/ÏI IÏIK/I KSCIII- WNIEUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT SECRETARIS-GENERAAL DER V.N. WIL POLITIETROEPEN LANGS GEHELE GRENS VREUGDE IN MONACO Middenstandsbonden schrijven aan de minister over lastenverdeling K.N.A.C. bepleit invoering van snelheidsbeperking STAD EN PROVINCIE MAANDAG 28 JANUARI 1957 No. 18095 113e Jaargang ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIESr Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma* 15 mr,,.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1669 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel.-309. Vandaag besprekingen over Israëlische weigering De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Ilammarskjoeld, heeft voorgesteld het politielegcr van de Verenigde Naties langs de gehele Israëliseh-Egyptlsche be- standsJInie te leggen, met inbegrip van het gebied langs de Golf van Akaba en de strook van Gaza. Dit voorstel is vervat in Ham- marskjoeld's verslag aan de Alge mene Vergadering over de stand van de terugtrekking van de Is raëlische troepen uit Egypte. Volgens het rapport heeft Israël niet volledig gehoor gegeven aan de verzoeken om terugtrekking van de Algemene Vergadering. Het Israëlische plan voor een burgerlijk bestuur over het gebied van Gaza werd door Hammar- skjoeld van de hand gewezen. Uit voering van dit plan zou een ver andering betekenen in de huidige bestandsovereenkomst tussen Israël en Egypte. De Algemene Vergadering zal waarschijnlijk vandaag bijeenko men ter bespreking van de toe stand, die is ontstaan door de wei gering van Israël zich neer te leg gen bij het verzoek van de Alge mene Vergadering van 19 januari, om algehele terugtrekking uit Egypte. Waarschijnlijk zal de Afri kaans-Aziatische groep om sanc ties tegen Israël aandringen. Hammarskjoeld's voorstel voor ziet ook in het legeren van V.N.- troepen aan de Israëlische zijde van de bestandslijn in het gebied van El Audja. Veel gelukwensen voor prinses Caroline Het prinselijk paar van Monaco heeft, ter gelegenheid van de ge boorte van prinses Caroline, onder meer gelukwensen ontvangen van koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië, koningin Juliana van Ne derland, koning Gustaaf van Zwe den, president Coty van Frankrijk, de voormalige Britse premier, sir Winston Churchill, ex-koningin Ena van Spanje en,ex-koning Fa- roek van Egypte. Mevrouw Odile Derutti, echtge note van een loodgieter, is donder dagavond jl. in een ziekenhuis van Monaco bevallen van een zoontje. Daar dit het eerste kind is, dat na de geboorte van prinses Caroline, op woensdag jl. in Monaco het le venslicht aanschouwde, zal het van prinses Gracia een volledig stel zui- gelingenkleertjes ontvangen, ter wijl prins Rainier op naam van de jonggeborene een bankrekening zal openen. Vluchtelingenstroom ebt weg Er komen steeds minder Hon gaarse vluchtelingen over de Oos tenrijkse grens. Vrijdag overdag slaagden slechts 30 vluchtelingen er in de grens te overschrijden, in de nacht van vrijdag op zaterdag ar riveerden slechts 28 Hongaren op Oostenrijks gebied. Dit is een gevolg van de steeds hardere maatregelen die op Hon gaars gebied tegen de vluchtelingen genomen worden. In het grensge bied opereren nu eenheden met bloedhonden. De grenswachten hebben bevel gekregen zonder waarschuwing op iedere vluchte- ling te schieten en bovendien is een beloning van circa honderd gulden uitgeloofd voor elke vluch teling die dood of levend wordt gepakt. a De Hongaarse autoriteiten hou den vier jonge Britten gevangen, die sedert 15 januari werden ver mist, aldus heeft een woordvoerder van het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag meege deeld. De Ouderdomswet en ongevallen- rentetrekkers Bij de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal is ingediend een wetsontwerp dat beoogt compensa tie te