Amerikaanse voorstellen aan -Had f DE ZIERIKZEESCHE COURANT ENGELAND VERMINDERT MISSCHIEN ZIJN STRIJDKRACHTEN IN EUROPA ULTIMATUM VAN EGYPTE Israël meldt nieuwe overvallen TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN IN ENGELAND Twee en half jarig meisje omgekomen bij brand in kipperen Spreiding van lucht macht der Ver. Staten VRIJDAG IS FEBRUARI 1057 No. 18106 113e Jaiirfang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBOD ABONNEMENTEN EN AOVERTENTlES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1899 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uil gave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Londen doet voorstellen aan NAVO-Ianden Engeland heeft aan de landen van de NAVO en de WEU „be paalde voorstellen gedaan met be trekking tot de toekomstige samen stelling" van zün strijdkrachten, zo heeft een woordvoerder van het „Foreign Office" donderdag ver klaard in commentaar op de bij eenkomst van de permanente raad der Westeuropese Unie ln Londen. Als gevolg van de economische moeilijkheden die door de Suez- crisis veroorzaakt zijn, is Engeland reeds enige maanden bezig met plannen voor hervorming van zijn defensie. Men vraagt zich af, of de sterkte der vier Britse divisies en de Britse tactische luchtmacht op het Europese vasteland verminderd zal worden. De woordvoerder wilde niet zeg gen wat de voorstellen inhielden. Uit goedingelichte bron wordt ver nomen dat zij doorgezonden zullen worden aan de regeringen der NAVO-en WEU-landen. Men ver wacht, dat de kwestie nader be sproken zal worden op de confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken van de Westeuropese Unie, die op 26 februari in Londen gehouden wordt. Engeland heeft in december de NAVO-ministerraad reeds gewaar- Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. Gerard Plü- lippus Helders tot minister. Hij zal worden belast met het beheer van het departement van Zaken Over zee, zoals het departement van Overzeese Rijksdelen in de toe komst zal worden genoemd. Egypte heeft donderdagavond de eis gesteld dat Israël voor midder nacht (pi. tijd) akkoord gaat met de terugtrekking van zijn troepen van .Egyptisch grondgebied, aldus is in gewoonlijk betrouwbare krin gen van de V.N. vernomen. In deze kringen werd gezegd, dat de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, mohammed Fawzi, tegenover de secretaris-generaal van de V.N. heeft verklaard, dat de Algemene Vergadering bijeen geroepen moet worden om toepas sing van sancties tegen Israël te overwegen, indien Israël niet aan de gestelde eis voldoet. De tijdslimiet, gesteld in het Egyptische ultimatum, is omgere kend in Greenwich-tijd afgelopen vrijdag 0500 uur. De plaatsvervangende perma nente vertegenwoordiger van Is raël bü de Ver. Naties, Kidron, heeft donderdag bjj de secretaris generaal van de Ver. Naties, Ham- marskjocld, verslag uitgebracht over „herleving van de activiteit van fedajien", aldus heeft een Is- raë'ische woordvoerder donderdag te New York meegedeeld. De aanvallen van de „fedajien" (Arabische commando's) in het ge bied van de Sinaï gaan, ondanks de aanwezigheid van troepen van de Ver. Naties, door, aldus het Is raëlische rapport. Kidron overhan digde Hammarskjoeid een lijst met incidenten van de laatste tijd. Hij vestigde er de aandacht op, dat in twee gevallen de „fedajien" Israël zijn binnengekomen uit door V.N.- troepen bezet gebied. schuwd, dat het mogelijk zijn de fensie zal moeten reorganiseren. Nader wordt vernomen dat Groot- Brittannlë donderdag bij de per manente raad van de NAVO en de raad van de WEU plannen inge diend heeft tot beperking van het aantal Britse militairen op het vasteland van Europa met 27.000 man en tot uitrusting van eenheden met bestuurbare projektielen. Uit voering van deze plannen zal de vuurkracht van de Britse eenheden op het vasteland op hetzelfde peil handhaven. Spaanse onderscheiding voor Prins Bernhard In een interview, gepubliceerd in het Spaanse monarchistische blad „ABC", geeft Prins Bernhard uiting aan zijn voldoening over zijn be noeming tot erelid van de Spaanse Koninklijke Academie. De Prins zegt, dat hij zich in 1929 voor het Spaans begon te in teresseren en dat hij in 1950 besloot deze taal ernstig te gaan bestude ren onder leiding van prof. dr C. F. A. van Dam van de universiteit van Utrecht, die