DE ZIERIKZEESCHE COURANT HANDHAVING STAAT VAN GROTE MILITAIRE PARAATHEID NODIG Grote Amerikaanse vak verbond achter Eisenhower's plannen Gerechtelijke moord op Hongaarse jeugd Veel doden bij vliegtuigongeluk OPNIEUW AANDRANG OP ISRAEL TROEPEN TERUG TE TREKKEN UIT EGYPTE Westduitse specialist behandelt Sowjet-leider Groep vluchtelingen ge-installeerd in de vroegere I.V.H.-barak MAANDAG 4 FEBRUARI 1957 No. 18099 113e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbelalmg i 3.90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,- per sluk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Engels-Amerikaanse toenadering Gezamenlijk onderzoekingswerk wordt voortgezet De ministers wijzen op de weder zijdse voordelige resultaten van de samenwerking bij het onderzoe kingswerk. Deze samenwerking zal worden uitgebreid. Zij zijn het eens over het belang van de NAVO en andere regionale bondgenootschap pen voor de wereldvrede. De ministers van Defensie van de Verenigde Staten en Engeland verklaren In een gemeenschappe lijk communiqué, dat het gebruik door Engeland van bepaalde Ame rikaanse wapens ls besproken en dat de belde regeringen deze kwes tie verder zullen bestuderen. De ministers - Duncan Sandys van Engeland en Charles Wilson van Amerika - zijn van mening dat voorrang moet worden gegeven aan het handhaven van een staat van grote militaire paraatheid. Dit gold zowel voor de gewone als voor de kernwapens. Kennelijk doelend op het Britse voornemen tot vermindering van de militaire uitgaven, erkennen de mi nisters, dat financiële en econo mische stabiliteit het essentiële fundament van het militaire ap paraat is en dat daarmee rekening moet worden gehouden bij het vast stellen van wat een land tot de ge zamenlijke verdediging kan bij dragen. De Amerikaanse olie leveranties aan Europa Kritieke periode voor olicvoor- ziening begonnen De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat de Ameri kaanse leveranties van ruwe olie en olieprodukten aan west-Europa in de week van 17 tot 23 januari gemiddeld 513.000 vaten (barrels) per dag hebben bedragen, of ge middeld 236.000 vaten per dag meer dan in de voorafgaande week. Deze stijging was niet het gevolg van een hogere olieproduktie in de V.S. maar van het feit, dat er meer tankschepen beschikbaar waren. Naar de mening der Amerikaan se regering zullen de komende 60 dagen een kritieke periode voor de olievoorziening van west-Europa vormen. Nadien zal de situatie be ter worden, voornamelijk als re sultaat van een aanzienlijke daling der stookoliebehoeften voor ver warmingsdoeleinden, zowel in Eu ropa als in de Verenigde Staten en als gevolg van een uitbreiding der olieleveranties uit het Nabije Oos ten. Deze verwachting houdt reke ning met de waarschijnlijkheid, dat over enige weken het verkeer door het Suezkanaal, zij het gedeeltelijk, zal worden hervat. Voorts werd van regeringszijde de hoop uitgesproken, dat de Ame rikaanse uitvoer van ruwe olie en stookolie naar west-Europa in de maand februari zeer dicht het doel van 400.000 500.000 vaten per dag zal naderen. Enorme schade in Hongarije De schade, die Boedapest heeft geleden tijdens de gevechten in het vorig jaar, wordt geschat op meer dan 1.150 miljoen forint (meer dan 371 miljoen gulden), aldus heeft het Hongaarse nieuwsbureau M.T.I. meegedeeld. Deze cijfers zijn af komstig van het Hongaarse cen trale bureau voor statistiek. Er zijn ongeveer 20.000 kamers beschadigd ofwel meer dan 4 °/o van de woonruimte in Boedapest. De kosten van reparatie of her bouw worden geschat op 260 mil joen forint (bijna 85 miljoen gul den). Maarschalk Von Paulus overleden Maarschalk Friedrich von Pau lus is vrijdag te Dresden over leden. Hij is 67 jaar oud geworden. Von Paulus leidde in de tweede wereldoorlog de vergeefs gebleven aanval van het zesde Duitse leger op Stalingrad. Hij keerde eind 1953 uit Sowjetrussische gevangenschap naar Duitsland terug en bleef in de oostelijke zóne, ofschoon zijn naaste familie in west-Duitsland woonde. De Amerikaanse raad voor na tionale veiligheid deelt mede, dat in 1956 95 000 Amerikanen bij on gelukken zijn omgekomen en ge wond 9.400.000. 