Z1ERIKZEESCHESNIEUWSB0 TOT v Kosten van levensonderhoud over 1957 omhoog met 6t8 procent DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUW DIPLOMATIEK OFFENSIEF VAN DE SOWJET-UNIE VERWACHT Formosa peinst nog over aanval op China DE BESTEDINGSBEPERKING BELONINGEN VOOR DE BOEREN MOET MET 125 MILJOEN TOENEMEN SJEPILOF VAN FUNCTIE ONTHEVEN „Oosterland's Fanfare" gaf geslaagde jaarlijkse uitvoering ISRAEL HEEFT HET MAXIMUM AAN WAARBORGEN GEKREGEN MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 No. 18107 113e ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma* 15 mm.) I 1,- per stuk. jtfaYgkng Wclh. WAARIN OPGENOMEN 1797-.1869 REDAKT1E EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstreat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v.th. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Groinyko's benoeming De benoeming van Gromyko tot minister van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unle, kondigt bet begin van een nieuw diplomatiek offensief van de Sowjet-Unle aan, in het bijzonder In het Midden- Oosten, aldus is vrijdag door des kundigen in Sowjet-aangelegenhe den te Washington verklaard. De vervanging van Sjepilof zal de taak van de westelijke diploma ten bij het scheppen van evenwicht in het midden-oosten en bij de aan pak van hét probleem van de her eniging van Duitsland en de ont wapeningskwestie niet vergemak kelijken, zo is het oordeel van des kundigen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en westelijke ambassades te Was hington. In gewoonlijk welingelichte krin gen te Londen is gezegd, dat de on verwachte vervanging van Sjepilof door Gromyko betekent, dat Mos kou meer invloed zal gaan oefenen op de politiek van de communisti sche bondgenoten en zich onver zoenlijker zal betonen jegens de niet-communistische wereld. Gro- Het Britse koningspaar in Lissabon Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië heeft zaterdag haar echtgenoot, de hertog van Edin burgh, na diens afwezigheid van vier maanden, op het militaire vliegveld van Montijo, buiten Lissa bon, aan de oever van de Taag ge legen, begroet. De koningin was uit Londen naar Lissabon gevlogen, terwijl de her- log aan boord van het jacht „Brit- tannië", waarmede hij een afstand van 25.000 mijl heeft afgelegd bij een reis door het Britse gemene best, naar de Portugese hoofdstad was gekomen. De hertog begroette zijn echtgenote in het vliegtuig van de koningin. Vandaag begint hun officiële be zoek aan Portugal, dat vier dagen zal duren. Rusland naar de suprematie Voorspelling van Amerikaanse natuurkundige Een vooraanstaande Amerikaanse atoomgeleerde, dr. Edward Teller, heeft in een congres verklaard, dat de suprematie op wetenschappelijk gebied in tien jaar van de Ver. Staten op de Sowjet-Unie zal over gaan. Het zou te laat zijn voor de Verenigde Staten om verandering te brengen in deze ontwikkeling. Op grond van gegevens die door natuurkundigen waren verkregen, zou men moeten concluderen, dat over tien jaar de beste natuurkun digen in de wereld in de Sowjet- Unie aangetroffen zullen worden, aldur dr. Teller. De premier van nationalistisch China, O. K. Jui, heeft de eerste minister van communistisch China, Tsjou En Lai, voor een bezoek aan Formosa uitgenodigd op voor waarde „dat hij berouw heeft over zijn verleden en hier komt om een nieuw leven te beginnen". Jui zei dit op een persconferentie naar aanleiding van de recente verklaring van Tsjou, dat hij For mosa zou willen bezoeken als hij hiertoe een uitnodiging zou ont vangen. Volgens Jui is de nationalistische regering vastbesloten het Chinese vasteland te herwinnen. De natio nalistische voorbereidingen voor een tegenaanval waren zodanig ge vorderd, dat de dag niet ver kon zijn dat het nationalistische leger een uitval zou doen. h De Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en west- Duitsland hebben besloten een werkgroep in het leven te roepen, die