Raadsel in Nijmegen „Realisering woningbouw op S.=D. bemoeilijkt door investerings=voorschriiten' lliiiiiiiiiiiiin SANOSTOL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrlidag I FEBRUARI 1957 Nieuwjaarsrede burgemeester Jhr. Röell van Haamstede Omzet middenstand nam toe met 10 a 15 procent Ingezonden mededeling In de eerste vergadering van het nieuwe jaar heeft burgemeester jhr. Röell traditiegetrouw een overzicht gegeven van de gebeurtenissen in de gemeente in 1956. Alvorens hiertoe over te gaan herinnerde jhr. Röell aan de Inter nationale spanningen (Polen, Hon garije en Midden-Oosten) en ook aan de binnenlandse, n.l. de kabi netscrisis. Spr. wees er op dat in 1957 door de overheid een 700 mil joen gulden moet worden bezui nigd. „Ook de lagere publiekrech telijke lichamen en de gemeentebe sturen worden hierdoor getroffen", aldus de burgemeester, „aangezien, met uitzondering van de woning bouw, - waarvan de realisering, op Schouwen-Duiveland tot schier on overkomelijke moeilijkheden leidt door bezwarende investeringsvoor schriften - andere kapitaalswerken over het algemeen niet zullen kun nen worden uitgevoerd". Wat betreft het wel en wee van de gemeente gaf de burgemeester enkele vergelijkende cijfers en ge gevens: Het aantal inwoners bedroeg op 1 januari 1957: 1935 (1806), welke vooruitgang echter verband houdt met het verblijf van een groot aan tal Hongaarse vluchtelingen in het woonoord Burghsluis. Het aantal geboorten bedroeg 40 (30), het aan tal overledenen 29 (18), het aantal huwelijken 17 (15) en het aantal ingeschreven echtscheidingen: nul. Het college van b. en w., dat in 1956 39 (35) malen vergaderde en voorts vele besprekingen binnen en buiten de gemeente bijwoonde, leed een zeer ernstig verlies door het onverwachte heengaan op 26 mei 1956 van wethouder T. L. Jonker. De overledene werd opgevolgd dooi de heer J. D. van Nieuwenhuize. De verstandhouding in het college was uitstekend. Door het gemeente- personeel is met ambitie gewerkt. De raad kwam in het afgelopen jaar 12 (10) malen bijeen, waarvan twee buitengewone vergaderingen. Ingezonden mededeling HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Ernstige overstromingen in de Ver. Staten Overstromingen hebben grote ge bieden van de Amerikaanse staten Kentucky, Virginia en Tennessee geteisterd. Elf personen zijn om het leven gekomen, terwijl duizenden dakloos werden. De meteorologische dienst heeft gewaarschuwd voor de mogelijkheid van nieuwe regens, die het overstromingsgevaar nog zouden doen toenemen. In Kentucky zijn acht personen om het leven gekomen en in west- Virginia drie. Hefschroefvliegtuigen van het Amerikaanse leger vervoe ren levensmiddelen, kleren en ge neesmiddelen naar de ergst getrof fen gebieden in oost-Kentucky. In de aan de rivier de Kentucky gelegen plaats Hazard zijn honder den personen gestrand in de dikke modder, die door het overstro mingswater is meegevoerd. Als voornaamste besluiten zijn te noemen: aankoop Bad- en Strand weg: aankoop woning en schuur van J- W. Steur; verbetering straat verlichting Burghseweg, Zandweg en Noordstraat; aankoop plm. 11 ha bouwgrond; Oostenrijkse woning complex; garantie onrendabele ge bieden P.Z.E.M.; opmaken riole ringsplan; de aanbesteding van 12 woningwetwoningen. Als bijzondere feiten en gebeur tenissen in 1956 - liggende buiten de normale gang van zaken - noemde spr. voorts: in mei: het vertrek, na politionele moeilijkhe den, van een groep Ambonezen be horende tot de P.N.M.S.; op 29 aug.: het 25-jarig ambtsjubileum van de burgemeester en op 1 september van wethouder Den Boer; op 6 sep tember: de plechtige ingebruikstel ling door het lid van Ged. Staten de heer A. Schout, van de nieuwe kleuterschool; in oktober: het ge reedkomen van de nieuwe loskade te Burghsluis en de provinciale weg Serooskerke-Haamstede, en in no vember: de opname van 151 Hon gaarse vluchtelingen in het woon oord Burghsluis. De vijf