Israël houdt het been stijf DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Poolse verkiezingen Japanse uitkering aan oud-krijgsgevangenen VOORSPOEDIGE GEBOORTE VAN VORSTELIJKE BABY IN MONACO GEEN ZONDAGSRIJVERBOD OP ZONDAG 27 JANUARI EN 10 FEBRUARI H.K.H. prinses Beatrix doopte nieuwe ^schip van de H.A.L. de „Statendam" I l/JV** DONDERDAG 24 JANUARI 1957 ZIERIKZEESCHE NIEllWSft ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. losse nummers 10 cl - Verschijnt maandag. dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 in--...) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 17S7-1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zieiikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Eerst garantie voor vrije doorvaart dan terugtrekking troepen De Israëlische eerste minister, David Ben Goerion, heeft woensdag in het parlement andermaal verklaard, dat Israël zich niet zal terug trekken van de Egyptische kust van de Golf van Akaba, zolang de vry- held van scheepvaart in de golf voor Israël nog niet Is verzekerd. Ook eist Israël nog alt(jd vrjje vaart door het Suezkanaal, aldus Ben Goerion. Ben Goerion zei, dat Israels ge loof in de idealen van de Verenigde Naties niet was geschokt, toen Israël op de dag van zijn uitroeping door vijf Arabische landen, waar van vier leden van de Verenigde Naties, werd aangevallen en de Al gemene Vergadering en de Veilig heidsraad geen vinger uitstaken. Vier Arabische landen die de be standsovereenkomsten met Israël hebben getekend, hebben zowel de beginselen van het bestand als die van het Handvest van de Ver enigde Naties geschonden. Ben Goerion zei, dat Israël slechts op de volgende voorwaarden zijn strijdkrachten van de kust van de Golf van Akaba wil terugtrekken: 1 De vier landen die aan de golf liggen, sluiten een verdrag, waarbij de vrijheid van scheep vaart in de golf wordt gewaar borgd. 2 De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties besluit, dat de politiemacht van de Ver enigde Naties wordt gelegerd aan de toegang tot de golf, tot dat er een definitieve regeling zal zijn getroffen tussen Israël en Egypte. Er worden bijzondere regelin gen getroffen voor de scheep vaart in de golf, die voor Israël aanvaardbaar zijn. De communistische verenigde ar beiderspartij zal niet in dezelfde mate als eerst in het nieuwe Poolse parlement de boventoon voeren, maar zij is met bijna twee tegen een nog steeds sterker in aantal dan de boerenpartij. De oude Sejm (het parlement) telde 425 leden: 273 communisten, 90 boeren, 25 de mocraten en 37 partijlozen, onder wie vijf katholieken De nieuwe Sejm zal 459 zetels tellen. Volgens een officieuze raming zullen die toevallen aan 236 communisten, 116 boeren, 39 democraten en 67 partij lozen, onder wie 12 katholieken. (In een kiesdistrict moet opnieuw worden gestemd). Demilitarisering Ben Goerion zei, dat zijn land de Verenigde Naties heeft verzocht om demilitarisering van de strook van Gaza. Israël is bereid zijn strijd krachten uit deze strook terug te trekken, waar dan eenheden van het politieleger moeten worden ge legerd om het land tegen her nieuwde aanvallen van overval- commando's te beschermen. Hij zei echter op het standpunt te staan, dat Israël het bestuur over het ge bied moet behouden. Nederlanders, die in Japanse krijgsgevangenschap hebben ver toefd, kunnen van 23 januari af een cheque ten bedrage van f 264, tegemoet zien, zijnde hun aandeel in de uitkering, die de Japanse re gering via het Int Rode Kruis aan de vroegere krijgsgevangenen heeft ter beschikking gesteld, zo wordt van officiële zijde vernomen. Ook in het buitenland wonende Nederlanders zullen de uitkering krijgen; zij zullen deze kunnen la ten overmaken in de muntsoort van het land waar zij wonen. Vreugde