corresponderend lid van de Spaanse Koninklijke Academie is. De betaalde vakantie in de landbouw Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot goed keuring van het op 26 juni 1952 door de internationale arbeidscon- ferentie in haar 35ste zitting aan genomen verdrag betreffende be taalde vakantie in de landbouw. Dit verdrag, dat een aantal voor schriften bevat, waarmede bij de regeling van de vakantie in de landbouw rekening dient te wor den gehouden, is op 15 maart 1954 aan de beide Kamers der Staten- Generaal gezonden ter goedkeu ring. Aangezien de Tweede Kamer daarop echter besloot dat het ver drag aan de uitspraak van de Sta- ten-Generaal moest worden onder worpen is het nu in de vorm van een wetsontwerp opnieuw aan de Tweede Kamer voorgelegd. Donderdag, op Valentijn- dag, heeft de vereniging „De Nederlandse Bloe misterij" 130 Nederlan ders, die zich verdien stelijk hebben gemaakt op het gebied van de naastenliefde en de hulp vaardigheid, een bloe menhulde bezorgd. Linksboven: mevr. Kor- des-Chardet van de Am sterdamse Palmgracht verkreeg haar bloemen door zich op le Pinkster dag van 1956 geheel in te zetten voor de V.V.V., toen 2Ü door een foutieve vermelding van een tele foonnummer honderden telefoontjes om kamers van vreemdelingen kreeg Rechtsboven: mevr. Bo- kei-Britstra in Zwolle heeft reeds 4 jaar lang tientallen haar onbeken de kinderen onder haar hoede, die uit de omge ving van Zwolle komen en naar school worden gebracht. Zij kreeg haar bloemen temidden van haar pupillen. Linksonder: Joekje Rijn- tjes uit Vught is nog maar 5Vs jaar en ver diende zijn vrachtauto(l) met bloemen door een vriendje uit het water te redden. Rechtsonder: ook mr. J. K. Klaassesz werd ge huldigd voor zijn strijd tegen de kinderverlam ming (links). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Eerste nederlaag van Conservatieve regering De Britse Labourpartij heeft don derdagavond de Conservatieve zetel van de Londense voorstad North Lewisham in het parlement ver worven. Dit geschiedde in een tussentijd se verkiezing, waarbij men zich in feite uitsprak over de Suezcrisis en het voornemen van de Britse rege ring de huishuren te verhogen. De kandidaat van de Labourpartij (Niall MacDermot) behaalde 18.516 stemmen, zijn Conservatieve tegen standers 17.406, een vrouwelijke kandidaat van de „Empire Loya lists" 1487 stemmen. Zoals bekend hebben de Ver. Sta ten Israël voorstellen gedaan, die de vrije vaart van Israëlische sche pen in de Golf van Akaba moeten waarborgen als Israël gehoor geeft aan de resolutie van de V.N. om zyn troepen van Egyptisch grond gebied terug te trekken. Israël heeft donderdag in Washington ge tracht nadere opheldering over deze voorstellen te verkregen. Volgens ambtenaren van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken beogen de Ver. Staten het volgende: 1. Als Israël akkoord gaat met de resoluties van de V.N., zullen de Ver. Staten bekendmaken, dat zij het recht van vrije vaart in de Golf van Akaba willen uitoefenen. 2. De Ver. Staten zullen een koopvaardijschip naar het gebied zenden; als Egypte het schip tracht aan te houden, zullen de Ver. Sta ten niet geweld met geweld beant woorden, maar trachten een rech terlijke beslissing van het interna tionale gerechtshof in den Haag over de status van de Golf uit te lokken. Neger-„pelgrimstocht" naar Washington Duizenden negers zijn van plan een massale „pelgrimstocht" naar Washington te maken als president Eisenhower zich niet over de ras senkwestie tot het zuiden richt. De negerleider Martin Luthcr King heeft donderdagavond op een persconferentie verklaard, dat ne gerleiders in een telegram aan pre sident Eisenhower verzocht hebben over het rassenvraagstuk te spre ken. King zei nog niet precies te weten op -welke wijze de pelgrims tocht zou geschieden. Wel zouden duizenden blanken ln het noorden en zuiden er aan meedoen. De mars naar Washington zou geen politiek karakter hebben maar voortsprui ten uit een diep godsdienstig geloof. 3. Ondanks de nijdige Egyp tische reactie op het Amerikaanse voorstel, is Washington ervan over tuigd, dat de uitoefening van het recht van vrije scheepvaart een precedent zal scheppen, dat in feite zal betekenen dat Egypte de inter nationalisering van deze waterweg zal aanvaarden. Op deze wijze zou Israël verlost worden van het ge vaar beschoten te worden door Egyptische kanonnen, die de toe gang tot de waterweg beheersen. kleintjes uitiC? ket (>im\enloj\d 's-GRAVENHAGE. Gisteravond heeft de voorzitter van de Neder landse vereniging „De Bloemiste rij", dr. A. J. Verhage, tijdens de uitzending van de N.C.R.V.