ZIERIKZEESCHE Besprekingen tussen Hammarskjoeid en Israël vastgelopen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Honderd man V.N.-troepen zouden voldoende zijn geweest Sovjet-communisme zal zichzelf doden en vernietigen Adenauer acht atoom-verrassings aanval zeer onwaarschijnlijk mmt^cLèn MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 een». Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN S797-1M9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: I Lange NobeJsiraai 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Eerst afdoend antwoord van Egypte nodig De besprekingen tussen de secre taris-generaal der V.N., Dag Ham marskjoeid, en de Israëlische ver tegenwoordiger by de wereldorga nisatie. Abba Eban, z\jn in een im passe geraakt. Het overleg betrof de garanties, die Israël wenst alvorens zyn strijd krachten geheel en al van Egyp tisch grondgebied terug te trekken. Dit heeft de directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Walter Eytan, meegedeeld. Hij zei, dat Hammarskjoeid klaar blijkelijk nog niet aan Egypte de Israëlische vraag had overgebracht of dit land thans bereid is tot over eenstemming over wederzijdse ont houding van oorlogsdaden. „Zolang Egypte niet bereid is een positief antwoord te geven, blijft Israël - met het oog op zijn veiligheid - bij zijn standpunt aangaande Gaza en de Golf van Aakaba", aldus Eytan. Hij deelde voorts mee, dat Eban een antwoord van Ben-Goerion op de boodschap, die president Eisen hower de Israëlische premier toe zond, heeft overhandigd. In ge woonlijk welingelichte Israëlische kringen werd gezegd, dat Eisen- howersboodschap aan Ben-Goerion een „nogal krachtig verzoek" be vatte om gevolg te geven aan de resoluties der V.N., waarin terug trekking der Israëlische strijd krachten uit Egypte wordt geëist. MacMillan blijft welkom in Moskou De Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, heeft geantwoord op de brief van de Britse premier, Harold MacMillan, waarin deze verklaarde dat hij dit voorjaar geen bezoek aan de Sowjet-Unie kan brengen, zo heeft het Sowjet-persbureau „Tas" zaterdag bekendgemaakt. Boelganin verklaart in zijn ant woord,- dat de uitnodiging van de Sowjet-regering nog van kracht is. Wij twijfelen er niet aan, aldus de Sowjet-premier, dat een bezoek van u aan Moskou een gelegenheid zou bieden voor een vruchtbare ge- dachtenwisseling over kwesties die direct verband houden met de Brits-Russische betrekkingen andere vraagstukken die voor onze landen van belang zijn. Russische waarschuwing aan Oostenrijk Het Sowjetrussische blad Izwes- tia heeft volgens een bericht van het persbureau Tass Oostenrijk ge waarschuwd dat het „een gevaar lijk spel" speelt door toe te treden tot de E.G.K.S. (de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal). Het blad geeft Oostenrijk de raad, in zijn eigen belang trouw te blij ven aan zijn neutraliteit. De Izwes- tia ontkent, dat de E.G K.S. een louter economisch orgaan is en zegt dat het een instelling is die vooral voor de militaire behoeften van de Navo in het leven geroepen is. Het Syrische leger heeft het be stuur over het gebied van Aleppo en Homs overgenomen, nadat zich daar ernstige onlusten hadden voorgedaan, zo wordt in diploma tieke kringen in Bagdad vernomen. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft Ham marskjoeid Eban doen weten, dat hij de Israëlische vraag niet eerder aan Egypte zou doorgeven, voordat hij een antwoord op zijn vragen aan Israël had gekregen. Deze luid den: 1. Of Israël zich bewust is dat het krachtens de resolutie van de V.N. zijn troepen en bestuursamb tenaren uit Gaza moet terugtrek ken, en 2. Of het zal toestemmen in de legering van het internationale po- litieleger aan de Israëlische kant van de demarcatielijn bij El Auja. Duinen lieten zich niet versterken Westduitse ingenieurs hebben hun pogingen opgegeven om met behulp van chemische bindmiddelen de duinen te