de vraagstukken, samenhan gende met Duitse hereniging en Europese veiligheid, moet bestu deren. Deze werkgroep, die begin maart a.s. voor het eerst te Wash ington bijeen zal komen, zal zich onder meer bezighouden met de voorstellen die op de Geneefse con ferentie van november 1955 dien aangaande zijn gedaan. myko werd in deze kringen een er varen uitvoerder van de buiten landse politiek van het regime van Stalin genoemd. In dezelfde Londense kringen werd gezegd, dat Gromyko's opvol ger als eerste plaatsvervangend mi nister van Buitenlandse Zaken, Pa- tolitsjet, een hoge partijfunctiona ris is, die zich in het bijzonder zou bezig houden met de betrekkingen tussen de communistische partijen in de communistische landen. Gesprek Algerije-Frankrijk Het Algerijnse bevrijdingsfront heetf meegedeeld, dat bet bereid is „de resolutie van de politieke com missie der V.N. uit te voeren en onderhandelingen met Frankrijk te beginnen ter oplossing van de Al gerijnse kwestie op basis van er kenning van 's lands onafhanke lijkheid". De verklaring is uitgegeven door de voorzitter van de organisatie, dr. mohammed El Amin. Werk in Suezkaiiaal traineert Een woordvoerder der Verenigde Naties heeft zaterdag te Port Said verklaard dat thans x-eeds 37 dagen is gewacht op toestemming van de directie der Egyptische Suezkanaal- maatschappij om een aanvang te maken met het lichten van de twee laatste wrakken, die het kanaal nog versperren, namelijk de tot zinken gebrachte sleepboot „Edgar Bon net" en het fregat „Aboekir". In beide wrakken moeten zich spring stoffen bevinden. Nederlandse sleepboten konden zaterdag in afwachting van de nog niet verleende Egyptische vergun ning, nog niet aan het werk gaan. Lange tocht van fles Mevrouw Amalia Sutten uit Alvo, een plaats in de Ame rikaanse staat Nebraska, had in oktober 1953 een fles, met een boodschap er in in de Missouri geworpen. Deze fles is thans door leden van een Duitse familie op het Noordzeestrand van Eider- stedt, in Sleeswijk-Holstein, aangetroffen. De fles is de Missouri en daarna de Mis sissippi afgedreven, waarna zij, na een tocht over de At lantische oceaan, tenslotte in Sleeswijk-Holstein belandde. Viering nationale feest dag op zondag Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Zaal, die bezwaar maakte tegen de viering van de vijfde mei als nationale feestdag op zondag, heeft de minister-pre sident, di'. W. Drees geantwoord: Dat de aangelegenheid, waarover de gestelde vragen lopen, het on derwerp heeft uitgemaakt van ge- dachtenwisseling met de Tweede zowel als met de Eerste Kamer. Duidelijk is daai'bij tot uiting ge komen, dat een waardige herden king van de bevrijding op een zon dag aanvaardbaar werd geacht, al zal de feestviering uiteraard een enigszins ander karakter dragen dan op werkdagen. Gegeven de bovenvermelde gang van zaken, ziet de regering geen reden alsnog een ander standpunt in te nemen. Verlaten kinderen in Hongarije De afdeling kinderbescherming van de politie in Boedapest staat voor een zware taak Aan haar zorg worden honderden in de steek gelaten kinderen toevertrouwd, ter wijl de overheid noch over de Or ganisatie, noch over de middelen beschikt voor de „reclassering" van deze kinderen. Zij zijn afkom stig van behoeftige ouders, die voor een deel het land hebben verlaten. Actie „Appèl" Zaterdag 16 dezer start de alge mene financiële radioactie: „Appèl" ten behoeve van het fonds van Ne derlandse militaire oorlogsslacht offers en nagelaten betrekkingen. Het doel van de actie, die als onder titel draagt: „Uw lot is hun lot" wordt geleid door dhr. A. M. Ber gers te Rotterdam en betreft de bouw van een moederhuis en ze ven dubbele bungalows (Doorn). Loten a f 1 per stuk in oranje, rode, witte en blauwe kleuren zullen bij winkeliers en andere medewex-kers verkrijgbaar zijn. Houders van prijsbepalende loten worden twee honderdduizend gulden belasting- vx-ije prijzen in het vooruitzicht ge steld, waaronder 5 woonhuizen, ieder van f 20.000, auto's, T.V.