-„Goed zo"-actie in de N.C.R.V.-studio te Hilversum, een Valentijn-bloemen- hulde overhandigd aan de geeste lijke vader en leider van de actie, de heer Johan Bodegraven. BAARN. Op de Hilversumse straatweg nabij de Roskam is een auto, bestuurd door de heer Schaap uit Amsterdam, met grote snelheid uit de bocht gevlogen en in botsing gekomen met een tankwagen uit Pernis. Beide inzittenden van de personenauto werden uit de wagen geslingerd. De bestuurder is tijdens vervoer naar het ziekenhuis in Baam overleden. Zijn mede-inzit tende, de heer Kiene uit Amster dam, werd zeer ernstig gewond. AMSTERDAM. In het O.L.V.- gasthuis te Amsterdam is een zes jarig knaapje overleden, dat zon dagmiddag van de vierde etage van zijn woning in de Sarphatistraat in een dertien meter diep trappengat was gevallen. In het dorpje Paoengde, vijftig km. van Pakokkoe in midden-Bir- ma, heerst een pestepidemie, zo meldt het blad „De Natie". Dorpen in de omgeving zouden gevaar lo pen. De autoriteiten klagen over aan serum. Bij de algemene verkiezingen van t§55 had de Conservatieve partij een overwicht van 3236 stemmen op de Labourpartij. Het is de eerste nederlaag van de conservatieve regering, sinds zij in 1951 weer aan de macht kwam. Politici zijn van mening dat indien de resultaten van North Lewisham en Melton-Mowbray (waar onlangs ook een tussentijdse verkiezing is gehouden) op landelijke schaal in algemene verkiezingen herhaald zouden worden, de Labourpartij met meer dan 150 zetels de macht zou krijgen. De verkiezing in North Lewisham is de eerste van een serie van acht, waarin de regering zes zetels moet verdedigen. Eiwit in Friese melk telt ook mee Na vele jaren van onderzoek heeft de Bond van Coöperatieve Zuivel fabrieken in Friesland, in nauwe samenwerking met het Fries Rund vee Stamboek besloten, met ingang van 12 mei het melkgeld onder de leden niet langer t'e verdelen in evenredigheid tot het vetgehalte, maar naar vet- en eiwitgehalte. De agendacommissie van de V.N. asemblee heeft gisteren met acht tegen zes stemmen, bij één onthou ding, het voorstel van de Sowjet- Unie verworpen om in de Assem blee een debat te houden over de „Eisenhower-leer" voor het Mid den-Oosten en „andere agressieve acties" van de Verenigde Staten. Kleine slagen vellen grote eiken. t Twee schepen botsten op de Noordzee Vanmorgen kort na zeven uur zijn op de Noordzee nabij het licht schip „Goeree" het Noorse tank schip „Norse Monarch" en het Duit se vrachtschip „Tilly Boege" met elkaar in botsing gekomen. Na de botsing ontstond brand op de „Nor se Monarch", maar men wist de brand binnen korte tijd met eigen middelen te blussen. Er wordt een lid van de bemanning vermist. De „Norse Monarch" heeft geseind, dat het geen hulp nodig heeft. De „Tilly Boege" is zwaar be schadigd, maar verkeert ook niet in gevaar. Na de noodsignalen wa ren de reddingboot „President Jan Leis" en de loodsvaartuigen „Al gol" en „Betelgeuze" van Hoek van Holland uitgevax-en. De sleepboot „Maas" van L. Smit en Co.'s in ternationale sleepdienst blijft in do buurt van de plaats van het onge luk om alsnog assistentie te ver lenen als daarom zou worden ge vraagd. Tengevolge van de zware regen val van de laatste dagen staan de uiterwaarden langs de Maas in Zuid Limburg onder water. In de gemeente Itteren is de weg naar Meerssen overstroomd. Het Egyptische beheer van het Suezkanaal heeft de Duitse loodsen die op het kanaal werkten en thans met verlof zijn, opgeroepen zich ge reed te houden voor hervatting van het werk. ZIERIKZEE Haar broertje liep ernstige brandwonden op Tezamen met twee vriendjes speelden gistermiddag de zevenja rige Rinie Viergever en zijn 2Vz- jarig zü'sje Suzanna in een kippen ren bij de woning aan de Gracht- weg alhier. Terwijl zijn moeder zich elders in het huis ophield, wist het knaapje in de keuken een doosje lucifers te bemachtigen. Teruggekeerd in de ren, die de kinderen als een soort speelhol ge bruikten, stak hij een krant aan. Geschrokken van de grote vlam gooide hij de krant van zich af bo ven op enkele bossen