40 200 mensen zijn aan het verkeer ten offer gevallen, 6 800 zijn levend verbrand, 5.900 zijn verdronken en 2.150 zijn ge storven door ongelukken met vuur wapens. Unieke hoeden- tentoonstelling Enige honderden, hoofddek sels, meest vreemdsoortige, uit alle delen der wereld, zullen binnenkort op een tentoonstelling te New York te bezichtigen zijn. Deze wordt voorbereid door de K.L.M. in samenwerking met een groot Amerikaans wa renhuis. De hoeden zijn af komstig uit verscheidene van de 74 landen, waarop de K. L.M. luchtdiensten onder houdt. Op het ogenblik stro men de inzendingen van alle hoeken der aarde binnen op Schiphol. Zuid-Afrika zond vier traditionele hoofdbedek kingen, o.a. het befaamde voortrekkers „kappie", de omvangrijke hoofdtooi van een rickshaw jongen, de reusachtige Basuto hoofd tooi en de hoofdbedekking van een Afrikaanse medi cijnman. Italië zond de zwie rige hoed van de Veneniti- aanse gondelier en een twee tal Sardijnse dameshoeden, Zwitserland presenteert de bekende Vaud-hoed, Frank rijk de Bretonse hoofdtooi en uit Siam arriveerde de eenvoudig ngab, een strooien hoed en de rijk bewerkte haartooi van een Siamese danseres. Indonesië komt met zeventien hoofdtooisels, waaronder de kostbare hoofdbedekking van een Ba linese danseres. Het bestuur van het grote Ame rikaanse vakverbond A.F.L.-C.I.O. heeft zaterdag in Miami-Beach (Florida) een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt dat het vak verbond het program van presi dent Eisenhower voor het Midden- Oosten steunt, mits de regering krachtig stelling neemt tegen het „kolonialisme". Het bestuur verklaart, dat de Amerikaanse regering de zaak van de vrede en de vrijheid een grote dienst zou bewijzen, als zij de Franse regering kon overhalen aan het Algerijnse volk nationale zelf standigheid te geven. Een 20-jarig meisje en een leger officier zijn zaterdag in Hongarije opgehangen. Hun is het organiseren en leiden van gewapende groepen tijdens relletjes in Gyolavari, op 17 december, ten laste gelegd Twaalf andere beschuldigden kregen ge vangenisstraffen van 5 tot 15 jaar. Het in Boedapest verschijnende blad „Esti Hirlap" meldt, dat tien leden van het hooggerechtshof van hun functie zijn ontheven door de presidentiële raad. De reden noemt het blad niet. Ernstige vliegramp in de Verenigde Staten Een Amerikaans passagiersvlieg tuig dat -vrijdagavond bij het New Yorkse vliegveld La Guardia neer gestort is, had volgens de laatste berichten 102 mensen aan boord. Er zijn twintig doden en zestig ge wonden. Radio-Boedapest heeft omge roepen, dat 43 „ontsnapte gevan genen" in de Hongaarse hoofdstad zijn gearresteerd. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn 63 Hon gaarse vluchtelingen de Oosten rijkse grens overgekomen. Twee Amerikaanse oorlogsvlieg tuigen zijn boven Normandië in botsing gekomen en neergestort. Drie gewonden zijn in een zieken huis opgenomen. De toestellen namen deel aan een oefening. Er was zo goed als geen zicht. Volgens de Amerikaanse lucht macht waren er negentien man aan boord. Er zijn inmiddels al twaalf doden geborgen. De Rode Kruis-liulp aan Hongarije Men kan zeggen dat één op de zestien inwoners van Boedapest op het ogenblik profiteert van de le vensmiddelenvoorziening door het internationale comité van het Rode Kruis, aldus meldt het hoofdbe stuur van de Nederlandse organi satie. Deze levensmiddelenvoorziening, die op het ogenblik grotendeels per trein geschiedt (goedkoper), werd in het begin uitsluitend uitgevoerd door Rode-Kruiskonvooien van Zwitsers en Nederlanders. Iedere week vertrekken nog twee of meer Rode-Kruiskonvooien uit Wenen naar Boedapest. AGENT SCHOOT ZIJN VROUW DOOD De 46-jarige Haagse agent van politie D. J. de B. heeft zaterdag om kwart voor vier in de achter kamer van zijn woning aan de Put- tensestraat in een vlaag van ver standsverbijstering zijn 42-jarige vrouw, A. J. de B.