Raadsel in Nijmegen Kleine honderd Hongaarse vluchtelingen komen in woonoord „Oosterland" Hongaarse regering voert meest verafschuwde toestanden weer in Massabetogingen in Israël tegen „worgingspolitiek der Verenigde Naties" Ondanks concurrentie wegvervoer was 1956 gunstig jaar voor binnenscheepvaart ST*»??» ^SSiïrrnfe^fn rpfn^fdted—JU Geen terugkeer van Egyptenaren naar strook van Gaza In Jeruzalem, Haifa, Tel Aviv en andere Israëlische steden zyn za terdag massabetogingen gehouden tegen, wat men noemde, de „wor gingspolitiek van de Ver. Naties". Sprekers op een bijeenkomst in Tel Aviv, die door bijna 100.060 mensen werd bijgewoond, eisten het aftreden van secretaris-gene raal Hammarskjoeld. Zodra de naam van de secretaris-generaal genoemd werd, joelde de menigte. De demonstraties waren door de Israëlische politieke partijen geor ganiseerd ter ondersteuning van de regeringspolitiek, die als voorwaar de voor de ontruiming van het ge bied van Gaza en de Golf van Aka- ba door de Israëlische troepen ga ranties wenst voor de Israëlische veiligheid. Boven de vergaderplaatsen hin gen spandoeken met leuzen als „Vrede in het midden-oosten", „De moordenaarsbenden mogen niet naar Gaza terugkeren" en „Vrij heid van scheepvaart door het Su- ezkanaal". De heer A. J. Verkaart slaagde voor het examen boekhouden van de Vereniging van leraren voor de Praktijkexamens. De geslaagde werd opgeleid door mej. N. P. Groenleer alhier. 'faamstede Afd. Schouwen (Westhoek) Rode Kruis organiseerde filmavond Voor de donderdag in hotel Bom door de afdeling Schouwen (West hoek) van het Ned. Rode Kruis ge organiseerde avond bestond zeer veel belangstelling, hetgeen burge meester Jhr. R. Röell in zijn ope ningswoord met voldoening vast stelde. Hij memoreerde enkele bij zondere feiten uit de afdeling, o.a. dat er deze avond geen verloting gehouden behoefde te worden, daar de door de Welfare-werkers ver vaardigde werkstukken alle ver kocht waren. Hij wekte de ouders op hun kinderen plakboeken te la ten maken ten bate van zieke kin deren en deelde mee, dat in de pau ze enkele van deze boeken ten voor beeld zouden circuleren. Verder deelde hij mee, dat een jongen uit de afdeling een week in het Henri Dunant-huis had kunnen doorbren gen, dank zij de inzameling van ge bruikte postzegels, zilverpapier en capsules, waarom hij verzocht deze op het oog waardeloze dingen te verzamelen en in te leveren bij de secretaresse, mej. A. Houtman, ge meentesecretarie Haamstede. Ook wees hij nog op de zeer geslaagde collecte ten bate van de Hongaar se vluchtelingen, in welk verband hij meedeelde, dat deze week weer een groep Hongaarse vluchtelingen naar Burghsluis zal komen en ver zocht ook voor deze groep weer aller medewerking middels het daarvoor bestemde comité. Na de filmoperateur, de heer Thijsse, bij voorbaat dank gezegd te hebben, werd het filmprogramma, dat reeds op andere plaatsen op het eiland gedraaid is, vertoond. HARDERWIJK. De 30-jarige G. S. uit Putten, die werkzaam was in een kofferfabriek te Harderwijk, heeft tijdens de middagpauze op de 28-jarige plakster mej. A. Huren uit Harderwijk geschoten, na een woordenwisseling. S. heeft zich daarna zelf met een schot van het leven beroofd. Tijdens het brood eten in de fabriek had het meisje het misnoegen van S. opgewekt en hem, naar hij zeide, beledigd in de liefde. Op de betoging in Tel Aviv, die ordelijk verliep, werd een resolutie aangenomen waarin geprotesteerd werd „tegen de pogingen in de al gemene vergadering der Ver. Naties en andere V.N.