IV@R@IL: Uifmunfcnd! AFRIKAANS-AZIATISCHE RESOLUTIE INZAKE ALGERIJE VERWORPEN G.V. „Olympia" trad voor het voetlicht met originele uitvoering Niet ieder staat voor hete vuren in Hoogovenbedrijven te IJmuiden de Politieke commissie der V.N Beroep op Parijs 0111 vreedzame regeling Nadat de twee voornaamste aan bevelingen in de resolutie van de achttien Aziatische en Afrikaanse landen woensdag waren verworpen ln de politieke commissie van de Verenigde Naties, ls deze resolutie niet meer in haar geheel in stem ming gebracht. Men beschouwde haar als zijnde verworpen. De voorzitter schaarde zich ach ter de opvatting van de Egyptische afgevaardigde, die het niet nodig vond de gehele resolutie in stem ming te brengen. Het eerste deel van de resolutie, luidende: „de Algemene Vergade ring verzoekt Frankrijk gehoor te geven aan de wens van het Alge rijnse volk om zijn fundamenteel zelfbeschikkingsrecht uit te oefe nen", werd met 33 stemmen voor, 34 tegen en 10 onthoudingen ver worpen. Het tweede deel van de resolutie, waarin Frankrijk en het Algerijnse volk worden uitgenodigd onmiddel lijk onderhandelingen aan te kno pen met het oog op de staking der vijandelijkheden en de vreedzame HET SUEZKANAAL Volgens radio-Cairo heeft gene raal Wheeler woensdag verklaard, dat de eerste etappe van de op ruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal op 10 maart a.s. vol bracht zal zijn. Wheeler, die de leiding heeft over de onder auspiciën van de V.N. uit gevoerde bergingswerkzaamheden, zei dat schepen tot 10.000 ton dan van het kanaal gebruik kunnen maken. Volgens Reuter heeft de generaal echter verklaard, dat hij „waar schijnlijk" het werkschema zal moeten herzien, als de Egyptische autoriteiten niet „binnen enkele dagen" toestemming geven voor het bergen van de sleepboot „Edgar Bonnet", die ter hoogte van kilo- meterpaal 69 het kanaal verspert. Hij voegde hieraan toe, dat geen schepen het kanaal kunnen pas seren zolang de sleepboot niet ge borgen is. De Egyptische autoriteiten heb ben verklaard, dat dit wrak, even als dat van het fregat „Aboekir" (dat aan de ingang van het kanaal bij Suez ligt) „mijnen en explosie- ven" aan boord heeft. Raketproeven in Australië De Australische minister van Be voorrading heeft bekend gemaakt, dat dinsdag bij proefnemingen in Australië met goed gevolg een „Skylark"-raket voor onderzoek van de stratosfeer is afgevuurd. De raket, die een hoogte van 161 km moet kunnen bereiken, kwam tot minder dan 15 km. hoogte in een vrij vlakke baan met een lengte van 46 km. De postadministratie van de Ne derlandse Antillen zal ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de padvinderij en ter herdenking van het feit, dat de oprichter daar van - lord Baden Powell of Wilwell - 100 jaar geleden werd geboren, een serie bijzondere postzegels met toeslag uitgeven. De zegels zijn voor elke waarde in een afzonder lijke kleur uitgevoerd en dragen de beeltenis van Baden Powell met jaartallen, welke op het 50-jarig jubileum van de padvinderij be trekking hebben. regeling van hun geschillen in over eenstemming met het handvest der Verenigde Naties, werd met 33 stemmen voor, 34 tegen en 9 ont houdingen verworpen. Met 37 tegen 27 stemmen en 13 onthoudingen werd een resolutie van Japan, de Philippijnen en Thailand door de politieke com missie aangenomen. In de resolutie van Japan c.s. wordt de hoop uitgesproken dat Frankrijk en het Algerijnse volk zullen trachten een einde te maken aan de gevechten in Algerië en een vreedzame regeling door onderhan delingen tot stand zullen brengen. Kostwinnersvergoeding en A.O W. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Gortzak over de aanpassing van de algeme ne ouderdomswet aan de kostwin nersvergoeding van militairen heeft de minister van Oorlog het volgen de geantwoord: Bij rondschrijven aan de burge meesters van 20 december 1956 ls de kostwinnersvergoedingsregeling met ingang van 1 januari 1957 aan gepast aan de algemene ouder domswet. In enige grote gemeen ten, waar vele vergoedingsgevallen voorkomen, heeft de herberekening per 1 januari 1957 nog niet volledig haar beslag kunnen krijgen. Hier door bestaat de mogelijkheid, dat in afwachting van deze herbereke ning in sommige gevallen inhou ding van A.O.W.