KWATVA t is weer De afsluiting van de Grevelingen DELTAPLAN BRENGT BRUINISSE NA BLOEI- PERIODE HET EERST IN MOEILIJKHEDEN Ook hier kansen voor vreemdelingenverkeer Woensdagavond hield de midden standsvereniging (afd. Bruinisse van de Kon. Ned. Middenstands bond) haar jaarvergadering in „Het Veerhuis" onder leiding van de voorzitter, de heer A. de Koning Az. Deze heette de ruim 30 aanwe zigen welkom, in het bijzonder de heer Corstanje uit Goes, Rijkscon sulent voor de middenstand, die in het tweede gedeelte van de avond een causerie hield. Uit het jaarverslag van de se cretaris de heer Huibers, bleek dat 1956 voor de Bruinisser midden stand niet onbevredigend was. Het hamsteren heeft te Bruinisse geen ongeoorloofde vormen aangenomen en zich waarschijnlijk maar be perkt tot het aanleggen van een klein buffervoorraadje, de winkel week slaagde uitstekend en boven WODKA MET CARBID De oorzaak van een serie ern stige misdaden die het district Opole, in de Poolse provincie Lu blin, teistert, wordt toegeschreven aan wodka die de boeren in deze streek maken uit aardappelen, vaak onder toevoeging van carbid. In de tijd tussen 1 januari en 5 februari zijn er zeven moorden en honderden roofovervallen en dief stallen gepleegd. De moorden zijn voor het groot ste deel bedreven op danspartijen en in de dorpen. De militie heeft in in één week elf clandestiene stoke rijen gesloten. Artsen van de afde ling voor gerechtelijke geneeskunde te Lublin verklaarden dat de moor denaars hun misdaden bedreven hebben onder invloed van clande stien gestookte wodka. Veel vreemde fietsen naar Amerika Op 9 april zal de Amerikaanse tarievencommissie openbare „hea rings" beginnen over de invoer van rijwielen in de Ver. Staten. Einde januari maakte de com missie bekend, dat zij naar aanlei ding van een verzoek van de Ame rikaanse fabrikanten om kwanti- tieve beperking van de invoer van rijwielen uit Engeland, west-Duits- land, Oostenrijk, Frankrijk en Ne derland, de invoer van rijwielen aan een onderzoek onderwerpt. Club van haaienvissers Binnenkort zal wellicht een speciaal kottertje over de Noordzee varen met aan boord diegenen onder de Ne derlandse hengelaars, die thuis naar waarheid willen vertellen dat zij een haai aan de haak hebben gehad. Een IJmuidenaar, de kotterreder P. Drijver, heeft namelijk het initiatief genomen om een club van haaienvissers op te richten, waartoe inmid dels al 18 leden zijn toege treden, verspreid over het hele land, die binnenkort een eerste jacht op dit grote zee- wild zullen gaan maken. Al zeggen de biologen dan wel, dat de Noordzee schaars in haar haaien zit, de heer Drij ver meent beter te weten, hij heeft jarenlang ervarin gen opgedaan met de visserij op deze roofvissen. TWEEDE KAMER Dat de aanslagregeling, die uit gaat van de praktijk, onrechtvaar dig zou zijn, bestrijdt de minister. Als ze onrechtvaardig was, zou ze z.i. niet mogen worden uitgevoerd. Spr. verklaart, dat de achter stand bij de belastingdienst wordt ingelopen. De werkzaamheden voor de A.O.W. kunnen z.i. zodanig worden opgevangen dat ze geen aanleiding tot moeilijkheden zul len geven. De minister zegt de op merking van de heer van de Wete ring, dat de salarissen van de in specteurs der belastingen zijn ach tergebleven, niet te begrijpen. Door de nieuwe regeling zijn ze vooruitgegaan en spr. heeft de in druk, dat de inspecteurs zelf te vreden zijn over de salariëring. Een organisatie van het kadaster is een moeilijk punt. De hele ont wikkeling is niet bevredigend. De