STAD EN PROVINCIE BROUWERSHAVEN Ledenvergadering Middenstandsvereniging Ia hotel Jacob Cats hield de Mid denstandsvereniging een ledenver gadering o.l.v. voorzitter P. de Moor. Wegens vertrek naar elders werd in de vacature van de heer J. R. Bakker gekozen de heer Kos ter, welke het secretariaat op zich zal nemen. De heer Clarisse kreeg het beheer over de financiën. Uit voerig werd gediscussieerd over de vraag, of er deze zomer een vacan- t ie regeling zal worden getroffen. Besloten werd hiervoor een verga dering te beleggen eind februari, waarop de heer Korstanje een na dere uiteenzetting zal geven over vacantiespreiding. Vergadering afd. Partij v. d. Arbeid Vrijdagavond hield de afd. Brou wershaven van de Partij van de Arbeid in hotel Ringelberg haar jaarvergadering, welke zeer goed was bezocht. De voorzitter de heer M. M. Matthijsse verwelkomde de aanwezigen waarbij hij een kort overzicht gaf van hetgeen in het af gelopen jaar heeft plaats gevonden. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat het ledental met zes gestegen is, zodat dit nu 65 be draagt. De penningmeester, de heer Dekker kon mededelen, dat de af- delingskas met een batig saldo sloot. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden mevr. Duinhouwer-v. d. Linde en de he ren M. M. Matthijsse, J. Dekker en J. B. Grootjans in hun functies her kozen. Wegens drukke werkzaam heden bedankte het bestuurslid de heer J. Malepaard voor zijn be stuursfunctie. Na stemming werd de heer I. Eikema gekozen. Tot af gevaardigde naar het op 7, 8 en 9 maart te houden congres in Den Haag werd aangewezen de heer A. Duinhouwer, en als plaatsvervan ger de heer J. Dekker. Namens de vrouwenbond van de P.v.d.A. zal een voorstel worden gedaan om de gewestelijk voorzitster in Zeeland zitting te laten verkrijgen in de Partijraad. Wethouder Dekker gaf namens de fractie in de gemeenteraad een kort verslag, waarin vele aspecten werden beschreven, welke door medewerking der fractie tot stand kon worden gebracht in de gemeen te. Spr. wees op de noodzakelijk heid, om in deze gemeente de Ver eniging van Vreemdelingenverkeer meer leven in te blazen, hetgeen de gehele gemeenschap ten goede zal komen. Verder'werd besloten om de T- meiviering plaatselijk in samen werking met de vrouwenbond te vieren. Na de gebruikelijke rond vraag sloot de voorzitter deze ge animeerde vergadering. Burgerlijke stand en loop der bevolking over januari. Geboren: Leuntje, d. van J. v. d. Weele en W. J. Verwijs; Pieter Cor nells, z. van P. K. J. Bokelaar en C. T. Kristalijn. Overleden: Adriana Fondse, 78 j., echtgenote van S. Bos. Ingekomen: J. de Wit en gezin uit Zonnemaire. Vertrokken: K. van Sas-Fierens naar Haamstede; S. J. M. de Vries en gezin naar St. Annaland; J. v. d. Schelde en echtgenote naar Brui- nisse; W. Vis naar Noordwelle; C. B. Mastboom-Ringelberg naar den Haag; M. Natte-v. d. Linde naar Dreischor; A. Schelhaas en gezin naar Rozenburg; A. C. Kodde en gezin naar St. Annaland. DREISCHOR „Nut en Genoegen" Druk bezochte causerie „Deltaplan en problemen" Vrijagavond j.l. hield de vereni ging „Nut en Genoegen" alhier, haar tweede nutsavond in café „Centrum". In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer J. L. Braber, op de coïncidentie, dat deze bijeen komst is belegd op 1 februari, waar op onze gedachten teruggaan naar vier jaar geleden en nu gesproken wordt over de