DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT Verzoening tussen Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie Saoed in ziekenhuis Straaljager neergestort „ALGERIJNSE VRAAGSTUK IS KWESTIE VAN BINNENLANDSE AARD" ISRAEL STELT STAKING VIJANDELIJKE EGYPTISCHE ACTIES VOOROP Opperste Sow jet bijeen „ARAMCO" VERLEENDE ALGERIJNSE REBELLEN FINANCIËLE STEUN STAD EN PROVINCIE Vluchtelingen in kamp Zeikepolder boden koffietafel aan 'Hat I - k DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma* 15 mm.) I t,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1669 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Benelux-middens tand vreest voor terugsla» De contactcommissie der midden standsinstituten in Benelux-ver- band heeft een brede gedachten- wisseling gehad over het lot van de kleine en middenbedrijven in de gemeenschappelijke markt. Vooreerst is zij er van overtuigd, dat de gemeenschappelijke markt een werkelijke vooruitgang zal be tekenen voor alle volkeren der be trokken landen en derhalve ook voor de kleine en middenbedrijven. Zij geeft er zich evenwel reken schap van dat de Europese econo mische integratie, na verloop van tijd, min of meer diepgaande ver anderingen zal teweegbrengen in de struktuur van het nationale be drijfsleven. Zij meent, dat de be trokken milieus der kleine en mid denbedrijven en de professionele en interprofessionele organisaties, die haar vertegenwoordigen, bij gebrek aan voorlichting, aan deze proble men niet genoeg aandacht besteden. Zij vraagt zich af, of de specifie ke belangen der kleine en midden bedrijven voldoende worden in acht genomen bij de voorbereiding en de uitwerking van de gemeenschappe lijke markt. Daarom stelt zij voor: 1. dat de overheid en de professio nele en interprofessionele orga nisaties de terugslag zullen be studeren van de gemeenschap pelijke markt op de kleine en middenbedrijven, alsmede de in dit verband te treffen maatrege len; 2. dat de kleine en middenbedrij ven zullen ingelicht worden over de resultaten van deze stu diën, dit ondermeer door hun Oosteuropese kringen in Belgra do hebben maandag verklaard dat de secretaris van de Russische com munistische party, Chroesjtsjef, Zuid-Slavië heeft voorgesteld een einde te maken aan de polemieken tussen Moskou en Belgrado. In een boodschap van Chroes jtsjef zou de suggestie zijn gedaan dat een conferentie van Zuidsla- vische en Russische topfiguren ter bespreking van het herstel der sa menwerking tussen beide commu nistische partijen, wellicht met vrucht in het voorjaar gehouden kan worden, aldus deze kringen. Het voorstel zou door de Zuid- slavische ambassadeur in Moskou, Mucunovic, ter kennis zijn gebracht van het centrale comité van de Zuidslavische communistische par tij. Genoemde kringen verwachten dat Micunovic naar Moskou zal terugkeren met een bevestigend antwoord. Luchtverbinding Brussel-Boeclapest Radio-Boedapest bericht dat tus sen de Maleg maatschappij (Hon garije) en de Sabena (België) een akkoord is gesloten voor het ope nen van een rechtstreekse lijn Brussel-Boedapest. Met de nieuwe verbinding zal 1 maart worden begonnen deze zal 3 heen- en terugvluchten per week omvatten, welke zullen geschieden met toestellen van de Sabena. Koning Saoed van Saoedi-Arabië is maandag opgenomen in een Amerikaans legerziekenhuis, waar men zijn ogen zal onderzoeken. De koning is gedeeltelijk blind aan het ene oog, en ook met het andere kan hij niet normaal zien. professionele en interprofessio nele organisaties en door de pers; 3. dat de belangen van de kleine en middenbedrijven wezenlijk zullen vertegenwoordigd zijn in de schoot van de officiële orga nismen en commissies, die belast zijn met de vérdere voorberei ding en de uitwerking van de gemeenschappelijke markt. Zij besluit deze conclusies ter kennis te brengen van de douane unie, de drie Beneluxregeringen, alsmede van de professionele en in terprofessionele middenstandsorga nisaties. Vreemde reactie Toen zondag de heer J. K. uit de Van Goghstraat te Den Haag met zijn echtge note op de Loosduinseweg fietste, wezen een paar jeep agenten hem er op, dat zijn voorlicht niet branddeK. ontstak daarop in woede en wierp zijn vrij nieuwe fiets in de Loosduinse vaart, waarop hij de benen nam. De fiets is later op het droge gebracht Piloot ongedeerd Gisterochtend is een Gloster „Me- teor"-straaljager van de basis Soes- terberg van de Koninklijke lucht macht verongelukt. De vlieger heeft zich door middel van de schietstoel uit het toestel kunnen begeven. Hij is later uit het IJsselmeer opgepikt door een helikopter, nog voordat twee rijks- politieboten, die op het IJsselmeer patrouilleerden, hem hadden kun nen bereiken. Hij maakt het goed. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De nieuwe bur gemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, die plechtig werd geïn stalleerd, heeft inmiddels zijn eer ste officiële receptie gehouden. Van deze gélegenheid om met de heer en mevrouw van Hall kennis te maken, heeft de burgerij een ruim gebruik gemaakt. Alle geledingen van het hoofdstedelijke openbare leven waren vertegenwoordigd in het gemeentelijk museum, waar tal loze Amsterdammers met hun da mes de nieuwe burgemeester en zijn echtgenote de hand hebben ge drukt. UTRECHT. Op de President Roo- seveltweg te Utrecht, is de acht jarige A. V. Stormbroek door een auto gegrepen toen hij plotseling de weg overstak. In zorgwekkende toe stand werd het knaapje naar het Sint Antonius ziekenhuis te Utrecht overgebracht waar hij zondagmor gen overleed. Het ongeluk gebeur de .nadat hij met vriendjes een de fecte auto had helpen opduwen, waarvan hij plotseling genoeg had. Hij stak toen zonder op het ver keer te letten de weg over. Een juist passerende auto bestuurd door de heer R. B. uit 's Hertogenbosch, overreed de jongen. NIJMEGEN. In het Canisiuszie- kenhuis te Nijmegen is overleden de 69-jarige wielrijder C. J. Arts uit Nijmegen, die op de Hatertse- weg gegrepen werd door een juist passerende auto, welke hem een eind meesleepte. 's-GRAVENHAGE. De minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, dr. S. L. Mansholt, zal op 14 februari a.s. in 's-Gravenhage de eerste „zilveren broodmand" in ontvangst nemen. De overhandiging zal geschieden door de Nederland se Verenigign van Meelfabrikanten, die deze periodieke onderscheiding onlangs heeft ingesteld voor Neder landers, die bijzondere verdiensten hebben op het gebied van de voed selvoorziening. Pineau in politieke commissie: Eventuele inmenging der V.N. van de hand gewezen „Wy hebben nooit de competen tie van de Verenigde Naties ten aanzien van het Algerynse vraag stuk erkend, wy doen dat nu niet en wy zullen dat nooit doen. Krach tens het volkenrecht beschouwen wij dit vraagstuk als van essen tieel binnenlandse aard", aldus heeft de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Cristian Pineau, maandag in de politieke commissie van de algemene vergadering der V.N. verklaard. De rede van de minister bevatte drie delen. In het eerste deel gaf Pineau een overzicht van de juri dische en diplomatieke aspecten van de kwestie, waarbij hij met na druk elke eventuele inmenging van de V.N. van de hand wees. In het tweede stuk behandelde hij de vorderingen, welke Algerië sinds de komst van de Fransen in 1830 heeft gemaakt en de hervor mingen die op het ogenblik worden uitgevoerd. Tenslotte besprak de minister de klacht, welke Frankrijk heeft inge diend tegen „de buitenlandse in menging" in Algerië, waarbij hij met name Egypte en de Sowjet- Unie noemde. Niettegenstaande het feit, dat Frankrijk de competentie van de V.N. in deze kwestie niet erkent, wil het wel van de gelegenheid ge bruik maken om te reageren op de „campagnes van systematische be kladding", waarvan het wegens zijn politiek in Algerië het voorwerp is, en om aan te tonen, dat het conflict „zonder buitenlandse inmenging" reeds lang zou zijn geregeld. Afwijzing van beroep der V.N. Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de beëindiging van vyandelijkc Egyptische acties ter zee en te land de eerste vereiste is voor vrede in het Midden-Oosten en noodzakelijk voor Israëls veiligheid. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft naar aanleiding van de resoluties van zaterdag in de V. N„ waarin aangedrongen wordt op ontruiming van Egyp tisch gebied door Israël, gezegd, dat er geen twee wetten kunnen zijn, één voor Israël en één voor Egypte. Men beschouwt, aldus Reuter, deze verklaring als een beleefde af wijzing van het beroep van de Ver enigde Naties op Israël. In het Kremlin is vanochtend de .Opperste Sowjet, de Sowjetrus- sische volksvertegenwoordiging be staande uit de raad van nationa liteiten en de raad van de unie, bijeengekomen. Het is de eerste zit ting sinds de opstand in Hongarije. De zitting begon met een korte bijeenkomst van de raad van natio naliteiten. De afgevaardigden keur den een uit acht punten bestaande agenda goed. De agenda omvat o.m. een verklaring over de buitenland se politiek, bespreking en goedkeu ring van de begroting en 't staats plan voor 1957, verkiezing van le den van het hooggerechtshof, de organisatie van de economische commissie van de raad van natio naliteiten, bekrachtiging van de decreten van de Opperste Sowjet en verscheidene andere kwesties betreffende organisatie en bestuur. Zware storm over Ierland en zuid-Schotland Ierland en zuid-Schotland zyn de afgelopen nacht getroffen door een zware storm, waarin windstoten van 160 km per uur voorkwamen. In Ierland kwamen twee perso nen om het leven. Een opvarende van een schip op de rivier de Lif- fey in Dublin sloeg overboord en verdronk. Het andere slachtoffer werd nabij Cork door een ijzeren plaat getroffen, die van een dak was gewaaid. Honderden bomen werden ont worteld, waardoor wegen werden versperd en het autobus- en spoor wegverkeer werd ontwricht. De lo comotief van een personentrein, die op weg was van Belfast naar Londonderry, werd beschadigd door een vallende boom. In het Van Nispenhuis te Amsterdam is maandagmiddag de Schoor- steenvegersvaktentoonstelling geopend. De plechtigheid geschiedde door het doorsteken van een schoorsteen door de voorzitter van de Algemene Schoorsteenvegers Patroonsbond, de heer P. W. Vitali, die hierbij werd geassisteerd door een in werkkledij gestoken schoorsteen veger, die bovendien net als zijn Deense collega een hoge hoed droeg. Documenten zouden bewijzen: Verklaring van republikein Hamilton Fish Hamilton Fish, een voormalig re publikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, heeft op een ge meenschappelijke bijeenkomst van de commissies voor de strijdkrach ten en de buitenlandse betrekkin gen van de Amerikaanse senaat, belegd ter bespreking van Eisen hower's voorstel om het doordrin gen van het communisme in het Midden-Oosten tegen te gaan, ver klaard, dat de in Saoedi-Arabië werkende „Arabian American Oil Company" („Aramco") aanzienlijke financiële steun aan de Algerijnse opstandelingen heeft verleend. Volgens Hamilton Fish is dit ge bleken uit stukken, welke werden gevonden op de vijf Algerijnse re bellenleiders, die in oktober j.l. werden gearresteerd, nadat hun vliegtuig, waarmede zij uit Marok ko naar Egypte waren vertrokken, door Franse jagers gedwongen was te dalen. Oliebronnen in Sahara Hamilton Fish verklaarde, dat „thans bekend is, dat de Fransen in de Sahara, 640 km ten zuiden van Algiers, een reusachtig veld van oliebronnen hebben ontdekt en het schijnt dat de „Aramco" dacht veel betere zaken met de Arabieren dan met de Fransen te kunnen doen". Hamilton Fish, die zich tegen Eisenhower's voorstel uitsprak, deed een dringend beroep op het Congres een onderzoek in te stellen naar de „olie- en dollardiplomatiek van de „Aramco". In verband met Eisenhower's verzoek om machtiging om, zo no dig, Amerikaanse strijdkrachten in het Midden-Oosten te gebruiken bij het tegengaan van communistische agressie, zei Fish nog dat wijlen president Franklin Roosevelt „het nooit gewaagd heeft het Congres te verzoeken zijn bevoegdheid tot het verklaren van oorlog aan hem af te staan". Matig is alleen hij, die van I het goede niet te veel gebruikt en van het slechte niets. I Prinses Marijke voor kleine nabehandeling opgenomen H.K.H. prinses Marijke is maan dag voor enkele dagen opgenomen in het ooglydersgaslhuis te Utrecht voor een kleine nabehandeling. Kind at arsenicum Het driejarige jongetje J. T. uit het gehucht Boekend bij Blerick is in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis in Venlo gebracht nadat het van arsenicumtabletten had geproefd. Het kind had een paar flesjes met tabletten gevon den. Elk van die tabletten bevatte een gram zuivere arsenicum. Der gelijke preparaten worden op de boerderijen wel gebruikt om de paarden in betere conditie te bren gen. Het jongetje heeft van de ta bletten geproefd en is onwel gewor den. Daar de aard van de vergifti ging bekend was kon onmiddellijk worden ingegrepen, zodat men hoop heeft het kind te kunnen redden. Middenstand Forum-avond Men verzocht ons de aandacht te willen