DE ZIERIKZEESCHE COURANT SOWJET-UNIE STELT V00RTZETTINC ONTWAPENINGSBESPREKINGEN VOOR Jemen zoekt contact met Engeland DE OLIEVOORZIENING VAN EUROPA Wallenberg stierf te Moskou in 1947 HONGARIJE Inwoners van Sichota-Alingebergte dachten dat de wereld verging VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 No. 18102 113e jaargang Z1ERIKZEESCHEHNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.90, per week 30 cent. Losse nummers tO ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma>. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, nj 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./H. Lakenman Ochtmari, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Dc Sowjet-Unie heeft donderdag het voorstel gedaan, de volgende maand de vijfmogemlhedenbespre- kingcn over ontwapening door de ministers van Buitenlandse Zaken in Londen te doen hervatten. De eerste Sowjet-Russische afge vaardigde bij de V N-, Koeznetsof, heeft in een brief aan Allan Noble, de Britse minister van Staat, het onlangs door Noble in de politieke commissie geopperde denkbeeld om de subcommissie voor de ontwape ning op 11 maart in Londen bijeen te laten komen, aanvaard. Doch om „praktische resultaten" te be reiken, stelde de regering der Sow jet-Unie voor, deze bijeenkomst van de subcommissie te doen ge schieden op het vlak van de mi nisters van buitenlandse zaken, met deelneming van verantwoor delijke militaire vertegenwoordi gers, bij voorkeur de chefs van de generale staven, alsook van des kundigen voor de respectieve eco nomische en financiële zaken. Afschriften van de brief van Koeznetsof zijn ook naar de dele- Jemen heeft de Britse regering verzocht een vertegenwoordiger te benoemen, die met een Jemeni- tische vertegenwoordiger onder handelingen kan beginnen over een staken van het vuven aan de grens tussen het Britse protectoraat Aden en Jemen. Deze besprekingen moe ten worden gehouden in een sfeer welke vrij is van pressie van elke soort, aldus een nota, die door de Jemenitische gezant te Cairo, Aboe Taleb, is gepubliceerd. Er hebben zich de laatste tijd tal rijke incidenten aan de grens tus sen Aden en Jemen voorgedaan. Deze grens is nog niet definitief afgebakend. Russische medici bij ziekbed van Nederlandse communist Woensdagavond zijn op Schiphol gearriveerd twee medici uit de Sowjet-Unie, nl. de professoren W. Wassiljenko en W. Psjenitsjnikow. Beiden zijn naar ons land gekomen om de heer Brandenburg, lid van de Eerste Kamer, die reeds gerui me tijd ernstig ziek is, te onder zoeken in consult met de hem be handelende geneesheren, aldus de vereniging „Nederland-U.S.S.R.". Na een verblijf in het Wilhelmi- na Gasthuis te Amsterdam, is de heer Brandenburg inmiddels weer naar zijn huis overgebracht. gaties van de Verenigde Staten, Frankrijk en Canada, de andere le den van de subcommissie, gezon den. De subcommissie is een afdeling van de ontwapeningscommissie waarin twaalf landen zitting heb ben en die naar verwacht wordt binnenkort bijeen zal komen om de Londense besprekingen voor te be reiden. De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft eenparig aanbevolen, dat op de vijfmogend- hedenconferentie alle voorstellen over ontwapening die het afgelopen jaar zijn ingediend zullen worden behandeld. SPIONAGEPROCES IN EGYPTE Het Egyptische O M. heeft don derdag de doodstraf geëist voor twintig personen, onder wie vier Engelsen, die beschuldigd worden van spionage. 