V.N. besluiten dat Israël alle Egyptisch grondgebied moet prijsgeven DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schrijnend woningleed CHINEES-RUSSISCHE BESPREKINGEN HONGAARSE MILITAIREN DRONGEN DOOR OP OOSTENRIJKS GEBIED BIJ DE POOLSE VERKIEZINGEN WERD DRUK GESTEMD DUA h - MAANDAG 21 JANUARI 195T ZIGRIKZGG SCHEHNIEUWSBO Secr. WUfe jjuu W.lll. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,90, per week 30 cent, Losse nummers t0 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 m: I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, no 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. Bli DE VAATE - Tel. 309. Nederland pleit voor vrijmaking strook van Gaza De algemene vergadering van de V.N. heeft met 74 tegen 2 stemmen b(j 2 onthoudingen besloten dat Is raël het Egyptische grondgebied ge heel moet ontruimen. Israël en Frankrijk stemden tegen de reso lutie; Cuba en Costa Rlca onthiel den zich. In de resolutie wordt secretaris generaal Hammarskjoeld verzocht binnen vijf dagen verslag aan de al gemene vergadering uit te brengen in deze zaak. Men heeft volgens de resolutie met „leedwezen en bezorgdheid" geconstateerd, dat Israël geen ge volg heeft gegeven aan vroegere re soluties, waarin een spoedige en volledige terugtrekking werd ge- eist. De Nederlandse afgevaardigde mr. C. W. A. Schürmann steunde het Nieuw-Zeelandse plan voor handhaving van de vrede in het midden-oosten. Dit plan houdt het volgende in. Het besluit dat het werk van het V.N.-leger is voltooid moet geno men worden door de V.N. en niet door Egypte of een ander land. Het leger moet in elk geval blijven tot- Prinses Beatrix had ski-ongeluk Naar Reuter uit Insbrück meldt, heeft H.K.H. Prinses Beatrix twee dagen geleden bij het skiën in de omgeving van Zuers een val ge maakt, waardoor haar linkerenkel werd ontwricht en een pees werd gescheurd. De prinses kon een half uur na het ongeval naar haar hotel terug keren, ondersteund door haar ski leraar, Helmut Pfister, en een gen darme, die per ski op patrouille was. De arts, die de prinses behan delt, dr. Sepp Murr, deelde mee, dat de verwonding niet ernstig was en dat de enkel niet in het gips be hoefde. Vrijdag was de prinses voor het eerst weer op. Het lopen gaat echter nog moeilijk. De Sowjet-Unie in tijden van oorlog De bevolking van de Sowjet-Unie wordt door middel van een zak agenda van het „nationale volksleT ger" vertrouwd gemaakt met maat regelen voor het voeren van een toekomstige wereldoorlog. Lenins woorden „naast ons staan de arbei ders van de geëvolueerde landen op. Hun en ons wachten nog zware veldslagen", vormen het motto van deze agenda. De lezer wordt er op attent ge maakt, dat in de toekomst alle men sen van een oorlogvoerend land die in staat zijn om te werken, moeten deelnemen aan de oorlog, omdat miljoenen vierkante km. met mil joenen mensen bezet moeten wor den. Meningsverschillen tussen Rusland en Oost-Duitsland „Geen vertrouwen in Sowjet-leger" Volgens het Westberlijnse anti communistische persbureau „West" is uit goedingelichte kringen verno men, dat het bij recente economi sche besprekingen van een Oost- duitse en een Sowjet-delegatie in Moskou tot meningsverschillen is gekomen. De Oostduitse afgevaardigde Fred Oelssen zou bij de besprekingen vastberaden hebben geprotesteerd tegen het feit, dat de betaling van de beloofde financiële hulp der Sowjet-Unie ten bedrage van 340 miljoen roebel pas over een half jaar zou beginnen. Dat was volgens Oelssen te laat, omdat de voorra den levensmiddelen in Oost-duits- land maar tot half maart toerei kend zouden zijn. Oelssen waarschuwde, aldus dit bericht, dat men, zonder snellere Sow jet-hulp, rekening zou moeten houden met nieuwe onlusten als in 1953. Partijsecretaris Chroesjtsjef zou hem terecht gewezen hebben, omdat hij „te weinig vertrouwen in de kracht en slagvaardigheid van het Sowjetleger" had. dat de kwesties van het Suezkanaal en de Golf van Akaba zijn gere geld en enige voortgang is gemaakt naar algemene regeling. Er moet aandacht worden geschonken aan de vorming van een gedemilitari seerde zóne tussen Israël en Egypte en aan de mogelijkheid van het overdragen aan het V.N.