geven voor de premie voor de algemene ouderdomswet aan on gevallen-rentetrekkers. Aan de personen, die in het ge not zijn van een rente krachtens de ongevallenwet 1921 of de land- en tuinbouwongevallenwet 1922 dan wel van een uitkering krachtens de zee-ongevallenwet 1919 en die na de inwerkingtreding van de alge mene ouderdomswet premie inge volge die wet verschuldigd zijn, dient, evenals zulks ten aanzien van de loontrekkenden is geschied, com pensatie te worden gegeven voor de door hen op te brengen premie. De Staatssecretaris van Sociale Zaken en de minister van Finan ciën achten het redelijk, de aan de ze rentetrekkers te verlenen com pensatie op hetzelfde percentage vast te stellen als dat van de aan de loontrekkenden verleende loon- compensatie. Moord in woonoord Schattenberg In het woonoord Schattenberg onder de gemeente Westerbork is dezer dagen een Ambonese vrouw onder verdachte omstandigheden overleden. De justitie stelde naar aanleiding van de geruchten die in het woonoord de ronde deden, een onderzoek in. Er werd sectie op het lijk verricht en daarbij kwam vast te staan, zo werd medegedeeld, dat de vermoedens juist waren, en dat de vrouw door vergiftiging om het leven is gebracht. Na een onderzoek in het woonoord is de echtgenoot van de vermoorde vrouw, een ze kere J. L. M., verdacht van moord door de justitie aangehouden en in gesloten. Auto onder autobus Twee doden Zaterdagmiddag is op 'de rijks straatweg te Wassenaar een kleine personenauto onder een autobus geschoten tengevolge waarvan de inzittenden van de personenauto, een jongeman en zijn verloofde, beiden uit Wassenaar, om het leven zijn gekomen. De slachtoffers wa ren de 22-jarige mej. J. A. Meyer en de 21-jarige G. Riemersma. De personenauto werd vernield. Franse strijdkrachten hebben 115 opstandelingen gedood bij ope raties tegen twee goedgewapende benden in het gebied van Oran en Tebessa. Zes Franse militairen sneuvelden. De aandacht wordt gevestigd op de verzwaring der lasten De Christelijke Middenstands bond, de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond en de Neder landse Katholieke Middenstands bond, samenwerkend in de commis sie van overleg van de midden- standsvakcentralen hebben in een brief aan de minister-president hun Instemming betuigd met hetgeen de vier industriële werkgeversverbon den op 23 januari 1.1. aan hem schreven. Zij delen mede, dat hun organisaties ook van oordeel zijn, dat bij een beslissing omtrent een eventuele belastingverhoging ten behoeve van de landbouwsector niet uit het oog mag worden ver loren, dat het bedrijfsleven in korte tijd met een drietal lastenverzwa- Belangrijke besprekingen te Brussel Na afloop van de zaterdag in kas teel Hertoginnedal te Brussel ge houden conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Italië, Duitsland en de Beneluxlanden, verklaarde een Ne derlandse woordvoerder dat des morgens de besprekingen in het bij zonder gingen over de organen van de Europese gemeenschappelijke markt, zoals de Europese commis sie, de ministerraad, de assemblee en het gerechtshof. Een aantal pun ten zijn hier nog open gebleven. Tn de middaguren hebben de ministers zich bezig gehouden met het moei lijke probleem der overzeese ge biedsdelen. ringen is geconfronteerd, t.w. een beperking van de investeringsaf trek en het niet of niet zonder meer mogen doorberekenen van loons verhogingen en andere kostenstij gingen in de binnenlandse prijzen, en tenslotte de verzwaring van de directe belastingen als eventuali teit in het SER-advies genoemd. Voor de sector van het midden- en kleinbedrijf moeten daarbij als bijzondere lastenverzwaringen nog worden vermeld de a.s. huurverho ging en de premie voor de alge mene ouderdomsverzekering, waar van in het bestedingsadvies is aan genomen, dat slechts een deel van de eigen premie