-premie heeft moe ten plaats vinden, terwijl de hogere kostwinnersvergoeding nog niet kon worden uitbetaald. Het is de minister bekend, dat bij die gemeenten alles in het werk wordt gesteld om aan deze toestand op zo kort mogelijke termijn een einde te maken. Kerknieuws Herv. synode schrijft over atoomproeven De Generale Synode der Neder lands Hervormde Kerk heeft aan de raad van ministers het volgende schrijven gezonden betreffende het nemen van proeven met atoomwa pens: „Van 28 juli tot 5 augustus was in Galyatetö, Hongarije, het cen traal comité van de Wereldraad van Kerken, waarbij ook de Neder landse Hervormde Kerk is aange sloten, bijeen. Het centraal comité heeft zich in deze bijeenkomst on der meer beraden op de gevaren, die voor de mensheid zijn verbon den aan het experimenteel onder zoek van kernwapenen. Het cen traal comité is binnen het kader van dit beraad tot de volgende ver klaring gekomen: „Wij doen een beroep op de ker ken om er bij de regeringen van haar landen en bij de Verenigde Naties op aan te dringen dat er een overeenkomst tot stand komt, waardoor deze proeven gestaakt of beperkt worden en onder controle komen, opdat er niet langer gevaar voor de mensheid bestaat. Er moe ten voorzorgen getroffen worden om zowel de gezondheid van de mensen te beschermen als de vei ligheid van de volken te waarbor gen". EERSTE KAMER VAN HONGAARSE VLUCHTELINGEN IS NIET EERST „DE BICEPS GEMETEN' Zoveel mogelijk vrijwilligers bij maatschappelijk werk BU de behandeling van de be groting van Maatschappelijk Werk in de Eerste Kamer, heeft de mi nister mej. Klompé, haar dank baarheid geuit over het feit dat In het aan haar toepraak voorafgaand debat met zoveel duidelijkheid het belang van het maatschappelijk werk ls gesteld. Spreekster verklaart het ongezond te vinden als de departementen ge dwongen werden overal de pas te bepalen. Er moeten steeds gesprek ken onderling en bezinning zijn. De grote lijnen van het beleid moe ten h.i. niet alleen met de Tweede maar ook met de Eerste Kamer besproken worden. Men moet er een open oog voor hebben, dat het aanzien van het werk steeds wijzigt. Terecht is ge wezen op het belang van vrijwil ligheid in het maatschappelijk werk meent spreekster, daaraan de be lofte toevoegend dat zij zoveel mo gelijk vrijwilligsters zal inschake len. Zij geeft te kennen, dat inte gratie en samenwerking de moei lijkste punten in het maatschappe lijk werk zijn. Er dient klaarheid te komen in de verhouding tussen het algemeen maatschappelijk werk en het gespecialiseerde werk. Ten aanzien van de bejaarden zorg zegt de minister er nooit twij fel over te hebben laten bestaan, dat het zwaartepunt van haar be leid ligt bij handhaving der bejaar den in hun eigen omgeving. De be jaarde moet zo lang mogelijk zelf standig blijven. Deze zelfstandig heid zou kunnen worden bevor derd door het verlenen van huis houdelijke hulp. Dit hele vraagstuk heeft spreekster in studie. Met betrekking tot het vluchte lingenvraagstuk zegt zij, dat dit in zijn geheel de aandacht der rege ring heeft. Wat de Hongaarse vluch telingen aangaat heeft men zich aanstonds op het standpunt gesteld dat men geen ander criterium zou aanleggen dat de vluchtelingen in doorsnee zouden worden toegelaten, dus ook bejaarden, zieken en kin deren. Maar het bleek, dat deze er weinig bij waren. In ieder geval is niet de biceps gemeten om na te gaan of de vluchtelingen goede werkkrachten zijn. De minister komt dan te spreken over het subsidiebeleid en zij geeft toe, dat er te hoog geraamd is. In het begin had men niet voldoende overzicht en men dacht dat er meer gerealiseerd zou kunnen worden dan is geschied. Spreekster licht vervolgens toe hoe verschillende subsidies zijn verhoogd. De begroting werd hierna aan genomen. Ingezonden mededeling