Huis aanvaardt Eisenhower-leer DE 2IERIKZEESCHE COURANT Engeland biedt geleide projectielen aan Sjepilof is ziek KADAR KOMT MET KROMME VERKLARINGEN OVER DE OPSTAND STAD EN PROVINCIE Samenvoeging van polders op Schouwen=DuiveIand op 15 april aan de orde DONDERDAG 31 JANUARI 1967 No. 18097 113e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mrn.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-m? REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelsiraat 6, Zierikzee, Postbus nr. I, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmari, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Met overweldigende meerderheid Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft woensdag met een overweldigende meerderheid president Eisenhower gemachtigd Amerikaanse strijdkrachten en geldmiddelen te gebruiken om een eventuele communistische agressie in het Midden-Oosten een halt toe te roepen. Het Huis nam een resolutie aan, waarin de president de bevoegd heden worden gegeven, waarom hij in zijn speciale boodschap aan het Congres van 5 januari jongstleden had verzocht. De resolutie werd aangenomen met 355 tegen 61 stemmen. De re solutie is ter goedkeuring naar de Senaat gezonden. De behandeling in de Senaat zal vertraging ondervinden door het dinsdag door de Senaatscommissies voor buitenlandse politiek en de strijdkrachten genomen besluit een volledig onderzoek in te stellen naar de Amerikaanse politiek in het midden-oosten in de afgelopen elf jaar. Hoewel de resolutie in grote trek ken is goedgekeurd in de door Eisenhower gewenste vorm, heeft het Huis enige amendementen van zijn commissie van buitenlandse AAN NAVO-LANDEN De Britse Fairey-fabrieken heb ben te Londen bekendgemaakt, dat de door hen vervaardigde geleide projectielen van het type „Fire- flash", die door vliegtuigen tegen vliegtuigen kunnen worden ge bruikt, aan alle leden van de NAVO zyn aangeboden. Een woordvoerder van de maat schappij verklaarde dit in commen taar op een bericht in een te Ko penhagen verschijnend blad, dat Britse maatschappijen de Deense luchtmacht lange-afstandsprojec- tielen te koop hebben aangeboden. De „Fireflash", die in opdracht van de Britse luchtmacht wordt vervaardigd, was het eerste Britse wapen, dat een draadloos bestuurd vliegtuig kan vernietigen. Eden in Curasao Oud-premier sir Anthony Eden, die op weg is naar Nieuw Zeeland, is woensdag met het schip „Rangi- tata" in Curagao aangekomen, waar hij met zijn echtgenote tot donderdagmiddag de gast is van de directeur der C.P.I M., Bierman. Donderdagmiddag zet de „Rangi- tata" de reis voort. zaken overgenomen. Een er van bepaalt, dat van de machtiging om Amerikaanse troepen te gebruiken zoveel mogelijk in samenwerking met de Verenigde Naties gebruik gemaakt moat worden. Wat de economische hulp aan het midden-oosten aangaat bepaalde het Huis, dat niet meer dan 30 mil joen dollar per land verstrekt mag worden. De regering dient elk half jaar, in plaats van jaarlijks, ver slag aan het Congres uit te bren gen. Voorts behoudt het Congres zich het recht voor om de machti ging aan de president in te trekken. De Sowjet-minister van Buiten landse Zaken, Sjepilof, is ziek, zo is uit Finse bron in Moskou ver nomen. De Russische autoriteiten, die woensdag de Finse premier Fager- holm bij aankomst in Moskou be groetten, hebben verklaard, dat Sjepilof door ziekte verhinderd was, aldus de Finse zegsman. De Finse premier brengt een be zoek van vijf dagen aan Moskou. Arbeidersraden moeten door partij geleid Het Hongaarse persbureau M.T.I. heeft woensdagavond een rede ge publiceerd die