DE ARBEIDSMARKT IN NEDERLAND Amerikaanse reactie op Sowjet-voorstellen S.E.R.-ADVIES OVER HERZIENING VAN WEDUWEN- EN WEZENVERZEKERING RUSSISCH WORDT WEER VERPLICHT LEERVAK OP DE HONGAARSE SCHOLEN KREOFLAVON DE MOEILIJKHEDEN ROND HET STABILISATIEBELEID ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 14 FEBRUARI 1957 No. 18105 Aantal mannelijke werklozen afgenomen ln januari is het aantal werkloze mannen van 40.129 gedaald tot 39.629; de bezetting van de aanvul lende werken Is gestegen van 9.889 tot 15.755, waardoor de totale gere gistreerde arbeidsreserve van 50.018 met 5.366 is toegenomen tot 55.384. In januari 1956 liep de arbeids reserve met bijna 7.000 op; deze lag in totaal ruim 14.000 hoger. De gun stiger cijfers van 1957 zijn een ge volg van de betere weersomstan digheden en de krapte op de ar beidsmarkt, aldus deelt het mini sterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid mede. Vele land- en tuinbouwers, vissers en baksteen- fabrieksarbeiders, die anders in deze tijd werkloos zijn, konden tij delijk elders werk vinden, zoals in de havens, de exportslagerijen, de vleeswarenfabrieken, de mijnen, enz. In de bouwnijverheid kon veelal worden doorgewerkt, maar werd met het oog op vorst en sneeuw met nieuwe objecten ge wacht. Eind januari namen de aan vragen voor bouwvakarbeiders weer toe. Ook de landbouw pro fiteerde bij de winterwerkzaamhe- den van het gunstige weer. Het aantal werkloze bouwvak arbeiders steeg van 6.343 tot 7.582, metaalarbeiders van 1.369 tot 1.492, transportpersoneel van 1.610 tot 12. Het aantal werkloze landar beiders daalde van 8.972 tot 6.484 en losse arbeiders van 5.113 tot 4.493. Het aantal werkloze minder geschikte arbeiders steeg van 9.729 tot 10.640. De geregistreerde vraag naar mannelijk personeel daalde van 63.867 tot 60.974. Nederland's motorrijtuigenpark Volgens berekeningen van de K.N.A.C. bedroeg het totaal aantal motorrijtuigen in Nederland op 1 januari jl. 657.680; dat is bijna 16 pet. meer dan een jaar tevoren. De bromfietsen zijn hier nog niet bij gerekend. De K.N.A.C. geeft de volgende samenstelling van het motorrijtui genpark per 1 januari 1957; 345.500 personenauto's (inclusief combina tiewagens), 117.800 vrachtauto's en bestelauto's, 7600 autobussen, 4760 trekkers met oplegger, 5400 speci ale voertuigen (brandweerauto's e. d.), 163 300 motorrijwielen en scoo ters, 645 000 bromfietsen, 320 trac toren en 13.000 motordriewielers. Uitgave over wijten H. A. Lorentz prof. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onder zoek en de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen hebben prof. dr. H. B. G. Casimir te Leiden, prof. ir. J. Th. Thijsse te Delft, prof. dr. W. J. de Haas, oud-hoogleraar te Leiden en mevrouw T. C, Clay- Jolles, fil. doctaeen subsidie ver leend voor de uitgave van een bun del artikelen ter nagedachtenis van Hendrik An toon Lorentz. De redac tie van deze bundel is in handen van mevrouw dr. G. L. de Haas- Lorentz, de oudste dochter van de grote natuurkundige. Het boekje zal binnenkort van de pers komen. .Vulpen-walkie talkies' in ziekenhuis De Diakonessen-inrichting „Bronovo" te 's-Gravenhage wordt het eerste ziekenhuis in Nederland, dat zijn dokto ren en hoofdverpleegsters draadloos berichten in het gebouw doorgeeft. Het sig naal, of mondelinge bood schap is uitsluitend voor het opgeroepen staflid hoorbaar met behulp van een elektro nische ontvanger in vulpen formaat. Het zo storend ge luid van bel of telefoon kan hierbij achterwege blijven. Daarom zal deze zeer recente uitvinding door de patiënten zelf met instemming begroet worden, omdat zij de zo no dige rust in het ziekenhuis in sterke mate bevordert. h De commissie voor de geloofs brieven van de