Aan de dag gelegd tempo bij de weder opbouw liet wel wat te wensen over In 1956 steeg het aantal melkkoeien op Schouwen-Duiveland tot 1800 Hoe zit dat Nieuwjaarsrede burgemeester A. A. van Eeten Exploitatie badhuis Nieuwerkerk zeer teleurstellend Dezer dagen kwam de raad der gemeente Nieuwerkerk in openbare vergadering bijeen, voor het eerst weer onder voorzitterschap van burgemeester A. A. van Eeten, die thans wee rhersteld is van zijn ziekte. Deze gaf een overzicht van wat het afgelopen jaar tot stand is gekomen. De donkere wolken van oorlogs dreiging zijn weer overgedreven. Eén land heeft echter zwaar moe ten lijden toen men daar het juk van de overheersing wilde afwer pen. Op Schouwen-Duiveland wordt men hieraan herinnerd nu op ver schillende plaatsen op het eiland Hongaarse vluchtelingen onder dak zijn gebracht De voorzitter sprak de hoop uit dat de komst van deze mensen voor de burgerij aanleiding zal zijn om iets voor deze van huis en haard verdrevenen te doen. Wat betreft het economisch leven in de directe omgeving meende spr. te moeten konstateren dat de pro- duktie-opbrengsten in de landbouw in '56 beter zijn geweest dan voor heen, ook al is het peil van voor de watersnood nog niet bereikt. „Helaas", zo vervolgde spr, „zijn de financiële resultaten voor de toekomst niet erg rooskleurig te noemen. Dit is vooral onplezierig voor de pas gesaneerde bedrijven Daar is men immers vooral in de laatste jaren voor bijzonder hoge uitgaven komen te staan Evenwel •wordt de outillage der bedrijven steeds beter terwijl in '56 de bedrij ven in de polder allen zijn aange sloten op het elektrische net. Opbouw gemeente De opbouw der gemeente is in '36 weer wat nader gekomen, hoe wel het aan de dag gelegde tempo wel wat te wensen overliet. Over het aantal aangevangen bouwacti viteiten viel weliswaar niet te kla gen doch het aantal gereedgekomen woningen kan nagenoeg geteld wor den op de vingers van 2 handen. Met blijdschap stelde spr. vast, dat aan het einde van het jaar 2 scho len konden worden geopend. Bin nenkort kan ook de derde en laatste school (de kleuterschool) worden geopend. Evenzeer verheugend noemde spr. het gereedkomen van het nieuwe verenigingsgebouw der Ned. Herv. kerk. Hierna stond spr. nog stil bij het binnenkort gereedkomen van het gemeentelijk verenigingsgebouw en de totstandkoming van de rioolwa terzuiveringsinstallatie. Spr. wees ook op de grote verbeteringen voor het verkeer met name de doorbraak bij garage de Braai, de weg langs de begraafplaats en de nieuwe si tuatie bij de molen. Het badhuis Wat betreft de exploitatie van het badhuis zei spr. een zeer teleur stellend geluid te moeten laten ho ren. Het tekort dat door de gemeen te moet worden gedekt is onrust barend hoog. Het gemeentebestuur zou dan ook niets liever zien dan dat de bevolking in veel groter ma te van het badhuis gebruik maakte De voorzitter toonde zich ver heugd dat de door de ramp ont stane achterstand der administratie belangrijk is ingelopen. Hij bracht hiervoor dank aan de ambtenaren ter secretarie en de verificateur der gemeentefinanciën, die voor vier gemeenten werkzaam is. Een woord van hulde en waardering achtte spr. hier op zijn plaats. In het afgelopen jaar moesten niet minder dan drie ambtenaren een operatie ondergaan, doch alle drie herstelden. Het inwonertal toonde een verblijdende stijging, nl. van 1504 op 1 jan. '56 tot 1570 per 1 jan. '57. Wijziging raadscollege Spr. wees er op dat in '56 het raadscollege een dusdanige wijzi ging heeft ondergaan dat bijna van een geheel nieuwe raad kan worden gesproken. Spr. dankte de leden voor de wijze waarop zij de voor stellen hebben ontvangen en over dacht. De heer Boogert zei hierna na mens alle leden de voorzitter dank voor zijn goede wensen en het ge geven overzicht van '56 „Wij moe ten ons", aldus spr., „nog