heekje Christelijke boeren en tuinders en Plattelandsvrouwen vergaderden Sun bal m Gezamenlijke toogdag Programma van ernst en luim in eigen sfeer Figuurlijk gesproken hebben de leden van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond op Schouwen-Duiveland en de Christelijke Bond van Plattelandsvrouwen dinsdag de handen Ineen geslagen bij het organi seren van de jaarlijkse toogdag, die werd gehouden in de zaal van „Concordia" te Zierikzee. Daar een rijke variatie in het programma was gebracht, werd de ge zamenlijke bijeenkomst een succes. Zowel de middag- als avondver gadering kenmerkte zich door een prettige sfeer, die uiteraard nog werd versterkt door de bijdragen van de medewerkenden, te weten de heren J. de Jager uit Kattendijke, die sprak over het onderwerp „Problemen op en om het boerenerf' en de heer W. Siebesma te Andijk, die met vaak treffende declamaties een eigen noot aan het programma gaf. De middagvergadering werd ge presideerd door de voorzitter van de Gewestelijke C.B.T.B., de heer J. A. van der Bijl te Zonnemaire, die Romeinen 14 las en daarna voorging in gebed. Spreker verwelkomde de vrij tal rijke aanwezigen, o.w. de provin ciaal secretaris de heer S. Baar. Terugziende op het afgelopen jaar uitte de voorzitter zijn dankbaar heid over hetgeen de leden indi vidueel en de organisatie nog is gelaten. Hij onderlijnde de afhan kelijkheid van God, tot Wiens eer wij hebben te leven. Sprekend over de eigen problemen, noemde de voorzitter de kwestie van de aan sluitingen op het waterleidingnet in de onrendabele gebieden en wees er op dat deze van de „buiten mensen" financiële offers zullen vragen. De voorzitter verzekerde daarop de leden dat de C.B.T.B. ten aanzien hiervan en in het al gemeen blijft staan op de bres van de belangen der leden. „Problemen op en om het boerenerf" De heer de Jager, lid van het da gelijks C.B.T.B.-bestuur, hield ver volgens zijn inleiding over het on derwerp „Problemen op en om het boerenerf". Spr. beschouwde zijn inleiding als „een praatje bij de haard" en wist in kort bestek een trits van boerenproblemen aan de orde te stellen, daarbij vooral ook de geestelijke achtergrond der din gen in zijn betoog betrekkend. „Want", aldus spr., „een C.B.T.B.- boer mag geen „kankerpit" zijn", ook al is het soms moeilijk spon tane arbeidsvreugde op te brengen. De herverkaveling en de nog steeds niet herstelde grondstruktuur zijn zaken die het hart van de boer hier benauwen. Men mag zich echter niet laten leiden door vrees, ook niet t.o.v. het verstoorde evenwicht tussen kosten en baten. Dieper ging spr. in op het ka rakter van de boerenstand en de „boer thuis", waarbij hij opmerkte dat het moderne levenstempo en de gewijzigde verhoudingen ook hier een bedreiging kunnen gaan vormen, speciaal voor de jeugd. De heer de Jager wees verder op de onmogelijkheid zich te ont trekken aan het organisatorische leven, hetgeen een zaak is van Christelijk verantwoordelijkheids gevoel. Wat de praktische zaken betreft ried spr. zijn gehoor aan het C.B. T.B.-radio-landbouwpraatje te be luisteren op maandagavonden. Ten aanzien van de huidige landbouw- DE FINANCIËLE VERHOUDING TUSSEN RIJK EN DE GEMEENTEN Naar aanleiding van de daarom trent door vele leden uit de Twee de Kamer gestelde vraag merken de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelij ke Bedrijfsorganisatie en de minis ter van Financiën op, dat het wets ontwerp tot wijziging van de finan ciële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten en tussen het Rijk en de provinciën een verruiming be tekent, met ingang van 1956, van het aandeel van het Provinciefonds in de opbrengst der daarvoor in aanmerking komende rijksbelastin gen. Het ontwerp stelt bovendien ter compensatie van een mogelijk tijdelijke teruggang der middelen ais gevolg van het rijksbelasting plan 1955 alleen voor het jaar 1956 