Geweldig probleem voor dit jaar Reizigers melden vele arrestaties in Hongarije Werkgeversverbonden over lastenverdeling STAD EN PROVINCIE Nieuwe drukkerij „Het wapen van Zeeland" officieel geopend LANDBOUWDAGEN VAN DE Z.L.M. OP SCHOUWEN-DUIVELAND Het vraagstuk der Hongaarse vluchtelingen Programma vergt 15 miljoen dollar Dank zij de resolute en effectieve wijze, waarop de Intergouverne mentele Commissie voor Europese Migratie (I.C.E3I.) bet vraagstuk der Hongaarse vluchtelingen beeft aangepakt en dank zij ook de grote en spontane medewerking die men daarbij van een 29-tal landen ver kreeg, werd voorkomen, dat er een nieuw en geweldig probleem voor Europa werd gecreëerd. Maar vooral ook werd voorkomen, dat zovele duizenden Hongaren In vluchtelingenkampen een lange, moeilijke en wellicht uitzichtloze tijd zouden tegemoet gaan. In de tijd van 2Vj maand - de I.C.E.M. ging op 4 november onmiddellijk aan de slag - werden 100.000 Hongaarse vluchtelingen uit Oostenrijk naar andere landen ver voerd. Dit aantal werd zo ongeveer op 18 januari bereikt Maar geweldig is nog het pro bleem, dat voor dit jaar op een op lossing wacht. Er waren op 18 ja nuari nog 70.000 Hongaarse vluch telingen en mogelijk zijn er velen meer die niet werden geregistreerd. Voorts komen er dagelijks nog ge middeld 6- 700 Hongaren de Oos tenrijkse grens over. Alleen het verblijf in Oostenrijk per dag en per man kan men op 1 dollar stel len. Hier ligt nog een groot werk, dat moet worden uitgevoerd, wil er niet een nieuw Europees vraagstuk geschapen worden. Groot vraagstuk Maar voor dit jaar wacht op nieuw een groot vraagstuk ter uit voering. Oostenrijk kan die grote stroom niet verwerken. De I.C.E.M. heeft thans opnieuw een oproep naar alle aangesloten regeringen gezonden. Vooreerst een oproep om nog meer Hongaren in hun landen toe te laten. Voorts een verzoek om bij te springen in de grote kos ten, die het transport der Hongaar se vluchtelingen in dit jaar zal vragen. Voor 1957 heeft men zich ten doel gesteld 80.000 Hongaren inter- Europees te vervoeren en 60.000 Hongaren naar landen overzee te brengen. Dit programma zal een bedrag van 15 miljoen dollar ver gen, waarvan reeds de helft ge dekt is. Sowjet-Unie wil alles leveren aan Egypte Het nieuwsbureau Midden-Oos ten heeft woensdag bekendgemaakt dat de Sowjet-Unie aangeboden heeft Egypte alle goederen te le veren die het nodig heeft. Dit aanbod werd gedaan tijdens de besprekingen, die door een Sow- jetrussische handelsdelegatie ge voerd zijn met de Egyptische mi nister van Handel. Tijdens een bespreking met de minister voor Industrie deelde de delegatie mede, dat de Sowjet-Unie bereid is uitrusting voor Egyptische projecten te leveren. Moskou blijft fulmineren tegen V.S. Radio-Moskou heeft woensdag avond een door Tass gepubliceerde officiële verklaring omgeroepen, waarin staat dat de Verenigde Sta ten voorstellen Amerikaanse bases in andere landen te gebruiken om „een atoomoorlog voor te bereiden". In de verklaring worden de re geringen van de Verenigde Staten en de betrokken landen gewaar schuwd dat zij de volledige conse quenties van hun daden zullen moe ten dragen. Nederland en de Hongaren Zoals bekend heeft ons land 3.000 Hongaren willen opnemen. Voorts heeft ons land 2.000 Hongaren in transit willen ontvangen. Wij be talen het onderhoud dezer laatste groep in ons land. Canada neemt het transport naar Canada op zich en betaalt voorts een bedrag voor hun kleding en voor andere zaken. Want Canada heeft zich onmiddel lijk bereid verklaard het gehele aantal van 2.000 op te nemen. Reizigers, die uit Boedapest in Wenen zjjn