moeilijkheden ontstaan door het wegkopen van personeel. Er wor den maatregelen genomen, maar het wegkopen gaat voort. Wij doen wat wij kunnen, zegt spr., maar de situatie is onbevredigend. Het totaalbeeld is niet zo erg aantrek kelijk. Er is een kleine efficiency-com- missie, die haar eerste rapport al heeft ingediend. Dientengevolge zijn al maatregelen genomen. De minister verklaart zich bereid de instelling te bevorderen van een brede commissie, die tot taak zal hebben te rapporteren over de dienst van kadaster en hypothe ken. verwachting. De Alg. Ouderdoms Voorziening was een buitenkansje voor de ouder dan 65-jarigen, de dezer dagen ontvangen extra aan slagbiljetten zijn voor de midden stand een bittere pil, gezien de grote lasten die men veelal toch al moet opbrengen. Van de mid denstandsvereniging zijn alle win keliers te Bruinisse lid en boven dien nog een aantal ambachtslieden Het aantal leden bedraagt thans 59. De heer Huibers werd met op één na algemene stemmen tot se cretaris herkozen. Ook het finan cieel verslag van de penningmees ter de heer W. van den Ouden gaf blijk van een opgewekt vereni gingsleven. De heer Corstanje ging na hoe het Rijksconsulentschap voor de middenstand tot stand kwam. Het instellen daarvan kwam uit de middenstand zelf voort, doch het is een Rijksbetrekking. De vestigings wet is een ander voorbeeld van een uit middenstandskringen stammend initiatief en zo kan de middenstand zelf veel doen voor de verbetering van haar eigen branche. Een der hoofdpunten van het betoog van de heer Corstanje was het Delta plan en de gevolgen daarvan voor de Zeeuwse eilanden. Yerseke en Bruinisse Spreker trok een parallel tussen Yerseke en Bruinisse, hoewel het begin van verzet tegen het Delta plan op Yerseke ontstond (de Com missie van Dertien) zal Bruinisse wellicht het eerst de nadelige ge volgen ondervinden voor zover het zijn schelpdierencultures betreft, omdat aan de afsluiting van de Grevelingen eerder zal worden be gonnen dan aan de afsluiting van de Oosterschelde. De terugslag in het zakenleven die de achteruit gang van de cultures zal medebren gen, zal vooraf worden gegaan door een periode van bloei omdat velen die hier aan de Deltawerken zullen komen werken, ook hier een gedeelte van hun inkomen zullen moeten besteden. De door prof. Haccou gehouden enkuête noemde spreker wel goed, maar hij had daartegen ook beden kingen. Met algemene stemmen werd besloten periodieke gegevens te verstrekken aan het Economisch Instituut voor de Middenstand op dat in een curve kan worden vast gelegd het resultaat van onderzoe kingen die zich uitstrekken over een reeks van jaren. De mogelijkheden van bedrijven die het njoeilijk hebben en die dringend een crediet nodig hebben om een tijdelijke inzinking te over bruggen zijn groter dan men vaak weet, ook hierop vestigde spreker de aandacht. Besloten werd op Bruinisse een provinciale vergadering te beleg gen, waarop alles wat door de heer Woensdag heeft het vorstelijk paar van Monaco de door de heer J. A. Beersma uit Uithuizen gebakken krentenwegge in ontvangst genomen op de binnenplaats van het paleis. - Op de foto ziet men v.l.n.r. Z.K.H. Prins Rainier, H.K.H. Prinses Gracia, de heer Zonneheld uit Zwolle, de heer Mink uit Kampen en de maker van het brood, de heer Beersma uit Uithuizen. Ingezonden mededeling Olifanten bestraffen brutale studenten Toen Sarrasani de eerste maal door Zuid-Amerika reisde, dreigde een menigte brutale studenten zijn voorstelling tot een fiasco te maken. Zij