DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZWARTE TERREUR OVER HONGARIJE Moskou wroet ook in Ethiopi ue Veel verzet ook in oost-Duitsland Werk in Suezkanaal loopt af NOG VELE VRAGEN ROND DE NOTA OP DE BESTEDINGSBEPERKING Eisenhower breekt zijn vakantie af Eban voor overleg naar Israël TOENEMEND PRATEN OVER VERMINDERING VAN STRIJDKRACHTEN TELEURSTELLEND" DINSDAG 19 FEBRUARI 1957 No. 18108 113e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.90. per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (ma*. 15 mm.) I t,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-16S9 - «au REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, TèT.~32i na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Arrestaties en „rechtszaken" van en tegen de vrijheidsstrijders Volgens in Wenen ontvangen Hongaarse persberichten zijn er in de tweede helft van de vorige week ongeveer 62 mensen in Hongarije door de politie gearresteerd. „Esti Hirlap" meldt, dat de po litie te Boedapest negentien vrou wen, acht mannen en vier voor- mulige gevangenen heeft aangehou den. „Nepakarta" schrijft, dat twee mannen zijn gearresteerd wegens het belasteren van de volksdemo cratie en het smeden van plannen om verscheidene communisten te vermoorden. Bij het doorzoeken van een stu dentenhuis in Boedapest zijn 13 studenten en een hoogleraar gevan gen genomen. De studenten zijn la ter vrijgelaten maar de professor bleef in arrest, omdat men op zijn kamer pamfletten had gevonden. „Nepszabadsag" deelde mede, dat er in Nagykata 14 mensen zijn ge arresteerd, die binnenkort voor een militaire rechtbank zullen moeten verschijnen op beschuldiging van sabotage. De 25-jarige medische studente Olina Toth heeft maandag in Boe dapest, waar zij met tien mannen terechtstaat op beschuldiging van moord, poging tot moord, ophitsing en het verbergen van wapens, be kend dat zij in november in een ziekenhuis in Boedapest een man gedood heeft, van wie haar was Volgens een bericht van de New York Times uit Addis Abeba heeft keizer Haile Selassie Egypte be schuldigd van ophitsing tot opstand in Ethiopië. De Egyptische rege ring zou de grote Mohammedaanse minderheid in Ethiopië opstoken. Volgens Ethiopische ambtenaren spreekt de propaganda uit Cairo van mishandeling van Mohamme danen. Het doel van de Egyptische campagne zou zijn, de Mohamme daanse gebieden in Zuidoost-Ethio- pië af te scheiden en deze bij een „groter Somaliland" te voegen, dat ondergeschikt zou zijn aan Egypte. Ondergrondse organisa ties in China Er zijn 210 anti-communistische ondergrondse organisaties werk zaam op het vasteland van China, aldus schrijft het nationalistische blad „Hsin Sjeng Pao" maandag. In het afgelopen jaar hebben deze organisaties volgens het blad vele duizenden opstandige acties op touw gezet. De activiteit van deze groepen omvat: moord, sta king, spionage, vernieling van mi litaire uitrusting en sabotage. Het communisme beu In alle organen van de Oostduit- se communistische partij wordt op het ogenblik toegegeven, dat er zo wel in als buiten de partij veel ver zet is tegen het communistische be wind en dat er sprake is van een „directe anti-Russische campagne" in alle lagen van de bevolking. Er zijn aanwijzingen, dat de oppositie sinds de volksopstand van zeven tien juni 1953 nog nooit zo sterk is geweest als thans. Van communistische zijde wordt gesproken van „revisionistische en contra-revolutionaire tendenties". Eenstemmig zijn de comunistische bladen van oordeel, dat een deel van de partijleden tegenover de kritiek en de scherpe aanvallen op de politiek ten aanzien van de in dustrie en de landbouw geen krach tig „klassestandpunt" innemen. In het district Chenitz gelukt het, vol gens het plaatselijke partijbestuur, nauwelijks meer, nieuwe partijle den te werven. De theorieën betref fende een nationaal communisme vinden in dit gebied steeds meer aanhangers. De militaire commandant van Atjeh, luitenant-kolonel Sjamaun Gaharu, heeft maandag bekend ge maakt, dat met ingang van 15 fe bruari de staat van oorlog en be leg in Atjeh is afgekondigd. Hij verklaarde te hopen, dat hierdoor een einde zal kunnen komen aan de reeds vier jaren durende op stand