versterken. Na geslaagde proeven in de mij nen hebben zij vorig jaar gepro beerd de zeewering op het eiland Sylt (Noordzee) meer bestand te maken tegen de storm en water door onder hoge druk bepaalde chemische stoffen in de duinen te persen. Daardoor werd het stuif zand in een harde massa veranderd. De eerste stormen van deze win ter hebben de proefstukken echter vernield. Een verbetering van de beproefde werkwijze zou te duur zijn. Daarom heeft men de pogin gen maar opgegeven. Hogere boeten maxima rijtijdenwet Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot verho ging van de boetemaxima ingevolge de rijtijdenwet. De maxima worden in dit ontwerp verdubbeld, zodat zij meer in overeenstemming zijn met de waarde, die de geldseen- heid van thans heeft. Een en ander in overeenstemming ook met de verhoging van de boetenmaxima in het wetboek van strafrecht. Nederland aan de spits Vijftien miljoen gulden werd voor Hongaren opgebracht Op de girorekening van Het Na tionaal Comité Hulpverlening Hon gaarse Volk is tot heden een bedrag van rond 4.800.000 gld. (inclusief 1.160.000 gld. van de uurloonactie) gestort, waarvan 2.925.000 besteed is. Totaal is door alle in ons land gevoerde acties ten bate van de Hongaarse vluchtelingen een be drag van circa 15 miljoen gld. bij eengebracht, hetgeen betekent, dat per hoofd der bevolking één gulden af 1,50 is bijgedragen. Zo heeft de voorzitter van het nationaal comi té, de heer E. Kupers, medegedeeld. „Een golf van solidariteit is door het gehele Nederlandse volk geva ren en ieder heeft naar zijn finan ciële kracht bijgedragen. Als wij nagaan wat Nederland in vergelijking met de andere landen heeft gedaan, dan staat ons land aan de spits", aldus de heer Kupers. H'et nationaal comité gaat echter met zijn actie door, want het heeft nog een aantal projecten in studie en voorbereiding waarvan de ver wezenlijking ten minste twee mil joen gld. zal vergen. Nog altijd vossen op de Veluwe Op de Veluwe en in andere bos rijke delen van ons land is de laat ste jaren op intensieve wijze jacht gemaakt op vossen, daar door de regering op hun leven een hoge premie was gesteld. Desondanks slaagde men er echter niet in de even schuwe als sluwe rovers uit te roeien. Hoe ongekend groot hun aantal was, bleek toen alleen op de Ve luwe honderden vossen werden ge dood, waardoor hun stand aanzien lijk is teruggelopen. Toch zijn nog enige tientallen roodrokken erin geslaagd het leven te behouden. Ook in de Edese gemeentelijke bossen, die in totaal ongeveer een oppervlakte beslaan van ruim 1.000 hectare, bevindt zich zeker nog een vijftal rode rovers en zij worden zelfs bespeurd in het omheinde hertenreservaat op de Hindekamp. b Volgens Tass zal de voornaam ste Russische vakbond een onder zoek laten instellen naar klachten van arbeiders over naar hun me ning onjuiste ontslagen, en de ver antwoordelijken laten straffen. Een mening over Hongarije Hongarije zou vr$j geweest zijn als de Verenigde Naties bij het be gin van de revolutie in oktober slechts een symbolische strijdmacht van honderd soldaten naar bet land had gezonden, aldus heeft een Hon gaarse vluchteling voor een sub commissie van de Amerikaanse Se naat verklaard. De Hongaar, die zei dat hij na mens het ondergrondse Hongaarse parlement naar Amerika is ge stuurd, verklaarde dat de Sowjet- Unie in een „zwakke toestand" was toen de revolutie uitbrak. Maar - zo vervolgde hij - het westen deed niets en de Sowjet- Unie bracht meer soldaten naar Hongarije „en begon het Hongaarse volk uit te roeien". Een andere vluchteling zei, dat de Sowjet-soldaten gedemorali seerd waren en niet op de opstan dige Hongaren wilden schieten. Radio-Boedapest heeft zaterdag meegedeeld, dat sedert 5 november 1956 3.000 Hongaarse kinderen die naar Oostenrijk wilden vluchten, door Hongaarse soldaten zijn ge arresteerd. Volgens radio-Boedapest is het grootste deel van deze kinderen aan hun ouders