1 Sb» A r 1 1 Zal het zwaard van Damocles deze bedrijfstak in volle hevigheid treffen? STAD EN PROVINCIE SCHRIJVEN INZAKE VERPLAATSING BEATRIX-SCHOOL NAAR GEBOUW ZIEKENHUIS NOORDGOUWE De Zeeuwse visserij Beduchtheid in vakkcingen maar al te begrijpelijk liet is nog niet alles Deltaplan, wat de klok slaat, maar veel schelen doet het niet. Het is zelfs zo, dat men een beetje raakt uitgepraat over de techniek van het sluiten en over de te verwachten toekomstige ontwikkeling. Aan die sluitingstechniek ontbreken nog enkele dingen, maar daar naar wordt naarstig gezocht, zy zullen stellig gevonden worden. Wat de toekomstige ontwikkeling betreft, is wel zoveel als zeker, dat het karakter der provincie, speciaal op het punt van de landschaps-struktuur, diepgaand zal worden gcwyzigd. Zeeland wordt een „zoet-water-provlncle" en veel Zeeuws karakteristieks ls gedoemd te verdwijnen. Verdwijnend beeld De opertie-Deltaplan zal het pijn lijkst zijn op het punt van de Zeeuwse visserij. Boven de Zeeuwse bedrijfstak bij uitnemendheid: de visserij, hangt het Deltaplan als een zwaard van Damocles. Of dit zwaard in volle hevigheid zal neervallenen de visserij treffen, is nog niet met zekerheid te zeggen. De beducht heid in visserskringen is maar al te begrijpelijk en als men let op de vaardigheid waarmede de planolo gen rond de vissersplaatsen reeds hun „industriële ontwikkelingskan sen" op de kaart hebben gearceerd, rijst er wel eens twijfel of men toch in bevoegde kringen niet vreest dat de experimenten tot be- .houd van de schelpdierencultuur tot mislukking zijn gedoemd. Een figuur als de bioloog dr. P. Korringa - die onze provincie gaat verlaten - heeft nog eens extra de aandacht gevestigd op de grote be langen van die schelpdierencultuur, die - na moeizame jaren - er thans kerngezond voorstaat en zelfs zou kunnen worden verdubbeld wat be treft de productie. Gaat men af op de kapitaalsinvestering en rekent men een aanzienlijke vergrote pro ductie over een bepaald aantal ja ren, dan is het wel zonder meer duidelijk dat de gelden voor de ex perimenten voor het behoud van de cultuur ten volle verantwoord zijn. Een tweetal boekjes De Ruyter-herdenking voor de schooljeugd Onder auspiciën van het natio-j naai comité De Ruyter-herdenkingl 1957, zullen twee officiële herden kingsboekjes worden uitgegeven. De zeeman-journalist G. Borstlap verzorgt een verhaal over het leven van de admiraal voor de school jeugd van 6 t.m. 11 jaar. Age Schef- fer schrijft een boekje voor de jon geren van 12 t.m. 17 jaar. Het ligt in de bedoeling beide uitgaven nog tijdig voor de landelijke herdenking op 22 maart a.s. te laten verschijnen Windhoos trof Nijkerk De buurtschap Appel-Driedorp onder de gemeeente Nijkerk heeft zondagavond omstreeks zeven uur te lijden gehad van een windhoos die daar over trok, nadat zich een zwaar onweer boven dit gedeelte van de gemeente ontladen had. Grote aantallen dakpannen vlo gen door de straten. Van talloze schuren van boerderijen werd de dakbedekking vernield. Hier en daar ging een kippenhok tegen de grond: De schade aan een klem kerkje is vrij aanzienlijk. Soldaat kwam onder kanon Op de hoek van Alkemadelaan- Oude Waalsdorperweg bij de nieu we Alexanderkazerne in Den Haag is gistermiddag de twintigjarige, uit Alkemade afkomstige dienst plichtige soldaat E. P. van Klink onder een omslaand kanon geraakt en om het leven gekomen. Van Klink, die diende bij de 939 afde ling lichte luchtdoelartillerie terri toriaal, zat op het door een auto trekker voortgetrokken kanon, waarop hij de functie van richter moest vervullen. In de bocht sloeg het kanon om. De omgekomene was ongehuwd. De trouwe viervoeter verdwijnt Van