BLUE BAND. nufun Sn kerngezond/ Het is moeilijk een goede echtgenoot te zijn Bij de driehonderdvijftigste geboortedag van Michiel Adriaanszoon de Ruyter Onze verplichtingen tegenover een groot mens En met niet minder graagte zal men onderschrijven wat minister Algera zei bij het gouden feest van de Koninklijke Nederlandse Re dersvereniging: „Er is veel veran derd sinds de gouden eeuw, maar wat óndanks alles is en blijft, dat is dit, dat wij onze volkskracht ook onder de huidige omstandigheden moet verwerkelijken en dan blijft de zee een bij uitstek geschikt ter rein om onze bekwaamheid tot uiting te brengen". Meer belangstelling voor de zee vaart, en alles wat daaraan annex is, dat zijn we verplicht aan de 4000 Nederlandse zeelieden, die in de jongste wereldoorlog de vlag van ons vaderland verdedigden met het gróótste offer dat gebracht kan worden: hun leven. Moge de De Ruyterfeesten tot som hebben: meer zeebewustheid van het Nederlandse volk, meer be sef van en begrip voor het feit, dat een goede zeevaart voor ons volk van het allergrootste belang is. R. O. M. (Ingezonden). Er zal in deze dagen op alle mo gelijke manieren de grootheid van tjjllands admiraal worden belicht. Men zal hem eren als de onverge telijke strateeg", anderen zullen hun schijnwerper richten op de grote zielenadel van deze voortreffelijke mens. Men kan hem ons voorhou den als de man gebukt onder de zorgen voor hen, die hem waren toevertrouwd. Een zorg die hem op z'n doodsbed deed bidden: „Heer bewaar 's lands vloot, spaar gena diglijk onze officieren, matrozen en soldaten, die voor een klein geld zoveel ongemaks en gevaars moe ten uitstaan". Zo, en op nog velerlei wijzen, kan men De Ruyter, wiens 350e ge boortedag wij 24 maart vieren; be lichten. Men kan monumenten oprichten en gedenkpenningen slaan, maar méér kan men hem eren, dunkt ons door een blijvende en intense be langstelling voor alles wat ons zee wezen betreft. Waarom, zo is men geneigd zich af te vragen leeft in ons volk in het algemeen, niet meer belangstelling voor de zeevaart? Hier bedoelen wij niet, dat een ieder zeevarend moet gaan worden, maar wèl dat men meeleeft, belangstelling toont en begrip heeft van de grote waarde die de zeevaart voor ons land heeft. Dat men er van doordrongen is, dat de zeevaart behalve historische en culturele waarden, vooral een gro te economische waarde heeft. Het valt telkens weer op, dat in verschillende landen, met name vooral Engeland en Noorwegen het zeewezen geheel verweven is met het denken en doen van het volk. In zijn voortreffelijke boek „Lijn- vaart" zegt Bovens zéér terecht: „Daar (Engeland en Noorwegen) is de scheepvaart een reële zaak, zo als bij ons de industrialisatie en minder een romantische bezigheid voor lange winteravonden. Men be seft dat het varen een deel, een be langrijk deel zelfs, van de natio nale broodwinning is en minder een object voor historische beschou wingen. Terwijl bij ons de scheep vaart pas begint te leven in de stille beslotenheid van een muse um, wordt zij bij de Engelsen en Noren pas realiteit als zij het mu seum hebben verlaten en zijn te ruggekeerd in de woelige wereld, waar schepen evenzeer een onder deel vormen van het moderne ver- voersapparaat als treinen en auto's" Men zal dan ook, met volle in stemming de woorden citeren van Z.K.H. Prins Bernhard, waar hij schreef dat het een landsbelang is van de éérste orde om de zeebe wustheid van het Nederlandse volk te herstellen, Welja, vrolijke -Frans, laat jij je maar van je zonnigste kant zien. Jij kunt lachen en vrolijk zijn. Nooit sla je een boterhammetje over. En altijd zijn ze besmeerd met lekkere, gezonde Blue Band! Wat wil je nog meer om bergen te kunnen verzetten? Smullen maar! Groeien maar! Wie zó lekker eet wordt groot en sterk. 