Tube 95-70 ZIER1KZEE Weer veel „nieuwe gezichten" in de vereniging Vooropgesteld mag worden dat de organisatoren van de uitvoering der gymnastiekvereniging „Olym pia", die woensdagavond in de Con certzaal alkier werd gehouden, het zich niet gemakkelijk hebben ge maakt. Er was een programmakers gedaan, zowel wat betreft de klas sieke gymnastiek als de rhythmi- sche nummers, die aan de moeilijke kant was en dat men zich hier zon der grote kleerscheuren doorheen worstelde, is alleen reeds een kom- pliment waard. Een andere opvallende zaak is de duidelijke verjonging die de ver eniging heeft ondergaan sinds de laatste uitvoering, twee jaar gele den. Er zijn veel „nieuwe gezich ten" en velen daarvan zitten nog niet in de top, maar hebben zonder twijfel het vak in de vingertoppen. En daar gaat het tenslotte maar om. Na de triomfale opmars, sprak de voorzitter de heer Joh G. L. de Bie een welkomstwoord, inzonderheid tot burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester, die het eerste deel van de uitvoering bijwoonde. Een pro gramma van ruim twintig punten werd daarna in .vlot tempo afge werkt. De kleuters ontwapenden het publiek met hun oefeningen aan de Zweedse bank en een expe riment was de rhythmische oefe ning voor de kleine meisjes, die het „lief" deden. Na de springkast en de laagbrug respektievelijk voor de jongens en de meisjes, bracht een ploeg dames en heren een oefening aan de hoge brug, met talrijke originele varian ten. Zeer stijlvol en uitgebalanceerd waren de dames m. e. rhythmische oefening op muziek van Dvorak. Ook hier weer een duidelijke breuk met de traditie, maar een nummer doorspekt met typische ballettrek jes. Hetzelfde gold voor „Wind en bloemen" op de tonen van Tschai- kofski's bloemen wals. Later volgde nog „Valse brillante" van Chopin. De rekstok ontbrak ditmaal. Hier voor in de plaats kwamen oefenin gen aan de ringen, die we op het toneel nog niet vaak hebben gezien. Niet zo spektakulair als het hoog- rek, maar wel moeilijk. Verbluffend vaardig bleken de jongens met een pittig nummer grondgymnastiek. Na laagbrug en evenwichtsbalk respektievelijk door de dames en een meisjesgroep kwam het zeer ingewikkelde slot nummer „Rhythmische cocktail", met behulp van ballen en hoepels. De gymnastische nummers stonden o.l.v. de direkteur de heer J. Vane en de rhythmische o.l.v. de heer J. de Bie. Mevr. Vane (moeder van de direkteur) en mevr. de Bie moch ten een ruiker bloemen in ont vangst nemen. De ere-voorzitter de heer C. O. J. Hendrikse dankte bei de heren, inzonderheid de heer de Bie, voor zijn medewerking. Een vertegenwoordiger van de afdeling Zeeland-Noord Brabant van het K. N.G.V. sprak een opwekkend woord wijzend op het opvoedkundig ka rakter van de sport. Mevr. Kou ijzer-Roggeband, leidster van het amusementsorkestje ontving even eens een ruiker bloemen. Een met ai een geslaagde avond, met dit ene vlekje slechtshet duurde wel wat lang. Voordrachtprijsvraag voor lagere scholen De door de Stichting Commissie voor Woordkunst te Hilversum ge organiseerde prijsvraag voor decla matie- en voordrachtmateriaal ten behoeve van de lagere schooljeugd heeft 148 inzendingen opgeleverd. In de afdeling gedichten heeft de jury de eerste en de tweede prijs, resp. f 75 en f 50 toegekend aan mej. Vera Witte te Franeker. In de afdeling verhalen kon geen bekro ning worden toegekend. In de afde ling acteerstukjes ontving Herman van de Kamp te Altforst de derde prijs voor zijn spelletje „De kleine Gregoor". De jury bestond uit An nie Sweers, Alb. Welling en L. Roe- lofse. Ingezonden mededeling Buien Verwachting tot vrijdagavond: Nu en dan buien afgewisseld door opklaringen; krachtige tot matige wind tussen noordwest en zuid west; iets lagere temperaturen. 