-O. doodgescho ten. Hij schoot alle zeven kogels uit zijn revolver op haar af. Daar na belde hij zelf de politie op om aangifte van zijn daad te doen. Hij is nu in het hoofdbureau van poli tie opgesloten. Huwelijksmoeilijkheden schijnen de man tot zijn verschrikkelijke daad té hebben gebracht. Het echt paar had vier kinderen; het oudste is zeventien, het jongste vijf jaar. KORTE BERICHTEN UTT HET BINNENLAND RIJSBERGEN. Te Rijsbergen (N.B.) is zaterdagavond een auto, bestuurd door de heer De Nijs uit Oosterhout, tegen de achterkant van een stilstaande Deense visauto opgereden. De heer De Nijs werd op slag gedood, zijn echtgenote en zijn zoon, die bij hem in de wagen zaten, werden zwaar gewond. Zij zijn in het ziekenhuis te Breda op genomen. Het stoffelijk overschot van de heer De Nijs is naar het zelfde ziekenhuis overgebracht. De Deense auto was van achteren ver licht. Vermoed wordt, dat de heer De Nijs door een tegenligger ver blind was. BERLICUM. De echtgenote van de beeldhouwer L. Geurtjens uit Berlicum (N.B.) is, toen zij van 's-Hertogenbosch naar huis wan delde met haar 1-jarig zoontje in de kinderwagen, in een bocht bij Koudewater aangereden door de motorrrijder G. uit Berlicum. De kinderwagen belandde onderaan de dijk, maar het kindje (de vijfdui zendste inwoonster van Berlicum) kreeg geen letsel. Mevrouw Geurt jens en de motorrijder werden bei den zwaar gewond. Zij werden naar het ziekenhuis te 's-Hertogen bosch overgebracht. AMSTERDAM. Belangstellend gadegeslagen door honderden Am sterdammers, hangende uit de i-a- men der hoge huizen in deze buurt, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, blazend op een zilveren fluitje, een signaal gegeven, waarop dé eerste vracht auto's zich in beweging zetten en daarmede officieel het nieuwe ver- voerscentrum voor de bode- en lijndiensten aan de Pontanusstraat- Zeeburgerdijk te Amsterdam ge opend. 's-GRAVENHAGE. Blijkens de door het C.B.S. gepubliceerde cij fers is het aantal leerlingen bij de normale kweekschoolopleiding voor de onderwijzers-akte gestegen van 13.478 in 1955 tot 14.140 in 1956. WASSENAAR. In Wassenaar is de kamerheer in buitengewone dienst en oud-jagermeester van H.M. de Koningin, W. A. A. J. ba ron Schimmelpenninck van der Oye uit Voorschoten, tengevolge van een ongeval om het leven ge komen. Hij was 67 jaar. Hij werd levenloos in zijn auto aangetroffen in een plantsoen in villapark „De Kievit". De auto was zwaar bescha digd door een botsing tegen een muurtje. Een hartverlamming is de oorzaak van het ongeval. Nederland onthield zich van stemming in V.N. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft zaterdag avond de resolutie aangenomen, waarin er by Israël op wordt aan gedrongen „zonder verder uitstel" zijn troepen uit Egypte terug te trekken. De uitslag van de stem ming was: 74 stemmen voor, 2 te gen en 2 onthoudingen. De tweede resolutie over het ge bruik van de politiemacht na het terugtrekken van de Israëliërs werd aangenomen met 56 stemmen voor, geen tegen en 22 onthoudin gen. Bij de stemming over de eerste resolutie hebben Frankrijk en Is raël tegengestemd en Nederland en Luxemburg zich onthouden. Eerder had de Sowjet-Unie een motie ingediend tot uitstel van de stemming over de tweede resolutie tot dinsdag. Deze motie werd ver worpen met 8 stemmen voor, 52 tegen en 9 onthoudingen. De vertegenwoordiger van Israël, Abba Eban, heeft zaterdagavond De onderwijzers- salarissen Bij schrijven van 31 januari 1.1. heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het re geringsvoorstel betreffende de her ziening van de onderwijzerssalaris sen bij de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs aanhangig gemaakt De commissie is verzocht zo spoe dig mogelijk advies aan de rege ling uit te brengen. In aansluiting aan het boven staande kan nog worden medege deeld, dat de commissie tegen vrij dag 8 februari a.s. ter bespreking van de voorstellen is bijeengeroe pen. b Premier Harold