toekomst. De begaafde spreker, de heer H. J. Stuvel, hield daarna zijn cause rie over het onderwerp „Deltaplan en problemen". Bij velen leeft de gedachte, als zou het plan tot af sluiting van de zeegaten eerst na de ramp van 1953 aan de orde zijn gekomen. Dit is echter niet zo, want reeds vanaf 1930 wordt aan de voorbereiding gewerkt. De ramp heeft een en ander bespoedigd. Spr. gaf aan de hand van lichtbeelden een overzicht van de droogmaking van de Zuiderzee en Walcheren. Verder is bij de ramp bij de slui ting van de stroomgaten zoals Schelphoek. Ouwerkerk en Krui- ningen zeker bewezen dat het ge bruik van caissons noodzakelijk is. De tot nu toe gebruikte modellen zijn voor de sluiting van de zee gaten ongeschikt. Men heeft hier caissons nodig die, na te zijn ge plaatst, het water doorlaten en later met kleppen kunnen worden afgesloten. De dam, welke gepro jecteerd is van Bruinisse naar Her- kingen, zal ongeveer gelijktijdig met die van het Haringvliet wor den gemaakt, zodat vermoedelijk binnen tien jaar een vaste verbin ding naar Rotterdam is tot stand gekomen. Van de vele voordelen van het Deltaplan noemde spr. de verho ging van de veiligheid, de zoet water beheersing, de productiever hoging van de landbouw, enz. Thans moet plm. 750 km zeedijk worden onderhouden, dat na de totstand koming van het Deltaplan wordt teruggebracht op plm. 45 km. Met de afsluiting van het Haringvliet is reeds een begin gemaakt. Na de pauze werden de volgende geluidsfilms vertoond: „Deltajour naal"; „Realiteit in miniatuur"; „Rijshout en stenen" en „De zwarte dijk". Deze bijzondere avond werd door talrijke aanwezigen bijgewoond, die zeer voldaan huiswaarts keerden. Burgerlijke stand en loop der bevolking over januari. Geboren: 2. Olivier Bartel, z. van L. Boot en D. K. Quist; 6. Pieter Adriaan, z. van P. C. Kloet en C. W. van der Weijde; 29. Willem Sa- muël Friedrich, z. van J. C. F. Pan- kow en L. E. van Donge. Ingekomen: 16. A. H. Steendijk, wed. van B. A. Steendijk, van Nieuwerkerk; 30. M. van der Linde, wed. van H. Natte, van Brouwers haven. Vertrokken: 4. C. M. Padmos naar Bruinisse; 15. W. C. Dorst naar Voorburg. Over de maand januari wer den ter gemeentesecretarie ter keu ring aangegeven 18 varkens en 2 runderen. BRUINISSE Kunst- en filmavond Needrlandse Blindenbond De kunst- en filmavond van de Nederlandse Blindenbond vrijdag in het Verenigingsgebouw Post- straat gehouden, had zeker betere belangstelling verdiend. Een kort openingswoord werd gesproken door wethouder D. van den Berg, waarna de plaatselijke muziekver eniging „Nu met Hope" zijn vrolijke tonen de zaal inblies. De propagan dist van de Ned. Blindenbond de heer Joh. van den Berg, herinnerde aan zijn bezoek aan Bruinisse 26 jaar geleden, samen met zijn broer. Hij is thans 56 jaar en reeds 40 jaar blind, zijn voornemen om electri- cien te worden moest hij op 17-ja rige leeftijd opgeven. Reeds 31 jaar is hij propagandist van de Bond, een taak die hij gaarne vervult, vooral ook in Zeeland. En deze taak is niet de mensen opwekken tot me delijden, maar hun medewerking in te roepen om van de blinden mensen te maken die in normale beroepen een taak in het leven kunnen vinden. Veel is ook hierin in de laatste kwart eeuw veranderd en het is verbazingwekkend tot welke prestaties blinden in het ge wone dagelijkse leven in staat zijn. Gelukkig_zijn er in Nederland niet zo