een percentage van 0,76 voor. Bij de verruiming van het belasting aandeel, als genoemd wetsontwerp is voorgesteld, is de ontwikkeling van de voor uitkering beschikbare middelen van het fonds, zoals deze blijken uit de oorspronkelijke be grotingen, als volgt: 1954 f 32.185.125; 1955 f 39.073.632; 1956 f 43.628.061; 1957 f 52.472.034; De ministers zien, mede op grond van deze uitkomsten, geen aanlei ding de uitdrukkelijk voor een jaar bedoelde verhoging tot 0,76 pet. ook op 1957 toe te passen. Zij delen dit mede in hun memorie van ant- Een „varende autobus" De „Aquavion" type „Aquastroll" in de wandeling de varende auto bus genaamd, heeft op de Nieuwe Waterweg officieel proef gevaren. Deze draagvleugelboot voor 22 personen werd bij de werf De Haas te Maassluis gebouwd in opdracht van de Shell. Het scheepje is be stemd voor snel arbeidersvervoer op het meer van Maracaibo ten be hoeve van de oliewinning in Ve nezuela. In Nederland is dit de tweede draagvleugelboot, die binnen een half jaar wordt afgeleverd. De eer ste was een kleine schertelboot van 4,5 ton. Dit laatste type heeft aan de voor- en achterzijde draagvleu- gels, die het casco bij toenemende snelheid uit het water tillen. Ambonese kinderen drinken geen melk meer De melkverstrekking aan de kin deren in het Ambonezenkamp „Beenderribben" bij Westkapelle is gestaakt. Dit nadat gebleken is, dat van deze verstrekking vrijwel geen gebruik meer werd gemaakt. De kinderen werden door hun ouders weerhouden de melk te gaan drinken, omdat de ouders zich op het standpunt stelden, dat de melk in de kamers waar de kinderen wonen moest kunnen worden ge bruikt, dat ook de ouders recht op deze verstrekking hadden en dat deze verstrekking ook op zondag zou moeten geschieden. woord op het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de be groting van het Provinciefonds voor 1957. - In een greppel langs een weg ten zuidwesten van Chicago zijn de lijken van twee zusjes, de vijftien jarige Barbara en de dertienjarige Patricia Grimes, gevonden. Zij droegen sporen van geweldpleging. Men meent zekere overeenkomsten te kunnen vaststellen tussen deze moorden en die, welke vijftien maanden geleden op drie broers, respectievelijk de 11, 13 en 14-jar. Anton, John en Robert Peterson zijn gepleegd. De lijken van de jon gens werden in een bos ten noord westen van de stad gevonden. Hoe kom je er bij om nu al de krant aan de buren ie geven! Ik heb de helfi nog niet gelezen. U KUNT DIT VOORKOMEN door zelf een abonnement op ons blad te nemen. 's Werelds mooiste post' duiven naar Amsterdam Circa 150 van 's werelds snelste en mooiste postduiven zullen begin februari in Amsterdam aankomen, niet op vleugels, doch in manden. De Nederlandse postduivenmelkers zullen deze unieke collectie op za terdag 2 en zondag 3 februari kun nen bewonderen In Krasnapolsky, waar zij op een tentoonstelling door een internationale jury zullen worden beoordeeld. De in 1948 opgerichte internatio nale federatie van postduivenbon- den houdt nl. haar vijfde tweejaar lijkse internationale congres voor de eerste maal in ons land en heeft de organisatie van het congres en van de daarbij behorende tentoon stelling opgedragen aan de Neder landse postdulvenhouders organi satie, waarbij alle Nederlandse bonden zijn aangesloten. Bij de in ternationale federatie zijn 26 lan den aangesloten. Minstens 18 daar van zullen op het congres verte genwoordigd zijn en uit circa 15 landen worden de beste 10 duiven en doffers verwacht. problematiek gaat het vooral om het bepalen van een landbouwpo litiek op lange termijn. De heer Siebesma bracht een pro gramma van „ernst en luim" ten gehore voor een dankbaar publiek. Na enkele Kerstgedichten van D. v. d. Stoep en Jan Muller, was vooral H. M. van Randwijk's ge dicht „Recidivist" treffend. Een prozastukje „Straatvoetbal" van J. G. Vermeulen werd gevolgd door