KWAim Bomen voor 't nieuwe Slingerbos te Zierikzee gingen de grond in uitvoering TWEEDE KAMER De financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten Gisteren is In de Tweede Kamer minister Hofstra aan het woord ge- weest over de nieuwe regeling voor de financiële verhouding tussen het R(jk en de gemeenten. Hij merkte op, dat het niet gaat om een principiële wijziging van de financiële verhouding tussen het Rijk en de lagere organen. Het ont werp beoogt slechts een inciden tele aanpassing van de percentages der rijksbelastingen, waarop ge meenten en provinciën aanspraak hebben, aan de gewijzigde omstan digheden. Het gaat om de vraag welke aanpassing nodig is als ge volg van de belastingverlaging van 1955. De minister merkte o.m. op, dat het ontwerp beoogt de lagere or ganen meer toe te delen dan vol gens de wettelijke regering zou be horen te geschieden. O.m. merkte de minister daarbij op, dat voor gemeenten, die in moeilijkheden komen, de weg der subjectieve verhoging open blijft. Er kan voor de regering geen aan leiding zijn te voldoen aan het ver zoek voor 1957 het percentage te verhogen. Het ontwerp Is z.i. verantwoord. De gemeenten moeten met de per centages kunnen uitkomen. De minister v. Binnenlandse Za ken, Bezitsvorming en P.B.O., de heer Struycken, ging vervolgens nog in op enige vragen, die gesteld zijn in verband met de verhouding tussen Rijk en provinciën. Hij zei daarbij niet te begrijpen waarom men aandringt op een vast percen tage. Hem. eet Jaarvergadering „Helpt Elkander" Feestelijke lunch bjj 25-jarig bestaan Zaterdagmiddag 9 februari jl. vond in café van der Have alhier de jaarlijkse ledenvergadering van de varkenshoudervereniging „Helpt Elkander" plaats. In zijn openings woord wees de voorzitter, de heer P. A. Wesdorp er op, dat deze le denvergadering een bijzonder ca chet had, omdat de vereniging 25 jaar bestond. In verband hiermee waren dan ook de echtgenoten van de leden mede uitgenodigd. In zijn overzicht memoreerde de voorzit ter de groei van de vereniging tot het huidige peil van 45 leden. Fi nancieel staat de vereniging er goed voor. De voorzitter feliciteerde 2 van de mede-oprichters, die even als hijzelf 25 jaar bestuurslid zijn, nl. de heren H. de Jonge en L D. Stoel; laatstgenoemde is reeds 25 jaar penningmeester en kreeg lof toegezwaaid voor zijn nauwgezet heid in deze functie. Bij de verkie zing van bestuursleden werd de heer L. D. Stoel weer herkozen. De secretaris de heer J C. Kluit, die reeds 20 jaar deze functie bekleed de stelde zich niet meer verkies baar. In zijn plaats werd gekozen de heer P. R. de Graaf. Aan de scheidende secretaris werd even eens dank gebracht voor het in het belang der vereniging verrichte werk. Na nog enige zakelijke aan gelegenheden te hebben afgedaan werd een uitgebreide lunch aange boden. Met muziek, zang en spel bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. De heer de Graaf droeg o a. nog een door hem zelf gemaakt ge dicht voor over de 25-jarige ge schiedenis der vereniging. In een spaarvarken werd een bedrag van f 50 bij elkaar gebracht. Het spaar varken met bedrag zou worden ge schonken ten bate van de actie Goed Zo. SCHARENDIJKE Nieuwe straatverlichting Tot groot gerief der bewoners is de nieuwe straatverlichting met HPL-lampen thans grotendeels ge reed gekomen. Vergeleken met de oude toestand kan thans van een aanmerkelijke verbetering worden gesproken, ook al omdat verschil lende lichtpunten zijn bijgeplaatst. \Serooskerke Jaarvergadering Mussengilde „Serooskerke e.o." Het mussengilde „Serooskerke e.o." hield donderdagavond in café Geluk alhier haar jaarvergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer P. van Popering, een bijzonder welkomstwoord tot het erelid de heer A. v d. Houten. Vervolgens memoreerde hij het in 1956 overleden erelid, de heer L Bakker. De waarnemend penning meester, de