teruggegeven. Staatssecretaris in Amerika Tijdens zijn bezoek aan Norfolk zei ae staatssecretaris van Marine, H. C. W. Moorman, dat het com munisme de kiemen van zyn eigen ondergang bevat en dat „de brand stof voor de tegen de Sowjets ge richte opstand overal in oost-Eu ropa aanwezig is". „Ik ben persoonlijk van mening - en velen in Europa delen mijn opvatting - dat, indien wij sterker worden, Rusland en zijn vazal staten geen oorlog kunnen ontke tenen", zeide hij. Saatssecretaris Moorman gaf ook als zijn mening te kennen, dat de Hongaarse en Poolse opstanden „slechts het begin van de uitein delijke ineenstorting van het Sow- Vrijheidswil van volkeren niet te onderdrukken Bondskanselier Adenauer van west-Duitsland heeft op een pers conferentie verklaard, dat de Rus sische buitenlandse politiek, naar hij vast gelooft, een keerpunt na dert. De Sowjet-Unie zal moeten erkennen, dat zij haar grootste krachtsinspanning moet wijden aan verhoging van de levensstandaard. Adenauer achtte het onwaar schijnlijk, dat ooit een verrassings aanval met atoomwapens zal wor den gedaan. Een dergelijke aanval zal nooit krachtig genoeg kunnen zijn om vernietigende tegenaanval len te verhinderen. Ook dit is een reden voor wijziging van de Sow- jetpolitiek, zo meende hij. Voorts is volgens hem in Hon garije en Polen bewezen, dat de vrijheidswil van een volk niet met geweld onderdrukt kan worden. Ook is in Hongarije, Polen en oost- Duitsland gebleken, dat het com munistische stelsel op economisch gebied niet kan slagen. Communistisch China met zijn 600 miljoen inwoners, heeft zelf zo veel hulp nodig, dat het de Sowjet- Unie niet veel hulp kan geven, be halve op diplomatiek terrein, zo voegde Adenauer hier aan toe. jet-communisme zijn: het zal zich zelf doden en vernietigen". Ten aanziefi van de sfeer in Eu ropa met betrekking tot oorlog of vrede, zeide hij, dat, ofschoon zijns inziens „momenteel het grootste gevaar naar de achtergrond is ge drongen, de NAVO-landen en an dere, die de vrede nastreven, op hun hoede moeten blijven". 50 miljoen ton dynamiet Drie geleerden van de Columbia universiteit hebben meegedeeld dat bij alle atoom- en waterstofbom men, die tot nu toe tot ontploffing zijn gebracht, energie vrij komt ge lijk aan die van 50 ton dynamiet, en deze hoeveelheid is even groot alsv die van 2.500 bommen van het type dat op Hirosjima is afgewor pen. Deze mededeling was vervat in een vorige week donderdag gepu bliceerd verslag, waarin voorts ge zegd wordt dat men bommen met een totale hoeveelheid energie van 35.000 ton t.n.t. tot ontploffing moet brengen voordat het „gemid delde" aan radio-actief strontium over de gehele wereld het gevaar lijke niveau in het menselijk li chaam bereikt. Radio-actief strontium, dat be schouwd wordt als potentieel het gevaarlijkste element van alle ra dio-actieve stoffen die bij kern ontploffingen vrijkomen, kan been- derkanker veroorzaken als het in naar verhouding voldoende hoe veelheid voorkomt in het menselijk lichaam. Het kan in het lichaam komen door het eten van besmette groente of melkproducten. Boffende rechercheur Een handelsmaatschappij in Rotterdam-Zuid deed bij een politiebureau aangifte van een inbraak, waarbij een schrijfmachine werd gesto len. De rechercheur, die op dracht kreeg de zaak te on derzoeken, ging meteen een kijkje nemen bij een opko per in de buurt. Deze bleek geen schrijfmachine van het gevraagde merk te hebben gekocht, maar terwijl men nog stond na te praten ging de winkeldeur open en een man verscheen met een schrijfmachine onder de arm. Het bleek de gezochte ma chine te zijn. De man, de 21- jarige motorman C. P. H., die een zwervend bestaan leidt bekende op het politiebureau de inbraak te hebben ge pleegd. De wereldraad van kerken Het uit twaalf leden bestaande bestuur van de Wereldraad van Kex-ken heeft de afgelopen vier da gen te Genève een reeks interna tionale vraagstukken besproken. Volgens een communiqué