stro, die ogenblikkelijk vlam vatten. De twee vriendjes holden weg en wisten zich zo in veiligheid te stellen, VOOR DE LANDBOUW Melkgarantieprijs van f 28,- per 100 kg verwacht Prijsstijging drinkmelk waarschijnlijk In Iandbouwkringen wordt ver wacht, dat de garantieprijs voor melk (het bedrag dat de veehouder dus minstens moet ontvangen) voor het „melkjaar" november 1956-no- vember 1957 op f 28,per 100 kg van 3.7 of 3.8 percent vetgehalte zal komen te liggen. Voorts wordt venvacht, dat de toeslag voor melk van de lichte gronden, gebaseerd op kostprijs- verschillen, op f 1,70 per 100 kg zal worden gehandhaafd. Deze verhoging van de garantie prijs met vijf cent per kilogram (liter) zal voor iets meer dan de helft berusten op natuurlijke prijs stijgingen, zoals deze door het Landbouw Economisch Instituut (LE.I.) berekend zijn. Het tweede deel zou het gevolg zijn van de „ruk aan de bel" van de georgani seerde landbouw, om tot verbete ring van de arbeiderslonen, de be loning van het werk van de boer en diens medewerkende gezinsle den en tot vergoeding van de eige- naarslasten te komen. Aan dit laat ste verlangen zal, naar men ver moedt, slechts ten dele tegemoet gekomen worden, nu met vrij grote mate van waarschijnlijkheid de be stedingsnota van de regering aan de landbouw slechts 200 miljoen gulden extra inkomen, in plaats van de gevraagde 350 miljoen, zal toestaan. Hoewel dit bedrag met n-eugde en enige voldoening wordt begroet, ontveinst men zich in andbouwkringen niet, dat van vol daanheid nog geen sprake kan zijn. Blokkering Ernstig bezorgd maakt men zich over het gerucht, dat in de beste dingsnota een blokkering van een deel der in de garantieprijs voor melk en de toeslag op rogge (thans f 3,74 per 100 kg.) te verdisconte ren eigenaarslasten zal worden voorgeschreven. Gezien de te verwachten garan tieprijs voor de melk van de boer derij wordt verwacht, dat de alge mene verrekenprijs met de con sumptiemelkfabrieken, zoals ge woonlijk, f 2 hoger zal liggen en dus tot f 30 per 100 kilogram melk van gefixeerde zuivelwaarde zal stijgen Hoe hoog daardoor precies de straatprijs voor losse, gestan daardiseerde drinkmelk (thans 31 cent per liter) zal worden, is nog niet geheel duidelijk. Indien de re gering tegen het S.E.R.-advies in het subsidie van gemiddeld vier cent per liter op drinkmelk hand haaft, wordt een straatprijs van 36 tot 37 cent de laagst mogelijke ge acht. Indien ook het subsidie vervalt, zal de drinkmelkprijs vermoedelijk stijgen tot 40 41 cent per liter. maar de beide achterblijvende kin deren bevonden zich te midden van rook en vlammen. De moeder die onraad vermoedde snelde naar bui ten, maar slaagde er niet in het deurtje van de kipperen snel ge noeg te openen om de kinderen te redden. Op haar gegil kwamen en kele arbeiders aanrennen, waarvan de heer C v. d. Wielen met gevaar voor eigen leven dwars door een asbest plaat heensprong en de kin deren uit het brandende kippehok sleurde. Overdekt met zware brandwon den werden de kinderen overge bracht naar het St. Corneliazieken- huis te Zierikzee. In de loop van de nacht is het meisje Suzanna aan de bekomen verwondingen overle den. De toestand van het jongetje is eveneens ernstig. De plaatselijke brandweer bluste in korte tijd de verder onbeteke nende brand. Partüen in de wereld kunnen elkaar vernietigen De Amerikaanse luchtmacht is van plan haar vliegtuigen meer over de V.S. te verdelen om te ver hinderen, dat een eventuele aan valler genoeg bommenwerpers zou kunnen vernietigen om een beslis sende tegenaanval te verijdelen. Dit is donderdag door generaal Thomas White, plaatsvervangend stafchef van de Amerikaanse lucht macht, in een toespraak te Wash ington meegedeeld. De bommenwerpers zijn op te wei nig bases, die daardoor te vol zijn, geconcentreerd. Dit geldt vooral voor de straalbommenwerpers B-47 en B-52 en de B-36, die door pro pellers wordt voortbewogen. Generaal Maxwell Taylor, staf chef van het Amerikaanse leger, zei donderdag, dat de dag niet ver is - zo hij al niet is aangebroken - dat beide partijen in de wereld in staat zullen zijn de ander in een onbeperkte atoomoorlog te vernie tigen". Hij zei, dat acht en vijftig procent van de strijdmacht van het leger bestemd is om de tegenpartij' af te schrikken van agressie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1