in de gemeente gevestigde scholen werden geregeld door 404 leerlingen bezocht, vermeerderd met 73 leerlingen die cursussen bij woonden. Het aantal aangevraagde offi ciële collecten bedroeg 17 (14); de opbrengst voor zoverre bekend f 4.810,96 (plm. f 4.500,—). Door de rijkspolitie werden 179 (278) processen verbaal opgemaakt. Het brandweermateriaal bevond zich in een goede staat, het per soneel was paraat; vijfmaal kwam een melding van brand binnen. Het aantal schepen dat de haven Burghsluis bezocht bedroeg 233. Verscheept of aangevoerd werden o.a.: granen 3.659 ton, kunstmest 1.391 ton, gips 2.777 ton, slakken 5.559 ton, zand en grint 792 ton, kolen 1.641 ton, ijzer 427 ton, hout 35 ton en suikerbieten 5.683 ton (1.500 ton). De opbrengst van de havengelden bedroeg f 6.423,42 (f 10.023,64). De aanvoer van wegenmateriaal, materiaal voor de dijken nam door de aflopende werkzaamheden be duidend af, suikerbieten werden daarentegen in veel grotere mate aangevoerd. In de agrarische sector was 1956 geen gemakkelijk jaar. Een koude, natte zomer en teleurstellende op brengsten en kwaliteit. Daarbij stij gende kosten. Ook Nederland had zijn landbouwoverschotten en een, in tegenstelling met andere be drijfstakken, dalende conjunctuur. Voor de fruitteelt kan van een redelijk goed jaar gesproken wor den. Door een hagelbui die deze zo mer over een bepaalde strook van de gemeente trok, werd vrij grote schade aan het fruit toegebracht. Ondanks de koude en regenach tige zomer kon van een, weliswaar te kort, doch van gunstig vreem delingen seizoen gesproken worden. Een van de hotelbedrijven in de kom werd vergroot en gemoderni seerd. Aangenomen kan worden dat de omzet van de middenstand met 10 15 pet. toenam, de verbetering van het winkelbedrijf ging gesta dig door. Jhr. Röell sprak de wens uit dat eindelijk ernst gemaakt zal worden met de maatregelen van de over heid om tot een meer rationele va- cantiespreiding te geraken in het belang en van vacantiegangers en van de verkeers-, hotel- en pen- sionbedrijven. Tot de bezoekers behoorden een toenemend aantal buitenlanders: namelijk 344. Het totaal afgegeven bouwver gunningen bedroeg 47 (25) waaron der een 10-tal woningen. Gehoopt wordt dat realisering van de bouw van een 20-tal woningen dit voor jaar mogelijk zal zijn. De plaatselijke bouwnijverheid had wederom te kampen met de gevolgen verband houdende met een tekort aan geschoolde arbeids krachten en een tengevolge van de ramp thans nog te grote bouwac tiviteit op ons eiland. Deze bouw zal over enkele jaren wel een einde .nemen. Daarom is het belangrijk dat deze zomer in de omgeving van „Nieuw Haamstede", de verkoop aan particulieren plaats vond van een groot aantal bouwterreinen, al dus de burgemeester. De verwach ting mag dan ook wel uitgesproken worden dat deze verkaveling in de toekomst ook in het belang van de plaatselijke aannemers kan wor den; reeds enkele belangrijke op drachten vonden plaats. Dringend is het gewenst dat ein delijk door GS. een beslissing ge nomen wordt over het door de raad in 1955 vastgestelde uitbreidings plan. Een lijdensgeschiedenis waar van het einde nog niet in het zicht is, aldus spr. Van een opgewekt verenigings leven kon wel gesproken worden. De vraag moet echter gesteld wor den of deze gemeente niet een te veel aan verenigingen en clubs telt en of de jeugdige bevolking behal ve voor sport en film, wel de no dige belangstelling heeft voor so ciale en culturele doeleinden. Het vervullen van verantwoordelijke bestuursfuncties wordt niet meer door de jongeren geambieerd, waardoor van een bestuursver- oudering gesproken moet worden. Spreker wenste tenslotte het col lege geluk, voorspoed en gezond heid in het persoonlijk leven toe, terwijl hij voorts het gemeenteper- soneel van hoog tot laag dank bracht voor de betoonde ijver en toewijding en de wens uitsprak dat het de gemeente Haamstede door eendrachtige arbeid goed mag gaan