r Renesse staat voor enkele belangrijke uit te voeren kapitaalswerken Kruidenkracht! Twintig woningen bestedingklaar voor 1 april In de afgelopen week kwam de gemeenteraad, onder voorzitter schap van burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens bijeen. Onder de ingekomen stukken bevond zich o.a. een dankbetuiging van de kerkvoogdij voor de medewerking der raad welke bij restauratie van de kerk werd ondervonden. Een schrijven van de heer K. J. Goed- bloed met het verzoek om alsnog een parkeerterrein voor zijn gara ge aan te laten leggen werd voor kennisgeving aangenomen. Een dankbetuiging was ingekomen van de Stichting Z.V.U. te Middelburg voor de door de raad toegezegde garantie (f 100), welke intussen niet meer nodig is, voor de op 20 februari a.s. te Zierikzee te geven operavoorstelling. Goedgekeurd door G.S. werd het afstaan van het terrein voor het plaatsen van een benzinepomp aan de firma Gil- Jamse en de verhuur van een strook grond aan de heer L. van Kooten. Eenstemmig ging de raad akkoord met de verhoging van het salaris der wethouders met in gang van 1 jan. 1957 tot f 450. Om gegronde redenen werd een ver zoek tot ontheffing van een plaat selijke belasting verleend. Op ver zoek van de culturele vereniging „Renesse" werd overgegaan tot het lidmaatschap van de Nederlandse Amateur Toneel Unie. Aan de Bond voor veilig verkeer afd. Re nesse werd een jaarlijkse bijdrage van 5 toegekend. Hierna kwam de begroting 1957 a^n de ox-de. De rapporteur van de raadscom missie, de heer C. Dorreman, bracht verslag uit en sprak er zijn voldoening over uit dat de begro ting sluitend kon worden gemaakt, de heer J. de Jong dankende voor de samenstelling en uitvoerige toe lichting. De commissie vroeg wel het college van b. en w. de nodige aandacht te besteden aan de uit breiding van het lichtnet, zo spoe dig mogelijk met de aanleg van het sportterrein een aanvang te maken, de verbreding van de laan bij het doortrekken van de Zee weg. De voorzitter zegt dat al deze werken de volle aandacht van het college hebben. Andere werken Als de belangrijkste werken wel ke thans op het programma staan noemde hij op: 1. de bouw van de kleuterschool: 2. aanleg van het sportterrein; 3. de rioolzuiverings installatie: 4. aanleg van het zwem bad; 5. bouw o.l. school en kam peerterrein. Zo gauw als de nodige gelegenheid hiervoor is zal de ver betering van de straatverlichtiixg ook ter hand worden genomen. Daar verder geen op- of aanmer kingen door de raad op de begro ting werden gedaan, werd deze on gewijzigd vastgesteld. Het bedrag per leerling openbare school voor 1957 werd op f 34,47 vastgesteld. Op voorstel van B. en W. werd overgegaan tot intrekking van het vroeger genomen raadsbesluit aan wijzing voorrangssplitsing Kromme Reke-Korte Reke, daar thans door omlegging het uitzicht beter is ge worden. Een schrijven van het ge meentebestuur van Brouwershaven werd vervolgens besproken, om aan vertegenwoordigers van de ge meente in het bestuur van de Beatrixschool te verzoeken ken baar te maken, dat prijs wordt ge steld op het in het leven roepen van een commissie van onderzoek naar de mogelijkheid tot verbou wing van het ziekenhuis te Noord- gouwe tot b.l.o. school. De heer Stevense vroeg zich af of hiermede het oorspronkelijk geno men plan tot huisvesting van inva lide ouden van dagen niet in het gedrang komt. Wethouder van Klooster zag dit bejaardentehuis het liefst, in verband met bezoek, het krijgen van verplegend perso neel en doktershulp, in Zierikzee geplaatst. De voorzitter gaf hierna nog een uitvoerige toelichting over de hui dige huisvesting van de leerlingen der b.l.o. school, die onhoudbaar is. De heer Stevense waarschuwde er verder nog voor, dat moet wor den opgelet dat hier geen eigen principiële kwesties worden uitge speeld. Z.h.s. gaat men hierna ac- coord met het voorstel van Brou wershaven. In verband met toetreding tot de reinigingsdienst Duiveland zal