Gend en Loos schaft auto's aan De sedert 1796 bestaande Neder landse transport- en expeditie-on derneming Van Gend en Loos heeft te Maastricht met sober ceremoni eel 15 nieuwe autobestelwagens in gebruik genomen. Maartricht had de eer van deze plechtigheid omdat het kantoor Maastricht het eerste was dat gereed kwam om in aan merking te komen voor de vernieu wing van het vervoer en de om scholing van koetsiers tot chauf feurs. Bij Van Gend en Loos zullen van 1957 tot en met 1960 385 paar den (waarvan 200 in het westen des lands), verdeeld over 39 plaatsen, worden opgeruimd. 340 koetsiers moeten worden omgeschoold tot chauffeurs en 303 paardewagens zullen worden afgeschaft. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, heeft maandagochtend te New York met vertegenwoordigers van L. Smit en Co.'s internationale sleep dienst te Rotterdam en.de Deense maatschappij Svitzer een overeen komst getekend over het opruimen van de wrakken in het Suezkanaal. De overeenkomst gaat over de per- soneels-voorziening en het ter be schikking stellen van schepen en materieel voor de bergingswerk zaamheden. Het verlies van het immer le vendige beeld van schepen en ha vens daarenboven moet wel indruk maken op elke Zeeuw. Deze ty pische stoffering is van een enorm grote waarde en heeft reeds een respektabele historie, want Zeeland is en was de zeeprovincie bij uit nemendheid. Te weinig worden deze dingen nog altijd overdacht in deze aan loopperiode van het Deltaplan. Als straks overal het werk aan de gang is, kan het te laat zijn en Zeeland zal daarom reeds nu het dreigend verlies van zijn schelpdierencultuur heel zwaar moeten laten wegen. De 37-jarige Amerikaanse foto grafe Georgette ,jDisky" Mayer- Chapelle uit Milwaukee, Wiscon sin, trok op 4 december van het vo rige jaar Hongarije in, werd op 5 december gearresteerd en kreeg in de loop van verleden week aanzeg ging dat zij zo snel mogelijk het land moest verlaten. - Op de foto ziet men mevrouw Mayer-Chapelle, in dezelfde kleding, waarin zij ver trok, tijdens haar eerste perscon ferentie te Nickelsdorf aan de Oos tenrijks-Hongaarse grens. „Warm onthaal" De Amsterdamse verkeers agenten, die dag in, dag uit in weer en wind ijverig de verkeerschaos in de hoofd stedelijke binnenstad binnen zekere perken weten te hou den en die daardoor zo'n goede naam hebben bij de weggebruikers, zijn „warm" onthaald. Een ondernemende kaashandelaar uit de tuin- stad-Slotermeer heeft een „warme-worstexpres" in het leven geroepen en voorziet daarmee de verkeersagenten gratis van een warme hap in dit koude jaargetijde. Hij put uit een grote emmer in zijn auto, die voorzien is van een complete hooikist. Deze per sonenauto vermeldt op grote borden, dat de warme worst expres in aantocht is. Luid getoeter kondigt de aan komst aan. Door het geopen de raampje krijgen de „ooms agenten" de niet te versma- dén versnapering, keurig in een zakje verpakt. ZIERIKZEE De wethouders-vakature Op de gisteravond gehouden ver gadering van de afdeling van de P.v.d.A. is in verband met de ont slagaanvrage van wethouder J. Catshoek, als kandidaat voor het wethouderschap gesteld het raads lid de heer M. C. Verheijen. Ook enkele andere politieke par tijen hebben zich over de benoe ming van een wethouder beraden. In de hedenavond te houden raadsvergadering zal tot benoeming van een wethouder worden over gegaan. Na de voorziening in de va- kature is de heer J. Catshoek voor nemens ook zijn ontslag aan te vragen als raadslid. Ter voorziening in de alsdan te ontstane vakature is door de P.v.d A. een wijziging in de rangorde der kandidaten voor gesteld, in dier voege dat ir. M. A. L. Beun als nummer één wordt ge