LIEFDE'S NAZOMER Israël wacht nog tevergeefs op werkelijke garanties van veiligheid EMULSION Nog geen officieel vredesverdrag GESLAAGDE PROPACANDA-FEESTAVOND AFDELING ZIERIKZEE A.N.A.B. Opdracht: opbouw van stuk wereldwelvaart Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zondag het jongste rapport van secretaris-generaal Hammarskjoeld over het Midden- Oosten, dat heden (maandag) door de Algemene Vergadering zal wor den behandeld, „negatief en niet opbouwend" genoemd en gezegd, dat het alleen „een regime (van de wapenstilstandsovereenkomst) wil herstellen, dat reeds in een ramp Is geëindigd". De woordvoerder zei onder meer, dat geen antwoord wordt gegeven op de „brandende vragen" of Egypte een einde wil maken aan zijn oor logsdaden, of de huidige vrijheid van doorvaart in de Golf van Aka- ba moet worden gehandhaafd en of in de strook van Gaza de huidige rust en economische ontwikkeling zal voortduren. In gewoonlijk betrouwbare krin gen te Cairo is verklaard, dat de Egyptische regering de V.N. heeft meegedeeld, dat zij bereid is over een meer permanente regeling van de geschillen met Israël te spreken, wanneer dit land zijn strijdkrach ten uit Egypte heeft teruggetrok ken. Men verklaarde echter, dat het niet waarschijnlijk is, dat Egypte in dit stadium met een of ficieel vredesverdrag wil instem men. De Egyptenaren hebben zondag de vier Israëlische krijgsgevange nen, die in hun handen waren, vrij gelaten. Deze laatsten beklaagden er zich over, dat zij slecht waren behandeld en dat hun toestand pas beter was geworden na ingrijpen van het Rode Kruis. Ingezonden mededeling Doe wat tegen die vatbaarheid Geel Uw kinderen gere geld Scott's Emulsion. De levertraén die de onont- i heerlijke vitaminen A en D J en noodzakelijke opbouw- S stoflen bevat. Kinderen vinden 't lekker. Vader en moeder blijven niet achter, want hun doet 't goed. Ministers van Europese zaken Te Brussel is zondag vernomen, dat de Westduitse afvaardiging op de ministersconferentie over een gemeenschappelijke markt en Eura tom heeft voorgesteld, dat de zes belanghebbende landen na het van kracht worden van een verdrag over een gemeenschappelijke markt en Euratom een minister van Euro pese zaken in hun regering opne men. Noodweer in Brabant Om ongeveer 7 uur is zondag avond tijdens een korte doch hevige onweersbui de bliksem ingeslagen in de grote boerderij van landbou wer J. Castelijns aan de Provinciale weg in het Noordbrabantse dorp Hapert. In een oogkenk sloegen de vlam men uit de grote hooi- en stroberg plaats annex veestallen. De spoe dige aanwezige plaatselijke brand weer stond bij de zware hagelbui, die met het onweer gepaard ging, en de felle wind voor een zware taak. Terwijl men in allerijl het vee in veiligheid bracht, bestreed de brandweer met neveltankwagen en motorspuit het vuur met alle kracht. Hevig onweer boven Maastricht Zondagavond tussen 19.45 en 20.30 uur heeft boven Maastricht en Zuid Limburg een hevig onweer, gepaard gaande met wolkbreuken en hagel buien gewoed. In de Maastrichtse straten werden hagelstenen, zo groot als knikkers gevonden. Op het vliegveld Beek constateerde men tijdens deze buien windstoten met snelheden van rond 80 km. per uur. De heer J. Catshoek, wethouder voor de P.v.d.A., dient ontslag in Sociaal voorvechter van formaat gaat heen De heer J. Catshoek heeft naar wij vernemen in een schrijven aan de gemeenteraad om ontslag gevraagd als xvethouder der ge meente voor de P.v.d.A. Zowel zijn leeftijd als zijn gezondheidstoestand hebben de heer