Z1ERIKZEESCBEWNIEUWSB0DE V.S. keren zich in V.N. tegen resolutie inzake Algerijnse vraagstuk DE ZIERIKZEESCHE COURANT MINISTER STELT ZONDAGSRIJVERBOD VOORLOPIG BUITEN WERKING GEEN EENZIJDIGE AMERIKAANSE ACTIE OM ISRAEL TE DWINGEN AMERIKA ZAL EUROPA NIET ZONDER OLIE LATEN ZITTEN Toon van bezorgdheid en verontrusting klonk door in toespraken en diskussies 15 FEBRUARI ZOU HET SUEZKANAAL WORDEN HEROPEND BREUK TUSSEN ENGELAND EN VER. STATEN WORDT WEER GEHEELD No. 18101 113e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) t 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-7599 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uilgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Frans plan wordt „stap vooruit" geacht Nog wel onzekerheid voor de toekomst DONDERDAG 7 FEBRUARI 1937 Do politieke commissie van de algemene vergadering der Ver. Na ties heeft woensdag haar bespre king van het Algerijnse vraagstuk voortgezet. Aan de orde was een door acht tien Aziatische en Afrikaanse lan den ingediende resolutie, waarin Frankrijk wordt verzocht „gehoor te geven aan de wens van het Al gerijnse volk, om zijn recht tot zelf beschikking uit te oefenen". In de resolutie worden Frankrijk en het Algerijnse volk uitgenodigd rechtstreekse onderhandelingen aan te vangen, om een einde aan de vijandelijkheden te maken en te pogen een vreedzame regeling voor het Algerijnse probleem te vinden. Voorts wordt secretaris-generaal Hammarskjoeld in de resolutie ver Schuimende weg Het vasteland te Rotterdam deed zijn naam geen eer aan, toen een vat met vloeibare zeep, geladen op een wagen van Van Gend en Loos, was gaan lekken en in brede stromen zijn inhoud over de rijweg verspreidde. Van de Schiedamsedijk tot de Baan duurde het, vooraleer de chauffeur er erg in had. In die tussentijd waren al tal rijke auto's die achterop re den, aan het tollen gegaan, maar gelukkig kivam het niet tot botsingen. Het overdruk ke verkeer op dit naar het spitsuur lopende tijdstip, moest twee uu rlang worden omgelegd, waardoor er vrij veel verkeersopstoppingen ontstonden. De brandweer is er aan te pas moeten komen om de weg. schoon te spuiten. Dit gelukte wel, maar de daardoor tot schuimen geko men zeep drong tot in verre omtrek door tot de reukor ganen van de Rotterdam mers, hetgeen een algemene niespartij veroorzaakte. Men verwacht dat het Suezka- naal op 15 februari voor schepen van bepaalde tonnage geopend zal worden, aldus heeft het Egyptische blad „Al Sjaab", een officiële bron citerend, woensdag bericht. Volgens deze bron is het einde in zicht van de bergingswerkzaam heden van de V.N. De scheepvaartmaatschappijen in zocht partijen zijn goede diensten bij besprekingen te verlenen en in de volgende zitting van de Alge mene Vergadering verslag over de stand van zaken uit te brengen. De Britse vertegenwoordiger, mi nister van staat Allan Noble, schaarde zich in zijn toespraak aan de zijde van Frankrijk, door te ver klaren dat de Verenigde Naties geen enkel recht bezaten zich met: het Algerijnse vraagstuk in te la ten, daar dit een louter binnen landse aangelegenheid van Frank rijk was. De Amerikaanse vertegenwoor diger in de politieke commissie. Henry Cabot Lodge, verklaarde „dat zijn land tegen de Afrikaans- Aziatische resolutie is. De Ver. Staten zijn er evenzeer tegen ge kant, dat de Verenigde Naties zich 's-GRAVENHAGE. Het zesjarige meisje M. C. J. Duivelaar uit de Weimarstraat in Den Haag is toen zij in die straat achter een gepar keerd staande auto langs de rij weg oprende, aangereden door een personenauto. Zij kreeg een