Kindje Geslaagde propaganda- en toneelavond A.N.A.B. NED. RODE KRUIS OVERWEEGT INRICHTING VAN DERDE KAMP IN OOSTENRIJK Goed toneelspel door afdeling De afdeling Burgh van de Alge mene Nederlandse Agrarische Be drijf sbond hield woensdagavond in hotel „Het wapen van Burgh" een propaganda- en toneelavond, die uitstekend geslaagd genoemd kan worden. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer D. Dijkgraaf, waarin hij in het kort de genodig den verwelkomde, verkreeg de se cretaris van de afdeling, de heer M. C. Visser, het woord, die een propagandistisch woord sprak. Hij wees er op, dat deze avond georga niseerd was om tweeërlei reden, n.l. de herdenking van het 50-jarig bestaan van het N.V.V., waarbij de afdeling is aangesloten, en om het persoonlijk contact met de leden te verstevigen, Bovendien is deze avond bedoeld om de ongeorgani seerden in de gemeenten Burgh en Haamstede, die er nog veel zijn, met de bond kennis te doen maken en hen zo mogelijk in de rijen van de bond te doen plaats nemen. Ook hij heette vooral deze aanwezigen bizonder welkom en deelde mee, dat getracht zal worden middels huisbezoek hen in te schrijven, voor zover zij zich deze avond nog niet opgaven. Doel en beginselverklaring Daarna besprak hij het doel en de beginselverklaring van de bond, die zich ten doel stelt de beharti ging van de stoffelijke en geeste lijke belangen van zijn leden, met inachtneming van de normen van naastenliefde, gerechtigheid, waar heid, verantwoordelijkheid en eer biediging van de menselijke per soonlijkheid, waaruit blijkt dat het mogelijk is dat iedereen lid van deze organisatie is of wordt. Mede hierdoor is het mogelijk een plan matige ordening van het bedrijfsle ven te bevorderen, waardoor wordt bereikt dat een rechtvaardige ver deling van de economische wel vaart wordt verkregen, wat zich openbaart in een goede beloning en verbetering van de secundaire ar beidsvoorwaarden. Hij wees op de belangrijke sociale verbeteringen die reeds verkregen zijn, waaraan de vakbeweging een belangrijk aan- Ingezonden mededeling THEE kan iedereen wel zetten, Maar U moet op één ding ietten: Als U 't werkelijk goed wilt doen Dan VAN NELLE'S Afternoon VAN NELLE'S THEE VAN NELLE KWALITEIT Ingezonden mededeling deel heeft gehad. Het grote doel van de A.N.A.B. is niet alleen de achterstallige beloning van de land arbeider ongedaan te maken, doch ook te trachten de tegenpartij er van te overtuigen dat deze groep recht heeft op een rechtvaardige beloning, waarbij zich de vraag voordoet, wanneer de landarbeider een gelijkstelling zal krijgen van beloning ten aanzien van andere gelijkwaardige beroepen, die, hoe wel toegezegd, nog steeds niet is verkregen. Tot slot besprak de heer Visser nog de ledenwerfactie, omdat naar zijn mening iedere landarbeider in de A.N.A.B. georganiseerd dient te zijn, wil men de gestelde eisen in gewilligd zien. De grote kracht van de A.N.A.B. ligt, naast de steun van zijn leden, in de wetenschappelijke afdeling van deze organisatie. Met een dringend beroep op de on- en verkeerd georganiseerden, besloot hij zijn met* grote aandacht ge volgde rede. Toneelspel „Morgenrood" Vervolgens werd door de toneel groep van de afdeling het toneel spel uit het boerenleven „Morgen rood" opgevoerd. Op uitstekende wijze werd dit mooie toneelspel op gevoerd, waarbij bleek dat de rol len in de juiste handen waren, zo dat zij op de juiste wijze vertolkt werden. Bedrijf na bedrijf steeg de spanning in de zaal, die zich aan het eind ontlaadde in een daverend applaus. Tot het welslagen droeg ook