14 februari zal het verhoor be ginnen. Eén van de betrokken Engelsen is de vijftigjarige James Swinburn, die op 27 augustus jl. is gearres teerd. Hij was directeur van het Britse Arabische nieuwsbureau. Hij zou de leider geweest zijn van het spionagekomplot. Op onware beschuldiging Twee Amerikanen uit Rusland gewezen Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donder dag medegedeeld, dat de Sowjet- Unie twee Amerikaanse assistent- marine-attaché's op de „valse be schuldiging van spionage" heeft uitgewezen. „Deze uitwijzing en die van twee Amerikaanse plaatsvervangende militaire attaché's sinds januari jl., dient als dekmantel voor de agres sie der Sowjet-Unie in Hongarije en haar spionage in de Verenigde Staten", aldus het State Depart ment. De uitgewezenen zijn de kapi tein-ter-zee Pal Uffelman en de lui- ienant-ter-zee eerste klasse Wil liam Lewis. Mr. B. W. Biesheuvel staatssecretaris De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera heeft het A.R lid van de Tweede Kamer en secretaris van de Christelijke Boe- ren- en Tuindersbond, mr. B. W. Biesheuvel, aangezocht de functie van Staatssecretaris voor het in ternationale wegvervoer en de in ternationale scheepvaart op zich te nemen. Mr. Biesheuvel heeft dit verzoek in beraad gehouden en hoopt voor het einde van deze week zijn be slissing te kunnen nemen. Aanbod zal kunnen voorzien in 80 van normale behoefte Woordvoerders van de interna tionale olieindustrie en van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (O.E.E.S.) hebben donderdag een belangrijke verbetering bekendgemaakt van de olievoorziening van Europa voor drie maanden van dit jaar. Verwacht wordt dat h'et aanbod zal kunnen voorzien in 80 procent van de normale behoeften van Europa van vóór de crisis. Vorige ramingen stelden het percentage op 75. Deze mededelingen werden ge daan na afloop van een gemeen schappelijke bijeenkomst van de oliecommissie van de O.E E.S. en de noodgroep olie van de organisatie (O.P.E.G.). Voor het eerst namen ook leden van de Amerikaanse noodcommissie midden-oosten aan de besprekingen deel. Op een persconferentie deelde de voorzitter van de noodgroep (O.P. E.G.) mede, dat zelfs het verbe terde aanbod nog 5 procent bene- De Hongaarse Vrijheidsstrijder uitgeroepen tot „Man van het Jaar". Het bekende Amerikaanse opinieblad „Time" heeft, een jarenlange tra ditie volgend, ook nu weer de „Man van het Jaargekozen. Dit jaar geen staatsman, filosoof, kunstenaar, geleerde of militair of burgerlijk leider, maar de Hongaarse vrijheidsstrijder, die met inzet van zijn leven de strijd tegen de Russische tanks heeft ingezet en daarmee de in de harten van miljoenen sluimerende hoop heeft opgewekt eens het slavenjuk te kunnen afschudden. den de tegenwoordige omvang van de vraag, welke door rantsoenerin gen is beperkt, zal blijven. In december werden 3 miljoen vaten(barrels) olie per dag in Europa aangevoerd. In november beliep de aanvoer slechts 2,3 mil joen vaten per dag. De normale aanvoer in Europa beloopt 3.500.999 vaten per dag. De voorzitter van de Amerikaanse noodcommissie mid den-oosten, Stewart Coleman, deelde mede dat onder geen om standigheden dit tekort van 500.000 vaten per dag door de Verenigde Staten gedekt zal kunnen worden. De Sowjetrussische regering heeft in een memorandum, dat donder dag aan de Zweedse ambassa deur te Moskou is overhandigd, onthuld dat Raoul Wallenberg, de Zweedse diplomaat die na de ver overing van Boedapest door de Sowjets in 1945 was verdwenen, twee jaar later in een Moskouse gevangenis is omgekomen. De Zweedse regering had Rusland her haaldelijk