HOUTVESTER Tijdelijk komen nog tal van Hongaarse gezinnen naar Schouwen=Duiveland Middenstandsforum behandelde talrijke netelige en belangrijke kwesties Noodzaak van organisatie sterker dan ooit Zoals elders in dit nummer ge meld, werd de Zeeuwse voorlich tingsdag van de Koninklijke Neder landse Middenstands Bond te Zie- rikzee gehouden, besloten met een middenstandsforum, waar alle af delingen, alsmede St. Philipsland, vertegenwoordigd waren. Het fo rum stond onder leiding van mr. Portheine en nam op deze bijzon dere avond talrijke problemen on der de loep. In zijn openingswoord sprak de heer M. C. Doeleman een wel komstwoord tot de genodigden van de Chr. en r.k. organisaties. Als eerste vraag werd het forum voorgelegd de kwestie der verga deringen die tegenwoordig zo slecht worden bezocht. Verder werd ge vraagd of het forum het verant woord achtte vergaderingen aan trekkelijker te maken met cabaret voorstellingen, films e.d. Bij de be antwoording vond de heer v. d. Weele slecht bezochte vergaderin gen niet dodelijk, als de kern maar trouw blijft. Mevr. Keuning was er voor de bijeenkomsten wat aan trekkelijker te maken d.m.v. een spreekster of filmstrips. De heer M. C. Doeleman vond dat Neder land boven zijn stand heeft geleefd. Men voelde de noodzaak van een organisatie niet meer zo. Dit zal nu evenwel weer anders worden en in de toekomst voorzie ik dan ook weer meer belangstelling, aldus de mening van de voorzitter der Zie- rikzeese afdeling. Vervolgens werd het forum ge vraagd een verklaring te geven waarom de consumenten dikwijls minachtend spreken over reclame voering. De heer M. Doeleman H.Jz. vond dat de vraagsteller door het stellen van deze vraag zijn on deskundigheid verried. „Nieuwe produkten komen alleen binnen het bereik van de consument door re- klame. Reklame maakt de produk ten goedkoop en niet duur", aldus de directeur der Kon. Zeelandia N.V. Mevr. Keuning was wel voor krantenreclame maar geen voor- standgr voor „bussen vol foldertjes" De heer de Jonge voegde hier nog aan toe dat reclame nooit mislei dend mag zijn. Ingezonden mededeling manchester 'n SCHUTTERSVELD PRODUCT 't iet tê, vatv 'tietfe/ Israëlisch verzoek aan Verenigde Naties Israël heeft woensdag bekendge maakt dat het aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Hammarskj oeld, heeft gevraagd te trachten een verzekering van Egyp te te krijgen voor „het zich weder zijds onthouden van oorlogshande lingen" in het gebied van de Golf van Akaba. De Israëlische delega tie bij de Verenigde Naties ver klaarde dat een positief antwoord hierop en op andere kwesties een spoedig opvolgen van de resoluties, waarin de assemblee der V.N. vol ledig terugtrekken van Israël eist, zou vergemakkelijken. Eerste aanbesteding voor Drie-eilanden plan Op dinsdag 19 februari a.s. zal te 's-Gravenhage de aanbesteding ge schieden voor het maken van een bouwput voor een schutsluis en een gedeelte van de afsluitdijk en bij komende werken in de Zandkreek onder de gemeenten Kortgene en Kattendijke. Het betreft hier het werk voor de zogenaamde secun daire dam voor het Drie-eilanden plan. Ook boeten worden „duurder" Het gaat duurder worden als men zonder kaartje of zonder vol doende betaald te hebben wordt gesnapt in trein of tram. Tenminste als de Staten Generaal zich vereni gen met een wetsontwerp dat bij de Tweede Kamer is ingediend en dat voorziet in verdubbeling van de boeten maxima van de spoor wegwet en de locaalspoor- en tramwegenwet. De minister van Verkeer en Waterstaat merkt bij dit ontwerp op, dat hij het wense lijk vond in deze kwestie overeen stemming te brengen tussen de in 1954 verhoogde boetenmaxima in gevolge het wetboek van strafrecht en de boetenmaxima in de spoor wegwet en de locaalspoor- en tramwegenwet. Uiteraard kwam de kwestie van de „versobering" ook ter sprake. „De kleine middenstanders zullen wel moeten versoberen", aldus een middenstander, „als we naar de be lastingen kijken en de komende huurverhoging". De kinderbijslag De vragensteller trok ook een vergelijking met de Rijksambte naar die bijv. in het genot is van kinderbijslag. Hoe brandend deze zaken thans wel zijn werd onder- streept door een