premier Kadar en kele dagen geleden heeft uitgespro ken op een bijeenkomst van arbei ders van het industrie-eiland Cse- pel in Boedapest en waarin hjj zo wel de „sectarische politiek van (de vroegere Stalinistische partijleider) Rakosi" als het beleid van de groep van Nagy veroordeelde. Kadar noemde Nagy „een verrader van het volk". Kadar verklaarde, dat er de laat ste paar jaar ernstige fouten zijn gemaakt en dat de beginselen van het socialisme geschonden zijn. Maar de arbeiders mogen niet toe staan dat de vijanden onze fouten gebruiken als wapens bij hun aan vallen op de arbeidersregering, zo voegde hij hieraan toe. „De reactionairen hebben hun methoden gewijzigd", zo vervolgde Kadar. „Nu proberen zij van som mige communisten af te komen door te zeggen dat zij Stalinisten of volgelingen van Rakosi zijn". Voorts verklaarde de premier, dat mensen die in naam van de vrijheid religieus onderwijs voor hun kinderen eisen, te zelfder tijd kinderen vervolgen die geen reli gieus onderricht wensen. „De con tra-revolutie betrok eerst de man nen in de strijd, toen trachtte zij de vrouwen te winnen en nu zijn de kinderen aan de beurt", zo zei hij. Over de arbeidersraden zei de premier nog, dat zij nuttig kunnen zijn als zij door de partij geleid worden. Het ontijdige aftreden van de arbeidersraad van Cszepel heeft de contra-revolutie gesteund. Koning Suoed van Saoedi-Arabië is in New York aangekomen, waar hij verwelkomd werd door mr. Cabot Lodge, de Amerikaanse vertegen woordiger in de V.N. In Washington zal de koning besprekingen voeren met president Eisenhower over het midden-oosten. Hongaarse grenswachters schieten op vluchtelingen Hongaarse grenswachters hebben woensdag Oostenrijks rechtsgebied geschonden, aldus is officieel te Wenen bekendgemaakt. In de om geving van Moschendorf en Eisen berg openden Hongaarse grens wachten het vuur op twee vluch telingen op Oostenrijks gebied. Eén vluchteling werd licht gewond, de ander werd niet getroffen. Startverbod aantal Thunderstreak's De voorlichtingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht deelt het volgende mede: „Naar aanleiding van de onge vallen, welke de laatste weken heb ben plaats gevonden, met enkele vliegtuigen van de vliegbasis Eind hoven, heeft de chef van de lucht machtstaf bepaald, dat met een aantal vliegtuigen van het type Republic F-84-F „Thunderstreak", voorzien van een bepaald type mo tor, hangende het onderzoek voors hands uit veiligheidsoverwegingen niet zal worden gevlogen De sto ringen die zich hebben voorgedaan, :ijn van. technische aard. Deskun digen van de Koninklijke Lucht macht verwachten de storingen binnen korte tijd te kunnen op heffen. Israëlische krans bij „De dokwerker" Bij het monument „De Dokwer ker" op het Jonas Daniël Meij er- plein te Amsterdam, dat de herin- ïering levend houdt aan de febru aristaking van de Amsterdamse oevolking als protest tegen de Duit se maatregelen ter wegvoering van ie Joodse landgenoten tijdens de oezettingstijd, zijn woensdag twee cersvers uit Israël aangevoerde aloemenkransen gelegd, waarmee ie inwoners van Israël opnieuw ïun dankbaarheid betuigen aan het Nederlandse volk voor de hulp die ie Joden ondervonden in die tijd /ol verschrkkingen. De Ambonezen in het kamp Westkapelle De Ambonezen, leden van de P N.M.S die geconsigneerd zijn in het kamp Westkapelle, hebben thans illen hun hoop gevestigd op hun /ertrek naar Madagascar. De autoriteiten zijn van mening iat voorlopig de enige oplossing is een zo spoedig mogelijke spreiding /an de kwaadwilligen over de an- iere kampen in Nederland, opdat ieze elementen