MacMillan van Engeland heeft zijn Russische ambtgenoot Boelganin meegedeeld, dat hij in mei geen bezoek aan Mos kou zal kunnen brengen. verklaard, dat Israël bij zijn eerder uiteengezet standpunt blijft: terug trekking van de troepen kan slechts geschieden, indien Israël waarbor gen krijgt voor zijn veiligheid en voor vrije vaart in de Golf van Akaba. De Keulse specialist op het ge bied van bloedziekten, prof. Joa chim Schuiten, die zaterdag naar Moskou is gevlogen om een „lid van de Sowjet-regering" te behan delen, heeft zondag meegedeeld, dat zijn patiënt tussen leven en dood zweeft. Hij zei niet te weten, wie de man is. Wel verklaarde hij, dat de pa tiënt - een man tussen de vijftig en zestig jaar oud - niet op minis ter van Buitenlandse Zaken Sjepi- lof of op vice-premier Malenkof gelijkt, van wie bekend is dat zij ziek zijn. Over de aard van de ziekte wilde prof. Schuiten zich niet uitlaten. Hij deelde slechts mee, dat de pa tient er zeer ernstig aan toe is. De man wordt verpleegd in een kliniek te Moskou, waarvan de arts de naam niet wist. GOUDMIJN IN MIDDEN-FRANKRIJK f 5.000,— per dag Een verlaten goudmijn in cen traal Frankrijk, die thans weer in exploitatie is gebracht, brengt da gelijks voor ruim 5 000 gulden goud op. Een ploeg van 10 man delft dit goud gedurende 8 uur per dag uit de 200 meter diepe mijn. Op 15 fe bruari zal echter een continue- dienst beginnen, waarbij drie ploe gen van elk 10 man elkaar zullen aflossen. Wanneer de produktie in volle gang is zal La Gagniere, zoals de particuliere onderneming, die de mijn exploiteert, heet, naar ver wachting bijna 3 kg. zuiver goud per dag kunnen produceren. Een druppel gezond verstand is meer waard dan een vat vol geleerdheid. H.M. de Koniiigiu weer thuis Hare Majesteit de Koningin is zaterdagmiddag, vergezeld door Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, van haar wintersportvakantie in Arosa op Paleis Soestdijk teruggekeerd. Kaganowitsj zou levens gevaarlijke schotwond hebben Het Amerikaanse blad „New York Daily News" meent uit krin gen van de Amerikaanse geheime dienst te weten, dat de Sowjet-vice- premier Kaganowitsj een levensge vaarlijke schotwond zou hebben. Het blad schrijft dat Kagano witsj, de enige Jood in de Sowjet- hierarchie, een vertegenwoordiger is van de „oude, doorgewinterde Stalinisten, die Chroesjtsjef en Boelganin de macht willen ontne men". Volgens het bericht zouden Boel ganin en Chroesjtsjef bevolen heb ben Kaganowitsj neer te schieten, maar „er liep iets mis". „Kagano witsj werd slechts zwaar gewond bij de aanslag van donderdagavond en wordt nu kennelijk met alle mo gelijke zorg omringd", aldus de „Daily News". Een groep van ongeveer honderd Algerijnse opstandelingen heeft za terdag in een bos bij Baudens (w.- Algerië) een konvooi overvallen en daarbij acht Franse militairen ge dood en twaalf gewond. Het kon vooi begeleidde de prefect van Oran, Pierre Lambert, en andere burgerlijke functionarissen, die een bezoek aan Baudens hadden ge bracht. De auto's, waarin deze auto riteiten waren gezeten, waren ech ter al gepasseerd, toen de opstan delingen het vuur openden. Hongaars klinkt in Zelkepolder Hongaren dankbaar voor gulle ontvangst Weer is een barak in de Zelke- polder - de vroegere I.V.H.-barak - waarin al zovele talen hebben ge klonken, behuizing voor vreemde lingen, ditmaal een deel van de Hongaarse vluchtelingen, afkomstig uit het doorgangskamp Budel, dat ontruimd is. In alle rust en kalmte - alles liep gesmeerd, ook al kwam het bericht van de komst der Hongaren eerst donderdagavond door - zijn de 18 Hongaren, deel uitmakend van een vyftal gezinnen, vrijdagmiddag ge- installeerd in het zeker niet lu- xueuse, maar wel kraakhelder en toch gezellig gemaakte milieu van het Zelkepolder-vvoonoord. Tot op het laatste nippertje was er een gedraaf en gesjouw van mensen, die tafels, stoelen en de kens aansleepten. De telefoon in het kantoor van de kampbeheerder, de heer Blauw, stond „witheet" en de heer Haveman (van het mini