ZIERIKZEESCHESNIEUWSBO^ VUül 1 h DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voor IcnnisCCThig «nngfnowefl. VRIJDAG 25 JANUARI 1957 No. 18094 ■l 112e Jaargani ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 1 Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.90, per week .-«..- --i/»*. dk l Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nri l)'Tel.'32» 30 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, IJ F 71FR|1y7FESCHE LUUK AMT na 18-°° uur 'el- nr- s75, Girorekening nV: "T37677 - dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. IS mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Poslbus i 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. AMERIKA'S ECONOMISCHE HULP AAN HET MIDDEN-OOSTEN Dulles: Engeland en Frankrijk voerden koloniale politiek De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft er donderdag b(j Amerikaanse se natoren op aangedrongen niet te verzoeken om inlichtingen van te voren over president Eisenhower's plan voor tocwüzine van econo mische hulp aan landen In het Mid den-Oosten. Dulles zei dit in antwoord op vragen van de leden van de com missies voor de strijdkrachten en de buitenlandse politiek van de Se naat. „Wij willen niet, dat de com munisten van te voren tot op de laatste dollar weten, wat wij gaan doen", aldus de minister. Dulles zei: „De politiek die de Britten en Fransen (in het Midden- Oosten) hebben gevoerd, is die van koloniale mogendheden". De minis ter zei dit in antwoord op de vraag van senator Morse, waarom Euro pese landen als Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland en Italië niet samen kunnen gaan met de Verenigde Staten in de „eenzijdige" politiek jegens het Midden-Oosten. Russische verkennings vluchten boven noord-Canada Het vermoeden bestaat dat Rus sische vliegtuigen op grote hoogte verkenningsvluchten boven noord- Canada en Alaska hebben gemaakt voor het fotograferen van de streek langs de 70e breedtegraad, waar een keten van radarstations wordt gebouwd, zo is volgens het Cana dese persbureau uit „bevoegde bron" vernomen. Er zijn nl. boven dit gebied con- densstrepen waargenomen op ogen blikken dat geen Canadese of Ame rikaanse vliegtuigen in dit gebied vlogen. Duitsland koopt wapens Het Westduitse ministerie van verdediging is van plan uitrustings stukken tot een gezamenlijke waar de van voorlopig 4,5 miljard Dm. in het buitenland te laten vervaar digen De Verenigde Staten en Groot-Brittannië zullen de grootste opdrachten krijgen tot een bedrag van 1,2 miljard elk, maar het staat niet vast of de bestellingen nog in 1957 uitgevoerd en betaald zullen worden. Dulles zei niet te geloven, dat het Midden-Oosten op het ogenblik sterker kan worden gemaakt door landen „die verbonden zijn aan die koloniale tijd". Het laatste wat wij moeten doen, is de positie innemen van die koloniale mogendheden in die periode". In antwoord op een vraag van senator Kefauver zei Dulles aan te nemen, dat de Ver. Staten krach tens de „Eisenhower-doctrine" in actie zouden komen, indien Rus sische vliegtuigen beginnen met wat er uit ziet als een gewapende aanval in het Midden-Oosten. Het is aan de president te beoordelen of het binnenvliegen van vliegtui gen in het Midden-Oosten als een gewapende aanval moet worden beschouwd. Verder zei Dulles te denken, dat een militaire reactie van de Ver. Staten de vorm zal hebben van een luchtoperatie. Hongaren vechten door Ongeveer 20 Hongaarse opstan delingen zijn b(j nieuwe gevechten in een heuvelgebied tussen Eger en Miskolc in het noordoosten van Hongarije gevangen genomen, al dus is donderdag te Wenen ver nomen. Volgens deze berichten zou het gewapend verzet tegen de regering- Kadar in verscheidene delen van het land toenemen. Onbevestigde berichten uit Boe dapest maken er