heer M. Geluk gaf een financieel overzicht van de vereni ging over 1956, waaruit bleek dat de kas een batig saldo heeft van f 10,55. Een commissie van onder zoek, bestaande uit de heren J, Klompe en P. Hanse, adviseerde tot goedkeuring der rekening, waartoe zh.st. werd besloten. Vervolgens vond een bestuursverkiezing plaats wegens periodieke aftreding van de voorzitter. Betrokkene werd bij akklamatie herkozen. In de vaka- ture van boekhouder werd gekozen de heer P. Hanse., Vervolgens werd Ingezonden mededeling 't is weer het verplicht aantal in te leveren mussen vastgesteld op 30 stuks. Meerdere exemplaren worden inge nomen tegen vergoeding van 2 ct. Bij niet inlevering van het mini mum aantal zal een boete toegepast worden van 3 cent per stuk. Tot nieuwe leden werden toegelaten de heren P de Rijke en C. v. d. Hou ten. Vervolgens memoreerde de voorzitter nog het feit dat de heer C. v. d. Velde 25 jaar geleden tot secretaris werd benoemd. Óosterland Jaarvergadering Chr. Kleuterschool Dinsdagavond hielden de leden der Chr. kleuterschool alhier haar jaarvergadering in het Chr. Ver enigingsgebouw, onder voorzitter schap van de heer Joh. Boogert. Deze heette de aanwezigen welkom, zomede het hoofd der school, mej. M. K. Beije, e.a. Het speet spr. dat er weer zo velen verstek hadden laten gaan. Hij opende de vergade ring met gebed, waarna een Psalm vers gezongen werd Na de notu- lenlezing volgde het jaarverslag door de heer A. F. Schoof, waaruit bleek dat de school uitstekend func tioneert, en dat het leerlingenaan tal reden tot tevredenheid geeft. Aan de beurt van aftreden waren de heren M. de Visser, J. Kwaak en A. J. Rotte. De twee laatst ge noemde heren waren herkiesbaar en werden herkozen, de heer de Visser echter stelde wegens gevor derde leeftijd zijn mandaat ter be schikking. In zijn plaats werd ge kozen met alg. stemmen de heer Matth. Bal. De voorzitter dankte de heer de Visser voor al hetgeen door hem in de vele jaren dat hij in het bestuur zitting had, in het belang der vereniging werd verricht. Ook mevr. de Visser werd dank gebracht voor haar aandeel in het werk. Na de pauze, waarin enige consumpties werden aangeboden, hield het hoofd der school, mej. Beije een referaat, getiteld: „Kleutergymnastiek". Op deskundige wijze werd een beeld geworpen in het leven der kleuters op de kleuterschool, en de vraag werd gesteld: Wat doet de kleuter school voor de lichamelijke opvoe ding der kleuters? De te volgen re gels voor een goede gymles, zomede de te gebruiken materialen en de benodigde ruimte per kleuter pas seerden de revue. Na afloop dankie de voorzitter de referente voor de vlotte wijze waarop de leerzame inleiding werd voorgedragen Te vens dankte hij mej. Beije en haar assistent voor het werk, dat door hen met zoveel toewijding wordt verricht bij het geven van het kleu teronderwijs. In de rondvraag kwam nog één en ander ter sprake, o.a. de speelgelegenheid op een hoek van het sportveld „De Saêle". Met het zingen van een vers door de aanwezigen en dankgebed door de voorzitter werd deze geanimeer de vergadering beëindigd. 1 'x/irui^isse Met een gebroken krukas werd in de haven van Bruinisse binnen gesleept het motorschip Suzanna van schipper C. van Damme uit St. Annaland. Door de firma Maaskant en Zonen zal in dit schip thans een 120 p.k. Mercedes Benz motor wor den geplaatst, met Reyntjes olie druk koppeling. Een groene gordel Esdoorn en wilg de voornaamste boomsoorten Zierikzee krijgt rijn Slingerbos terug. Weliswaar niet zoals het vroeger was, maar de Ned. Heide Maatschappij heeft voor de inmid dels geëgaliseerde dam een be plantingsplan ontworpen, dat hoop volle perspektieven biedt. Het plan is vorige week in uitvoering geko men en dat is dan het begin van de groene gordel rond bet oude Zierikzee. Het gedeelte vanaf de Nobelpoort tot het einde van de vroegere Wandeling is inmiddels