heeft het bestuur zich o.a. bezig gehou den met de „moeilijke positie", waarin het oecumenische patriar chaat van de Griekse Orthodoxe Kerk in Istanbul dat sinds de vier de eeuw daar is gevestigd, zich be vindt als gevolg van de wrijving tussen Griekenland en Turkije over de kwestie-Cyprus. De Nederlandse secretaris-gene raal van de Wereldraad, dr. Visser 't Hooft, verklaarde desgevraagd, dat het niet uitgesloten moet wor den geacht, dat het patriarchaat Istanbul zal moeten verlaten. Passagier van „Willem Ruys" verdwenen Officieren van het Nederlandse passagiersschip „Willem Ruys" hebben Zaterdag bij aankomst in Singapore verklaard, dat de vorige week, toen het schip ter hoogte van Mauritius voer, één der passagiers verdwenen is. Het was een officier van de Britse luchtmacht, de luitenant-kolonel W. C. Chadwick, die met zijn vrouw en zijn zoontje van vijf jaar op weg was naar Singapore. Na de vermis sing zijn zijn vrouw en zijn zoontje in Colombo van boord gegaan, van waar zij naar Engeland terugkeer den. kleintjes uitfê? het binnenland 's-GRAVENHAGE. Mr. B. W. Biesheuvel, lid van de 2e Kamer, voor de A.R. partij, secretaris Ne derlandse Christelijke Boeren- en Tuinderbond en bestuurslid van het Landbouwschap, die door minister van Verkeer en Water staat mr. J. Algera aangezocht was Staatssecretaris te worden van zijn departement, met als voornaamste taak het internationale vervoer en ,de internationale scheepvaai*t, heeft aan minister Algera medegedeeld de functie niet te kunnen aanvaar den. AMSTERDAM. Het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk doet een beroep op degenen, die krachtens de algemene ouder domswet per 1 januari jl. een pen sioen krijgen, doch dit door hun financiële positie niet van node hebben. Hen wordt gevraagd één maand van dit pensioen af te staan voor de Hongaarse vluchtelingen. DORDRECHT. Bij de werkzaam heden ter restauratie van de toren van de Grote Kerk te Dordrecht heeft men een gotisch boograam gevonden, dat geheel ingemetseld was. Enkele jaren geleden heeft men een soortgelijk raam ontdekt. Over de functie van deze ramen tast men in het onzekere. ALKMAAR. De inspekteur van de Domeinen te Alkmaar, de heer H. Bakker, heeft in „Het wapen van Heemskerk" bij inschrijving ver kocht de torpedobootjagers H.M, Van Galen en H.M. Banckert, twee oudgedienden van de Koninklijke Marine, die in de jaren 1941-'42 op de werf van Denny en Bros Ltd. te Dumbarton zijn gebouwd. De sche pen hebben beide nog dienst gedaan in de strijd in de wateren rond Ko rea, maar zijn sinds kort door de Koninklijke Marine opgelegd. 's-GRAVENHAGE. Dezer dagen is, naar wordt medegedeeld, het comité Nationaal Monument dr. A. Plesman in beginsel tot overeen stemming gekomen met de beeld houwer Mari Andriessen over het maken van een schetsontwerp voor een standbeeld van dr. A. Plesman. Op een onvast fundament kan niemand vast bouwen. H.M. de Koningin heeft het be schermvrouwschap aanvaard van het Nationaal Comité De Ruyter- herdenking 1957. Z.K.H. Prins Bernhard is bereid gevonden het voorzitterschap van het ere-comité op zich te nemen. wWt/ec on otnfa Sowjet-offensief tegen Europese markt? Uit goedingelichte bron in Lon den is zaterdag vernomen, dat het Kremlin van plan is een groot of fensief te beginnen tegen de plan nen voor een gemeenschappelijke Europese markt. De diplomatieke diensten van de Sowjet-Unie zouden na een diep gaande studie van de plannen tot de slotsom zijn gekomen, dat de ge meenschappelijke markt voorname lijk bedoeld als economisch blok tegen de Sowjet-wereld, zo voegde men hieraan toe. Het Sowjet-offensief zou o.m. de aanbieding van voordelige handels overeenkomsten kunnen omvatten, waarbij de Sowjet-Unie voorname lijk vei'bruiksgoederen zou willen afnemen, aldus meende men in deze kringen. Moderne schatgravers Ondanks het feit, dat nie mand in Zuid-Afrika nog langer gelooft aan de mythe van de begraven goudschat ten