't Is de eigen, speciale bereidingswijze die Blue Band zoveel fijner en rijker maakt. U proeft zo duidelijk, dat Blue Band anders is, lekkerder. U weet toch hoe dat komt? Voor Blue Band wordt een eigen speciale bereidingswijze toe gepast, die enige jaren geleden is ontdekt en sindsdien steeds verbeterd. Waarom zou U daar ook niet van profiteren? „WAAR STAAT DE LANDBOUW" De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, zal op de donderdag 28 februari in „De Harmonie" te Leeuwarden te houden algemene vergadering van de Friese Maat schappij van Landbouw, spreken over: „Waar staat de landbouw en waar heen moet hij". Voorts staat op het programma van de verga dering, die 's morgens te 9 uur be gint, de vaststelling van het urgen tieprogramma van de Friese Maat schappij van Landbouw. Geen zon? Geen verse, groene zomergroenten? Zorg voor Blue Band bij ieder maal, iedere dag. Een zomerrijkdom aan vitaminen maakt iedere hap van iedere boterham nog rijker, nog gezonder. Uien Veiling St. Annaland: Middel f 14,50; bonken f 15,06; drielingen f 16,02; picklers f 16,64. Aanbod 13 ton middel. Veiling St. Maartensdijk: Middel f 14,42-14,04; bonken f 15,30; drie lingen f 14; picklers f 17,60. Aan bod 15 ton middel. Veiling Tholen: Middel f 14,80; bonken f 14,51; drielingen f 13,50; picklers f 17,52. Aanbod 12 ton middel. Veiling Steenbergen: Middel f 13,50-13,21. Aanbod 30 ton. Veemarkt ROTTERDAM, 12 februari. Aan voer 3120 stuks vee (weektotaal 4811), t.w.: 450 vette koeien en os sen; 766 stuks gebruiksvee; 145 vette kalveren; 135 graskalveren; 1198 nuchtere kalveren; 84 varkens; 89 biggen; 64 paarden; 6 veulens; 165 schapen en lammeren; 18 bok ken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,10-3,24, f 2,86-3,00, f 2,74- 2,84; vette kalveren f 3,10-3,40, f 2,90-3,10, f 2,70-2,90; slachtpaar- den f 2,50-2,30-2,20. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-350-275; nuchtere kalveren f 60-54-40; biggen f 57-48-42; scha pen f 130-120-100; lammeren f 120- 105-95; kalf- en melkkoeien f 1125- 975-750; vare koeien f 830-700-600; vaarzen f 775-675-475; pinken f 540 -440-340. StValend gezond VITAMINE A maakt ze beter bestand tegen de kuren van koning Winter. Middenstandswetgeving Wet op afbetalingswezen in voorbereiding Met betrekking tot de vraag van vele leden, of reeds voorbereidin gen voor een nieuwe wet op de Kamers van Koophandel en Fa brieken worden getroffen en of reeds terzake adviezen zijn ge vraagd, heeft minister Zijlstra me degedeeld, dat de met het verval len van de wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken op 1 ja nuari 1959 samenhangende vraag stukken op het departement in stu die zijn. Naar aanleiding van de vraag van enige leden of een wets ontwerp ter regeling van het af betalingswezen spoedig te verwach ten is, deelt de minister mede, dat een desbetreffend wetsontwerp op Goed gebouwd ZONNESCHIJN-VITAMINE helpt bij de bouw van beendergestel en gebit. het departement thans wordt voor bereid. Hij zal de indiening daar van zoveel mogelijk bespoedigen. bruinisse Bouw nieuw kerkgebouw Oud. Ger. Kerk De bouw van een nieuw kerkge bouw voor de Oud Ger. Kerk te Bruinisse is opgedragen aan de firma gebrs. C. en J. Deurloo te Bruinisse. De kerk zal verrijzen aan de Prinses Margrietstraat. Tot dus ver werd dienst gehouden (na de oorlog) in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw. Hongaren in woonoord „Stoofpolder" Natuurlijk zullen ook in het woonoord „Stoofpolder", dat reeds eerder was ingeschakeld voor de ontvangst van Hongaarse vluchte lingen, weer Hongaren worden ge huisvest, die op doorreis zijn naar Canada. Zij worden nog deze week (vrijdag a.s.) hier verwacht. De te Bruinisse in de Ned. Hervormde kerk gehouden collecte voor Interkerkelijk diakonaal werk in het buitenland, bracht f284,10 op. 