aangekomen, hebben verklaard, dat dagelijks tientallen jonge arbeiders en studenten in Hongarije worden gearresteerd ten einde alle weerstand tegen het re- gime-Kadar te breken. De standgerechten zouden vol gens een nieuw decreet nu terecht stellingen mogen bevelen zonder dat zelfs maar een aanklacht tegen de beklaagde is opgesteld. Volgens een plaatselijke krant in Szeged (zuid-Hongarije) zal een eenheid van de militie, die daar op 8 januari tien mensen arresteerde en mishandelde, hiervoor verant woording moeten afleggen. Naar schatting van deze zegslie den is het percentage jonge mensen dat in Hongarije is verdwenen, op vallend hoog: zeker tien procent van de jongeren tussen de 15 en 30 jaar is gedeporteerd, tijdens ge vechten omgekomen, gevlucht in de bossen en heuvels of naar het wes ten, dan wel gevangen genomen. De internationale organisatie van dichters, essayisten en romanschrij vers P.E.N., heeft woensdagavond van Londen uit een telegram ge stuurd aan premier Kadar van Hongarije, waarin zij haar „ern stige bezorgdheid" uitspreekt over de gemelde arrestaties van Hon gaarse auteurs. 's-Gravenhage wil satellietstad stichten voor 100.000 inwoners Tijdens de begrotingsbehandeling door de Haagse gemeenteraad heeft de wethouder van wederopbouw, ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, woensdagavond meegedeeld, dat het college van b. en w. - nu het grens wijzigingsvoorstel is ingetrok ken - het plan heeft opgevat een satellietstad te stichten. Omtrent de plaatskeuze echter kunnen, han gende de besprekingen, die met de hogere autoriteiten zullen moeten plaats vinden, en die vooraf moe- ,Geen bezuiniging in overheidssectoren' De werkgeversverbonden in Ne derland hebben het volgende com muniqué uitgegeven: „Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, het Katho liek Verbond van Werkgeversvak verenigingen en het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Neder land hebben kennis genomen van het schrijven, dat de minister-pre sident heeft gericht aan de Stich ting van den Arbeid, alsmede van het antwoord dat de Stichting daar op heeft doen uitgaan. Het is hun gebleken, dat de re gering de vraag onder ogen ziet op welke wijze de verdeling van las ten, welke een uitvloeisel zou zijn van eventuele maatregelen gericht op een verschuiving van inkomens naar de landbouwsector, kan wor den tot stand gebracht. De Stich ting van den Arbeid heeft terecht gesteld, dat zij terzake van even tuele fiscale maatregelen niet tot adviseren bevoegd is. Naar aanleiding hiervan hebben de genoemde werkgeversorganisa ties een brief gericht tot de minis ter-president, de ministers van Economische Zaken, van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en van Financiën, waarin de verbonden met verwon dering en teleurstelling constate ren, dat in het geheel niet blijkt van zelfs maar een poging, de be nodigde middelen geheel of ten dele door bezuiniging in de overheids sectoren te vinden, hetgeen toch mogelijk moet zijn. De verbonden zeggen in hun communiqué verder: „Bij het over wegen van verdere belastingverho gingen ten laste van het bedrijfs leven kan niet uit het oog worden verloren, dat in een zeer kort tijds bestek ten laste van het bedrijfs leven het gecumuleerde effect van een drietal maatregelen komt, te weten: 1. de beperking van de investe ringsaftrek omtrent welker pre cieze inhoud momenteel nog geen gegevens bekend zijn; 2. het niet respectievelijk niet zon der meer mogen doorberekenen van loonsverhogingen en andere kostenstijgingen in de binnen landse prijzen; 3. de verzwaring van directe be lastingen welke in het van de