door de zelfstan dige mag worden doorberekend. KORTE BERICHTEN UTT HET BINNENLAND SCHEEMDA. Het Engelse echt paar E., sinds kort in Scheemaa gevestigd, is levenloos aangetrof fen in de badkamer van het huis dat 't beheerde. Men vermoedt dat het echtpaar door gasvergiftiging om het leven is gekomen. De 42- jarige Ronald E. was directeur van een chemisch bedrijf (Acheson) dat sinds half december jl. in Eexta is gevestigd. Zijn echtgenote was 34 jaar. KWINTSHEUL. De eerste West- landse tomaten van dit jaar zijn voor het verkoopbord te Kwints- heul gekomen; het waren er twee, aangevoerd door de tuinder C. M. van der Knaap, die ze met f 1 per stuk betaald zag. Ze werden ge kocht door koopman P. Noorder- meer uit Kwintsheul. Vorig jaar werden de eerste tomaten in het Westland aangevoerd op 25 febr. 's-GRAVENHAGE. Hr. Ms. krui ser „De Zeven Provinciën" is vrij dagmorgen de Anna-baai op Cura sao binnengelopen. Het schip nam met het gebruikelijke ceremonieel en onder grote belangstelling van de bevolking ligplaats te Willem stad. Aan boord was alles wel. DEURNE. Mevr. Bronswijk te Deurne is op de onbewaakte over weg te Zeilberg (gemeente Deurne) door een passerende trein gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer, dat 44 jaar oud was, laat vijf kin deren achter. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen is nog niet be kend. GOES. Onder zeer grote belang stelling is vrijdagmiddag te Goes het stoffelijk overschot van de heer L, Smit, in leven directeur van de boekdrukkerij en uitgeverij Oos- terbaan Le Cointre N.V., ter aarde besteld. In het sterfhuis heeft ds. R. A. Flinterman, predikant van de Gereformeerde Kerk, een korte rouwdienst geleid, waarbij hij uit ging van Psalm 90. Financiën en Economie De kasgeldpositie der gemeenten De bruto vlottende schuld van alle gemeenten gezamenlijk had op 1 januari 1957 een hoogte bereikt van circa 890 miljoen, terwijl het totaal aan uitstaande kasgelden en contante gelden op die datum ge daald was tot circa 145 miljoen. De ontwikkeling van de kasgeld positie der gemeenten was in 1956 als volgt (in miljoenen guldens): (eerste cijfer: opgenomen gelden; tweede cijfer uitstaande en con tante gelden; derde cijfer: netto vlottende schuld). Ultimo maart 414,2; 214,3; 199,9; ultimo juni 462,7; 186,276,7; ultimo september 634,1; 189,2; 444,9; ultimo december circa 890; circa 145; circa 745. Aan vaste leningen en voorschot ten hebben de gemeenten in het laatste kwartaal van 1956 in totaal een bedrag van ongeveer 180 mil joen kunnen opnemen. Het totaal der in 1956 opgenomen vaste le ningen en voorschotten steeg daar door tot circa 885 miljoen, tegen 962 miljoen in 1955. De Verenigde Staten zijn zich bewust van de problemen waar voor Polen zich gesteld ziet en overwegen met welwillendheid een voorstel met het oog op een bezoek van een Poolse economische dele gatie aan de Verenigde Staten, al dus heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken vrijdag op een persconferentie gezegd. In het Zwitserse wintersportcentrum Arosa, waar zij een korte vakantie doorbrengt, heeft H.M. Koningin Juliana met grote interesse de ski spring-wedstrijden op de Plessur-schans gevolgd. - Deze foto's tonen ons de landvrouwe tussen de toeschouwers langs de lijn, geheel in beslag genomen door het schouwspel, dat de deelnemers aan de wedstrijd boden BETER DAN RIJVERBOD Te veel bedrijven lijden schade „De tijdelijke invoering van een economische snelheidsbeperking nvan 70 of 80 km, verplicht voor alle" motorrijtuigen en gedurende de gehele week, verdient aanbeve ling boven de thans genomen maat regel, waarbij het zondagsrijverbod voorlopig voor twee zondagen is opgeheven. Nu de benzinesituatie minder precair is, dient geprobeerd te worden of de nog noodzakelijke bezuiniging met een dergelijke snel heidsbeperking te