in 1957. New York ontvangt postbode De burgemeester van New York, Robert Wagner, wiens weigering om koning Saoed officieel te ontvangen, wordt beschouwd als een beledi ging voor de Arabische vorst, heeft woensdag een officieel comité opdracht gegeven om de eenvoudige Franse post bode Abel Charbonnier te ontvangen. Charbonnier zal in Lafayette, 'n plaats in de staat Alabama, de feestelijk heden bijwonen ter herden king van 't feit dat de Franse generaal La Fayette, die deel genomen heeft aan de Ame rikaanse revolutie, tweehon derd jaar geleden werd ge boren. Charbonnier, die de enige postbode in een 842 inwoners tellend Frans dorp is, werd uitgekozen om bij deze feestelijkheden Frank rijk te vertegenwoordigen. Deze telefoto uit Parijs toont de volkomen vernielde neus van het vier motorige Franse vliegtuig van het type „Armagnac", dat met 57 mensen aan boord bij een landing op het vliegveld Orly bij Parijs over de kop sloeg en in brand geraakte. Duidelijk ziet men redders in de wrakstuk ken aan het werk. Geen van de inzittenden van de machine kwam om het leven, maar er zijn een dertig gewonden. doerméér met KAAS KAAS is voedzaam en gezond Publ. N«d. P«» H«H I Overdenking „Ik vermag alle dingen in Hem, die mij kracht geeft". Filippenzen 4 13. Behoort u ook tot die mensen, die zeggen, dat Christen zijn iets saais en vervelends is? Meent u ook, dat een Christen een slaafse mentali teit bezit en in het geheel geen vrij mens is? Hij moet maar volgen, waarheen zijn Heer hem leidt. Hij heeft toch immers zelf niets te zeg gen. Meent u ook, dat een Christen verstoken is van blijdschap en le vensvreugde? In deze vragen is een caricatuur getekend, zoals menigeen zich het Christenzijn voorstelt. In deze ca ricatuur ligt misschien ook de oor zaak, dat de moderne mens, dat is de mens van deze tijd, die vrij wil zijn, het christen-zijn vaak ver van zich weg werpt. Dat past niet bij hem, want dan zou hij weer on vrij worden. Is dat nu juist? Is dat vol te hou den? Is het Christen zijn alleen maar slaafse onderworpenheid, met een volkomen gemis aan vreugde? U moet dan eens letten op de man, die de woorden heeft geschreven, die hierboven zijn vermeld: Paulus. Hij bezit het tegendeel van een slaafse natuur. Paulus kent de God en Vader van Jezus Christus en weet, dat deze God geen tyran is, die van een mens slaafse onderworpenheid verlangt. Hij is een God van liefde en barm hartigheid en rechtvaardigheid. De ze God is niet een God van het Noodlot, zoals een Mohammedaan die kent en die zegt: „Allah's wil is wet"; zich daarbij rustig neer legt en alles met een gelatenheid aanvaardt. Een Christen mag de God en Vader van Jezus Christus kennen en Hem zijn Vader noemen. Een Christen weet, dat hij tot deze Vader kan bidden en Hem alle no den kan voorleggen. Deze God heeft in Jezus Christus getoond defini tief de zijde van de mens te kiezen tegen alle machten en krachten in, die de mens willen verdringen. Hij heeft de Heilige Geest geschonken, die met de mens een levende ge meenschap in stand houdt. Dit alles is van grote betekenis voor het persoonlijk leven van ieder, in het bijzonder in deze tijd. Als een ziekte grijpt een gevoel van onzekerheid de mensen aan. Velen twijfelen aan zichzelf. Zij hebben een minderwaardigheids gevoel. U komt dat tegen op kan toren, bij jongeren tegenover oude ren, bij plattelanders tegenover stedelingen. Kortom, het komt in duizend verhoudingen voor. De kern van de ziekte is het ont breken van persoonlijke kracht. De mensen hebben geen zelfvei*trou- wen meer. Paulus wijst u de bron aan waar u die kracht weer kunt verkrijgen. Bij Jezus Christus. Bij Hem alleen is het te vinden. Jezus gebruikt voor die verhouding met Hem het beeld van ranken aan een wijnstok. U zult er goed aan doen dat beeld goed in uw geest te grif fen en u zelf dan te zien als een rank aan de wijnstok die Jezus Christus heet. Dan hebt u het wa pen gevonden tegen deze