plaatst, voor de dames mevr. Klep- pe-Straayer, mevr. v. d. Werve- Schouls en de heer H. Versteeg. Naar wij vernamen - maar nog niet officieel bevestigd kregen - zou ir. Beun zich de benoeming tot raads- lid voor de P.v.d.A. laten welge vallen. Uit gezaghebbende bron te Washington is vernomen, dat Ber muda naar verwachting de plaats zal zyn van voorgenomen bespre kingen in het voorjaar tussen pre sident Eisenhower en de premier van Engeland en van Frankrijk. Rode Kruis-afdeling St. Philipsland staat landelijk aan de top Afdeling Duiveland wordt ernstige concurrent De leden van de afdeling St. Phi- lipsland-Anna J acobapolder van het Nederlandse Rode Kruis kwa men bijeen in de bovenzaal van hotel „De Druiventros" te St. Phi- lipsland. In zijn openingswoord zeide de voorzitter der afdeling, dr. H. Menger, ontroerd te zijn voor de enorme belangstelling voor deze bijeenkomst. Verder heette hij wel kom de directeur van het Rode Kruis, Jhr. Verspyck, de heer Vis ser-Smit van het hoofdbestuur; de voorzitter van het Jeugd Rode Kruis, de heer van Kleef; kring secretaris mr. Heise en van het provinciaal bestuur de heer Con- standse, burgemeester en wethou der der gemeente; collectanten en collectrices; de 63 donors aan wie deze avond de Landsteinerpenning werd uitgereikt en de heren C. Ver- kerke en J. A. Voshol die zich ver dienstelijk hebben gemaakt door hun arbeid voor de ledenwerfactie. Tevens werd door hem de offer vaardigheid der leden geprezen. De heer Constandse memoreerde de groei van het Rode Kruis in Zeeland. Wat hijzelf niet verwacht te is reeds geschied, het ledental werd deze week opgevoerd tot 20 duizend en er is gegronde hoop dat dit aantal binnenkort 22.000 zal zijn. In navolging van deze afdeling wordt er nu ook in andere afdelin gen steeds meer huis aan huis ge collecteerd. De afdeling Duiveland met zijn 1769 leden wordt een ern stige concurrent van St. Philips- land. Daarna werd overgegaan tot de uitreiking van de Landsteinerpen ning aan 63 donors. In zijn speech zeide de heer Ver spyck dat de bloedtransfusiedienst Jn 1930 werd opgericht. De groei van deze dienst volgend zeide hij dat in 1956 150.000 bloedtransfusies werden toegediend en dat er in dat zelfde jaar 11.500 Landsteinerpea- ningen werden uitgereikt. Tenslotte dankte hij het bestuur voor hetgeen gedaan is voor de naaste en voof- het Rode Kruis. In zijn dankwoord zeide de voor: zitter dat er de laatste keer in deze afdeling 277 donors waren en hij hoopte dat er de eerstvolgende keer 300 geboekt mogen worden. Uitvloeisel vau raadsvoorstel Raad van Brouwershaven somt voordelen op Namens de gemeenteraad heeft het college van b. en w. van Brou wershaven zich met een schrijven gericht tot de Commissie van Be heer voor de Beatrixschool te Zle- rikzee, waarin herinnerd wordt aan het destyds door de raad dier ge meente gedane voorstel, een voor stel in te dienen bij de algemene vergadering van vertegenwoordi gers der gemeenten, aangesloten bij de Gemeenschappelijke Regeling voor het oprichten en in stand hou den van een school voor buitenge woon lager onderwijs, tot het in stellen van een onderzoek naar de mogelijkheid de Beatrixschool te Zierikzee te verplaatsen naar de binnenkort beschikbaar komende gebouwen van het ziekenhuis te Noordgouwe. In het schrijven wordt gesteld, dat het de raad bezwaarlijk voor kwam een nieuwe'belangrijke bij drage per inwoner beschikbaar te stellen die - naar verwachting van de raad - zal stijgen tot f 1,24 per jaar per inwoner, na de voltooiing der drie bouwfasen. Gesteld wordt dat de klasse van de motorisch gestoorde kinderen, nimmer in het Burger Weeshuis ondergebracht had mogen worden. Beter had een