melding van, dal 500 Russische soldaten te Baja zijr gedeserteerd en naar Zuid-Slavië zijn uitgeweken. RESOLUTIE OVER ONTWAPENING De westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie hebben donderdag overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijke resolutie, vol gens welke alle ontwapeningsvoor stellen van de laatste jaren en president Eisenhower's plan tot we derzijdse luchtverkenning, worden verwezen naar de ontwapenings commissie van de Ver. Naties. Dit is de eerste maal, dat er met de Sowjet-Unie overeenstemming is bereikt over een verzoek aan de ontwapeningscommissie om spe ciale aandacht te besteden aan president Eisenhower's voorstel tot wederzijdse luchtinspectie, gedaan op de conferentie van regerings leiders in 1954 in Genève. Woensdagavond heeft H.K.H. Prinses Beatrix aan boord van het s.s. Statendam op de Noordzee de doopplechtigheid van het schip verricht. - De foto geeft een beeld van het moment dat H.K.H. de Prinses met champagne uit een speciaal voor dit doel vervaardigde bokaal de doop van de scheepsbel - en daarmee het schip - verricht. Reorganisatie Britse strijdmacht Premier Macmillan van Groot- Brittannië heeft donderdag bekend gemaakt dat de minister van Ver dediging, Sandys, vérstrekkende nieuwe bevoegdheden krijgt om hem in staat te stellen de Britse strijdmacht te reorganiseren. Macmillan zei dat hij Sandys de taak heeft toevertrouwd in het licht van de huidige strategische behoeften een verdedigingspolitiek te formuleren, die een aanzienlijke beperking van de uitgaven en in krimping aan mankracht zal ver zekeren. Minister Sandys zou vandaag naar Washington vertrekken voor militaire besprekingen. Macmillan maakte voorts be kend, dat de maarschalk van de R.A.F., sir William Dickson, de mi nister als chef-staf terzijde zal staan. Opvouwbare tankschepen Twee deskundigen van de universiteit van Cambridge hebben plannen ontworpen voor de bouw van opvouw bare nylon sleepschepen voor het vervoer van olie om Kaap de Goede Hoop. Zij nemen nu met een klein model in een tank proeven om te zien hoe hun uitvinding zich houdt in hoge golfslag. De sleepschepen zullen uit een nylonreservoir en een plas tic-buitenwand bestaan. De uitvinders menen dat men ze een honderd meter lang kan maken, waardoor zij een vier-en-een-half miljoen li ter zullen kunnen bevatten. Aangezien olie lichter is dan water, zullen deze schepen hoog op het water drijven en door een volledig geladen tankschip met een snelheid van 10 tot 15 mijl kunnen worden gesleept. Als de sleepschepen gelost zijn, vouwt men ze op en geeft ze met een schip of vliegtuig mee naar het land waar de olie vandaan komt, aldus de uitvinders. KORTE BERICHTEN UTT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De officier yan Justitie bij de rechtbank te s-Gravenhage, mi'. J. D. Lulofs, heeft tegen de veertienjarige jon gen J. J. Kaï-stel uit 's-Gravenhage ter beschikkingstelling van de re gering en een gevangenisstraf van tien jaren, eventueel ten uitvoer te leggen na diens 21-ste jaar, volgens artikel 39 quater van het wetboek van strafrecht, geëist, omdat de jongen op 5 juni van het vorige jaar de 54-jarige hoofdagent van politie A. J. A. met een bijl heeft vermoord. 's-GRAVENHAGE. HM. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden stellen zich voor, deze winter in het gerestaureerde Huis ten Bosch behalve twee diners voor h'et coi-ps diplomatique enige avondontvangsten te houden voor genodigden uit Den Haag en om geving. NOORDSCHARWOUDE. 