ondergaan in de goedwillende massa. Hoewel de voedselpositie in het kamp niet is, zoals die zou moeten zijn - de Ambonezen hebben in fei te zichzelf opgesloten - is er geen sprake van ondervoeding. Aardolievondst bij IJsselmonde De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij deelt mede dat haar tweede boring nabij IJsselmonde (bij het Feijenoordstadion te Rot terdam) een bevredigende olie-pro ducent heeft opgeleverd. Hiermede werd het aantal olieproducerende putten in het westen van Neder land op 26 gebracht. Twee nieuwe boringen bij IJssel- j monde worden voorbereid. Een recente opname van H.K.H. Prinses Beatrix, die heden donderdag haar negentiende verjaardag viert. (Foto Meyboom). „ONGELUKKIG STELSEL" Prof. Oud hekelt burgemeestersbenoemingen in ons land In de Tweede Kamer heeft gis termiddag de liberale fraktieleider prof. mr. P. J. Oud gezegd van oor deel te zijn dat ons land een onge lukkig stelsel van burgemeesters benoemingen heeft. Dat de burgemeester wordt be noemd door de Kroon is z.i. fout. Tegenwoordig komt er bij benoe mingen nog het politieke touwtrek ken in het kabinet. De minister kan nu de schouders wel ophalen, zegt spr., maar hij is pas minister en hij heeft het blijkbaar nog niet gemerkt (gelach). De heer Oud betoogt, dat bij een burgemeesterbenoeming niet moet worden gekeken naar de politieke verhoudingen in het kabinet, maar in de gemeente. De onderhavige benoeming acht de heer Oud een goede. De politie ke richting is voor hem niet num mer één. De burgemeester moet staan boven de partijen. Spr. ver wacht dat mr. Kolfschoten een goed burgemeester van Den Haag zal zijn. Hij zegt begrepen te hebben, dat de regering niet veel risico wilde nemen gezien wat er is ge beurd De regering heeft minder ri sico genomen met Den Haag dan met Amsterdam, want mr. van Hall heeft geen enkele bestuurservaring. Tenslotte verklaart hij niets te willen weten over de stemming in het kabinet. De heer B'eernink heeft Den Haag geclaimd voor de C.H. Dat is fout, aldus de heer Oud, die ver volgt: dan claim ik Den Haag voor een liberaal en met meer recht. De laatste burgemeester waarmee geen narigheid is gebeurd was een li beraal. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Men kent verloren goed eerst als men het missen moet. t ZIERIKZEE Huldiging oud-wethouder J. Catshoek Zaterdagmiddag 2 februari, te 2 uur, wordt een bijzondere raads vergadering gehouden, waarop af scheid zal worden genomen van oud-wethouder J. Catshoek, die per 29 januari zijn functie heeft neer gelegd. Op deze vergadering zal de scheidende wethouder worden ge huldigd voor het vele werk in dienst der gemeente gedaan. Na afloop van de officiële raads zitting vindt in de burgemeesters kamer een receptie plaats, waar ieder die zulks wenst de heer Cats hoek de hand drukken kan. HAAMSTEDE Geslaagde uitvoering van de harmonie „Witte van Haemstede" Voor een tjokvolle zaal van hotel „Het wapen van Burgh" te Burgh gaf de harmonie „Witte van Haem stede" dinsdagavond een zeer ge slaagde uitvoering. In zijn ope ningswoord releveerde de voorzit ter het feit dat dit de eerste keer was, dat de leden in uniform een uitvoering gaven. Hij dankte de burgerij voor de medewerking voor de aanschaffing van deze unifor men. Verder wees hij er op, dat ook dit jaar het eerste vrouwelijke lid is toegetreden en wekte andere mu zikale dames op dit goede voor beeld te volgen. Vervolgens deed hij een beroep op de burgerij de harmonie te blijven steunen om dit jaar te komen tot de vorming van een drumband, die reeds in gevor derd stadium is gekomen, doch heel