Verenigde Naties heeft dinsdag met acht tegen één stem geweigerd de geloofsbrieven van de Hongaarse vertegenwoordi ging bij de Ver. Naties goed te keu ren. Amerikaanse vloot- schouw in juni Zeven en twintig landen zijn uit genodigd oorlogsschepen te zenden naar een Amerikaanse vlootschouw die in juni gehouden wordt ter ge legenheid van de herdenking van het feit dat 350 jaar geleden de eerste nederzetting in de Verenigde Staten werd gesticht. De schouw zal van 8 tot 17 juni duren. De uitgenodigde landen zijn lan den van het westelijke halfrond en landen van de NAVO. Volgens het blad „Al Alam Ala- dani" wordt begin maart een Rus sisch schip met wapens en munitie in Jemen verwacht. De lading zou o.m. 30 Migs en 50 zware tanks om vatten. President Eisenhower's perschef, James Hagerty, heeft de nieuwe voorstellen van de Sowjet-Unle aangaande het Midden-Oosten een duidelijke manoeuvre genoemd om Eisenhower's program voor dit ge bied in diskrediet te brengen of ge heel en al te verhinderen. Hij zei dit na een onderhoud met de pre sident. Ambtenaren van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken zeiden, dat zij het Russische voorstel voor samenwerking der Grote Vier bij de opstelling van een program voor economische hulp aan het Midden-Oosten bestuderen, maar dat hun eerste reactie niet geestdriftig is. Weinig ambtenaren zijn van mening, dat de nieuwe Russische voorstellen tot onderhan delingen zullen leiden. Ingezonden mededeling Voorkom en bins die znurbrand op do maag. filet Kennies. Wacht niet tot Uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apothe ker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - gro ter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en prac- tisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. Uitkeringen houden verband met kosten minimaal levensonderhoud De Sociaal-Economische Raad heeft thans een advies uitgebracht over de herziening van de wedu wen- en wezenverzekering, waar om hem door de staatssecretaris van Sociale Zaken in juli 1952 werd verzocht. De S.E.R. zegt in zijn advies, dat de voorziening zich niet alleen dient uit te strekken tot de weduwen van degenen, die arbeid in dienstbe trekking verrichtten, doch ook tot de weduwen van degenen, die op andere wijze een inkomen verwier ven. De inkomensgrens wordt on gewenst geacht op dezelfde gron den als waarvoor een dergelijke grens voor de algemene ouder- domsverzekering is afgewezen. De raad acht het noodzakelijk, dat de uitkeringen nauw verband houden met de kosten van het minimale levensonderhoud. Er wordt voorts een ander sy steem voorgesteld, volgens hetwelk de weduwen die, op het ogenblik dat de gezinstaak eindigt nog niet een bepaalde leeftijd hebben be reikt, een tijdelijke uitkering ont vangen. Indien de weduwen op het tijdstip van het overlijden van haar echtgenoot 50 jaar of ouder zijn, dient een uitkering tot het berei ken van de 65-jarige leeftijd te worden verstrekt. De hoogte en duur van de uit keringen zullen volgens het advies als volgt dienen te zijn: a. Weduwen zonder kinderen. Weduwen zonder kinderen, die op het tijdstip van het overlijden van haar echtgenoot nog geen 50 jaar oud zijn, ontvangen een tijde lijke uitkering ten bedrage van f 1.200,per jaar. De duur van de tijdelijke uitkering dient zes maan den te bedragen voor vrouwen, die op het tijdstip, dat het recht op een tijdelijke uitkering een aan vang neemt, 26 jaar of jonger zijn. De uitkeringsduur ware te verlen gen met één maand voor elk jaar dat de leeftijd van de weduwe op genoemd tijdstip hoger is dan 26 jaar, met een maximumuitkerings- duur van twee jaar. Bij hertrouwen wordt de aanvankelijk vastgestelde duur van de uitkering niet vermin derd. Weduwen