moderne ziekte en u zult genezen en met blijdschap en opgewektheid zult u verder kunnen leven door Hem, die u de kracht geeft. Scharendijke. Ds. A. v. d. BAN. Het comité van Israëlische mi nisters voor Gaza is woensdag in Jeruzalem bijeengekomen om plan nen goed te keuren voor ontwikke ling van de industrie, landbouw en openbare gezondheid in het door de Israëliërs bezette gebied van Gaza, zo meldt de Israëlische radio. De plannen zijn zondag door de Isra ëlische regering in beginsel goed gekeurd. Rustig land - Hoge fiets - Late thuiskomst Os - Taalverrijking en vlaggen Schouwen is een rustig land, maar heus er gebeurt toch wel iets, al was het alleen maar hetgeen een koopman te Looperskapelle is over komen. De koopman heeft in dit rustigste van alle rustige vlekken op deze wereldbol, rustig zijn klan ten bezocht en is - omdat er een heel gezellige klant woont - een avondje blijven „stoppen", zoals dat in goed Schouws heet. Welnu toen de laatste koffie was verschonken en de pijpen waren uitgerookt, is de koopman naar buiten gestapt. Hij wilde op zijn fiets stappen, maar zag tot zijn verbazing dat het vehikel boven in een lantaarnpaal was vastgebonden en (opmerkelijk vakkundig) was ontdaan van stuur, wielen en nog wat onderdelen. In zo'n situatie zet een mens een raar gezicht. De jeugd van Looperska pelle was schuldig aan die fietsen- hoogvliegerij, maar als men daar (in Looperskapelle) eens heeft ge lachen, staat men ook weer gereed om de onheilen ongedaan te maken. Fluks werd er dus aangepakt om de spullen omlaag te krijgen. Toen het zover was, was het elf uur en dan begin (te Looperskapelle) de nacht. In het donker moest toen de fiets weer gemonteerd en niemand heeft tot nu toe geweten, hoe laat de koopman (die elders woonde) is thuis gekomen. Heel laat, denkt Eilandman. Er bereikte Eilandman nog een (vreemd) bericht uit Schouwen. Het luidt: „Er heeft weer eens een os gekalfd aan de Oude dijk". Bij zo'n bericht is het nodig heel vlug in de lokale historie te duiken an ders blijft het allemaal duister, want het zal bekend zijn, dat zelfs op Schouwen-Duiveland een bio logisch wonder uitgesloten is. Het zit ook allemaal heel anders. Er was een man betrokken bij een on gelukje ergens in Schouwen. Ge dienstige en hulpvaardige mannen schoten toe, om het slachtoffer van 't ongelukje op te tillen en (ergens) in huis te sjouwen. Toen de bloed sporen reeds lang waren uitgewist bij wijze van spreken en iedereen GESPREKKEN VAN EILANDMAN uiting gaf aan de blijdschap, dat het goed was afgelopen, zei het slacht offer dat hem f 150 was ontstolen. Deze mededeling verwekte pure sensatie, zou Eilandman willen zeggen, want de helpers waren ke rels met gouden harten. Kijk in zo'n situatie zeggen ze in Schou wen: „Er heeft weer eens een os gekalfd" en ze bedoelen er iets heel diepzinnigs mee, dat het midden houdt tussen wat modern „duim- zuigjoernalistiek" zou kunnen he ten en het onverklaarbare rond sommige mysterieuze geldperike- len. „Dat van dien os" bewijst in tussen, dat „bij ons" iedere dag de taal nog wordt verrijkt, maar dat staat buiten de f 150. Intussen nog een grapje dat de wind uithaalde op de jaardag van de kroonprinses. In een Zierikzeese straat zag Eilandman twee vlag gen, ongeveer 100 meter van elkaar in tegengestelde richting wapperen. Op een plaatje voor een prijsvraag zou het fout zijn, maar hier was het echt, dus goed. Ingezonden mededeling /tfyn c/tz*i Se/rietnóet, Afec Ook deze maand - elke dag - Geef Uw kind méér weerstand {Sfc? het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers FEUILLETON door G. PLANTEMA HOOFDSTUK I. Inleidende bespiegeling. en Als André Boorneman niet zo volmaakt argeloos over de Oranje singel had gewandeld, zou de be stuurder van de grote, glanzend- blauw gelakte auto misschien nooit op de gedachte zijn gekomen, juist hem naar de weg te vragen. Het staat immers vast, dat er autobe stuurders zijn, die niet