sche- delbasisfractuur, tengevolge waar van zij overleed. Elke tankboot dient Op zijn wekelijkse persconferen tie heeft president Eisenhower woensdag gezegd, dat de Verenigde Staten Europa in zyn gebrek aan olie niet in de steek zullen laten. De Verenigde Staten moeten hun vervoerscapaciteit zo hoog moge lijk opvoeren voor de verscheping van olie naar Europa. Hij deed een beroep op de olieproducenten om goed te zien waar hun belangen op lange termijn liggen. Eisenhower zei dat de regering misschien zou moeten ingrijpen, tenzij de stroom van olie naar west-Europa zo hoog mogelijk zou blijven. Hij is van me ning dat de regering de economie Port Tewfik treffen voorbereidin gen om het werk te hervatten en het douanekantoor in de haven is zijn normale werkzaamheden be gonnen. Zoals bekend hebben de V.N. de vorige week bekendgemaakt, dat het plan bestaat om in het begin van maart een acht meter brede vaargeul in het kanaal open te stel len voor schepen tot 10.000 ton. met de binnenlandse aangelegen heden van leden-staten inlaten", zei hij. Cabot Lodge verklaarde ook, dat de Verenigde Staten het Franse plan voor een staken der vijande lijkheden, gevolgd door verkiezin gen en onderhandelingen, als een „aanzienlijke stap vooruit" be schouwen in het streven om een oplossing voor het Algerijnse vraag stuk te vinden. De Hongaarse minister van staat, Marosan, heeft verklaard, dat een zo krachtig politie-appa- raat zal worden opgebouwd, dat alle soorten van contra-revolutio naire activiteit uitgeroeid zullen worden „Als het nodig is zullen wij de arbeidersklasse bewapenen", aldus Marosan. Deze postzegel, met de afbeelding van mevr. Blankers-Koen erop is één van een serie van acht zegels, die de Dominicaanse republiek vanaf donderdag zal uitgeven. De toeslag van 2 0 is bestemd voor hulp aan de Hongaarse vluchtelin gen. Behalve het portret met de naam van de atleet staan ook nog de vlag van diens land, de vijf Olympische ringen en het Rode Kruisteken op de zegel. De Domi nicaanse P.T.T. geeft naast deze bijzondere zegels ook dezelfde se rie uit zonder Rode Kruis opdruk en zonder toeslag. De totaïe uit gifte van de toeslagzegels bedraagt 50.000 series en 5.000 verzamelaars velletjes (alle acht zegels ongetand op een vel). te worden gebruikt van het land niet dan in uiterste noodzaak moet verstoren. Indien de Verenigde Staten zich niet even redig aan hun capaciteiten inspan nen en elke tankboot gebruiken, moet de regering iets doen. Eerst overleggen en argumenteren, en zo nodig zou zij tot andere maatrege len overgaan. GRUBBENVORST. Schooljon gens uit Grubbenvorst hebben op een aspergeveld een urn en been deren opgegraven uit een van de twee bij elkaar liggende grafheu vels, De urn dateert uit de zg. Hallstadt-periode, 400 500 jaar voor Christus. Rector H. Janssen van het Ursulinenpensionaat te Grubbenvorst heeft de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek te Amersfoort van deze vondst in kennis gesteld. Enkele jaren geleden werd op dit- veld reeds een soortgelijke urn aange troffen. 's-GRAVENHAGE. Op de be graafplaats „Ter Navolging" aan de Oude Scheveningse weg te 's-Gra- venhage. is bij het graf van Groen van Prinsterer en mevrouw Groen van Prinsterer een sobere herden kingsplechtigheid gehouden ter ge legenheid van het feit dat het honderdvijftig jaar geleden is dat mevrouw Groen van Prinsterer te Groningen werd geboren. Minister Zijlstra is voornemens het zondagsrjjverbod in aansluiting op de reeds toegepaste verzachting thans voorlopig buiten werking te stellen. De situatie verplicht echter nog tot waakzaamheid. Daarom be