moe ten worden overgegaan tot het ma ken van een nieuwe regeling, die in principe een verschil heeft met de huidige, gelijk aan de andere aangesloten gemeenten. Als afge vaardigde naar de reinigingsdienst Duiveland werden aangewezen de burgemeester en wethouder de Roo. De verjaardag van prinses Marijke Naar het secretariaat van Prin ses Wilhelmina mededeelt, zal Prin ses Wilhelmina zondag op het pa leis Soestdijk vexioeven, om daar met het koninklijk gezin de ver jaardag van Prinses Marijke te vie ren. Deze dag is wegens de school plichten van de jongste prinses maandag niet in familiekring ge vierd. Voor zomergasten blijken nog geen vuilnisemmers te zijn uitgereikt. De betaling hiervan is voorlopig vastgesteld op f 3 per emmer. De heer C. Dorreman werd benoemd als vertegenwoordiger bij de Stich ting Werkplaats Schouwen-Duive- land en als plaatsvervanger de burgemeester. De gemeentegronden De percelen grond, die eigendom zijn van de gemeente, zijn onder gebracht bij het beheer landbouw gronden, die de pacht weer aan de gemeente afdraagt. Deze gronden maken samen 5l& 6 ha. uit Het oude verenigingsgebouw is bestemd voor de ontvanger. De leden zijn over de verbetering tevreden. Be sloten wordt naast zg volkstuin tjes een speelweide voor de school kinderen aan te leggen. Tegen het verschuiven van enkele volkstuin tjes bestaat geen bezwaar. De prijs voor de tuintjes wordt voor 1957 vastgesteld op f 5. Akkoord wordt gegaan met de advies-verordening opgesteld door de Vereniging van kustbadplaatsen t.b.v. de statistiek. Besloten wordt voor de secretarie vier stalen bureaus aan te schaffen. De kosten zullen over drie jaar uit gesmeerd worden. De raad gaat ak koord met de voorlopige regeling t.av. de kampeerverordening. De raad gaat hierna over in besloten zitting. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat wegens ziekte van het schoolhoofd de heer J. M. de Nooyer de heer Vlaander te Haamstede tijdelijk diens plaats in neemt. Als waarnemend hoofd fun geert thans de heer J. L Kriste- lijn. Inzake de beplanting zal ad vies worden gevraagd van een land schapsarchitect. Een strook grond achter de Noorse woningen zal worden afgestaan aan de Stichting 1940-1945. De raad machtigt het college de toegewezen twintig wo ningen voor 1 april bestedlngsklaar te maken. Deze woningen zullen verrijzen in de Hogenboompolder, daar hier reeds licht- en waterlei dingen zijn aangebracht. De heer Westhoeve spreekt zijn verwonde ring uit over het hoge profiel van de dijk achter de Noorse woningen ten behoeve van het zwembad. B en w. verwachten dat de dijk nog wel zal inklinken. Wethouder v. d. Klooster geeft hierna een uitvoe rige uiteenzetting over de beplan ting van de Capelweg en een strook aan de kant van de Zeeweg De raad gaat akkoord met het plan. Getracht zal worden voor deze be planting compost te verkrijgen. De rondvraag Bij de rondvi-aag vraagt de heer Westhoeve waarom is afgeweken van het oorspronkelijk bestratings plan tegen de woningen aan van het pad rond het dorp. Besloten i3 een recht pad aan te leggen (in verband met de financiën), met dit verschil dat bij winkels tot tegen de gevels zal worden bestraat. De heer Padmos informeert naar de vorderingen met de bushalte op het dorpsplein. De voorzitter zegt dat hiervoor nog geen oplossing is ge vonden Wethouder de Roo acht een oplossing de overkapping van de zg. bakkersgang tussen de wo ningen van de heren Goedbloed en Bienefelt. Voor de voetgangers kan aan de achterzijde een deur wor den aangebracht. De raad ziet hier weinig van terecht komen. Wet houder de Roo stelt dan voor het wachtlokaal in het verlengde van de gevel van het pand Goedbloed te plaatsen. De zaak zal nader wor den bezien. De heer Padmos vraagt verder naar het sportterrein. De Heide Maatschappij blijkt hiermede nog niet klaar te zijn. De kosten worden geschat op een halve ton. iGriK7.ee Nieuwe loot aan verenigingsstam Konijnenhoudersveren. „Schouwen-Duiveland" In