graag in lichtingen inwinnen bij mensen, die proberen door vorsende blikken te weten te komen, wie er in hun wa gen zit. Daarmee wil natuurlijk he lemaal niet gezegd zijn, dat alle autobestuurders, die er dusdanige gevoelens op na houden, hun afkeer danken aan een gevoel in hun on derbewustzijn, veroorzaakt door instinctmatig terugdeinzen voor al wat maar zweemt naar politie-on- derzoek. Ja, want men zou kunnen veronderstellen, dat mensen die met onderzoekende blikken in auto's kijken, behoren tot de kate- gorie van rechercheurs oftewel „stillen". Maar zover hoeft de ach terdocht niet te gaan, want er lo pen ontelbare personen rond, die met de recherche niets hebben uit te staan en toch van nature met een paar speurend kijkende ogen zijn uitgerust. Het lijkt er soms op, of zulke mensen overal iets achter zoeken. André Boorneman zag er zeker niet zo uit. Integendeel, als iemand op deze lange Nijmeegse singel op dat ogenblik minder zo'n indruk wekte, was hij het wel. Wie hem daar zag wandelen wist meteen,1 dat hel hier een jongeman betrof, j wiens gedachten waren gekoncen- treerd op heel iets anders dan op zijn direkte omgeving. En een men senkenner heeft vooral wanneer de lente of de zomer in het land is, bij het aanschouwen van André Boor neman weinig moeite om vast te stellen ,wat er aan de hand is. Als een jongeman er uit ziet of hij in de zevende hemel vertoeft, terwijl hij tezelfdertijd van plan schijnt te zijn heel de wereld te gaan verove ren, dan kan dat slechts één oor zaak hebben. In dit geval heette die oorzaak Madeleine Uittenterpe. Niet voor niets wandelde André Boorneman over de brede singel, die 2 royale pleinen verbindt, waar van de namen herinneren aan de veelbewogen historie van de oude stad Nijmegen. Bicht bij het ene plein, dat genoemd is naar de Fran kische keizer Karei, was het uit gangspunt van zijn tocht. Daar lag het pension waarin hij de dag te voren zijn intrek had genomen. Dat was op de eerste dag van zijn va kantie en wie dus de konklusie wil trekken, dat deze jongeman geen ingezetene was van Nijmegen, heeft het volkomen bij het rechte eind. Hij was een inwoner van Rotter dam. En hij was op weg naar het Keizer Lode wij kplein. Bij het aanbreken van de lente en de daarmee gepaard gaande komst van het tennisseizoen in de open lucht waren tussen Madeleine Uittenterpe en André Boorneman banden ontstaan van allengs dieper wordende sympathie. Weliswaar kon men daar nog geen officieel tintje aan toekennen, maar de ban den waren toch stevig genoeg ge weest om de jongeman te doen be sluiten zijn vakantie in Nijmegen door te brengen. Dit was veroor zaakt door een misschien toeval lige, mogelijk echter toch niet he lemaal onopzettelijke uitlating van Madeleine. Op een middag in mid den juni toen zij naast elkaar za ten, uitrustend van een spannende set, liet zij zich ontvallen, dat zij met haar familie aan het eind van de volgende maand naar Nijmegen zou reizen om daar enkele weken door te brengen. Neen, eigenlijk zou dat niet in de stad Nijmegen zijn, maar in het op slechts luttele kilo meters verwijderde dorpje Berg en Dal, dat blijkbaar al vroegtijdig was volgeboekt met zomergasten, maar in de stad zelf had hij onder dak gevonden. Naar aanleiding van een advertentie ontving hij weldra de mededeling, dat pension Wel gelegen voor de tijd van twee we ken een kamer voor hem had ge reserveerd. Veertien dagen maar, want langer duurde zijn vakantie jammer genoeg niet! Berg en Dal is met Nijmegen ver bonden door een tramlijn. Deze eindigt bij het Hunnerpark in de stad en dat park ligt naast het Kei zer Lodewijkplein. Het valt dus niet te verwonderen, dat André Boorneman over de naar dit plein leidende singel wandelde. Immers, Madeleine Uittenterpe had hem la ten weten, dat zij voornemens was, die middag de stad te bezoeken. Alleen! En André Boorneman was een goed verstaander. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5