Eisenhower's installatie-rede DE ZIERIKZEESCHE COURANT 'n,iui DINSDAG 22 JANUARI 1957 No. 18092 p. 118e Jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 n. I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1089 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur lef. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. „Geert land ontsnapt aan storm van verandering of beroering" President Eisenhower is gisteren op het Witte Huis beëdigd voor zyn tweede ambtstermen van vier jaar ais president. (Zie ook elders In dit nummer). In zijn installatierede zei hij, dat er in te veel gebieden op het ogen blik gebrek, tweedracht en gevaar heersen. Geen land, hoe oud of groot ook, ontsnapt aan deze storm van verandering of beroering. De beslissende kracht is het in ternationale communisme en de macht waarover dit beschikt. De bedoelingen van die macht, duister in theorie, zijn in de practijk dui delijk. Toch is de wereld van het Internationale communisme zelf door een trotse en machtige stro ming geschokt: de bereidheid van vrijheidslievende mensen hun leven voor die vrijheid te geven. Boeda pest is niet langer alleen de naam van een stad - het is een schitte rend symbool geworden van bet menselijk verlangen naar vrijheid, aldus de president. Het is moeilijk, aldus president Eisenhower, om een vrede te die nen, gegrondvest op onrechtvaar digheid. Wij moeten bereid zijn er de volle prijs voor te betalen. Als men een verantwoordelijke rol speelt in de internationale con flicten, zoals het Suezkanaal, zal men de aspiraties en de culturen van anderen eerbiedigen. Wij gevoelen vriendschap voor alle landen die vrij zijn of vrij wil len zijn, aldus de president. Wij eerbiedigen evenzeer hun onafhan kelijkheid. Als zij in tijden van ge brek of gevaar onze hulp vragen, kunnen zij die met ere ontvangen, want evenmin als wij onze eigen soevereiniteit willen verkopen, trachten wij de hunne te kopen. Onder vrije mensen is soevereiniteit geen handelsobject. De toestand in Indonesië De premier van Indonesië heeft medegedeeld, dat er „binnen niet te lange tijd" een bijeenkomst van stafchefs van het leger met alle mi litaire districts-, regiments- en gar nizoenscommandanten zal worden gehouden om een oplossing voor de legervraagstukken op Sumatra te vinden. In dit verband zal de staf chef van het leger een bezoek aan de legerregimenten op Sumatra brengen. Ali Sastroamidjojo legde er de nadruk op, dat er tot dusver in het geheel geen bloed is vergoten. Hij zei, dat de ontevredenheid, welke tot de opstandige bewegin gen op Sumatra heeft geleid, poli tiek gesproken betrekking heeft op vraagstukken inzake regionale autonomie en ontwikkeling. Door het ontploffen van een granaat zijn zondag in midden- Formosa 28 mensen om het leven gekomen en 19 zwaar gewond. De ontploffing ontstond toen van een aantal granaten die soldaten na een schietoefening wegbrachten, er een op de grond viel. Er vielen ook slachtoffers onder een menigte bur gers die in de buurt naar schroot zocht. Drie beginselen Om de vrede te bewaren zal Amerika zich volgens de president door drie algemene beginselen la ten leiden: 1. Als tegenwicht tegen hen die met geweld willen regeren, moet het de kosten van zijn eigen mi litaire apparaat betalen en hel pen de beveiliging van anderen op te bouwen. 2. Het moet zijn kennis en vaar digheid en bij tijden zijn mid delen gebruiken om anderen te helpen uit de ellende te komen, hoe ver ook de plaats van dat lijden van Amerika verwijderd Het erkent dat het betrokken is bij de toekomst van mensen overal ter wereld. Het gezag van de Verenigde Naties moet ge ëerbiedigd en versterkt worden. Daardoor, aldus de president, kan de wet op grond waarvan alle landen in waardigheid kun nen leven, het best tot zijn recht komen. Nationale Reclasseringsclag 1957 De Nationale Reclasseringsdag, waaraan verbonden de grote inza meling tën behoeve van de reclas- seringsarbeid van en voor alle ge zindten, georganiseerd door het Nationaal Bureau voor Reclasse ring te 's-Gravenhage, zal dit jaar worden gehouden op of omstreeks zaterdag 5 oktober. Partij