Sociaal Economische Raad ad vies was vervat, voor het geval de regering onverhoopt niet in staat mocht blijken tot een ver dergaande beperking van haar investeringsuitgaven te komen, en welke verzwaring blijkens de in de aanhef genoemde brief van de minister-president in ernsti ge overweging is genomen". ten gaan aan het overleg met de betrokken gemeenten, geen gede tailleerde inlichtingen worden ver strekt. De wethouder hoopte, dat de raad op dit punt genoegen wil nemen met de aanduiding, dat aan de poldergebieden ten oosten van de stad wordt gedacht, met dien verstande, dat een voldoende brede groenstrook tussen de bestaande agglomeratie en de nieuwe stad open zal moeten blijven en zo mo gelijk geen bestaande dorpskom men in de stad moeten worden op genomen. De satellietstad zal behalve woon gelegenheid, ook werkgelegenheid moeten bieden en zal dus niet een zg. „slaapstad" moeten worden. De omvang van de satellietstad den ken b. en w. zich in de orde van 100.000 inwoners. ZIERIKZEE Verkeers-Kursus m.c. „Sparta" gestart Onder grote deelneming is gis terenavond in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau" de ver- keerseursus van de motorclub „Sparta" gestart, onder leiding van de hoofdagent van politie, de heer J. Renshof. De ongeveer honderd aanwezige dames en heren werden verwelkomd door de voorzitter dei- motorclub, de heer W. den Boer, die een speciaal welkomstwoord richtte tot de heer Renshof, en her innerde aan de door „Sparta" be haalde kampioenschappen. Hierna namen de lessen een aan vang. De cursisten werden met vele voetangels en klemmen geconfron teerd. Zo kwamen o.m. ter sprake het bromfietsvraagstuk, wanneer is het nu volgens de wet precies „nacht", juridische- en daadwerke lijke bestuurders, kentekens, rij bewijzen enz. Op eenvoudige duide lijke wijze gaf de heer Renshof de verschillende wettelijke definities. Na de pauze was gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan druk gebruik^ werd gemaakt. De tweede les vindt plaats op woensdag 30 januari a.s., wederom in de Graanbeurs. Nieuw Nederlands - Toneelgezelschap brengt „Schakels" Op woensdag 30 januari brengt het Nieuw Nederlands Toneelge zelschap het r„vrolijk spel van de huiselijke haard" in vier bedrijven „Schakels" van Herman Heijermans voor het voetlicht in de Concert zaal. Dit ontwapenende stuk wordt gespeeld bij gelegenheid van het 40-jarig toneel jubileum van de emi nente acteur Johan Elsensohn. In „Schakels" wordt de geschie denis verhaald van het conflict tus sen Pancras Duif en zijn kinderen, een conflict waarbij de oerkrach- tige vader het moet afleggen tegen het achterbakse gekonkel van zijn stuk voor stuk veel minder bedui dende en presterende kinderen. De regie is in handen van Ferd. Stern berg. De recensies van Johan El- sensohn's spel in „Schakels" heb ben weer eens aangetoond, weik een groot toneelkunstenaar de ju bilaris mag worden genoemd. SEROOSKERKE Geslaagde P.Z.E.M. demonstratie-avond Een 45-tal dames uit deze ge meente had dinsdagavond het ge noegen de première mee te maken van een aantal demonstratie-avon den over elektrisch koken, georga niseerd en verzorgd door de P.Z. E.M. De demonstratie vond plaats in café Geluk alhier. Na een kort openingswoord door de heer Eiken- daal, de technisch ambtenaar vóór Schouwen-Duiveland der P.Z.E.M., verkreeg een tweetal demonstratri- ces het woord en de daad over het elektrisch koken. Allereerst werd een uiteenzetting gegeven over hèt gebruik van elektrische fornuizen en de daarbij behorende panneb. Vervolgens werden diverse spijzèn aanschouwelijk klaargemaakt en zo verschenen achtereenvolgens