in regenachtig vorstendom Monegasken blijven zelfstandig Gisteren (woensdag) morgen om 09.27 uur Ned. t(jd is in Monaco de spanning gebroken toen de lang verwachte vorstelijke baby werd geboren, een meisje genaamd prin ses Caroline Louise Marguerite. Prinses Gracia was voor de beval ling Jn het palels gebleven. De jónge prinses weegt 3.730 gram, heeft blauwe ogen en bruine haren. Bij de bevalling waren drie art sen aanwezig, die in een commu niqué hebben gezegd dat moeder en kind het „zeer goed" maken; de be valling was zeer vlot verlopen. Enkele minuten nadat prins Rai nier persoonlijk het nieuws via de radio had bekend gemaakt, hingen de bewoners de rood-witte vlag van het vorstendom uit. Op de ven sterbanken der openbare gebouwen werden rode en witte anjers neer gezet. Vandaag (donderdag) is het nationale feestdag in Monaco. Prinses Gracia zal ieder kind, dat op dezelfde dag als haar dochter werd geboren, een volledige baby- uitzet geven. De prins zal de ouders van deze kinderen een spaarbank boekje aanbieden. Dagelijks wor den er gemiddeld twee tot drie kin deren in Monaco geboren. In het casino van Monte Carlo was in een verhouding van zeven op vijf ge wed, dat het kind een jongen zou zijn. Troonopvolgster Prinses Caroline is troonopvolg ster. Volgens een in 1918 gesloten verdrag wordt Monaco een deel van Frankrijk, indien de vorst zon der opvolger of opvolgster sterft. De Monegasken zouden dan, in te genstelling tot nu, belasting moeten betalen en er zou dienstplicht in gesteld worden. Indien er een prins wordt geboren, zal deze troonop volger zijn. De geboorte werd verwelkomd door oorverdovende sirenes en flui ten van de in de haven gemeerde schepen en jachten en door het luiden van kerkklokken. Er viel een motregen in het doorgaans zonnige vorstendom in de uren voor de ge boorte. De moeder van Prinses Gracia, mevrouw Margaret Kelly, was bij de geboorte aanwezig. De vader van Prinses Gracia, John Kelly, uitte bij het vernemen van het nieuws zijn teleurstelling over het feit dat zijn kleinkind een meisje is: „Ik had een kleinzoon gewild - nu heb ik zes kleindochters". Prins Rainier is 33 en Prinses Gracia 27 jaar. Ter ere van het woensdagochtend in Monaco 'geboren prinsesje Caroline, Louise, Marguerite, zijn in Monaco 21 saluutschoten gelóst. - Deze tele- foto toont het afvuren van één der kanonnen aan de haven van Monaco. Op de achtergrond 't jacht van de Griekse miljonair Aristoteles Onassis. Minister doet beroep op publieke medewerking Gezien de voorlopig betrekke lijk gunstige ontwikkeling van de Westeuropese benzinepositie, lijkt het mogeiük enige verzachting van het zondagsrijverbod toe te passen, waardoor tevens enigermate wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van die bedrijven, die van deze maatregel in het bijzonder schade ondervinden. Ik heb daarom be sloten in de komende weken voor enige zondagen een algehele ont heffing van het verbod tot het ver bruik van motorbrandstof te ver lenen, n.l. op zondag 27 januari en op zondag 10 februari". Aldus de minister van Econo mische Zaken prof. dr. J. Zijlstra, in een voor de radio gehouden rede, over de huidige benzinesituatie. De bewindsman vervolgde: „Met het oog op de nog steeds onzekere toestand acht ik dit echter slechts dan gemotiveerd, wanneer het rij dend publiek gedurende deze zon dagen evenals op werkdagen zelf beheersing betracht, d.w.z. zo mo gelijk met matige snelheid rijdt en onnodig lange ritten vermijdt. Wanneer het resultaat van deze proef gunstig uitvalt en de West europese benzinepositie intussen niet ongunstiger wordt, bestaat de mogelijkheid, dat de proef wordt herhaald. Ik doe een beroep op het publiek om door de nodige zuinigheid deze proef te doen slagen, opdat wij met inachtneming