zonder kinderen, die op het tijdstip van overlijden van haar echtgenoot 50 jaar of ouder Nieuwe berichten over majoor Maleter Vyf personen zyn ter dood ver oordeeld op beschuldiging van het onwettig bezit van wapens, aldus meldt radio-Boedapest. Eén per soon werd vrijgesproken. Zij wer den berecht door een militair ge rechtshof in de Hongaarse hoofd stad. Twee der terdoodveroordeelden werden onmiddellijk terechtgesteld „omdat z\j onwaardig werden be vonden een verzoek tot gratie in te dienen". Radio-Boedapest meldde voorts, dat de regering van plan is het on derwijs van het Russisch op de scholen weer verplicht te stellen. Dit is een gevolg van het feit, dat er een tekort aan onderwijzers is, die de westelijke talen kunnen do ceren. Er zijn ook niet genoeg boe ken over de westelijke talen, aldus de radio. Alleen studenten zullen mogen kiezen tussen Russisch, Engels, Frans of Duits. De Oostenrijker Hans Petrako- vits, die maandag uit Hongaarse gevangenschap in Oostenrijk terug gekeerd is, heeft volgens het blad „Bild Telegraf" verklaard, dat hij vier dagen geleden generaal Pal Maleter, een der leiders van de Hongaarse opstand in een gevan genis in Boedapest heeft ontmoet. Petrakovits is, na een hongersta king, door bemiddeling van de Oos tenrijkse legatie in Boedapest vrij gelaten. Generaal Maleter, die zich onder scheidde in de strijd tegen de Rus sen in Boedapest, was minister van Defensie in de laatste regering van Imre Nagy. Hij voerde besprekin gen met de Russen op het ogenblik dat deze, op zondag 4 november, hun grote actie tegen de opstande lingen begonnen. De Russen namen hem gevangen. Er zijn allerlei te genstrijdige berichten over hem verspreid. zijn, ontvangen een uitkering tot het bereiken van de 65-jarige leef tijd. Bij hertrouwen neemt de uit kering een jaar na het sluiten van het huwelijk een einde. b. Weduwen met kinderen. Weduwen met kinderen, voor wie recht op wezenuitkering bestaat, ontvangen een uitkering van f 1.1 per jaar en een wezenuitkering voor resp. een of twee kinderen, gelijk aan de kinderbijslagen voor het eerste en tweede kind krachtens de kinderbijslagwet. De wezenuit kering wordt verminderd met de kinderbijslag, waarop krachtens de kinderbijslagwet of een bijzondere kinderbijslagregeling aanspraak be staat. Hebben de kinderen bij het bereiken door de weduwe van de 65-jarige leeftijd de leeftijdsgren zen, genoemd in de kinderbijslag wet, nog niet bereikt, dan worden de wezenuitkeringen op de normale voet voortgezet dan wel verstrekt en verkrijgt de weduwe, zolang een wezenuitkering wordt toegekend, tevens een uitkering van f 600 per jaar. Vanaf het tijdstip, dat het recht op wezenuitkering een einde neemt, wordt de weduwenuitkering ver minderd van f 1.800 tot f 1.200 per jaar. De duur van deze verlaagde uitkering is overeenkomstig de be palingen, geldende voor de wedu wen zonder kinderen, afhankelijk van de leeftijd van de weduwe op genoemd tijdstip. Aanspraak op wezenuitkering be staat voor ten hoogste twee half- wezen, die de leeftijdsgrenzen, ge noemd in de kinderbijslagwet, niet hebben overschreden. Ingezonden mededeling KANS OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest Geen snoepje, meer.....'t helpt ^20 tabletter) 75 ktei/xtjes uit/iD het hb\>\etdpt.!\d 's-GRAVENHAGE. Volgens de bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek op dit ogenblik beschikbare voorlopige cijfers over het afge lopen jaar, blijkt voor de zuigelin gensterfte - d.i. de sterfte van kin deren beneden 1 jaar - een onge kend laag niveau van 18,9 per dui zend levendgeborenen te zijn be reikt. ROTTERDAM. Dezer dagen werd de weduwe v. d. W.