in vele zaken inwerken, doch ik vertrouw dat het ons allen onder uw leidinj_ zeker zal gelukken". Spr. feliciteer de de burgemeester hierna met zijn herstel Ook bracht de heer Boo gert dank aan weth Overbeeke voor de prettige leiding van de ver gaderingen tijdens de afwezigheid van de burgemeester. President Nasser heeft tegen over het Britse parlementslid Cy ril Banks, die onlangs een bezoek aan Egypte bracht, verklaard, dat als de Israëlische troepen het Egyp tische gebied niet ontruimen, Egypte de keus zal hebben uit twee mogelijkheden: verbod van alle scheepvaart door het Suezkanaal of hervatting van de vijandelijkheden met Israël. Chr. Boerinnen- en Plattelandsvrouwenbond De Chr. Boerinnen- en Platte landsvrouwen Bond afd Schouwen- Duiveland, vergaderde in het Ned. Herv. Ver.gebouw in 't Vrije te Zierikzee. Na de gebruikelijke ope ning las de presidente mevr. Lau- rense Matth. 7 1-14 en naar aan leiding daarvan volgde een ope ningswoord Hierna werden de aan wezigen welkom geheten, in 't bij zonder de heer Sijthoff uit Sir- jansland. Deze sprak over zijn be levenissen in Suriname en bepaalde zijn gehoor o.a. bij „de mensen achter prikkeldraad". Van de 250 duizend mensen die het grote Su riname bevolken wonen er 100 000 in Paramaribo. Een groot percen tage van de bevolking heeft lepra, de hardnekkige, besmettelijke en moeilijk te genezen ziekte. Hierna volgde een film over Paramaribo en de bevolking van Suriname. In de theepauze werden lepeltjes ver kocht en werd de dames gevraagd lid te worden van de Stichting. Vervolgens vertoonde de heer Sijt hoff enkele films over Bethesda en haar bewoners, welke met stille aandacht werden gevolgd. Veel lij den de mensen, vooral ook door de afzondering. Ontroerend was een gedeelte waarin een jongen van 14 jaar was uitgebeeld die ook besmet was; zijn opname in de jongensaf deling en de medische verzorging Gelukkig gaan er de laatste jaren ook genezen naar huis. Om al deze arbeid te steunen werd door de heer Sijthoff een collecte gehouden. De presidente dankte de spreker voor alles wat hij door woord en beeld mee deed beleven. Tijdens de bestuursverkiezing werden de dames Hansma en de Waal herkozen. Mevr. v. d Velde- de Kok bracht verslag uit voor de commissie tot nazien der boeken van de penningmeesteresse. De se cretaresse mevr. de Waal bracht een jaarverslag op rijm uit, en de penningmeesteresse mw Legemate -den Boer vertelde dat de kas sloot met een klein batig saldo. Hetzelf de was het geval met de pot voor „Lief en leed". met de lucifer? in de oude tijd maakte men zoals primitieve volken nog wel doen vuur door stukken droog hout op elkaar te wrijven. Toen moest elk huisgezin zijn vuur bran dende houden. de Romeinen vonden de ton deldoos met vuurslag uit, welk mid del algemeen in de steden werd ge bruikt tot omstreeks 1830. in de middeleeuwen werd de zwavelstok uitgedacht, die meestal door vrouwen werd vervaardigd. Na 1680 begon ook het brandglas als zodanig dienst te doen. Naar een goede en tegelijk ongevaarlijke lu cifer heeft men echter nog lang moeten zoeken. nadat Claude Louis graaf Berthollet de eigenschappen van chloorzure potas had ontdekt maak te de Engelsman Chancel in 1806 z.g. indooplucifers, welke moesten worden aangestoken in geconcen treerd zwavelzuur. In 1813 maakte hij een houten staaf, bestreken met een mengsel van kalium-chloraat, zwavel en suiker, met als bindmid del arabische gom. in 1816 maakte Derosne „wrijf - zwavelstokken". Ten einde de zelf ontbranding van de fosfor te voor komen, werden na het drogen de staafjes gelakt. Pas in 1825 maakte de Engelse apotheker-drogist John Walker de eerste voor die tijd wer kelijk praktische lucifers. in april 1827 bracht hij de eer ste lucifer in de handel: lange ruwe stokken, besmeerd met een mengsel van kalium-chloraat en antimoni- um-sulfide, met