Druk op Israël enige keuze DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 21 FEBRUARI 1257 Uti Jü»rgMUL» Wj ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBOW ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 3.90, per week. 30 cent. Losse nummers f0 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1(- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-.1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Inwm li Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus in. 1, TeL—32;- na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Eisenhower in toespraak V.N. mogen niet in gebreke blijven President Eisenhower heelt woensdag ln een radio- en televisietoe spraak over het Midden-Oosten verklaard, dat de Verenigde Naties druk op Israël moeten uitoefenen om dat land tot ontruiming van het gebied van Gaza en het gebied van de Golf van Akaba, zulks ln over eenstemming met de V.N.-resoluties, te brengen. Zij hebben geen andere keus. De Verenigde Naties mogen niet ln gebreke blijven, aldus de president. De president geloofde niet, dat Israels weigering om de V.N.-re soluties na te komen, genegeerd moet worden, omdat de Verenigde Naties er niet in zijn geslaagd de resoluties uit te voeren waarin de Sowjet-Unie wegens de onderdruk king van de Hongaarse resolutie veroordeeld wordt. Eisenhower zei niet, of de Ver. Staten eventuele sancties van de Ver. Naties zullen steunen. Hij ver klaarde: „De Ver. Staten en andere vrije landen stellen met alle midde len waarover zij beschikken het snode Sowjet-opreden in Hongarije aan de kaak. Het zou met recht een droevige dag zijn, als de Ver. Sta ten ooit zouden menen dat zij Israël aan een zelfde soort morele druk moeten blootstellen als op de Sow jet-Unie toegepast wordt". Men heeft geopperd, aldus de president, dat de Ver. Naties geen maatregelen tegen Israël dienen te nemen, omdat Egypte in het verle den zelf ook de Palestijnse be standsovereenkomst en het inter nationale recht heeft geschonden. Maar „dergelijke schendingen hou den geen rechtvaardiging in voor de gewapende aanval van Israël op Egypte". Men dient er volgens de presi dent ook niet van uit te gaan, dat Egypte de Israëlische scheepvaart door het Suezkanaal en de Golf van Akaba zal verhinderen, als de Israëlische troepen uit Egypte te ruggetrokken zijn. Als Egypte na VOORSTEL VAN CHROESJTSJEF De eerste secretaris van de Sow- Jetrussische communistische partij, Nikita Chroesjtsjef, heeft voorge steld, dat de Amerikaanse en Rus sische troepen worden teruggetrok ken uit alle vreemde landen waar zij thans zijn gelegerd. Hij deed dit voorstel in een in terview verleend aan de Ameri kaanse journalist Joseph Alsop en gepubliceerd in de Europese editie van de New York Herald Tribune. Alle Westeuropese landen zouden hun strijdkrachten, die zij in an dere Europese landen hebben ge legerd, moeten terugtrekken. De Verenigde Staten zouden alle Ame rikaanse strijdkrachten, die zich in Europa en Azië bevinden, moeten terugtrekken en overgaan tot de opruiming van alle militaire bases in het buitenland. Chroesjtsjef zei voorts, dat de Sowjet-Unie haar betrekkingen met de Verenigde Staten wil normali seren. Menon kreeg flauwte Krisjna Menon, de Indiase mi nister zonder portefeuille, is woens dag na het uitspreken van een twee uur durende redevoering over de kwestie-Kasjmier, in elkaar ge zakt. Menon had zijn ziekbed ver laten om voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties te kunnen spreken. Met spoed bracht men hem naar een ziekenkamer op de vijfde verdieping van het secreta riaatsgebouw. de terugtrekking de bestandsover eenkomst of andere internationale verplichtingen zou schenden, zou den de Ver. Naties krachtige maat regelen moeten nemen. Israël eist garanties als voor waarde voor zijn terugtrekking, zo vervolgde Eisenhower, maar als wij er mee instemmen dat de verlan gens van een land bevredigd kun nen worden door een gewapende aanval, zetten wij de klok van de internationale orde terug. „Wy naderen nu het fatale ogen blik waarop wy moeten erkennen, dat de Verenigde Naties niet in staat zyn de vrede in het Midden- Oosten te herstellen, of dat zy met grote kracht de pogingen moeten hernieuwen om een Israëlische te rugtrekking tot stand te brengen. „De toekomst van de Verenigde Na ties en de vrede van het Midden- Oosten staan wellicht op het spel", aldus Elsenhower. Boodschap van Eisenhower aan Israël In goedingelichte V.N.