't ruim 90 jaar oude station van Noord- scharwoude, dat als gevolg van het instellen van busdiensten reeds enige jaren niet meer in gebruik was, is thans onder slopershanden gevallen. Het station werd in 1866 gebouwd, tegelijk met de aanleg van de spoorlijn Amsterdam-Den Helder. AMSTERDAM. De 14-jarige wielrijdster Martha Kool is, tenge volge van een aanrijding door een personenauto op de Prins Hendrik kade in Amsterdam, om het leven gekomen. TILBURG. In het St. Elizabeth- ziekenhuis te Tilburg is gistermor gen om 5.20 uur geboren Zilard Pe ter, zoon van een Hongaars vluch- telingenpaar, dat zich onlangs in Tilburg heeft gevestigd. Voor de eerste maal is gisteren, sedert be gin november jl., op Nederlands gastvrije grond het heilig doopsel toegediend aan een hier te lande geboren Hongaarse baby. De doop plechtigheid geschiedde in de doop kapel van het ziekenhuis en werd verricht door de conrector pater H. van den Heuvel. Koninklijk Paar naar Vlissingen Het wordt niet onmogelijk geacht dat het Koninklijk Paar op 22 maart in Vlissingen de plechtige dienst zal bijwonen ter herdenking van de geboortedag van Michiel Adriaenszoon de Ruyter, 250 jaar geleden. Deze dienst wordt gehou den in de St. Jacobskerk in Vlis singen. Gerekend wordt voorts ook op de aanwezigheid van regeringsleden, het corps diplomatique, hoge ma rine-autoriteiten enz De dienst zal worden geleid door de waarnemend hoofdvlootpredikant, ds. J. W. Sep- meyer en de herdenkingsrede zal worden uitgesproken door prof. dr. Th. Milo uit Leiden, hoogleraar in de geschiedenis van de overzeese gebiedsdelen en het zeewezen. Dr. Drees over de viering van de 5de mei Vry-af geven een vraag Naar de mening van de minister president, dr. W. Drees, is in de beschouwingen van sommige leden der Eerste Kamer over de 5de mei, de houding van de regering ten op zichte van de viering van de be vrijdingsdag miskend. Dr. Drees deelt dit mede in de Me morie van Antwoord op het voor lopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van het departe ment van Algemene zaken. De regering deelt het gevoelen, aldus de minister-president, dat de bevrijding van vreemd geweld op 5 mei 1945, telkenjare feestelijk dient te worden herdacht en dat de betekenis hiervan behoort te wor den uiteengezet aan het opgroeiend geslacht. De vraag is echter of ook de 5de mei jaarlijks vrij gegeven moet ,worden. Dr. Drees noemt met be trekking hiertoe nog eens de om standigheden dat de verjaardag van de koningin en de vijfde mei dicht op elkaar liggen en dat vele plaat- cen in Nederland als bevrijdings dag die dag vieren, waarop de plaats zelve werd bevrijd. Intrekking zondags rijverbod gevraagd Het lid der Tweede Kamer de heer Burger heeft aan de minister van Economische Zaken de volgen de vraag schriftelijk gesteld: Is de minister bereid het zon dagsrijverbod in te trekken, nu de benzineschaarste zo weinig nijpend blijkt te zijn, dat de toch al be perkte besparing, welke een gevolg is van dat verbod, nog willekeurige uitzonderingszondagen toelaat? Rotterdam heeft een nieuwe „Bijenkorf" De bouw van de nieuwe „Bijen korf" aan de Coolsingel te Rotter dam nadert zijn eindfase. Op 4 maart a.s zal het complex worden opgeleverd en op 19 maart zal des morgens om 11 uur de officiële openingsplechtigheid geschieden. In de periode van 4 tot 19 maart moet dan de verhuizing van het oude naar het nieuwe warenhuis vol trokken worden. Die tijd hoopt men ook te ge bruiken om het personeel - dat dan van ruim 800 tot ruim 1200 zal zijn uitgebreid - een training te doen ondergaan. De verkoop in het nog bestaande gebouw gaat door tot on geveer drie dagen voor de opening van het nieuwe. Deze oude „Bijenkorf" is slechts een gedeelte van wat er eens ter plaatse stond. Tijdens de ramp van mei 1940 werd nl. meer dan de helft, het achtergedeelte, door bom inslag en brand verwoest. Deze „rest" van het oorspronkelijke bouwsel zal nu moeten verdwijnen. Een groep van zeventig demo cratische leden van het Amerikaan se Congres heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, in een open