-organen om een slag toe te brengen aan de veilig heid van Israël". De resolutie steunde de regerings politiek en verklaarde dat het Is raëlische volk „zich onverzwakt blijft verzetten" tegen terugkeer van de Egyptenaren naar de strook van Gaza en de Golf van Akaba. P.T.T.-personeel wil meer salaris Het hoofdbestuur van de Bond van Nederlands P.T.T.-personeel „Ons Belang" heeft zich tot de mi nisterraad en tot de Tweede Kamer gewend over de gevolgen van de bestedingsbeperkingen voor het P. T.T.-personeel. De gevolgen van de prijsstijgingen worden voor het P. T.T.-personeel - dat nog steeds een reële salarisachterstand heeft, zo zegt het bestuur - onaanvaardbaar genoemd. Aangedrongen wordt op maatregelen, die leiden tot stopzet ting van de prijsverhogingen en op besprekingen over de salarissen. Óosiertand Voorlichting smiddag Ned. Zuivelbureau Het was donderdagmiddag druk in de Conferentiekamer bij de Voor lichtingsmiddag van het Ned. Zui velbureau en de Zeeuwse Melkfe- deratie. Mevr. Eekhof heette de aanwezigen welkom en hield hier na een uiteenzetting van de nodige voedingsstoffen tot instandhouding van ons lichaam. Hierna werden receptenboekjes uitgedeeld, waar bij een prijsvraag. Een drietal prij zen werden hierbij gewonnen. De film „Land en volk", welke een juist beeld gaf van de zuivelindu strie, viel zeer in de smaak. De heer Zee, secretaris van de Zeeuwse Melkfederatie, liet op des kundige wijze zien de grote voe dingswaarde van de onderscheiden zuivelproducten en hoe men met driekwart liter per dag meer mans is. Van de gelegenheid tot vragen stellen maakten enige bezoekers gebruik. Ook werden tijdens de ver gadering enkele versnaperingen uit gereikt. Tenslotte dankte de heer Zee voor de betoonde belangstelling en sloot deze gezellige middag. Particulier hulpverleningscomité gevormd Naar wy van officiële zjjde ver nemen, zullen deze week In het woonoord „Oosterland" een kleine honderd Hongaarse vluchtelingen worden ondergebracht. Het betreft bier een aantal gezinnen, welke op doortocht z(jn naar Canada, dus aanstaande emigranten. Waar schijnlijk zullen ze twee a vier maanden hier blijven, om de voor bereidingen voor de emigratie te bewerkstelligen. Deze ontheemden worden als het ware door de dorpen Oosterland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk gea dopteerd. Dientengevolge heeft zich een comité gevormd onder leiding van burgemeester Laurense, be staande uit de burgemeesters van Nieuwerkerk en Ouwerkerk, de heren van Eeten en Romeijn, de kampbeheerder van het kamp, de heer Holtjer, en de beide wethou ders der gemeente Oosterland, de heren Zeijler en Stoutjesdijk, be nevens al de echtgenoten der ge noemde heren. Het comité doet een beroep op de burgerij der drie gemeenten, om in geval zij iets te missen mochten hebben om de ontvangst der Hon garen te veraangenamen, hiervan één der comitéleden te verwittigen. Gedacht is aan een bloempje of een kleedje voor de tafel of een ge makkelijke stoel, die toch maar op de zolder staat, of een doos sigaren Afdeling Schouwen-Duiveland Schuttevaer Meer nieuwbouw nodig voor binnenschippers Vrijdagavond vergaderde in ho tel Storm te Bruinisse de afdeling Schouwen-Duiveland van de schip persvereniging „Schuttevaer", on der leiding van de heer Jac. de Rijke uit Zonnemaire. Staande werden de leden her dacht die de vereniging in 1956 wa ren ontvallen, te weten het be stuurslid de heer W. van den Berg- Beekman en de heer Joh. van den Berg-Padmos. Ook wijdt de voor zitter enige