de volgende spijzen op de tafel: cara- melvla, tomatensoep, gestoofde witlof, Duitse biefstuk en appel taart. De appeltaart werd onder de aanwezigen verloot. Het tweede ge deelte van de avond werd verzorgd door de publiciteltschef van de P. ZE.M., de heer Donze. Deze ver toonde onder andere een tweetal leuke films over lichtsprelding .en de toepassing van elektrische huis houdelijke apparaten in de tegen woordige tijd. Na afloop konden de dames nog een proefje nemen van de "klaargemaakte spijzen, terwijl allen een keurig uitgevoerd recep tenboekje mee. naar huis kregen. Mede aanwezig waren de her^t A. J. Vasseur en P. van Popering, resp. districtsmonteur van de P.Z. E.M. en de plaatselijk installateuf. In verband met bovenstaande de len wij belangstellenden nog mede, dat eenzelfde bijeenkomst heden (donderdag)-avond gehouden zal worden in Noordwelle in café Lok- ker-v. d. Zande. Te Nieuwerkerk werd het nieuwe verenigingsgebouw „Rehoboth" van de Ned. Hero, gemeente, officieel in gebruik genomen. De gemeente heeft hiermede weer een eigen centrum gekregen. Het oude „Rehoboth" werd tijdens de stormramp veerwoest. (Eigen foto). BRUINISSE Belangrijke aanwinst voor de gemeente De heer J. A. van 't Leven nam woensdagmiddag zijn nieuwe zaak in de Nieuwstraat officieel in ge bruik. De heer Van 't Leven, die zich als opvolger van wijlen de heer J. van der Wal in 1945 in een gedeelte van diens zaak vestigde, is eigenaar van een drukkersbedrijf annex boekhandel, maar drijft daarnaast ook nog een drogisterij. In het oude pand was de ruimte voor al deze branches te klein en daarom werd een vijftigtal meters van het oude pand het café Koene overgenomen, waarin thans een zeer fraaie winkel, een flinke druk kerij en een riant woongedeelte is gevestigd. De officiële opening geschiedde door burgemeester H. K. Michaëlis, die de versierde sleutel overnam van een dochtertje van het echt paar Van 't Leven, waarna hij de zaak voor geopend verklaarde, de ondernemer en zijn echtgenote fe liciteerde met deze heugelijke dag en met genoegen kon vaststellen, dat tussen de gemeente en de heer Van 't Leven prima relaties be staan. De heer Van 't Leven levert te gen concurrerende prijzen en de kwaliteit van het werk kan gezien worden. De gemeente Bruinisse kan trots zijn dat deze flinke zaak hier gevestigd is. Vele felicitaties De heer J. Huibers, sprekende namens de afdeling Bruinisse van de Kon. Ned. Middenstandsbond, maakte in zijn felicitatiespeech een vergelijking tussen het devies van zijn oude patroon, de heer v. d. Wal, die de onder druk groeiende palm boom als zakelijk embleem had ge kozen, en het devies van de tegen woordige eigenaar, die zijn druk kerij „Het wapen van Zeeland" ge noemd heeft. In een na de oorlog verwoest pand moest de heer Van 't Leven beginnen, als een palm boom is hü tegen de druk inge groeid, hij heeft zich ontworsteld aan tegenstroom en kerend getij SIRJANSLAND Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagde voor het propaedeutisch examen landbouw kundig ingenieur onze dorpsgenoot, de heer Cor Dalebout. BRUINISSE Nieuw schip voor de vloot Sedert enkele weken, is de vis sersvloot te Bruinisse verrijkt met een nieuw schip, de Bru 7 van de firma D. van den Berge en Zoon. Deze gerenommeerde oesterkwe- kersfirma wenste voor het vissen van oesters te beschikken over een vaartuig van weinig diepgang, dat was ingericht voor een doelmatige lossing en lading van het product. De aan de firma van Duivendijk verstrekte opdracht een zolderbak te verbouwen tot het gewenste schip werd uitstekend en met vak manschap uitgevoerd. Door het aanbouwen