van de Darul rslam-bewe- ging in Atjeh. meegedeeld, dat hij tot de geheime politie behoorde. Zij had het eerst tweemaal door middel van een in jectie geprobeerd. Toen dat niet af doende was, had zij de man door het hart gestoken met een mes. „Ik voelde, dat ik hem moest doden", zei beklaagde. NAV O-opperbe vel- kebber in Nederland Met een „Constellation" van de Amerikaanse luchtmacht is gister middag op het vliegveld Valken burg aangekomen generaal Lauris Norstad, opperbevelhebber der Na- vo-strijdkrachten in Europa. De generaal was in gezelschap van zijn echtgenote en van het hoofd van de gecombineerde Nederlandse per manente vertegenwoordiging bij de N.A.V.O. te Parijs, mr, E. N. van Klef fens. Ter begroeting van generaal Nor- stad waren o.m. op het vliegveld aanwezig generaal B. R. P. F. Has- selman, chef van de generale staf en vice-admiraal H. H. L. Pröpper, bevelhebber der zeestrijdkrachten. Nederlands varend materieel keert naar huis terug Hedenochtend is de motorsleep boot „Poolzee" die deelgenomen heeft aan de werkzaamheden in het Suezkanaal, in de thuishaven Maassluis aangekomen. De „Poolzee" is de eerste van de sleepboten uit deze actie, welke in de thuishaven terugkeert. Wel is de „Zwarte Zee" eerder vertrokken, maar deze boot is thans bezig de Italiaanse „Mare Nostrum" van Ca sablanca naar Genua te slepen. De „Gele Zee", die ook aan de wrakopruiming heeft deelgenomen, is, op weg naar Rotterdam, te Gi braltar aangekomen. De „Tyne" is donderdag jl. naar Rotterdam vertrokken, nadat gene raal Wheeler aan boord de lunch had gebruikt en in een toespraak tot de bemanning zijn lof en dank aan de bemanning had betuigd. Op het ogenblik zijn nog in het Suezkanaal werkzaam de sleepbo ten „Blankenburg", „Atlas" en „Al- blasserdam" en de bergingsvaartui gen „Arend", „Condor", „Walrus', „Zeehond" en „Bruinvis", en verder 12 heftanks. Deze bergingsvaartui gen zijn het eigendom van de doch teronderneming van W. A. van den Tak's bergingsbedrijf. Mej. Ine S. Hooftman, stewardesse van de K.L.M., heeft maandagochtend op het palels Soestdijk aan Prinses Marijke een pop in stewardesse uniform aangeboden als geschenk op haar tiende verjaardag. De pop was een cadeau van de Vereniging van K.L.M.-stewardessen. - De foto toont het moment van de overhandiging. DE BESTEPINGSNOTA Zekere voldoening zonder voldaanheid in kringen van de landbouw Blokkering eigcnaarslasten ongunstig ontvangen Een zekere voldoening zonder voldaanheid echter, heerst in lei dende landbouwkringen over de bestedingsnota en de daarin ver vatte financiële plannen voor de landbouw. Het voornemen echter een deel der thans toegerekende eigenaars- lasten te blokkeren, is in minder goede aarde gevallen. Eén der te gen-argumenten is, dat tal van be staande bedrijfsgebouwen reeds zo zeer onder gebrek aan onderhoud hebben geleden, dat iedere beschik bare cent er zo gauw mogelijk aan moet worden besteed. Wel wordt Tweede Kamer wil nota spoedig behandelen Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in zijn te Utrecht gehouden vergadering een eerste bespreking gewijd aan de regeringsnota inzake de beste dingen. Deze bespreking kon, naar werd medegedeeld, tot slechts zeer voor lopige conclusies leiden, omdat het een zeer ingrijpende aangelegen heid betreft. In dit verband heeft het de aan dacht van het verbondsbestuur van het C. N. V. getrokken, dat de Tweede Kamer heeft besloten reeds volgende week de nota te behan delen. Het vraagt zich af of in zo korte tijd het georganiseerde be drijfsleven voldoende gelegenheid zal kunnen vinden van een gefun deerd oordeel over de bestedings nota te doen blijken. Wat de inhoud van de nota be treft, vestigt het verbondsbestuur er de aandacht op, dat er ten aan zien van de stijging van de kosten van levensonderhoud met 6.8 pro cent, een aantal vragen rijzen. B Bij een felle brand in een tehuis voor ouden van dagen te Warren- ton in de Amerikaanse staat Mis souri zijn zondag 70 mensen om het leven gekomen. Soeleiman Naboelsi, de premier van Jordanië, heeft maandag mee gedeeld, dat zijn regering stappen zal ondernemen om te komen tot een statenbond tussen Syrië, Egyp te, Saoedi-Arablë en Jordanië. Zijn in dit cijfer de prijsverho gingen die hebben plaats gevonden buiten de regeringsmaatregelen om, in gecalculeerd? Wat stelt de rege ring zich voor met betrekking tot de strikte handhaving van de prijs- stabilisatiepolitiek, zulks mede in verband met het regeringsvoorne men de vennootschapsbelasting met vier punten te verhogen, in plaats van met twee, zoals in het S.E.R.