houdt de minister zich voor, op de voorlopige buiten-werking-stelling terug te komen indien de ontwik keling van de voorraadsituatie daar toe ernstige aanleiding zou geven. Dit heeft de minister meegedeeld in antwoord op de vraag van hel Tweede Kamerlid mr. Burger, of de minister bereid was het zon dagsrijverbod in te trekken nu de benzineschaarste, aldus de vragen steller, zo weinig nijpend blijkt te zijn dat de toch al beperkte be sparing welke een gevolg is van dat verbod, nog willekeurige uit zonderingszondagen toelaat. Hoewel de situatie nog tot waak zaamheid verplicht, is de minister, Groei van het spaarkasbedrijf Voorlopige cijfers over 1956 Ook in het afgelopen jaar onder vonden de spaarkasondernemingen, aangesloten bij d.e Nederlandse Ver eniging ter bevordering van het Spaarkasbedrijf, een grote belang stelling voor het regelmatig en systematisch sparen. Voor f 64 mil joen werd opnieuw door spaarders ingeschreven. De totale portefeuille van inge schreven spaarkapitaal steeg van f 402 miljoen tot ruim f 446 mil joen. Het spaartegoed vertoonde, ondanks de uitbetaling van grote bedragen aan die spaarders, waar van de jaarkas tot verdeling kwam, een stijging van ruim f 20 miljoen. De voorlichtingsdag had een aan vang genomen met een gemeen schappelijke Zeeuwse koffietafel in hotel van Oppen, waar de heer M. C. Doeleman een welkomstwoord sprak, behoudens tot bovengenoem de personen ook tot de heer M. Dhont (hoofdbestuurslid uit Den Haag), mej. A. M. C. van Ginkel (adj. secretaresse), alsmede tot de nationaal secretaris van de Belgi sche Middenstands Unie en echt genote, de heer en mevr. Legon en de heer R. Martens, redactiesecre taris. Om 3 uur had ten stadhuize een officiële ontvangst plaats door bur gemeester Dijckmeester, de beide wethouders en de gemeentesecre taris De burgemeester wees in een speechje op het grote aantal mid denstanders in Zierikzee. Boven dien is Zierikzee centrumgemeente van Schouwen-Duiveland en dus van eilandelijk belang Spr. vestig de ook'de aandacht op de aanra kingspunten van middenstand en gemeente, zaken die bijv. huisves ting van werknemers, uitbreiding van de zaak en winkelsluitingswet betreffen. De speech van burge- gezien de momentele voorraadpo- sitie, voornemens het zondagsrij verbod in aansluiting op de reeds toegepaste verzachting, thans voor lopig buiten werking te stellen. Hij behoudt zich voor hierop terug te komen, indien de ontwikkeling van de voorraadsituatie daartoe ern stige aanleiding zou geven. De minister beseft, dat deze voor lopige buitenwerkingsteliing nog het bezwaar in zich sluit van on zekerheid voor de toekomst, het geen in het bijzonder in verband met het toeristenverkeer in het voorjaar en de zomer van belang is. Deze onzekerheid kan de mi nister echter niet wegnemen. De Britse minister van Defensie, Sandys, heeft woensdag in het La gerhuis over zijn besprekingen te Washington gezegd, dat hij in de Verenigde Staten een oprecht ver langen heeft gevonden naar een onmiddellijk herstel van de bijzon dere en nauwe betrekkingen die lange tijd tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben be staan. Bij de besprekingen met de Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, bleek dat er een volledige overeenstemming tussen de beide regeringen bestaat over de alge mene doelen van het defensiebe leid. In het bijzonder, zo zei mi nister Sandys, is het grote belang van de Navo en andere regionale bondgenootschappen voor handha ving van de vrede nogmaals onder streept. meester Dijckmeester werd beant woord door de heer P. G. v. d. Weele, die