-kringen is vernomen, dat president Eisenho wer woensdagmiddag in een drin gende boodschap aan de Israëlische regering nogmaals heeft aange drongen op terugtrekking van de Israëlische troepen uit het gebied van Gaza en dat van de Golf van Akaba. Later is vernomen dat de Israëli sche regering het Amerikaanse ver zoek verworpen heeft. Premier Ben Goerion zou zijn antwoord telefo nisch aan zijn minister van Buiten landse Zaken, mevr. Meir, in New York hebben doorgegeven. Hongaarse nationale feestdag De Hongaarse regering heeft de 15de maart tot nationale feestdag verklaard; dit is de herdenkingsdag van de revolutie van 1848, die on der het bewind van Rakosi niet ge vierd werd. Haagse burgemeester acht investeringsbeperking voor gemeenten noodlottig Funest voor verzorgingspeil kleine gemeenten De burgemeester van den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, acht het noodlottig voor de gemeenten, dat juist op dit moment een inves teringsbeperking moest worden aangekondigd. De V.N.-commissie voor Hongarije De speciale V.N.-commissie voor Hongarije zal onmiddellijk na be ëindiging van de huidige zitting der Algemene Vergadering naar Euro pa gaan, zo heeft de Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Na ties, Cabot Lodge, woensdag ver klaard. De commissie zal aanvul lend bewijsmateriaal over de Sow- jet-interventie in Hongarije verza melen. Dit zal buiten Hongarije gebeu ren, omdat de Hongaarse regering en de Sowjet-Unie geweigerd heb ben V.N.-waarnemers toe te laten. De telefoon ging... Te Knoxville in de Ameri kaanse staat Tennessee is een staaf dynamiet ontploft bij een theater waar Louis Armstrong speelde voor een gehoor van 2.000 blanken en 1.000 negers. Er werd geen schade aangericht door de ontploffing en niemand werd gewond. De staaf dynamiet werd door onbekende daders vanuit een auto naar het the ater geworpen. Armstrong riep, toen hij de ontploffing hoorde: ,,'t Is niets, mensen, de telefoon gaat". INKRIMPING BRITSE STRIJDKRACHTEN 65.500 man naar huis Groot-Brittannië zal het perso neel van zyn strijdkrachten In het belastingjaar, dat in april a.s. be gint, met 65.500 man verminderen. Dit blijkt uit de voorlopige be groting voor vier of vijf maanden, die de regering woensdag heeft in gediend met het oog op het feit, dat de jaarlijkse begroting pas om streeks vijftien april wordt voor gelegd aan het parlement, dat zich er vaak niet voor juli definitief over uitspreekt Het personeel van het leger wordt met 42.000 man tot 443.000 man verminderd. Het personeel van de luchtmacht met 17.000 man tot 240 duizend man en dat van de marine met 6.500 man tot 121.500 man. De totale omvang van de drie on derdelen van de strijdkrachten zal op deze wijze van 870 000 tot 804.500 man worden besnoeid. De beper king betreft o.a. een vermindering van de Britse strijdkrachten in En geland en de rest van Europa van 340.000 tot 300.000 man. De heer Kolfschoten betoogde dit in een rede, waarmee hij als voor zitter van dit lichaam, de alge mene vergadering en congres van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft geopend. Spreker was tot deze conclusie gekomen, nadat hij had belicht hoe de taak van de gemeenten zich in de laatste jaren steeds meer heeft verdiept en verbreed. Er is nu bij de gemeenten, zo zei de heer Kolf schoten, een bewustwording, die heeft geleid tot het stimuleren van de zeer wenselijke uitvoering van vele taken, en een uit noodzaak ge groeide behoefte tot optrekking van het verzorgingspeil van de kleinere gemeenten: dit alles heeft tot ge volg een noodzakelijkerwijs sterke toeneming van de investeringen der gemeenten. Schier noodlottig is het dat juist op dit moment een in vesteringsbeperking moet worden aangekondigd. Spanningen in oost-Duitsland De Oostduitse minister van staats veiligheid, Ernst Wollweber, heeft voor de televisie in oost-Berlijn ge zegd, dat zijn regering is voorbe reid op plannen voor een opstand. De „Duitse democratische repu bliek" was zo hecht gegrondvest, dat iedere poging tot een omwen teling zou mislukken, aldus de mi nister. Zijn ministerie hield ver scheidene staatsvijandige groepen in het oog, waarvan enige „reeds morgen erop los willen slaan" en andere hun doel langs omwegen trachtten te bereiken. Deze groepen