een dito van „Piet Paaltjes". De heer Siebesma heeft een opvallend sterk beeldend vermogen, maar lijkt ons in de beschrijvende delen wat te traag om volledig te over-' tuigen. Na dit geslaagd optreden volgde een gezellige gemeenschappelijke koffietafel. Het avondprogramma x De avondvergadering stond on der leiding van de presidente van de Christelijke Plattelandsvrou wenbond, mevr. J. M. Laurense- Pluister te Oosterland, die in haar openingswoord de nuttigheid van gecombineerde vergaderingen on derstreepte. Zij stond stil bij het werk van de Christelijke Platte landsvrouwenbond, dat stelselmatig wordt geïntensiveerd, hetgeen ook tot uiting komt in het toenemen van het aantal leden. De rest van de avond werd voor een groot deel in beslag genomen door het vertonen van een geva rieerd filmprogramma. Vertoond werden o.m. enkele dokumentaires over Zuid-Afrika. De aandacht ging vooral uit naar een film van de Grontmij. over de herverkavelings werkzaamheden op Schouwen-Dui veland. De bekende oesterfilm „Im perialen 00000", viel wel zeer in de smaak. Voor de vrouwenbond werd tus sentijds een verloting gehouden, die ruim f 70,opbracht. De heer Sie besma vulde verder het program ma met ernstige en luimige schetr oön. i Het slotwoord werd gesproken door ds. M. van der Klis, die op bijbelse grondslag pleitte voor het lidmaatschap van een Christelijke organisatie. Ingezonden mededeling i STAD EN PROVINCIE ZIEBIKZEE Sekondenverlotinq S.V. „Delta-Sport" De waarnemend korpschef der gemeentepolitie heeft vastgesteld dat de uitslag van de gehouden se- kondenverloting van de atletiek- verenig. s.v. „Delta-Sport" Schou wen-Duiveland luidt: Automatisch horloge: 9 minuten en 2 sekonden. Gewoon horloge: 40 minuten en 4 sekonden. Briefje in collecte-zakje In de collecte van zondag jl. voor de kerkvoogdij in de Ned. Herv. kerk te Renesse werd een briefje aangetrof fen, dat luidde als volgt: „Van het zo pas ontvangen eerste ouderdomspensioen". Dit lazen wij in het Her vormd Kerkblad voor Schou- wen-Duiveland, waarin de plaatselijke predikant, ds. van Liere, het bericht een ere-plaatsje heeft gegeven. Uiteraard bleef het niet bij een briefje alleen: er zat f 10 in voor het verwarmings fonds van genoemde kerk. AFDELING SCHOUWEN PLATTELANDS VROUWEN Deskundige demonstreerde smakelijke bereiding van rijsttafel Oneindig veel variaties op enkele grondrecepten Voor de afd. Schouwen van de Nfed. Bond van Plattelandsvrouwen is dinsdagmiddag op overtuigende wijze uit de doeken gedaan dat voor een smakelijke rijsttafel de Indi sche specerijen en kruiden niet on ontbeerlijk zijn. In een door de vele belangstellenden overvolle koffiekamer van het „Huls van GLANS AAN ONZE KLEDING Lurex verwerkt in een jumper. Witte jumper met blauwe lurex. Goud is het symbool van weelde en rijkdom. Sinds onheugelijke tij den heeft men er dan ook naar ge^ streefd kleding-stoffen een rijkere indruk te geven door middel van gouden en zilveren draden. De Babyloniërs waren meesters in het borduren met goud- en zil verdraad. Zij gaven hun kunst door aan de Assyriërs en de Perzen. Agrippina, de gemalin van de Ro meinse keizer Claudius, droeg zelfs een geheel uit gouddraad vervaar digd kleed. Aan het maken van de ze wel zeer kostbare metaaldraden zat echter nog al wat vast. Men be gon met het plathameren van goud tot zeer dunne platen, waarvan dan draden werden gesneden. Deze dra den werden dan met zeer groot vakmanschap door de stoffen ge werkt. Het spreekt welhaast van zelf, dat dit een zeer dure werkwijze was met een kostbare grondstof. Alleen de zeer welgestelden konden zich in goud hullen. Daarom ging men werken met imitatie goud- en zilverdraad, waarvan de duurzaamheid echter niet zo groot was. Voor feestelijke kleding werden de met imitatie goud- en zilverdraad doorweven stoffen veel gebruikt, alhoewel ook velen het gebruik van dergelijke