15 febr. Zon op 7.58, onder 17.55. Maan op 19.37, onder 7.47. Volle maan: 14 febr. tet 17.38. Hoogwaterstanden BROUWERSHAVEN: 15 febr. 3.14 v.m. 15.30 n.m. Springtij: 16 februari. Doodtij: 23 februari HET WEEROVERZICHT Het weer in west-Europa stond gedurende de afgelopen 24 uur ge heel onder invloed van een depres sie, waarvan het centrum van noord-Engeland over de Noordzee naar Denemarken trok. Om deze depressie heen stroomde via de Britse eilanden koudere en onsta biele lucht ons land binnen, waarbij talrijke buien vielen, hier en daar met hagel. Op enkele plaatsen viel sinds gisterochtend omstreeks 20 mm neerslag. In de komende 24 uur zullen randstoringen van de depressie het weer blijven beïnvloeden, zodat aan het buiige weer nog geen einde zal komen. Van de oceaan nadert een nieuwe storing die vermoede lijk ten zuiden van ons land zal passeren en een tijdelijke afneming van de wind zal veroorzaken. De temperatuur zal nog iets verder dalen. Facet van de „zware industrie" Er zijn 820 functies te vergeven (Van onze redakteur) Er zijn in ieder geval legio mensen die er schuldeloos invliegen met de Hoogovens, want zo licht heeft men de idee, dat leder die daar werkt op het reusachtig fabriekscomplex onder de rook van IJmuiden, elk uur van de dag voor hete vuren staat. Alleen al een greep uit de pro- dukten die op dit reuzebedrtff (10.000 werkers) worden vervaardigd, bewijst dat die vage voorstelling van zaken ook inderdaad heel vaag en heel verkeerd is. De Hoogovens, of om het officieel te zeggen: „De koninklijke Nederlandse Hoogoven en staalfabrieken", is maar onder deel - zij het kern van een agglomeraat van bedrijven, waaronder ook de Mekog behoren (kunstmestfabrieken), de Cemij (cementfabrieken) en Breedband N.V. Om enkele produkten te noemen: ruwijzer, staal, brand staal, blik, ammoniak, salpeterzuur, kunstmeststoffen, hoogovencement, hoogovenslak, wegverhardingsmateriaal, enz. Vanzelfsprekend zijn ijzer en staal de topproducten bij de Hoog ovens, maar „de mannen van de hete vuren" zijn betrekkelijk klein in aantal. Het zijn specialisten die te vinden zijn (inderdaad) bij de hoogovens. Hun silhouetten steken scherp en donker af tegen de laai ende hellegloed van de oven op het moment dat het gloeiende vloeibare ijzer wordt uitgestoten en als een vurige slang zijn weg zoekt door een zandbedding om te worden op gevangen. In de staalfabriek is dat ook zo, maar buitendien zijn er (be halve de walsers, maar daarover straks) niet zoveel vuurmannen te vinden, want Hoogovens hebben maar liefst 820 functies te vergeven en dat getal zegt ook weer wel iets over de omvang van het Hoogoven- bedrijf. Geoorloofde echtscheiding Intussen betekent een ééndags- bezoek aan de Hoogovens een snel over elkaar heentuimelen van tal rijke indrukken en enige ordening daarvan is wel nodig om althans een meer omlijnd begrip te krijgen hoe het daar allemaal toegaat. Er zijn drie hoogovens, vaak omhuld in een nevel van rook en mist en op de kardinale momenten (de zgn. „aftap") dansen vurige tongen bo ven de „ijzerkasten", waarin het geheimzinnig (en verder geheel aan het oog onttrokken) proces zich af speelt. De „ouwetjes" zijn de drie hoog ovens die (de een is wat ouder dan de ander) een dertigjarig bestaan achter de rug hebben en thans ih een vierde hoogoven in aanbouw. Het Hoogovenbedrijf heeft eeh eigen buitenhaven, waar het erts wordt aangevoerd en tegenwoordig ook steenkolen. Erts is een „huwe lijk" van ijzer en nog iets en het vrijmakingsproces is er op gericht dit huwelijk te ontbinden. Voor het stoken van de vuren is cokes nodig. Die cokes wordt deels zelf in eigen bedrijf gemaakt en deels aange voerd. Bij het fabriceren van cokes komt cokesovengas vrij, waarvan een groot aantal gemeenten in N.