wees op het bijzondere karakter van Zierikzee en op de structurele wijzigingen die na de ramp op Schouwen-Duiveland een ander beeld hebben geschapen. De middagbijeenkomst Op de" hierna volgende voorlich tingsbijeenkomst voor de afdelings besturen in Concordia wees de heer M. C. Doeleman in een openings woord er op dat er privé heel wei nig, doch collectief veel te bereiken is voor de middenstanders. Deze middag stond onder presidium van de heer v. d. Weele, die er nog aan herinnerde dat de transportkosten het de middenstanders op 't eiland niet gemakkelijk maken. Mr. Port- heine gaf in een toespraak een overzicht van de toestand 1 jaar geleden, toen er economisch geen vuiltje aan de lucht leek te zijn. „Evenwel dachten ingewijden er anders over", zei spr. die er op wees dat men eigenlijk te ver is gegaan in Nederland. In dit verband gewaagde spr. van „verkiezingsloonrondes" en herin- Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Dat ge niet kunt zal u ver geven worden, doch nooit dat ge niet wilt. K.L.M. hervat dienst op Boedapest Het is thans zeker, dat de K.L M. de dienst op Boedapest, in oktober van het vorig jaar tijdens de op stand in de Hongaarse hoofdstad gestaakt, zal hervatten. Vandaag (donderdag 7 februari) vertrekt het eerste toestel van Schiphol via Frankfort naar Boedapest, met eindbestemming Cairo via Istan- boel. De volgende dag keert het vliegtuig langs dezelfde route te rug. Deze dienst wordt eenmaal per week uitgevoerd. De ministers hebben eerder ge maakte afspraken over samenwer king op het gebied van militair speurwerk, in het bijzonder van be stuurbare projectielen, aan een on derzoek onderworpen. Gebleken was, dat beide landen veel voordeelr hebben gehad van deze samenwer king. Er is besloten de samenwer king uit te breiden, aldus minister Sandys. Er is te Washington gesproken over een plan tot opneming van zekere Amerikaanse wapens in de Britse strijdkrachten. Deze kwestie wordt nu door beide regeringen onderzocht. Verder zei minister Sandys, dat de Amerikaanse regering begrip heeft getoond voor de omstandig heden die Groot-Brittannië nood zaken zijn defensie-uitgaven te be- perken. nerde hij aan de rem op de afbe talingsovereenkomsten. Het werd steeds duidelijker dat de toestand in Nederland niet rooskleurig was. Het wachten is nu op het regerings rapport dat de oplossing moet ge ven. Spr. gaf als zijn mening te ken nen dat het regeringsbeleid heeft gefaald om de Nederlandse bevol king duidelijk te maken hoe de toe stand was. Vervolgens ging de heer Portheine dieper in op het prijs- stabilisatiebeleid. („De prijzen moe ten dit jaar zo laag mogelijk blij ven", aldus spr.), de vestigingswet- bedrijven, de nieuwe winkelslui tingswet en het consumentenpro bleem. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd hierna een druk gebruik gemaakt. Bij de be antwoording van een desbetreffen de vraag gaf de heer Portheine als zijn vaste overtuiging te kennen dat de zelfstandige groepen in Ne derland positief niet vergeten wor den. Hierna spraken nog de heren Kluiver en van der Weele welke laatste begrip van het hele Neder landse volk vroeg voor de „nijvere middenstand, die tracht de zaak in evenwicht te houden". Tijdens een geanimeerd diner in „Mondragon", waaraan o.m. aan zaten de burgemeester van Zierik zee, de wethouders M. C. Verheijen en A. M. den Boer, alsmede de fo rumleden mevr. mr. Keuning-Istha en de heren A. J. Carpentier (di recteur Ned. Middenstandsbank te Goes), M. Doeleman H. Jz., A. J. de Jonge (secretaris van de K. van K.) en de heer E. H. Mulder, ls nog het woord gevoerd