stoffen niet aandorsten. In 1946 werd in Cleveland in de Amerikaanse staat Ohio metaal draad op de markt gebracht dat niet kan oxyderen. Dit draad blijft onder alle omstandigheden zijn schittering behouden. Nu twee jaar geleden werd in Amsterdam begon nen met de productie voor geheel Europa van deze glinsterende ga rens, die men lurex noemt. Vele binnenlandse en buitenlandse fa brikanten verwerken deze garens. In vele tinten en voor vele doeleinden Lurex komt niet alleen voor in goud en zilver, maar ook in pastel tinten, in alle mogelijke fantasie- kleuren (ook zwart) en in een veel kleurig effekt. Het doet een beetje denken aan raffia, echter glimt het iets meer. Het kan worden toegepast zowel in ketting als inslag van de meeste stoffen zoals wol, katoen, zijde en synthetische materialen. Het wordt ook verwerkt in bad pakken, stola's, schoenen, tasjes, galons en zelfs in meubelbekleding en gordijnstoffen. Zo'n schitterend draadje geeft glans aan onze kleding, al is het dan niet alles goud wat er blinkt. Nassau" heeft mevr. Mary Brüc- kel-Beiten uit 's-Gravenhage nl. gedemonstreerd hoe met een aan tal voor het merendeel Hollandse ingrediënten een heerlijke Hol landse" rijsttafel te bereiden is. Na een welkomstwoord door de presidente mevrouw D. Delst-Gast verkreeg mevrouw Brückel het woord, die wees op de populariteit die de rijsttafel thans in Nederland geniet. Spreekster zei de aanwezi gen slechts de grondrecepten te willen demonstreren. Deze grond recepten zijn dan haast tot het on eindige te variëren. „Er is slechts één voorwaarde: uien en knoflook horen er onvoorwaardelijk bij", al dus spr. Bij de bereiding is het vol gende van belang: er dient een goed soort droogkokende tafelrijst (lange korrel) te worden gekocht, die na goed gewassen te zijn met 2 5 3 vingers water boven de rijst moet worden opgezet. Als het water ver dampt is moet de rijst hetzij in een stomer, een vergiet of een hooikist verder mooi worden. Zout mag naar eigen smaak worden toegevoegd. Dit alles werd door mevr. Brückel- Beiten aanschouwelijk voorgesteld, waarna deze de volgende ingredi ënten in een ijzeren braadpan sa menvoegde: olie, (desgewenst mar garine), uien, knoflook, bouillon- blokken (vlees mag uiteraard ook!), een blikje tomatenpurée en melk. Hierdoor ging een ferme hoeveel heid gesneden witte kool en ont kiemde erwtjes (taogé), worteltjes en peultjes (keuze uit andere harde groentesoorten staat natuurlijk vrij). Het geheel bleef enige tijd op het vuur, doch werd niet gaar ge kookt (wat verkoking van vitami nen voorkomt), en afgemaakt naar smaak met suiker en zout. Vervol gens bereidde spr. een kerry-grond- recept, dat gelijk werd bereid als het voorgaande. Slechts werd de tomatenpurée vervangen door wat kerry en een scheutje azijn en en kele harde eieren toegevoegd. Ook vlees, lever of i.d. kunnen hierin worden verwerkt. Hierna vervaar digde spr. op vlotte wijze een „zoet zuur" recept als volgt: in verwarm de azijn werd gesneden kool ge voegd, wat zout en suiker alsmede wat kerry. In de zomer is kool prachtig te vervangen door kom kommers enz. De aldus verkregen produkten werden op de meege brachte borden gestapeld, waar nog een handje vol kroepoek aan werd toegevoegd. Naar onze mening is deze „Hollandse" rijsttafel bij vele aanwezigen letterlijk in „de smaak" gevallen. Dat de belangstelling voor de rijsttafel gewekt was bleek wel hieruit dat verschillende dames in tekenden op het door mevr. Brüc- kel-Beiten geschreven boek „De Hollandse rijsttafel voor de Hol landse huisvrouw" en ook op haar geestige „Kookboek voor mannen". AMSTERDAM. Fietsen en brom fietsen vormen weer een begeerlijk object voor allerlei duistere lieden. In Amsterdam zijn sedert 1 januari jl. al 387 fietsen en 68 bromfietsen gestolen. YERSEKE. In Yerseke is een oude man door gasvergiftiging om gekomen. Toen een paar meisjes met eén collectebus aan de woning van de 82-jarige alleenwonende gepensioneerde postbode C. van 't Veer aan de Vijverboomgaard kwa men, kregen zij geen gehoor. Zij ontdekten dat binnen het licht brandde en dat de man in de ka mer aan tafel zat. Omwonenden werden gewaarschuwd en toen deze toegang tot de woning verschaft hadden troffen zij daar de man dood aan. In het huis hing nog een sterke gaslucht. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 22 januari. Aan voer 2656 stuks vee (weektotaal 4390), tw.: 550 vette koeien en os sen; 575 stuks gebruiksvee; 160 vette kalveren; 133 graskalveren; 679 nuchtere kalveren; 74 varkens; ItH SlOEDNiEu W firtERnaOhti STtMfU - \At£6tVt6,De r n -f risen. Hte'r VERSCMUENJJC RECORDS GE&ÜOAEN. de noem NE wooó rter etn 3neiheid vrn iOOO Kfi fitt OOR OR UN pOOttE V»N A/ooo neren »er neocrlunds tiernt roai/vr voor ve webSTnjD TESEN SPANJC 104 biggen; 105 paarden; 3 veulens; 245 schapen en lammeren; 28 bok ken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,20, f 2,86-2,96, f 2,76- 2,86; vette kalveren f 3,10-3,30, f 2,90-3,10, f 2,70-2,90; slachtpaar- den f 2,45-2,20-2,10. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-350-275; nuchtere kalveren f 65-58-46; biggen f 56-47-40; scha pen f 140-120-100; lammeren f 130- 115-95; kalf- en melkkoeien f 1100- 950-725; vare koeien f 820-700-600; vaarzen f 775-675-475; pinken f 540 440-340. UIEN 22 januari Veiling Sint Annaland Middel f 25,59-25,20; bonken f 26,51; drielingen f 27-25, f 10-25; picklers f 24,68. Alles per 100 kg. Aanbod: 70 ton Middel. Veiling Sint Maartensdijk Middel f 25; bonken f 26; drie lingen f 26; picklers f 24. Alles per 100 kg. Aanbod: 18 ton Middel. Veiling Tholen Middel f 24,61-24,40: bonken f 24,89; drielingen f 25; picklers f 23,50. Alles per 100 kg. Aanbod: 8 ton Middel. Veiling Steenbergen Middel f 25,10-24,50; bonken f25; drielingen f 24,60; picklers f 22,40. Alles per 100 kg. Aanbod: 30 ton Middel. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 27 januari a.s. luidt: 3e klasse C: RKDVC-Zierikzee; WSC-Heusden; RWB-Virtus; VES '35-HERODe Schutters-Veerse Boys; Dongen-RKC. 4e klasse G: Burgh-Halsteren (half 3); RSV-Noordhoek; DEVO- Steenbergen; NSV-Nieuw Borg- vliet; Kaaise Boys-DHV. Afdeling Zeeland le klasse B: Dreischor I-Zierik- zee II (half 3, scheidsr. J. v. d. Werf); Renesse I-Burgh II (half 3, scheidsr. A. de Looze). 2e klasse C: Dreischor II-Zierik zee III (half 1, scheidsr. G. M. v. d. Wielen); SVOWK I-Renesse II (half 3, scheidsr. J. v. d. Werf); Brouwershaven II-Zonnemaire I (half 3, scheidsr. P. J. Rieteco). Zaterdagmiddagcompetitie 26 januari 2e klasse C: Wolfaartsdijk I-Wis- sekerke I; Heinkenszand I-Beve landers I; Goes IV-SVD I; Kats I- Yerseke III. 2e klasse D: Duiveland I-MEVO II (3 uur, scheidsr. J. de Wit); Burgh III-Bruse Boys I (3 uur, scheidsr. Th. Sies); Bruse Boys II- Zierikzee IV (3 uur, scheidsr. G. M. v. d. Wielen). ,,DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD" 84. Het duurt niet lang, ot Aran) en Mansoer krijgen de vluchte ling in het oog. De koopman rijdt als een bezetene, maar het pak- paard, dat de twee manden met goud te dragen heeft, begint teke nen van vermoeidheid te tonen en langzaam maar zeker wordt de afstand tussen de ruiters kleiner.... Het terrein wordt heuvel achtig. Telkens als Casimir's paarden hijgend en met schuim op de bek een heuvelkam beklommen hebben, werpt de koopman een angstige blik achterom en elke keer zijn zijn achtervolgers hem dichter genaderdKorte tijd later is de afstand tussen hen nog slechts enkele tientallen meters. En terwijl Casimir over de nek.van zijn paard gebogen voortraast, hoort hij achter zich de dreigende stem van de Kalief: „Casimir, gij schurkachtige hond! Geef je over en ontvang door mijn zwaard het loon voor je misdaden!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6