brief gevraagd er op te staan, dat president Nasser van Egypte een bijdrage levert aan de oplossing van de reeds lang be staande vraagstukken in het mid den-oosten. De democratische Con gresleden vragen aan Dulles om verzekeringen tegen terugkeer naar de omstandigheden waaronder de Egyptische preident Israëlische scheepvaart door het Suezkanaal verhinderde. De Franse Nationale Vergade ring heeft met 544 tegen 32 stem men een wetsontwerp goedgekeurd waarin de aanleg van een verkeers- tunnel door de Mont Blanc wordt voorgesteld. STAD EN PROVINCIE De plannen voor een zwembad In een schrijven aan de raad her inneren b. en w. er aan, dat aan de Nederlandse Heide Maatschappij is opgedragen een plan op te stellen ten behoeve van de aanleg van een zwembad op een perceel grond, ge legen in de inlage van de Zuidhoek, ten westen van „De Val". Dit per ceel, aldus b. en w., is echter eigen dom van het Waterschap Schou wen, zodat het college met het da gelijks bestuur van het waterschap hierover contact heeft opgenomen. Het Waterschap Schouwen blijkt na samenspreking, bereid het per ceel in eeuwigdurende erfpacht uit te geven tegen een jaarlijkse canon van f 100. Bovendien houdt het waterschap zich het recht voor t.a v de inrichting van het zwembad eventueel voorwaarden te stellen. Deze voorwaarden zouden eventu eel uitsluitend betrekking hebben op de beveiliging van de ter plaatse gelegen zeewering. B. en w. stellen tenslotte voor met het waterschap bovengenoemde erfpachtsovereen komst aan te gaan. Expediteurs vergaderden Woensdagavond kwam een groot aantal expediteurs van Schouwen- Duiveland in het „Huis van Nas sau" te Zierikzee bijeen. Het doel van deze vergadering was, om de Coöp. Ver. Wegtransport „Schou- wen-Duiveland" weer nieuw leven in te blazen. Met algemene stem men werd besloten de opbouw van deze vereniging krachtig ter hand te nemen en georganiseerd overleg te plegen bij grote transportwerken. Tot secretaris werd benoemd de heer J. A. Rotte te Noordgouwe. Op visite Om half elf donderdagavond stond aan het Sarphalipark te Amsterdam een auto, waarin twee kinderen, een van twee jaar en een van een jaar, zaten te schreien. Een politie-agent van een wagen ging op zoek naar de eigenaar van de auto, ter wijl de omwonenden zich inmiddels' over de kinderen hadden ontfermd. Enige tijd later kwam de vader van de peuters opdagen. Als verkla ring gaf hij, dat hij op visite was gegaan en dat het wat laat was geworden Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Zodra men spreekt begint men reeds te dwalen. t HAAMSTEDE Vergadering afd. Ned. Chr. Vrouwenbond Deze week vergaderde de afde ling Haamstede van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Deze eerste verga dering in 1957 was goed bezocht. Vele nieuwe leden en vele belang stellenden woonden deze geani meerde vergadering bij. Na ope ning op de gebruikelijke wijze, volgde afwerking van het huishou delijk gedeelte, waarna de gaste van de avond, mej. Tusveld haar lezing hield over Japan. Op even aanschouwelijke als originele wijze wist mej. Tusveld het verre Japan dichter bij de aanwezigen te bren gen. Zij sprak over de vrouwen gewaden en de ingewikkelde om gangsvormen. Het merkwaardige is, dat alles wat wij beleefd vinden, daar juist op het tegendeel neer komt en bij toepassing hoogst kwa lijk zou worden genomen. Spr. leidde de vergadering door Japan's papieren huizen, met hun lege ka mers, waar de inwoners op kus sens zitten met de grote tenen over elkaar, zich warmend rond een pot met houtskool. Ook vertelde spr. over de kunst van het bloemen- schikken, waarvoor een jarenlange studie nodig is. Daarna werd de Ja- panse tuin uitvoerig bekeken Kle ding, klimaat, gesprek en zelfs bad en schoonmaak liet spr. de revue passeren, het gesproken woord ver