dergelijke klasse achterwege kunnen blijven, dan dat men zich nu beroept op de onmoge lijke huisvesting. Soortgelijke over wegingen gelden m.b.t. de op de zolder van de Beatrix-school inge richte ruimte voor de handenarbeid Opgemerkt wordt verder dat - spe ciaal voor die gemeenten welke reeds een hogere of praktisch ma ximale uitkering uit het gemeente fonds genieten - de lasten van het b.l.o. in feite drukken op de ge meentelijke middelen. De gemeen telijke taak evenwel t.o.v. het b.l.o. kan slechts een aanvullende zijn en geen hoofdzaak. De raad is ver der van oordeel, dat de gebouwen van het ziekenhuis te Noordgouwe wellicht niet voor andere doelein den in gemeentelijk verband zullen worden aangewend. Een plan hier in een verpleeginrichting voor min der valide bejaarden te vestigen, zal binnen het kader van een nieu we gemeenschappelijke regeling, te weinig steun ondervinden. Vooral het vraagstuk van het aantrekken van voldoende deskundig personeel schijnt onoverkomelijk. Gewezen wordt op de grote fi nanciële belangen. Gaat men over tot herbouw van de bestaande school, dan mag men aannemen dat de totale bouwkosten ten minste Ingezonden mededeling GRIEP! Mijnhardt's Grieppoedcrs. Doos ',0 ZIERIKZEE Jaarvergadering Genootschap voor Geslacht- en Wapenkunde Wij vernemen uit goede bron dat het Koninklijk Nederlands Genoot schap voor Geslacht en Wapenkun de, besloten heeft haar jaarverga dering voor dit jaar te Zierikzee te houden. Als datum is reeds vast gesteld 22 juni. Bovengenoemd ge nootschap kan reeds terugzien op een aanzienlijk aantal bestaansja ren en het is stellig een eer voor de stad, dat deze jaarvergadering hier zal worden gehouden. Na de officiële ontvangst van de congres sisten en de jaarvergadering zal een excursie over het eiland wor den gemaakt. x Tot leraar A.V.O. aan de La gere Technische school te Zierikzee is benoemd de heer H. Nijenhuis, te Putten. - Op 1 februari hoopt onze oud stadgenoot de heer C. v. d. Kreke te Dordrecht, de dag te vieren dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij 's Rijks Belastingen. NOORDWELLE P.Z.E.M.-kookdemonstratie Vorige week werd in café Lok- ker-v. d. Zande alhier een kookde monstratie gegeven voor de P.Z.E. M. Een dertigtal dames waren hier bij tegenwoordig. De heer Eiken- daal, technisch ambtenaar van de P.Z.E.M. opende de demonstratie avond, waarna enkele demonstra- trices gelegenheid kregen hun kun nen te tonen. Allerlei gerechten als caramelvla, magdalenakoekjes, ap- geltaart en Duitse biefstuk wei-den bereid op het nieuwe AEG-fornuis met speciale snelkookplaat. Zowel de benodigde ingrediënten als de bereidingswijze werden duidelijk en uitvoerig toegelicht. De gebak ken appeltaart werd verloot. Na de pauze werden enkele filmpjes ver toond, o.m. over lichtspreiding. De heer Walhout van de P.Z.E.M. gaf nog een korte uiteenzetting over de warmwatervoorziening in de huis houding. Mede aanwezig waren op de geslaagde avond, de districts monteur de heer Vasseur en de in stallateur voor Noordwelle, de heer Geluk. f 750.000 bedragen, hetgeen voor 13 lokalen en I gymnastiekzaal zeer. hoog is. Gewezen wordt tenslotte op enkele bijkomende motieven en het schrijven besluit met het ver zoek tot het instellen van een stu die-commissie voor het uitbrengen van een rapport op korte termijn over de mogelijke verplaatsing van de Beatrixschool naar de voor dit doel in te richten gebouwen van het ziekenhuis te Noordgouwe. ELLEMEET Man onder wagen Maandagmiddag plm. 1 uur gleed de wagen van de molenaars Gebrs. D. bij het afrijden van een erf aan de Kerkweg alhier met een wiel naast de dam. Doordat het paard schrok rolde de 73-jarige A. W. de G. van de