de grimering en de aankleding van het toneel niet weinig bij. Nadat de voorzitter de speelsters en spelers dank had gezegd voor hun voortreffelijk spel onder aan bieding van een taart, dankte een der aanwezigen uit de zaal de to- neelgroep voor de mooie avond, waarvan allen zonder uitzondering hadden genoten, wat door de zaal krachtig werd onderstreept. NIEUWERKERK ZIET DE OUDE KLEUTER SCHOOL OP DE RING VERDWIJNEN Vijf en zestig Jaar deed gebouw dienst Na gedurende een periode van 65 jaren dienst te hebben gedaan, is de oude bewaarschool alhier in slopershanden gevallen en gedoemd om uit het dorpsbeeld te ver dwijnen. Gedurende vele jaren werd de school 's avonds gebruikt als re petitielokaal voor de muziekvereni ging, de mandolineclub, zangver eniging, kinderkoor en in de jaren 1908-1913 werd daarin ook het voor bereidend militair onderricht ge geven. Ook de schietvereniging oefende des winters in haar loka len, bazars werden er gehouden. Geslachten hebben op en in de kleine bankjes gezeten en geleerd „Bij de spa staat de A", enz. In 1891 werd besloten tot bouw van de school en op 11 april 1892 werd deze geopend. In de vorige eeuw en in de dertiger jaren was de bewaarschool een onmisbare in stelling, vooral ook doordat vele vrouwen in de zomer landarbeid verrichten en de kinderen in'de school veilig waren opgeborgen. TneP7onrtpn mpflpflpHne Kindje verkouden? Dan rug, keel of borstje Inwriiven met nxa KERN VAN DE GEMEENTE OOSTERLAND KRIJGT EENRICHTINGSVERKEER Ingrijpende regeling bekend gemaakt Middels een circulaire is aan de in woners der gemeente Oosterland bekendheid gegeven aan een raads besluit, dat een ingrijpende wijzi ging inhoudt met betrekking tot de verkeerssituatie ter plaatse. De kern van het dorp zal nl. éénrich tingsverkeer krijgen en binnenkort zullen de hiervoor benodigde bor den worden geplaatst. In de circu laire worden in het kort de wijzi gingen genoemd. I. De volgende straten zijn ge sloten voor 't verkeer in één rich ting met alle voertuigen (dus ook rijwielen), rij- en trekdieren en vee (rood bord met witte dwarsbalk): a. het gedeelte Molenweg en het Groenendaal van de Molenweg naar de Markt; b. de Kerkstraat van de Markt naar het Kerkplein; c. de Lange Achterweg van het Kerkplein naar de Molfemveg; d. een gedeelte van de Groene Poort en de Korte Achterweg van de Hofweg naar de Markt. II. Voor het verkeer in beide richtingen met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee (wit bord met rode rand) zijn gesloten: a. het verbindingsstraatje tussen het Groenendaal en de Lange Achterweg; b. een gedeelte van het Kerkplein tussen de Kerkstraat en de Kor te Achterweg. III. Als voorrangskruising aangewezen: zijn| a. de kruising Groenendaal-Burg. van der Havestraat-Molenweg voor het verkeer van het Groe nendaal in de richting van de Molenweg; b. de kruising Groene Poort-Kerk plein voor het verkeer van. de Nieuweweg in de richting Van het Kerkplein en omgekeerd. Deze kruisingen worden aange geven door een wit bord met een rode rand, waarin een rode drie hoek met het woord „stop". Men is verplicht vóór de bij dit bord op de weg aan te brengen witte streep te stoppen en alle ver keer in de genoemde richtingen voorrang te verlenen. IV. Het gedeelte Molenweg van de Lange Achterweg tot het Groe nendaal is gesloten voor alle mo torrijtuigen, wagens, rij- en trek dieren en vee Het is dus alleen voor wielrijders mogelijk om van de Molenweg (om het plantsoen heen) in de Burg. van der Havestraat te komen. Voor hen geldt evenwel ook het stopgebod. Alvorens over te steken