woorden aan de nage dachtenis van mr. D. W. Spitzen, die als secretaris-generaal van het departement van Waterstaat veel voor de belangen van de binnen vaart heeft gedaan en die ere-lid was van „Schuttevaer". Hoewel de concurrentie van het wegvervoer groot is, kon de bin nenscheepvaart toch terug zien op een gunstig jaar, aldus de voorzit ter. Hij meende dat dit ook het ge val was met de mosselvisserij waarin een groot aantal leden van de afdeling Schouwen-Duiveland zijn bestaan vindt. Meer nieuw bouw ware voor de binnenschippe- rij zeker gewenst, het onderwijs aan schipperskinderen c.q. de daar voor gegeven vergoedingen zouden ook nog belangrijk moeten worden verbeterd. Naar aanleiding van de aanvraag van de afdeling vorig jaar voor een gasboei in het Slenk, een vaarwa ter in de buurt van Harlingen was een schrijven van die afdeling bin nen gekomen. De gemeenten Zon nemaire en Ouwerkerk hadden hun havengeldverordeningen ingezon den, om deze te laten goedkeuren. Dit was gebeurd. De heer A. C. Verspoor brengt vervolgens verslag uit van de door hem en burgemeester Michaëlis be zochte- jaarvergadering te Zwijn- drecht. Van de punten door de af deling naar voren gebracht en van de voorstellen die door de afdeling waren gedaan was goed nota ge nomen. Dat nog niet alle wensen zijn vervuld, ligt zeker niet aan „Schuttevaer". In het stenografisch verslag kwamen echter ontoelaat bare onjuistheden voor, waartegen door spreker protest wordt aange tekend. Misschien was dit een ge volg van de slechte geluidsaccomo- LAND- EN TUINBOUW Ministeriële opmerkingen over de suikerbietenteelt Minister Mansholt heeft geant woord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer Mer- tens over de financiële resultaten van de teelt van suikerbieten. Het is de minister bekend, aldus het antwoord, dat vele landbouwers zijn teleurgesteld over de financiële resultaten van de suikerbieten, ver bouwd in het afgelopen seizoen. Voorop moge worden gesteld, dat met de garantieprijs, welke voor de oogst 1956 werd vastgesteld en waarin alle daarna goedgekeurde loonsverhogingen werden verdis conteerd, in het algemeen gezien en onder normale omstandigheden de basis voor een lonende verbouw aanwezig was. Over de hoogte van deze garantieprijs bestond met het Landbouwschap volledige overeen stemming. De in vele gevalen minder goede uitkomsten moeten naar de mening van de minister worden toegeschre ven aan de slechte weersomstan digheden, een risico, dat uiteraard voor rekening is van de verbouwer. Op de vraag, of het areaal bieten in 1957 niet belangrijk zal inkrim pen, is nog moeilijk een concreet antwoord te geven. De minister is van oordeel, dat niet een lonende garantieprijs al leen bepalend is voor de omvang van het areaal, daar deze verbouw in vele gevallen reeds zijn begren zing vindt in de op het bedrijf be schikbare werkkrachten. datie. Het tl"™** verelaj van fe^ofglXelnbSisatdovan an"de tlgèSek"8 ve?gad(S, ke tone voSlen wordt medege- S dat de proeven om de ton ijn1 te tesWiken mej|ch|e^n- j uitstékend voldoen. De ee ste proeven daarmee zijn genomen hjktSmeerdere°openstelli^ van de brug bij Muiden, openingstijden ge SeDe'heeravan der Klippe, schipper on de ,Spes Salutes", van Bruims- se had een aantal wensen, als be- tere verlichte '«i&'EFÏÏÏ krengen van groenteplanting(langs St wegens de verblinding door autolichten. Over dit patste euve wordt algemeen geklaagd. "Feu andere wijze van het sPay nen van de kabel van de gierpoh Mi Tiel zou voor de scheepvaart veel