van de algemene voorzieningsbelangen van het land en met een zo beperkt mogelijk in grijpen in het bedrijfs- en particu liere leven door de huidige moei lijkheden heen kunnen komen". De Brits-Franse bergingsvloot Het laatste vaartuig van de Brits- Franse bergingsvloot verliet don derdag (heden)morgen vroeg Port Said, na de voltooiing van zijn door de Verenigde Naties aangewezen taak. Aldus een aankondiging van de Britse admiraliteit te Londen. Tussen 7 november en 23 januari heeft de Brits-Franse bergings vloot 13 wrakken verwijderd met een totaal tonnage van 17.000 ton a De 41-jarige weduwe Angela Pernice heeft woensdag in een dorp bij Palermo de huisdeur van de 48-jarige Guiseppe Silvestris met revolverkogels doorzeefd. Te genover de politie verklaarde zij, dat zij woest was omdat Guiseppe niet met haar trouwen wilde. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 1 Kennis kan men vroeg 1 vergaren, Wijsheid vergt als regel jaren. De Britse regering heeft woens dag bekend gemaakt, dat de Hon gaarse militaire zaakgelastigde te Londen, kolonel Bela Nagy, aan zegging heeft gekregen Groot-Brit- tannië binnen 48 uur te verlaten. 2 weken in hooiberg De 44-jarige boerenknecht Dionys Primuls uit Herma- gor in Oostenrijks Karinthië heeft twee weken onvrijwil lig op een hooizolder door gebracht, waar hij zich door het eten van hooi in leven heeft gehouden. De knecht was op een avond, na een verblijf in een kroeg, naar de hooizolder gegaan om te slapen. De volgende ochtend was het gips om zijn gebro ken been aan de vloer vast gevroren zodat hij niet weg kon. Veertien dagen later werd hij bij toeval door een buurman gevonden. Primuls heeft bevroren voeten opge lopen. PLECHTIGHEID IN VOLLE ZEE Champagne vloeide over de scheepsbel Varend met een snelheid van circa zeventien mijl, op een afstand van ongeveer twee en twintig mijl uit de Nederlandse kust, tussen IJmuiden en den Helder, heeft gisteravond de overdracht plaats gehad van de „Statendam", het trotse zeekasteel, aan de rederij de Holland- Amerika Lyn. De proefvaart werd door een uitgelezen gezelschap auto riteiten bijgewoond. Voordat In de grote eetzaal het gala-diner - waaraan ongeveer 380 officiële gasten aanzaten - een aanvang nam, heeft H.K.H. Prinses Beatrix het schip gedoopt. „Ik doop u „Statendam" en wens u behouden vaart", zo sprak de prinses. De prinses, die gekleed was in een robé van lichtblauwe dupion- satin, werd voor de doopplechtig heid door de heren W. M. de Mon- chy, hoofddirecteur van de Holland Amerika Lijn, en C. J. A. van Daalen, directeur van Wilton- Feijenoord, naar een tegenover de hoofdtafel aangebrachte essenhou- ten verhoging begeleid, waar de doop geschiedde. Boven deze ver hoging hangt aan een davit een in brons gegoten scheepsbel, met er in gegraveerd de woorden: „Staten dam 1957". De bel weegt 130 kg, heeft een hoogte van 48 cm en een middellijn aan de onderzijde van 60 cm. De heer Van Daalen verzocht de prinses tot de doop over te gaan. De prinses sprak de bovenvermelde woorden en goot daarna champagne uit een bokaal over de scheepsbel. De aanwezigen riepen driemaal „hoera". Versteviging vriendschapsbanden De heer Monchy deed enkele me dedelingen over de inrichting van het schip, waarbij hij in het bij zonder de aandacht vestigde op en kele symbolen die de Benelux en de Verenigde Naties in beeld bren gen. De HoIIand-Amerika Lijn heeft deze niet gekozen, omdat het schit terende kunstwerken zijn, maar om dat zij de wens koestert, dat de H.A.L., dat de „Statendam" met zijn internationaal reizigerspubliek, zal kunnen bijdragen tot de verste viging van de vriendschapsband tussen de naties. In het Duits vervolgde de heer Monchy: „Met het oog hierop wil ik er de nadruk op leggen, hoezeer het ons verheugt, dat