Vestigen op de belangrijke forum-avond voor de middenstand, die hedenavond plaats vindt in de grote zaal van hotel „Concordia". Deze forum-avond is georganiseerd door de Kon. Ned. Middenstands bond en is gratis toegankelijk voor alle leden en hun huisgenoten. Aan het forum nemen deel mevr. mr. Keuning-Istha en de heren M. Doe- leman H.Jz., E. H. Mulder, gemeen te-secretaris van Zierikzee, A. J. de Jonge, secretaris van de Kamer van Koophandel te Middelburg, C. A. Carpentier, directeur Ned, Mid- denstandsbank te Goes en P. G. van der Weele, plv. lid van de Sociaal Ekonomische Raad. Uit deze sa menstelling blijkt dat deze avond voor de middenstand zeer interes sant belooft te worden. Hongaren toonden dankbaarheid Indrukwekkende toespraak van dr. L. Szirtes „Isten hozott Benncteket" (God heeft u hiergebracht) stond gisteren geschreven op een schoolbord in een der barakken van het voormalige I.V.H.-kamp aan de Zeikepolder, waar thans - zoals door ons gemeld - een vyflal Hongaarse gezinnen tijdelijk zyn ondergebracht, met uit eindelijke bestemming Canada. Deze woorden onderstreepten een daad van spontane dankbaarheid voor hetgeen Nederland voor deze vluchtelingen heeft gedaan. Dank baarheid die de Hongaren tot uiting brachten door het uitnodigen in hun bescheiden huis en het aanbieden van een koffietafel met Hongaars gebak aan het gezin van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, mevr. mr. Keuning-Istha, de kampbeheerder de heer Blaauw en echtgenote alsmede de sociaal werkster mej. Erasmus. De dames kregen bloemen aangeboden. Dit gezelschap werd welkom ge heten door de Hongaars dr. L. Szirtes, die in een toespraak een ongeschokt vertrouwen in de Al machtige vertolkte. De heer Szirtes sprak de volgende woorden, woor den die voor zichzelf spreken en geen commentaar behoeven: „Ook al ga ik in het dal van de dood, bang ben ik van den boze niet, omdat Gij bij mij zijt. U dekt de tafel voor mij en die welke mijn vijanden zijn". Deze woorden van Psalm 23 heb ben wij meegebracht toen wij ons tehuis, ons geboorteland verlieten en op weg zijn gegaan naar het on bekende. En nu kunnen wij zeggen, dat wij niet teleurgesteld zijn. De zorg van de Almachtige heeft ons begeleid in het dal van de dood. Zijn beschermende hand redde ons van den boze toen wij de grens overschreden om op vrije bodem aan te kunnen komen. Het was ook Zijn goedheid die ons in dit mooie land leidde bij u allen, die ons met boven verwachting gaande liefde ontvingen, die de tafel voor ons dekten. De mooiste bloem van de tafel is de bloem die onzichtbaar is, maar de geur daarvan genieten wij allen en die ons het geloof in de mensen teruggaf. Met oprechtè liefde begroeten wij u allen in ons bescheiden huis. Moge het ons veroorloofd zijn dat ook wij op de gedekte tafel onze bloemen van de hoogachting en dankbaarheid kunnen plaatsen, wij zende op de woorden van de Psalm dichter: „Moge u en de uwen de goedheid en barmhartigheid van de Almachtige begeleiden op uwen le vensweg". Na deze indrukwekkende korte toespraak van de heer Szirtes, die vertaald werd door de tolk mevr. M. Komor-de Bessenyey, noemde burgemeester Dijckmeester het een grote eer om uitgenodigd te zijn. „Ik ben geroerd door uw woorden. Wij wensen u toe dat de leiding van de Almachtige u in de toe komst niet in de steek zal laten", aldus burgemeester Dijckmeester. Ter ere van de burgemeester en mevr. Dijckmeester dansten hierna twee schattige Hongaarse meisjes een volksdansje. Zij zongen hierbij (vrij vertaald): „Kom bloemen plukken, mee naar buiten, op je klip klap klompen, Jij Hollands meisje Hollandse jongen kioam, en samen zijn ze om bloemen Toli ho tali ho". (gegaan, Beide meisjes, Erica Steckler en Agnes Zombari oogstten een ver diend succes. Hongaarse dames presenteerden hierna koffie en Hongaarse appel taart en gebak. De mensen waren bijzonder vriendelijk en stelden er een eer in het niemand aan iets te laten ontbreken. Enkele vluchtelin gen spreken Duits en een weinig Engels, zodat de taalmoeilijkheden niet onoverkoombaar zijn. Zij zijn dankbaar voor wat de Nederlandse regering voor hen deed en zouden graag willen werken om een ge deelte van de lasten die hun onder houd meebrengen, ook zelf te dra gen. Ook de vrouwen zijn bereid te gaan werken, desnoods voor halve dagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1