applaudiserende zaal. Naar aanleiding van deze kwestie gaf de heer v. d. Weele een korte uiteenzetting van het S.E.R. advies. De heer Carpentier ver wachtte een tijd van dagen tellen en portemonnaie natellen voor de middenstand. Behartenswaardige woorden sprak hij i.d.v. ook over de administraties der zelfstandigen die dikwijls in bedroevende staat verkeren. „Wil men echter iets be reiken bij de overheid, dan moet men met overtuigende en juiste cij fers op tafel komen" vond de heer Carpentier, „en ditzelfde geldt ook als men een krediet wil verkrijgen' Daar het uiteraard ondoenlijk is op alle gestelde vragen nader in te gaan willen wij verder volstaan met het aanstippen van de volgende kwesties die nog ter sprake kwa men: samenwerking industrie en middenstand, de wet kadoostelsel, vakantie voor de middenstanders, het boekhoudprobleem, de veerkos- ten Anna Jacoba-Zijpe, de gemeen- teklassifikatie, het samengaan van handel en ambacht in één organi satie en de koopavond. Een slotwoord van deze dag en avond werd gesproken door de heer v. d. Weele, die namens het hoofd bestuur de heer M. C. Doeleman en het bestuur der Zierikzeese afde ling dank zegde voor de gastvrij heid, alsmede de commissie van ontvangst, mevr. mr. Keuning-Ista en de heren van het forum, de af delingsbesturen en leden en de autobusondernemer van Oeveren. Margarine 2 cent per pakje duurder Na overleg met de minister van Economische Zaken zullen de fa brikanten van margarine met in gang van donderdag 7 februari (vandaag) hun prijzen van marga rine met twee cent per pakje van 250 gram verhogen, waardoor de consumentenprijs met eenzelfde bedrag zal stijgen. Deze prijsver hoging is een gevolg van de aan zienlijke stijging, die zich geduren de de afgelopen maanden in de prijzen van verschillende voor de fabricage van margarine benodigde buitenlandse grondstoffen heeft voorgedaan. Ingezonden mededeling WIN ZO'N PRACHTIGE NESCAFÉ kalt .te., Nescafé geeft U de kans pp zo'n sierlijke, handige Nescafé kan!' doe als volgt: Maak deze limerick af! Als U Wiener Melange wilt maken Die als Wiener Melange moet smaken: pittig, geurig en fijn, moet 't van Nescafé zijn Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een blik Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- ietters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aanNescafé, Postbus 1300, Amsterdam. In linkerbovenhoek ver melden: PRIJSVRAAG. Laatste datum van Inzending 14 febr. 1957. Prijswinnaars krijgen vóór 28 febr. a.s. bericht. Gaet s.v.p. de nsim van Uw winkelier op Junior but I 1.43 Normale but 2.53 Familie but 8.20 Coffclncvrij Normale but I 2.90 Familie but I 10.49 Nêtcalè it hei gedeponeerde merk oplotbtie i de km it OMuurpen. Firma Gebrs. de Jonge krijgt beschikking over fraaie nieuwe autobus Toeringcar uitmuntend door sierlijke Ijjn De luxe au to- en toeringcarver- huurinrichting fa. Gebrs. de Jonge te Zierikzee, heeft een zeer fraaie autobus aangeschaft voor binnen- en buitenlandse trips. Het caros- serie van deze bus - die uitmunt door een opvallend vloeiende lijn - is gebouwd door een Belgische fir ma, terwijl het (Bedford) chassis werd geleverd door de fa. Akker daas te Noordgouwe. In de rij van bussen, die na de oorlog op het eiland zijn versche nen, neemt deze bus Stellig een bij zondere plaats in, al was het alleen maar door de harmonische kleuren (donkergrijze band op een licht grijs fond) en de schuine raamstij- len, die de „lijn" bijzonder sierlijk maken. Het chassis stond 45 zit plaatsen toe. Het aantal evenwel is beperkt tot 41, zodat de bus aan .zitbaarheid" aanmerkelijk heeft gewonnen. De (vooruitrijdende) stoelen zijn uitgevoerd in blauw leer. De hoge leuningen voorkomen Dure tandarts Een telegrafist op het Noor se eilandje Bjoernoey heeft last van een tandontsteking. Het wachten is 'nu op de per radio ontboden tandarts, die dinsdagavond per fregat van de Noorse marine uit Har- stad is vertrokken en van daag hoopt aan te komen. Hij heeft dan een reis van zevenhonderd zeemijlen ach ter de rug. Deskundigen ne men aan dat de hoogste re kening in de geschiedenis der Noorse tandheelkunde nu wel binnenkort zal worden uitgeschreven, maar er was