's-HERTOGENBOSCH. Dinsdag morgen is onder zeer grote belang stelling in de kathedrale basiliek van St. Jan te 's-Hertogenbosch de bisschopswijding geschied van mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van de bisschop van 's-Hertogen bosch. Durf verantwoordelijkheid te dragen en initiatief te nemen Men zou het zo niet vermoeden, maar er zijn zeer veel vrouwen on gelukkig getrouwd. Zo op het oog is er niets fout in haar huwelijk, er is geen ander, of wat ook van dien aard. De oorzaak van het zich on gelukkig voelen ligt zuiver op psy chologisch terrein. Deze vrouwen voelen zich bedrogen door het hu welijk. Zij hadden er zich een an dere voorstelling van gemaakt en nu valt het tegen. De hoofdoorzaak hiervan is de man die zij getrouwd hebben en die niet aan haar verwachtingen voldoet. Oh, het kan een heel beste kerel zijn, maar zij missen iets in hem, wat zij gehoopt hadden in hem te vinden en wat zij onmisbaar achten in het huwelijk, namelijk de persoonlijkheid. Zij moeten in hem haar heer en meester zien, in de goede betekenis van het woord, de kapitein van haar huwelijksbootje, die de leiding heeft en in wie ze een rotsvast vertrouwen hebben, de man die verantwoordelijkheid durft te dragen en initiatieven neemt, niet slechts in zijn zaken of werk, maar ook in het gezin. Het is een klacht van véle mo derne vrouwen, dat dit in veel ge vallen bij de man niet te vinden is. Het zijn goede en lieve echtgenoten die denken er het beste aan te doen door hun vrouw het volle pond te geven en alles aan haar over te la ten. In zekere zin vindt de vrouw dat ook prettig, maar er is een grens, waar zij wenst dat de man de verantwoordelijkheid en het ini tiatief overneemt en waar zij zich dan naar schikt. Een kwestie van instelling Van kleins af wordt het meisje eigenlijk in deze zin grootgebracht. In sprookjes, verhalen en later in films en romans ziet zij dikwijls hoe het huwelijk moet zijn, bedoeld is en zij maakt zich een ideale voorstelling waar zij naar gaat stre ven. Ook al zag zij het thuis anders, ieder jong meisje weet na verloop van tijd hoe het in de verhouding tussen man en vrouw in het huwe lijk behoort te zijn en in haar be hoefte gelukkig te zijn, zoekt zij zich een partner, die vermoedelijk aan haar verwachtingen zal vol doen. Maar wanneer het huwelijk een maal gesloten is, komt zij dikwijls bedrogen uit. Haar levensgezel blijkt hoe langer hoe meer de klei ne problemen op haar schouders af te wentelen, omdat hij het zo druk heeft met andere zaken. En die ve le kleine problemen maken een groot probleem. Heel veel komt het voor, dat alle verantwoordelijkheid, alsmede de te nemen besluiten in het gezin op de vrouw rusten en er zijn veel vrouwen, die hier niet tegen opgewassen zijn of het een voudig niet willen, omdat zij het leiderschap in het huwelijk bij de man wensen. Dan begint de narig heid. De taak van de man De taak van de man is wat dat betreft niet eenvoudig. Doch hij doet er over het algemeen goed aan te trachten in het huwelijk zo te zijn, zoals hij voor die tijd tegen zijn meisje was. In die vorm is hij haar bevallen. Toen deed hij zich van zijn beste zijde kennen. Hij toonde zich een man, maakte plan nen voor een gezellig uitje, voor een etentje en