buitengewoon veel blinden, in tegenstelling met de oosterse lan den, waar de trachoom bij duizen den zijn slachtoffers telt. De film „Eén van ons", naar een novelle van de blinde schrijver Willem Kramer, was een ontroerend stukje film-documentaire dat niet naliet diepe indruk te maken en een illu stratie vormde van wat de heer van den Berg had verteld. Na de vro lijke tonen van „Nu met Hope", waarmee de vergadering na de pauze werd heropend kreeg iedere bezoeker een strookje waarop in Brailleschrift een woord was schreven. De heer van den Berg vertelde het een en ander over de uitvinder Louis Braille en diens on schatbaar werk. Het Brailleschrift moest vervolgens door de aanwe zigen worden ontcijferd en wie op zijn strookje een gebruiksvoorwerp las, dat door de blinden wordt ge maakt, kreeg dit mee naar huis. (Schuier, borstel of wafeldoek). De film „Sport en spel door blinden" gaf verrassende staaltjes van be hendigheid en sport te zien. De pro paganda om lid te worden van de Blindenbond leverde gerekend naar het aantal bezoekers bevredigende resultaten op, zodat de heer Joh. van den Berg een dankwoord kon spreken tot het publiek en wethou der D. van den Berg zijn dank kon brengen aan de vertegenwoordigers van de Blindenbond voor het ge- bodene. ANNA-JACOBAPOLDER Aangemoedigd door de over weldigende successen die wekelijks door de radio in de huiskamers ge hoord worden, trok dezer dagen de 9-jarige Elly van de Velde er al leen op uit met een collectebus. Het resultaat voor de nationale radio actie „Goed zo" bedroeg f 25,35. ST. PHILIPSLAND „Con Amore" naar Oud-Vossemeer Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de turnvereniging „Spido" te Oud-Vossemeer, werd de muziekclub „Con Amore" alhier uitgenodigd dit heugelijke feit een muzikaal tintje te geven, in hotel Mees aldaar. Hiervoor bestond grote belangstelling van de zijde der inwoners van Oud-Vossemeer. Dit was de eerste keer dat „Con Amore" buiten de gemeente op trad. 's-GRAVENHAGE. De „Zuider kruis" zal op 12 februari naar Amerika vertrekken met 650 perso nen aan boord. Voor een groot deel van hen is de reis mogelijk gemaakt door bemiddeling van kerken in Amerika. De reis, die New York als einddoel heeft, zal als geestelijk verzorger worden meegemaakt door ds. D. ter Steege, Ned. Herv. pre dikant te Santpoort. Ingezonden mededeling De alierfuniie kwaliteit Noorte Medi- cinalc Levertraan, jt'jkt door het Rijki- instituut voor de volkuexondheid (e H Utrecht, met gegarandeerd vitamine A n Dj gehalte. N.V HANDELSVER. A.J. TEN OOESSCHATE ZWOLLE Twee concurrenten uit het Bislet-stadion in Noorwegen: rechts onze landgenoot Pesman en links Sjoelin die samen de tweede rit van de 10.000 meter moesten rijden. Pesman won de strijd met een voorsprong van 14,3 seconde. De geheimzinnige zieke in Moskou De VVestduitse bloedspecialist, prof. Schuiten, die naar Moskou werd ontboden om een vooraan staande Sowjetleider te onderzoe ken, heeft maandag verklaard dat zijn onbekendgebleven patiënt niet Kaganowitsj is, zoals in het westen verluidde. De man had geen snor, zoals Ka ganowitsj, en bezat slechts weinig, grijzend haar. Men had hem bloed transfusies toegediend, maar zijn ziekte had niets te maken met atoomstraling. Prof. Schuiten ver wacht donderdag naar Duitsland terug te kunnen keren. Men had hem gezegd dat de naam van de patiënt om „politieke redenen" niet kon