geen andere manier om het eilandje te bereiken. ZIERIKZEE Lagere Technische School mag vergeleken met andere scholen in ons land Goede resultaten met meer gedifferentieerd onderwijs In de bestuurskamer van het schoolgebouw hield dinsdagavond de Vereniging „Ambachtsschool Schouwen-Duiveland"een zeer matig bezochte jaarvergadering, on der voorzitterschap van mr. C. J. B. du Croo, die in zijn openings woord enkele van de voornaamste gebeurtenissen uit het afgelopen jaar aanstipte. Zo herinnerde spr. aan het over lijden van de heer H. Goettsch, die gedurende vele jaren als leraar onderdirecteur zijn beste krachten aan de school heeft gegeven tot al ler lof en tevredenheid. Op 23 maart werd het nieuwe schoolgebouw ge opend door de secretaris-generaal van O.K.W., mej. dr. A. de Waal. Spr. constateerde dat de school thans de vergelijking met alle an dere lagere technische scholen in ons land, kan doorstaan. Belangrijk was de invoering van de dag avond-school, wat een grote verbe tering bleek, gelet ook op het nog steeds stijgend aantal leerlingen. Ook de invoering van het systeem Faber-Hennequin - waardoor het onderwijs meer gedifferentieerd is geworden - meende spr. als een verbetering te mogen aanmerken. Het jaarverslag Aan het jaarverslag van de se cretaris, de heer M. de Regt, ont lenen wij dat de vereniging op 31 december 1956 121 leden telde. Het aantal leerlingen van de dagschool bedroeg op die datum 165 en van de dag-avondschool 100. Van eerst genoemde school ontvingen 61 leer lingen het eindgetuigschrift en van laatstgenoemde 25. Voorts behaal den verschillende leerlingen het di ploma van het leerlingenstelsel. Het schoolsparen mocht zich in goede belangstelling verheugen, want dit kwam tot een bedrag van f 1638,60. Aan het comité Kinder postzegels werd f 519 afgedragen, voor de stichting „Het vierde Prin senkind" werd f 24 gecollecteerd en voor de Hongaarse vluchtelingen werd f 340 bijeengebracht. Ver schillende excursies werden in het afgelopen jaar gemaakt en diverse filmvoorstellingen en lezingen door de leerlingen bijgewoond. Onder dankzegging aan de secretaris werd het jaarverslag, dat aan de leden zal worden toegezonden, goedge keurd. De penningmeester, de heer L. M. Siliakus, bracht hierna het fi nancieel verslag over 1956 uit. De rekening was nagezien door de he ren ir. M. A. L. Beun en C. Gast (bestuursleden) en G. C. Anker en F. J. van Aken (leden). Bij monde van de heren Beun en van Aken werd tot goedkeuring geadviseerd, waartoe m.a.s. werd besloten. N.a.v. een opmerking van de heer van Aken zegde de voorzitter toe dat over de kosten „electra" met de P. Z.E.M. contact zal worden opgeno men over het eventueel verkrijgen van een voordeliger tarief. Vervolgens werden de begrotin gen 1958 voor de L.T.S. en de dag avondschool vastgesteld. De pen ningmeester bracht dank aan de directeur en de administrateur voot hun werkzaamheden met betrek king tot de financiële aangelegen heden. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heren mr. C. J. B. du Croo, ir. M. A. L. Beun en C. A. de Vos werden bij akklamatie herbe noemd en namen, voorzover aan wezig, onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun herbenoeming aan. Bij de rondvraag informeerde de heer C. van 't Veer naar de moge lijkheid van invoering van het vak „metselen" op de school. Uitvoerig, werd over deze zaak gediscussieerd^ waarbij de directeur de toezegging;: deed opnieuw te zullen trachten i belangstelling voor dit vak te wekf- ken. Tot heden hadden deze pogin gen nl. geen resultaat. Ook de voor zitter deelde mede dat het bestuur ten deze zijn volle medewerking zal geven. vermoeid worden, ook bij langere reizen. Een specialiteit in deze bus zijn een tweetal in plexi-glas (ultra violet licht doorlatend) uitgevoer de noodluiken, die tevens dienen voor de luchtverversing. Een spe ciaal syteem (zuigende en schep pende lucht) maakt het onmogelijk dat tijdens de luchtverversing tocht kan optreden. Het houtwerk is uit gevoerd in mahonie, dat harmoni eert met de stalen raamstijlen. De bus heeft verder diverse bijzonder heden als een verlichte instap en de nodige accessoires als radio met microfooninstallatie en een kachel. Zo betekent de nieuwe bus een aanmerkelijke aanwinst van het vervoerspark der firma, die zich voorstelt vooral op het binnenland se net de bus frekwent te gebruiken ook al is de bus uiteraard geschikt voor reizen buiten de landsgrenzen. Rest nog te melden dat de bus in zes weken tijds werd gebouwd. Loongrens opgetrokken tot f 6900,- De Tweede Kamer heeft zich ak koord verklaard met de verhoging van de loongrenzen voor de sociale verzekering (ziektewet, invalidi teitswet, zee-ongevallenwet en zie- kenfondsenbesluit) van f 6.000, tot f 6.900,—. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De vierde Nufsavond Op vrijdag 8 februari a.s. vindt alhier de vierde Nutsavond in het seizoen plaats, aangeboden door de Nutsspaarbank alhier en verzorgd door het Gezins Begrotings Insti tuut. Een lezing zal worden gehou den door mevr._E. J. Wilzen Bruins, leidster van het voorlichtingswerk van het G.B.I. De lezing zal met lantaarnplaatjes worden opgeluis terd. Mevr. Wilzen zal het onder werp behandelen: „Goed gebruik van het gezinsinkomen". De avond is gratis toegankelijk voor de leden van de verschillende vrouwenver enigingen op Schouwen-Duiveland. DREISCHOR Het badhuis In de maand januari werd van het badhuis van de vereniging „Het Groene Kruis" gebruik gemaakt door 363 personen, t.w. 136 douches door kinderen; 189 douches door volwassenen en 38 kuipbaden. AGENDA Heden (donderdag) Noordgouwe: Café den Hollander, 7.30 uur uitvoering „Con Amore". Brouwershaven: Jacob Cats, Boek- kenavond van het Nut. Spreek ster mevr. Harriet Freezer. Morgen (vrijdag) Zierikzee: Ver.gebouw, 7.45 uur, prop-filmavond C.B.C.; Huis van Nassau, 8 uur, Algem. Bond van Ambtenaren, verg. over werk- classificatie; Concertzaal, 8 uur, 4e Nutsavond. Dreischor: Zaal Slager, 7.30 uur, uitvoering toneelver. „Streven naar Beter". TONEEL EN FILM Documentaire film over Nederlandse zeesleepvaart Carillon Films te Voorburg heeft thans een film over de Nederlandse zeesleepvaart in productie. Het be treft hier een documentaire kleu renfilm, bestemd voor gewone bio scoopvertoning in binnen- en bui tenland. De bedoeling is een beeld te geven van de internationale be tekenis van de Nederlandse zee sleepvaart. De opnamen zijn thans in volle gang. O.a. werden sensationele op namen gemaakt van de hulpverle ning aan en de berging van het Duitse vrachtschip Helga Bolten, dat midden op de Atlantische oce aan door de bemanning was verla ten en, terwijl het in zinkende toe stand verkeerde, door de Neder landse zeeslepers veilig op de Azo- ren werd gebracht. De film zal een vertoningsduur hebben van ongeveer twintig mi nuten en vermoedelijk tegen het eind van dit jaar gereed zijn. LAND- EN TUINBOUW De landbouwradiorubriek op 11 februari a.s. In de radiorubriek van het mi nisterie van Landbouw, op maan dag 11 februari a.s. van 19.45-20.00 uur over de zender Hilversum I, zal bij een bezoek aan de boer van Nooitgedacht het gesprek gaan over de mineralenvoorziening van het vee, naar gegevens van de Rijks consulent voor de veevoeding. In aansluiting hierop wordt een reportage gegeven, waarin nog maals aandacht zal worden ge schonken aan het probleem van de drinkwatervoorziening op de boer derij. Aan deze reportage zal o.m. worden medegewerkt door ir. A. Schrooder, Rijkszuivelconsulent te Gouda en de heer H. C. Vermaat jr., burgemeester van Moordrecht. De uitzending zal worden beslo ten met een praatje van de heer R. J. Benthem van het Staatsbos beheer over „Landschap en ruil verkaveling". Zacht weer Verwachting tot vrijdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen, maar later ook opkla ringen; matige, nu en dan krach tige zuidelijke wind; zacht voor de tijd van het jaar. 8 febr. Zon op 8.11, onder 17.42. Maan op 11.16, onder 2.19. Eerste kwartier: 8 febr. te 0.23. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 febr. 8.12 v.m. 20.