dient men dus eerst voor de witte streep te stoppen om het verkeer uit het Groenendaal voor rang te verlenen. Tenslotte is voor de Kerkstraat een wachtverbod vastgesteld voor het verkeer in de richting van het Kerkplein naar de Markt. In de circulaire wordt een beroep op de inwoners gedaan de bepa lingen zo goed mogelijk na te ko en, zodat de veiligheid op de wegen groter kan worden. Een overzicht van de maquette, die een beeld geeft van de Nederlandse inzending op de komende wereldtentoonstelling, die volgend jaar in Brussel gehouden zal worden. De tijden zijn veranderd, de be waarschool is verdwenen en in de plaats daarvan is een, naar de eisen des tijds ingerichte, kleuterschool verrezen. Ook het tramstation van de RTM ging dezelfde weg als de bewaar school, doch wat daarvoor op het moment in de plaats is gekomen, kan de toets der kritiek maar nau welijks doorstaan. Overdekt reuzenstadion In New York heeft een groep zakenlieden plannen aange kondigd. voor de bouw van het grootste overdekte sta dion ter wereld, dat accomo- datie zou krijgen voor 150 duizend toeschouwers. De kosten van het project wor den geschat op ca. 57 miljoen dollar, ongeveer 217 miljoen gulden. Het stadion, dat de naam krijgt van „Olympic City", zal worden gebruikt voor paardenraces, autowed strijden en honkbalwedstrij den. 't Krijgt een aluminium, dak. De lengte wordt 425 meter, de breedte 330 meter en de hoogte komt overeen met die van een gebouw van 25 etages. Met de bijgebou wen e.d. wordt de totale op pervlakte van het project 100 a 150 hectares. Nieuwe motor in mosselvaartuig Het mosselvaartuig ZZ 9 van de gebrs. W. K. Schot alhier, heeft een nieuwe motor gekregen, die is ge plaatst door de firma Maaskant te Bruinisse. Voorheen stond in dit schip een 100 p k. Kromhout-motor, die thans is vervangen door een 150 p.k. Deutz-motor met vier cylinders Deze belangrijke verbetering van het motorisch vermogen garandeert een grotere snelheid voor het schip. Vandaag worden op de schepen ZZ 5 (gebrs. Praet) en de ZZ 7 (gebrs W. K. Schot) echoloden geplaatst, die bij het vissen op de banken van groot nut zijn. J. J. Padmos hoofdingeland Waterschap Schouwen Tot hoofdingeland van het Wa terschap Schouwen is bij de giste ren gehouden stemming gekozen de heer J. J. Padmos te Renesse. Uit gebracht werden 29 geldige stem men, waarvan de heer Padmos er 18 verwierf. Twee stemmen werden uitge bracht op de heren W. J. Boogerd, M. M. Hanse en G. A. Kloet. De volgende ingelanden verkregen een stem, t.w. de heren N. Fokker, M. A Gaanderse, R J. v. d. Wekken, O. B. Boot en G. Boot. Minister Mansholt kreeg zilveren broodmand De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt heeft donderdagmid dag een zilveren broodmand gekre gen van de Nederlandse vereniging van meelfabrikanten. Deze vereniging heeft een onder scheiding ingesteld, die jaarlijks zal worden aangeboden aan een Ne derlander, die zich door zijn bij zondere verdienste op het gebied van de voedselvoorziening heeft on derscheiden. Minister Mansholt is de eerste aan wie deze onderschei ding is toegekend. Onze oud-dorpsgenoot de heer L. D. de Feiter, thans woonachtig in Den Haag, slaagde een dezer da gen cum laude voor het doctoraats examen in de wis- en natuurkunde aan de Utrechtse universiteit. '[/oordgouuG Ouderavond o.l.