- Holland profiteert. Het cokesoven gas wordt verder verwerkt door de Mekog, die er kunstmeststoffen van maakt. Na de „aftap" Het vloeibare ijzer - om terug te keren tot het begin - dat na de af tap van de hoogovens tevoorschijn komt, gaat in zgn. rijdende men gers, die de ijzerstroom opvangen. Een deel van dit vloeibare ijzer is bestemd om te worden verwerkt tot „ijzerbroodjes", terwijl een ander deel wordt afgeleverd aan de staal fabriek. In de staalfabriek wordt uit het ijzer de koolstof verwijderd in een zestal zgn. Siemens Martini ovens. Allemaal „heet" werk dus, maar bij de kunstmeststoffenberei- ding b.v. werkt men met vloeibare lucht en dat is zo koud, dat een vilten hoed in de vloeistof gestoken, ogenblikkelijk in een steenklomp veranderd. De staalfabriek levert geweldige klompen staal af, die naar de wal- serijen gaan om te worden ver werkt tot walsproducten. Hiervoor is Breedband N.V. goed, die de be schikking heeft over een koud- en een heetbandwalserij. In de walse- rijen - reusachtige hallen van wel een kilometer lengte - ziet men de meest imposante kant van de zware industrie. Topmannen in deze af delingen zijn de walsers, gespecia liseerde vakmensen, die in een gla zen kooi gezeten, hun moeilijk en veel „feeling" en handvaardigheid vereisend vak uitoefenen. Ze zijn voorzien van koptelefoons en be dienen een samenstel van aggrega ten. Hoe ze dit doen is bepalend voor de kwaliteit van de straks af te leveren staalplaten. De walser moet dus wel weten waarom het gaat, of het b.v. platen zijn bestemd voor de autoindustrie, scheepspla- ten of anderszins. Zesduizend p.k. Na de eerste kennismaking van het staalblok met de (eerste wals) ziet het er al wat geplet uit, maar dit wordt steeds doller. Een snelle transportband neemt de „geknede" plaat mee en een volgende wals maakt ze weer een beetje langer en dunner. In de koudbandwalserij tenslotte, kan het staal zo dun wor den geplet dat er blik overblijft. Officieel heet het sortiment van producten: breed en smal band- staal aan rollen, warm en koud ge walst, vertind en onvertind blik". Voor het functioneren van een zo'n walsmachine is een motorisch vermogen nodig van 6.000 p.k. Wat de andere producten betreft, gaat een deel van het ruw ijzer naar de buizengieterij. Een apart bedrijf is de zgn. ertsinterinstalla- tie. Ijzererts is steeds moeilijker te verkrijgen in grote blokken, zodat daarom het fijnerts wordt gemengd en daardoor agglomeraties ont staan die gemakkelijker zijn te ver werken. De onreinheden van het cokes ovengas hebben het aanzien gege ven aan een aparte chemische in dustrie (teer, benzol, naftaline e.d.). De uit de hoogovens vrijkomende slakken voeden een reusachtige berg van dit afvalproduct, wat ge bruikt wordt voor wegverharding. v INDIVIDUELE V MOGELIJKHEDEN Noch de agrarische, noch an- .j. dersoortige werkgevers op Schouwen-Duiveland behoe- X ven bevreesd te zijn, dat wij y op onverantwoordelijke wij- X ze „reclame" zouden willen maken voor het vertrek van werkkrachten van het eiland om in de industrie elders in y het land werk te vinden. Een zeker realisme op dit *j* punt echter is nodig, want X een eenvoudige analyse y leert, dat het voor individu- A ele werkers nuttig kan zijn - na voltooiing van de her- verkavelings - werkzaamhe- «i» den op het eiland - althans de mogelijkheid van omscho- X ling naar de industrie te Y overwegen. Massaal zal hier- X van in deze streek toch nim- y mer sprake kunnen zijn. Bij- X gaande regels over de Hoog- y ovenbedrijven te IJmuiden hebben dan ook geen andere bedoeling dan een summiere *t* informatie te geven over een der vaderlandse industrieën, Y die in de rij van vele met X ere mag worden genoemd, y Want het is stellig zode Hoogovens spreken tot de verbeelding. 5* ■X"X"X'X"X«X*X«XK~X"X~X~I In de Cemij wordt een ander deel der slakken met water bespoten en vermengd met portlandkalk tot hoogovencement gemaakt. Met deze grondstof is voor de erstsinterin- stallatie een fabrieksschoorsteen gebouwd van 150 meter en (gek), omdat alles op en rond de hoog ovens zo groot en hoog is, valt dat niet eens zo op. Maar 150 meter hoog is ie toch. Een imponerend facet van de „zware industrie". Na de aftap van de ovens, wordt het vloeibare ijzererts gestort in „rijdende mengers", die het vervoeren, deels voor het. bakken van ijzerbroodjes, deels naar de staalfabrieken, waarna het in de walserij nog talrijke bewerkingen ondergaat. De afkomende producten worden per spoorwagon afgevoerd. (Eigen foto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2