verbetering meebrengen, tet- wiil in bepaalde omstandigheden het wenselijk zou zijn dat grotere schepen gebruik zouden kunnen maken van het Apeldoorn» kanaal van Dieren tot Hattum. Binnenvaarteursus ne heer D. de Koning, voorzitter van de vissevsvereniging te Brul~ nisse roept de medewerking van Schuttevaer" in voor het organ,- sfren van een binnenvaart-curste verder wil de heer de Koning een lichtpunt op de strekdam bij Kult- dt in de buurt van Yerseke en een licht op de Friese wal, waarop men zich zou kunnen oriënteren bul het te varen van de Noordoost Meep. flet bestuurslid de heer Beekman deelt mede, dat ook op de Zeeuw se strSnen proeven zullen worden genomen met lichtgevende strook- es zg schotlaid, op tonnen in de Grevelingen en in de KraDDen leggen van een gasboei in de bo^ht van Hoorn is reeds meerma- l8De8a£tredende bestuursleden de j:® Tac de Rijke (voorzitter) en p J van difr Itee (secretaris), wor- Viiï acclamatie herkozen. In de vacatur^wegTns het overlijden van de heer W. van den Berg-Beekman zag het bestuur graag iemand be noemd die volledig binnenschipper is Naar aanleiding van dit punt -.1». de heer A. C. Verspoor er de aandacht op, dat zo weinig jorf- vervulling van genoemde vacature zal ook op de leeftijd moeten wor den gelet. Genoemd punt lokt een brede discussie uit. Allen zijn het er over eens, dat men zal moeten trachten meer jongeren aan te trekken en daar voor het vervullen van de vacature W. van den Berg- Beekman geen geschikte jonge kan didaten worden genoemd wordt be sloten de vacature een jaar te la ten voortbestaan. Men zal dan vol gend jaar trachten jongeren aan te trekken door het 60-jarig bestaan van de afdeling in '58 feestelijk te vieren. De heer B. W. Schot vraagt nog naar de resultaten van de bespre kingen over het ücht bij de Val en op het havenhoofd van Zierikzee. Hij wil een oplossing voor het ri sico dat vreemde schippers bij het inlopen van de haven te Zierikzee lopen, die wel eens op de dam van Kurkenol terecht komen, de ver lichting daar is echter volgens de secretaris moeilijk te veranderen. Naar de algemene vergadering te Deventer wordt afgevaardigd de secretaris de heer P. J. van der Doe en als zijn plaatsvervanger de heer A. C. Verspoor. Na verschillende suggesties van de heer L. Schot om het 60-jarig bestaan feestelijk te herdenken, wordt de vergadering gesloten. en een doos sigaretten. Wanneer al de sigarenwinkeliers uit de drie ge meenten elk één doos geven, dan kan de rook 's avonds gesneden worden in het kamp. En welke bakker heeft nog eens een koekje te missen. Natuurlijk mag men ook geld geven om een en ander aan te schaffen. Het genoemde comité zal het gaarne aanvaarden. Wanneer de mannelijke vluchte lingen hier wat ingeburgerd zijn, zullen zij'trachten bij deze of gene hun passend werk te verrichten. De dag van aankomst zal ver moedelijk a.s. vrijdag 15 februari zijn. Over de grens gekomen zullen de Hongaren eerst van nieuwe on der- en bovenkleding worden voor zien. HET WEEKOVERZICHT Tijdens het weekeinde duurde het voor de tijd van het jaar zachte weer voort. De lucht die werd aan gevoerd kwam van de oceaan en vertoonde maximum temperaturen variërend tussen 7 en 10 graden. Een storing die zondag over de Noordzee naar het zuidwesten trok veroorzaakte in ons land van tijd tot tijd wat regen. De storing werd gevolgd door een rug van hoge luchtdruk die zondagnacht met op klaringen naar Duitsland trok. Bo ven Engeland bevindt zich een oceaan-front dat met een tamelijk intensieve regenzone