- advies is voorzien? Voorts rijst, volgens het C.N.V., de vraag of de voorziene looncom- pensatie voor de aanstaande huur verhoging voldoende zal zijn, te meer daar nu blijkt dat de regering voornemens is de huurverhoging gepaard te doen gaan met een reëele verzwaring van de perso nele belasting. Onbeschadigde U-boot gevonden Bij toeval hebben duikers maan dag bij Flensburg op dertig meter diepte een volkomen onbeschadigde Duitse Duikboot gevonden, die in 1945 door zijn commandant tot zin ken was gebracht. Het was een vaartuig van een nieuw type, waar van er pas één in de vaart was. Het zal in mei geborgen worden en ter beschikking van het Westduitse ministerie van defensie worden ge steld. Twee kleinere Duitse duik boten, die onlangs in de Oostzee zijn geborgen, worden op het ogen blik voor de vaart gereed gemaakt. erkend, dat de overheid het recht heeft aan subsidies en garanties voorwaarden te verbinden, doch men acht deze voorwaarde wel zeer rigoureus. Aangezien dit blokke ringsplan nog verder moet worden uitgewerkt, waarbij o.m. omvang en termijnen ter sprake moeten ko men, wensen velen vooralsnog een afwachtende houding aan te nemen. In kringen van werkgevers en werknemers is men teleurgesteld over de verklaring van minister Suurhoff, dat de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst van mei a.s. niet op werkclassificatie zal berus ten, omdat naar mening van deze minister de resultaten van de aan vankelijke werkclassificatie nog eens onder de loep moeten worden genomen. President Eisenhower heeft maan dag besloten zijn vakantie af te breken en vandaag (dinsdag) naar Washington terug te keren voor besprekingen over de crisis in het Midden-Oosten. De perssecretaris van de presi dent, Hagerty, heeft vragenstellers geantwoord, dat het besluit niet is ingegeven door onverdachte ge beurtenissen. President Eisenhower keerde terug omdat hij in Washing ton wil zijn als de Vef&nigde Na ties beraadslagen over stappen om Israël tot ontruiming van het ge hele Egyptische gebied te bewegen. Dit debat zal donderdag beginnen. De Israëlische ambassadeur in de Verenigde Staten, Abba Eban, is gisteren voor onmiddellijk overleg naar Israël ontboden. De premier van Israël, David Ben-Goerion, besloot de toespraak, die hij maandag in het parlement over de mislukking van de onder handelingen met de V.S. zou hou den, uit te stellen. Deze onderhan delingen betroffen de Amerikaanse voorstellen voor terugtrekking der Israëlische troepen uit Egypte. Eban heeft in de afgelopen week besprekingen over dit onderwerp gevoerd met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, John Foiter Duller Sigaretten een dubbeltje duurder Naar het A.N.P. verneemt worden de sigaretten per 1 maart een dub beltje per pakje van 20 stuks duur der. Oude voorraden mogen voor de oude prijs worden uitverkocht, zodat daarop de prijsverhoging niet zal vallen. Deze stijging van de verkoops prijs is na overleg tussen de minis ter v. Economische Zaken, sigaret- tenfabrikanten en sigarettenimpor- teurs tot stand gekomen. De ver hoging geldt alle prijsklassen. De prijsverhoging bleek een nood zakelijk gevolg van het voortdu rend oplopen van de prijzen van ruwe tabak op de wereldmarkt, met name ook gedurende de laat ste maanden. Opgemerkt zij, dat de prijzen van sigaretten sedert 1951 gelijk zijn gebleven. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wilt ge iemand goed leren kennen, geef hem macht. kleintjes uit Ket t'it\nenlap.d 's-GRAVENHAGE Op het mini- sterie van Zaken Overzee heeft mi nister C. Staf, die geruime tijd de leiding van het departement heeft waargenomen, deze overgedragen aan minister G. Ph. Helders. Ver volgens heeft de secretaris-generaal verscheidene hoofdambtenaren van het departement aan de nieuwe mi nister voorgesteld. ROTTERDAM. In een chocolade en suikerwerkfabriek aan de Wil- lebrordusstraat heeft zich een on geval voorgedaan dat het leven heeft gekost aan de 42-jarige ex pediteur J. A. van Os. DEN HELDER. Gistermiddag zijn in de oude haven „Het Nieuwe Diep" te Den Helder twee mijnen vegers van de Koninklijke Marine met elkaar in aanvaring geweest. 