worden verteld. De patiënt wordt voorts door een tiental Sow- jetspecialisten bijgestaan. Hongaarse dominees mogen weer preken Volgens dr. Lundqvist, de secre taris van de Lutherse wereldunie, die onlangs een bezoek aan Boeda pest heeft gebracht, kunnen de protestantse predikanten in Hon garije op het ogenblik vrij en in het openbaar preken en godsdienston-r derwijs geven. Verscheidene predi kanten die de laatste jaren waren vervolgd, kunnen thans hun func tie onbelemmerd uitoefenen. Hon gaarse theologische afvaardigingen kunnen ook deelnemen aan in de V.S. en Oostenrijk te houden inter nationale kerkelijke bijeenkomsten. Jongetje verdronken Bij het spelen op de houtklam- pen langs het water van de Turf- kade te Middelburg is maandag middag het bijna 7-jarige zoontje Piet van de familie H. uit Middel burg te water geraakt en verdron ken. 's Avonds om half tien is het ontzielde lichaampje aan de opper vlakte gebracht. Vermoedelijk is het ventje, door de koude bevangen toen het in het water viel, zodat het niet meer om hulp heeft kun nen roepen. LAATSTE NIEUWS Straaljager neergestort De marinevliegbasis Valkenburg heeft hedenmorgen gemeld, dat tus sen Enkhuizen en Hoorn een straal jager is neergestort. Opheffing rijverbod in Zweden Bij wijze van proef wordt het zondagsrijverbod in Zweden voor de tijd van drie weken opgeheven. De maatregel was bij de niet-auto- bezitters zó populair, dat zij zuilen proberen, eens in de maand een auto-vrije zondag ingevoerd te krij gen. Akkoord tussen Ver. Naties en Egypte geparafeerd Een juridische adviseur van de Verenigde Naties, de Griek Stavro- poulos, en de Egyptische waarne mende minister van Buitenlandse Zaken, Faattah Hassan, hebben maandag te Cairo een akkoord ge parafeerd over de status van het politieleger van de Verenigde Na- tics in Egypte. De tekst zal naar New York ge zonden worden ter ondertekening door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld. en de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Fawzi. Het akkoord regelt de recht spraak over de soldaten van de Verenigde Naties en houdt vrij stellingen in van douanebepalingen LAND- EN TUINBOUW UIEN UIT EGYPTE Volgens berichten uit Egypte zal het nieuwe uienseizoen daar over ongeveer vier weken, dus begin maart, een aanvang nemen. Er is in Egyptische kringen goede hoop op een levendige export naar de Europese landen, zodat verwacht moet worden dat er over enkele weken voor. onze uien een concur rent bij zal zijn gekomen op onze afzetmarkten. De weersomstandig heden in Egypte zijn gunstig ge weest voor de uien en er moet dan ook op een vrij grote oogst in dit land worden gerekend. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 4 februari. Bin nenlandse granen (ochtendbeurs), officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe, flauw. Rode op vochtcon- ditie van f 27,75-27,50. Voedergranen met verder afbrok kelende prijzen. Zomergerst van ca. f 24-25, extra kwaliteit daar boven; haver, naar kleur, droogte en kwaliteit f 23-24,50, extra blanke f 25; rogge doorsneekwaliteit f 22.75 idem gedroogde f 23,50, bakrogge geschoond f 24,50. Peulvruchten, met zeer weinig handel, waardoor van bruine bonen geen notering opgemaakt. Groene envten f 32,50-45, schokkers f 45- 67,50, alles boerenschoon. Aardappelen ROTTERDAM, 4 februari. Klei- aardappelen, 35 mm opw.: Eigen heimers f 10-15,75, Bintjes f 8,50- 9,50, Bevelanders f 13-15, Koop- mans Blauwe f 12-12,50, Meerlan- ders f 10,75-11, Furore f 11-12, IJselster f 8,50, Alpha's f 9; Bintjes export: geen vraag; zandaardappe- len, 35 mm opw.: Libertas f 9; voeraardappelen f 4. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con- sumptie-aai'dappelen op wagon, schip of auto. AGENDA Heden (dinsdag) Zierikzee: Hotel Concordia, 8 uur, forum-avond Kon. Ned. Midden standsbond; Technische school, 8 uur, alg. ledenverg. „Ver. Am bachtsschool Sch.-D."; Huis van Nassau, 2.30 en 8 uur, kook- en bakdemonstraties Coöp. De Da geraad. Zonnemaire: Café Flohil, 8 uur, Kunst- en Filmavond Ned. Blin denbond. Morgen (woensdag) Zierikzee: Huis van Nassau, 8 uur, verkeerscursus m.c. „Sparta"; Prof. Zeemanlyceum, 16 uur, mu ziekschool jeugdconcert; Huis v. Nassau, 15.30 uur, verg. comité voor hulp aan de Hongaren. Bruinisse: Café Storm, 7.30 uur, in lichtingen-avond Herverkaveling. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zaterdagmiddagcompetitie Aanvulling uitslagen 2e klasse C: Heinkenszand I- MEVO I 3-8; SVD I-Bevelanders I 4-0. Het programma voor zaterdag 9 februari a.s. luidt: 2e klasse C: Bevelanders I-MEVO 1 (half 4, scheidsr. P. Boone); Goes IV-Heinkenszand I; Kapelle I- Wolfaartsdijk I; Kloetinge I-SVD I; Wissekerke I-Yerseke III. 2e klasse D: MEVO II-Zierikzee IV (half 4, scheidsr. J. de Wit); Bru- se Boys I-Bruse Boys II (half 4. scheidsr. G. M. v. d. Wielen); Burgh III-MEVO III (half 4, scheidsr. J. de Jonge). Juniorencompetitie: Zierikzee B -Burgh B I (half 4, scheidsr. Th. Sies); MEVO B I-Zierikzee B II (2 uur 15, scheidsr. P. C. W. v. d. En- de); Zonnemaire B I-Dreischor B I (half 4, verenigingen moeten zelf voor scheidsr. zorgen); Brouwers haven B I-Renesse B I (half 4, scheidsr. N. Speelman). Hoe kom je er bij om nu al de krant aan de buren te gevenl Ik heb de helft nog niet gelezen. U KUNT DIT VOORKOMEN door zelf een abonnemenf op ons blad te nemen. Schouwen en Duivelandse sportspiegel MEVO scoorde reeds 80 doelpunten! Duiveland komt er steeds beter in. Zierikzee stelde teleur door van HERO te ver liezen. In 4 G kwam Burgh uitstekend voor de dag. Renesse I behaalde monsteroverwinning op Brouwershaven I. Brandenburg behaalde eervolle tweede plaats in de strijd om de Zeeuwse damtitel. In de 2e klasse C kon MEVO zich zaterdag weer wat vaster op de derde plaats nestelen. Zelf behaal de het een ruime 8-3 overwinning bij Heinkenszand, terwijl Kapelle bty verrassing met 3-2 door Wisse kerke werd geklopt. Met 80 doel punten heeft MEVO thans verre weg in deze afd. het meest gescoord SVD had weinig moeite met Beve landers. Yerseke III en Goes IV deelden de buit (1-1). De stand is: Wolfaartsdijk 11-20; Kats 12-19; MEVO 12-17; Kapelle 10-13; SVD 10-13; Wissekerke 12-12; Bevelan ders 12-11; Kloetinge 10-5; Yerseke III 12-5; Goes IV 7-3; Heinkens zand 10-0. In de 2e klasse D komt Duive land er steeds beter in. Het stuurde Bruse Boys met een ruime 7-2 ne derlaag naar huis. Zierikzee IV wist voor de derde maal achtereen de overwinning in de wacht te sle pen. Thans moest MEVO III er met 5-1 aan geloven. De stand: Duive land 9-14; MEVO II 7-11; Bruse Boys 8-11; Zierikzee IV 7-6; Burgh III 6-4; Bruse Boys II 7-4; MEVO III 8-2. Bij de junioren wist Zierikzee de belangrijke wedstrijd tegen Burgh met 2-0 te winnen. Renesse versloeg de reserves van Zierikzee met 6-0. MEVO