om bevestiging of tegen spraak van berichten gevraagd, volgens welke Wallenberg door het £owjet-leger-was gevangen geno men. Het memorandum onthult dat de diplomaat in de nacht van 17 juli 1947 in de Moskouse Ljubljanka- gevangenis is gestorven. Wallenberg's verdwijnen was een van de grootste na-oorlogse my steries. Naar verluidde hadden de Russen hem in 1945 in Boedapest gevangen genomen „om hem te be schermen", maar twee jaar later maakte de Sowjet-overheid bekend dat hij niet in Rusland gevangen werd gehouden. Men schrijft Wallenberg, een jonge welgestelde bankier, de red ding toe van duizenden Joden te Boedapest uit de handen van de nazi's. bi Te Oran zijn donderdag vijf Al gerijnen terechtgesteld, die schul dig waren bevonden aan een aan val op vier boerderijen in het ge bied van Malherbe, waarbij vier Europeanen werden gedood en drie gewond. Naar te Algiers verluidt, neemt het aantal overvallen van Algerijnse opstandelingen. d;e tij delijk naar Tunesië uitwijken, toe! In het gebied van Tebessa werden Franse eenheden woensdag twee maal door dergelijke groepen aan gevallen. Tien opstandelingen wer den buiten gevecht gesteld. De Britse minister-president MacMillan, heeft donderdag in ant woord op een vraag in het Lager huis meegedeeld, dat de Britse re gering op het ogenblik de moge lijkheid bestudeert van aanleg van een pijpleiding door Afrika, die, in dien het Suezkanaal niet gebruikt kan worden, de zeeweg om Afrika moet bekorten. Zo maar, om. hun dankbaar gemoed te Luchten, hebben de Hongaarse vluchtelingen in het woonoord Zeikepolder een koffietafel, waar origi neel Hongaars gebak werd gepresenteerd, aangeboden aan om. burge meester en mevrouw Dijckmeester en hun beide zoons, waarvan de kleine Robert nog juist zichtbaar is. Arrestaties van hoog leraren en studenten Radio-Boedapest heeft bekendge maakt, dat de Hongaarse politic op beschuldiging van „contra-revolu tionaire handelingen" drie hoogle raren en zeven studenten heeft ge arresteerd. Bij huiszoekingen zou den wapens en munitie zyn ge vonden. Volgens het Hongaarse blad „Esti Hirlap" hebben woensdag vier bootjes met Hongaarse vluchtelin gen getracht over de Donau Zuid- Slavië te bereiken. Hongaarse en Zuidslavische grenswachten zetten, toen zij in de ochtendschemer kre ten om hulp hoorden, boten uit in de snelvlietende" rivier. De Honga ren slaagden erin een boot met twee personen naar de wal te bren gen en de Zuidslaven redden een andere boot met drie kinderen en vijf volwassenen. Een derde boot met drie of vier inzittenden zou tussen de ijsschotsen in de rivier zijn gezonken en het lot van de vierde was onbekend. Tunnel voor wegverkeer onder de Grote Sint-Bernhard De Zwitserse regering heeft Italië voorgesteld onderhandelingen te beginnen over de aanleg van een tunnel voor wegverkeer onder de Grote Sint-Bernhardpas, aldus is donderdag te Bern bekendgemaakt. Een woordvoerder van de Zwit serse regering zei, dat het voorstel in het midden van januari was ge daan. Er is nog geen antwoord ont vangen, maar verwacht wordt dat het voorstel zal worden aange nomen. De Franse Nationale vergadering heeft op 24 januari een plan goed gekeurd voor de aanleg van een timnel onder de Mont Blanc. Het moet nog worden goedgekeurd dooi de Franse Senaat. Vele deskundigen te Bern vragen zich af of het wel praktisch is op zo'n korte afstand van elkaar twee tunnels voor wegverkeer aan te leggen. Verdrinkingsongevallen in 1956 In het jaar 1956 zijn in Neder land 545 personen (1955: 614) door verdrinking om het leven gekomen, waarvan 247 kinderen (1955: 287). nl. 216 jongens en 58 meisjes. Dit zijn gemiddeld vijf verdrinkings ongevallen per 100.000 inwoners. 