Arabische gom als bindmiddel. Hij wordt daarom als de uitvinder van de lucifer betiteld. het experiment kwam in volle gang, maar ofschoon veel gedok terd werd om aan de koppen der lucifers een betere samenstelling te geven, slaagde men hier vooralsnog niet in. de Duitser, prof. dr. Rudolf Christian Ludwig Böttger slaagde er eindelijk in 1848 in geheel fos- forvrije lucifers te fabriceren, waarvan hij in 1853 het patent aan de Zweed J. E. Lindström verkocht, die de vinding aanstonds toepaste in zijn lucifersfabriek te Jon Kö ping. sedert 27 juni 1856 werden deze Zweedse lucifers ook in Ne derland geïmporteerd, waarna 12 jaar later de eerste Zweedse luci- ferfabriek te Amersfoort werd ge opend door de firma Beuker en Van, der Valk. Ofschoon hij in 1892 weer gelikwideerd werd, begon men el ders in den lande de fabricage van deze lucifers weer ter hand te ne men. Ten slotte werd nog medegedeeld dat in de volgende vergadering, op dinsdag 12 maart a.s. mevr. Röell een demonstratie met soedanwol zal houden. De vice-presidente me vrouw Dalebout-den Boer sloot de vergadering met dankgebed. De arbeidsmarkt op Schouwen-Duiveland Op 15 februari j.l. stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zierikzee ingeschreven: 174 man nelijke werkzoekenden. Daar ston den 67 aanvragen tegenover van werkgeverszijde. Voor vrouwen be droegen deze aantallen respektie- velijk 28 en 41. Er was vraag zowel als aanbod in de verschillende branches. ierik-zee Afd. Instituut voor Arbeidersontwikkeling i o. Dinsdagavond had in het „Huls van Nassau" een bijeenkomst plaats van bestuursleden van bij het N. V V. aangesloten vakorganisaties, Partij van de Arbeid en VARA. waar de heer E. G. Borgers uit Rot terdam sprak over het culturele werk in de socialistische beweging (ontwikkeling, ontspanning en va kantiebesteding) en over de moge lijkheid tot het oprichten van een plaatselijke afdeling van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling. De heer Borger lichtte zijn betoog toe met lichtbeelden en vertoonde o a. prachtige opnamen van het na- tuurvriendenwerk. Thans behoren de Natuurvriendenhuizen onder het Instituut voor arbeidersontwikke ling. Aan het einde van de avond meldden alle aanwezigen zich aan als lid Op een nader aan te ijzen datum zal een bijeenkomst worden gehouden voor definitieve oprich ting van een Zierikzeese afdeling en voor het kiezen van een bestuur. Het contactadres is de heer C. Vis ser, d'Aillystraat 28, Zierikzee. Bijzondere bijeenkomst Leqer d«s Heils Maandagavond 25 februari a.s. zal een gezelschap heilsofficieren uit Goes, Vlissingen, Yerseke, Ter- neuzen en Middelburg een bijzon dere samenkomst leiden in de grote zaal van het clubhuis „De Licht boei" aan de Poststraat. Het pro gramma vermeldt o.a bijzonderhe den als: „De moderne Bunyan" en „De stem des tijds" (epiloog). Ingezonden mededeling faatKStede In het verslag van de jaarver gadering der harmonie „Witte van Haemstede" is een storende fout geslopen. Aan het slot staat nl te lezen dat een dankwoord werd ge sproken tot de voorzitter de heer Bossers. Dit dient uiteraard te zijn de heer C. A. Hartog, die dank ge bracht werd voor alles wat hij voor de vereniging heeft gedaan Ook mevr. Hartog werd dank gezegd voor de prettige wijze waarop zij de bijeenkomsten - in „De Brou werij" gehouden - verzorgde. J/oordwelle Oliebollen op Strafeest Zaterdag a.s zal alhier het tradi tionele Strafeest worden gevierd. Bij gelegenheid daarvan heeft de plaatselijke vrouwenvereniging het initiatief genomen in het Groothuis oliebollen te bakken en te verko pen. De opbrengst hiervan zal ge heel ten goede komen aan het res tauratiefonds der Ned. Herv. kerk. De ingrediënten voor de oliebollen zijn voor een groot deel gratis ter beschikking gesteld. De hoop mag bestaan, dat de oliebollen aftrek