zouden geen van alle succes heb ben. Reeds enige tijd wordt in alle bladen van de communistische partij in oost-Duitsland gewag ge maakt van openlijke bedreigingen tegen de partij en van „contrare volutionaire neigingen" in grote kringen van de bevolking. Herdenking honderdste geboortedag van lord Baden-Powell Op 22, februari wordt door de elf miljoen padvinders en padvindsters over de gehele wereld de honderd ste geboortedag van lord Robert Baden-Powell of Gilwell herdacht. Het hoogtepunt van de herden king in Nederland is een bijeen komst op 23 februari a.s., in de Domkerk te Utrecht, die door H.M. de Koningin zal worden bijge woond. H.M. Koningin Juliana heeft woensdag op paleis Soestdijk de lunch ge bruikt met haar gasten, generaal en mevrouw Norstad, in gezelschap van minister Staf, generaal Hasselman en hun echtgenoten, en mr. van Kleffens. - Op de foto ziet men v.l.n.rir. C Staf, minister van Oorlog en Marine, mevrouw Norstad, generaal B. R P. F. Hasselman, chef van de generale staf, mevrouw Hasselman, mr. E. N. van Kleffens, de per manente Nederlandse vertegenwoordiger bij de N.A.V.O., mevrouw Staf, H.M. de Koningin en generaal L. Norstad HET LANDBOUWSCHAP SPREEKT ZICH UIT OVER DE BESTEDINGSNOTA Totaal-inkomen van de boer gefixeerd In de te 's-Gravenhage gehouden ^ttarbare vergadering van het bestuur van het Landbouwschap is de regeringsnota Inzake beperking van de bestedingen ter sprake ge komen. De voorzitter, de heer H. D. Louwes, die de besprekingen in leidde, stelde vast, dat de verzoe ken van het Landbouwschap om te komen tot een wijziging van de kostprijsreglementen in een bewo gen tijd, tijdens de kabinetscrisis, zijn gekomen. Hij meende, dat men waardering moet hebben voor de wijze, waarop getracht is de ver zoeken in de nota te passen. De al gemene toestand moet ln het oog worden gehouden, maar niettemin moet de nota kritisch en in opbou wende zin worden bekeken. Wat de regering zegt over de beloning van de landarbeid draagt z.i. een inci denteel karakter. Zij houdt zich bezig met de recent ontstane ach terstand, maar ten principale wordt, geen mening gegeven. Het totaal inkomen, dat de boer toevloeit, is op een bepaald bedrag gefixeerd. Dat zal aanleiding geven tot nadere overweging. De wijziging van de landarbei dersionen werkt niet door in de prijzen. Dit is een zaak, die de al gemene aandacht verdient, meende de voorzitter. Ten aanzien van de kwestie der eigenaarslasten bevat de nota geen nadere motivering. In ieder geval zal men z.i. moeten blij ven aandringen op een subsidiere- DE STERFTE IN NEDERLAND Reeds enige jaren op niveau van 7.5 per duizend Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dezer dagen een publikatie uitgegeven met cijfers over de sterfte in ons land gedu rende de periode 1921 t/m 1955. Daaruit blijkt,, dat hoewel ons land in 1921 bijna 7 miljoen inwoners had en thans bijna 11 miljoen zie len telt, het jaarlijks aantal over ledenen rond de 80.000 is gebleven. Deze cijfers wijzen op belangrijk verbeterde sterfte-verhoudingen. Het sterftecijfer per 1000 inwoners bedroeg in 1921 11.4 en in 1955 7.6, hetgeen een vermindering van 33 °/o betekent. Beziet men de sterftecijfers voor de afzonderlijke jaren in de periode 1921-1955, dan blijkt, dat de daling van tijd tot tijd onderbroken is ge weest door jaren met hoge griep- stei'fte enz., en voorts door de aan zienlijke extrasterfte in de oorlogs periode. In 1946 werd echter reeds weer het vooroorlogse peil van 8.5 per 1000 inwoners bereikt. Na een verdere teruggang ligt het sterfte cijfer thans reeds enige jaren op een vrij constant niveau van 7.5 per 1000 inwoners. geling inzake stichting van gebou wen. ■Met betrekking tot" de grondrente neemt de regering andere besluiten, dan in de kringen van de landbouw gewenst worden. Afgewacht moet worden hoa het prijsbeleid door werkt. De sancties tegen Israël De Arabisch-Aziatische groep in de V.N. zal vandaag sancties van de V.N. -tegen Israël eisen als Is raël niet besluit zijn troepen „vol ledig, onmiddellijk en onvoorwaar delijk" uit Gaza en Sjarm El Sjeik aan de Golf van Akaba terug te trekken, aldus heeft Charles Malik, de Libanese minister van Buiten landse Zaken, na een onde2*houd met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor zaken van het Midden-Oosten, William Rountree, verklaard. Malik zei ook, een zeer