Deltaplan biedt kans tot herstel van „gehavende bevolkingsstruktuur" EISENHOWER WEET NIET OF HOUDING VAN MOSKOU IS VERANDERD. LAATSTE NIEUWS STAD EN PROVINCIE Gebruik de ideale Douwe Egberts wandkoffiemolen lekkere koffie... gesloten bestelwagen Poging betere verstandhouding met Rusland te krijgen President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard, dat hU in de vier komende Jaren zal trachten een beter begrip tussen de vrije landen van de wereld te bereiken en tot een betere verstandhouding met de Sowjet-Unle te komen. Hij zei dat zijn nieuwe leer voor het Midden-Oosten niet bedoeld is om welk land dan ook ln dit ge bied te overheersen. Zij beoogt de landen in dit gebied, die weerstand bieden aan de communistische agressie en ondermijning, te hel pen. Eisenhower zei dit op de vraag om commentaar op de Chinees- Russische verklaring, die de vorige week is gepubliceerd, dat Moskou en Peking het Midden-Oosten zul len beschermen tegen de gevolgen van de leer van Elsenhower. De Amerikaanse president ver klaarde voorts dat hij werkelijk niet kon zeggen, dat de Sowjet- Unie haar houding tegenover de Ver. Staten verscherpt of veran derd heeft. Op de vraag of hij be sprekingen of correspondentie met de Sowjet-leiders overwoog met het oog op een vermindering van de spanning, antwoordde hij ontken nend. Hij vond dat dit op het ogen blik geen zin heeft. Elsenhower weigerde te verkla ren of hij bevel zal geven tot het gebruik van tactische atoomwapens ais een of ander land in het Mid den-Oosten, dat het slachtoffer is van een gewapende communistische agressie, Amerika om hulp vraagt. s.s. „Statendam" iu Rotterdam terug Vanmorgen om tien uur is het s.s. „Statendam" van de Holland Ame rika Lijn a an de Wilhelminakade te Rotterdam teruggekeerd. Prin ses Beatrix, die het schip gister avond tijdens de officiële proef tocht heeft gedoopt, heeft met haar gevolg het schip circa tien minuten later verlaten. Omstreeks half tien had zij in de hut van de gezagvoerder via de scheepsradio een telefoongesprek van vier minuten met haar moeder, Koningin Juliana, die zich op het ogenblik met vakantie in Arosa be vindt. Vervolgens bracht de prinses een bezoek aan de brug, waarbij kapi tein C. Haagmans, de eerste offi cier, de purser, de scheepsarts, de hoofdwerktuigkundige, de loods en dc officieren van de wacht aan haar voorstelde. Ook heeft zijzelf nog even het stuurwiel ter hand genomen, waarbij, terwijl comman do's over en weer gingen, de ge zagvoerder haar behulpzaam was. Een driewerf „leve de prinses" van de in de hal van het schip verzamelde passagiers weerklonk, toen de prinses het schip verliet, uitgeleide gedaan door directeuren van de H.A.L. en Wilton-Feijen- oord. De echtgenote van de pachter van de winkel in de H.A.L., me vrouw G. H. Voorhorst, overhan digde de prinses nog vier zg. be deltjes, voorstellend de „Staten dam" in goud, bestemd voor haar en haar zusters. ZIERIKZEE Algemene vergadering Postduivenhoudersveren. „Gevleugelde Vrienden" Woensdagavond hield de post- duivenhoudersvereniging „Gevleu gelde Vrienden" te Zierikzee een algemene vergadering, die goed be zocht was. Na opening wenste de voorzitter, de heer J. A. ten Haaf, de bestuursleden en leden een in alle opzichten voorspoedig vlieg- jaar toe. Hij dankte de heren Fr. Maijs, W. Dalebout en C. Seijbel in het bijzonder voor het vele dat zij in het afgelopen jaar in het belang van de vereniging hadden gedaan. Vervolgens wijdde hij enige woor den aan de nagedachtenis van de heer J. C. Rombouts, die na een lange slepende ziekte vorige week is overleden, en in zijn leven veel voor de vereniging heeft gedaan. Ter zijner gedachtenis werd vervol gens 1 minuut stilte in acht geno men. Met dankbaarheid kon de voorzitter mededelen dat de gehou den tentoonstellingen een groot succes zijn geworden en hij dankte de commissie van voorbereiding, die onder leiding van de heer C. M. van Westenbrugge stond voor haar werkzaamheden in deze. Hij bracht hulde aan de heer A. Bakker, die de beste collectie duiven had en daardoor in het bezit kwam van de ereprijzen en de beker. In de nu volgende pauze wei-den de ringen en derbyringen uitge reikt. Na heropening reikte de voorzit ter de kampioens- en wisselprijzen uit, onder het uitspreken van ge lukwensen tot de winnaars. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd de voorzitter met algemene stemmen herkozen. In plaats van de heren J. van den Bos en W. Dale bout werden als bestuursleden ge kozen de heren L. Koster en C. Ber- revoets, zodat het' bestuur thans bestaat uit de heren: J. A. ten Haaf (voorzitter), F. Maijs (secretaris), C Seijbel, L. Koster en C. Berrevoets (commissarissen). Op de eerstvol gende bestuursvergadering zal een penningmeester worden aangewe zen. Besloten werd de contributie met f 0,25 te verhogen, zodat deze nu f 1,25 per maand bedraagt. Na de rondvraag, waarin diverse interne aangelegenheden werden besproken, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de op komst en de besprekingen de ver gadering. KERKNIEUWS Bijeenkomst van* Hongaarse bisschoppen Voor het eerst sedert de Russi sche tussenkomst in Hongarije op 4 november 1956, is het Hongaarse episcopaat in de Hongaarse hoofd stad bijeen. Radio-Boedapest meldt, dat op woensdag een bijeenkomst in Boe dapest is begonnen, die twee dagen zal duren. Voorzitter is mgr. J. Groesz, bisschop van Kalocsa. Over het onderwerp van bespreking heeft de radio niets gezegd. Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: vikaris H. van Dijk, Bruinisse en vikaris H. J. Smits, Loosduinen. Beroepen te Ouderkerk a.d. IJs- sel: A. J. Wijnmalen, Maartensdijk. Bedankt voor Opheusden: J. R. Cuperus, Doornspijk; voor Eek en Wiel: M. S. J. de Jong, Noordwij - kerhout; voor Bellingwolde (toez.): P. W. B. Haseloop, Dokkum Ger. Kerken Beroepen te Tijnje: kand. J. D. te Winkel, Voorthuizen. Aangenomen naar Ommen: Joh. C. Baumfalk, Oostwold (Old.). Bedankt voor Hattem, Heeren veen, Enschedé, Workum en Zwol le: Joh. C. Baumfalk, Oostwold (Old.). Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepbaar: kand. M. van Vee- len, Rotterdam. Beroepen te Niezijl: kand. M. van Veelen, Rotterdam. Aangenomen naar Sneek: kand. H. de Vries, Hattem. Bedankt voor Buitenpost en voor Drogeham: kand. H. de Vries, Hat tem. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Rotterdam-Kralingen: G. J. Buys, Papendrecht en W. de Joode, Ede. Beroepen te Sint Jansklooster: J. W. de Bruin, Zwaagwesteinde. Bedankt voor Aldergrove (Brits Columbia): M. van der Klis, Zie rikzee. De bijzondere kwaliteit van Douwe Egberts koffie komt volledig tot haar recht, als U deze koffie maalt, direct voor het zetten. Gebruik daarvoor de ideale D.E.-koffiemolen, die verkrijgbaar is op 1500 punten, verpakt bij Douwe Egberts koffie en thee. Zeeland wordt landprovincie Dam tussen Schouwen-Duiveland en N.-Beveland nodig „W(j mogen geen egoïstisch stand punt innemen en zonder meer ge noegen nemen met het feit dat de provincie Zeeland duidelijk achter blijft bü de ontwikkeling van ove rig Nederland. Om aan deze om standigheid een einde te maken, wordt het Deltaplan ons als een belangrijke kans aangeboden". Naast het argument van ver hoogde veiligheid, voerde ir. M. A. de Vink, directeur van de Plano logische Dienst in Zeeland, deze zienswijze aan als belangrijkste motief voor een positieve instelling t.a.v. het Deltaplan, tijdens de - onder auspiciën van de Z.V.U. - woensdagavond in „Mondragon" gehoudep lezing over de planolo gische aspecten van het Deltaplan. Het thema van de „ongezonde be volkingsstruktuur", zoals spr. het noemde, werd door hem diepgaand behandeld en met cijfers geïllus treerd. Het zegt toch wel iets, aldus spr., dat de bevolking van Zeeland (278.000 inwoners) sinds 1880 slechts met 40 pet. is toegenomen, in te genstelling met een groei van 150 pet. van de landelijke' bevolking. Merkwaardig genoeg doen zich hier geen grote geboorte-overschotten voor, maar wel een groot vertrek - overschot. De vertrekkenden liggen doorgaans in de produktieve leef tijd en zonder vertrek zou er in de genoemde periode een grotere be volking wonen van 71 pet. Al was er na de oorlog ook in Zeeland sprake van een zich wijzigende mentaliteit, daar bleef ook t.a v. de industrialisatie Zeeland ten achter. Oorzaak hiervan is het minder gunstige vestigingsklimaat, ook al zijn er toch ook wel aanwijsbare voordelen. Ingrijpende verbetering van de vestigingsvoorwaarden zul len zich door uitvoering van het Deltaplan voordoen. De hiermede samenhangende en andere uit het Deltaplan voortvloeiende zaken, worden bestudeerd door de Werk groep Deltazaken Zeeland, inge steld door het provinciaal bestuur. Ontsluitende weg Ir. de Vink besprak hierna de betere mogelijkheden, die zich mid dels het Deltaplan zullen voordoen. De kustweg via de dammen zal vooral toeristische betekenis heb ben. Daarnaast is nodig een cen trale ontsluitende weg die aanslui ting geeft op de zg. Zoomse weg, aan de oostelijke grens van het Deltagebied. De centrale weg kan gecreëerd middels een dam door de Grevelingen, terwijl als verleng stuk dient een dam Zierikzee-N.