eisten dat alle reeds verkochte plaatsen voor hen gere serveerd zouden worden, zónder betaling. De politie kon niet tussen beide komen, want de studenten van Rio de Janeiro waren toen op permachtig. Terwijl die avond het publiek binnenstroomde, verscheen een joe lende massa van vijf- zesduizend studenten, die het circus aan alle kanten binnendrongen. Sarrasani stond bijna machteloos. Maar bij de achteringang der stallen stonden de vechtersbazen met hun triomfge- joel plotseling voor een twintigtal olifanten. De dieren, altijd aan rust gewend, begonnen in paniek te trompetteren en met de slurven te slaan. Zij trokken de stangen waar aan zij geketend waren, de grond uit en stormden vooruit. Dit is een van de boeiende ge schiedenissen, welke u kunt lezen in het circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een rijk en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleu renplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboter- leverancier of direct bestellen per brief of briefkaart bij het Kan toor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden on der rembours. Vermeld vooral dui delijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ont vangt u gratis voor rijksboter- merken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter). Neem een pakje extra voor de zondag! Corstanje was naar voren gebracht nog eens nader in groter verband te bespreken. Van de zijde van de Zeeuwse V. V.V. was in een ingekomen stuk gewezen op de mogelijkheden voor het vreemdelingenverkeer, nu en wanneer het Deltaplan zal zijn ver wezenlijkt. Ook hieraan zal nadere aandacht worden geschonken. AFSCHEID IN EIGEN KRING Afd. Zierikzee P.v.d.A. toonde dankbaarheid jegens ex-wethouder J. Catshoek Een leven gekenmerkt door dienen Gisteren heeft de afdeling Zie rikzee van de Party van de Arbeid tijdens een intieme en feestelijke bijeenkomst in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" afscheid ge nomen van de nestor van de Party, de voormalige wethouder J. Cats hoek. Vele sprekers van verwante organisaties brachten hulde aan hun scheidende voorman en meer malen werden herinneringen opge haald die niet nalieten indruk te maken op de heer Catshoek, die - zoals wethouder M. C. Verheden het uitdrukte - „na de eeuwwisse ling door de opkomende idealen van het socialisme werd gegrepen en altyd in de voorste ryen heeft gestreden". Nadat het dameskoor o.l.v. mevr. C. P. v. d. Broek-Kromhout het „Aan de strijders" had vertolkt ge tuigde de heer Verheijen in een openingswoord van zijn groot ge noegen om in eigen kring de heer Catshoek van zijn erkentelijkheid te kunnen getuigen voor alles wat deze heeft gedaan. Een speciaal woord van welkom richtte de wet houder tot de gew. bestuurder de heer M. J. van Poelje, het distrikts- bestuur van de P.v.d.A., het bestuur van de Zierikzeese Bestuurders- bond, de afdelingsbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten organi saties, de VARA-afdeling, de Ar beiders Toneelvereniging, de coö peratie „De Dageraad" en ver schillende wethouders en raadsle den van andere gemeenten. Aan wezig was ook burgemeester van Leeuwen van Brouwershaven. In een toespraak releveerde wet houder Verheijen de loopbaan van de heer Catshoek, die in 1919 in de raad van Zierikzee kwam. „Het was niet eenvoudig toen", aldus spr., „men werd eenvoudig gene geerd". Spr .herinnerde vervolgens aan het eerste pleidooi van de heer Catshoek, zijn aanklacht omtrent de te lage salariëring van de lan taarnopstekers en zijn openbare