zullen vinden bij het publiek, want de bakkunst van de dames is boven elke twijfel verheven. Vieuuerkerk Verloting voor ,Goed zo' De leden der chr. zangvereniging „Eén naam is onze hope" hebben onderling een verloting georgani seerd om prijzen door hen zelf ge maakt en geschonken. De opbrengst van deze actie werd in z'n geheel geschonken aan de actie „Goed Zo" wSiruinisse In de vakature van wacht meester bij de groep Rijkspolitie te Bruinisse, is niet voorzien door overplaatsing van wachtmeester Mosterddijk uit de groep Aarden burg, maar door wachtmeester G J. Helmendach uit Kruiningen. ANNA-JACOBAPOLDER Meisje liep tegen bus aan Toen het 11-jarig dochtertje van de fam. de Oude de bus verliet op de Noorddijk, liep ze tegen een achterop komende bus aan. Het slachtoffertje werd bij omwonen den binnengebracht. De ontboden geneesheer, dokter H. Menger, kon- stateerde een schedelbasisfractuur Per ziekenauto werd ze daarna naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom overgebracht. Peil van voor de ramp werd nog niet bereikt Het ledental van de C.M.M.C. (Coöperatieve Melk en Melkpro ducten Centrale) op Schouwen-Dui veland steeg tot 429, het aantal melkkoeien steeg van 1.500 (in 1955) tot 1800 (in 1956). Voor de ramp (1952) bedroeg 't aantal melk koeien 3.000. Het oorspronkelijk streven van de C.M.M.C., n.l. het bereiken van 4.000 koeien en 4 000 hectare grasland, zal waarschijnlijk niet kunnen worden verwezenlijkt. De geraamde productie per koe van 3.800 kg melk per jaar, zal daaren tegen wel worden overtroffen. Deze belangrijke mededelingen deed de heer D. Eveleens op de te Bruinisse gehouden vergadering van de C.M.M.C. in hotel Storm. De afdeling Schouwen-Duiveland kreeg een eenmalige subsidie van f 3.000,waarmede het salaris van de controleur werd betaald, maar uit een ledenkapitaal van f 2.777,46 kan een dergelijk salaris nogmaals slechts één jaar worden betaald. Vandaar dat de bijdrage moest worden verdubbeld van f 0,05 tot f 0,10 per liter, waardoor de moeilijkheden konden worden op gelost. De aanvoeren van aan „De Duif" afgegeven melk stegen in 1956 tot 4% miljoen liter, hetgeen een flinke vooruitgang betekent in vergelij king met 1955 (2% miljoen liter). Het kwaliteitsverbeteringsfonds is aangegroeid tot f 5.404,45. De eerste korting wegens geconsta teerde gebreken zal worden ver laagd. Doen zich echter nog meer gebreken voor, dan zullen verdere kortingen op de prijs worden toe gepast. Om medewerking aan de con trole te animeren, werd besloten dat, behalve de f 2,subsidie per gecontroleerde koe, die de C.M.M. C. beschikbaar stelt, ook door de V.Z. f 2,per koe zal worden ge geven. De heer Eveleens wees tenslotte op het belangrijke werk dat door de C.M.M.C. werd gedaan, o.m. met betrekking tot de prijsvaststelling, de t.b.c.- en abortus bang-bestrij- ding, enz. Aangedrongen werd op een goede boekhouding, ook voor de slijters, waarmede eventuele foutieve bere keningen van het L.E.I. zouden kunnen worden weerlegd. Het melkprjjsbeleid De sekretaris van de Zeeuwse Melkfederatie, de heer C. Zee, sprak daarna over het melkprijsbeleid. Volgens spr. zal de garantieprijs minimaal 31 cent per liter moeten worden, hetgeen neerkomt op een consumentenprijs van 47 cent per liter, een in het buitenland niet on gewone prijs. Juist in verband met de verho ging van de prijs, zal een krachtige propaganda voor melkgebruik no dig zijn en een ombuiging van de verkeerde voedingsgewoonten. In Nederland eten zelfs de boeren margarine, maar België consu meert bv. 4Vz maal zoveel room boter als Nederland. Van onze boter moet 80 pet. worden geëxporteerd Wanneer dit niet lukt, zal het vet gehalte van de gestandariseerde melk moeten worden opgevoerd. Wat de propaganda betreft, zag spr. vooral in de Westhoek nog mo gelijkheden liggen. De vergadering werd besloten