-v. O. met een schok wakker en toen zij de ogen opsloeg zag zij een inbreker naast haar bed staan. De man droeg een pet diep in de ogen en was gekleed in een donkere jekker. De vrouw begon te gillen en de onbekende ging er van door met achterlating van een houten knuppel. Hij bleek een bedrag van f 80,te hebben gestolen. De recherche heeft de zaak in onderzoek. ROTTERDAM. Een 17-j. kantoor bediende, die ervan wordt verdacht tal van voorwerpen - tezamen een groot bedrag vertegenwoordigend - te hebben gestolen, is voor de offi cier van justitie te Rotterdam ge leid. Hij had er al meer dan een half jaar een gewoonte van ge maakt aan boord van buitenlandse schepen te stelen wat van zijn ga ding was: geld, horloges, sigaretten en dergelijke. Minister Zijlstra antwoordt Eerste Kanter Verschenen is de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de be groting van het departement voor Economische Zaken voor 1957. Hieraan wordt het volgende ont leend: In antwoord op door vèrschiUen- de groeperingen van leden in de pa ragraaf „prijzen en prijsstabilisatie" gestelde vragen deelt de minister mee dat de moeilijkheid van het momentele stabilisatiebeleid niet van principieel karakter is doch gelegen in een aantal feitelijke, on geveer tegelijk optredende factoren, die onvermijdelijk tot zekere prijs stijgingen moeten leiden. Daar is in de eerste plaats het feit dat de internationale politieke situatie prijsstijgingen op verschillende goe derenmarkten (in het bijzonder ook op de vrachtenmarkt) heeft veroor zaakt, die onvermijdelijk hun in vloed op het binnenlandse prijspeil uitoefenen. In de tweede plaats maakt de bestedingsbeperking (wil men althans een aanzienlijke ver hoging van de directe belastingen vermijden) verhoging van bepaalde accijnzen nodig, voor zover moge lijk een liquidatie van subsidies en tenslotte ook de verhoging van de tarieven van een aantal publieke of semi-publieke diensten. Zonder deze verhoging zouden deze met directe verliezen werken en dus de overheidskas belasten. In de derde plaats brengt de invoering van de algemene ouderdomsverzekering op 1 januari jl. een verhoging der loonkosten met zich die op sommige punten, met name waar tot dusver geen vereveningsheffing wordt be taald en de verhoging der loon kosten dus niet wordt gecompen seerd door afschaffing dezer belas ting, in de prijzen doorwerkt. In de vierde plaats moet worden reke- Dierenvriendin De politie van Bussum heeft bij een alleenwonende be jaarde vrouw dertien honden, waarvan de meesten waren besmet met schurft, een eveneens aan schurft lijden de kat en een doos witte muizen in beslag genomen. De politie was bij de wouw gaan kijken naar aanleiding van klachten van buren. De vrouw, die bekend staat als een dierenvriendin, en vroe ger bestuurslid is geweest van de vereniging voor die renbescherming woont in een huisje waaraan verscheidene onbewoonbaar verklaarde huizen staan. De politie heeft de dieren aan het Bussumse asyl afgegeven, in afwach ting van een nadere beslis sing over hun lot. ning gehouden met een zekere ver hoging van de landbouwprijzen als gevolg van het streven het inkom- stenpeil van de agrarische bevol king te verbeteren. Op de concrete vragen door som mige leden gesteld antwoordde de minister als volgt: De loonsverhoging, die het gevolg is van de premiebetaling uit hoofde van het algemeen ouderdomspen sioen, komt niet voor doorbereke ning in de prijzen in aanmerking, voor zover daar de afschaffing der vereveningsheffing als gedeeltelijk compenserende factor tegenover staat. Daarenboven is overeengeko men, dat de resterende premielast door werknemers en werkgevers gezamenlijk zal worden gedragen, zodat ook voor dit bedrag geen doorberekening in de prijzen zal plaats vinden. De loonsverhoging, die het gevolg zal zijn van de