aanklacht op 11 oktober 1919 tegen de heersende wantoestanden aan de gasfabriek. Spr. was in oude ar chieven gedoken en las de door de heer Catshoek gehouden beschou wingen in de raad, waar zoals bleek ook de komische noot niet ontbrak. „Uw leven is gekenmerkt geweest door dienen", aldus besloot spr., die hierna de heer Catshoek zijn persoonlijke dank bracht voor de prettige samenwerking, waarbij ook mevrouw Catshoek werd be trokken. Spr. overhandigde de heer Catshoek een fraaie ingelijste teke ning van het stadhuis, waar hij duizenden uren heeft doorgebracht. De avond werd hierna voortge zet onder voorzitterschap van de heer M. de Moor. De heer P. C. Tak vertolkte op voortreffelijke wijze op de vleugel „Zug der Zwerge" van E. Grieg en vervolgens enkele Schotse dansen van Schubert. Me vrouw van den Berge-Indenbosch sprak hierna namens de Vrouwen bond en kwalificeerde de heer Catshoek als een eenvoudig man, die altijd een vriendelijk woord had. „U hebt het mede aan uw vrouw te danken dat U het zolang hebt volgehouden", aldus spr., die hierna een fraaie handtas overhan digde namens de Vrouwenbond aan mevrouw Catshoek. Hierna werden enkele verzen voorgedragen door mevr. Knulst-de Jonge, o.a. het prachtige „Waar en hoe" van de Genestet en van F. Tingen „Wie roept ons?" en „Een lied van de vrijheid", alsmede van Garmt Stui veling „Tijd van dreigingen". Waardering van gewesteiyk bestuur Vervolgens werd het woord ge voerd door de heer van Poelje, die getuigde van de grote waardering en dankbaarheid van het geweste lijk bestuur. De heer van Poelje toonde vooral eerbied voor de moed door de heer Catshoek getoond lid te worden van de S.D.A.P., speciaal daar het zulk een kleine groep, in Zierikzee betrof. Mede door pet werk van Catshoek, aldus spreker, „zijn we thans uit ons isolement geraakt en zijn de kluisters dopr- broken". Spr. stelde tenslotte de heer Catshoek als voorbeeld voor de jongeren. Namens het gew. be stuur overhandigde hij een enve loppe met inhoud. Hierna werd nog het woord ge voerd door de heer C. J. Manni namens de gezamenlijke vakbon den van de N.V.V. bestuurders- bond, namens welke de heer van der Hulle een wandbord en bloe men overhandigde en de heer Jon ker namens „De Dageraad" die het jongste rémpboek dat verschijnen gaat in het vooruitzicht stelde. De heer Klein sprak als voorzitter van de Arbeiders toneelvereniging en als vriend en deed zijn gelukwen sen vergezeld gaan van een fraai boeket. De heer van der Hulle over handigde namens een vriend het laatste kasboek van de afd. Zie rikzee der S.D.A.P. In een toespraakje waarbij de aandoening hem soms te machtig werd, beantwoordde de heer Cats hoek de verschillende sprekers en spreeksters. „Ik ben nu al 3 dagen onder behandeling en dat vergt wel veel van me", aldus spr., die her innerde aan de dagen dat hij zich met, zoals spr. het uitdrukte, vriend Schipper aansloot bij de S.D.A.P. Spreker herinnerde aan zijn strijd tegen dè knoeierijen bij aanbeste dingen als lid van de commissie voor Publ. werken, waar hij al spoedig werd „uitgewipt". Ook en kele komische voorvallen haalde spr. op die tenslotte wees op de hem door Zierikzee verleende gou den erepenning. „Ik ben daar zeer mee vereerd", aldus de heer Cats hoek, die tenslotte zei dat de dank aan hem was, omdat bij zeer veel heeft geleerd van de partij. Hierna zong het koor nog enkele strijdliederen, waarna de geslaagde bijeenkomst door wethouder Ver heijen werd besloten met een dank woord aan de sprekers, de heer P. C. Tak