-toe- stellen, wasmachines enz. De trek king zal ook ditmaal geschieden door notaris mr. M, J. Meijer (Am sterdam), terwijl hoofdpx-ijzen tij dens een AVRO-uitzending, dato 2 april, bekend zullen worden ge maakt. Drogisten protesteren Meer dan 2.000 drogisten hebben in de dierentuin te 's-Gravenhage, in aanwezigheid van ledexx van de Tweede Kamer, vertegenwoordigers der regering alsmede afgevaardig den van de middenstandsbonden en organisaties van leveranciers en fabx-ikanten, geprotesteerd tegen h'et wetsontwerp geneesmiddelen voorziening, dat de verkoop van eenvoudige geneesmiddelen door de drogist dreigt te beperken. Aan het einde van de bijeenkomst werd een x-esolutie aangenomen waarin de federatie van drogistenbonden en de Pharmacon (pharmaceutische kleinhandelsconventie) er bij de x-e- gering op aandringen het wetsont werp te wijzigen. Uit de nota op de bestedingsbe perking bl(jkt dat een groot deel van de door de regering noodzake lijk geachte bezuinigingen, op dc consument worden verhaald. Een aantal prijsverhogingen zal dan ook het gevolg van de nieuwe maat regelen zy"n. Tegenover een stijging van de kosten van levensonderhoud van iotaal 6.8 procent over 1957, staat voorlopig een loonronde van 2 pro cent, die bij de huurverhoging zal ingaan. Omhoog gaan de tarieven van de P.T.T. en de spoorwegen. Ook de tarieven van enkele andere over heidsbedrijven gaan omhoog. Ver schillende consumptiegoederen zul len in prijs omhoog gaan. Zo wordt melk een dubbeltje per liter duur der, terwijl ook de broodprijs iets omhoog gaat. De vei'betering van de inkomens in de agx-arische sectox-, maakt een stijging van het kostenniveau uit van 0.4 procent. Met - wat ge noemd wordt - „andere prijsstij gingen", zullen de kosten van le vensonderhoud stijgen met 1.8 px-o- Lage aardappelprijzen vragen maatregelen De lage prijzen van consumptie- aax-dappelen hebben in de laatste weken onrust gewekt. Vooral de rassen als Bintje en Alfa, die over het algemeen voor de uitvoer ;jiin bestemd, staan zo laag in prijs dat zij, inclusief bewaai-loon, maar amper boven de huidige garantie prijs van f 5,75 per 100 kg blijven. Gesorteerde eerste soort Bintjes bracht op de beurs te Goes vorige week f 6,50 tot f 7,— per 100 kg op. De prijzen voor de rassen, die traditioneel op de binnenlandse markt worden gevraagd, zoals Eigenheimers, Bevelanders e.d., lig gen iets gunstiger, maar wekken toch ook zorg. De bestedingsbeperking Sterk opgelopen tekort Landbouwegalisatiefonds bouwen (pachten), het inkomen van de boer als ondernemer, de landar beidersionen en de stijging van de kostprijzen. In een reeds lang tevoren aange kondigde nota aan de Tweede Ka mer inzake de bestedingsbeperking, bljjkt het t.a.v. de landbouw te gaan om de lasten op grond en ge- Berekend is, dat de eigenaarslasten zullen moeten toenemen met 50 miljoen, de beloningen voor de boeren met 125 miljoen, de landarbeiders voor 25 miljoen loonsvex'betering moeten hebben en de stijging van de kostprijs, dus de exploitatiekosten bovendien met 100 miljoen zijn ge stegen. De voorgestelde berekening van de eigenaarslasten wordt in het hiex*- onder volgende voorbeeld duidelijk. pachten nieuw oud guldens per ha. 175 135 142 102 180 160 150 140 weidebedrijven gemengde bedi'ijven akkex'bouwbedrijven veenkoloniën Met deze nieuwe berekenings grondslag is een bedrag gemoeid van rond 50 miljoen gulden, name lijk voor de gebruikers van be drijfsgebouwen. Deze 50 miljoen worden dus niet doorberekend, maar de rechthebbenden kx'ijgen van de Staat een inschrijving op een grootboek en wel minstens tot eind 1958. bedrijf sgrootte in ha. - 18 10 50 25 Andrei Gromyko opvolger Dimitri Sjepilof is ontheven van zijn functie als minister van Bui tenlandse Zaken van de Sowjet- Unie. H(j wordt opgevolgd door Andrei Gromyko, zo meldt het Russische persbureau Tass. Sjepilof is