door de heren Dhont, M. C. Doeleman, G. C. An ker, A. de Koning, Legon en bur gemeester Dijckmeester, die een aantal boekjes „Een wandeling door Zierikzee" aan de tafelpresident overhandigde, voor verdere distri butie. Aan de Belgische gasten werd door mr. Kluiver het bonds- insigne overhandigd. Zie voor het hierna in Concor dia volgende middenstands-forum elders in dit nummer. V.S. gaan eigen koers in Midden-Oosten De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft dinsdag op zijn wekelijkse perscon ferentie gezegd, dat de V.S. geen eenzijdige actie zal ondernemen om Israël door sancties te dwingen zich uit de gebieden van Gaza en Akaba terug te trekken. Maar indien de Verenigde Naties zouden vragen om hun resoluties voor een Israëlische terugtrekking kracht bij te zetten, zouden de V.S. dit ernstig overwegen. Amerika heeft gegronde hoop dat Israël ge hoor zal geven aan de resoluties, aldus Dulles, die van mening is dat Israël, in zijn voortbestaan groten deels afhankelijk van vele andere landen, een juist ge.voel heeft voor het algemeen belang. De Verenigde Staten zouden uit vrees voor wat de Sowjet-Unie zou kunnen doen, er niet voor terug schrikken een eigen koers in het Midden-Oosten in te slaan. Dulles verklaarde voorts dat de V.S. nog steeds van mening zijn dat een bezoek van Tito nut zal hebben. Over een bijeenkomst van de westelijke grote drie was nog niet gesproken. Hij zei tenslotte dat de V.S. op heffing van het verbod voor Ame rikaanse journalisten om naar China te reizen, zouden overwegen indien de in China gevangen ge houden Amerikanen worden vrij gelaten. 's-GRAVENHAGE. H.M. de Ko ningin en Z.K H. de Prins der Ne derlanden hebben gisteravond voor het eerst een diplomatendiner ge geven in de gerestaureerde Oranje zaal van het Huis ten Bosch. Aan dit' diner zaten de Koningin, de Prins en Prinses Beatrix aan. VRIEZENVEEN. Aan het Oost einde te Vriezenveen is de 18-jarige bromfietser H. Aman na een aan rijding met een zwaar beladen zandauto uit Alphen a.d. Rijn me' een gebroken pols, een schedelba- sisfractuur en andere verwondin gen naar het ziekenhuis in Almelo vervoerd, waar hij is overleden. Middenstands voorlichtingsdag te Zierikzee Officiële ontvangst van congressisten ten stadhuize De Zeeuwse voorlichtingsdag van de Koninklijke Nederlandse Mid denstands Bond voor noord-Zeeland, die dinsdag in Zierikzee werd gehouden, is uitstekend geslaagd. Velen hebben deze dag het woord gevoerd en talloze problemen die in het nieuwe jaar bij de midden standers een sfeer van onrust en zorgen brachten en brengen, kwamen aan de orde. Diep is ingegaan op moeilijke zaken als het prijsstabili- satiebcleid, van de regering voor 1957 en de bestedingsbeperkingen. Geconcludeerd kan evenwel worden, dat deze dag voortdurend een toon van bezorgdheid en ook wel van verontrusting is doorgeklonken. Dit zowel tijdens de voorlichtingsmiddag voor de besturen in „Con cordia", waar het woord is gevoerd door mr. F. Portheine, directeur van het Bondsbureau, de heer P. G. van der Weele uit Colynsplaat, lid van het hoofdbestuur en plaatsvervangend lid van de Sociaal Econo mische Raad en mr. D. Kluiver, gedelegeerde van de K.N.M.B. voor Zeeland, als tijdens de forum-avond, die eveneens in „Concordia" werd gehouden. Meermalen werd de voorzitter van de organiserende afdeling Zierikzee, de heer M. C. Doeleman, en zijn bestuur, lof toegezwaaid voor de uitstekende organisatie van deze dag. Alleen voor schepen van bepaalde tonnage Volledige overeenstemming op defensiegebied

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1