en mevrouw v. d. Broek en haar koor. In de pauze speelde de heer J. P. Jongschaap op de vleugel. ZIERIKZEE Het rampboek over Schouwen-Duiveland Wij vernemen dat de voorberei dingen tot het samenstellen van het rampboek over Schouwen-Duive land belangrijke vorderingen heb ben gemaakt. Zoals bekend wordt het boek uitgegeven onder auspi ciën van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" en gedrukt bij drukkerij Boomsma te Middel- harnis. Het boek „Gekwelde grond" heeft zeer omvangrijke voorstudies gevergd, zodat de datum van ver schijning van tevoren niet precies kon worden vastgesteld. De copy voor het boek zal gereed komen voor Pasen en dan is de daad aan de drukker, die heeft toegezegd het boek nadien zo snel mogelijk te la ten verschijnen. AGENDA Heden (vrijdag) Zierikzee: Concertzaal, 8 uur, 4e Nutsavond; Huis van Nassau, 8 uur, Alg. Bond van Ambtenaren; Ned. Herv. Ver.gebouw, 7.45 uur, prop. filmavond C.B.C.; Mon- dragon, 8 uur, commissies verg. bazar Zierikzeese IJsvereniging. Dreischor: Zaal Slager, 7.30 uur, uitvoering toneelver. „Streven naar Beter". Morgen (zaterdag) Zierikzee: Concertzaal, 8 uur: „Te rug uit de hel" (14 j.). Haamstede: Bioscoop hotel Bom, 8 uur, „Tranen over Johannes burg" (14 j.). Overmorgen (zondag) Zierikzee: Contertzaal, 3 uur „Ab bott en Costello als waaghalzen" (a.l.), 8 uur, „Terug uit "de hel". Zondagsartsendienst doktoren Zondag 10 febr.: dokter Vogelaar. De vrijmaking van het Suezkanaal Generaal Wheeler, die namens de V.N. het opruimingswerk in het Suezkanaal leidt, heeft bekendge maakt, dat het kanaal vóór maart voor middengrote schepen zal wor den geopend. Dit is eerder dan hij aanvankelijk had verwacht. De generaal deelde mee, dat 154 km van de 162 km, die het kanaal lang is, op twee wrakken na is vrij gemaakt. Deze twee schepen, de „Edgar Bonnet" en de „Akka" zul len in de komende dagen worden gelicht. Daax-na moeten aan het uiteinde voor het kanaal bij Suez nog vijf wrakken worden gebor gen. Vóór maart hoopt men met dit wei'k klaar te zijn. Verwachting tot zaterdagavond: Zacht Vrij veel bewolking met enige regen; matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest; zacht voor de tijd van het jaar. 9 febr. Zon op 8.09, onder 17.44. Maan op 12.00, onder 3.26. 10 febr. Zon op 8.07, onder 17.46. Maan op 12.56, onder 4.28. 11 febr. Zon op 8.05, onder 17.48. Maan op 14.04, onder 5.23. Eerste kwartier: 8 febr. te 0.23. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 febr. 10 febr. 11 febr. 9.11 v.m. 10.34 v.m. 12.12 v.m. BROUWERSHAVEN: 9 febr. 10 febr. 11 febr. 8.53 v.m. 10.12 v.m. 11.43 v.m. 21.55 n.m. 23.27 n.m. n.m. 21.36 n.m. 23.05 n.m. n.m. Doodtij: 10 en 23 februari. Springtij: 16 februari. HET WEEROVERZICHT Het frontenstelsel van een oce aandepressie ten westen van de Britse eilanden bereikte donder dagavond Nederland. Het heeft in de afgelopen nacht op de meeste plaatsen ongeveer'een halve centi meter regen veroorzaakt. Op de oceaan ten n.-westen van de Azo- ren bevindt zich een lagedrukcen- trum dat zich in ongeveer noord oostelijke richting verplaatst. Dit zal morgen op de Britse eilanden het weer kunnen beïnvloeden en later ook in Nederland weer regen veroorzaken. In de afgelopen tien dagen is de gemiddelde etmaaltem- peratuur in De Bilt bijna zes gra den boven de normale waarde van deze tijd van het jaar gebleven. Aangezien de wind nog in de zuid westhoek blijft, zal het zachte weer aanhouden. Weg naar „De Val" aanbesteed Hedenmorgen werd te Middel burg aanbesteed