Z1ERIKZEESCHEWNIEUWSB0DE Amerika wil Israël dan garanties geven voor veiligheid aan grenzen DE ZIERIKZEESCHE COURANT KRACHTMETING TUSSEN FRANSE REGERING EN ALGERIJNSE VERZETSBEWEGING IN APRIL VERWACHT DE K.L.M. DE EERSTE NIEUWE DOUGLAS DC-7C VLIEGTUIGEN DINSDAG 29 JANUARI 1957 No. 18096 113e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.90, per week 30 cenl. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mn..) 1 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN' 1797-.1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Eerst troepen terug V.N. bespraken Hammarskjoelds rapport De algemene vergadering der Verenigde Naties is maandag be gonnen met het debat over het ver slag van secretaris-generaal Ham- marskjoeld over Egypte. De Soedanese minister van Bui tenlandse Zaken, Mahgoeb, pleitte voor krachtige strafmaatregelen te gen Israël wegens het negeren van de eis der Verenigde Naties om Egypte geheel te ontruimen. De Amerikaanse afgevaardigde waarschuwde, dat de Algemene Vergadering zich niet tevreden mag stellen met terugkeer naar de on bevredigende omstandigheden die tot het Israëlische optreden hebben geleid. Doch de verzekeringen die Israël wenst, kunnen pas na volle dige ontruiming van het Egyptisch gebied van kracht worden. De ver zekeringen dienen er wel te komen. De Israëlische afgevaardigde, Ab ba Eban, vroeg om bezetting van het gebied langs de Golf van Akaba door V.N.-troepen, in afwachting van een internationale overeen komst die vrije vaart door de golf verzekert. Eban zei verder, dat Israël bereid is onmiddellijk een overeenkomst met Egypte te sluiten, waarbij beide landen beloven elkaar niet aan te vallen. Israël wil hierdoor slechts verzekeren, dat de eerbiediging van de Egyptische rechten door Israël vergezeld zal gaan van een zelfde Geen vermindering Amerikaanse bewapening Charles Wilson, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft maan dag te Washington tegenover leden van het Congres verklaard, dat hij geen grote verminderingen van de uitgaven voor de Amerikaanse de fensie kan aankondigen. Hij was voorts van mening, dat de leer van Eisenhower voor het Midden-Oosten geen versterking van de militaire mankracht en evenmin een hoger budget voor de defensie zal inhouden. Wilson voegde hieraan toe, dat de beslissing om een krachtige de fensie te houden, door de crisis in het Midden-Oosten en Hongarije juist is gebleken. sneeuw Geen Garmisch m Gebrek aan sneeuw is er de oor zaak van dat de organisatoren op de eerste dag van de internationale wintersportweek, die maandag in Garmisch Partenkirchen is begon nen, alle wedstrijden moest afge lasten. Weliswaar is in de nacht van zondag op maandag 2 cm. sneeuw gevallen, maar in de mor genuren van maandag had de zon de sneeuw weer doen smelten. Dit is de eerste maal in de geschiede nis van de internationale winter sportweek van Garmisch dat wed strijden niet konden doorgaan. eerbiediging van Israëls rechten door Egypte. Hij sprak de mening uit, dat de meeste kwesties slechts kunnen op gelost worden door direct contact tussen de regeringen van Israël en Egypte. In betrouwbare kringen in Cairo is maandag vernomen, dat twee derden van de V.N.-troepen in Egypte nu in de buurt van de strook van Gaza zijn gelegerd, in afwachting van een verder terug trekken van de Israëliërs. Generaal Burns voert in Beiroet besprekingen met vertegenwoordi gers van de V.N.-organisatie voor hulp aan de Palestijnse vluchtelin gen. In het gebied van Gaza ver toeven 250.000 Arabische vluchte lingen. Koning Leopold naar Belgisch Congo Volgens Belgische persberichten zal koning Leopold, die het voor zitterschap heeft aanvaard van een commissie voor de studie van de vraagstukken welke voor België en de Congo rijzen door de vooruit gang van de wetenschap, eerlang ?en bezoek van een maand aan de Congo brengen. Het vertrek zou omstreeks 20 februari zijn gesteld. Sterfdag lord Baden-Powell wordt herdacht Ter gelegenheid van het feit dat de stichter van de Padvindersbewe ging, lord Robert Baden-Powell of Gilwell, honderd jaar geleden werd geboren, en het spel van verkennen vijftig jaar bestaat, zal op zaterdag 23 februari een herdenking worden gehouden in de Domkerk te Utrecht. 