-leger van het werk dat tot dusver door de or ganisatie voor toezicht op het be stand is gedaan. De assemblee moet er voor zorgen, dat de strook van Gaza nie.t wordt gebruikt voor aan vallen op Israël. De Israëlische afgevaardigde Ab ba Eban.'zei, dat een terugtrekking uit Gaza en het gebied van de Golf van Akaba vergezeld moet gaan van maatregelen om een nieuw conflict te land of ter zee te voorkomen. Hij noemde het verbazingwekkend, dat zulk.een matige eis op verzet stuit. Israël is van mening, aldus Eban, dat het V.N.-leger zo moet worden opgesteld, dat er een brede schei ding tussen Israël en Egypte ont staat. In de afgelopen nachten heeft het echtpaar van Steyn te Haarlem in een portiek van een winkel op de hoek van de Grote Houtstraat en de Anegang geslapen. Zater dagmorgen deelden zij mede, voornemens te zijn des nachts buiten te zullen blij ven als het geen woning toe gewezen wordt. Twee en veertig nachten heeft het echtpaar op het bureau van politie doorgebracht, maar van de zijde der politie is verklaard dat er geen ruimte meer beschikbaar is. Een op lossing van gemeentelijke in stanties, waarbij de man en de vrouw afzonderlijk zou den worden ondergebracht, heeft het echtpaar van de hand gewezen. Daar bij het bureau voor huisvesting 700 urgente gevallen zijn inge schreven, kan voor het echt paar geen uitzondering ge maakt worden. Brief van Spaanse intellectuelen Vernietigend oordeel over Franco Het Franse weekblad „L'Ex- press" publiceert een brief van Spaanse intellectuelen, die naar ge zegd wordt, nog in Spanje wonen en zich richten tot intellectuelen in het buitenland. In de brief, die langs geheime wegen naar het bui tenland was gezonden, verklaren de ondertekenaars, wier namen niet genoemd worden, dat het land een „geweldige gevangenis" is generaal- Franco „de bloedigste tiran van de Spaanse geschiedenis" is. Het Spaanse staatshoofd is de „grootste vijand van de cultuur, die schul dig is aan de dood van verscheidene duizenden intellectuelen en kun stenaars en aan de gewelddadige onderdrukking van alle pogingen tot een wedergeboorte van het Spaanse denken". De ondertekenaars zijn vooraan staande personen uit de Spaanse universitaire, wetenschappelijke en literaire wereld, aldus „L'Express". Koninklijk paar naar Zweden „geweldige gevangenis" ij geeneraal H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op 21 mei een offi cieel bezoek aan Zweden gaan brengen, dat drie dagen duren zal. De Stockholmse couranten wijzen er op dat dit bezoek samenvalt met de herdenking van het feit dat de Zweedse botanicus Linnaeus 250 jaar geleden geboren werd. Lin naeus heeft een tijdlang in Neder land gestudeerd. Verzachting zondagsrij verbod wordt overwogen Naar het A.N.P. verneemt, wordt ten departemente van Economische Zaken overwogen, of het, gezien de benzinepositie, mogelijk is het zon dagsrijverbod enigszins te verzach ten. Een beslissing hierover is nog niet genomen, doch zal waarschijn lijk in de loop van dezë week kun nen worden verwacht. Gezamenlijke verklaring over het Midden-Oosten In Moskou is een Chinees-Rus sische verklaring uitgegeven, waar in wordt aangedrongen op „nau were samenwerking tussen de so cialistische landen". Het wordt van het grootste belang geacht dat al het mogelgke wordt gedaan om tot overeenstemming over een ontwa pening te komen. De beide regeringen zijn er vol gens de verklaring van overtuigd, dat de vestiging en ontwikkeling van betrekkingen tussen China en Japan en tussen de Sowjet-Unie en Japan voor alle drie de landen van belang is. Boelganin heeft op een receptie gezegd dat bij de besprekingen een volkomen gelijke gezindheid ten