naar het oos ten opdringt. Deze zal bij ons weer enige regen veroorzaken. Na het passeren van het front zal een nieuwe hoeveelheid zachte oceaan- lucht binnenstromen, waarin de temperaturen tot ongeveer 10 gra den kunnen oplopen. V/AT ZEGT DE BIL T enige regen Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk enige regen, mor gen enkele verspreide opklaringen, maar ook hier en daar een bui; vrij krachtige tot matige wind tussen zuid en zuidwest; aanhoudend zacht weer. 12 febr. Zon op 8.04, onder 17.50. Maan op 15.21, onder 6.09. Volle maan: 14 febr. tet 17.38. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 febr. 0.53 v.m, 13,31 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 febr. 0.29 v.m. 12.57 n.m. Springtij: 16 februari. Doodtij: 23 februari. Horthy overleden Horthy, de vroegere minister president van Hongarije, voor en tijdens de laatste wereldoorlog, is zaterdag in zijn woning te Estoril in Portugal overleden. Horthy stond in de tweede wereldoorlog aan de zijde van Duitsland, doch viel toch in ongenade bij Hitler, die hem liet gevangen nemen. Hij werd door de Amerikanen bevrijd, waarna hij zich in Portugal vestigde. Zijn stof felijk overschot zal daar ook wor den begraven. Stukwerk op abrieken en arrestaties Radio-Boedapest meldt, dat de Hongaarse regering heeft bepaald, dat de fabrieken hun produktie- kosten moeten verlagen. Daarom moet het loon weer volgens stuk werk worden berekend, opdat het voortbrengingsvermogen der arbei ders wordt verhoogd. Het stelsel van stukwerk werd gedurende de oktober-revolutïe afgeschaft. Te Miskolc zijn 14 arrestaties verricht. Op 26 en 27 oktober had de bevolking de bureau's van de geheime politie aangevallen; twaalf personen werden gedood, onder wie de commandant van de geheime politie. Radio-Boedapest maakte melding van een toespraak van de minister van staat Marosan. Hierin ver klaarde deze voormalige sociaal democratische leider, dat „niemand in Hongarije de sociaal-democra ten meer nodig heeft, daar zij ge tracht hebben de weg te bereiden voor de contra-revolutionaire fas cistische krachten". Zondag werd gemeld dat irv de afgelopen 24 uur slechts 21 Hon gaarse vluchtelingen in Oostenrijk zijn aangekomen - het laagste cij fer sedert de uittocht in oktober begon. De Oostenrijkse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de herkomst van valse dollarbiljetten ten bedrage van ongeveer 50.000 dollar, die door Hongaarse vluchte lingen in omloop zijn gebracht. Vol gens zekere berichten zou het gaan om bijzonder goed nagemaakte bil jetten, die de voormalige Hongaarse politieke politie aan haar agenten zou hebben gegeven. Ingezonden mededeling Verlichting van de KÓU begint direct! A/ICKS W VapoRubJ FEUILLETON door G. PLANTEMA „Tja", zei Ernst aarzelend, „ik zou werkelijk nu niemand anders kunnen noemen, ja toch! De familie Van der Zuyden krijgt soms be zoekers uit het buitenland. Zij schijnen veel gereisd en zodoende aardig wat kennissen opgedaan te hebben. Ik herinner mij, dat er kortgeleden een Duits echtpaar lo geerde en eerder mensen uit Zuid- Frankrijk. Maar om je de waarheid te zeggen, de Van der Zuyden's zijn erg gereserveerd. Zij wonen op Montplaisir en moeten schatrijk zijn. In Nijmegen schijnen ze maar heel weinig kennissen te hebben". „Dat zijn dus echt deftige men sen", merkte Ohlquist half vragend op. „Ja", antwoordde Ernst Verha gen, „als geld deftigheid maakt, ongetwijfeld. Maar alle mensen op de Kwakkenberg mag je beschou wen als gezeten burgers, die als min of meer