reeds ingeplant. Beplanting is ook aangebracht over het resterende stuk tot aan het Bolwerk (Hoofdpoortstraat), maar hier zijn talrijke hiaten gelaten, zo dat hier nog aanmerkelijk bijge- plant kan worden. In deze sector zijn ook de speelweiden voor de kinderen gedacht. Tussen Nobel poort en Wandeling is ruimte vrij gehouden voor de vogelvolière. In het algemeen Is opgaand hout gebruikt voor de beplanting, voor namelijk esdoorns, terwijl langs de waterkant wilgen zijn geprojek- teerd Voor de zg. grondbedekking zijn es, eik en ook weer esdoorn ge bruikt. Langs de paden (er komt een verhard pad door hel Slinger bos) zijn sierheesters ingebracht. De grasvelden zullen zijn gemar keerd met enkele solitair staande treurwilgen. Het tijdstip voor de beplanting werd wel rijp geacht, al zal er vooral wat de ingebrachte bomen langs de waterkant betreft, wel wat worden ingeboet omdat het water nog niet geheel zoet is. Be ter was het echter thans te planten en dit verlies te nemen, dan nog langer te wachten. Intussen is de beplanting dus een feit en nu komt het er op aan het plantsel veilig te stellen. Een dringend beroep wordt op ouders, voogden en onderwijzers gedaan de jeugd nog eens te wijzen op de ab solute noodzaak de beplanting te ontzien. De ervaringen elders zijn niet altijd even best, maar laat het in dit geval nu eens beter gaan. Laat nu ook ieder het recht krijgen, de jeugd te weerhouden (zonder grofheid overigens) van vernielin gen. Dan zou al veel gewonnen zijn. Alleen dan immers krijgt Zierikzee zijn groene gordel en heus dit jaar zal dit al - naar men ons verzeker de- volop te zien zijn. het begin (Eigen foto) Tientjes uit circulatie De bankbiljetten van tien gulden, die een rode achterkant hebben niet een Limburgs mijnenlandschap of een blauwe achterkant met een molen er op, verliezen op 1 maart hun geldigheid. Uiterlijk 28 februari moeten deze oude biljetten, uitgegeven op 7 mei 1945 en 4 maart 1949, dus bij de banken zijn ingeleverd. (Vr Volk). Heden (vrijdag) Zierikzee: Ned. Herv. Ver gebouw, Gemeente-avond Ger. Kerk gaat niet door. Oosterland: 7 uur, uitvoering „Oos- terland's Fanfare". Morgen (zaterdag) Zierikzee: Ned. Herv. Ver.gebouw, 2.30 uur, jongensmiddag J.W.C. Schouwen-Duiveland; café Pan- kow, 8 uur, oprichtingsvergade ring eilandelijke ver. van konij nenfokkers; Concertzaal, 8 uur, „De purperen vlakte" (14 j.). Oosterland: 6.30 u. uitvoering „Oos- terland's Fanfare". Noordgouwe: café v. d. Weijde, 7.30 uur, filmavond Cult. Vereniging. Sirjansland: Verenigingsgebouw, Rode Kruis-avond. Haamstede: Bioscoop hotel Bom, 8 uur, „Michael Strogoff". Overmorgen (zondag) Zierikzee: Concertzaal, 3 uur, „Dok ter worden is niet moeilijk" (a.l.), 8 uur, „De purperen vlakte" (14 j.) Zondagsartsendienst doktoren Zondag 17 febr.: dokter Van Hoorn. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Ds. A. C. Diederiks gaat met emeritaat Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is door de provinciale kerkvergadering van Noord-Holland met ingang van 1 mei a.s. emeritaat verleend aan ds. A. C. Diederiks, predikant van de Hervormde gemeente van Blaricum in de classis Hilversum. Ds. Diederiks werd op 17 juli 1891 te Rotterdam geboren, bezocht eerst het Erasmiaans- en daarna het Marnixgymnasium in de Maasstad ep. studeerde vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Nadat kandidaat Diederiks in 1917 door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 17 maart van het daaropvolgend jaar (1918) door wijlen prof. dr. H. M. van Nes van Leiden te Serooskerke op Schouwen, in de classis Zierikzee, in het ambt bevestigd. In 1921 ver wisselde ds. Diederiks deze ge meente met die. van Kruiningen, vanwaar hij in 1919 naar Hilver sum vertrok. Sinds 7 september '47 staat hij te Blaricum. Ds. Diederiks is bestuurslid van de Protestantse Ziekenzorg Laren- Blaricum en van de stichting