aanzien van de voornaamste inter nationale vraagstukken aan de dag is getreden. De Russische premier is van me ning dat er na een kleine verbete ring weer meer internationale span ning is gekomen, zowel in Afrika als in Azië en Europa. In de gezamenlijke verklaring wordt gezegd, dat de beide landen zich zullen verzetten tegen het plan-Eisenhower voor het midden oosten en de volken van dat gebied zoveel mogelijk zullen steunen. De drinkwatervoor ziening in Nederland In opdracht van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden van rijkssteun voor de aansluiting op het water leidingnet van percelen in onren dabele gebieden, die buiten het zo genaamde tienjarenplan voor de drinkwatervoorziening vallen. De minister heeft dit meegedeeld in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het ontwerp-waterleidingwet. Overi gens merkt de minister op, dat de kwestie van de subsidiëring van de drinkwatervoorziening in de on rendabele gebieden nog niet in het stadium is gekomen, dat concrete voorstellen voor een wettelijke re geling kunnen worden gedaan. Gezond meisje verbleef vijf jaar in inrichting De 23-jarige Engelse mej. Mary Betteridge, die vijf jaar iii een Brit se inrichting voor geesteszieken heeft doorgebracht, is zaterdag vrijgelaten, nadat een parlements lid had aangetoond dat haar opne ming een gevolg was van een ad ministratieve fout, begaan in het ziekenhuis waar zij indertijd voor een gewone ziekte was opgenomen. De afgevaardigde, Norman Dodds, voert reeds enige tijd een campag ne om de voorschriften voor het op nemen van geesteszieken gewijzigd te krijgen, omdat volgens hem de opneming kan geschieden zonder voldoende waarborgen en vrijlating vrijwel onmogelijk is, hoe goed ook de geestesgesteldheid van de pa tiënt zou zijn. „Het Algerijnse volk dat elke dag het bewijs levert van zijn vast beslotenheid en zijn offergeest wijst elke gedachte aan een wapen stilstand af voordat Frankrijk het recht van Algerië op totale onaf hankelijkheid plechtig erkent", al dus een door de Egyptische radio uitgezonden verklaring van in Cairo verblijvende leiders van het Alge rijnse bevrijdingsfront. Bij achtervolging van vluchtelingen Twee verzetsstrijders terechtgesteld Het Oostenrijkse ministerie van Landsverdediging heeft medege deeld dat een dertigtal Hongaarse militairen zondagmiddag nabij Ni- kitisch, In het Burgenland, onge veer driehonderod schoten uit auto matische wapens heeft afgegeven op twintig Hongaarse vluchtelingen die zich ongeveer vijftig meter aan de Oostenrijkse zijde van de grens bevonden. De vluchtelingen waren hierdoor gedwongen naar Hongarije terug te keren. Een Hongaarse soldaat werd „on der onbekende omstandigheden" door een schot gewond. Hij werd in een ziekenhuis in het grensbe- bied opgenomen. Het ministerie besloot met de verklaring dat de Oostenrijkse re gering, na een zorgvuldig onder zoek van de toedracht van dit in cident, een krachtig protest bij de H.M. Koningin Juliana Zwitserland m H.M. Koningin Juliana is zondag morgen om 10 20 uur met de snel trein uit Zürich in Chur aangeko men. Om 10.45 uur zette de vorstin met haar uit tien personen bestaand gevolg in een gereserveerd rijtuig de reis naar Arosa voort, waar zij vermoedelijk tien dagen zal blijven. 777 BLIJFT OPEN Om misverstanden te voorkomen maakt het Nederlandsche Roode I-Cruis bekend dat weliswaar de stand van giro 777 de f 4.500.000 heeft overschreden, maar dat ten aanzien van de hulpverlening aan Hongarije nog steeds grote sommen gelds worden besteed. Giro 777 blijft daarom voor dit doel open gesteld, zolang de Hongaren de steun van het Nederlandse volk no dig hebben. Op 19 januari was het bedrag dat op deze girorekening is gestort f 4.578.944. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De kerkeraad van de Evang. Luth. gemeente van Utrecht heeft besloten, aan de sy node een motie te zenden, waarin hij zijn bezorgdheid uitspreekt over de houding van de christelijke ker ken in de huidige internationale verhoudingen en waarin hij ver zoekt een beroep te doen op de Wereldraad van Kerken om de in ternationale vragen te zien onder het licht van het evangelie. ROTTERDAM. Een dag vroeger dan verleden jaar kwam zaterdag nacht het duizendste schip van het jaar de haven van Rotterdam bin nen. Het was het 3911 brt. metende m.s. „Kamerun" van de „Deutsch- Afrikanische Schiff-gesellschaft te Hamburg", dat met een lading stuk goed ligplaats koos in de Merwe- haven. APELDOORN. Op de Zutphense- straat te Apeldoorn is een reegeit, die plotseling de weg overstak, door een juist passerende auto, bestuurd door de heer F. J. W. J. uit Apel doorn, aangereden en op slag ge dood. De auto van de heer J. werd licht beschadigd. AMSTERDAM. De 59-jarige schilder C. H. J. Koekebakker is van het 13 meter hoge dak van een huis in de Dintelstraat hoek Ge- leenstraat te Amsterdam op het trottoir gevallen. Hij is direct naar het Wilhelminagasthuis overge bracht, waar bleek dat hij al was overleden. AMSTERDAM. In het Wilhelmi nagasthuis te Amsterdam is aan de gevolgen van een haar overkomen ongeval overleden de 72-jarige me vrouw E. de Boer-de Vries. Mevr. de B. werd op de Admiraal de Ruy- terweg door een vrachtauto aange reden, met een bloedende hoofd wond en een gebroken rechterbeen werd zij in het ziekenhuis opgeno men. „The Times" bericht, dat de Britse oud-spremier, sir Anthony Eden, zijn reis naar Nieuw-Zeeland maakt met het schip „Rangitata". Dit zal als eerste aanlegplaats Wil lemstad (Curagao) aandoen op 29 januari. Op 21 februari wordt het schip in Auckland verwacht. Hongaarse autoriteiten zal indie nen. Twee van de „voornaamste orga nisatoren" van de oktober-revolutie in Boedapest zijn zaterdag terecht gesteld, meldt radio-Boedapest. Het zijn Josef Dudas en Janos Szabo. Zij waren door een militaire recht bank ter dood veroordeeld. Hun verzoek om gratie was afgewezen. Radio-Boedapest meldt verder, dat de vereniging van journalisten door het ministerie van Binnen landse Zaken is verboden. Vannacht zijn ongeveer 200 Hon garen Oostenrijk binnengekomen. Velen waren uitgeput en hadden erg van de kou geleden. Ook zou den velen bezweken of gevangen genomen zijn. De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft zondag medegedeeld dat de Sowjet-Unie opnieuw een atoomwapen tot ont ploffing heeft gebracht. De Britse militaire attaché in Boedapest, kolonel James Cowley, zal binnen 48 uur Hongarije moeten verlaten, omdat hij „een actief aan deel heeft gehad in de contra-re volutie", zo meldt radio-Boedapest. Raadt uw medemensen niet 1 het aangenaamste, doch het beste. Mond- en klauwzeer bedreigt oüb land Het mond- en klauwzeer grijpt in west-Europa snel om zich heen, al dus deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mede. In de ons omringende landen werden de laatste maanden honderden boerderijen besmet en zijn talloze dieren gestorven of moesten worden afgemaakt. De internationale veterinaire des kundigen achten de toestand alar merend. In een spoedbijeenkomst van de Europese mond- en klauw- zeercommissie van de F.A.O. is overleg gepleegd over te nemen noodmaatregelen. Ook voor Nederland is waak zaamheid geboden. De veeartsenij- kundige dienst heeft dan ook de veehouders - met het oog op de dreiging van besmetting van bui ten onze landsgrenzen - met klem geadviseerd hun veestapels zo spoe dig mogelijk na 1 februari te laten enten en hiermede niet te wachten tot de laatste weken van de en tingsperiode. Overwinning voor communisten Er is in Warschau en andere grote Poolse steden gisteren snel en in groten getale gestemd, hetgeen als een succes der communisten be schouwd wordt. Eén der redenen hiervan is dat de communistische party, onder leiding van partijsecretaris Gomul- ka, er met nadruk op heeft gewezen dat zij de enige politieke organi satie in Polen is en