met de vertoning van een aantal films, t.w. een film over rationele rundveevoeding, de bekende her verkavelingsfilm van de Grontmij „Luctor et Emergo" en een film over de afzet van Nedei'landse melkproducten. De heer C. Bolijn werd als plaat selijk vertegenwoordiger van de slijters herkozen. In groter verband werd de heer Bouman opgevolgd door de heer Lodewijk en de heer Beije door de heer Beuzenberg. AANBESTEDINGEN Onderdeel Drie-eilandenplan De Rijkswaterstaat heeft dins dagmorgen het maken van de bouwput voor een sluis bij Katse- veer (Zld.) aanbesteed. Deze sluis wordt een onderdeel van de secun daire dam in de Zandkreek, ver band houdende met het Zeeuwse Drie-eilandenplan. Van de zeventien inschrijvers waren van Hattum en BJankevoort te Beverwijk de hoogsten met f 3.199.000. Met een bedrag van f 2.187.000 was de N.V. Zandtrans- portmaatschappij te Den Bosch de laagste inschrijf ster. In het bestek was medegedeeld, dat inschrijvers ook een alternatief plan met een eigen werkprogram-' ma konden indienen. Van deze mo gelijkheid maakte Dirk Blankevoort te Bloemendaal gebruik. Deze firma schreef in voor een bedrag van f 2.155.000. Kerknieuws Ger. Gemeenten Beroepen te Barneveld (2e maal): W. C. Lamain, Grand Rapids (Mi chigan, U.S.A.). Aangenomen naar Rotterdam-C: - A. Vergunst, Corsika (U.SA.). Bedankt voor Sioux Center en voor Artesia (Californië): A. Ver- gunst, Corsika (U.S.A.). \<Mark.t- jl oeUcAt&\ Veemarkt ROTTERDAM, 19 februari 1957. Aanvoer 3972 stuks vee (weektotaal 5771) t-w.: 480 vette koeien en os sen; 1052 stuks gebruiksvee; 120 vette kalveren; 172 graskalveren; 1631 nuchtere kalveren; 109 var kens; 87 biggen; 122 paarden; 14 veulens; 166 schapen en lammeren; 19 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,10-3,24, f 2,86-3,00, f 2,74- 2,84; vette kalveren f 3,10-3,40, f 2,90-3,10, f 2,70-2,90; slachtpaar- den f 2,45-2,30-2,20. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-350-275; nuchtere kalveren f 55-50-40; biggen f 60-50-44; scha pen f 140-125-100; lammeren f 125- 110-95; kalf- en melkkoeien f 1150- 975-750; varekoeien f 850-725-600; vaarzen f 775-675-475; pinken f 540- 440-340. TAFELTENNIS Programma van de tafeltennis- competitie voor 22 februari a.s. Hoofdklasse: MEVO II-Lyceum I 8 uur; Lyceum II-Bruinisse I, 7 u. Laatstgenoemde wedstrijd wordt gespeeld in de Lichtboei. Ie klasse A: MEVO III-Bruinisse II, 7 uur. Ie klasse B: geen wedstrijden meer te spelen. 2e klasse: MEVO V-Chr. ULO IV, 8 uur. Deze wedstrijd moet worden gespeeld in de Chr. ULO-zaal. Uitslagen van de op 11 en 15 fe bruari jl. gespeelde wedstrijden. Hoofdklasse: Bruinisse I-MEVO II 6-4; MEVO II-MEVO I 0-10; Ly ceum II-TCZ I 4-6. Ie klasse A: Bruinisse II-Licht- boei II 1-9. Ie klasse B: Lyceum III-MEVO IV 9-1. 2e klasse: MEVO V-Lyceum IV 0-10. Ingezonden mededeling TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGTER 8. „ijieng mi) bij je meesier, de heer van Tarente", zegt Aram gebiedend tot de poortwachter, „ik wens hem te spreken". De man kijkt hem van onder zijn borstelige wenkbrauwen wantrou wend aan. „Hoe is uw naam?" vraagt hij dan kortaf. „Ridder Aram van Barranca. En nu vooruit, breng mij naar graaf Conrad!" De naam maakt indruk op de norse dienaar en zwijgend gaat hij Aram voor door de kille, sombere gangen van de kliptoren. Bij een deur blijft de knecht staan en klopt aan. „Ja?" klinkt een scherpe stem vanuit het vertrek. „Heer Aram van Barranca", roept de knecht luid en met een brede zwaai gooit hij de deur open. Aram treedt binnen. Graaf Conrad is alleen in het vertrek, maar Arams snelle blik merkt op, dat er drie bokalen op de tafel staan, half gevuld met wijn. Waarschijnlijk was er dus nog een derde aanwezig, die zich bij Arams onverwachte bezoek heeft te ruggetrokken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6