in 1957 door te voeren huurverhoging, komt evenmin voor doorberekening in aanmerking. De stijging der ta rieven der openbare nutsbedrijven komt voor doorberekening in aan merking voor zover daartoe in het kader van de voor prijsstijging van grond- en hulpstoffen toegepaste x-ichtlijn aanleiding bestaat. Hoe doen vluchtelingen het in ons land Een werkgroep uit de in 1949 op gerichte Nederlandse commissie tot bestudering van het Europese vluchtelingenvraagstuk (voorzitter dr. W. Verkade te Arnhem), heeft dezer dagen een studie afgesloten die in 1952 werd begonnen en die gericht was op de vraag hoe de verschillende soorten vluchtelingen van voor- en na de tweede wereld oorlog zich aan de Nederlandse toe standen hebben aangepast. In deze studie wordt geconclu deerd, dat vluchtelingen in Neder land vrij snel in het economische leven worden opgenomen en dat er over het geheel genomen geen sprake is geweest van een ernstige declassering. Veeleer valt voor hax die enige jaren in ons land zij^ reeds enige maatschappelijke stij ging waar te nemen. Wel komt de commissie tot de conclusie dat onder de vluchtelin gen, die na de tweede wereldoorlog in Nederland zijn opgenomen, aan vankelijk een veel sterker verloop is geweest dan onder de vroegere vluchtelingen. De commissieschrijft de hoofdoorzaak van dit verschijn sel toe aan de psychische onrust, die aan vluchtelingen, die onder de invloed van sterke politieke span ningen in andere landen een toe vlucht zoeken, eigen is. Naar de haaien Initiatiefnemer P. Drijver zet zijn plannen met de Nederlandse haai- envissersclub, die onlangs is op gericht, door. In Engeland is een voormalig marinescheepje gekocht, dat ruimte zal bieden aan 10 tot 15 sportvissers. De club wil uiterlijk in juli met driedaagse tochten op de Noordzee beginnen. Men ver moedt na de zachte winter op veer tig mijl uit de kust goed viswater aan te treffen. Voorts wordt over wogen na afloop van het haaien- seizoen het avontuur verder op te zoeken, door in de omgeving van de Doggersbank jacht op tonijnen te gaan maken. Aan de voorberei ding van een proefreis wordt ge werkt. Naar vernomen wordt, is in het begin van de volgende week te ver wachten de aanbieding aan de Tweede Kamer van de regerings nota inzake dc bestedingsbeperking. De inwoners van Boedapest zullen de verschrikkingen, die door het verraderlijk gedrag der Russen over hun stad werden ge bracht, nooit vergeten. Toen aan een 12-jarige vluchteling werd gevraagd iets te vertellen over de straatgevechten die zich in de eerste dagen van november in zijn stad hadden afgespeeld, pakte hij een potlood en tekende op papier wat zich diep in zijn geest had gegrift. Ingezonden mededeling -in tfe nuzattaC.' dag SANOSTOL «SÏS* In B.B.*kring werd kennis gemaakt met het nieuwe Kringhoofd de heer A. Rottier Opbouw organisatie op Schouwen-Duiveland vergt alle aandacht Hoe moet men de inwoners van ons eiland warm maken voor de B.B.? Hoe vangt men het tekort aan instructeurs op? Hoe zullen diverse gemeenten het probleem van huisvesting voor de cursussen oplossen? Deze en andere klemmende vra gen werden aan de orde gesteld op de by eenkomst- van burgemeesters en blokhoofden, welke dinsdag avond in het B.B.