sterie van Sociale Zaken) kreeg de zaken nog net op tijd in orde. Even voor de komst van het ge zelschap waren ook de dames pre sent van het Zierikzeese comité Hulp aan Hongaren, die weer eens bewezen wat vrouwenhanden kun nen veranderen aan een wat al te sti-akke omgeving. De echtgenote van burgemeester mr. Dijckmeester en mevr. mr. M. J. Keuning-Istha toverden met kleedjes en gordijnen en het werd dadelijk echt huiselijk toen de thee in de trekpot was ge daan, de bonbondoosjes op de tafels in de conversatiezaal waren gezet en een rokertje gereed stond voor de Hongaarse dames en heren. Om half vier reed een grote bus voor over het (bijna te smalle) weg getje, dat toegang geeft tot het woonoord. De groep maakte een rustige indruk. De mensen waren allemaal netjes in de kleren ge stoken en de kinderen uit de groep zagen er schattig uit. Grote koffers en pakken werden uit de buik van de bus geladen en weldra hadden allen in de eet- en conversatiezaal een plaatsje gevonden, waar bur gemeester mr. Dijckmeester de vluchtelingen begroette met een speechje, recht uit het hart ge sproken. De burgemeester herinnerde er nog eens aan, hoe ons volk heeft meegeleefd met het afschuwelijke lot van de Hongaren in de laatste jaren en in de laatste maanden in het bijzonder, onderdrukt als het wei'd door een macht die in dat land niet thuis hoort. Spr. gaf uit drukking aan zijn wens, dat het de vluchtelingen mogelijk zal zijn een nieuw leven in vrijheid op te bou wen in Canada, waarheen deze zgn. transit-vluchtelingen t.z.t. zullen vertrekken. Spr. gaf de groep de verzekering, dat zij gedurende het verblijf in de Zeikepolder, van de Zierikzeese bevolking alle harte lijkheid zullen ontvangen. „Ook al is deze omgeving maar eenvoudig", zo besloot de burgemeester, „daar hoop ik toch dat het u allen naai de zin en naar genoegen zal zijn". Gezellig contact Hierna werd thee gepresenteerd en was er volop gelegenheid wat nader met de vluchtelingen in con tact te komen. Dat bleek helemaal niet moeilijk, want de mensen wa ren erg praatzaam, hetgeen verge makkelijkt werd door het feit dat enkelingen behoorlijk Duits spra ken. Ook een vrouwelijke tolk was aanwezig, die o.m. de woorden van de burgemeester en verschillende instrukties vertaalde. De leider van het gezelschap - eveneens vluchteling - gaf op ont roerende wijze uiting aan zijn dankbaarheid over de behandeling in Nederland en nu ook weer over „Alles ist hier schön und warm" de ontvangst in de Zelkepolder. zo zei hij en voor wat betreft de conversatiezaal klopte dat zeker, want een strenge „Godin"-kachel stond een uitstekende warmte af te stralen. De barak ziet er - zoals ge zegd - kraakhelder uit. Er is een eetzaal ingericht en een keuken (de mensen koken zelf), terwijl de slaapkamers eveneens keurig zijn. Een der Hongaren gaf ons een soe- venir, dat waard is bewaard te blijven, n.l. een sigaret met het woord „Boedapest" er op, een zelfde soort sigaret zoals de ver zetsstrijders ze hebben gerookt in de enerverende dagen van de op stand. Lang zullen de Hongaren intus sen hier niet blijven. Ze zijn be stemd voor een woonoord in Hol ten. Er mag echter worden aange nomen dat nog tamelijk veel Hon garen tijdelijk naar Zeeland en stellig ook naar Schouwen-Duive- land zullen komen, in afwachting van de reis die ze deels met sche pen, deels met vliegtuigen, zullen maken naar Canada. Of ze daar erg enthousiast over zijn? Nu, stel lig niet allemaal. Eén der dames zei het zo: „O, hier zou ik willen blijven, want het kan elders niet beter zijn". We drongen nog wat verder aan en toen kwam het hoge woord er uit: „Ziet u", zei de me vrouw, „hier in Holland gaat alles zo gewoon, zo vanzelfsprekend, zo spontaan, zo zonder hoerageroep en vooral zonder propaganda". We hebben ons gehaast te zeggen, dat Canada beslist „auch wunderschön" zou zijn en toen schudde ze het hoofd en zei: „Nein, zu weit, und zu kalt" Ze hebben het moeilijk, die vluchtelingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1