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 febr. 7.54 v.m. 20.25 n.m. Doodtij: 10 en 23 februari. Springtij: 16 februari. HET WEEKOVERZICHT Op de Atlantische oceaan ten noorden van de Azoren bevindt zich het centrum van een diepe de pressie, die maar weinig van plaats verandert. Aan de achterzijde ervan voeren noorder stormen koude Poollucht in de richting van de Azoren. Hierdoor wordt de sub tropische lucht uit de zuidelijke delen van de Atlantische oceaan verdreven. Een zuidelijke lucht stroming voert deze warme lucht naar west Europa. Een nieuwe hoe veelheid van deze subtropische lucht is vanmorgen boven de Golf van Biscaye aangekomen en het ziet er naar uit, dat zij in het ko mende etmaal ook ons land zal be reiken. Daarom zal de temperatuur vooral in de nacht nog iets omhoog gaan. De zuidelijke wind blijft doorstaan. Ingezonden mededeling Verlichting van de KOU begint direct! Zierikzees comité zet hulpverleningsactie voort Het is nog niet bekend hoe lang de thans in het woonoord Zelke- polder vertoevende Hongaarse ge zinnen hier zullen bljjven. Erg lang zal het echter niet zijn. Nadien komen echter nog een vijfhonderd tal Hongaren naar Budel, waarvan een groot percentage - eveneens gezinnen - de woonoorden op Schouwen-Duiveland zal bevolken. Een Canadese zuster en een lerares zullen speciaal uit Canada over komen, om deze zgn. transit-Hon- garen voor te bereiden op het leven dat hen straks in Canada te wach ten staat. Deze en talrijke andere mede delingen werden gedaan op de ver gadering van het Zierikzece comité voor hulp aan Hongaren, dat In het „Huls van Nassau" woensdagmid dag vergaderde onder voorzitter schap van mevr. Djjckmeester. De presidente deed mededeling over de gang van zaken bij de komst van de jongste groep. Tijdig waarschuwen van het volledig co mité was niet mogelijk, zodat het dagelijks bestuur nog heeft gedaan wat gedaan kon worden. De nodige materialen zijn aangeschaft en de Hongaren zijn uiterst dankbaar voor hetgeen is verricht. De Hon garen zullen - in afwachting van hun vertrek uit ons land - in het arbeidsproces worden ingeschakeld. Zestig procent van hun verdiensten zal worden besteed voor legering en voeding. Bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de culturele ont spanning. De burgemeester zal fun geren als contactman tussen het comité en de hogere autoriteiten. Aan de sociale werkster mej. Eras mus zal een invitatie uitgaan om zitting te nemen. Voor de ontspan ning zal - zoals gezegd - worden gezorgd. Bovendien worden cursus sen in Engels en Frans gegeven. De presidente deed een beroep op de aanwezigen, de Hongaren wat ontspanning te bieden, dat even tueel kan bestaan in het maken van een autorit en het ontvangen van de mensen thuis. Kinderspeelgoed Belangrijk is in eerste instantie het verschaffen van speelgoed voor de kinderen, daar deze nogal sterk uit het lood zijn geslagen. De heer P. D. Verstrate deed mededeling, dat hij een fiets, acht dekens en een elektrisch strijkijzer heeft ont vangen voor de Hongaren. Verdere goederen zijn van harte welkom; kleren zijn echter niet nodig, daar deze van Canadese zijde zijn ver strekt. Ook mevr. mr. M. J. Keu- ning-Istha is bereid goederen in ontvangst te nemen. Een groot aantal kleine zaken - die gewenst zijn - zullen op kosten van het comité worden aangeschaft. Belangrijk is de voorziening van kussens, waaraan grote behoefte bestaat. Intussen zijn van derden reeds goederen ontvangen, als wandversiering, toiletartikelen e.d. Wat tafelkleedjes zijn nog nodig. De tweede groep die straks komt, eet gewoon mee uit de kampkeu ken, zodat hiervoor geen extra voorzieningen meer nodig zijn. De heer H. Uijl deelde mede, dat de Ned. Herv. meisjesclub „Jonge kracht" een bedrag van f 11,78 in gezameld heeft. De dijkwachters van de polder „Schouwen" brachten f 25,bijeen, vermeerderd met eenzelfde bedrag van het bestuur. De nog aanwezige muziekinstru menten te Burghsluis zullen naar Zierikzee worden overgebracht. Elk initiatief - aldus de presi dente - wordt inmiddels op prijs gesteld, als het maar gaat via het comité. Het prettige voor de men sen is het gevoel dat de hulpverle ning niet ligt in de sfeer van de propaganda, want daar hebben zij genoeg kennis mee gemaakt. Uitgezien zal tenslotte nog wor den naar de mogelijkheid wat ge makkelijke stoelen te verkrijgen, daar de meubilering van het woon oord uiteraard maar sober is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2