van niet-stemmers Er is in FraAkrijk een „re publikeinse partij van niet- stemmers" opgericht, aldus blijkt uit een verklaring van de hoofdcommissaris van po litie van Parijs in de Franse Staatscourant, Deze partij stelt zich ten doel al degenen die zich by verkiezingen van stemming onthouden, te ver enigen. Bg de tussentijdse verkiezingen die een week geleden in een district te Pa rijs roerden gehouden, heeft ongeveer 52 procent van de stemgerechtigden zijn stem uitgebracht. POOLSE VOLK STELDE ZICH ACHTER DE POLITIEK VAN GOMULKA Enkele oppositiepartijen in het parlement Het Poolse kiezerscorps heeft een vrijwel geheel nieuwe volksverte genwoordiging gekozen, maar de uitslag van de verkiezingen was, wanneer men de percentages be kijkt, weer „ouderwets" en alle nieuwe en aangebleven machtheb bers hebben hun zetel gekregen of behouden. Het front van nationale eenheid, de lijst van Wladyslaw Gomulka, de eerste secretaris van de com munistische partij, kreeg in War schau 99.4 procent van de stemmen. Ook in de rest van het land waren de percentages van het front van nationale eenheid ouderwets boven de 90: provincie Krakow 94; pro vincie Rzeszow 93. Tot de gekozen machthebbers be horen premier Cyrankiewicz, de minister van Buitenlandse Zaken, Adam Rapack, de minister van Landbouw, Eduard Ochab (Gomul- ka's voorganger als eerste secre taris van de partij), generaal Ma rian Spychalski, de minister van Defensie en alle andere leden van het politbureau van de Poolse com munistische partij. De kiezers hebben zich in over grote meerderheid gehouden aan het verzoek van Gomulka, hun keus te maken uit de kandidaten op de enige lijst en geen namen van an dere kandidaten in te vullen. Dit heeft verscheidene leden van de Gevaarlijke gekken in Engeland gearresteerd Einde van grootste mensenjacht sinds jaren De Britse politie heeft maandag twee gevaarlijke gekken aangehou den, die vrijdag, na hun ontsnap ping uit een gesticht voor misda dige krankzinnigen, drie dagen lang de landelijke omgeving van Not tingham hadden geterroriseerd. Beide mannen zijn gearresteerd toen zij op een gestolen motorfiets het bij Nottingham gelegen Newark binnenreden. Een menigte hielp een politie agent met de mannen van de motor af te sleuren en een einde te ma ken aan een van de grootste men senjachten die sinds jaren in Groot- Brittannië heeft plaats gevonden. De beide mannen - de 27-jarige Frank Ellis en de 19-jarige Richard Maskill - verzetten zich niet. Zij werden naar het plaatselijke poli tiebureau gebracht. Politiehonden en laagvliegende vliegtuigen hadden drie dagen lang de eenzame landstreek rondom het kleine dorp Tuxford bij Nottingham afgezocht. Twee nachten geleden hadden beide gekken twee families in deze streek met bijlen en koe voeten geterroriseerd. Een van de mannen was bij zijn arrestatie ge wapend met een afgezaagd jacht geweer. Beide mannen waren op weg naar het zuiden langs de hoofd verkeersweg, die van het noorden naar Londen loopt. Zij waren al on geveer 25 km. van de plek in het bos van Sherwood, waarop de na sporing was geconcentreerd, ver wijderd. Dit bos heeft Robin Hood en andere vogelvrijverklaarden eeuwen geleden tot schuilplaats ge diend. Honderden gezinnen in deze eenzame landstreek leefden de vo rige nacht in angst voor een over val van de mannen, die de politie „hoogst gevaarlijk" had genoemd. kleine oppositiepartijen in het par lement gebracht. Er waren 720 officiële kandidaten voor 459 zetels. Slechts 83 van die kandidaten hadden zitting in het oude parlement. In het nieuwe par lement zullen maar 28 vrouwen zitting hebben tegen 68 in het oude. HET VLUCHTELINGEN VRAAGSTUK 610 personen vestigden zich in Nederland Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen in Genève heeft mee gedeeld, dat tot 1 januari jl. aan 20.958 vluchtelingen hulp is ver leend. 