bemoe digend antwoord van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gekregen te hebben op een verzoek van Libanon om econo mische en militaire hulp van de Verenigde Staten. Wjatsjeslaf Aleksandrowitsj Ma- lysjef, Sowjet-Ruslands eerste des kundige op het gebied van indu striële techniek, is woensdagavond na een ziekbed van een maand te Moskou gestorven, meldt Tass h De Israëlische regering heeft verklaard dat zij zich grote zorg maakt over de activiteit van Egyp tische commandotroepen. In El Arisj, de hoofdstad van Sinaï, was een basis voor deze troepen inge richt. Van daar uit werden zij na een opleiding naar Israëlisch ge bied gezonden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Geen drukkender gevoel dan-'^ |j dat niemand u missen zal. Drie kastelen Moermond By herverkavellngswerkzaamhe- den by Rcncsse zijn enkele maan den geleden restanten gevonden van de zware muren van het in 1297 verwoeste slot Moermond. De werkzaamheden zijn nu aan de andere zijde van het tegenwoor dige kasteel voortgezet en dezer dagen heeft men de, voor de geleer den verrassende, ontdekking ge daan dat er aan de andere zijde van het slot nog restanten van een derde kasteel liggen. Algemeen werd gedacht dat het tegenwoor dige slot gebouwd was in 1340, maar er zal nu een geheel nieuw onderzoek gedaan moeten worden naar de oorsprong van de drie kas telen, die dus aan de mond van het riviertje de Moere gebouwd zijn. Sigaren zelfde prijs Kerftabak duurder? Bij het ministerie van Economi sche Zaken is geen aanvraag inge diend om de prijs van sigaren te mogen verhogen. Van de zijde van het sigarenkartel wordt vernomen, dat het inderdaad in het voorne men ligt de sigaren vooralsnog niet in prijs te verhogen. Er is wel een mogelijkheid, dat de kerftabak duurder wordt Woensdag heeft de kerftabakindustrie bij de minister een verzoek ingediend de prijzen te mogen verhogen. Schrijfster zoek De Britse letterkundige we reld is op zoek naar de 26- jarige Rowena Farre, die na het verschijnen van haar eerste boek, „Seal Morning", verdwenen is en die niet weet dat dit boek een dave rend succes geworden is. Het boek 'geeft het verhaal van zeven jaren van haar jeugd, die zij met een tante in een eenzaam huis aan de barre noordkust van Schotland heeft doorgebracht, temid den van een aantal huisdie ren. Sedert het op 28 januari verscheen, zijn 30.000 exem plaren van het boek ver kocht. Voorts is het bewerkt voor radio en tijdschriften en een Amerikaanse uitgever heeft de publikatier echten voor de Ver. Staten gekocht. Men vermoedt, dat Rowena, die al eens een grote trek tocht door IJsland en noord- Europa heeft gemaakt, een nieuwe zwerftocht is begon nen. r De leider van de democraten in de Amerikaanse Senaat, Johnson, heeft woensdag scherpe kritiek ge oefend op Eisenhowers verklaring, dat de Verenigde Naties geen keu ze hebben en druk op Israël moeten oefenen. Kleine zaken veraangenamen het leven OOK voor de Hongaren op Schouwen-Duiveland Uitnodigingen, bijdragen, alles is welkom Kleine geschenken onderhouden de vriendschap, is een aan de Franse taal ontleend spreekwoord, dat ze ker veel waarheid bevat. Het zijn dikwijls kleine bijkomstige dingen, die het leven veraangenamen en juist aan deze kleine dingen ont breekt het de Hongaren die thans in de kampen op Schouwen-Dui veland op hun overtocht naar Ca nada zitten te wachten. Toen enige maanden geleden 19 Hongaren terecht kwamen in een kamp dat wel 140 mensen kan her bergen, kreeg ieder een eigen ka mer en was er van een „kampsfeer" weinig te merken, maar wanneer ruim 80 personen in dezelfde ruim te moeten verblijven, dan krijgt men veel meer het kamp-idee, dat zo kenmerkend is voor „verplaat ste personen". Zeker, deze mensen worden behoorlijk gevoed en heb ben een goede gelegenheid om te slapen en een goed verwarmd ver blijf, maar zij hebben slechts een beperkt zakgeld. Het zijn de kleine dingen, die het leven veraangenamen die ze mis sen moeten en daarom wordt op de burgerij en op de gehele samenle ving van ons eiland een beroep ge daan, om deze transit-Hongaren het verblijf in Nederland en speci aal op ons eiland aangenaam te ma ken. Het liefst ontvangt het Rode Kruis-comité geld, maar ook andere bijdragen zijn welkom, terwijl ver enigingen deze mensen eens zouden kunnen uitnodigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1