bood krachtige tegenstand tegen Zonnemaire maar moest toch met 5-3 het onderspit delven. Drei schor en Brouwershaven deelden de winst (1-1). De stand is hier: Renesse 7-14; Zierikzee 7-12; Burgh 7-8; Zonnemaire 8-8; Brouwersha ven 6-7; Dreischor 8-7Zierikzee II 7-2; MEVO 7-0. Zierikzee stelde teleur door van HERO met 4-2 te verliezen. Inmid dels wordt de situatie er niet beter op daar De Schutters voor een ver rassing zorgden door Heusden. met een 2-1 nederlaag naar huis terug te sturen. Veerse Boys kon de lei ding weer overnemen door RWB met 4-1 te kloppen. RKC gaf VES geen kans (2-0). Dongen werkte zich aardig op door een 2-1 zege op Vir tus. De stand is: Veerse Boys 15-25 WSC 16-25; VES 16-19; RKC 15-18; RKDVC 15-17; Heusden 16-16; Don gen 17-15; Virtus 15-14; RWB 15- 14; HERO 17-12Zierikzee 15-7; De Schutters 14-4. In de 4e klasse G kwam Burgh uitstekend voor de dag door bij Kaaise Boys een puntje weg te snoepen (3-3). Jammer genoeg voor Burgh kon zij de rode lantaarn nog niet overgeven daar de mede gegadigde DHV in de thuiswed strijd tegen SC Gastel ook een puntje veroverde. Halsteren won met 2-1 van DEVO. De stand: Steenbergen 14-20; SC Gastel 15- 20; Nieuw Borgvliet 14-19; Halste ren 14-19; NSV 16-16; Kaaise Boys 13-14; Noordhoek 15-12; DEVO 16- 12; RSV 14-10; DHV 12-7; Burgh 13-7. In de le klasse B van de afd. Zee land kwam Renesse, door een mon ster overwinning op Brouwersha ven (12-0) weer een stapje dichter bij het kampioenschap. De stand is hier: Renesse 12-23; Zierikzee II 10-9; Burgh II 12-10; Brouwersha ven 10-6; Dreischor 11-5. In de 2e klasse C had Zierikzee III weinig moeite met Zonnemaire (6-1). De stand: Renesse II 14-28; Zierikzee III 11-14; SVOWK 8-10; Dreischor 10-6; Brouwershaven II 11-4; Zonnemaire 11-0. Brandenburg zag ook zijn twee de partij tegen Anderson in ver lies omgezet. Hierdoor slaagde An derson er voor de achtste maal in beslag op de Zeeuwse damtitel te leggen. Gezien het feit dat Bran denburg op ons eiland over zo goed als geen oefengelegenheid beschikt blijft de bezetting van de 2e plaats door hem zeker een prachtige pres tatie. In de strijd om het persoonlijk schaakkampioenschap van Zeeland hoofdklasse wist ir. J. J. Elzerman zijn partij tegen Jansen in winst om te zetten. Waarschijnlijk zal de partij tussen J. L. Woudstra en ir. J J. Elzerman de beslissing moeten brengen wat uit de stand blijkt: 1. J. L. Woudstra 3-3; 2. ir. J. J. El zerman 4-3; 3. A. J. Niemarkt 4-2; 4. Jansen 4-0 „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD" 91. In het kasteel zorgt Aram allereerst, dat de bevrijde roei- slaven behoorlijk in de kleren gestoken worden en een stevig maal krijgen. Zijn aanbod, om als pachtboeren nieuwe gedeelten van zijn grondgebied te gaan ontginnen, wordt door de mannen met dankbaar gejuich aanvaard. Dan begeeft de jonge ridder zich naar de steiger, waar de galeien reeds zeilree liggen. Het afscheid van de Kalief, die het verlies van zijn roeiers nog niet erg verkroppen kan, is vrij koel. Maar van prinses Suleikah krijgt Aram een klin kende zoen als beloning voor zijn dapper optredenPeinzend kijkt Aram de kleine vloot na, die over het blauwe watervlak zuid waarts koerst in de richting van Bagdad en tenslotte als een stip aan de horizont verdwijnt. Het avontuur om de Goudschatten van Bagdad is ten einde. EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3