van een zg. Mayerste- ven, het verbouwen van de achter steven, het opbouwen van een stuurhut en talrijke andere veran deringen, werd een fraai schip ver kregen, waarvan de „lijn" door kenners wordt geprezen. De 88 p.lc. Gros Glokner Deutz motor werd geplaatst door de firma Maaskant en Zonen, die tevens het lierwerk aanbrachten. Kleren vatten vlam Toen de 21-jarige dochter van bakker de Koning te Bruinisse werkzaamheden verrichtte in de nabijheid van de kachel in de huis. kamer, vatten haar kleren die met deze kachel in aanraking kwamen plotseling vlam."-Haar moeder die op het hulpgeroep van een jonger zusje kwam aanlopen en de vlam men doofde, kreeg daarbij brand wonden aan de handen, terwijl mej. de Koning zelf, wonder boven wonder, met de schrik vrij kwam. Ook verdere schade werd, dank zij het vlugge doortastende optreden van de familie, tot een minimum beperkt. als de leeuw uit het Zeeuwse wa- voor de wind zal gaan. pen en spreker hoopte dat het thans De heer C. van 't Leven, broer van de eigenaar en evenals deze bij wijlen v. d. Wal begonnen, thans werkzaam in 's-Gravenhage. felici teerde namens de familie. De heer J. A. van 't Leven dankte daarna alle sprekers en haalde her inneringen op aan wat in de loop der jaren zoal was gepasseerd. Meer dan twintig bloemstukken gaven de fraai betimmerde zaak een fleurig aanzien. De winkelbe timmering werd aangebracht door de heer J. den Herder. De gehele verdere verbouwing werd uitge voerd door de firma's C. en J. Deur- loo en de heer P. J. Deurloo. Blinden helpen Hongaren Zoals men zich zal herinneren, heeft de stichting „Het Nederlandse Blindenwezen" de opbrengst van twee door haar georganiseerde wel dadigheidsvoorstellingen,- die aan vankelijk bestemd zou zijn voor een revalidatiecentrum voor vol wassen blinden, afgestaan aan het Nationaal comité hulpverlening Hongaarse volk. Na aftrek van alle kosten kon op de postrekening van het comité een bedrag van f 482,12 worden over gemaakt. Wisselende bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Wisselende bewolking met hier en daar een bui; matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen zuid en zuidwest; vannacht temperturen om het vriespunt; morgen iets kouder dan vandaag. 25 jan. Zon op 8.33, onder 17.17. Maan op 4.15, onder 12.45. Nieuwe maan: 30 jan. te 3.20. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 25 jan. 10.31 v.m. 23.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 jan. 10.16 v.m. 23.05 n.m. Doodfij: 25 januari. HET WEEKOVERZICHT Terwijl een hogedrukgebied bo ven zuidoost Europa in betekenis afneemt, stijgen de barometers in Skandinavië en noord-Rusland. Bij IJsland bevindt zich een diepe oce aandepressie, die langzaam naar het oosten koerst. Om haar heen voeren noordwestelijke winden zeer koude pooUucht uit de omgeving van Groenland de oceaan op, waar westelijke winden voor een verder transport in de richting van west- Europa zorgen. Deze lucht heeft vannacht Ierland bereikt, waar plaatselijk regen- en sneeuwbuien vielen. Het front van deze koudere lucht zal in het komende etmaal ons land passeren. Voor de verdere ontwikkeling van het weer is een zeer actieve depressie van belang, die vannacht over New-Foundland is getrokken. Deze wordt morgen midden op de oceaan venvacht, zo dat ze morgen nog geen directe in vloed op het weer zal uitoefenen. AGENDA Heden (donderdag) Zierikzee; N.V. Concertzaal, 8 uur, „De onsterfelijke Mozart" (a.l.). Morgen (vrijdag) Dreischor: Café Slager, 8 uur, uit voering gymnastiekvereniging „Jong Dreischor"; café Overweel, afd. Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Nieuwerkerk: De Meebaal, 7.30 u., mandoline-vereniging „Hier 's elc weer". Grote landbouwtentoonstelling De Kring „Schouwen-Duiveland" der Z.L.M. krygt - naar wjj ver nemen - te Zierikzee de landbouw- dagen van de Z.L.M. te organiseren op donderdag 4, vrijdag 5 en zater dag 6 juli 1957. Naast de hoofdbestuurs- en alge mene vergadering zjjn hieraan o.m. verbonden een grote landbouwten toonstelling (drie dagen geopend); keuringen van het vee; een rijtoer over het eiland; excursies op het eiland gedurende de eerste en laat ste dag van de tentoonstelling, waarbij vooral aandacht zal wor den besteed aan de vernieuwing van het eiland; expositie van land bouwwerktuigen op een volledig nieuwe wijze, enz. Lezing over Japan voor afdeling Zierikzee Ned. Christen "Vrouwenbond Aantal leden nadert de tweehonderd Woensdagavond hield de afdeling Zierikzee van de Ned. Christen Vrouwenbond haar jaarvergade ring in het Ned. Herv. Verenigings gebouw, welke zeer druk bezocht was. Nadat gezongen was Ps. 138 1, ging de presidente, mevr. A. M. Baas-Kloet, voor in gebed en las Ps. 121. Vervolgens hield zij een korte meditatie n.a.v. de woorden uit de gelezen Psalm: „Ik hef mijn ogen op naar de bergen". Hierna werd gezongen Gez. 202 1. De presidente sprak vervolgens een welkomstwoord en deelde o.a. mede dat in de februarivergade- ring de heer K. T. Postma hoopt te spreken over: „Het veranderende wereldbeeld". Uit het jaarverslag van de secre taresse bleek dat het aantal leden per 1 januari jl. 193 bedroeg. In 1956 traden 39 nieuwe leden toe en vielen er 6 af. Het jaarverslag van de penningmeesteresse vermeldde dat de rekening een klein batig sal do aanwees. De agenda vermeldde verder ver kiezing van een bestuurslid in de vacature ontstaan door het aftre den van mevr. A. H. Vorstheuvel Labrand-Schouten, vice-presidente. In haar plaats werd gekozen mevr. H. Mulder-Koenders, die haar be noeming aannam en door de pre sidente in het bestuur werd wel kom geheten. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld door mej. T. Tusveld uit Den Haag, die sprak over „Het. huiselijk leven in Japan" Op boeiende wijze vertelde spreek ster van de zeden en gewoonten, die nog steeds in Japan heersen, waarbij zij haar gehoor in gedach ten voerde naar een fam. in Kioto. Met behulp van diverse meege brachte voorwerpen en grammo foonplaten verduidelijkte zij haar betoog en ook enige door haar ge zongen liederen en de passende costumering schiepen de juiste sfeer. De presidente bracht dank aan mej. Tusveld en verder aan de afgetreden vice-presidente en bood laatstgenoemde als blijk van waardering een bloemstuk aan. Zij dankte verder de familie Krijger- Botvliet voor de in het afgelopen jaar ondervonden medewerking en mevr. B. v. d. Linde-Florusse, die deze avond de grammofoon had be diend. De penningmeesteresse, mevr. P. den Boer-de Ruijter dankte op haar beurt de presidente voor al hetgeen zij in het afgelopen verenigings jaar voor de afdeling heeft verricht en bood haar een mooie azalea aan. Mevr. Vorstheuvel Labrand ver zocht de presidente ook de dank van de afdeling over te brengen aan haar echtgenoot, die de afde ling ook een warm hart toedraagt, getuige het feit dat nimmer tever geefs een beroep op hem wordt ge daan. Namens bestuur en leden bood zij vervolgens een doos siga ren aan. Met gezamenlijk zingen van Gez. 280 1 en dankgebed dooi de presidente werd de mooie en welgeslaagde bijeenkomst besloten. Nog zij vermeld dat deze avond 7 nieuwe leden toetraden en dat het 200ste lid, mevr. M. Kloet-de Ruij ter, bloemen ontving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2