wagen, waardoor hij de wielen over zich heen kreeg. Dokter Simons uit Renesse was spoedig ter plaatse. Met vermoedelijk inwen dige kneuzingen is G. naar zijn wo ning vervoerd. DREISCHOR Uitvoering gymnastiekver. „Jong Dreischor" Vrijdagavond jl. gaf de gymnas tiekvereniging „Jong Dreischor" haar jaarlijkse uitvoering in café Centrum. Nadat de voorzitter, de heer A. L. Patmos, de talrijke aan wezigen welkom had geheten, werd een uitgebreid programma voor het voetlicht gebracht, bestaande uit o.a. grondgymnastiek, vrije oefenin gen, ringen, paard, rek, brug, even- wichtbalk, hoepeloefeningen en dans, dat afgewisseld werd ge bracht door de jongens, meisjes, heren en dames A en B. Bijzonder in de smaak viel het door de kleu ters opgevoerde sprookje „Hans Stoffel". Aan het slot van deze avond dankte de voorzitter de di recteur der gym.vereniging, de heer Dreijer en allen die hun medewer king hadden verleend voor het doen slagen van deze avond, waarna hij de heer Dreijer en diens echtgenote een kadootje overhandigde. De avond werd besloten met een ge zellig bal. NIEUWERKERK Geslaagde uitvoering Mandolinevereniging „Hier 's ek weer" Vrijdagavond werd in „de Mee- baal" de jaarlijkse uitvoering van de mandolineclub „Hier 's ek weer" gehouden. De directeur, de heer W. Wandel, verwelkomde namens het bestuur en leden de aanwezigen. De zaal was stampvol, een bewijs dat de mandolineclub veel bewon deraars heeft. Een apart welkomst woord werd gebracht aan enige aanwezige leden van de zusterver eniging „Scheldeklanken". Begonnen werd met een viertal pittige stukjes muziek, waarvan „Donauwellen" bijzonder uitblónk. Opgevoerd werd een spel van het land, een lang stuk in drie bedrij ven, getiteld „Het meisje met het leeuwenjong". De rollen en men kan gerust zeggen, enkele zware rollen, werden keurig weergegeven, zoals men dat van deze amateurs verwachten mag. De vereniging heeft een zeer goede kern, die voor geen kleintje vervaard is. De dames v. Dienst, Heijboer, mevr. Lievense- Wandel en de heren Clarisse, de Reus, Wandel, Matthijsse, Over- beeke en Stoutjesdijk hebben een stukje van hun kunnen te zien ge geven en werden na afloop met een daverend applaus beloond. In de pauze werd een verloting ten bate van de kas gehouden, waaraan enkele mooie prijzen wa ren verbonden. Na nog menig stukje leuke muziek werd besloten met een potpourri, welke spontaan werd meegezongen. Tot slot dankte de directeur, toen het intussen vrij laat was gewor den, de aanwezigen voor hun steun aan de vereniging. Dank werd ook door hem gebracht aan de grimeur de heer M. Dalebout; verder aan de souffleur de heer Joh. Lensom en aan de familie v. Felius voor de aangename manier waarop bij hen steeds kan worden gerepeteerd. De heer S. Overbeeke dankte na mens de aanwezigen voor de mooie avond die de vereniging heeft ge geven. „Het gepresteerde heeft de volle tevredenheid van ons allen", zo besloot hij. Ook de uitvoering van zaterdag avond is een succes geweest. Vereniging Oud-leerlingen R.L.W.S. Op woensdag 6 februari a.s. zal in de „Prins van Oranje" een praat middag worden gehouden, georga niseerd door de Vereniging van Oud-leerlingen der R.L.W.S. te Goes. Onderstaande inleidingen zullen worden gehouden: I. Inlei ding „De nacontrole op aardappels" inleider ih R. J. Koopmans (N.A.K. Zeeland). 2. Inleiding „Ontmoetin gen", inleider de heer A. Haan- drikman (R.L.W.S. Goes). WAT ZEGT 01 BILT s\ |op/y Q QCXJ l Aanhoudend zacht Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking en geen regen van betekenis, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist; overwegend matige wind uit zuide lijke richtingen; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 30 jan. Zon op 8.26, onder 17.26. Maan op 7.44, onder 17.29. 