voor de geestelijke verzorging van de Gooise sanatoria. Verder verzorgde hij enige jaren de rubriek „Voor de zieken" in het bekende weekblad „Timotheüs". Tijdens zijn ambts bediening te Hilversum werd daar door hem aan de Kleine Drift het evangelisatiegebouw „Salem" ge sticht. Naar tenslotte vernomen wordt, zal ds. Diederiks de laatste zondag van april afscheid van zijn ge meente nemen en zich na zijn eme ritaat te Hilversum vestigen, waar hij benoemd is tot bijstand in het pastoraat. Ger. Kerken Beroepen te Mildam: kand. P. van Breugel, Amsterdam. PREDIKBEURTEN Zondag 17 februari Ned. Herv. Kerk Zlerklzee: Grote kerk: 10 en 7 uur ds v. Roon; Ver.-gebouw: 10 uur ds v. Royen. Kerkwerve: 2.30 uur ds v. d. Grift. Serooskerke: 10 uur ds v. d. Grift. Burgh: 10 uur ds Swaak. Haamstede: 10 (H.D.) en 7 uur ds v. Vliet. Renesse: 10 uur ds v. Liere (H.D.). Noordwelie: 7 uur ds v. Liere. Eikerzee: 10 uur ds v. d. Ban (in de noodkerk te Scharendijke). Brouwershaven: 10 uur ds Groot. Zonnemalre: 10 uur ds v. Wijck. Noordgouwe: 10 uur ds Buinink. Dreischor: 10 uur ds Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds Rijks. Sirjansland: 10 en 6.30 uur de heer Sijthoff. Bruinisse: 10 en 5 uur ds Graafland uit Ameide. St. Philips- land: 9.30 en 2.30 uur ds v. Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur cand. H. A. Starrenburg uit Amsterdam. Haam stede: 10 en 3 uur ds J. H. de Boer uit Middelburg. Renesse: 7 uur ds de Boer. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds Kamper. Brouwershaven: geen opg. ontv. Zonnemalre: 10 en 2.30 uur ds Tiemersma. Nieuwer kerk: 10 en 3 uur dr Becker. Oos terland: 10 en 2.30 uur ds Meijer. Bruinisse: 10 en 3 uur cand. J. Winter uit Amsterdam. Anna Ja- cobapolder: 10 en 2.30 uur ds P. van Dijk uit Krommenie. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 6 uur ds v. d. Klis. Kerkwerve: 10 uur godsdienstoefe ning, 3 uur leesdienst. Haamstede: 10 uur ds Meijering, 3 uur ds v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 u. leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur lees dienst Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst; 20 febr.: 7 uur ds Honkoop uit Yerseke. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst; Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur dhr. Gebraad. R.K. Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur H. Mis, 7 uur lof. Burgh: 9.30 uur H. Mis (garage hotel „Het Wapen van Burgh"). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 17 februari a.s. luidt: 3e klasse C: Zierikzee-Virtus (half 3); Veerse Boys-WSC; HERO- Heusden; RKC-RWB; RKDVC- VES '35; Dongen-De Schutters. 4e klasse G: SC Gastel-Burgh; Halsteren-RSV Nieuw Borgvliet- Noordhoek; DHV-Steenbergen; Kaaise Boys-NSV. Burgerlijke stand - Zierikzee Geboren. 8 febr.: Pieter, z. van Cornelis Johannes Kleemans en Johannes Kleemans en Jannetje Jannetje Rentier; 9 febr.: Hendrik, z. van Jacob de Bruijne en Maria Jacoba Catharina de Vlieger. Overleden. 8 febr.: Ellzabet Fondse, 80 j., echtgenote v. Adria- nus Cornelis Bolle; 9 febr.: Cor nelis van Tiggelhoven, 86 j., we duwnaar van Klazina Francina van Sas. Schouwen eu Duivelandse sportspiegel Belangrijk treffen tussen Bruse Boys en MEVO II. In 3 C moet Zierikzee van Virtus kunnen winnen. SVOWK zal weinig moeite hebben met Brouwershaven II. De in de 2e klasse C vastgestelde wedstrijd tussen MEVO en Goes IV is naar een latere datum verscho ven. Wissekerke kan de volle winst tegen Bevelanders thuis houden. SVD daarentegen zal alle moeite hebben met Kapelle. Yerseke III en Helnkenszand zijn kansloos te gen Wolf aartsdijk en Kats. In de 2e klasse D gaat de grootste belang stelling uit naar het treffen tussen Bruse Boys en MEVO II. Bruse Boys dat het terreinvoordeel heeft kan wellicht een kleine overwin ning behalen. Duiveland kan zich door een overwinning op Zierikzee IV