café Pankow werd zaterdag een konijnenfokkersvereniging op gericht, die de naam zal dragen Konij nenhoudersvereniging „Schou- wen-Duiveland". De belangstelling voor deze jongste loot aan de ver enigingsstam was groot en een flink aantal leden trad toe. De con tributie is laag gehouden, zodat het lidmaatschap voor niemand een be zwaar behoeft te zijn. Getracht zal worden een aantal donateurs en steunverlenende leden te verwer ven. Doel der vereniging is het be vorderen van de kwaliteit en het veredelen van tamme konijnen en het regelen en uitgeven of erken nen van bepaalde rassen der konij nen, tevens het opmaken en vast stellen van standaards voor alle konijnenrassen, het voeren van een konijnenstamboek en het houden van tentoonstellingen en lezingen. Een voorlopig bestuur is gekozen, onder voorzitterschap van de heer A. Volkeri. Deze blijft optreden als contactman in afwachting van de beslissing m.bt. de nieuwe vereni ging van de landelijke bond. S?yansland Rode Kruisspelers brachten „Het witte Legioen" De Rode Kruis-spelers te Mid delburg hebben zaterdagavond in het verenigingsgebouw met groot succes het stuk „Het witte legioen" opgevoerd, voor een geheel gevulde zaal. De bijeenkomst werd geopend door de heer Heule, die Inzonder heid de Kringsecretaris, de heer Constandse en de spelers verwel komde. In een toespraak belichtte de heer Constandse enkele aspecten van het Rode Kruis-werk en deel de mede, dat er op Schouwen-Dui- veland thans drie kolonnes zijn, die bij eventuele rampen de helpende hand kunnen bieden. Spr. verheug de" zich over de grote belangstel ling, waarin zich ook het lidmaat schap van vrijwel alle gezinshoof den weerspiegelde. Voor de 18e maal in successie voerden de Rode Kruisspelers daarop „Het witte legioen" op. Het stuk is opgebouwd rond het gegeven van een tweetal zusters in een ziekenhuis, waarvan de één met geraffineerde middelen de promotie van de ander poogt te voorkomen. Een onverwachte wen ding aan het slot brengt de rehabi litatie van de ten onrechte beschul digde verpleegster. Een stimulans voor het Rode Kruiswerk is dit stuk zonder meer en gelet op de cli max in de spanning was de grote aandacht van het publiek verklaar baar. De heer Heule was de tolk van allen, toen hij in welgekozen bewoordingen de heer Constandse als vertegenwoordiger van de spe lers hartelijk dankte voor het ge- bodene. De heer Constandse dankte zijnerzijds voor de aangename ont vangst te Sirjansland. Na afloop werd een bestuursverkiezing ge houden. De uitslag van de stem ming was als volgt: voorzitter A. Heule; penningmeester L. Klink; bestuursleden. L. Dorst JohzJ. opj 't Hof en P. Heijboer. Dit pas ge vormde bestuur maakte tegelijk plannen om in het voorjaar nog een Rode Kruisfilm te projecteren Ge dacht werd aan de zeer mooie film „De laatste brug". 5#"r/iruifxisse Ook „Huize gezelligheid" heeft zijn clublied De ouden van dagen van Brui- nisse konden het natuux-lijk niet op zich laten zitten, dat men te Oos- terland een clublied had gedicht, wat op de bejaardensociëteit was voorgedragen en gezongen. Daarom werd door mevr. Wiebrens-Beek- man fluks een Bruinisser clublied gedicht, dat men op de bejaarden bijeenkomst van vorige week heeft gezongen op de wijs van „In naam van Oranje". Alles wat men op de bejaarden sociëteit, die men „Huize Gezellig heid" heeft genoemd, zoal doet, wox-dt in dit lied naar voren ge bracht en het eindigt met een lang leve de oudjes van Bru. Het eerste en laatste couplet; staan hieronder afgedrukt. Bruinisse heeft even als elders in 't land,. Zijn zorg aan bejaarden gewijd.. En om de veertien dagen, dan komen we saam In „Huize Gezelligheid". We zien vol verlangen weer uit naar dit uur Want altijd maar thuis zijn, verveelt op de duur. We komen dus trouw iedere keer, Met regen, maar ook met mooi weer. Zo'n club op een dorp is een prachtig idee, Men hoorde dat vroeger zo niet. Nu komt men daar