses Beatrix in Utrecht geïnstalleerd tot be schermvrouwe van de Koninklijke Federatie van Landelijke Rijvereni- gingen. Tijdens deze installatie werd haar door de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer B. K. Kistemaker, het gouden insigne met de jockeypetrijzweep en stijgbeugels overhandigd. GROENE KRUIS - OOSTERLAND Slechte gang van zaken bij contributie-inning Minimum-bedrag thans vastgesteld op f 6, De Conferentiekamer was slecht bezet, toen woensdagavond het Groene Kruis haar jaarvergadering hield. De voorzitter, de heer W. Bakker, opende met het welkomst woord, inzonderheid tot de burge meester der gemeente. Sprekende over de lotgevallen der vereniging in het afgelopen jaar, was sprekers Voorrede in majeur gesteld. Dat het wijkgebouw op 27 nov. mocht wor den geopend, zomede het badge- bouw, stemt tot grote dank. Even zo stemt het tot tevredenheid, dat de moedercursus 2ich in een grote belangstelling mag verheugen (51 deelneemsters). Echter ook de mi neurtoon kon niet achterwege blij ven. Het bestuur, dat door de vele besognes van het nieuwe wijkge bouw veel geld nodig heeft, is diep teleurgesteld door het feit, dat van de 114 uitgegeven kwitanties f 2,50 voor gezinsleden (besluit van de vorige vergadering) er 90 stuks onbetaald terug kwamen. Spr. be treurt het zeer dat deze categorie der bevolking zijn plicht In deze niet schijnt te verstaan. „Een alge mene contributieverhoging zal on afwendbaar zijn", aldus sp. De ac tiviteit ven de wijkzuster werd ho gelijk geroemd, zomede de goede samenwerking met de dokter. Ook badmeester van Dijke mocht roem oogsten voor zijn goede zorg. Na dit openingswoord werd door de heer Jac. van der Maas het jaar verslag gelezen. Uit dit laatste bleek dat de vereniging momenteel 474 leden telt. Zuster Compagne legde in 1956 2891 bezoeken af voor de verschillende diensten, voor het zuigelingenonderzoek werden 24 zittingen gehouden, en 23 voor de kleuterverzorging. Uit het finan cieel verslag bleek dat de uitgaven bedroegen f 7405,97 en de ontvang sten f 7010,70, alzo een nadelig sal do van f 395,27. De voorzitter brengt dank voor de duidelijke ver slagen. De aftredende bestuursle den werden allen herkozen, terwijl In de vacature-ds Radstake werd gekozen ds. G. J. Rijks. Hierna werd de contributie ter sprake ge bracht. Na veel re- en dupliek werd besloten de minimum contributie vast te stellen op f 6, terwijl die voor de- gezinsleden ingetrokken wordt. Nadat nog enige mededelin gen werden gedaan, sluit de voor zitter de vergadering. Als attractie worden nog een drietal mooie films vertoond betreffende de kinder postzegelactie, hulp aan gebrekkige kinderen en over de vaccinatie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De enige manier om een I vriend te hebben is: een vriend t te zijn. N.V.V. en S.E.R.-adviezen Te Utrecht is een buitengewone hoofdbesturenvergadering van de bij het N.V.V. aangesloten vakbon den gehouden ter bespreking van de adviezen, die de S.E.R. op 11 janu ari heeft uitgebracht aan de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid en aan de Staatssecreta ris van Sociale Zaken over een we duwen- en wezenvoorziening en herziening van de invaliditeitswet. Deze bespreking werd ingeleid met een rede door de algemeen secreta ris van het N.V.V., de heer H. Korte jr. In deze inleiding heeft de heer Korte ondermeer opgemerkt, dat het N.V.V. gaarne gezien zou heb ben, dat de leeftijdsgrens voor permanente uitkering ingevolge de regeling voor weduwen zou zijn ge steld op 45 jaar. Voor het overige had spreker veel waardering voor wat het advies van de S.E.R. aan geeft, met name ook meende hij, dat men terecht had gesteld, dat de weduwen- en wezenverzekering het karakter van een volksverzekering zou moeten hebben en dat niemand van premiebetaling moet worden uitgesloten. Dit laatste, omdat bij een dergelijke voorziening het soli- dariteitselement voorop moet staan en in de tweede plaats, omdat ont heffing van premiebetaling voor ongehuwden premiedifferentiatie naar leeftijd zou moeten meebren gen. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten, dat door de re gering wordt gesteund, heeft don derdag een gedeeltelijke tekst van president Eisenhowers toespraak over het Midden-Oosten gepubli ceerd onder de kop „Veroordeling van Israël in de gehele wereld". Het persbureau maakte echter geen melding V8n die gedeelten van de rede, waarin wordt gesproken over de vrije vaart voor Israëlische schepen in de Golf van Akaba en het Suezkanaal. h In de kerk St. Louis te Fontaine- bleau is vanochtend (vrijdag) een rouwdienst gehouden ter nagedach tenis van de Nederlandse onderwij zeres aan de Navo-school, Maria van Steijn, die woensdag door een collega uit Togoland werd ver moord. Zaterdag zal het stoffelijk overschot naar Nederland worden overgebracht. Dorp zal zeer veel geld moeten opbrengen In de konslstorlekamer van de Nederlands Hervormde kerk werd woensdagavond een gemeenteavond belegd, waarbij de heer M. J. J. van Beveren, architect te Middelburg, sprak over de voorgestelde restau ratie van de kerk. Spreker begon met een overzicht te geven over de geschiedenis van de zorg voor mo numenten, resulterend in de stich ting van het Rijksbureau voor Mo numentenzorg. Voorschrift is thans: behoud gaat voor vernieuwing. Dit zal ook gelden voor de kerk van Dreischor, waarvan de restauratie plannen, door hem ontworpen, door Monumentenzorg zijn goedgekeurd en nu naar de minister worden doorgezonden- Op een plattegrond wees spreker aan hoe de kerk en de gemeente zaal zullen worden, terwijl ook de vroegere consistoriekamer in ere zal worden hersteld. Een filmpje over de restauratie van het stad huis van Middelburg toonde aan, wat er alzo voor zo iets komt kij ken en hoe reeds het vinden van passende steensoorten een probleem op zichzelf is. Afgezien van het ge deelte dat ten laste komt van de burgerlijke gemeente (de toren en een zaal), vertoont de begroting reeds een bedrag van rond f 480.000 Getracht zal worden de hoogst mo gelijke subsidies te verkrijgen. Toch zal nog veel geld door het dorp zelf bijeengebracht moeten worden. De predikant, ds. Duijven- dak, deelde in dit verband mede, dat naast de bestaande maandelijk se restauratiekollekte, nu ook zeer binnenkort een restauratie-verjaar dagsfonds zal starten, zodat alle inwoners van het dorp, jong en oud, kerkelijk meelevend of niet, in de gelegenheid zullen zijn hun bijdrage voor de restauratie te ge ven. Teder die de kerk van Drei schor graag wil behouden, zal ze ker zijn steun aan deze actie wil len verlenen. Hopelijk kan spoedig met de aanbesteding van het werk worden begonnen en zal het snel worden voltooid. Nadat de predikant spreker had bedankt voor zijn interessante in leiding en hem uitgeleide had ge daan, ging hij over tot het volgen de programmapunt: de begroting van de kerkvoogdij, die op een be drag van bijna f 10.000 een tekort van f 2.000 vertoont. De aanwezi gen bleken in te stemmen met het plan van de kerkvoogdij te trach ten deze f 2.000 bijeen te brengen. Als vergelijkingsmateriaal diene de hoofdelijke omslag f 3 500. De hoofdelijke omslag Men wil de hoofdelijke omslag niet verhogen, echter ook niet la ten vervallen. De predikant zag zelf deze vrijwillige bijdrage als de eer ste stap op weg naar volledige vrij heid en als een beroep op het ver antwoordelijkheidsbesef bij de be paling van de bijdrage voor de kerk. Nodig is hiervoor wel, dat men zoals nu het geval is, een dui delijk overzicht ontvangt van de begroting en ook weet wat van een ieder ongeveer venvacht zou moe ten worden. Ondertussen komen reeds de eer ste bijdragen binnen, de eerste zelfs van iemand, die een andere geloofs overtuiging is toegedaan. De kerk voogdij wil dit geld apart houden om na te kunnen gaan of het be nodigde bedrag bereikt wordt. Los se giften met vermelding van het doel zijn dus zeer welkom. De kerkvoogdij stelt daarnaast voor om bij het formulier voor de hoof delijke omslag een biljet te voegen, waarop men kan invullen welk aandeel men in deze actie wil dra gen. Dit bedrag kan dan tegelijk met de hoofdelijke omslag worden betaald. De wens werd uitgespro ken of niet desgewenst het geld in twee termijnen kan worden afge dragen. De kerkvoogdij zal zich op verschillende punten nog beraden. De predikant sprak de verwach ting uit dat een en ander in orde zou komen, al is het in financieel opzicht geen rooskleurige tijd. Aan de hand van een filmstrook liet ds. Duijvendak vervolgens zien, wat het werk van de diaconie te genwoordig zoal kan omvatten, waarbij duidelijk bleek, dat de ge wone financiële hulp tegenwoordig op de laatste plaats komt en dat hulp in allerlei vormen door vrij willigers en beroepskrachten nu voorop staat. Na de aanwezigen opgewekt te hebben donateur of donatrice te worden van de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezins verzorging voor Schouwen-Duive- land, waarvan men de folders dezer dagen thuis krijgt bezorgd, sloot de predikant deze leerzame avond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1