aan de kop van de rangschik king handhaven. Bij de junioren heeft Brouwershaven de beste pa pieren tegen Zonnemalre. Burgh gaat van MEVO winnen terwijl Zierikzee geen moeite heeft met de reserves. Renesse heeft de meeste kans op winst tegen Dreischor. Zie rikzee moet in de 3e klasse C thuis van Virtus kunnen winnen. Of dit ook gebeurt moet nog worden af gewacht. HERO kan wellicht een puntje in de wacht slepen tegen Heusden. Veerse Boys krijgt thuis tegen WSC de kans om zijn voor sprong te vergroten. Gemakkelijk zal dit evenwel niet gaan, wij hou den het op een gelijk spel. RKC is goed voor de winst tegen RWB. Bij RKDVC-VES en Dongen-De Schut ters zijn de thuisclubs favoriet. In de 4e klasse G moet Burgh op be zoek bij SC Gastel wat zeker een zware opgave is. De geest is bij Burgh op het ogenblik echter prima en misschien valt er met hard wer ken nog wel een puntje uit te ha len. Halsteren zal RSV wel geen kans geven, terwijl Nieuw Borgvliet wel zal zorgen dat Noordhoek met lege handen de thuisreis kan aan vaarden. DHV zal zich zo maar niet gewonnen geven tegen Steenbergen en een verrassing is hier zeker uit gesloten. Kaaise Boys en NSV kon den de puntjes wel eens delen. In de le klasse B van de afd. Zeeland zal Brouwershaven tegen Burgh II wel alles in het werk stellen om re vanche te nemen voor de eerder geleden nederlaag. In de 2e klasse C heeft SVOWK weinig moeite met Brouwershaven II. ADVERTENTIES Op woensdag 20 februari hoopt de Wed. T. DE JONGE- VAN DER PANNE haar 90ste geboortedag te herdenken. Haar dankbare kinderen en kleinkinderen Den Haag Van den Berghstraat 22. Voor de zeer vele blijken van belangstelling mij betoond ter gelegenheid van mijn 80ste verjaardag, zeg ik U mede na mens de kinderen hiervoor hartelijk dank. M. HENDRIKSE-UIL Burgh, februari 1957. Voor de vele blijken van deel neming, ons betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefde man en onze zorgzame vader, JOHANNES CORNELUS ROMBOUTS zeggen wij U onze welgemeen de dank. Inzonderheid aan dokter C. M. van Hoorn, dr. Ezendam en het verplegend personeel van het St.-Cornelia Liefdehuis voor de liefderijke verpleging. Zierikzee, 15 februari 1957. D. C. ROMBOUTS- GEELHOED WIES en ADRI Voor de deelneming die wij mochten ontvangen na het overlijden van onze lieve moe der, behuwd- en grootmoeder JANNA BOOT-KOOPMAN zeggen wij hartelijk dank. Familie BOOT Zierikzee, februari 1957 Breedstraat 11 Voor de zeer vele blijken van deelneming in het verlies door het overlijden van onze ge liefde zusters, behuwdzusters en tantes JOH.a LOKKER en H. J. STEUR-LOKKER betuigen wij u onze hartelijke dank. Uit aller naam: JAC. LOKKER Zierikzee, februari 1957 „KNITTAX" de Koning der breimachines Gratis lessen Speciale servicedienst G. J. Wilbrink naai- en breimachinehandel Korte Sint Janstraat 4 Zierikzee Telef. 228 Tandarts Poldermans is zaterdag 16 februari AFWEZIG van de k.v. D.E.S. te Sir-Jansland op vrijdag 22 en zaterdag 23 febr. a.s. in het Verenigingsgebouw. Aanvang resp. half acht en 7 uur. Kaartverkoop bij C. Quist BAL NA REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en..goedkoper! H. v. DOORN, Poststr., Zzee Een meisje uit Grouw wilde ten trouw. Ze zei tegen haar „koning": „Beste Jan, hoe komen we aan een woning?" De „koning" zei: „Lieve schat, ik weet wel wat! We, kopen loten van „APPÈL" en dan zul je zien, dan komt ie wel". Ggk. d. Min. v. Just. 2e Afd. A L.O. 560/009 - 16.3/36 Bij inschrijving te koop: Het HUIS te Nieuwerkerk aan de Kerkstraat 4, met schuurtje en kippenhok. Behoudens goedkeuring van b. en w. dadelijk na betaling te aanvaarden. Bezichtiging in overleg met de bewoner. Inschrijvingsbiljetten worden uiterlijk 23 februari 1957 inge wacht bij Notaris P. HEERING te Zierikzee. SUCCESJES Te koop: Broeibak met vier ramen. Te bevr.: d'Aillystr. 2, Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3