31 jan. Zon op 8.24, onder 17.28. Maan op 8.08, onder 18.34. Nieuwe maan: 30 jan. te 3.20. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 30 jan. 3.20 v.m. 31 jan. 3.58 v.m. BROUWERSHAVEN 30 jan. 2.48 v.m. 15.01 n.m. 31 jan. 15.41 n.m. 16.18 n.m. 3.25 v.m. 15.36 n.m. Springtij: 2 en 16 februari Doodtij: 10 en 23 februari. HET WEEKOVERZICHT Ons land bevond zich de afgelo pen 24 uur aan de rand van een hogedrukgebied, waarvan het cen trum zich van Spanje naar de alpen verplaatste. Boven Engeland arri veerde het front van een diepe de pressie ten noorden van IJsland. Dit front werd echter belangrijk verti-aagd door een storing die ach ter het front voorkwam. Gister avond drong wel vochtige lucht met wat motregen tot het westen, mid den en noorden van het land door, maar in de loop van de nacht werd deze door een draaiing van de wind naar het zuiden weer grotendeels verdreven. Daardoor kwamen van morgen weer opklaringen voor tij dens welke de temperatuur hier en daar tot dicht bij het vriespunt daalde. Het eerder genoemde front komt over Engeland nog langzaam dichter bij, zodat de kans op wat lichte regen morgen aanwezig blijft. Het zachte weer zal daarbij aan houden. OOSTERLAND Vergadering afd. Volksonderwijs Vorige week vond de eerste al gemene ledenvergadering plaats van de afdeling Oosterland van Volksonderwijs. De voorzitter me moreerde in zijn openingstoespraak dat er bij de oprichting slechts 23 leden waren, tex-wijl nog geen twee maanden later de honderd reeds ruimschoots is gepasseerd. Het huishoudelijk reglement voor de afdeling werd vastgesteld. De leden van het voorlopig bestuur traden en bloc af, maar werden herkozen, t.w. de heren J. Zeijler, J. A. Waas dorp, A. L. Bakker, A. Kosten en J. Kwaak. Na de pauze trad als spreker op drs. Voogd te Haarlem, die speciaal de aandacht vestigde op de vraag hoe iemand die een godsdienstige mening is toegedaan of zo men wil, een bepaalde christelijke belijdenis onderschrijft, lid kan worden van een niet uitsluitend christelijke vereniging of organisatie. In grote lijnen betoogde spr., dat er speci aal op onderwijsgebied voldoende waarborgen zijn, die het mogelijk maken kinderen van alle gezindten een openbare school te doen bezoe ken. Bovendien brengen splitsingen op dit terrein niet alleen grote fi nanciële lasten voor de overheid mede, maar doen ook een zwaarder beroep op het totaal aantal leer krachten, waarvan het landelijke tekort momenteel bijzonder groot is. Een andere niet te verwaarlo zen factor is het veroorzaken van een verdeeldheid in het Nederland se volk. Na een korte diskussie sloot de voorzitter de vergadering. Schade door windstoten De hevige windstoten, die zich zondagavond voordeden, hebben ook in onze gemeente hier en daar wat schade berokkend. Het ergste was de in aanbouw zijnde boex-derij „De Abeele" er aan toe, welke aan de zeedijk onder Viane voor de heer J. Kwaak wordt gebouwd. De overeind staande spanten werden omver geslagen en vernielden op hun beurt weer verschillende ge deelten van mux-en. Weliswaar moet de aannemer tegen dergelijke ri sico's verzekei'd zijn, te betreuren valt dat dit bouwwex-k door deze calamiteit weer stagnatie ondex*- vindt. BRUINISSE De heer L. J. van den Bos Jz. te Bruinisse, die reeds geruime tijd in dienst is als besteller bij de Pos- tex-ijen op arbeidscontract, ontving vorige week zijn vaste aanstelling. Tot voorzitter van de Woon ruimte commissie te Bruinisse in de vacature D: van den Bei-g Wz., werd onlangs gekozen het nieuw benoemde lid de heer A. Jumelet Wz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2