Catshoek bewogen tot deze ontslagaanvrage. Om lou ter formele redenen blijft de heer Catshoek nog aan als raadslid, maar het ligt in zijn voornemen ook hiervoor op korte termijn te be danken. De heer Catshoek is 72 jaar en kwam op grond van de toen inge voerde evenredige vertegenwoordi ging in september 1919 in de raad als vertegenwoordiger van de toen malige S.D.A.P. Ter voorziening in de vakature-Panny werd de heer Catshoek tot wethouder gekozen op 24 augustus 1937. In deze functie bleef hij tot 1 november 1941, toen hij op grond van zijn politieke ge zindheid door de bezetter werd af gezet. Op 11 januari 1946 keerde de heer Catshoek in de raad terug, als vertegenwoordiger van de P.v. d.A., bij welke partij hij zich in middels had aangesloten. Het tijde lijk wethouderschap nam hij waar van 22 januari 1952 tot 1 maart 1952. Zijn herbenoeming tot wet houder volgde op 23 augustus 1954. Gedurende al de jaren dat de heer Catshoek zich wijdde aan de publieke zaak, is hij een sociaal voorvechter van formaat geweest, die vooral in de eerste tijd met enthousiasme opkwam voor de be langen van de minder met aardse goederen bedeelden. Vanaf het moment dat de heer Catshoek op dinsdag 2 september 1919 in handen van de toenmalige burgemeester mr. A. J. F. Fokker de belofte aflegde, heeft hij met voortvarendheid de belangen van de gemeente gediend, niet in het minst ook in de verschiUende raads commissies. Het eerste punt dat de heer Cats hoek na zijn benoeming in de raad verdedigde was de beloning voor de lantaarnopstekers, die 22 weken werk verrichtten zonder daarvoor beloning te ontvangen. Zulks hield verband met mutaties die op een bepaalde datum ingingen. Bij de lantaarnopstekers is het uiteraard niet gebleven, maar een schier on eindig aantal punten, voorstellen en onderwerpen passeerden de revue en in de meeste hiervan had de scheidende wethouder een actief aandeel. Zo was de heer Catshoek nauw verbonden met het wel en wee der gemeente en benaderde de proble matiek op de hem eigen wijze, nuchter en objectief, maar met een sociale bewogenheid die ten aan zien van zijn persoon spreekwoor delijk kan worden genoemd. Wij vernemen verder dat de be noeming van een nieuwe wethouder mogelijkerwijs reeds in de verga dering van mofgen (dinsdag) aan de orde komen kan. Raad van Eikerzee stelde gemeentebegroting over 1957 vast Acceptabele prgs verkregen voor bouw van zes woningen De raad van Eikerzee kwam vrij dagmorgen in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van wethouder C. Padmos, wnd. burgemeester. Afwezig met kennis geving was de heer S. van Eenen- naam. Na de opening wenst de voorzit ter de raadsleden met hun gezin nen in deze eerste vergadering van het jaar Gods zegen toe. De gebeur tenissen van het afgelopen jaar re leverende, uit de voorzitter zijn te leurstelling, dat in de nieuwbouw nog steeds geen openbare verlich ting is aangebracht, hoewel de op dracht hiertoe reeds maandenlang in het bezit is van de P.Z.E.M. Eind 1956 werd toestemming ontvangen tot het bouwen van 6 woningen. Spreker hoopt, dat de bouw tot een goed resultaat mag worden ge bracht, niettegenstaande de geste gen bouwprijzen. De weg door het dorp Eikerzee is een zorgenkind. Het door de Herverkavelingscom missie becijferde bedrag voor het aanleggen van een riolering werd veel te hoog geacht. Spreker hoopt, dat er spoedig een aanvaardbare oplossing zal komen. Met genoegen kan worden teruggezien op de autobustocht met de ouden van da gen naar de Efteling. Ook in 1957 zal