's-GRAVENHAGE. Op uitnodi ging van het Europese Produktivi- leitscentrum, gevestigd te Parijs, vertrekt op 22 februari 1957 Ir. J. M. A. Penders, inspecteur van de Nederlandse landbouwvoorlichting, voor een maand als adviseur naar Sardinië. NIJMEGEN. Onder zijn auto, heeft men op de Graafseweg na bij de brug over het Maas en Waal kanaal het stoffelijk overschot ge vonden van de heer M. H. J. San ders, tandai'ts te Wijchen bij Nij megen. De auto lag over een grep pel langs de weg. De politie neemt aan, dat de wagen van de heer S. in de afgelopen nacht geslipt is door de plotselinge gladheid. 's-GRAVENHAGE. Met finan ciële steun van de Nederlandse or ganisatie voor zuiver wetenschap pelijk onderzoek is dr. A. Klasens, conservator aan het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden, een eigen opgraving begonnen in Egypte en. wel in de omgeving van het dorpje Aboe-Roasch, ongeveer tien kilo meter ten noorden van de pirami den van Gize aan de rand van de woestijn. Bij Aboe-Roasch bevindt zich een uitgestrekt grafveld uit de archaïsche periode (eerste tot twee de dynastie: ongeveer 3.000 jaar voor Christus). Generaal Norstad: Opperbevelhebber tevreden over Nederland Na gistermiddag een korte be spreking te hebben gehad met de minister van Defensie," ir. C. Staf, en vervolgens te zün ontvangen door de vice-premier, minister mr. A. Struycken, heeft de geallieerde opperbevelhebber in Europa, gene raal Lauris Norstad, te 's-Graven- hage de binnen- en buitenlandse persvertegenwoordigers ontvangen. In het vraaggesprek, dat na een korte inleiding door de generaal volgde, zei hij buitengewoon ver heugd te zijn met het Nederlandse defensie-plan, in casu met de twee Nederlandse divisies en de reserve divisies, waarover onlangs werd bericht. Generaal Norstad zei, dat deze twee parate divisies zeer nut tig zijn. Hier wordt een stap voor uit gezet. Nederland geeft hier een prachtig voorbeeld aan de andere NAVO-landen. Wat is het meest onprettige nieuws sedert het ogenblik, dat u de taak van opperbevelhebber op u nam? Generaal Norstad antwoordde, dat voor hem het meest teleurstel lende nieuws was het toenemend praten over een vermindering van strijdkrachten. Zijn staf is altijd geneigd veranderingen aan te bren gen en eventuele verminderingen, wanneer zulks mogelijk is. Maar in beginsel moeten de strijdkrachten van de NAVO op een zeker peil blijven. Als er een toenemende nei ging bestaat de strijdkrachten te verminderen, dan zouden we in een ernstige situatie kunnen geraken. Veelbetekenende verminderingen zouden uitermate ernstig kunnen zijn. Gouden kip Een huisvrouw in de west- Duitse stad Hamm heeft bij het slachten van 'n Holland se kip in de ingewanden van het dier twee gouden tien tjes ontdekt, die de kip op een Nederlandse boerderij moet hebben opgepikt. De Amerikaanse Senaat is be gonnen met liet debat over de zgn. Éiscnhower-leer voor het Midden oosten. Vermoedelijk zal het debat verscheidene dagen duren. Ver wacht wordt dat het plan van Eisenhower met grote meerderheid «al worden goedgekeurd. Veelzeggend rapport Minstens vijftigduizend extra woningen nodig Alleen nationale inspanning, dat is het binnen enkele jaren bouwen van minstens 50.000 extra (semi- permanente) woningen van min stens 15 jaar gebruiksduur, kan het sluipend proces van ondermijning van- huwelijks- en gezinsleven door gedwongen inwoning teniet doen. Ons land telt volgens de woning telling 217.500 gevallen van inwo ning van gezinnen van twee of meer personen. Een groot deel daarvan veroorzaakt een psychi sche belasting, die een ernstige be dreiging vormen voor onze geeste lijke volksgezondheid. Dit is een deel der 18 conclusies, neergelegd in een rapport van de gezinsraad voor de ministers van maatschappelijk werk en huisves- tingbou «'nijverheid van de gezins raad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1