nauwelijks zeventien jaar nadat de oude „Sta tendam" in de haven van Rotter dam werd vernietigd, wij deze avond op deze proefvaart de eer en het genoegen hebben vertegen woordigers van west-Duitsland en andere Duits sprekende landen zeer hartelijk te mogen begroeten". Overgaand in het Engels ver volgde 1 spreker: „Een belangrijk deel van het leven van de „Staten dam" zal natuurlijk worden door gebracht in Amerikaanse wateren; merendeels in de transatlantische dienst, maar tenminste vijf maan den per jaar vakantievaartochten maken. En ofschoon het schip niet speciaal gebouwd is voor emigran tenver voer, zal het toch van tijd tot tijd enige emigranten naar Ca nada brengen en naar de Verenigde Staten". De heer de Monchy releveerde in het Nederlands enkele moeilijkhe den die er voor en tijdens de bouw op te lossen zijn geweest. Op de tekentafels van de Holland Ame rika Lijn verschenen talloze ont werpen, totdat eindelijk de keuze was bepaald en de order bij Wilton Feijenoord kon worden geplaatst. Maar zelfs daarna werden nog vele ingrijpende wijzigingen aange bracht. Vervolgens sprak hij woor den van dank aan allen die aan de bouw van het schip hebben mede gewerkt. Namens de regering werd het woord gevoerd door minister Luns, bij ontstentenis van minister Al- gera. Minister Luns deelde mede, dat het H.M. de Koningin heeft be haagd de heer de Monchy te begif tigen met de gouden De Ruyter- medaille. R.A.I.-bedrijfsauto- tentoonstelling Op de 37e R.A I.-tentoonstelling van bedrijfsautomobielen, die don derdag 7 februari te Amsterdam opent, zullen behalve de inzending van de Nederlandse fabrikanten voertuigen te zien zijn uit west- Duitsland (16 merken), Engeland (15), Verenigde Staten (12), Frank rijk (5), Italië en oost-Duitsland (ieder 3), Zweden (2), Oostenrijk, Tsjecho Slowakije en België (ieder 1 merk). De tentoonstelling zal, te oordelen naar het aantal inzendin gen en de totale oppervlakte, de grootste worden in haar soort. GEMEENTE ZIERIKZEE BIEDT Z.L.M. KASGELDLENING AAN Verhoging subsidie restauratie Kleine kerk Op de agenda van de vergade ring van de raad (op dinsdag 29 januari a.s.) komt een voorstel voor tot het aangaan van een kasgeld lening en tot het uitlenen van kas geld aan de Z.L.M. Oorspronkelijk leefde de Z.LM. te Goes - aldus een toelichting van b. en w. op dit agendapunt, in de mening een kas geldlening van f 125.000 te kunnen afsluiten, waarvan rente en aflos sing door de gemeente zouden moeten zijn gegarandeerd. Geble ken is evenwel dat de geldgeefster deze transactie niet wil sluiten. Wel echter wil zij rechtstreeks aan de gemeente een kasgeldlening ver strekken, waarbij de gemeente dan op haar beurt aan de Z L.M. een kasgeldlening verstrekt De geld geefster biedt f 250.000 te leen. aan 5 pet. voor de tijd van een jaar. Het Algemeen Ziekenfonds Schou- wen-Duivcland deed een aanbod van f 10.000 tegen een rente van 5 pet. (half jaar). Voorgesteld wordt beide leningen aan te gaan en te besluiten tot het uitlenen van kas geld aan de Z.LM. De Kleine kerk In een schrijven van de minister van O.K.W. aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente alhier, waar van een afschrift werd gestuurd aan de gemeente wordt een over zicht gegeven van de totale kosten der restauratie van de Kleine Kerk. De door de minister gemaak te becijfering van de totaalkosten sluit met een bedrag v f 329.107,94, in welk bedrag rijkssubsidie wordt verleend De gemeente verleende reeds subsidies in een bedrag van f 260.195 en in een bedrag van f 64.144,06, Nog te subsidiëren valt derhalve in een bedrag van f 4.768,88. Voorgesteld wordt door b. en w. de reeds toegezegde sub sidie te verhogen met 5 pet. van f 4.768,88 of met f 238,44.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1