getracht worden weer een der gelijke tocht te maken. De voorzit ter dankt de secretaris met zijn staf voor het vele werk, dat werd ver zet. De heer I. Dorreman dankt als oudste raadslid de voorzitter voor zijn vriendelijke woorden en wenst hem en zijn gezin namens de raad wederkerig het allerbeste toe. Onder de ingekomen stukken be vindt zich de goedkeuring van G.S. tot onderhandse aanbesteding van het bouwen van een ambtswoning voor de secretaris. DE BRUSSELSE CONFERENTIE Veel meer bezwaren dan aanvankelijk werd aangenomen Geen beslissing over het landbouwvraagstuk Van Nederlandse zijde werd na afloop der conferentie te Brussel verklaa'r'd, dat er veel meer bezwa ren waren dan oorspronkelijk werd aangenomen. Het heeft er misschien wel iets van weg dat de Nederlan ders opzettelijk moeilijkheden ver oorzaken, maar ons perfectionisme dwingt ons nu eenmaal de voor handen documenten te bestuderen voordat wij ons definitief akkoord verklaren, zo werd van deze kant opgemerkt. De discussie over de overzeese gebiedsdelen is geëindigd met het besluit om richtlijnen op te stellen die heden opnieuw ter tafel zullen komen. Er is geen beslissing genomen over het landbouwvraagstuk en ook niet over het vraagstuk of het over gangsregiem zal eindigen na de tweede of derde etappe. Over het verkeersprobleem is evenmin een besluit genomen. Vooral de besprekingen over de buitentarieven zijn uitermate moei lijk geweest, zo werd van Neder landse zijde nog verklaard en over deze kwestie worden thans instruc ties uit den Haag afgewacht. (Con ferentie is inmiddels toch verdaagd tot 4 februari De raad gaat akkoord met het be sluit van G.S. van Zeeland om aan de secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand een uitkering ineens toe te kennen ten bedrage van 6 pet, van de bezoldiging over het tijdvak 1 juli tot en met 31 december 1956. Op uitdrukkelijk verzoek van G. S. van Zeeland besluit de raad tot intrekking van het raadsbesluit dd. 23 maart 1956 tot wijziging van de Bezoldigingsverordening. Bezoldiging gemeentepersoneel Op voorstel van b. en w. besluit de raad tot vaststelling van een voorlopige herzieningsverordening 1957 ten aanzien van de .bezoldi ging van het gemeentepersoneel. Ten aanzien van de Vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonder wijs te Scharendijke wordt voor 1957 overeenkomstig art. 101, vijfde lid der L.O.-wet 1920 het bedrag per leerling vastgesteld op f 44. Het voorschot op de exploitatievergoe ding wordt bepaald op 76 maal f 44 is f 3.344. Voor'de Chr. Nat. Kleu terschool te Scharendijke wor^t vastgesteld de exploitatievergoe ding over 1956. Het voorschot voor 1957 wordt bepaald op f 1504. Gelet op het gunstig advies van de inspectrice voor het kleuteron derwijs besluit de raad overeen komstig art. 50 der Kleuteronder wijswet gelden te voteren voor aanschaffing van een oliekachel voor de hoofdenkamer en ontwik kelingsmateriaal. Hierna komt in behandeling de gemeentebegroting voor 1957. Na toelichting der posten wordt de be groting vastgesteld als volgt: ge wone dienst: inkomsten en uitgaven f 120.383,24. Kapitaaldienst: inkom sten f476.613,02; uitg. f673.468,73; nadelig slot f 196.855,71. Ten aanzien van de voorberei dingen voor de bouw van 6 woning wetwoningen deelt de voorzitter mede, dat de architect enige bespa ringen heeft toegepast, waardoor thans een acceptabele prijs is ver kregen. De stukken zijn ter be oordeling toegezonden aan de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnij verheid te Middelburg. In