samen, bespreekt met elkaar, Zijn vreugd en soms ook het verdriet.. We hopen dat onze club lang zal bestaan. Al is het natuurlek een komen en gaan. Tot afscheid zingen we daarom nu, Lang leve de oudjes van Bru. Wijze: In naam van Oranje, doe open de poort. De stafchef van het Hongaarse leger, generaal Ferenc Ugrai, heeft meegedeeld, dat de dienstplichtigen die in 1936 geboren zijn, zich tegen tien maart moeten melden. Spoe dig daarna zullen zij onder de wa penen worden geroepen, aldus meldt „Nepszabadsag", het orgaan van de Hongaarse communistische partij. Al is Parijs nog steeds het „Mekka van de mode", toch spreken ook de Londense ontwerpers meer en meer een woordje mee op mode-gebied. Deze foto-combinatie toont een greep uit de Londense ontwerpen voor de komende lente. Links: Versailles heet deze baljurk van Norman Hartnell, gemaakt van rose satijn en bezet met juwelen en lovertjes; een nieuwe vondst is de combinatie van de opgezette rozen met het borduurwerk. Midden: uit wit zijden jersey maakte Hartnell voor het komende voorjaar deze flatteuze Ascot-jurk met ingewikkelde plooien- combinaties, die niettemin de vloeiende lijnen sterk doen uitkomen. Rechts: elegant zijn deze zwart-wit geruite mantel en jurk uit de col lectie van Digby Morton, gemaakt van organza en getiteld „Pitter Patter", opvallend zijn de brede band om de taille en het V-vonnige lijfje. Ingezonden mededeling In krulden rit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor ment en dier DE bron, óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist je». verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN. Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist A f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden. Plechtige uitvaart Toscanini Duizenden Italianen hebben gis teren diep onder de indruk van het verscheiden van maestro Arturo Toscanini, de laatste eer bewezen aan hun grote landgenoot. Het stof felijk overschot van de wereldbe roemde dirigent rustte gedurende enkele uren in de foyer van de Sca la, het operagebouw, waar Ttfscani- ni zijn eerste triomfen heeft ge vierd Na aankomst uit Amerika werd het stoffelijk overschot over gebracht naar het gebouw van de Scala, waarna het onder overwel digende belangstelling werd bijge zet in de familiekapel op het kerk hof van Milaan. Land-. De consumptie-aardappelen De hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap heeft opnieuw met klem bij het Produktschap voor Aardappelen aangedrongen op het voeren van een daadwerkelijk marktordenend beleid, waarbij dient te worden gestreefd naar enige stabilisatie van het prijspeil voor consumptie-aardappelen. In verband met het onbevredi gende prijsverloop acht de hoofd afdeling het noodzakelijk dat ten spoedigste prijsstimulei-ende maat regelen worden getroffen met be hulp van de gelden van het Con- sumptie-aai-dappel egalisatie fonds. a De Nederlandse kapperbond zal een congres houden op dinsdag 2 april 1957 in het American hotel te Amsterdam. 'iki Het 100-jarige Gasbedrijf Met betrekking tot het in maart te vieren 100-jarig jubileum van het Gemeentelijk Gasbedrijf, ver nemen wij dat het in het voorne men ligt een receptie te houden voor de oud-raadsleden. De raads leden zullen elkaar treffen aan een diner in een der plaatselijke res taurants. HET WEEKOVERZICHT Koude luchtmassa's bedekken een groot deel van west-Europa. De koude lucht is, vooral boven het water van de Noordzee, dat voor onze kust temperaturen heeft van zes tot acht gx-aden, onstabiel. Er vox'men zich daardoor gemakke lijk buien, die van hagel en natte sneeuw gepaard gaan. Deze buien komen vooral voor in kleine sto ringen, waarvan er dinsdagmox'gen juist één voor onze kust was gele gen. Een ander storinkje lag toen ten zuiden van Ierland. Het laat zich aanzien, dat dit laatste zich in ongeveer oostelijke richting zal verplaatsen en woensdag in de loop Tamelijk koud Vex-wachting tot woensdagavond: Aanvankelijk opklaringen en hier en daar mist, licht toenemende be wolking, plaatselijk enige regen of sneeuw; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; weinig vex-andering in tempex-atuur. 