1200 leidsters en leiders zijn uitge nodigd deze samenkomst bij te wo nen. In de herdenkingsbijeenkomst zal o.m. gesproken worden door de ere-presidente van de afdeling Utrecht van het Nederlandse Pad- vindsters-Gilde, mevrouw A. J. de Ranitz-de Brauw, de hoofdaalmoe zenier van de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging en mr. J. Klaasesz, lid van de raad der vereniging „De Nederlandse Pad vinders". Gebrek aan liefde Prof. Jiri Stefl, een vooraan staande Tsjechische neuro loog, zegt in het weekblad van de Tsjechische schrij versbond, dat de jongeren dringend behoefte hebben aan goede literatuur over „werkelijke liefde". „Onze schrijvers schijnen bang voor dat onderwerp te zijn. De Tsjechoslowaakse litteratuur is nu gebaseerd op de strijd voor een beter leven, socia listische opbouw en revolu tie. Het is moeilijk om in één adem van de organisa tie van de landbouw en van de liefde te spreken, dat rijmt ergens niet, ofschoon zij beide de moeite waard zijn. Dat is de reden waarom zo veel jonge huwelijken stranden", aldus prof. Stefl. Arm land waar zelfs de lief de sterft! Een grote staking Algiers een belegerde stad Onder de Algerijnse Mohamme danen is maandag een algemene staking van acht dagen begonnen, die door de nationalisten is uitge roepen om de Fransen in moeilijk heden te brengen, nu deze week de Algerijnse kwestie in de Algemene Vergadering der V.N. aan de orde komt. Volgens de eerste berichten van gisteren is de staking in Algiers en Constantine min of meer volledig. In Oran (west-Algerije) was de toe stand normaal. In Frankrijk, waar de 350.000 Al gerijnse arbeiders ook zijn uitgeno digd het werk neer te leggen, heeft in het gebied van Parijs 25 tot 50 procent van de betrokkenen aan de oproep gehoor gegeven. In de door Mohammedanen bewoonde wijken van Parijs stonden sterke politie- troepen gereed om eventuele wan ordelijkheden te voorkomen. Algiers geleek op een belegerde stad. Naar schatting patrouilleer den er 15.000 militairen en politie mannen door de straten. Bij de kruispunten stonden pantserwagens opgesteld. Alle winkels van Mo hammedanen waren gesloten, maar militairen begonnen direct de eige naars te dwingen hun zaken te ope nen. In de meeste gevallen verwij derden de winkeliers de luiken, zo dra een legerpatrouille aanklopte, maar de winkels waren leeg. Straaljager stortte neer bij Oirschot Maandagmiddag omstreeks kwart voor vijf is een „Thunderstreak" van de Koninklijke Luchtmacht neergestort in de omgeving van het legerkamp Oirschot. De piloot, re serve luitenant 2e klasse A. M. E. de Vries, heeft zich met zijn val scherm kunnen redden en bleef on gedeerd. Het vliegtuig, dat geheel werd vernield, heeft geen verdere schade aangericht. Het hoorde thuis op de vliegbasis Eindhoven Het toestel is neergestort, nadat de vlieger door tot nu toe onbekende moeilijkheden zijn toestel moest verlaten. Er is een commissie van onderzoek benoemd. De „Seven Sea9" Onderdeel van vernieuwing der luchtvloot De eerste Douglas DC-7C ((Seven Seas") van de tien die de K.L.M. heeft besteld, komt, naar verwacht wordt, in aprU a.s. op Schiphol aan. In dezelfde maand volgt de tweede, in mei komen er weer twee, in juni drie en In juli de laatste drie. De twee toestellen die in april op de gemeentelijke luchthaven van Amsterdam worden verwacht, zul len eerst gebruikt worden om de bemanningen van de K.L.M., die deze vliegtuigen later over de we reld zullen moeten brengen, prak tisch op hun taak voor te bereiden. Instructeurs van de K.L.M., die bij de Douglas-fabrieken in Santa Mo nica in Californië, vertrouwd zijn gemaakt met dit nieuwe type vlieg tuig, zullen op Schiphol hun col lega's les geven. In juni al zal de „Seven Seas" op de Noordatlantische dienst van de K.L.M. in gebruik worden geno men. In de tweede helft van de zo merdienst zullen deze vliegtuigen ook naar