1593 (1955: 1825) in het water ge- r,aakte personen, waarvan 791 kin deren (1955: 921 kinderen) konden worden gered. Ondanks de slechte zomer zijn deze ongevallen-cijfers vrij hoog te noemen In dezelfde periode geraakten 594 auto's te water. (In 1955: 504 auto's). 's-GRAVENHAGE. Tijdens het bezoek van de Staatssecretaris van Marine, vice-admiraal b.d H C. W. Moorman, die onder meer bege leid wordt door de hoofd-vlootpre- djkant, ds. J. H. Sillevis Smitt, is voor de eerste maal de „Four Chap lains Award", die uitgereikt wordt tijdens het „Four Chaplains Award Dinner" in het hotel Waldorf As toria, toegekend aan een niet- Amerikaan: ds. Sillevis Smitt. Ambonezen weigeren brood Donderdagmorgen heeft een aan tal Ambonezen uit het woonoord te Westkapelle het. brood gewei gerd, dat hun werd verstrekt door het interkerkelijk comité tot hulp verlening. Een reden werd niet op gegeven. Het schijnt, dat zij thans over genoeg geld beschikken om zelf voedsel te kopen, zodat het hun eer te na komt het voedsel als gift te aanvaarden. o De Algerijnse nationale bewe ging heeft dondei-dag zen beroep gedaan op secretaris-generaal Ham- marskjoeld van de V.N. om stappen te doen bij de Franse regering ter bevrijding van de nationalistische leider Messali Hadj, die op het eiland Belle-Ile voor de Atlantische kust gevangen gehouden wordt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het geweten is het beste I 1 boek over moraal, dat men steeds dient te raadplegen. „Goed Zo" overschreed hel miljoen Tot gisteren is voor de „operatie Goed Zo" bijeengebracht een be drag van f 1.202.918,54. Dit heeft Johan Bodegraven me degedeeld tijdens de gisteravond gehouden steravond der N.C.R.V. Van dit bedrag kwam ruim f 196.000 ten goede aan het Hongaarse kind. Ruim een miljoen is dus thans be schikbaar voor het Nationaal fonds tot bestrijding van de kinderver lamming. het Blindeninstituut Bar- thimeus te Zeist, het Doofstommen- instituut Effatha te Voorburg en de Johannastichting te Arnhem, waar spastische en andere lichame lijk zwaar getroffen kinderen wor den verpleegd. Een bijzondere gift die voor de nieuwe week werd verantwoord, was een cheque van f 2800,van de oudercommissie van de Palm- grachtschool in de Amsterdamse Jordaan, welk bedrag was over gebleven, nadat de Jordaners voor een leerling van -deze school, die in Zweden een bijzondere operatie moest ondergaan, reeds ruim f 6000 hadden besteed. Vergadering Ver. van Ned. Gemeenten De jaarlijkse algemene vergade ring van de Vereniging van Neder landse Gemeenten zal op 21 en 22 februari in het gebouw Tivoli in Utrecht worden gehouden. In ver band met de omstandigheid, dat van 12 tot 18 juni in 's-Gravenhage het tweejaarlijkse congres van de internationale bond van steden en gemeenten plaats vindt, is de da tum voor deze algemene vergade ring vroeger gekozen dan anders gebruikelijk is, en zal de bijeen komst ditmaal niet het karakter van een openbaar congres dragen. Tien jaar geleden Een gloeiende komeet zocht zyn weg naar de aarde „Nu vergaat de wereld", hebben vele inwoners van de dorpjes langs de west flanken van het Sichota- Alingegebergte (oostkust van Sibe rië) gedacht, toen op 12 februari 1947, 's morgens om acht minuten over half elf dus rond tien jaar geleden een geweldige grote vuurbol langs de hemel vloog. Het verblindende kosmische monster had een kilometer