-school Woensdag jl. hield de oudercom missie van de o.l. school te Noord- gouwe in het schoolgebouw een goed bezochte ouderavond. Op het programma stonden: 1. Bezichti ging werk der leerlingen; 2. jaar overzicht; 3. causerie van de heer Luijkenaar te Zierikzee over de muziekschool; 4. film door de stich ting A.V.AK. over het astmatische kind. In de pauze.werd een kopje koffie aangeboden en een verloting gehouden. Na de gebruikelijke rondvraag volgde sluiting. Veel waardering voor werk van Nederlandse Teams Na een verblijf van meer dan vier maanden in Oostenrijk, is don derdagavond per K.L.M.-toestel uit Wenen de heer J. Geysman, gede legeerde van het Nederlandse Rode Kruis bij de internationale Rode Kruis-organisaties, die van 4 no- vember af in Oostenrijk behulp zaam is geweest bij de Hongaarse vluchtelingen, op Schiphol aange komen. De heer Geysman komt in den Haag praten over het inrichten van een derde vluchtelingenkamp door het Nederlandse Rode Kruis. Hij weet, dat dit op de eerste plaats een kwestie van financiën is en de gelden van het Rode Kruis, be stemd voor de hulp aan de Hon garen in Oostenrijk zijn vrijwel op. De huidige middelen laten slechts toe, dat de Nederlandse kampen in Oostenrijk tot eind juni kunnen werken. In Oostenrijk is men zeer dankbaar gestemd ten opzichte van de hulp, welke het Nederlandse Rode Kruis tot nu toe heeft ver leend. Vooral zijn de regeringsin stanties erkentelijk voor de kwali teit van de arbeid van de Neder landse teams. De toestand in de kampen is nog triest, al is er zeer veel verbeterd in de afgelopen maanden. Hier en daar zijn er wel eens incidenten; kwaadwillige elementen onder de Hongaren worden onmiddellijk ge- isoleerd. Land- 'OIUJ Nationale landbouwexposltie in Utrecht Ten vervolge opde jaarlijkse landbouwbeurzen die door de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs van 1952 tot en met 1955 werden georganiseerd, zal van 1957 af om de twee jaar in Utrecht een natio nale landbouwexposltie gehouden worden. Behalve machines en werktuigen voor boer, tuinder en veehouder die tot nu toe op de landbouwbeurzen werden tentoongesteld, zal een nieuw element in de tweejaarlijkse manifestaties worden opgenomen, namelijk expositie van stamboek vee en paarden voor concours hip- pique en behendigheidswedstrijden. De afvoer gaat inmiddels door, naar verscheidene landen o.a. Ca nada en de Verenigde Staten, als ook Australië. Het aantal Hongaren dat vrijwillig naar hun land terug gaat, is naar verhouding gering. De heer Geysman schatte deze groep op ongeveer 1.200 personen. Voor dat zij vertrekken moeten zij een verklaring ondertekenen, dat zij vrijwillig Oostenrijk verlaten. Ingezonden mededeling CLÜtydqaa\ huidje BABYDER M Poeder - Zall - Ollo - Zoop Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Wisselende bewolking met plaat selijk enkele regen of natte sneeuw buien; zwakke tot matige wind in hoofdzaak noordwestelijk; in de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst; morgenmiddag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. 16 febr. Zon op 7.56, onder 17.57. Maan op 21.01, onder 8.13. 17 febr. Zon op 7.54, onder 17.59. Maan op 22.23, onder 8.38. 18 febr. Zon op 7.52, onder 18.01. Maan op 23.41, onder 9.05. Laatste kwartier: 21 febr. te 13.18. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 febr. 4.27 v.m. 17.00 n.m. 17 febr. 5.11 v.m. 17.39 n.m. 18 febr. 5.51 v.m. 18.22 n.m. 16.16 n.m. 16.57 n.m. 17.