duidelijkend met aardige en vaak kostbare gebruiksvoorwerpen uit haar eigen verzameling. Tot slot zong mej. Tusveld nog enkele Ja panse liederen. De presidente, mevr. de Haas- Verton, sloot de exotische avond met een hartelijk dankwoord tot de spreekster en dat. was zeker ver diend. n Op Hokkaido, een noordelijk Ja pans eiland, heerst een -griepepide mie, aldus is donderdagavond in Tokio bekend gemaakt. Hoewel reeds meer dan 200.000 personen ziek zijn, zijn er tot dusver nog geen doden gemeld. b De commissie van buitenlandse zaken in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich met 24 tegen twee stemmen, bij één ont houding, met de plannen van pre sident Eisenhower inzake het Mid den-Oosten akkoord verklaard, zonder er belangrijke wijzigingen in te hebben aangebracht. Het voor stel gaat nu naar het Huis, dat het dinsdag in behandeling zal nemen. „POMONA" - HAAMSTEDE Tegen optreden van „meeldauw" dient ook in de Westhoek gewaakt De winterbespuiting heeft nog wel zin In het vervolg van zijn voor „Pomona" gehouden lezing, heeft de heer J. Hertgers van de Plan- teziektekundige Dienst te Goes, ge wezen op de noodzaak ook in wes telijk Schouwen de nodige aan dacht te besteden aan de meeldauw hoewel deze aantasting hier nog niet zo vaak voorkomt. Het beste is volgens de inleider nog steeds de aangetaste scheuten uit te knippen en dit zo vroeg mo gelijk te doen. Kan men hiermee de aantasting niet onder de knie houden dan dient gespoten te wor den met spuitzwavel of gecombi neerde middelen, waarbij hij waar schuwde voor spuitzwavel, omdat dit nog al eens rui en verruwing veroorzaakt, vooral bij Cox. Een ziekte, die de laatste jaren steeds meer naar voren komt en dan vrij wel uitsluitend bij de Cox, is het stambasisrot, waarover hij e.e.a. meedeelde, nl. dat men voor de be strijding van deze ziekte het zieke weefsel goed diep uit moet snijden en dan de wond behandelen met Captan 4 pet. gemengd met tarwe bloem 4 petwaarna de wond een week later afgedekt moet worden. Ook kan men voorbehoedend wer ken, door de stam aan de onder kant te behandelen met een koper- oxychloride-oplossing van 4 pet. gemengd met een tarwebloemoplos sing van 4 pet. Dit laatste verdient aanbeveling, al heeft men zelf nog geen aantasting, maar wel bij de buurman. Deze behandeling dient in sept.-oct, herhaald te worden. Deze lezing, die door middel van het zg. „flanelbord" werd verdui delijkt, werd met grote aandacht beluisterd. Dierlijke parasieten Na de pauze verkreeg de heer P. Huissen het woord, die verschillen de dierlijke parasieten besprak. Hij wees er op, dat de zg. winterbespui ting voor een belangrijk percentage vervallen is, hoewel deze in bepaal de gevallen nog wel voordelen biedt omdat daardoor veel eieren kunnen worden gedood, zodat de aantas ting later in het seizoen minder erg Wordt. Een nadeel is, dat er maar zo weinig goede spuitdagen zijn. Achtereenvolgens besprak hij daar na het „fruitspint", voorjaarsuilen, wantsen, bloedluis, bladrollers, zaagwespen, mineermotten, pere- knopkever, zuringbladwesp en na jaarsuilen, waarbij hij uitvoerig de bestrijding aangaf, vooral in ver band met de giftige werking van vele van de te gebruiken middelen. Bij de vele vragen, die daarna ge steld werden, wees de heer Hert gers er nog op, dat ook in de fruit teelt zindelijkheid van grote bete kenis is. Ook is hij, waar dit moge lijk is, voorstander van de winter bespuiting, omdat dan de insecten in het ei-sladium worden gedood, wat volgens hem van groot belang is, daar de volwassen parasieten ook de overbrengers van de zg. „virusziekten" zijn. De voorzitter dankte aan het eind de beide sprekers voor hun gebo den leerzame avond en riep hun een „tot weerziens" in de volgende winter toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1