-clublokaal te Zierikzee werd gehouden na de in stallatie van het nieuwe kringhoofd de heer A. Rottier, welke met in gang van 1 februari is benoemd in de plaats van de heer M. Haver hoek. Deze druk bezochte vergadering, waarbij een 7-tal burgemeesters tegenwoordig waren, werd gepresi deerd door mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Zierikzee, die na een kort welkomstwoord, verklaar de dat deze bijeenkomst was be legd om o m. kennis te maken met de heer A Rottier, sinds 1 februari kringhoofd van kring VI van de provincie Zeeland en voorts om zich te bezinnen op de problemen die zich voordoen bij de opbouw van de B.B. Het aftredende kring hoofd, de heer Haverhoek, heeft zich bereid verklaard de nieuwe functionaris wegwijs te maken in de eilandelij ke problemen. Met waardering maakte de voorzitter melding van de arbeid van de heer Haverhoek, welke zich in de afge lopen jaren verdienstelijk heeft ge maakt bij de opbouw der organisa tie van de B.B. De nieuwe functio naris zal bij zijn taak rekening die nen te houden met de aard der be volking en haar mening t o.v. de B.B. en de daarmede samenhangen de vraagstukken. Nieuwe periode Na een aarzelend begin komt er thans een nieuwe periode waarin het nieuwe kringhoofd al zijn ener gie en ervaring zal moeten inzetten teneinde tot een goede organisatie te komen. Deze organisatie, die al leen in oorlogstijd actief wordt, is er nu nog niet. Juist daarom is het zo moeilijk mensen voor de B.B. te werven. Met de wens dat de heer Rottier in de opbouwperiode er in zal slagen die organisatie tot stand te brengen die ons eiland nodig heeft, eindigde de voorzitter, die daarop het woord verleende aan het nieuwe kringhoofd, die een uitvoe rige uiteenzetting gaf van zijn er varingen bij de luchtbescherming in oorlogstijd, waaruit leringen kunnen worden getrokken voor de B.Bo a. dat de functie van blok hoofd buitengewoon belangrijk is. Van hem hangt af of de mannen op kritieke momenten hun tegenwoor digheid van geest weten te bewa ren en weldoordacht en vlug weten in te grijpen. Snelle hulp betekent dubbele hulp; elk tijdverlies kan funest zijn. De bevolking dient te begrijpen dat medewerking aan de B.B. en het volgen van verschillen de cursussen op een gegeven ogen blik beslissend kunnen zijn over leven en dood. Iedereen die een cursus heeft gevolgd, E H.B.O., Brandweer of Reddingsdienst, heeft meer zelfvertrouwen gekregen om dat hij weet te handelen in bepaal de omstandigheden. Als éénling kan men niet veel uitrichten, maar een op elkaar ingestelde ploeg met een energiek blokhoofd kan heel veel doen. Met klem wees spreker er op, dat men, vóór rampen of onheilen zich voordoen, er voor dient te zorgen, dat de burgerbevolking zo goed mogelijk is voorbereid. Daarom dient de bevolking doordrongen te zijn van het grote belang van daad werkelijke deelname aan de Be scherming Burgerbevolking en me de te werken dat de organisatie zo paraat mogelijk zij De voorzitter dankte daarop de heer Rottier voor zijn inspirerende uiteenzetting, waaruit duidelijk bleek wat ieders taak is bij de op bouw van de organisatie B.B. Bij de gevolgde debatten naar aanleiding van de causerie bleek duidelijk, dat op vele gemeenten nog al wat ontbreekt voor doelma tige opbouw der B.B en vele ge meentelijke autoriteiten nog niet van de grote noodzaak zijn over tuigd en niet voldoende medewer king verlenen of, ook wel, moeilijk kunnen, daar de financiën ook bij deze materie een voorname rol spelen, terwijl het bovendien vaak moeilijk is instructeurs aan te wer ven. Uit de boezem der vergadering bleek intussen dat men op ons eiland plm. 400 mensen in organi satorisch verband heeft, maar dat er nog minstens 200 ontbreken. De ze aan te trekken zal de eerste taak zijn van de nieuwe functionaris! Geklaagd werd vooral dat in vele gemeenten geschikte lokaliteiten ontbreken voor het houden van cursussen en daardoor niet vol doende geoefend kan worden. Verschillende suggesties werden geponeerd teneinde het aantal le den op te voeren door meer recla me of door publicaties en filmvoor stellingen. Met dank voor de opkomst en de geanimeerde debatten sloot mr. Dijckmeester deze bijeenkomst der B.B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5