van Paul Kruger is een groep Amerikanen onder lei ding van de Engelse majoor H. Vincent uit Johannesburg vertrokken op zoek naar de fabuleuze miljoenen. „Wij hebben een vrij goed idee over de plaats, waar de goudschat verborgen is" ver klaarde de Amerikaanse pro motor van deze goudjacht, W. W. Mead, voor het ver trek der expeditie. BRUINISSE Landbouwvereniging „Landbouwbelang' Dr J. Maan sprak over zijn reizen door landen van Midden-Oosten Wafer levenselixer voor dor gebied Voor leden van de Landbouwver eniging „Landbouwbelang" heeft dr. J. Maan uit Lisse, in hotel Storm te Bruinisse, een zeer interessante lezing gehouden over zijn reizen in de landen van Noord-Afrika, die thans iedere dag in het nieuws zijn: Marokko, Tunesië en Algerië. Deze reis was liet gevolg van een landbouwkundige regeringsop dracht en daarom besprak dr. Maan achtereenvolgens het leven in de grote steden, maar ook dat van de boerenbevolking. De landbouwkundige ontwikke ling in Algerië staat op zeer hoog peil, vandaar dan ook dat de Fran sen die daar veel energieker blij ken te zijn dan in het moederland, hun kostbare akkers, boom- en wijngaarden niet willen verlaten. In Algiers valt jaarlijks gemiddeld 719 mm regen tegen 702 mm in De Bilt. Maar hoe verder men zuide lijk komt, hoe minder neerslag er jaarlijks komt, totdat men ten slotte terech kom in de Sahara, waar, al leen omdat er bronnen zijn, het le ven in kleinere of grotere oases mo gelijk is. In Algerië bedraagt de temperatuur in januari plm. 12 gra den en in augustus plm. 25 graden, een niet al te groot verschil. In de Sahara bijvoorbeeld geeft een ver gelijking van de dag- en nacht- temperatuur van dezelfde dag soms al een verschil van 40 graden. Eén der ergste natuurverschijn selen voor de bewoners van Noord- Afrika is de sirocco, de hete woes tijnwind vermengd met Sahara- stof die alle plantenleven vernielt en verschroeit. Bij zijn aankomst in Marokko maakte de heer Maan reeds kennis met een uitloper van een grote sirocco, die, toen hij op zijn- bestemming aankwam, daar bijzonder veel schade had gedaan. Wie aan de stad Algiers denkt als aan een oud zeeroversnest is ver bezijden de waarheid, het is een moderne stad met wolkenkrabbers en andere moderne gebouwen en zo is het ook met Casa Blanca en Oran. Alleen in de Kasjbah of de Medina, de inheemse wijken is het ongelofelijk vuil en zijn de woning toestanden erbarmelijk. Beter toe ven is het in de grote plantentuin. Het water uit de waterleiding van Oran is bijzonder slecht, het is zout en bitter en men proeft deze af schuwelijke smaak in alles wat met dit water is klaar gemaakt. Heeft men in Algerië grote land bouwbedrijven en vooral grote wijngaarden (de wijn is in Algerië het hoofdproduct), in Marokko en Tunis zijn het vooral de akkerbouw en de tuinbouw die een grote plaats innemen. Aardappelen (vroege), to maten en artisjokken worden als primeurs tegen goede prijzen naar Frankrijk en Engeland geëxpor teerd. Hoe verder men echter van de kust af het binnenland intrekt, hoe primitiever de landbouwende bevolking en hoe armelijker ook de bedrijfsuitkomsten. Lantaarnplaatjes verduidelijkten op fraaie wijze het gesprokene en bij zijn tocht naar de Noord-Sahara kwam dr. Maan in aanraking met stammen en nomaden die nog op dezelfde wijze in tenten wonen als de aartsvaders uit de bijbel. Inte ressante bijzonderheden werden meegedeeld over het particuliere leven, waarin de vrouwen geen rol spelen, maar welke vrouwen tegen een zeer behoorlijke bruidsschat moeten worden eigen gemaakt. Vandaar dat ook in het gehele na bije en midden oosten (dr. Maan had bijna alle landen bereisd), de meeste mannen maar één vrouw hebben. Alleen de rijken kunnen zich het hebben van verschillende vrouwen veroorloven. De causerie werd met grote aan dacht gevolgd. Als toegift werden enkele gekleurde lantaarnplaatjes i uit de Soedan vertoond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1