dergelijke en dat was wat het vrouwtje in hem waardeer de. Waren er moeilijkheden, dan kwam hij met een mogelijke oplos sing en nam het initiatief, kortom hij leek een persoonlijkheid waar het meisje tegenop zag. Het is een fout van veel mannen, te menen, dat wanneer zij eenmaal getrouwd zijn, de vrouw de vol waardige partner is, waarop zij de gehele last van het gezin en huis houding kunnen afschuiven. Mis schien is die gedachte veroorzaakt door de dikwijls sterk overdreven emancipatie van de vrouw. Moge- lijk is zij het gevolg van het feit, dat hij al zijn energie aan zijn werk wil geven, omdat hij hier on der geen beding wil falen, aange zien het de broodwinning van het gezin is. Thuis wil hij het zich dan gemakkelijk maken en geen zorgen meer aan zijn hoofd hebben. Dat zij hiermee hun huwelijk schaden, dringt tot vele mannen niet door. Persoonlijkheid gevraagd De man dient er voor te zorgen, dat hij een persoonlijkheid blijft ook in het huwelijk, dan maakt hij zij.n vrouw gelukkig. Hij mag ge rust eens lastig zijn, maar de vrouw zal dit gaarne accepteren en zich naar zijn wensen voegen, wanneer zij weet, dat hij de leiding durft te nemen. Toch mag zo'n houding niet ontaarden in tyrannie, want dat zal bijna geen vrouw dulden. Het moet een kwestie van persoonlijk over wicht zijn, heel eenvoudig en met tact, een kwestie van geven en ne men, waarbij de verantwoordelijk heid, die op de schouders van de vrouw wordt afgewenteld, niet meer is dan zij wenst, terwijl de belangrijkste zaken in 's mans han den blijven. Denkt u vooral niet, dat uw vrouw het prettig zal vinden, wan neer u alles aan haar overlaat, zo in de vorm van: „Zeg Jij het maar liefje". Kom rustig met uw plan tevoorschijn of met uw gedachten omtrent een bepaald probleem. Neem geen afwachtende houding aan en laat uw meesterschap in het huwelijk nooit ontaarden in wils- oplegging met dwang, want een vrouw minacht een man die hand tastelijk wordt, omdat dit een be wijs is van zijn onmacht zich door persoonlijkheid te laten gelden. Inderdaad, het is uiterst moeilijk een goed echtgenoot te zijn en de praktijk bewijst, dat het vele man nen boven hun krachten gaat, maar dat neemt niet weg, dat velen nog kunnen keren op het pad der dwa ling. In grondprincipe wenst zij, dat de man de baas is. Aan hem om uit te maken op welke wijze hij dit tot een realiteit kan maken. Dikwijls een zeer zware opgave, inaar het pogen is de moeite waard, want de beloning is een gelukkig huwelijk. (Nadruk verboden). VISSERIJBERICHTEN Zierikzeese schepen kr(jgen echoloden aan boord Zaterdag jl. is een aantal belang stellenden uitgevaren met de Bru 68 van gebrs. Okkerse te Bruinisse voor het bijwonen van een interes sante demonstratie. Aan boord wa ren, behalve de gebrs. Okkerse en een aantal belangstellenden uit on ze visserij kringen de heer Haas, di recteur van Ships Radio Service, en enige technici. De heer Haas had een zelfregistrerend echolood aan boord laten plaatsen van de be kende „Atlas" fabrieken. Dit echo lood, dat de waterdiepte nauwkeu rig optekent, is zo geconstrueerd, dat ook vis en zelfs de mosselban- ken zichtbaar worden. De demon stratie, die door allen aan boord met belangstelling werd gadegesla gen, slaagde uitstekend. De mossel- banken waren duidelijk zichtbaar, zodat dit echolood voor onze vis serij vele nieuwe mogelijkheden opent. Uit de inlichtingen die de heer Haas verstrekte, bleek, dat de haringvisserij reeds jaren met suc ces Atlas-echoloden gebruikt, ter wijl in Zierikzee de eerste schepen met deze loden worden uitgerust.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6