de rondvraag vestigt de heer van den Bout de aandacht op het vele water, dat blijft staan op de gedempte sloot tussen de woning van gebrs. Dalebout en de nieuwe Boerenleenbank. Hierdoor dreigen de aangeplante boompjes dood te gaan. De voorzitter zegt toe, dat de sloot met grond zal worden aan gevuld. De heer de Vrieze dringt aan op een behandeling van de grasmat van de begraafplaats met kunst mest. Tevens dringt hij aan op ver betering van de Platteweg. B. en w. zullen er zorg voor dragen, dat de weg weer in orde komt door aanschrijving van de aangelanden. Onder zeer grote belangstelling de grote zaal van „Concordia" was overvol heeft de Algemene Ne derlandse Agrarische Bedrijfsbond afdeling Zierikzee, zaterdag een propaganda-feestavond gehouden Het propagandistisch gedeelte werd verzorgd door de heer C. Hoek, die na een welkomstwoord door de voorzitter van de afdeling Zierik zee, de heer S. Menheere, enkele woorden wijdde aan de „situatie van vandaag". De heer Hoek zei o.m. dat men heden ten dage gekonfronteerd wordt met moeilijkheden in de so- ciaal-ekonomische sector en dacht in dit verband aan de zgn. „beper king der bestedingen". Wat betreft de gelijkwaardige beloning voor de landbouwers wees spr. op de mo tie-Roemers en op het door het N.V.V. gestelde dat de landarbei ders niet de dupe mogen worden. Evenwel mogen de verhogingen niet ten koste van anderen gaan en als de kosten van levensonder houd stijgen, zullen de vakbewe gingen het been stijf houden, aldus de heer Hoek, die in dit verband herinnerde aan de dertiger jaren en aan de 400.000 toenmalige werk lozen. Spr. toonde zich verheugd dat het N.V.V., C.N.V. en de K.A.B. thans medezeggenschap hebben veroverd, ook bij de huidige vraag stukken, medezeggenschap die me de-verantwoordelijkheid- betekent. Spr. zette hierna uiteen waarom de vakbeweging akkoord is gegaan met de A.O.W.-premie die niet vol ledig is gekompenseerd en wees er vervolgens op dat indien er moei lijkheden mogen komen, figuren als Drees en Suurhof binnen het raam van de verantwoordelijkheid borg zullen staan voor een rechtvaardige verdeling van de welvaart. Spr. dacht hierna aan de miljoenen el ders in de wereld die dreigen te verkommeren. Het internationaal verbond van vakbewegingen zal moeten trachten te komen tot een rechtmatige welvaartsverdeling voor ieder mensenkind. Spr. onder lijnde in dit verband nog de werk wijze van de Sowjet-Unie, die de armoede tracht uit te buiten. Als opdracht zag spr. een stuk wereldwelvaart op te bouwen, ook voor de vele miljoenen die ver bui ten onze grenzen dikwijls verhon geren. „Hiervoor zijn jonge actieve leden nodig", aldus spr., die ten slotte herinnerde aan de arbeiders avondscholen en de plaatselijke- en centrale kaderscholen. ZIERIKZEE Feestavond m.c. „Sparta" Zaterdag 2 februari a.s. organi seert de M.C. „Sparta" voor haar leden en donateurs een feestavond in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau", waaraan medewer king verleend wordt door de „Beij- erse Kapel" uit Bergen op Zoom, een gezelschap dat bestaat uit 20 personen. Deze vereniging maakt met haar optreden voor „Sparta" tevens haar debuut op Schouwen- Duiveland. „De Beijerse Kapel" is zeer populair „over het water" en treedt op in Tiroolse klederdracht. Het programma bestaat uit muziek zang en dans. Na afloop van deze avond, die alle kans maakt zeer mooi te worden, wordt dansen ge geven. Men verzocht ons mede te delen, dat voor leden en donateurs nog familiekaarten verkrijgbaar zijn bij het secretariaat, in