bereiken valt. Het publiek zou erop gewezen kun nen worden dat bij onvoldoende resultaat van de proef, wederin voering van het algehele zondags rijverbod te verwachten is". In een adres aan de ministerraad heeft de K.N.A.C. deze mening naar voren gebracht. In het adres van de K.N.A.C. wordt gewezen op de ernstige schade, dié het zondagsrijverbod toebrengt aan Horeca-bedrijven, autoverhuurinrichtingen, garage- Yerseke nam afscheid van dr. P. Korringa Een bioloog van formaat 13 In Yerseke is zaterdag afscheid genomen van dr. P. Korringa, bio loog bij het Nederlandse visserij - onderzoek-laboratorium, die na een twintigtal jaren in de oester- en mosselcultuur gewerkt te hebben, benoemd is tot directeur van het centraal visserij laboratorium te IJmuiden. Vele sprekers roemden het werk, dat dr. Korringa ten bate van de wetenschap en de bovengenoemde cultures verzet heeft. De heer J. van Dort, voorzitter van het comi té uit de oester- en mosselkwekers, getuigde van de grote dankbaarheid in deze kringen voor alles wat dr. Korringa vooral bij de bestrijding van de schelpziekte en de slipper- limped (een oesterparasiet) met succes heeft gedaan. Uit waarde ring werd hem een Perzisch tapijt aangeboden. Mevrouw Korringa mocht een bloemenhulde in ont vangst nemen. De heer M. van Poelje, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, memoreerde hierna de grote ver diensten van dr. Korringa. Hij noemde dr. Korringa de juiste man op de juiste plaats om een oplossing te zoeken voor het probleem, waar voor het Deltaplan de oester- en mosselcultuur stelt en hij verzeker de dat het Provinciaal bestuur in deze achter hem staat. n Te Londen is zaterdag van wel ingelichte zijde vernomen dat En geland zich zal verzetten tegen het uitvaardigen van sancties tegen Is raël, indien dit in de algemene ver gadering der Verenigde Naties, n.a.v. de Israëlische weigering om de strook van Gaza en de haven van Akaba zonder meer te ont ruimen, zou worden voorgesteld. en toerwagen-bedrijven. Daarnaast zijn er vele indirecte gevolgen. Bij een autofabriek is personeel ont slagen. Het vreemdelingenseizoen, waarvoor thans de definitieve voor bereidingen moeten worden getrof fen, zal een terugslag ondervinden. Vreemdelingen huren in het seizoen vaak auto's zonder chauffeur en maken excursies per autocar. Wan neer eenmaal, door welke oorzaak ook, de vreemdelingenstroom on derbroken wordt, zal het zeer moei lijk zijn om na opheffing van de beletselen deze stroom weer in oude banen te leiden. De jaarlijkse U.V.V. -collecte De jaarlijkse U.V.V.-collecte, waarvan - zoals bekend - de op brengst ten goede komt aan het bejaardenwerk hier ter stede, zal worden gehouden van heden (maandag) 28 januari tot zaterdag 2 februari. Deze collecte heeft hier reeds burgerrecht verkregen. Met de opbrengst kan de plaatselijke U.V.V.-afdeling weer in het bezit komen van middelen, waarmede Rust kenmerkt de sterken, aanmatiging de zwakken. het werk in en rond de bejaarden sociëteit wordt gefinancierd. Onno dig een beroep te doen op het pu- oliek ook ditmaal de collecte gul .e willen bedenken. Buurtvereniging „De Hoofdpoort" Vrijdagavond vond in de zaal van hotel „In 't wapen van Zee land" het zeer geslaagde feest van ie buurtvereniging „De Hoofd poort" plaats. Deze actieve buurt vereniging onder voorzitterschap van de heer C. Berrevoets, bestaat reeds 22 jaar en het evenement van het jaar is de algemene vergade ring, die ook ditmaal - na afhan deling van het huishoudelijk ge deelte, snel overging in een feest programma, dat verzorgd werd door de cabaretier - humorist - goochelaar - telepaath en accor deonist Nico Scholenberg te Dor drecht. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat met het ge meentebestuur contact is opgeno men om te komen tot beter plavei sel in de straat. Vooral het dreu nend verkeer in de straat vol kui len, brengt veel schade toe aan de huizen. De penningmeesteresse mevr. v. d. Berge-Steenpoorte gaf het financieel verslag, waaruit een batig saldo viel te concluderen. En kele aftredende bestuursleden, o.w. de secretaris de heer F. Verspeek, werden herkozen. Een evenement vormde het spel van de „showboodschappentas", al les compleet met sof- en schatkist. De schatkist viel ten deel aan de bode van de vereniging, de heer C. van Aken, die toezegde zich ander maal weer een jaar beschikbaar te stellen. In een enkel voorgedragen gedicht werd de soms penibele toe stand in de straat te berde gebracht Een gezongen „vaers" had een zelf de thema. De heer Scholenberg heeft op de ze avond fantastische staaltjes van zijn kunnen getoond. Hij bleek op accordeon en Hammondorgel een muzikaal virtuoos. Zijn telepatische staaltjes waren frappant. Tussen tijds werd een verloting gehouden, die een aardig bedrag voor de kas opleverde. Eerst in de kleine uur tjes werd het feest beëindigd. ELKERZEE Loop der bevolking in 1956 Het aantal inwoners dezer ge meente bedroeg-per 1 januari 1956: 483 (256 m. en 227 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 4 (2 m. en 2 vr.) en door vestiging met 30 (17 m. en 13 vr Het aldus verkregen aantal verminderde door overlijden met 4 (2 m. en .2 vr.) en door vertrek met 27 (17 m. en 10 vr.). Per 1 januari 1957 bedroeg het aantal inwoners derhalve 486 (256 m. en 230 vr.). Er werden twee hu welijken voltrokken. ZIERIKZEE Lezing over Indonesië voor Rotary-club en Tafelronde Het erosievraagstuk aan de orde In hotel Van Oppen hield vrij dagavond prof. F. F. F. E. van Rummelen voor de leden van Ro tary-club Zierikzee en de leden van1 de Tafelronde Schouwen-Duive- land een lezing over het onder werp „De erosie in Indonesië". De aanwezigen en de spreker werden verwelkomd door de voor zitter van de Rotary-club, de heer M. Doeleman H.J.zn., die uiting gaf aan zijn vreugde over de goede op komst. Prof. van Rummelen - die jaren lang in Indonesië heeft vertoefd - gaf hierna een vlotte en geestige toelichting op enkele door hem ver vaardigde films. Deze werden op-, genomen tijdens een tocht door Java, die prof. van Rummelen maakte met enkele studenten ter bestudering van het vraagstuk der erosie. Duidelijk was op de films de enorme ontreddering te zien die door menselijke invloed in het land wordt teweeggebracht. Gebieden welke vroeger sterk bebost waren, werden vooral in de Japanse tijd en ook nog daarna, ja zelfs tot op heden, geheel ontbost. Aangezien het overgrote deel van Indonesië sterk heuvelachtig is, is het zeer begrijpelijk dat het water op de berghellingen vrij spel krijgt. Door vaak plotselinge sterke regenval komt het water met kracht van de ontboste heuvels afzetten en wor den de nog enkele aanwezige bo men ontworteld en hele stukken vruchtbare grond weggesleurd. De rivieren zijn dan ook grauw van kleur door de grond welke meege voerd wordt. Spreker lichtte vervolgens toe de mogelijkheid om aan deze vernie lingen paal en perk te stellen, n.l. door het aanbrengen van kunstma tige terrassen. Door deze werken wordt het water gedwongen in een- gelijkmatiger tempo af te vloeien, hetgeen tot resultaat heeft dat de grond langer vochtiger blijft en geen erosie meer plaats heeft. Deze werken zijn uiteraard zeer kost baar en zijn niet in enkele jaren te verwezenlijken. Een zeer belang rijk punt is, dat er een zeer krach tig bestuur dient te zijn om deze werken te doen uitvoeren, terwijl ook een goede voorlichting van de landbouwvoorlichtingsdienst een vereiste is. Aan het einde van de avond dankte de voorzitter van de Rotary- club de spreker voor deze leerzame avond en overhandigde hij prof. v. Rummelen een boekwerk als blij vende herinnering aan Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1