volgens Tass vorige week gekozen tot een der secreta rissen van het centrale comité van de partij. Om hem vrij te maken voor ander werk had het presidium van de Opperste Sowjet hem van zijn functie ontheven. Het centrale partijcomité had woensdag en don derdag vergaderd. Nicolai Patolitsjef is in Gi'omy- ko's plaats benoemd tot eerste plaatsvex-vangende minister van Buitenlandse Zaken. Hij was al ge woon plaatsvervanger. Sjepilof werd in juni van het vo rige jaar minister van Buitenland se Zaken, toen de Sowjet-Unie vaste voet trachtte te krijgen in het Midden-Oosten. Hij werd als een voorvechter voor een nieuwe en krachtige politiek in dat gebied beschouwd. De beloning voor de boer Voor de prijsvaststelling van oogst 1957 gaat de regering uit van de volgende bedragen voor de beloning van de boer: gemengd bedrijf van 10 ha. f 6400 weidebedrijf van 18 haf 7200 akkex-bouwbedrijf 50 ha. f 8200 De lonen der landarbeiders zul len worden verhoogd met 5 pet. De in de aanvang vermelde 300 miljoen worden uiteindelijk door de regering teruggebracht tot 200 mil joen, waarvan 60 miljoen moet ko men uit prijsverhogingen, welke aan de verbruikers worden bere kend, zodat de schatkist 140 miljoen moet dragen. Als gevolg van de voox'lopige blokkering van de 50 miljoen voor de bedrijfsgebouwen, behoeft de regering hiexwoor voor lopig geen dekking te zoeken, zo dat 90 miljoen gevonden moet wor den. Het aanvankelijk op 159 miljoen geraamde tekort van het Land bouw Egalisatiefonds is opgelopen tot 318 miljoen dus met 159 miljoen, zijnde het meerder aandeel, dat de belastingbetalers in de landbouw economie krijgen te dragen. cent. De huurvex'hoging van oude woningen, tesamen met nog enkele prijsstijgingen, zullen 2.6 procent voegen bij de kosten van het le vensonderhoud. ST. PHILIPSLAND Jaarvergadering afd. Kon. Ned. Middenstandsbond In de bovenzaal van hotel „De Druiventros" te St. Philipsland kwam de afdeling St. Philipsland- Anna Jacobapolder van de Kon. Ned. Middenstandsbond bijeen on der leiding van haar voorzitter, de heer C. M. Stouten. De sekretaris deelde in zijn jaarverslag mede dat bij de opriching op 24 januari 1956 33 leden zich opgaven. Op 31 de cember 1956 was dit aantal geste gen tot 51. Een bedrag van f 125,41 van de winkelweekactie werd aan de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis overhandigd. Dat ook het bestuur deskundig met de fi nanciën omsprong bleek uit het jaarvei'slag van de penningmeester dat met een batig saldo eindigde. De heren M. Verwijs en P. de Kok werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. Daar eerstge noemde wegens familie-omstandig heden genoodzaakt was het sekre- tariaat neer te leggen werd de heer J. M. Neele bereid gevonden dit over te nemen. Van de muziekver eniging „Concordia" te St. Philips land, welke dit jaar haar 55-jarig bestaan hoopt te vieren, was een verzoek om medewerking te verle nen met een te houden bazar. Ook is het de bedoeling twee bestuurs leden in de huldigingscommissie zitting te doen nemen. Op een vo- x-ige ledenvergadering werd de va kantieregeling met 21 voor en 6 stemmen tegen aangenomen. Nadat de voorzitter hierover nog een uit eenzetting had gegeven en vex*schil- lende leden hun mening hadden ge zegd kwam men tot de slotsom dat dit het beste onderling en branche- gewijs geregeld moest worden. Ook de heer W. van Dommelen, tweede voorzitter, was deze mening toe gedaan en gezien de uitspraak van het forum op het gehouden mid denstandscongres te Zierikzee, waar ook deze kwestie ter sprake kwam. De erevoorzitter, burgemeester L. J. de Jonge, sprak een dankwoord. Open geen deur, die u moeite zal geven te sluiten. Muzikale prestaties verbeterd sinds vorige maal Dondex-dag- en zaterdagavond heeft de muziekvereniging „Oos- tex-land's Fanfare" onder grote be langstelling in de Conferentiekamer haar jaarlijkse uitvoering gehouden onder leiding van de directeur, de heer M. Dorst. De