het ,Huis van Nassau". Geslaagd toneelspel Na deze toespraak trad „het eigen krachten-toneelgezelschap" voor 't voetlicht met een op moderne leest geschoeid spel „gespikkeld en ge tikt". Dit lang niet eenvoudige blij spel in drie bedrijven stelde hoge eisen aan alle medespelenden, die zich na een aarzelend begin stuk voor stuk op verheugende wijze van hun zware taak hebben gekweten. Uitblinkers waren naar onze me ning Hans en Margreet (resp. R. Hoogestraten en mej. Gerda Berre- voets), hun vader, de „pikante eieren-fabrikant" van Bommel (de heer J. Westerbeek), de huisvriend Karei van Rietschoten (de heer D. Verwest) en Sientje de huishoud ster (mej. C. Berrevoets-Stoutjes- dijk). De heer R. Hoogestraten ver tolkte op voortreffelijke wijze ook nog de rol van rechercheur Rijvers. De overige rollen waren in goede handen bij W. van Geesbergen, mej. M. Verbeek-Stoutjesdijk, mej. J. Willemse, de heer B. Krijger en mej. D. Verwest. Gespeeld werd met door eigen mensen vervaar digde decors, terwijl het meubilair was afgestaan door de firma Hage. In de pauze vond een geanimeerde verloting plaats. Onder leiding van de „Sonny Boys" (o.l.v. de heer P. C. L, Vos) bleef men nog geruime tijd in gezellig samenzijn bijeen. AGENDA Heden (maandag) Zierikzee: N.V. Concertzaal, 8 uur, „Onderbroken melodie" (a.l.). Haamstede: Bioscoop hotel Bom, 8 uur „Black Board Jungle" (18 j Morgen (dinsdag) Zierikzee: 8 uur, openbare verga dering der gemeenteraad; N.V. Concertzaal, 8 uur, „George ver overt de vloot" (a.l.). Brouwershaven: Groene Kruisge- bouw, 7.30 uur, ledenvergadering Groene Kruis. Zaclit Verwachting tot dinsdagavond: Vrij veel bewolking met hier en daar wat lichte regen; matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid; zacht weer. 29 jan. Zon op 8.27, onder 17.24. Maan op 7.16, onder 16.25. Nieuwe maan: 30 jan. te 3.20. Hoog water st anden ZIERIKZEE: 29 jan. 2.39 v.m. 14.59 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 jan. 2.09-v.m. 14.23 n.m. HET WEEKOVERZICHT Gisteren bevond ons land zich in een krachtige westelijke luchtstro ming, die in stand gehouden werd door een hogedrukgebied boven Spanje en een depressie ten noor den van Schotland. Een randstoring van deze depressie trok gisteren in de middag en avond met zware buien die met hagel, onweer en he vige windstoten gepaard gingen, over ons land. Op deze storing volgde een rug van hogedruk die opklaringen en een afneming van de wind bracht. Over de oceaan bewoog een nieuwe actieve depres sie naar IJsland, deze veroorzaakt over de Britse eilanden een krach tige zuidwestelijke tot zuidelijke luchtstroming die zich in de ko mende 24 uur ook over ons land 2al uitbreiden, daarmee zullen weer nieuwe hoeveelheden zachte lucht worden aangevoerd. Ingezonden mededeling voor parelwitte tanden en een frisse adem! FEUILLETON 69 Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK Om vief uur gaat de voordeurbel. En nu is het Herman, die opstaat. ,,Ik denk", zegt hij op geheimzin nige toon, „dat dit onze verrassing is. Een ogenblik, ik ben zo terug". Een paar minuten later is hij er weer. Met een bezoeker, in wie Tom zijn raadsman herkent: advo caat Van der Sanden. Tevens de raadsman van de N.V. Hij begroet allereerst Tom op hartelijke wijze. ,Wij zijn allen verheugd, dat u weer in zoverre hersteld zijt, dat u binnenkort uw werkzaamheden zult kunnen hervatten, mijnheer Boorn- berger". Tom buigt en zegt, dat hij graag met nieuwjaar weer zal beginnen. „Thee, meneer van der Sanden?" „Graag, mevrouw". Een