wat van de financiën van de ver eniging eist. Tenslotte wees hij er nog op, dat volgend jaar het 75- jarig bestaan van „de muziek" ge vierd zal worden, waarvoor hij ook de medewerking reeds nu van de burgerij inriep. Hierna werd door het gezelschap een achttal muziek nummers op, volgens deskundigen uitstekende wijze, ten gehore ge bracht, waarbij vooral de piston solo's op beschaafde wijze werden uitgevoerd. Na de pauze werd een spel van spanning in drie bedrijven door C. v. d. Lingen „De vluchte linge" op voor dilettanten voor treffelijke wijze opgevoerd, waarbij weer geconstateerd kon worden, dat de rollen, die op vaak bewon derenswaardige wijze werden ver tolkt, in de juiste handen waren gegeven. Na ieder bedrijf, doch vooral aan het eind reageerde de zaal dan ook met een daverend ap plaus Na een kort dankwoord van de voorzitter en de gebruikelijke verloting werd de avond besloten met een geanimeerd bal onder lei ding van „The Merry Boys". Provinciale staten van Zeeland Regeling voor aansluitingen op waterleidingnet Het is de bedoeling, dat op 15 april a.s. de voorstellen tot samen voeging van de polders op Schou- wen-Duiveland, op Tholen en op Noord-Beveland, door de Prov. Staten in openbare behandeling zullen worden genomen. Medege deeld werd voorts, dat Ged. Staten binnenkort een buitengewone sta tenvergadering byeen willen roepen om een uiteenzetting te geven over de vorderingen van de werkgroep Deltazaken Zeeland. Voor de onrendabele aansluitin gen op het waterleidingnet op Schouwen-Duiveland is thans een regeling ontworpen, waarbij de be trokkenen f 500 en f 50 per ha. die nen te betalen, de provincie en de gemeente elk 10 pet. en het Rijk (herverkaveling) 67 pet. Voor de dienst voor de geeste lijke volksgezondheid in Zeeland werd het subsidie verhoogd van f 7500 tot f 28.790, hierdoor zal een psychiater met volledige dagtaak kunnen worden aangesteld. Voor de periode 1 november 1956 tot 1 november 1957 zal de provincie de helicopterdienst Axel-Rotterdam met f 6100 subsidiëren. Na brede discussie werd besloten aan de stichting streeklaboratorium Zeeland de helft van het jaarte kort te vergoeden, mits het Rijk de andere helft betaalt. Het gaat om in totaal f 32.000. Tot heden neemt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een afwijzend standpunt in. Voordat Gedeputeer de Staten opnieuw met hem daar over gaan praten, zullen zij voldoen aan de wens der Provinciale Sta ten, nog eens met het bestuur van het streeklaboratorium na te gaan of een sublaboratorium in Sluiskil van dit in Goes gevestigde streek laboratorium beslist noodzakelijk is. De visserijschool Binnenkort zal beslist worden over de plaats van vestiging van de te stichten Zeeuwse visserijschool. Deze zal naar alle waarschijnlijk heid op Walcheren komen. Voor 1 maart a.s. hoopt men de formele aanvraag voor de stichting der school bij het Rijk te hebben ingediend. Binnen een half jaar zal de door Gedeputeerde Staten inge stelde provinciale visserij commissie advies uitbrengen over de ver plaatsing van de Veerse vissers vloot en over de kwesties Van scha devergoeding bij de afsluiting van het Veerse Gat, aldus werd in de vergadering der Provinciale Staten van Zeeland medegedeeld. Ook werd verklaard, dat Gede puteerde Staten het advies van de commissie, die de draagkracht der polders in Zeeland heeft onderzocht in verband met bijdragen van deze polders in de kosten van verster king der zwakke dijkgedeelten, hebben overgenomen. Het advies is aan de minister van Verkeer en Waterstaat doorgezonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1