deftig kunnen wor den bestempeld". „En toch schijn je de deftigheid van de familie Van der Zuyden een beetje in twijfel te trekken!" riep de inspekteur lachend. „Nu ja", gaf de advokaat toe, „men weet niet goed, wat men aan die mensen heeft. Ik moet zeggen, dat de heer Van der Zuyden soms een wat zonderlinge indruk! maakt. Men zegt, dat hij-oen rijkgeworden handelaar in onroerend goed is, maar men weet niet precies, waar in hij zaken deed. De een vertelt, dat hij door gokken op de beurs geld heeft verdiend, de ander meent dat hij niet erg nauw heeft geke ken bij het kopen en verkopen van goederen van niet altijd bekende herkomst. Ik weet het niet hoor. Ik ken de man alleen van gezicht. Maar ik moet toegeven, dat hij er niet uitziet, of hij thuishoort in de dure auto, waarmee hij rondrijdt. Zeker ziet hij er uit, of hij nogal zwaar drinkt en ook in andere op zichten niet afkerig is van het goe de der aarde. Trouwens, een van Else's leveranciers heeft ook de Van der Zuyden's tot klant en daardoor hoor je wel eens van grote, heel kostbare bestellingen". „Dat is dus de heer Van der Zuy den", merkte inspekteur Sven Ohl quist op. „Je.geeft geen buitenge woon aantrekkelijke beschrijving van de man, maar dat hoeft voor mij nog niets te betekenen. Hoe is zijn vrouw?" Ernst Verhagen haalde de schou ders op. „Daaruit kunnen wij hele maal niet wijs worden", antwoord de hij. „Nu ja, we zijn hier in Nij megen niet gewend aan de op- maakmethoden, die de dames in de grotere steden er op na houden. Maar ik moet zeggen, dat mevrouw Van der Zuyden er naar mijn smaak wel eens erg bijgewerkt uit ziet!." „Haha!" brulde de inspekteur. „Jij bent wel echt een inwoner van een kleinere stad geworden, zwa ger. Ik geloof, dat je vroeger in Amsterdam en Den Haag toch wel opgemaakte dames zult hebben ge zien. En ik meen me tb herinneren, dat je ook wel eens in Parijs, Brus sel en andere wereldsteden bent geweest. Wat een degelijkheid in eens". „Och", zei Ernst. „Ik geef graag toe, dat ik in de grote steden meer heb gezien dan hier. Maar ook daar zou mevrouw Van der Zuyden een opvallende verschijning geweest zijn. Het is trouwens helemaal een eigenaardig echtpaar. Hij is over de vijftig en zij vermoedelijk twintig jaar jonger. Zij ziet er nog jong uit en juist daarom heeft ze geen over dadige opmaak nodig. En ze is bo vendien niet onknap, al is ze wat grof van trekken. Het merkwaar dige is wel, dat de mensen die met haar man gesproken hebben, hem weinig beschaafd en soms zelfs on beschoft plegen te noemen, terwijl men dat van haar nooit zegt. Goed, men weet niet, wat men aan haar heeft, maar ze is altijd beleefd". „In elk geval is dat dus een echt paar, dat een beetje buiten het ka der van deze deftige omgeving valt", was de slotsom, waartoe de inspekteur kwam. „En toch krijgen zij vaak buiten landse bezoekers. Wat zijn dat over het algemeen voor mensen? Kun je mij een indruk geven?" „Nu vraag je een beetje veel", vond mr. Ernst Verhagen. „Ik heb die bezoekers alleen maar gezien, dikwijls zelfs niet anders, dan wan neer ze mij in de auto voorbijkwa men. Bij vreemdelingen kun je toch heel lastig op het uiterlijk afgaan. Maar het Duitse echtpaar, dat er het laatst was, maakte een nette indruk, ik kan niet anders zeggen. Het waren bepaald gegoede men sen, te oordelen naar hun kleding. Dat zij met Van der Zuyden over weg konden, verbaasde mij wel even. Over de Fransen, die er voor hen waren, kan ik helemaal niets vertellen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2