poosje later zegt Herman: „Meneer van der Sanden, ik zou zeggen: steekt u maar van wal. Doe je oren goed open, vader: dit is on ze verrassing". De advocaat kucht en haalt een vel papier uit zijn tas. „Meneer Boornberger, ik moet u meedelen, dat tijdens uw ziekte een aandeel houdersvergadering heeft plaats gevonden. Hierbij waren alle aan deelhouders aanwezig, dus ook uw dochter en zoon". Tom kijkt Greet verwonderd aan en deze knikt lachend. „Ja, dat wist u niet, hé? Maar ik was ook van de partij". „Aldaar", vervolgde de bezoeker, ,is één belangrijke beslissing geno men. Uw funktie tot op heden was nog steeds die van waarnemend di recteur. Volgens de statuten moet de directeur tevens aandeelhouder zijn. Dat was wel het geval, toen u uw functie aanvaardde. Sedertdien zijn uw kinderen meerderjarig ge worden en hebben zij de aandelen, die u tevoren beheerde, in hun be zit gekregen. Een permanente be noeming was dus niet mogelijk, om dat u persoonlijk geen aandelen bezit. De N.V. is u dankbaar voor alles, wat u tot op heden gedaan hebt, en zij verheelt niet, dat het dreigende faillissement voorkomen werd door de reeks van maatrege len, die u onmiddellijk ten gunste van de N.V. nam, toen u in functie trad. Daarom stelt de N.V. er bij zonder prijs op, dat u uw functie consolideert en dat is maar op één manier mogelijk: U moet aandeel houder worden. Eerst dan kunt u definitief als directeur worden be noemd. Ik heb opdracht gekregen om u namens de aandeelhouders dit pakket aandelen te overhandi gen. Alle heren en ook de enige dame in ons midden, die aandeel houdster is, hebben elk één aan deel beschikbaar gesteld voor u, meneer Boornberger. U gelieve dit gebaar te zien, in de eerste plaats als een waardering voor al het werk. dat u in deze twee en een half jaar voor de N.V. heeft gedaan. In de tweede plaats kunt u thans, als aandeelhouder directeur worden en niets staat derhalve uw benoe ming meer in de weg. Ik heb de eer u mede te delen, dat de aandeel houdersvergadering van 19 decem ber jongstleden met algemene stem men u, de heer Thomas Boornber ger, met ingang van 1 januari eerst komend heeft benoemd tot direc teur van de N.V. Matrassenfabrielc, voorheen Peetoom. En zij spreekt daarbij de wens uit, dat het u ge geven moge zijn om in lengte van jaren uw zeer gewaardeerde krach ten aan de N.V. te mogen geven". Gelijktijdig overhandigt de advo caat de verblufte Tom een verze geld pakket, alsmede een schrijven, waarin de benoeming wordt b.kend gemaakt. Dan staat hij op en zegt: „Mag ik, als raadsman van de N.V. de eerste zijn u van harte geluk te wensen met deze benoeming?" Opnieuw worden er handen ge drukt en Tom kan zijn ontroering nauwelijks meester blijven. „Dit is", zegt hij, „een van de ge lukkigste dagen van mijn leven. Alles wat ik verwacht had, maar dat ik tot permanent directeur zou worden benoemd, dat nooit. Ik kan geen woorden vinden, om mijn dankbaai'heid te vertolken. Meneer vaii der Sanden, mag ik u hartelijk danken voor uw vriendelijke woor den? Ik stel het vertrouwen, dat de N.V. in mij stelt, op zeer hoge prijs en u kunt er van verzekerd zijn, dat het steeds mijn streven zal blijven, om de N.V. tot groter bloei te bren gen". „Nou, ik vind dat er nu wel ge noeg gespeecht is", meende Greet. „We gaan gezellig bij elkaar zitten en meneer van der Sanden rookt een sigaartje mee. Herman, kom op met je rokertjes. Iedereen is nu blij en tevreden, dus wat willen we nog meer". (Slot volgt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2