6.086 hebben zich ergens blij vend gevestigd. Voor het welslagen van het hulp program, dat eind 1958 afloopt, zo wordt in een verslag gezegd, is de nauwste samenwerking van rege ringsfunctionarissen en bureaus met de vertegenwoordigers van de Hoge Commissaris in elk land nood zakelijk. Het wordt steeds duide lijker, aldus het rapport, dat een oplossing van het vluchtelingen vraagstuk slechts kan worden ge vonden op individuele basis. De Hoge Commissaris wijst op „de prijzenswaardige resultaten die zijn geboekt bij de hervestiging van vluchtelingen binnen Europa". Se dert mei 1956 hebben zich in Zwe den circa 1000 vluchtelingen kun nen vestigen en in Nederland 610. Het werk van deze landen, zegt de Hoge Commissaris, kan niet genoeg worden geprezen. Het ligt in de be doeling, dat zich in Nederland 250 gezinnen zullen vestigen. Talrijke personen zijn door Nederland ge accepteerd, aldus het rapport, wier vestiging elders op veel moeilijkhe den zou zijn gestuit. IJsbarrière in de Donau De Donau heeft het laag gelegen deel van het Beierse plaatsje Vils- hofen overstroomd. Dit 10.000 in woners tellende dorp ligt op onge veer 20 km van de Oostenrijkse grens. De Donau stroomopwaarts van Passau wordt gestremd door een dikke ijsbarrière. Men vreest voor een ramp zoals die van het vorig jaar februari, omdat de hevige koude nog steeds aanhoudt, en wil daarom de barrière met dynamiet opblazen. A'èze teiefoto toont H.M. Koningin Juliana met dames van haar gevolg lopend door een besneeuwde straat, na haar aankomst in het Zwitserse stadje Arosa, waar zij haar vakantie gaat doorbrengen. Het S.E.R.-advies inzake herziening invaliditeitsverzekering Verzekering dient alle loontrekkenden te omvatten De Sociaal-E jnomische Raad heeft thans zijn advies uitgebracht inzake een herziening van de In validiteitsverzekering, om welk ad vies in juni 1952 door de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid en de Staatssecretaris van So ciale Zaken was verzocht. In dat advies heeft de raad ge streefd naar een verder gaande ver fijning wat de invaliditeitsverzeke ring betreft. De raad is overgestapt naar een andere methode voor de berekening van de premie en dié van de uitkeringen. De verzekering Nederlandse piloot vloog tegen hoogspanningsmast Deel van Duitsland was zonder stroom Ten gevolge van een merkwaar dig ongeval dat dezer dagen een straaljager van de Nederlandse luchtmacht overkwam, zijn de Duitse plaatsen Bocholt, Emmerik. Rees, Kleef, Weeze, Goch, Gendern en tal van dorpen in deze streek, urenlang van de elektriciteitsvoor ziening afgesneden geweest. Töen de piloot van een straal jager van het type „Thunderstraek" van de basis-Volkel, in gezelschap van een ander toestel, een oefen- vlucht maakte in het ontwijken van de radarwaarneming - hierbij moet zeer laag worden gevlogen - zag hij plotseling boven het dorpje Hamminkeln (ten noorden van We- sel), de mast van een hoogspan ningsleiding voor zich opdoemen. Zijn collega wist de hoogspannings kabels te vermijden doch zelf vloog hij met de kop en de rechtervleu gel van zijn toestel tegen het bo venste deel van de mast die afbrak en met de daaraan bevestigde ka bels naar beneden viel. Ondanks de hevige schok wist de onfortuin lijke piloot zijn toestel in bedwang te houden en dit, hoewel reeds brandend, op de basis-Volkel terug te brengen. M Bij de Tweede Kamer is in gediend het wetsontwerp tot vast stelling van bock vyf van het nieuwe burgerlijk wetboek. zal alle loontrekkenden, inclusief het overheidspersoneel, dienen te omvatten. Zulks zal een moeilijk heid betekenen bij de aanpassing van de Pensioenwet. De huidige In validiteitswet verzekert ook de zelf standigen. De vernieuwing leidt tot een beperking der verzekerden, het geen bij de overgang moeilijkhe den zal meebrengen. Men heeft geadviseerd tot een in stelling van vier klassen voor de schatting van de invaliditeit. Het grootste deel van de raad adviseert tot het heffen van een uniform percentage van het pre mieplichtig loon. De premie zal waarschijnlijk 2.5 pet. van de pre mieplichtige loonsom bedragen. Met een kleine meerderheid werd de in stelling van een centraal beoorde lingsorgaan aanvaard. Naar schat ting zal de herziene invaliditeits wet ongeveer 100 150 miljoen gulden per jaar meer gaan kosten. Naar schatting zal het minstens drie jaren - zo niet langer - duren, voordat een herziene invaliditeits verzekering wet is geworden. Voor eerst zal de wetstechnische voorbe reiding van de herziene invalidi teitswet grote moeilijkheden ople veren. Voorts zal deze niet kun nen ingaan vóór de liquidatie van de oude invaliditeitswet. De raad zal eerst nog een advies moeten geven inzake de overgangsregeling. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Gladde woorden en inne- mende manieren gaan zelden I gepaard met ware deugd. I Uitzending doop plechtigheid Statendam' In tegenstelling tot de aankon- diging in de omroepbladen, zal de officiële doopplechtigheid van de „Statendam" door H.KH. Prinses Beatrix worden uitgezonden op woensdag 23 januari a.s. In de ra diokrant omstreeks 20.10 uur. De eigenlijke overdracht van het schip in volle zee zal worden uit gezonden om ca. 22.10 uur. Het ligt in de bedoeling zowel de doopplechtigheid om 20.10 uur als de officiële overdracht om 22.10 uur over de zender Hilversum II als gezamenlijk programma recht streeks uit te zenden. Hoeveelheid kolen vermindert De kolenvoorraden bij de mijnen in de landen der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (E.K.G. S.) zijn in het afgelopen jaar met 21 verminderd en hebben de kleinste omvang sedert 1952 be reikt. Volgens de statistieken, welke door de hoge autoriteit zijn gepu bliceerd, beliepen zij eind december 1956 slechts 5.930.000 ton, tegen 7.511.000 ton een jaar tevoren en bijna 15 miljoen ton in augustus 2954, toen zij de grootste omvang na de oorlog hadden. Sedert laatst genoemde datum zijn de voorraden bij de mijnen met 60 vermin derd. SAHARA RUK AAN OLIE De leider van het Franse staatsbureau voor olieonder- zoekswerk, Pierre Guillamat heeft verklaard, dat de Sa hara binnen 15 jaar geheel in de Franse oliebehoeften zal kunnen voorzien. Hij voorspelde verder, dat Frankrijk en zijn overzeese gebieden tegen 1961 9 mil joen ton olie per jaar zullen produceren, hetgeen een kwart is van het Franse ver bruik. De óliélagen, die ont dekt zijn op ongeveer 2.000 km. ten zuidoosten van Al giers te Edjele, nabij de Ly- bische grens, zouden tegen 1959 vier miljoen ton produ ceren en een belangrijk olie- vondstgebied te Hassi Messa- oud, op ongeveer 105 km. ten zuidoosten van Ouargla in het hart van de Sahara'zal, naar verwacht wordt, tegen 1960 5 miljoen ton per jaar opleveren. ZWOLLE. Burgemeester en wet houders van Zwolle vinden het noodzakelijk dat er van gemeente wege naar gestreefd wordt om in Zwolle een inrichting voor hoger onderwijs te krijgen. De speciale politieke commis sie van de V.N. heeft maandag met 55 tegen 5 sternen bij 10 onthou dingen een beroep gedaan op de Zuidafrikaanse regering, haar ras senpolitiek te herzien en aange drongen op terugkeer van de Zuid afrikaanse delegatie in de verga derzalen van de V.N. PROCES VAN DE EEUW Behandeling zaak-Montesi te Venetië begonnen Hoe kwam WJIma Montesi om het leven 7 In Venetië is maandag het pro ces begonnen tegen drie mannen die er van beschuldigd worden dat zij betrokken zijn geweest bij de dood van Wilma Montesi, dé dochter van een Romeinse timmerman, wier lijk in april 1953 aan het strand van Torvaianica ten zuidoosten van Rome is gevonden. Het onderzoek dat tot dit pro ces geleid heeft, heeft een der grootste na-oorlogse politieke schandalen in Italië veroorzaakt, welke het aftreden van een minis ter en het hoofd van de Italiaanse politie tot gevolg had. Aanvankelijk had de politie ver klaard, dat Wilma Montesi bij een wandeling langs het strand door een ongeluk om het leven was ge komen. Later werden bij het pro ces tegen de Romeinse journalist Silvano Muto, die terecht stond wegens belediging van de politie, beschuldigingen geuit aan het adres van Piero Piccioni, de 35-jarige zoon van de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, tegen de markies Ugo Montagna, een 46-ja- rige makelaar, en Saverio Polito, het 77-jarige hoofd van de Romein se politie. Na een lang onderzoek, dat aan leiding gaf tot veel publiciteit, wer den deze drie mannen officieel aan geklaagd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1