20 febr. Zon op 7.48, onder 18.05. Maan op 0.56, onder 10.07. 21 febr. Zon op 7.46, onder 18.07. Maan op 2.04, onder 10.45. Laatste kwartier: 21 febr. te 13.18. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 febx\ 7.12 v.m. 19.43 n.rn. 21 febx\ 7.55 v.m. 20.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 febr. 6.51 v.m. 19.14 n.m. 21 febr. 7.36 v.m. 20.05 n.m. Doodtij: 23 februari. ons land een buiig karakter geven, in de nacht van dinsdag op woens- van de dag opnieuw het weer in dag zullen opklaringen voorkomen, tijdens welke de temperaturen plaatselijk tot verschillende graden onder het vriespunt kunnen dalen. Ingezonden mededeling Douches - Lingerie - Metafysisch raden Geitemelk - Eigen King Size en Rente Er waren twee mannen in een Duivelands badhuis, die hun ver schoning beiden in een actatas met zich voerden. De belangstelling voor de douches was groot en daarom moesten de beide heren wachten. Ze waren onafhankelijk van elkaar gekomen en kenden elkaar waar schijnlijk niet. Vrijwel gelijktijdig kwamen twee badhokjes vrij en het badfeest kon beginnen. Toen er vol doende water op het altaar der reinheid was geplengd, schoot de eerste man, kort en gezet in een lange feestelijke pantalon en in een dito ander kledingstuk dat hem als een soutane om de nauwelijks droge schouders wapperde. De man foe terde zachtjes op zijn vrouw, dat zij hem met zo'n vreemdsoortige ver zameling lingerie het badhuis had ingejaagd. In een ander badhokje, speelde zich een spiegelbeeldige vertoning af. Daar poogde een lan ge man zich in een soort bakkers broekje te „wurmen", terwijl de rest, nu ja, U begrijpt het mei. Die man foeterde ook op z'n vrouw, die hem met zo'n vreemdsoortige verzameling lingerie het badhuis had ingejaagd. Toen de sokjes wa ren aangedaan, de dasjes waren ge strikt, de schoenen aangeschoteii en de costuums de (toen wèl droge) schouders sierden, stapten beide mannen uit hun cabines en keken elkaar aan. Er was een metafysisch raden van elkanders gedachten en even later zag het publiek beide mannen weer in hun badhokjes uerdtojjuen. Hoe het toen verder is geregeld, weet Eilandman niet zo precies, maar 't zal wel voor el kaar zijn gekomen. Hoeveel mensen bang zijn voor de „voorjaarsuitlopertjes" weet Eilandman niet zo. Wel mooi na tuurlijk, die eerste pogingen van de crocussen om eens uit de don kere aarde te kruipen en het dap per begin van allerlei knoppen, maar het is nog zo angstig vroeg en hoeveel' zal er nog zwart vrie zen? Overige7is geeft de mildheid van moeder natuur nieuwe com penserende mogelijkheden in ver band met de bestedingsnota. Eiland- iman schaamt zich er niet voor, 'maar hij gaat zijn (herverkaveldc) bleek wat vergroten en daar een geit stationeren. Geitemelk is rijk aan vitaminen, aan vet ten en ei- witten en zo kan men dus zonder schade het dubbeltje ontlopen, dat op de koemelkprijs wordt gelegd. Misschien wordt het ook nog wel een „eigen teeltje" in de (herverka- velde) tuin, maar dat zal sterk van de zonnekracht afhangen. Die wil in „onze" zomers wel eens gering 2tfn. Wil dat deze keer wat mee zitten dan is een pure-mild King size van eigen teelt een 'kans het „andere dubbeltje" van het roker tje mis te lopen. Hier dus een reële poging de konsekwenties van de bestedingsnota te ontgaan. Met de P.T.T.-tarieven is het moeilijker. Ach, de postbode zal er zijn glim lach wel bij overhouden, maar er ware toch aan te denken de brie- pen voortaan zelf te gaan bezor gen, als een soort „opa Schram II". wandelend de wereld door, tevre den met de zon, de bloemen en de blauwe lucht, want de laatste be taalt - volgens een bekend filoso fisch grapje, toch ook rente. Nu, wat wil men dan nog meer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2