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 febr. 3.57 v.m. 17 febr. 4.42 v.m. 18 febr. 5.24 v.m. Springtij: 16 februari. Doodtij: 23 februari. HET WEEKOVERZICHT Ons land bevond zich vandaag midden in een groot depressiege- bied waarin verschillende lage- drukcentra aanwezig waren. Boven Denemarken lag nog het centrum van het lagedrukgebied dat in de afgelopen dagen buien heeft ge bracht. Over Frankrijk trok een van de oceaan afkomstige depres sie vergezeld van een flinke regen- zóne naar het oosten. De grens van deze regenzone lag over Zuid-Lim burg. Tussen het lagedrukgebied in onze omgeving en een krachtig ho- gedrukgebied boven Groenland staat over een groot deel van de oceaan en de Britse eilanden een krachtige noordelijke luchtstroming waarmee koude lucht uit de Pool streken naar het zuiden wordt ge voerd. In deze lucht komen regen, hagel en sneeuwbuien voor. Deze koude lucht breidt zich in de ko mende 24 uur ook over ons land uit. zodat ook bij ons naast regenbuien, enkele natte sneeuwbuien zullen kunnen vallen. In de nacht en ochtend zal plaatselijk lichte vorst voorkomen, het ziet er naar uit dat dit koudere weertype verscheidene dagen zal aanhouden. Dame liep tegen verkeersbord Mevrouw C. van Dam van het motorschip „Suzanna" uit St. An- naland, liggende in de haven te Bruinisse, had het ongeluk om te gen een in de Beursstraat staand verkeersbord op te lopen. Zij kwam daarmee zo onzacht in aanraking dat de ontboden geneesheer dokter Quaak een lichte hersenschudding moest constateren. BRUINISSE Oude gerenommeerde bakkerszaak kreeg een nieuw aanzien Een in moderne styi ingerichte winkel De oude zaak aan de Kerkstraat, waarin ouderen de heer Stols en nog ouderen de heer Gideonse als bakker hebben gekend, was een der weinige zaken op Bruinisse die in de loop der jaren gelijk was geble ven en die in een halve eeuw of langer geen verbouwing had onder gaan. De tegenwoordige eigenaar, de heer W. Jumelet-Otte, heeft met jeugdige energie thans deze oude en gerenommeerde zaak door de plaatselijke ambachtslieden een nieuw aanzien doen geven die er zijn mag. De geheel verbouwde en in moderne stijl ingerichte winkel werd gistermiddag door de voor zitter van de middenstandsvereni ging, de heer A. de Koning, ge opend. Deze prees in zijn daarbij gehouden speech de voortvarend heid van de tegenwoordige eige naar en zijn vrouw en noemde het winkelinterieur een prachtig staal van moderne inrichting, waarmee hij de heer Jumelet hartelijk ge lukwenste. De zaak van de heer Jumelet heeft vele facetten, want naast brood, banket en kruidenierswaren is aan de zaak ook een drogisterij verbonden. Elders ondergebracht is nog de slijterij en de ijsafdeling. De verschillende onderdelen van de zaak zijn nu alle in keurige win kelkasten en dito in mahonie uit gevoerde vitrines ondergebracht. Links vindt men de levensmiddelen en het brood en banket en rechts de drogisterijafdeling, terwijl het geheel wordt afgesloten door een chocolateriesortering. Alles is in lichte kleuren gehou den en ook op verlichtingsgebied heeft men met moderne middelen gewerkt. De winkelinstallatie werd geleverd door de firma Esmee uit Groningen; de verbouwing ge schiedde onder leiding van de heer A. Valk, timmerman; de fa. Gebr. van Oeveren verzorgde het metsel werk; het schilderwerk werd uit gevoerd door de heer A. I. Schip per; de elektrische aanleg door de heer Huibers, terwijl de heer Pleune voor de moderne in Colovinyl uit gevoerde vloerbedekking zorgde. Dat de verbouwing in vier weken werd voltooid, is voor de plaatse lijke ambachtslieden zeker een prachtige prestatie, waarover de eigenaar en anderen dan ook zeer tevreden waren. Namens deze ambachtslieden werd nog gesproken door de heer Huibers en namens de Kroon-win- keliers-organisatie door de heer Flik weert. Dertig bloemstukken ga ven het geheel een extra fleurig aanzien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2