lange onheil spellende staart, waaruit helse don derslagen kwamen. Het leek of vlakbij het zwaarste geschut werd afgevuurd. Niets had er die morgen op ge duid dat er zoiets verschrikkelijks zou gebeuren. De hemel was wol keloos blauw en het was windstil. Plotseling donderde die reuzen-me teoriet want dat was het uit de hemelruimte neer, verderop in het bos, waar gelukkig geen mens woonde. En daaraan is het te dun ken, dat de Sichota-Alin-ijzermete oriet onder deze naam is het gevaarte de astronomische geschie denis ingegaan geen slachtoffers heeft gemaakt. Gevaarte, inderdaad. Volgens la tere wetenschappelijke schattingen woog die meteoriet, toen hij onze dampkring met een vaart van 14.5 km. per seconde (ruim 52.0000 km. per uur) binnenschoot, rond zeven tig ton (70.000 kg.). Maar onze dampkring liet hem niet ongehin derd door, zoals hij geen enkel an der voortvliegend voorwerp onge hinderd passeren laat. De enorme weerstand was er de oorzaak van dat die monstermeteoriet nog hoog boven de aarde in drie stukken uiteenbarstte en nog later in nog veel meer delen en deeltjes spleet. En iaat op de aarde neerkwam ver splinterde nóg eerder, toen de brok ken zich boorden in de harde rots wand van het Sichote AUngebergte. Russische luetenschappelijke onder zoekers, die onmiddellijk naar de onheilsplek reisden, vonden hon derden grote, kleinere en minieme kraters in de bossen. Om de groot ste heen die een middellijn had van ruim 25 meter waren tien tallen meters ver de dennebomen ontworteld, gespleten of versplin terd. Alle kruinen waren van de bomen gerukt en geen zijtakje had de meteorietenval overleefd. Dat lang niet alle brokken tot klein puin waren vergaan bleek uit de vondst van één stuk, dat 1745 kg. woog. Tientallen brokken Er waren trouwens nog vele an dere tientallen brokken, die tussen de 100 en 1000 kg. wogen, rond honderd bleken zwaarder dan 10 kg. en zwaarder dan 1 kg. Dat be treft alleen de overblijfselen, die de onderzoekers na veel moeit bij een konden garen, want van de ge schatte 70 ton kon men maar 23 ton bergen. De rest was tot poeder vergaan, fijn versplinterd of zo diep in de bodem geslagen, dat het on vindbaar bleek. Natuurlijk hebben de astronomen diepzinnig getheoretiseerd over de herkomst van de reuzen Sichota- Alin-ijzermeteoriet. Het staat nu vrijwel vast, dat hij behoorde tot de omvangrijke groep planetoïden die om de zon zwerft tussen Mars en Jupiter. Sommigen zeggen: res ten van een geëxploreerde planeet, anderen menen dat er doodgewoon tussen Mars en Jupiter geen ma terie voldoende was om een heuse planeet te vormen. Dus bleef het bij brokken, waarvan sommige een doodenkele keer zo ver uit hun koers raken dat zij binnen de aan trekkingskracht van de aarde ko men en dan een roemrucht einde vinden als vuurbol, met begelei dende donderslagen en versplinte ringen. Ongerust behoeft men zich niet te maken om een dergelijk kos misch verschijnselwant volgens ingewijden zou er zich slechts eens in de paar eeuwen zo'n verschijnsel voordoen. Maar dan zijn w\j in deze eeuw er rijkelijk mee bedeeld, want 39 jaar vóór de Sichota-Alin- meteoriet kwam er nog zo'n mon ster in Siberië neer; in het gebied van de Toengoeska-rivier. Geen mens heeft dat kosmische gevaarte zien neerkomen, pas later heeft men zijn ruineuze sporen ontdekt. Ook heeft hij geen slachtoffers ge maakt, waarmee bijna bewezen is, dat reuzenmeteorieten (gelukkig) een voorkeur schijnen te hebben voor onbevolkte gebieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1