de aanleg van de weg naar de veerhaven „De Val", aansluitend op de rijksweg te Zie- rikzee. Er waren elf inschrijvers. De hoogste inschrijver was Aan- nemings- en Handelsmaatschappij Jac. G. van Oord te Utrecht voor f 435.000; de laagste inschrijver was C.V. Gebrs. v. d. Heuvel te Wer kendam voor f 393.000. Ingezonden mededeling 100 gram TONEEL EN FILM Audie Murphy's „Terug uit de hel" in Cinemascope in Concertzaal Film over Amerika's meest gedecoreerde soldaat Er zijn oorlogsfilms die niet om der wille van het krijgsrumoer zijn gemaakt, maar die met de tome loze verwarring en het peilloze leed van het slachtveld, willen aantonen dat oorlog een mensonterend be drijf is en blijft. Amerika's meest gedecoreerde zal wel de eerste zijn om dit te erkennen en hij kan spre ken uit ervaring. De film „Terug uit de hel" brengt het leven van deze „oorlogsheld", („Helden zijn alleen zij, die niet uit de oorlog te rugkeren") in beeld op een adem benemende wijze. Niets was er aan vankelijk om en aan Audie Mur phy, dat hem tot soldaat in optima forma stempelde. Het leger nam hem zelfs na enige aarzeling aan. Maar het begint allemaal pas goed als. hij met de derde divisie deel neemt aan de landing in Afrika, waar hij spoedig een geliefde vriend wordt onder zijn medestrijders. Audie krijgt op Sicilië de vuur doop. De vriendschap wordt steeds hechter en de eerste slachtoffers van de groep vallen bij Anzio. Ty pisch en tragisch is het „weerom- stuit-effekt" ook in dit soldaten leven. Vooral als de vijand dries ter wordt en zijn vrienden doodt, wordt hij feller en Audie vecht tot hij er in de Vogezen bij neervalt. Als de strijd beslist is, ontvangt hij de ere-medaille van het Congres, maar bij de parade ziet Audy slechts zijn strijdmakkers die nim mer zullen keren. Audie Murphy speelt zelf de hoofdrol in de film, die zijn leven in beeld brengt. Heel wat lichtere kost brengen Abbott en Costello, de bekende ko mieken, in de film „A. C. als waaghalzen". De waaghalzerij be staat in het kopen van een film studio met „geleend" geld. De zaak loopt echter fout en het tweetal vlucht naar Hollywood, op de hie len gezeten door de bedrogen ver koper van de filmstudio. „A. C." komen daar terecht midden in een buitenopname van een Indianen- film en ze doen het zo goed, dat ze prompt als „stunt-men" een con tract ki-ijgen. De regisseur van een daarop te maken film heeft het zo ingekleed dat „A. C." het erg moeilijk krijgen, maar het loopt allemaal anders (en goed) af. Hoe. dat toont dit komisch product voor alle leeftijden. Op de culturele filmavond draait het Franse product „De Plaisir" met een keur van spelers en ve dettes van de Franse studio's. De film is verdeeld in drie hoofdstuk ken, drie „filmnovellen" dus, met elk een aparte inhoud. De eerste toont een jongeling, die in zijn jeugd slechts ijdel plezir najoeg en daar later de bittere vruchten van plukt. De tweede toont een crisis in een huwelijk, die niet leidt tot een breuk, maar tot een verinniging van de partners. In de derde novelle worden wij gecon- fronteerd met de invloed van een schare bruidsmeisjes in het reine wit, op een samenleving die de re sultaten van een „dagje uit" als een verfrissing ondergaat. Een ty pische subtiele Franse film, ge maakt naar drie verhalen van Guy de Maupassant. „Tranen over Johannesburg" is de titel van de film in hotel Bom te Haamstede. Op zeer indringende wijze behandelt deze rolprent het probleem van de i-assenscheiding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2