voorzitter, de heer J. G. Boot, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, inzonderheid tot de burgemeester, de heer S. W. A. Laurense. Als aanvangsnummer werd geblazen „De Garde" van C. N. J. Cori, wat goed tot zijn recht kwam. Dit kan helaas niet gezegd worden van het tweede nummer: „Weense parels" van P. Hertham. Dit stuk was stellig iets te zwaar, zodat sommige gedeelten niet goed tot hun recht kwamen. „De twee vinken", een duo voor pistons, van H. Kling, werd met stijgende be langstelling beluisterd; een woord van lof voor de beide pistonisten, de heren Jac. Capelle en H. Roks, is hier zeker op zijn plaats voor hetgeen door hen werd gepresteerd. Hierna kwam een toneelspel in drie bedrijven voor het voetlicht, getiteld „Zij, die gestuurd was Door een achttal personen werd hieraan meegewerkt. Gezegd kan worden dat de rollen goed ingestu deerd waren. Boer Jacob van Noord, de eigenaar van de kapitale boer derij „Wilgenhof", x'aakt hoe langer hoe meer aan lager wal. De oor zaak ligt hoofdzakelijk in het feit dat hij niet met zijn tijd meegaat en nog angstvallig vasthoudt aan zijn oude manier van boeren. Als hij tenslotte bijna bankroet is, komt er een verandering. Na dit met belangstelling aange hoorde stuk, kwam een verrassing. De onlangs uit leden van het korps opgex-ichte Boerenkapel, blies en kele nummers en aan het applaus was te horen hoe deze in de smaak vielen. Leuk was het hoe de leden der kapel zich als boertjes hadden gekleed, met kiel en zijden spin- dertje". Nog een drietal nummers werd hierna ten gehore gebx-acht, n.l. „Caprice sur l'opéra Norma" van Bellini, „Een schone Meimorgen" van Bisselink en tot slot de be kende „Feestpotpourri" van A. J. Maas. Na dit muzikaal intermezzo sprak de burgemeester een hartelijk dank woord, als tolk van de gehele zaal, voor het gebodene, inzonderheid tot de hex-en M. Dorst (dix-ecteur), J. G. Boot (voorzitter) en D. Istha (secre taris), voor al hetgeen zij in het be lang van het muziekgezelschap ver richtten en voor hetgeen zij voor deze avonden hebben gepresteerd. Voorzitter Boot dankte de burge meester voor zijn vriendelijke en waarderende woorden en tevens voor de belangstelling en de hulp die hij steeds voor „de muziek" aan den dag legt. Resumerend mag gezegd worden dat, in vergelijking met de eerste uitvoering na de ramp, de muzi kale prestaties thans op een aan zienlijk beter niveau lagen. Eisenhower President Eisenhower heeft zon dag opnieuw een beroep op Israël gedaan om z(jn troepen uit Egypte terug te trekken en „te vertrouwen op de vastberadenheid van alle vrienden van de rechtvaardigheid". Eisenhower deed dit beroep, na dat de Israëlische ambassadeur in de V.S., Abba Eban, voor de derde maal in 48 uur een onderhoud had gehad met minister Dulles. De perschef van het Witte Huis deelde na afloop van dit onderhoud, dat in de woning van minister Dulles plaats vond, mee, dat Israël in feite opnieuw het Amerikaanse plan voor een doorbreking van de im passe had afgewezen. In een verklaring, die hij voorlas in zijn vakantieverblijf te Thomas- ville, gaf Eisenhower een overzicht van de pogingen, die er zijn gedaan om Israël te bewegen zijn troepen langs de Golf van Akaba en uit de kuststx-ook van Gaza terug te trek ken. Ook maakte de pi'esident de inhoud bekend van een op 11 fe bruari aan Israël gezonden memo randum, waarin het Amerikaanse plan was ontvouwd. Eisenhower verklaarde, dat Is raël naar de mening van de V.S. „het maximum aan waarborgen heeft gekregen, dat het redelijker wijze op dit ogenblik kan verwach ten of dat met de billijkheid tegen over anderen kan worden ver enigd". Bijgevolg hebben de V.S. hun verzoek aan Israël om ovex-een- komstig de herhaalde eis van de Verenigde Naties zijn troepen terug te trekken, hernieuwd en gevraagd te vertrouwen op de vastberaden heid van alle vrienden van de rechtvaardigheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1