Zuid-Afrika vliegen en met de winterdienst bovendien naar Zuid-Amerika. Door het in gebruik nemen van de „Seven Seas" komt er mate rieel vrij, o.a. Douglas DC-6 toe stellen. Een deel van die DC-6en zal naar het Caraïbisch bedrijf van de K.L.M. gaan; een ander deel zal, wat interieur betreft, in het be drijf van de Nederlandse lucht- Het was zaterdag negen jaar geleden dat het voormalige Brits-Indie werd verdeeld en de nieuwe staten India en Pakistan ontstonden. In India werd deze dag met grote feestelijkheden gevierd. In de Talkarora- luinen te New Delhi waren dansgroepen uit geheel India bijeen gekomen en dansten o.a. met premier Jawaharlal Nehroe arm-in-arm, zoals de onderste foto laat zien. Tijdens de verdeling kon men het niet eens wor den over het vorstendom Kasjmir. Het staatshoofd, een hindoevorst sloot zich aan bij India en afgelopen zaterdag nam India dit gebied officieel op in zijn statenfederatie. Hierover is in Pakistan grote ont stemming omdat de bevolking van Kasjmir voor het grootste gedeelte uit Mohammedanen bestaat. Studenten te Karachi Pakistan, hebben tijdens demonstraties het borstbeeld van de Indiase premier Nehroe onder luid gejoel, verbrand, waarvan de bovenste foto een beeld geeft. vaartmaatschappij verbouwd wor den tot DC-6B en dan weer in ge bruik komen op lijnen die ook nu reeds met DC-6 vliegtuigen worden gevlogen. Behalve deze tien „Seven Seas' worden dit jaar bij de K.L.M. nog negen Britse Vickers „Viscount 803' toestellen verwacht. De eerste van deze vliegtuigen met vier schroef- turbinemotoren wordt eveneens in april tegemoet gezien, maar het laat zich aanzien dat het wel enige tijd later wordt. Volgens de plan nen zal in juli de tweede „Vis count" komen, in augustus moet de Engelse fabriek er weer twee afleveren en in oktober en novem ber in totaal vijf. Er wordt bij de K.L.M. op gerekend dat de vlieg tuigen van dit voor haar geheel nieuwe type ten dele nog in de loop van de zomerdienst van 1957 op haar lijnen in Europa zullen vliegen. Geen herziening proces-v. d. Lubbe Ondanks andersluidende berich ten zal de eerstkomende tijd geen herziening plaats vinden van het proces tegen de Nederlander Ma- rinus van der Lubbe, die in 1933 in Duitsland werd veroordeeld en terechtgesteld omdat hij het rijks daggebouw in brand zou hebben gestoken. Reeds in september 1953 heeft de broer van de terechtgestelde bij de Berlijnse arrondissementsrechtbank een verzoek ingediend dc cnschuld van Marinus van der Lubbe vast te stellen en een schadevergoeding toe te kennen, maar het verzoek kan nog niet ingewilligd worden. De pogingen van het openbaar mi nisterie om het verloop van het proces ook maar enigermate te re construeren, zijn tot nu toe mis lukt. Weer groep Hongaren in Nederland Gistermiddag zijn in de leger plaats Budel weer 630 Hongaren aangekomen, de tweede groep van de tweeduizend vluchtelingen, die tijdelijk in ons land worden opge nomen voordat zij in het voorjaar naar hun nieuwe vaderland, Ca nada, zullen vertrekken. De aan komst in Weert was even indruk wekkend als die van het eerste transport. Er zijn nu meer familie groepen met zeer veel kinderen. Het Weerter Rode Kruis heeft deze week de verzorging van de groep op zich genomen en had voor bloemen in de ontvangstzaal ge zorgd. „Het dagboek van Anne Frank" Opvoering in Palestina Na de opvoering in Tel.Aviv van het „Dagboek van Anne Frank" heeft men besloten ter herinnering aan het jeugdige schrijfstertje van het dagboek dat aan het drama ten grondslag ligt, een bos naar haar te doen heten, haar vader, die in Zwitserland leeft, ontving vele sympathiebetuigingen. De Israëli sche president, Ben Zvi, stelde een boodschap op, waarin hij van de dankbaarheid gewaagt voor „de talrijke daden van Nederland voor de redding van Joden". Op 31 januari zal de burgemees ter van Jeruzalem ter gelegenheid van de vertoning van het stuk in zijn stad voor diplomaten, bloemen laten neerleggen bij het monument voor de februaristaking in Amster dam. Toeneming borstkanker bij vrouwen Volgens een rapport van de We reldgezondheidsraad is in de peri- de 1920-1953 de sterfte onder vrou wen tengevolge van borstkanker in Denemarken, Italië, Noorwegen, Nederland, Zweden, Zuid-Afrika. Chili, Australië en Nieuw-Zeeland met meer dan honderd procent toe genomen. De toeneming van de sterftege- vallen tengevolge van deze ziekte bedroeg in Engeland, Wales, Schot land, Ierland, Zwitserland en de Vbrenigde Staten vijftig procent. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's ICnipperbollen voor voetgangers De bepalingen voor de beschermde voetgangers-oversteekplaatsen zul len, volgens een mededeling van de K.N.A.C., waarschijnlijk 1 mei a.s. in werking treden. Er wordt, op die datum begonnen met een be perkt aantal van deze oversteek plaatsen. Aan de hand van de er varingen zal later het aantal wor den uitgebreid. De beschermende voorschriften gaan uitsluitend gelden voor zebra oversteekplaatsen, waarbij aan weerszijden van de rijbaan oranje- knipperbollen op zwart-wit ge ringde palen zijn aangebracht. Het rijverkeer is verplicht aan de voet gangers op deze oversteekplaatsen voorrang te verlenen, echter alléén wanneer de knipperbollen in wer king zijn. Ernstige vernielingen in Limburgse kerken Uit een verguld schrijn in de Rectoraats Koepel kerk van het Heilig Hart te Maastricht werd een zeldzame relikwie van St. Gerardus door onbekenden weggenomen. Het schrijn zelf vond men geopend op het altaar in de kapel. In de kerk van St. Antonius te Scharn (gemeente Heer) werd een beeld van Onze Lieve Vrouwe van Fatima ernstig beschadigd. De ogen van het beeld werden naar binnen gedrukt en de gevouwen handen waren afgesneden. De zil veren kroon van het beeld is ver dwenen. Enige dagen geleden werden uit de kerk van Amby bij Maastricht twee stola's en een missaal ont vreemd. Later vond men de stola's vernield op de Meersümerhei bij de schietbanen. Het kapot ge scheurde missaal werd op een paadje bij de Bergerstraat aange troffen In dezelfde kerk werd het hoofd van een wassen beeld van het Kerstkindje afgerukt. De rijks politie te Heer is bezig met het on derzoek. Waarschijnlijk zijn deze vernielingen, die als misdaad wor den beschouwd, gepleegd door een geestelijk gestoord persoon. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LUIK. Zondag miste de Neder landse schipper H van Gaver, wiens schip de „Oudstrijder" in Luik aan de kade gemeerd lag, plotseling zijn acht-jarig dochter tje, dat tevoren op het dek speelde. Het meisje is vermoedelijk in de Maas gevallen en verdronken. SCHIEDAM. Op de werf van Wilton-Feijenoord te Schiedam is zaterdagmiddag met goed gevolg te water gelaten het 11.500 ton draag vermogen hebbende motorvracht schip. „Musilloyd". Het schip, dat twaalf passagiers kan meenemen, is gebouwd voor rekening van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd n.v. directie Wm. Ruys en Zonen, te Rotterdam. WAGENBERG. Te Wagenberg is een personenauto bij het slippen in een bocht tegen een vrachtauto ge botst, waarbij de bestuurder van de personenauto, de 31-jarige tandarts Crombarch uit Dordrecht om het leven is gekomen Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. 's-GRAVENHAGE. De Neder landse gezinnen in midden-Suma- tra zijn, naar gemeld wordt, veilig, heeft de Nederlandse consul-gene raal in Singapore, de heer Middel burg, zaterdag verklaard na aan komst uit Djakarta. AMSTERDAM. De 57-jarige ar beider H van Bunschoten is in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overleden aan de verwondingen, die hij vorige week had opgelopen, doordat hij een kruiwagen met spe cie op zijn hoofd kreeg. GELDROP. Maandagmorgen om streeks kwart over zeven is nabij de D.A.F.-fabrieken op de Eindho- venseweg te Geldrop een dienstbus van de Brabantse Buurtspoorwegen en Autobusdiensten in botsing ge komen met de 61-jarige P. der Kin deren uit Geldrop die per fiets de drukke verkeersweg wilde over steken. Het slachtoffer is tijdens het overbrengen naar het St Anna- ziekenhuis te Geldrop overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1