dat haar neder laag tot anarchie en bloedvergieten zou leiden. Polen, die van huis uit burger lijke partijen zijn toegedaan, en zelfs leden der Poolse adellijke fa milies zijn het hiermede eens. Zij zijn er, na de gebeurtenissen in Hongarije, van overtuigd dat de Sowjet-Unie geen satellietstaat on der een rechtse regering aan haar grenzen zal dulden, aangezien het Kremlin ervan overtuigd is dat dit de veiligheid van Sowjet-Rusland in gevaar zou brengen. Een andere reden voor het succes der communisten is, dat de Poolse r.k. bisschoppen er bij de bevolking op hebben aangedrongen te gaan stemmen, hetgeen vanaf de kansel nog werd ondersteund. (De Polen zijn overwegend katholiek). De Poolse stembureau's zijn zon dag te 22.00 uur gesloten, waarna met het tellen der uitgebrachte stemmen werd begonnen. „P.A.P." meldt, dat de einduitslag waar schijnlijk woensdag a.s., in een of ficiële verklaring, zal worden mede gedeeld. ZIERIKZEE ENSEMBLE BENNY VREDEN HIELD „SEIZOENOPRUIMING" Geslaagde V.P.R.O.-avond in de Concertzaal Vrijdag is in de Concertzaal een bijzonder goed geslaagde V.P.R.O.- avond gehouden. Al is januari dan bij uitstek de maand van „restan ten" en „koopjes", dit gaat niet op voor het ensemble Benny Vreden, dat met een spiksplinternieuwe ka- baret-fanlasie „Ideeën-uitverkoop" hield. Waren er dan al enkele res tanten bij, ze waren uit een nieuw stofje gesneden. Licht en luchtig tintelden de sei zoenen door het programma. Lente godinnen Kitty Knappert en Mieke Kemmers waren de heel begrijpe lijke aanleiding voor de lentekrie bels van Piet Ekel, die vertelde van zijn verlangen naar een zonover goten terrasje. ,<En dan maar kij ken naar al die mensen die daar lopen", vond Piet die hierna eens „even" liet zien hoe al die mensen lopen. Zo zagen we dat een minister zich werkelijk heel anders voortbe weegt dan een zwaar belaste melk boer! Mieke Kemmers vond aanlei ding voor een lentefris fietstochtje door het onbekommerd vrije land van de jeugd. Een verrassing was de sublieme solo-dans van Kitty: „De ontwakende wil". Nogmaals werd bewezen dat lompen het ge luk niet verre houden. Via een tocht door het heelal werd het een (regenachtige) zomer, door Benny Vreden „himself" beklaagd. Mieke Kemmers wandelde hierna in blues-tempo over het strand: een eenzaam en verloren figuurtje, zeer gevoelig gebracht. Piet Ekel por tretteerde daarna „mevr. Kitty". Benny „Barend Bluf" Vreden droeg vervolgens zijn oliedom geesteskind („toch een goed ventje", zei de geestelijke vader) op aan het „vol wassen mannelijke geslacht". Het was maar een klein stapje van Ba rend naar de „heren" der schep ping. Na een gezamenlijke zeil tocht, waaraan de zaal vrijwillig deelnam, en een bezoek aan de koffiekamer was de herfst aange broken. De herfst, tijd voor mijme ringen en een terugblik. Roerend was 't de oude liedjes weer eens te horen: „Grootmoe wat zul je me geven?" (Mieke Kemmers), „Me moeder heb gezeg" (Kitty en Mie ke), „De olieman" (Benny Vreden) en een plezierig „Reisje langs de Rijn" (Kitty en Piet). Het einde van de avond bracht de winter. Piet Ekel „liet een hoorspel zien" geti teld „Het sprookje van het spook je", het dure huishouden kwam nog ter sprake waarna het defini tief winter was. Kitty Knappert liet geen enkele twijfel aan haar dans- kundige vaardigheid: een sneeuw pop zou er van smelten. De bijzonder goed geslaagde avond, die op bijzonder beschaafd niveau stond, was tevoren geopend door mr. K. A. Keuning, consul van Schouwen-Duiveland, die o.m. aan dacht vroeg voor de collecte voor het geschenkabonnementenfonds, die aan het einde van de avond ge houden werd. Hierna sprak de heer C. Galis uit Hilversum een propa gandistisch woord, waarin hij wees op de belangrijkheid van het aan tal leden voor de V.PR.O., wil het zich in de ether kunnen handhaven. Mr. Keuning besloot de avond met een dankwoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1