- Beveland (kosten f 20 miljoen). Door uitvoering van het Drie- Eilandplan kan deze weg dan reeds leiden tot het hart van Zeeland, maar een zeer moeilijk probleem is het obstakel van de Westerschelde, die op de duur niet meer met veer- verbindingen kan worden bediend. Samenhangend hiermede zijn de Belgische wensen t.a.v. de Wester schelde, die voor de hiken van Antwerpen van zoveel belang is. Op de duur zal gedacht dienen te worden aan een tunnel of brug. Spr. vertelde hierna over de plan nen t.a.v. het proefbassln voor de oester- en mosselcultuur in het Veerse Gat en de recreatieve mo gelijkheden, die zich hier zullen gaan voordoen. Op de langere duur is het te verwachten aanzanden van de dammen (duinvergroting) een prettig perspektief. Speciaal in Schouwen's Westhoek zal gewaakt dienen te worden tegen het gevaar, dat het fraaie natuurgebied niet onder de voet wordt gelopen. Uitgebreide diskussie Op de lezing, die vele - hier reeds eerder besproken elementen bevat te - volgde een uitgebreide diskus sie. In de loop daarvan deelde ir. de Vink mede, dat Zeeland met de planning en uitbreiding van steden eigen initiatieven zal ontplooien met rijkssteun. De landbouw zal profiteren van de mogelijkheid van snellere afvoer van producten. In de overbruggingsperiode moet iets gedaan worden een al te sterke oriëntering van noordelijk Zeeland op Rotterdam af te remmen. Een mogelijkheid zag spr. liggen in de haven „De Val" en een nieuwe ha ven op Noord-Beveland. Na uit voering van het Drie-Eilandenplan is noord-Zeeland dan al heel wat dichter bij het Zeeuwse centrum gekomen. Sommigen uit de verga dering namen stelling tegen de ge dachte dat Zeeland maar een „arm zalig figuur" zou slaan, mët betrek king tot de bevolkingsverhoudingen Dat van geen overbevolking sprake is, werd juist als een voordeel ge zien. Ir. de Vink meende dat er al tijd een gevoel van onbevredigd zijn overblijven zal, als er niets ge daan wordt aan het achterblijven bij een ontwikkeling, die elders in het land wordt geconstateerd. Aan passende - maar geen spektakulaire - wijzigingen kunnen op Schouwen- Duiveland worden verwacht (er ko men geen grote metaalfabrieken in Ellemeet (sic) en te denken ware aan industriën, die landbouwpro ducten verwerken. De eigen acti viteiten van België werden even eens onder de loup genomen. Zo bestaan er plannen voor een kanaal van Antwerpen naar Oostende. Ge pleit werd voor een goede bewoon baarheid van Zeeland, vooral op het punt van de behuizing, maar evenzeer ten aanzien van openbare gebouwen, concertzalen, scholen, schouwburgen e.d. Dr. J. J. Westendorp Boerma - die ook de spr. inleidde - wees in zijn dankwoord tot de spr., nog eens op de merkwaardige op handen zijnde ontwikkeling in dit gebied, waardoor een eeuwenlange historie zal worden afgesloten. Kolen in Zuidpoolgebied Dr. Vivian Fuchs, leider van een Zuidpoolexpeditie van het Britse gemenebest, meldt van Shackleton base, dat hij kolen heeft gevonden in het Therongebergte, op ongeveer 160 km. ten zuidoosten van deze ADVERTENTIES Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van ons dochtertje en zusje JOHANNA (Joke) F. C. OOSSE M. C. OOSSE-DE JONGE CEESJE Duivendijke, 24 jan. 1957. Boutweg L 49 Tijdel. Ziekenhuis Noordgouwe Heden overleed, za£ht en kalm, onze geliefde vrouw, moeder en grootmoeder MARIA LIEVENSE geb. Van Donge in de ouderdom van bijna 67 jaar A. LIEVENSE Overschie: C. J. A. v. WIJK- LIEVENSE G. v. WIJK PETER Nieuwerkerk: C. A. LIEVENSE M. LIEVENSE-v. STRIEN MA Rr ANNE Nieuwerkerk, 24 jan. 1957 Met grote blijdschap en dank baarheid geven wij u kennis van de geboorte van onze dochter LEUNTJE (Lenny) J. VAN DER WEELE W. J. VAN DER WEELE- VERWIJS Brouwershaven,- 22 januari '57 Haven, noordzijde 27 januari 1957 Verloofd: NELLY HANSE en JOB VAN DER WEEL Noordwelle, „Lockershof" Haamstede, Brabers 1 Voor de deelname ons betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder T. J. FOLMER wed. J. J. van 't Hoff betuigen wij onze welge meende dank. Oosterland, januari 1957 Uit aller naam: A. VAN 'T HOFF J.Jzn. Te koop: 750 kg Garage Heuseveldt Nieuwerkerk telefoon 240 Plaatst uw geboorte advertentie in de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3